„STREEK" HAALT OPGELUCHT ADEM VANREEim Gevoelige nederlaag voor Labour-partij SLAAPKAMERS Onderzoek naar instructies van Brits ziekenhuis Consultaties maken geen politieke unie Nederlanders eerder met ertsbedrijf dan Duitsers Merwedebrug morgen in gebruik Verbinding vergde aanloop van jaren AVRO-bestuur wil klaarheid van S. v. d. Zee 1295.- 798.- 398.- Twee zetels verlies in Lagerhuis Machtsfiguur achter ministers? 9 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 ROTTERDAM „Het zou me niet verbazen als de Rot terdamse stuwadoors eerder een ertsoverslagbedrijf openen op de Maasvlakte dan de Duitse combinatie in Europoort". Bur gemeester Thomassen zei dit donderdagmiddag tijdens het debat over het voorstel grond in Europoort aan Duitse erts overslagbedrijven te verhuren. Deze verwachting was hem ge wekt tijdens een gesprek met Rotterdamse stuwadoors. De raad ging na veel bezwa ren te hebben geuit met het voorstel akkoord, onder aante kening dtt de communisttische en de pacifistisch-socialistische fractie tegen zijn. „Ik heb het havenbedrijf ge waarschuwd de mouwen op te stro pen om de Nederlanders zoveel moge lijk te begeleiden om dit resultaat te kunnen bereiken. Het feit dat de Duitse groep heeft aangeboden zo lang de Nederlanders nog niet over een eigen bedrijf beschikken, tijde lijk de grote ertstankers te behande len, lijkt mij voor deze Rotterdam mers niet zo aanlokkelijk. Als de Rot terdamse stuwadoors zich aan hun toezegging houden is dit niet eens nodig", aldus burgemeester Thomas sen. Overigens noemde de heer Thomas sen de komst van de Duitse erts overslagbedrijven geen economische aderlating, maar een winst „De stap naar ertsveredeling zal in de toe komst zeker de werkgelegenheid ten goede komen. Als we nu hogere huren gaan vra gen aan buitenlanders, dan zou dit onbillijk zijn in verband met het feit dat wij een open wereldhaven zijn. Ook van het tegendeel: bevoordeling van de Duitsers is zeker geen spra ke". Den Bosch stelt toneelprijs in DEN BOSCH De Vereniging So ciëteit „Casino" te 's-Hertogenbosch heeft een toneelprijs ingesteld voor de beste hoofdrol en de beste bijrol van het seizoen. Over de toekenning beslissen de regelmatige schouwburg bezoekers. In theaterkringen is men bijzonder enthousiast over dit Bossche initia tief, dat er toe zal bijdragen dat het publiek meer kritisch ingesteld de verrichtingen van de toneelge zelschappen zal gaan volgen. Naast een prijs van ƒ1.000 is er nog een jury-vakantieprijs van 250 voot diegene die zijn oordeel het inte ressantst weet te motiveren. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De Merwedebrug, de vaste oeververbinding tussen de Alblasserwaard en bet Eiland van Dordt, wordt morgen middag in gebruik genomen. Om half een zal drs. J. A. Bakker, minister van verkeer en waterstaat, met een druk op de knop de basculebrug neerlaten. Het dagvuurwerk, geloei van sirenes, ver toon van vlaggen en muziek van de rijkspolitiekapel zullen dan uiting geven aan de vreugde, de velen op dat moment zullen delen. De vreugde over het openen van de brug is niet alleen toe te schrijven aan een na jaren van moeizaam onderhandelen en voorbereiden onmiskenbare opluchting. De vaste verbinding over de Merwede is niet slechts van belang voor de Drechtstreek, maar ook voor de gehele Alblasserwaard en in de toekomst (als de brug tussen Dordrecht en 's-Gravendeel zal zijn gebouwd) voor de Hoeksche Waard. De kosten van de Merwedebrug worden geraamd op negentien mil joen gulden. Het rijk draagt hierin maximaal zes miljoen bij; het restant is voor rekening van de provincie en de gemeenten Dordrecht en Papen- drecht. De voorbereidingen en de bouw hebben drie jaar in beslag geno men op 1 september 1964 werd ermee begonnen. Toch bestonden er reeds- veel eer der plannen voor een brug over de Merwede. Dordrecht slaagde er voor de Tweede Wereldoorlog al in, het rijk warm te maken voor haar plan nen. In de bezettingsjaren was van bruggenbouw uiteraard geen sprake. Na de bevrijding kwam er lange tijd al evenmin iets van. Een moeizame weg moest worden afgelegd. Eerst in 1964 gaf het rijk toe. „slechts" ter. (tegenover 287) me- „Zuster" Met haar totale lengte van 1032 meter mag de Merwebrug tot de langste bruggen van Nederland gere kend worden. Het „profiel"vertoont overeenkomst met dat van de Van Brienenoordbrug. De „zuster"- van /le Van Brienenoordbrug is echter kléi ner van gestalte en heeft een boog brug met een overspanning van „ERNSTIG ZIEKE BEJAARDEN NIET IN LEVEN HOUDEN" LONDEN Een uitzending van de BBC heeft in Engeland grote opschudding gewekt. Zij heeft ertoe geleid, dat het Brit se ministère van gezondheid een onderzoek instelt naar de instructies in ziekenhuizen be treffende het niet in leven hou den van patiënten boven de 65, die als „opgegeven" worden be schouwd. De storm begon, nadat bekend was geworden, dat de staf van het Neas- den-ziekenhuis te Londen o.m. het vol gende was geadviseerd: „De volgende patiënten moeten NIET weer tot leven worden ge bracht: hoogbejaarden, boven de 65: zij die kwaadaardige gezwellen of chronische borst- of nierkwalen heb ben. Bovenaan de gele behandelings- kaart moet worden vermeld N.T.B.R. (moeten niet weer tot leven worden gebracht) Het ministerie had scherpe kritiek op het advies aan de staf van het zieken huis, dat gegeven werd door dr. Wil liam McMath. die zelf 66 jaar is. Deze Canadees meisje 7,5 centimeter korter gemaakt TORONTO De uit Nederland afkomstige 26-jarige Canadese Fem- mie Smith, die aan ernstige depres sies' leed omdat zij zo lang was (1.85), is in een ziekenhuis in Toron to ruim 7,5 centimeter korter ge maakt. Na acht maanden in een zie kenhuis te hebben gelegen is ze nu geheel hersteld en gelukkiger weer aan hot werk gegaan. Dr. Ames E. Bateman zei geen voorstander van dit soort operaties te zijn, maar hij heeft een uitzon dering gemaakt vanwege de psy chische toestand van het meisie. De art* heeft in twee operatics uit de dijbenen stukken van tien centime ter gehaald waarna een metalen pin <L delen weer verbond. weigerde gisteren commentaar te leve ren op de stappen van de minister van gezondheid. In medische kringen zijn de menin gen over dit uitermate moeilijke pro bleem verdeeld. Men is het erover eens. dat een medicus van geval tot ge val moet beoordelen en dat hij daarbij het belang van de patiënt voorop moet stellen. Wat men dr. McMath kwalijk neemt is dat zijn advies „bepaalde categorie- en" en in het bijzonder de bejaarden betreft. Overigens heeft de instructie, die anderhalf jaar geleden al werd ge geven. er niet toe geleid, aldus het mi nisterie van gezondheid, dat een der patiënten de middelen heeft ontbeerd om in leven te blijven of (zoals men het in Engeland uitdrukt) tot leven te worden gebracht. Ministerie: van Van Heijst nog 2,6 min te goed DEN HAAG Het ministrie van defensie heeft nog een vordering van niet minder dan 2,6 miljoen op de failliet verklaarde NV J. B. van Heijst en Zn. in Den Haag. Jaren geleden is een verschil van inzicht ontstaan over een leverantie van de radiatorenfabriek aan het ministerie. Een arbitragecommissie heeft later het ministerie in het ge lijk gesteld. Geen apart debat werkloosheid (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag het verzoek van D'66 afgewezen om een nieuw, apart debat over de werkgelegenheids situatie te houden. De Kamermeerder heid meende, dat het werk loosheidsvraagstuk zo geïntegreerd is in het algemene politieke beleid, dat dit het best bij de komende alge mene politieke en financiële beschou wingen over de rijksbegroting-1968 kan worden gehouden. Het debat vindt half oktober plaat*. De inmiddels overleden ir. v. d. Eb van de Directie Bruggen van Rijkswa terstaat was de ontwerper van de brug. De bouw van de boogbrug werd gegund aan Penn- en Bauduin te Dordrecht. Het maken van de on derbouw, van de boog- en dé bascule- brug, de betonnen overspanningen en de op- en afritten werd opgedragen aan Visser en Smit te, PapendrechL De bouw van de beweegbare gedeel ten werd toevertrouwd aan Gusto uit Schiedam, in combinatie met „Hollan- dia" te Krimpen a.d. IJssel. Uit alle (Van tv-redactie) HILVERSUM Het bestuur van de AVRO wil onderzoeken wat er waar is van de bewering dat de naam van de heer Siebe van der Zee, televisie directeur voor twintigduizend gulden zou voorkomen op de honorariumlijst van de firma Van Heijst, de failliete radiatorenfabriek in Den Haag. Dit naar aanleiding van een medede ling van de directiesecretaresse, gedaan in de verleden week gehpuden roerige personeelsvergadering, waarin zij meer namen noemde van „bekende Neder landers" die regelmatig geld van Van Heijst zouden hebben ontvangen. De heer Van der Zee zelf verklaart, dat hij bevriend is met de familie Van Heijst. Hij heeft „wel eens adviezen voor public relations van de firma ge geven", maar daarvoor zou hij geen jaarlijks honorarium toucheren. Bekend is, dat de AVRO-televisie vorig seizoen in de serie „Hoe maakt u het?" een reportage heeft gemaakt in de Haagse radiatorenfabriek. Leden van het algemeen bestuur van de AVRO willen nu weten hoe de vork in de steel zit en daarom zal het dage lijks bestuur volgende week een verga dering aan de kwestie wijden en daar na belangstellende bestuursleden in lichten. Guinee laat 22 gevangenen uit Ivoorkust vrij ABIDJAN Nadat Guinee 22 ge vangen genomen burgers uit Ivoor kust naar hun land had laten terug keren, heeft Ivoorkust twee hoge Guinese autoriteiten vrijgelaten. Guinee had op 19 februari een schip uit Ivoorkust, dat in de Guine se territoriale wateren voer, opge bracht. De 22 bemanningsleden wer den gearresteerd. Als represaille maatregel nam Ivoorkust de Guinese minister van buitenlandse zaken en de ambassadeur bij de Verenigde Na ties op 26 juni gevangen. Deze auto riteiten zaten in een KLM-toestel, dat wegens slecht weer naar Ivoor kust was uitgeweken. Guinee weet deze arrestatie aan de KLM en legde toen vier Neder landse functionarissen van de KLM huisarrest op. Over het lot van deze employés is nog niets bekend. Inlichtingenf older over huurkwesties DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft een vouwblad uitgegeven, waarin wordt uiteengezet, hoe men tot een nieuwe huurprijs kan komen en wat de huurder moet doen om uitstel te krijgen van een eventueel aangezegde ontruiming. Het vouwblad is gratis verkrijg baar op de gemeentehuizen van de gemeenten, waarin 1 oktober de hu ren vrij komen. Per 1 oktober zullen de huurad viescommissies in die gebieden geen adviezen meer kunnen uitbrengen, zo als tot dusver gebruikelijk was, maar zij kunnen wel door verhuurder en huurder samen worden geraadpleegd over een door hen in vrijheid over een te komen huurprijs. afdelingen stroomde grote en kleine afdelingen stroomden grote en kleine re delen werden samengevoegd tot secties, die met behulp van twee loop kranen weer naar het montageterrein aan de Kil werden vervoerd. Transport Het vervoer van het gevaarte (2.400.000 kilo zwaar en 45 meter hoog) trok op 5 mei jL grote be langstelling. Op vier door zes krachti ge sleepboten getrokken elevatorbak- ken passeerde de stalen kolos niet minder dan zeven bruggen, onder welke ook de Van Brienenoordbrug. Het is niet verwonderlijk, dat vooral Dordrecht en Papen- drecht in een feeststemming verkeren. De gehele volgende week zullen vele commissies en comité's een gevarieerd pro gramma verzorgen. De bewo ners van de Alblasserwaard kunnen kennismaken met de nu eenvoudig te bereiken Dordtse middenstand. Er is zelfs een winkeliersvereniging, die gou den tientjes laat uitdelen Dit jaar al dertien doden Op rijksweg 1 te hoge snelheden AMSTERDAM Politie in burger en in onopvallende auto's met geijkte snelheidsmeters zullen op rijksweg 1 (Amsterdam—'t Gooi) gaan patrouille ren. De bedoeling is om op deze weg, die bekend staat als een racebaan, de maximumsnelheid van 90 kilometer te handhaven. De te hoge snelheden op deze weg hebben al vaak dodelijke ongelukken veroorzaakt. Kilometerpaal 10.7 is de fatale kern van een stuk weg van 1500 meter, waarop zich sedert 1 janu ari dertien ongelukken hebben voor gedaan, met als gevolg dertien doden, elf gewonden en achttien total-loss auto's. Twaalf van deze ongelukken ontstonden door een slippartij. De rijkspolitie onderzoekt met behulp van Rijkswaterstaat waarom dit stuk weg zo fataal is. De brede brug bij Muiden over de Vecht en daarna het brede stuk weg in de richting Amsterdam monden uit in een stuk weg dat veel smaller is. Dit kan verrassend en dus gevaar lijk zijn. Alle slachtoffers waren echter af komstig uit Het Gooi en naar men mag aannemen goed op de hoogte van de situatie. Alcohol is beslist geen oorzaak van de ongevallen ge weest. De hoge snelheden van de fo rensen die snel op hun werk en snel weer thuis willen zijn kunnen volgens de politie mede oorzaak zijn van de ongelukken. Waarde 30 miljoen gulden Schat opgevist uit Brits wrak LONDEN Een Britse expeditie, onder leiding van Roland Morris, heeft bij de Scilly-eilanden op 30 meter diepte het wrak ontdekt van het schip van admiraal Sir Clowdis- ley Shovell, dat daar 260 jaar ge leden is vergaan. Er zijn al 1.500 gouden en zilveren munten opgevist. Volgens Morris bevat het schip nog duizenden geld stukken, waarvan de totale waarde wordt geschat op 30 miljoen gulden. De Britse wet bepaalt dat in wrakken gevonden goederen na een jaar ten bate van de staat worden verkocht, als zich in die tijd geen eigenaar heeft gemeld. De vinder kan rekenen op een beloning, die normaal een derde van de totale waarde bedraagt. Nederlands grootste woninginrichting brengt een internationale collectie TEGEN SPECIALE PRIJZEN Luxe slaapkamer in noten, blank mahonie of ahorn - hoogglans. 4 deurskast Litsjumeaux met 2 nachtkastjes en toilettafel. Ook te leveren in driedeurs-kast en ledikant. Slaapkamerin berken uitvoering.pallssander kleurige afwerklng.Extra hoge 3 deurskast, hooggtanzend gepolitoerd, 2 pers. ledikant en 2 nachtkastjes, compleet met verlichting. In vierdeurskast uitvoering extra fl. 100.- in lits-jumeaux-uitvoering, extra fl. 90.- toilettafel met 3-delige spiegel, extra fi. 225.- Onze slaapkamer in de populaire prijsklasse. 3 deurs- kast;royaal 2 pers. ledikant met2nachtkastjes.Uitvoe- ring in mahonie of limba, bijpassende toilettafel met 3- delige spiegel fl. 198.- RUIMTEGEBREK DOOD TE WEINIG KASTEN' Een probleem waarmee praktisch elke huisvrouw in een opgroeiend gezin te kampen heeft QQ 50 Reeds vanaf fl. levert van Reeuwijk een royale 2 deurs linnen kast, mahonie gematteerd en inge deeld voor kleding en linnengoed. Zowel voor kleine als grote ka mers vindt U bij van Reeuwijk DE slaapkamer die (U) past Naast de drie welke wij U hier tonen brengen wij ook nog HONDERDEN andere modellen in lacqué, mahonie, berken, noten, teak, palissander, enz. ROTTERDAM - BINNENWEG 26 - TEL010-141800 (30 L) LONDEN In Engeland heeft de aan de macht zijnde Labour-partij gisteren een ge voelige klap gekregen. Bij tus sentijdse verkiezingen in Cam bridge en het Londense district Walthamstow verloor de partij van premier Wilson twee zetels aan de Conservatieven. De ver kiezingen waren nodig gewor den door het overlijden van twee Labourleden van het La gerhuis. In Walthamstow, dat sinds 1929 als een Labourbolwerk werd beschouwd, behaalde de Conservatieve Fred Sil vester 6.652 stemmen tegen 6.590 voor Eric Peakins. Deze Labour-kandidaat schreef zijn nederlaag toe aan een protest van volgelingen van Labour „die op grote schaal van de stembus wegbleven". Van stemgerechtigde kie zers kwam 54 procent op. In de universiteitsstad Cambridge, waar de Conservatieven in 1966 met een verschil van 991 stemmen van La bour verloren, werd de 45-jarige tory PEDI.M: EUROPA PAS BEX MACHT ALS IIET ki:H\BAPl\S HEEFT Geen bedreiging De overwinnig van de torries vormt geen onmiddellijke bedreiging voor Labour in het Lagerhuis. Deze partij heeft nu 356 zetels tegen de Conserva tieven 255, Liberalen 12, Republikeins Labour 1, Onafhankelijk Conservatief 1 en Nationalist uit Wales 1. Lcn Williams, algemene secretaris van de Labour partij, zei dat uit de uitslag de mate van impopulariteit af te lezen valt van de regeringsmaatre gelen om de Britse economie in juiste banen te brengen. Premier Wilson rekent kenne lijk op een ommekeer in de eco nomie voor het einde van zijn ambtstermijn, die nu voor de helft is verstreken. Hoewel de werkloosheid hoger dan ooit is STRAATSBURG De Deen se minister van buitenlandse zaken Haekkerup heeft giste ren in de gezamenlijke verga dering van het Europese parlement en de raadgevende vergadering van de raad van Europa gezegd, dat politieke consultaties tussen de zes EEG-landen, zoals door gene raal De Gaulle voorgesteld, nog geen politioke unie maken. meenschap nu een eenheid wordt. Zonder politieke eenheid geen econo mische, wetenschappelijke, in dustriële en militaire eenheid. De Italiaan Pedini zei hierover, dat Europa geen macht kan vormen als het geen kernwapen heeft Als we over toetredingen spreken, moeten we precies weten hoe onze Britse vrienden over deze kwestie denken, aldus Pedini. De Duitser Furler pleitte voor een praktische aanpak om de EEG verder te ontwikkelen, zoals een ge meenschappelijk buitenland* han- delibcleid. Nieuws te laat: sleutel zoek HILVERSUM Luisterend Neder land heeft vanmorgen drie minu ten op het eerste nieuws van 7 uur moeten wachten. Nieuwslezer Henk Kamperman was keurig op tyd. Maar in het gebouw van de Radionieuwsdienst bleek iemand de sleutel van de omroep- cel op een verkeerde plaats te hebben gelegd: hij kon er niet in. De heer Kamperman sprong in zijn auto en vloog naar de VARA- studio, waar hij op de kop af om drie minuten over zeven met het nieuwslezen kon beginnen. Hoe hard hij had gerend, was nog te horen aan zijn stem. Hij kon vervolgens op zijn gemak terugrijden naar het Nieuws dienstgebouw, waar hij de sleutel rustig opzocht. Om half acht was alles keurig voor elkaar en zat hij, zónder hijgen, in eigen cel weer nieuws te lezen. Elizabeth-concours voor pianisten (Van onze kunstredactie) BRUSSEL Het volgende interna tionale Koningin Elizabeth Concours, ditmaal voor piano, zal in mei 1968 worden gehouden. Deelnemers, die door de eerste schiftingsproeven ko men. zullen in de tweede ronde o.m. een nog niet uitgegeven compositie van maximaal acht minuten moeten spelen. in de na-oorlogse periode, schijnt hij niet van plan te zijn een einde te maken aan de loon stop en de inkomenspolitiek. DEN HAAG De nict-ambtenaar Ben Korsten, public rclationsman voor diverse ministers krijgt inzage van geheime stukken die het be drijfsleven zeer interesseren. Hij zou ook een soort ontwikkelingsminister naast bewindsman Udink zijn. Hij ad viseert acht huidige ministers niet al leen over voorlichting maar ook over gebieden waarvan zij zelf geacht wor den verstand te hebben. Tot deze en nog andere conclusies komt deze week het weekblad De Haagse Post in een artikel over wat genoemd wordt „de affaire Korsten". Het blad beschuldigt PRO-man Korsten van indiscreties en te zijn betrokken bij het benoemingsbeleid inzake sommige ambtelijke functies alsook bij een interne machtsstrijd, die op het ministerie van Buiten landse zaken gaande zou zijn. Het stelt tenslotte dat deze gang van zaken staatsrechtelijk en staatkundig onwenselijk en onjuist is. HP heeft meningen over deze zaak gepeild bij o.m. dr. W. Drees, mr. E. Toxopeus, mr. H. van Mierlo. Zij heb ben begrip voor public relations maar menen dat het te ver gaat in dien deze verzorgd worden door een niet-ambtelijke figuur. Collega-PRO-mensen zijn dezelfde mening toegedaan. Het Spelderholt geopend BEEKBERGEN Minister Lardinois van landbouw heeft gisteren het nieu we laboratorium voor de afdeling ver werking van het instituut voor de pluimveeteelt „Het Spelderholt" geo pend. Het laboratorium heeft een werkop- pervlak van 5000 m2 voor we tenschappelijk speurwerk. Vijftig man („te weinig", meent ir. Rijssen- beek. voorzitter van het algemeen bestuur, „er zullen meer mensen moe ten komen om al het werk te doen") beschikken over moderne appara tuur. En dan te bedenken dat men ln 1960 in een kippehok begon, waar op gezette tijden de pijp van de kachel uitviel en de butafles leeg was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9