LELYSTAD doen over treurig Niet ONDAGS BLAD „vJs ri 4. J m ""'IS., ZATERDAG 23 SEPTEMBER I96T LELYSTAD Eigen- Door lijk zouden deze eerste regels treurig Ton moeten doen over Lely- yan der stad. Mensenloze stad Hammen In wording. Luguber vooral als het donker is. Midden in de oneindig heid van de nog kale polder. Enzovoorts. Maar of het door die feestelijke zonnige dag kwam of niet: het eer ste beginsel van Lely stad vonden we aan trekkelijk en leuk. Het stadsplan van prof. Van Eesteren, dat (voorlo pig in de mist is ge gaan ten spijt. Bij de foto's RECHTS BOVEN i De FIevo-centrale in aanbouw, die geleidelijk aan in bedrijf komt en de directe aanleiding is dal de be woning van Lelystad in oktober begint. De centrale ligt volledig buitendijks in hel IJsselmeer (koelwater en gemakkelijke aan' voer van brandstof). Er is nu ton olietank gereed. Er komen er nog LINKS VAN BOVEN NAAR BE NEDEN: Trotse familie Stempher voor haar nieuwe, nog onbewoonde huis. Van links naar rechts Carolienlje, Jacques, mevrouw H. G. Stempher- Teilegen, de heer A. G. B. Stem pher en Jolande. Begin van het overdekte winkel centrum. Hier gaan in oktober meteen zeventien detaillisten aan de slag. Zelfs de slijterij ontbreekt niet. Mpn hoeft de verkeersweg straks niet over te steken om het winkelcentrum te bereiken. Een loopbrug leidt erheen. Uiteraard heeft Lelystad ook aardgas. De aanvoer moet royaal lijn: berekend op maximaal 100.000 inwoners. Een deel van het net wordt ingegraven. De achterzijde van de huizen, waar overigens wel de „voordeu ren" zijn, omsluiten ruime par- keerhoven. Per huis is er plaats voor meer dan één auto. Voor lopig gaat men niet hogenjdan drie etages. Later zullen torenflats voor een stedelijke .jkyline" zor gen. MIDDEN: Landdrost dr. ir. W. M. Otto, di recteur Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders. Sloeg iets van de geest drift bij de eerste bewoners, de familie Stempher, die ons alles vol trots liet zien, over? Bij hen niets van pes simisme over een mogelijk koude winter in „die kale ne gorij". Maar enthousiaste toe lichtingen bij het laten zien van al dat nieuwe. Een rond leiding door de nieuwste stad ter wereld alsof het allemaal hun persoonlijk eigendom was. Kijk, dit is ons huis. Is het niet prachtig? Sleutel in de voordeur. Royale entree, praktische, ruime en moderne keuken. Moet je die woonkamerruimte eens zien. Ui teraard: ook centrale verwarming. Feestelijk, nietwaar? En dan die leuke open trap: vanuit de kamer zo naar boven. - Dit wordt mijn kamer, zegt Jo lande (10). En dit de mijne, ver klaart Jacques (7) trotg. Kijk en hier (nieuwe deur gaat open) komt kleine Carolien van 3 te slapen. En wie heeft er zo'n ter ras zegt moeder Stempher-Telle- gen als we, na inzage van respec tievelijk de echtelijke slaapka mer en de badkamer op de tweede (dak)etage zijn aangeko men. Er komt veel zon in dit huis. We zullen genieten. Eersten Het gezin van de heer A. G. B. Stempher, administratief werk zaam bij de Flevocentrale be hoort tot het eerste contingent van honderd dat begin oktober de eerste werkelijke stad van het nieuwe land gaat bewonen. De bedoeling is dat er maandelijks een even groot kwantum bewo ners aan wordt toegevoegd. Tot alle inderdaad prachtige en roya le 800 woningen-van-het- eerste-uur bezet zijn. Over acht jaar zullen hier 15.000 mensen wo nen. En in 2000? Men rekent op 100.000. Een nog grotere stad dan Leiden, Schiedam, Delft. Ja, er is wel bezorgdheid. Met name bij de plaatselijke kerken in de polder. Ook wel bij nieuwe bewoners zelf. Kernpunt: de leef baarheid. Vooral als het eens een strenge winter zal worden. Er zijn nu eenmaal niet zo prettige ervaringen in het verleden. Voor al de winter van 1962 in Dronten staat vele, thans overigens volle dig geacclimatiseerde, nieuwe-Ian- ders, nog als een trieste affaire bij. Je zult ook maar met Je ge zin en boeltje aankomen in een plaats die eigenlijk nog geen plaats is. Met een of twee win kels. Met bergen sneeuw voor je (nieuwe) deur. En zo'n begin, da's geen beste start. Vooral psycholo gisch niet. Zoiets in Lelystad. Met verwen de mensen bovendien, die niet van het platteland maar overwe gend uit steden als Arnhem, Nij megen, Zwolle en Kampen ko men, of zelfs uit de Randstad-Holland.Begrijpelijk dus die zorg, waaraan de kerken in een schrijven aan de Rijksdienst IJs&elmeerpolders ui ting hebben gegeven. Deze dienst is optimistischer. En zo op het eerste gezicht niet zonder reden. Lelystad, waarvan de meerdere allure vergeleken met plaatsen als Dronten, Swif- terbant, Biddinghuizen, nu reeds duidelijk is af te lezen heeft al direct een Lijnbaan-achtig win kelcentrum met voorlopig zeven tien zaken. Er is een moderne lagere school, een kleuterschool waar elke grote stad trots op kan zijn. In een semi-permanent pavil joen met twee flinke zalen kan zich in het begin heel best de overdekte recreatie afspelen. Ook kerkdiensten kunnen er gehou den worden. Het paviljoen ligt nu nog wel wat uit de koers, maar de meesten die hier komen wonen hebben toch een auto. Lifters Trouwens, zegt meneer Stem pher, die voorzitter is van de be gin dit jaar opgerichte Belangen groep Lelystad 1967, zolang er nog geen stadsbus rijdt neemt idereen iedereen n\ee. Da's vast. Lifters blijven in de polder nooit staan. Al maanden bereidt die Belan gengroep allerlei activiteiten voor om de veelbesproken leef baarheid onmiddellijk op zo hoog mogelijk niveau te brengen. De balans van nu: in oktober gaan van start een gymnastiekvereni ging, een volleybalclub, een judo club, die in het gymlokaal van de school oefenen. Een sportvelden complex komt tijc-ig gereed (on derdeel van een sportpark van 18 ha straks), waar de voetbalclub op gaat spelen. Diverse kinder- clubjes zijn in oprichting; er komt speeltuinaccommodatie. In het paviljoen is klein toneel mogelijk. Voor grotere uitvoerin gen kan men per speciale bus naar Dronten, terwijl een op- pascentrale de babysit waarborgt. D« bouw van een rwembad gaat PGEM-ers De heer Otto verder: u weet waarom we per oktober starten. De nieuwe elektriciteitscentrale bij Lelystad komt geleidelijk in gebruik. Met de PGEM is af gesproken dat we nu beginnen. En daar zijn we ook voor klaar. Al zal ons dan nog wel „een zee van kritiek" via tv-rubrieken en andere media te wachten staan. PGEM-ers dus. Maar ook amb tenaren van de rijksdienst, mid denstanders, en mensen van het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut, dat zijn zetel naar Lelystad verplaatst, behoren straks tot de eerste Lelystedelingen. Inderdaad een totaal anders geaarde eerste 1^=-^---- '1 Omdat men dan dessndanks toch ïr nog vaak op een huur komt waar flacivy-iji1 men niet aan ge wend was geeft de overheid er ge- v durende enkele TjëJ1? jaren nog een re- ductie bovenop -ffffijgE&a van 35 procent. In 'Op guldens drukt er dan op neer, dat f |Hl\ aanvangshuur van ^BgK eengezinswo- JHHiiHH twee etages begint met 90 gulden en in acht jaar oploopt selmeerpolders. Inderdaad, zo tot het dubbele, dus 180 gulden, geeft hij toe, zijn we door beste- Voor het meer luxe type eenge- dingsbeperkingen vorig jaar iets zinswoning zijn die bedragen achterop gekomen. Maar ik durf Wjn 290^den DuuT-> llet zij desondanks gin te spreken. Ik noem nog de busverbindingen naar El- De eerstelingen moesten burg en Kampen, het mooie ge- f het maar aandurven. Het neeskundige centrum, waar dan in de loop van het komende lialt wordt wel W*L d>»ar 'n Lely- jaar nog van alles bijkomt. Na- Stad. tuurlijk zal het eerst wat behel pen zijn een stad krijg je niet in een handomdraai van de spoedig, beginnen. Deze winter kan op de ijsbaan worden gere den. Een kleine leesbibliotheek gaat meteen van start. Volkstui nen met eigen huisjes zijn nabije toekomst. Heus, ik vind dat in de polder nog nooit zo chique is ge start als nu in Lelystad, vindt on ze zegsman. Luxueus Dat is ook de mening van de alom geziene landdrost, dr. ir. W. M. Otto, directeur Rijksdienst IJs- bevolking, dan tot nu toe in het nieuwe land het geval was. Zou ze minder pioniersbloed in de aderen hebben dan agrariërs? In elk geval mag er toch tegen over de „ontwikkelingsre ducties" die ze ontvangen' wel iets van dien aard worden veron dersteld. Werkelijk spectaculair zijn die reducties op de huren. De verrezen en nog te bouwen woningen zijn berekend op het te verwachten loonniveau van 1975. Om te beginnen ontvangen de be woners, ook al omdat ze vaak in een nog te grote woning komen (maar dat vraagt de toekomst nu eenmaal) in het begin een subsi die op de huur. die in zeven tot acht jaar geleide lijk wordt afge broken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9