Mevr. Den Haan houdt Jan Steen buiten de deur eekagenda Commentaar IP Gehuwde wethoudster blijft verstrengeld met haar gezin DUKKERS IN LEIDEN MET DOOD, STRAF EN PUN lampen [EHTE LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 Zaterdag (23 september) Van der Velde, Zoeterwoudseweg 23, tot 22 uur: tentoonstelling nieuwe rao- Jten. *®j Baptisten Gemeente^ Oude Rijn 3, f°r' fugdontmoeting, spr.: Th. Dikkes. Schouwburg, 8.30 u. n.m.: Wiegewaai- baret met „Kom mee naar bus". 't Karrewiel, Steenstraat 55, 4 tot 5 lur: receptie woningbouwvereniging Doel t.g.v. 34-j. jubileum van A. C. /d Woerd als bestuurslid. Burcht, 2 tot 5 en 8 tot 11 u.: gecombi- an eerde show Corpel-Ligtvoet Gangetje '8®! ik kleurentelevisie). Breestraat 19: jongerensoc Boemerang L.H.J.-gebouw Levendaal 101: tie- ->P1 rsoc. film, middensoc. film, ouderenso. .PI ëteit. KATWIJK Triumfatorkerk 8 uur; pi 'gelconcert Jozef Sluys uit Brussel. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: aagsche Comedie met „Helder zien ir "Tfct donker". Zondag (24 september) Burcht, 2 tot 5 en 8 tot 11 u.: gecombi- terde show Córpel-Ligtvoet Gangetje wk met kleurentelevisie). Maandag (25 septJ Schouwburg, 8 uur: Centrum met fvonne". Dinsdag (26 september) Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- inds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur hr. Emigratiecentra] Breestraat 85, 8 uur: Ver. Pedagogiek. M. P. Ruyters te Delft over leer- pvoedingsmoeilijkheden. Schouwburg, 8 uur: Centrum met ïvonne". DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: led. Danstheater. Woensdag (27 september r Truin-laan 15, 3.30 uur: afscheid mej. dr, A M. M. Smit als rectrix gymnasium. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondge- IS LEIDEN Jn maart heb ik gedacht: ik ben gek geweest, ik had het niet moeten doen. Maar toen was ik ook gewoon óp. Doodmoe. En toen de vakantie op z'n end liep, vond ik het maar erg die heerlijke vrijheid weer kwijt te raken. Maar nu is het toch wel weer machtig. Ja, ik zit er weer helemaal in. Ik zou het dan ook niet willen missen. En 'k ben zeker van plan, als ik gezond blijf deze vier jaar uit te dienen Weet u wat zo belangrijk is? Dat je als daar gelegenheid voor is af stand van je werk kunt nemen. Die ontspannen heb je hard nodig" Dat zei mevrouw N. A. den Haan-Groen, (48 jaar, voor een wijde kring gewoon Elly) mij, toen ik haar vroeg, of zij na een jaar ervaring het wethouderschap van Leiden nog steeds met genoegen vervult. Zij twijfelt er geen ogenblik aan, dat een vrouw in een college van B. en W. op haar plaats is. Niet uitsluitend voor de „typisch vrouwe lijke" aangelegenheden een doorzichtig geworden mannelijk trucje om de invloed van de vrouwelijke partner in te dammen maar als volwaardig medelid. Mevrouw Den Haan: „Het is alleen een kwestie van aanpak. De vrouw begint precies aan het andere eind te trekken. Zij ontwart een knoop eenvoudig anders". Wat het de gehuwde vrouw wel moeilijker maakt, is haar blijvende zorg voor het gezin. De wethouder is zijn vroegere baan kwijt. Hij is volledig beschikbaar en zijn gezin is er als het ware op getraind, man en vader elke nodeloze belemmering te besparen. De gehuwde wet houdster kan zich minder losmaken van haar huis en van de hogere verantwoordelijkheid die voortvloeit uit haar vrouw- en moeder-zijn. Ik heb gemerkt, dat het wethouder-zijn van mevrouw Den Haan op twee hechte pijlers steunt: de instemming en medewerking van haar gezin én haar eigen wil om voor Leiden iets te doen. En erg led. Geref. kerk Oude Vest, 8 uur: herden- ing 100-jarig bestaan zondagsschool Zaai uw zaad in de morgenstond". Schouwburg, 8 u.: K. en O., Comedie Het flauwgevallen paard'.' DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: led. Comedie met „In wankel even- richt". Donderdag (28 sept.) Kantine Leidse Apparatenfabriek Os- ra Paardenlaan 41, 7 uur: receptie 40-ja- ig bestaan speeltuinvereniging Noorder- wartier. Schouwburg, 8 u.: K. en O., Ned. Come- ie met „Het flauwgevallen paard". Vrijdag (29 september) Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en Strijbos (met film) over „Naar het ind van de halve maan". L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 t ienersociëteit, 1574. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 laagse Comedie met „Helder zien in het lonker". Den Haag Kloosterkerk, 1 u.: orgel- lespeling Bernard Renooy. Zaterdag (30 september) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 uur niddensoc. met „The roary Twenties" ook ouderensociëteit. Breestraat 19: soc. De Boemerang, bin go-disco-avond. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u Haagsche Comedie met „Zo is het of lijkt het". DEN HAAG Diligentia, 2.15 u.: Are- a met „Het laatste loverbos". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 Concertgebouworkest, met Elly Ameling. «opraan. Welke apotheek' Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek. Lammenschansweg tel 23553. Op zaterdag 23 september, 's morgens van 8 tot 12 uur, is voor spoedeisende gevallen bovendien geopend: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Zuider Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek is geopend. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt op zondag 24 september morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur genomen door de Zuider Apotheek. Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Lilith (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mondo Bizarro '18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Bertrand in on(t)roerend goed (alle leeftijden). Rex (2 en 8 uur): West-side story (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Blow Up '18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Je leeft maar twee keer (18 jaar). ie over TOEN ze mij meedeelden, dat ik voor deze functie in aanmerking kwam. schrok ik verschrikkelijk. Ik voelde me eerst echt ongelukkig. Maar toch vond ik het bij nader in zien ook bijzonder leuk. Eenvoudig omdat ik het leuk vind te werken. Mijn energie is. geloof ik. niet zo ge ring. Ik houd altijd wel over voor werk buitenshuis. Zo ben ik ook pre sidente van het Ned- Padvindsters- gilde geworden- Elf jaar geleden. Ik wil dat blij ven tot april 1968. Ze heb ben nu de tijd om een opvolgster te vinden. De Ned. Jeugdgemeenschap, waar i'k in het dagelijks bestuur zat heb ik aan de kant gezet. Ik zit nog wel in de Raad voor de Jeugdvor- ming. een door de Kroon ingesteld adviesorgaan ten dienste van het departement. U ziet wel, dat ik al lange tijd buiten mijn gezin nóg een leven had, maar alles op landelijk niveau. Dat gaf mij toch geen volledige voldoe ning- Vier jaar geleden nam ik mij voor. ook plaatselijk iets te gaan doen zodra zich een geschikte gele genheid voordeed. Je kunt wel met allerlei kritiek op mensen, beslissin gen en toestanden aan de kant blij ven staan, maar dat is al te gemak kelijk- Toen wist ik nog niet. dat ik in déze functie de Leidse gemeen schap eens van dienst zou kunnen Jurk in 5 minuten ,,Ja, zonder overdrijving kan ik toch wel zeggen, dat van het gezin een opoffering wordt gevruagdJe bent veel minder thuis. Vroeger was ik ook wel veel weg, maar dat kon ik toch meer zélf regelen, en als het eens niet uitkwam ging ik geiooon niet. Maar hier moét je- Er zijn re gels en daaraan ben je onderworpen. Aan mijn hobby's kom ik niet meer toe. Ik houd van muziek en heb ge zongen. Dat kan niet meer. En dan heb ik ook het gevoel m'ri vrienden schromelijk te verwaarlozen Komt u nog tot lezen? Niet wat je noemt. Snertlectuur om in slaap te komenMaar in de va kantie verslind ik een stapel. Ik houd erg van lezenVestdijk en de modernen. Wolkers, Franse en Duit se literatuur. Het is werkelijk een groot gemis voor mij. De kranten lees ik tamelijk goed. Dat ben ik ook aan m'n werk verplicht. Wat ik ook niet meer kan doen is stomweg winkelen. Wat je nog doet moet vliegensvlug: in viji minuten bijv. een jurkje kopen. Zaterdags doe ik natuurlijk nog wel gewone bood- schapjes, voor het huishouden Wat zeggen uw man en kinderen er- ,.Van het gezin weet ik, dat het ach ter me staat. Ik heb drie jongens. Die van 21 is al uit huis, die van 18 is op het Rijnlands lyceum en die van 11 is nog op de lagere school, een nogal zelfstandig joch. Ik heb werksters. Zij houden het huis schoon. En mijn aanstaande schoon dochter kookt, doet boodschappen, zorgt voor wat gezelligheid en ziet als 't nodig is ook een beetje op het huiswerk toe. De jongens kunnen goed bij haar terecht als ik er niet ben. U kunt me geloven of niet. m'n 1 tot 5 uur Maandags geslo Badinrichtingen De gemeentelijke Dadinncntuigen zUd ,p de volgende tijder geopend Landestraai lb maandag eesiotei tinsdag 1U5 u en 13 3017J5 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 815 u vrijdag P—11.I5 u eD 13 30—18.4.-> j zaterdag 8—1) 15 u eD -3.30—16 30 Van der Werfstraar 3» maandag en unsdag gesloten woensdag 811.15 en .3 30J7.15 u.. donderdag 8 3011.15 3 30—18 15 u.. vrildag 8 30—11.15 u „..30—18 45 u~ zaterdae 7 30—1.15 »r 3 30—16 30 u MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tol 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudbeden. Rapenburg, op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted. museum De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen vaD 10 tot 5 u zondags van 1 tot 5 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tol a uur. kassen zaterdags en zondags ae Tentoonstellingen 'Leids Akad. Kunstcentrum, Rapenburg I: tentoonstelling van schilderijen en grafiek van Ed Dukkers (tot eD met 15 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde; ten- •oonsteliing Bali, beeld en droombeeld tot 1 oktober. De Lakenhal, van 19 augustus tol l oktober: schilderijen en monotypes van Kees Buurman (geopend dagelijks 10 tot 5. zondags van 1 tot 5 uur). WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstellingen graffito's en te keningen Noëlle van Alphen (Antwer pen). gouaches en tekeningen van Me- nasche Glazier (Tel-Aviv) en ceramiek van Jan van Stolk «van maandag 25 sept, tot en met 11 okt.. 10 tot 5 u. dinsdagavond 8 tot 10 u.. zondags geslo ten).. huis is écht schoon. Ieder kan ko- De jongens klagen weieens dat ,-ze" er nooit is, en de jongste kan haar verwijten dat „ze" nooit tijd heeft om schoenen met hem te ko pen, maar dat zijn dan de kleine incidentjes, die het gezin Den Haan toch niet zó beroeren dat moeder het stadhuis onverwijld vaarwel zou moeten zeggen. Levensgroot probleem lyTEVROUW Den Haan mag er dan in geslaagd zijn, Jan Steen buiten de deur te houdentussen haakjes: de woning van de fam. Den Haan ziet uit op het koor van de Pieters kerk en daar heeft lange tijd het ge beente van deze spreekwoordelijke figuur gerust aan de voet van een pilaar de kosteres kon ons niet zeggen of het er nog ligt; ze was nooit ter plaatse afgedaald), er ii een „levensgroot probleem" voor ii de plaats gekomen. „Als ik thuis ben wordt er van m< verwacht dat ik er ook hélemaal bén. En dat is moeilijker dan je denkt. Hoe vaak gebeurt het niet dat je de problemen waarmee je overdag bezig bent geweest, mee naar huis neemt, waar ze nog zo lek ker in je kunnen nasudderen. Iemand vraagt je iets, je hoort het niet eens. Soms word ik al in de gang bestormd met wagen. Het wordt eenvoudig niet geaccepteerd als je rustig wilt bijkomen. Met een "man is dat toch wel anders. Hij kan 's avonds en zaterdags rus tig op z'n kamer gaan zitten om z'r zaken te laten bezinken en nieuwe voor te bereiden. Maar de werkende vrouw moet zich thuis totaal aan haar gezin wijden. De twee dagen van het weekend zijn dan ook m'n werk verloren. Dat betekent dat je voor je werk per week vijf dagen hebt. Die zitten dan ook 'boordevol. Om na te denken is er eigenlijk te weinig tijd. Dat zie ik als een ernstig tekort. Een deel van de dag zou je aan denken over je werk moeten besteden. Maar dat is onmogelijk omdat je als je op je werk komt, onmiddellijk in be slag wordt genomen. Een voordeel van het werkloze week end is dat je gedwongen wordt er afstand van te nemen. Ik kan dan ook wel zeggen dat ik maandags zo fris als een hoen naar het stad huis ga. Of de gehuwde vrouw in haar werk buitenshuis slaagt, hangt dus in be langrijke mate van haar zelf af. Zij moet thuis het gezin niet met haar zakelijke zorgen belasten. Maar aan de andere kant moet zij zich beslist door dat gezin gesteund we ten. Om te beginnen moet de man er volledig achter staan. Dan pas kan hij, als het werk van de vrouw dat nodig maakt, in het gezin ook 's in springen. Is de man het er niet mee eens, dan is dat schadelijk voor de harmonie in het gezin. Je krijgt dan gekanker op alles en nog wat. In het algemeen vind ik het dan ook wel moeilijk, werkende vrouw te zijn. Ik doel dan niet zozeer op mijn eigen mogelijkheden maar mee het geestelijk welzijn van je zin, de opvoeding en alles wat daw omheen zit". Overdag geen rust „Gelukkig kan ik zeggen dat ik des avonds vrij veel thuis ben Ik heb al gezegd dat ik het thuiswerk z< veel mogelijk vermijd. Weet u, als ik eenmaal zit ben ik verloren. Naar het Journaal kijken doe ik graag. .Ik lees 's avonds de kranten, we gaan eens op visite of ontvangen mensen of we zitten heel gewoon gezellig bij elkaar. Meestal ga ik om een uur of elf naar bed. Dat moet wel. anders ben ik de volgende dag geen mens. Vroeger werd het veel later. Tivaalf uur was gewoon. Soms zit ik om kwart over acht al achter m'n stadhuisbureau. Anders om negen uur. De rust tussen de middna hond ik maar heel kort. Ik gun me geen rust als er nog zoveel werk ligt te wachten. Het is m'n aard niet. op de klok te werken. Ik ga maar uit van wat er gedaan moet worden." Veroorzaakt uw tempo geen botsin gen in het gemeentelijke wereldje? .Ik geef toe. dat het eerste jaar niet zo gemakkelijk is geweest. Je moest je als het ware een weg zien te banen. Daarbij heb ik natuurlijk fouten gemaakt. Je wilf soms te gauw resultaten zien. Dan ga je wel eens mensen voorbij die ie er ook in had moeten kennen. Maar dat hebben ze wel sportief geno men. Ze zeiden me dan eerlijk: Als u het in het vervolg zó doe«t. ko men er geen moeilijkheden van. Ja, ik ben vol lof over het team waar mee ik werk. Er zijn geweldige kerels bij." Er zal geen wethouder zijn die ook geen andere ervaringen heeft, maar dat is blijkbaar onvermijdelijk. Mevrouw Den Haan heeft in dienst van de gemeente nog geen kilo meters verslonden. Een poosje ge leden heeft zij in Parijs een ten toonstelling op reinigingsgebied bezocht. Zij zou wel meer willen reizen, want in contacten met col lega's en uitwisseling van ervarin gen ziet zij wel wat. Voorlopig realiseert zij dat contact nog via het congres van de Vereniging van Ned. Gemeenten, dal gelegenheid biedt voor ontmoetingen in de wan delgangen. Mevrouw Den Haan mag dan haar oriëntatiejaar zonder kleerscheuren hebben overleefd, het beheer van haar veelsoortige por tefeuille (reinigingsdienst, slacht huis, psychiatrische inrichtingen, huisvesting en verkeer) zal haar toch steeds weer voor de noodzaak stellen, zich ook buiten Leidien in den brede te oriënteren. De vrouw is anders TS DE verantwoordelijkheid voor zo'n ongelijksoortige portefeuille niet bij zonder vermoeiend „Ik heb er erg tegenop gezien. Omdat ik iemand ben die zich -graag de volle honderd procent aar zaak geeft. Maar ik moet u zeggen dat ik deze portefeuille toch zeer boeiend vind. De verscheidenheid houdt je aandacht op peil en ik heb met de overschakeling weinig moeite. Daar komt nog bij dat je je als wet houder niet al te veel met de tech nische details moet inlaten. Daar zijn de ambtenaren voor. En die moet je niet voor de voeten lopen. Voor de wethouder is de belangstelling, de interesse van het grootste belang. Je moet er helemaal bij willen zijn". Vindt u uw taken niet wat onvrouwe lijk „Ik wil geen strenge scheiding aan brengen tussen mannelijke en vrou welijke taken. De samenleving is ge baat bij het werken van mannen en vrouwen samen. Wij leven nog steeds in een mannenmaatschappij, waarin het begrip voor de maatschappelijke mogelijkheden van de vrouw geluk kig groeit. Versta mij goed, een vrou wenmaatschappij zou ook verschrik kelijk zijn. Laten wij de reinigingsdienst eens als voorbeeld nemen. Het kost mij min der moeite dan het een man zou kos ten om vanuit de burger te zien wat nodig is om de stadsvervuiling tegen te gaan. Dit probleem vraagt een vrouwelijke aanpak. Voor de proef met de plastic vuilniszakken heb ik een aantal vrouwen ingeschakeld om na te gaan of deze methode effectie ver is dan die met de emmers. Als dit begin al bepaalde moeilijkheden geeft, kan ik mij de verdere uitwer king besparen. Een man zou wellicht met de zakelijke uitwerking van deze methode zijn begonnen. De vrouw is anders, heeft een andere kijk op de dingen, begint vaak aan het andero eind te trekken". U staat ook positief tegenover de trouw in het kerkelijke ambt? „Jazeker, als zij haar gedachten goed kan formuleren en een preek kan maken die de mensen iets zegt. dan is zij daar wel degelijk op haar plaats. Maar ook hier geldt: als zij getrouwd is, zal het zwaarder voor haar zijn dan het voor een man is". Doorzichtig beleid pEMEENTELIJK beleid moet door- zichtig zijn, meent mevrouw Den Haan. Het contact met de burgerij wil zij dan ook zoveel mogelijk be vorderen. „Als iemand een ingezonden stuk in de krant schrijft over het verkeer bijv. en er zit iets in, dan reageer ik. Ik wil erover praten en laat. hem bij mij komen. We hebben op het stadhuis een knipseldienst en wat daaruit komt vind ik vaak heel interessant. Met de huisvesting ligt het ontzettend moeilijk.. Als ik spreekuur heb, zit er een hele rij. Ik kan me niet ter plaatse op de horgte gaan stellen ook al om geen verwachtingen te wekken waaraan ik toch niet kan voldoen maar ik luister wel nauwkeurig". Er wordt tegenwoordig in de pers nogal over u geschreven. Vindt u dat prettig? Jk ben mij ervan bewust, dat dit on vermijdelijk is. Maar m'n jongens zijn er niet zo op gesteld. Als ik de krant heb gestaan kunnen ze zeker van zijn dat vriendjes er c. merkingen over maken. Over die schoonmaakactie, die zelfs tot de landelijke pers en de teevee door drong, hebben ze heel wat moeten horen. En als op school het bestuur van een gemeente ter sprake komt, wordt al gauw gezegd: dat moet jij toch wel weten, want jouw moeder is wethouder. De jongens zijn ook nogal beducht voor het risico van de publiciteit. Want als ik het ver keerd doe komt het net zo goed met grote koppen in de krant. En dat zouden ze maar verschrikkelijk vin- En zo is mevrouw Elly den Haan ook nog aan haar gezin verplicht een goede wethoudster te zijn. Dan nog maar even wachten met schoenen kopen, verzucht haar 11- jarige zoon. De krant was in ieder geval weer zó over haar. Het is een trots die mevrouw Den Haan alleen maar inspireren kan. DE GROOT Ulo-school geopend in Surinamestraat LEIDEN De nieuwe R.K. ulo-school Surinamestraat 1. bevolkt door leerlingen van de oude school Haarlemmerstraat 32, werd gistermid. dag officieel geopend. Voorzitter mr. H. M. de Munk schonk in zijn ope ningswoord aandacht aan de mammoet wet. Hij deelde mee. dat de Stichting R.K. Scholen te Leiden binnenkort zal vergaan tot een systeem van brugklas- Oud-voorzitter dr. G. W. M. Kallen berg verrichtte de feitelijke opening door de vlag te „breken". Deken W. P. M. Haring wijdde de school daarop in. onder meer door een kruisbeeld te plaatsen. Hierna spraken onder anderen wet houder S. Sannes en onderwijsinspec- teur A. Boogaard. De heer Boogaard maakte architect ir. A. Paardekooper uit Lisse een compliment voor wat hij binnen het raam van de systeembouw tot stand heeft weten te brengen. De school telt ongeveer 200 leerlin gen die bij de opening werden verte genwoordigd door de klasse-oudsten. Voor de komende week staan voor de leerlingen verschillende festiviteiten op het programma. Vastst'ellin; plan Zw ing Vi -anbui au ■"*1 'UTff WARMOND B. en W. stellen de gemeenteraad voor het bestemmings plan Zwantourg vast te stellen met on gegrond- c.q. niet-ontvankelijk-verkla- ring van de binnengekomen bezwaar schriften. LEIDEN Het werk van de 44- jarige Amsterdamse schilder-grafi cus Ed. Dukkers, dat in het academie gebouw aan het Rapenburg onder patronage van het LAK wordt ge- exposeerd, is moeilijk bjj een school of een kunstrichting onder te bren gen. Academische vorming heeft Dukkers blijkbaar niet genoten, maar wel nam hq les by twee Spanjaarden: Luis Bunuel en Piero della Fran ceses. Hij werkte veel in de Pyre- neën. Dukkers, die ook Mexicaanse motieven tot onderwerp van zqn volop parkeerruimte, entree f 2, HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG GEZELLIG WONEN 1968 Sf<Mwvollo MEUBEL EXPO mei 10 unieke model, kamer,. MODE THEATER 50 opwindende mo- deflitsen in een feeëriek lichtspel. NOVITEITEN. Doorlopende KAPDEMONSTRATIES. Echte Haagse Bakkerij in werking. Reserveer een middag of een avond op 26, 27, 28, 29 of 30 september LEIDEN Ds. Kieviet zal zondag morgen om 10 uur voorgaan in een IKOR-dienst, die voor de radio zal worden uitgezonden. De dienst heeft plaats in de Pieterskerk. De jeugddienst, geleid door ds- Lam ping. zal daarom voor een keer in de Oosterkerk worden gehouden. Aan vang van de dienst om 10.30 uur. Buurt 29, maandag: Zijlsingel. Rijnkade, OosterdwarsstraaL Murunikenstraat. Van Galenstraat Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Evertsen- straat. Oosterstraat, Van Speykstraat. Kortenaerstraat. Tasmanstraat, Overrijn, Heemskerkstraat. Buurt 30, dinsdag; Galgewater, Noord einde Plein, Rembrandtstraat, Oude Varkenmarkt. Sliksteeg, Groenhazen- gracht. Rijn- en Schiekade. Witte Singel. Grocnhovenstraat, Witte Rozenstraat. Justus CareJhuis. Jan v. Goyenkade. Ger- rit Doustraat. Vreewijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bilderdijkstraat. Buurt 31, vrydag: Kort Rapenburg, Ka- beljauwsteeg. Rapenburg, Doelensteeg, Nonnensteeg. Kolfmakersteeg, Zezersteeg. 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kai- serstraat, Bakkersleeg, Molensteeg. Boi- sotkade, Kampersteeg. Conscientiestraat, Vliet, Doezastraat, St. Jacobshof. St- Ja- cobsgracbt. Jan van Houtkade, Hoef- straat, Raamsteeg Garenmarkt Steen- schuur, Nieuwsteeg. Herensteeg. Salo- monsteeg. Kloksteeg. Scheepmakersteeg. Houtstraat, Gerecht. Lokhorststraat Zon neveldstraat. Pieterskerkkoorsteeg. Dief- steeg. Berkendaelstraat, Pieterskerk gracht. Pieterskerkhof, Pieterskerkstraa' Doelengrachi» Markthal T'OEN wethouder Harmsen tijdens A de behandeling van de Leidse gemeentebegroting voor 1967 zijn nachtelijke verklaring over het vee marktplan (twijfel veroorzaakt door financiële onmacht) aflegde, toonde de gemeenteraad, die dit helemaal niet had verwacht, zich geschokt. De vraag was: staan B. en W. nog wel overtuigd achter dit plan? De wethouder gooide snel olie op de golven: „Ik voel ontzettend veel voor het veemarktproject"; „Juist de band tussen veemarkt en sporthal maakt dit plan voor ons zo aantrek kelijk". Een holle frase is dat niet geweest. Bij de VEBO heeft de wethouder deze week meegedeeld, dat de be letselen zijn opgeruimd en dat. als de raad het volgende maand in te dienen voorstel goedkeurt, spoedig met de bouw van de veemarkt-sport hal zal worden begonnen. B. en VV. hebben dus de positie van Leiden als marktcentrum van Rijnland bij de hogere instanties met klem ver dedigd. Dat mag met instemming worden gesignaleerd. De verplaatsing van de veemarkt wordt ook met het oog op het ver keer en de voltooiing van de oost- west-verbinding met de dag urgen ter. Het is als met de omleiding van de vaarroute: door de uitvoering van dit plan zal Leiden van verschillende drukkende problemen worden ver lost. werken neemt, zegt echter nadruk- kelijk nooit in Mexico te zijn ge- Dat laatste zou een bevestiging kun nen zijn van een zeker manierisme, dat aan Dukkers werk niet vreemd is. De menselijke figuur vormt het hoofdmo tief van zijn schilderyen, veelal in grij zen en bruinokers gestreken, met wei nig variatie in de definiëring van zijn figuren, die. hij soms tot in het bizarre uitwerlrt. De figuren zijn soms afschrikwek kend, bijna demonisch, of ze bewegen zich in de schaduw van de predestina tie. De uitdrukkingen van zijn sujet ten zijn óf gelaten óf hun lach is ver vormd tot een grijns. Een Spaanse (Mexicaanse?) trek schijnt ons ook de overdaad van de versierende motieven: arabesken en schijnbaar niet ter zake doende bij komstigheden. maar dan zonder die overdadige kleur, die de Mexicaanse moderne schilderkunst zo bomend maakt. Dukker houdt het meer bij de kleur van de Spaanse dorre grond. Als zodanig is hij wellicht meer Spanjaard dan de Spanjaarden. Dezelfde tendens, wat vorm en uitdrukking betreft, vinden we ook terug in de litho's, die ons echter (persoonlijk) liever zijn en ook meer aanspreken dan zijn schilde rijen. Vooral de kleurendrukken, die zeer decoratief kunnen zijn, zo als een fraaie prent „Vogel" in ko baltblauw. Toch geeft Dukkers in de meeste van zijn prenten even eens blijk van een sombere kijk op mensen en dingen. Schedels en dood, straf en pijn, sirenen en ido len zijn ook in deze prenten zijn motieven. Maar in tegenstelling met dat alles ligt dan eenzaam in een vitrine een prachtige wandlap, in lichte kleuren gecomponeerd, als geïnspireerd door een kostbaar priesterlijk gewaad. De tentoonstelling is tot 15 oktober dagelijks (behalve zaterdags en zon dags) te bezichtigen van 10 tot 5 uur. W Prins A A A A A A Af 'ZJkAAAArrrrrii 'g-^aarriarr g» eiZk aKl AZk a AH, r taVa TaaWAT ATZirwm T*AATrrziA*ArAAA AA ArAAnAATTAWTV IAA* rM Avwwm-j rrrrsi ww0»a 'e*TAVwmosA 'TA WMAA A '.A A kunnen zoveel S meer zijn dan een 5 lichtbron alleen i Een boeiend samenspe< van licht, kleur en Moeten ook praktisch 3 Zijn en een verfraaiing in het interieur Wij hebben die lampen HASSELMAN PANDER

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3