VIETNAMCONFLICT SNEL OPLOSSEN US Coördinatie bij hulpverlening arme landen Bulthuis SPINAZIE 600a 99. Commentaren EXCLUSIEVE MEUBELSHOW JAMIN Goldberg doet beroep op alle VN-leden Lawine sleurt alpinisten 200 meter mee HOLL. SNIJBONEN 450^128 Detaillist wil investeren BLAKE IN RUSLAND Synode stelt Assen eensgezind terzijde Vrijdag 22 september 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD I Hugs, Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SAMEWEBKIXt OVEHHE1D ex bepiiijfslevex (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Binnenkort kan de oprichting worden ver wacht van de Nederlandse maatschappij voor ontwikke lingslanden. Dit lichaam, waarin de overheid en het bedrijfsleven samenwerken, beoordeelt de hulp, die bijvoorbeeld door mid del van leningen of kredietga ranties kan worden gegeven aan Nederlandse bedrijven, die activiteiten in ontwikkelingslan den willen ontplooien. Minister Udink van Ontwikke lingshulp heeft in de totstandko ming van deze nieuwe structuur een groot aandeel gehad. De NEMO, zoals het voornamelijk met overheidsgelden werkende in stituut wordt genoemd, krijgt een raad van commissarissen en een raad van toezicht. De projectbeoorde ling valt eveneens onder (haar com petentie. MEUBELSHOW .BETER WONEH' Anders dan anders Vanaf vrijdag IS t/m saterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur njn, Haarl.str. 1M-198-3M-2M-2M-MS Philips levert weer aan V. en D. EINDHOVEN Philips zal de leve ringen aan Vroom en Dreesmann her vatten. De directies hebben overeen stemming bereikt over de uitlegging van de verkoopvoorwaarden van Phi lips V. en D. zal zich verder van prijsvergelijkende reclame terzake van Philips-artikelen onthouden. Voor die artikelen, waarvoor verticale prijsbinding bestaat, is en Dreesmann uiteraard vrij haar prij zen zelfstandig vast te stellen, aldus Philips. Dit is ook het geval bij Philipsafnemers. A.s. Zaterdagmiddag 23 september om 4 uur openen wij onze aan de RHIJNGEESTERSTRAATWEG 56. In deze prachtige toonzaal exposeren wij zeer fraai bewerkte eigen meubelen van: „Castle Furniture" Verder ambachtelijke, in noten uitgevoerde stijlmeubelen Lodewijk XV Sheraton Biedermeier li u-"it hartelijk welkom in deze voor Oegstgeest unieke omgeving, vlak naast het bekende bouwbedrijf van C.V. Proper. Adviseurs voor verantwoorde binnenhuiskunst Botermarkt 23, Leiden Nieuwe Rijn 25, Leiden RHIJNGEESTERSTRAATWEG 56, OEGSTGEEST Een achtmansehap uit de verschil lende sferen van het bedrijfsleven zal nauw met de NEMO gaan sa menwerken. Dit lichaam, waarvan de leden nog moeten worden be noemd, is een initiatief van de Raad van Nederlandse werkgeversverbon den, die reeds een commissie ont wikkelingslanden had. Dit college kan het geesteskind worden genoemd van de oud-presi dent-directeur van de AKU, mr. J. Meynen. Ook de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, de heer W. Bruynzeel, had een groot aandeel in de nieuwe concep tie. De eigenlijke promotiebevordering van particuliere investeringen in ontwikkelingslanden komt in han den van een bureau, dat in de Cen trale kamer voor handelsbevorde ring is ingekapseld. Mr. P. A. Blaisse, het voormalig Tweede-Kamerlid voor de KVP, zal als gedelegeerde en als coördinator van dit bureau optreden. Bij de beoordeling en het aan trekken van particuliere projecten in ontwikkelingslanden zal gebruik worden gemaakt van promotors van de Centrale kamer voor handelsbe- vordering. Het gaat om reeds in functie zijnde waarnemers, die ver schillende delen van de wereld be reizen. Nationaal systeem Minister Udink heeft gisteren in Den Haag meegedeeld, dat de re gering in het kader van een actief beleid ter bevordering van alle par ticuliere ontwikkelingshulp, een na tionaal systeem zal invoeren van garanties tegen politieke risico's die investeerders (dus particulieren en bedrijven) lopen in ontwikkelings landen. Het kabinet zoekt voortdurend naar het op elkaar laten aansluipen en samenvallen van activiteiten van overheid en bedrijfsleven. Een voor beeld zou kunnen zijn de financie ringsmaatschappij, die reeds in de regeringsverklaring is genoemd. Dat de regering een nationaal garantiesysteem wil bevorderen, sluit niet hit dat een multilateraal garantiesysteem, waaraan de arme landen en de Wereldbank moeten meewerken, niet wenselijk is, zo zei minister Udink bij de première van de Unilever-film Four men of India, gisteravond in het Haagse Metro- pole. Laros Tapijten overgenomen OSS De Amerikaanse wereldpro ducent van tapijten, Barwick MILLS, heeft Laros Tapijtfabrieken in Oss, waar 200 man werken, overgenomen. Deze verkoop kwam tot stand om het voortbestaan van het bedrijf te waar borgen. Voor modernisering zijn mil joeneninvesteringen nodig, die het fa milie bedrijf niet bijeen kan brengen. SYDNEY Australische geleer den hebben foto's van de zon vrij gegeven. De foto's, gemaakt door de eerste radio-heliograaf ter wereld bij Narrabri, zijn overgezet van radio-impulsen die ontvangen wer den van de zon in zichtbare beelden. De foto's laten vlammen zien in de atmosfeer om de zon als gevolg van ontploffingen, die gelijk staan met miljoenen waterstofbommen en die niet waargenomen kunnen wor den met optische telescopen. René L. wordt uitgeleverd LONDEN Een Britse rechter heeft de uitlevering gelast van René L., die in september 1965 de Sociale Verzekerings Bank in Amsterdam voor ongeveer 350.000 heeft opgelicht. L. was in Engeland gearresteerd wegens exhibitionisme. Hij zou een boete gekregen hebben, ware het niet dat Interpol achter zijn ware identi teit kwam en Amsterdam tipte. Ne derland verzocht toen uitlevering. L. was destijds een administratieve hulpkracht bij de SVB. Hij wist blan co kwitantieformulieren in handen te krijgen, die hij onder gefingeerde na men bij verschillende postkantoren uitzette. Steeds een bedrag van onge veer 8000 gulden. Hij ging de bedragen zelf innen. In Den Haag kreeg een postambtenaar wantrouwen waardoor de zaak aan het rollen kwam. Maar L. wist de dans te ontspringen. In het Beierse Ulm hebben 340 arbeiders van een industriële onder neming paratyfus. Niemand ver keert in levensgevaar. De epidemie breidt zich niet verder uit. Het is niet bekend hoe de besmetting is ontstaan. WASHINGTON De Ameri kaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Arthur Gold berg, heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de VN een beroep op alle aangesloten landen gedaan hun invloed aan te wenden voor een vreedzame oplossing van het conflict in Vietnam. Het conflict moet zo snel moge lijk worden opgelost, zei Goldberg. Een militaire oplossing is niet juist en de VS zullen deze dan ook niet opleggen. Evenmin zullen zij toe staan dat Noord-Vietnam Zuid-Viet- nam een militaire oplossing opdringt. De VS zullen Saigon blijven helpen bij het verdedigen van zijn recht op eigen lotsbeschikking door vreed zame middelen en zonder geweld van buiten. Wat de verklaring van Oe Thant betreft dat Noord-Vietnam onder handelingen zal beginnen wanneer de VS ophouden met bombarderen, zei Goldberg dat de Noordvietname- zen openlijk alleen maar gezegd hebben dat „het mogelijk zou zijn" dat er onderhandelingen zouden ko men wanneer er geen bommen meer De eerste chemische fabriek in het nieuwe haven- en industriegebied ten oosten van Vlissingen draait sinds gisteren „officieel". Prins Claus heeft met een druk op de knop het complex in bedrijf gesteld. De Billiton- Ment chemische industrie heeft in deze vestiging 12 miljoen gulden geïnvesteerd. Op de foto: een charmant meisje, in Zeeuwse klederdracht, biedt prins Claus een rokertje aan. (Zie elders in deze krant.) CHAMONIX Een groep van 20 Franse en Duitse bergbeklimmers is gisteren in de Franse Alpen bij Les Contamines 200 meter door een lawi ne meegesleurd. Volgens de eerste be- riehten zijn er geen doden, wel enke le ernstig gewonden. Door het slechte weer kon men eerst geen radioverbinding krijgen met de verongelukten, waarbij verscheidene ervaren gidsen die de groep een cursus bergbeklimmen ga- Met helikopters wilde men de ge wonden naar ziekenhuizen brengen, maar de vluchten moesten door het slechte weer worden gestaakt. Wel werden gid»en en medicijnen neerge- Onder de gewonden is er één met heeft gebroken ruggegraat, heeft een doorboorde long. Het ongeluk gebeurde op 300 me ter hoogte. De mannen hebben de nacht op de berg moeten doorbren- Goldberg vroeg aan de regeringen die Hanoi steunen wat zy zullen doen wanneer de VS inderdaad de eerste stap doen en met bombarde ren ophouden en hoe zij hun invloed zullen gebruiken voor een vreed zame oplossing van het conflict. Algemeen wordt aanvaard dat de overeenkomsten van Genève de basis van een regeling moeten vormen. Volgens de VS houdt dit in algehele staking van het vuren, terugtrekking van vreemde troepen, eerbiediging van de grenzen van Noord- en Zuid- Vietnam met inbegrip van de de- marcatielij'n tussen beide landen en het zonder buitenlandse inmenging door het Vietnamese volk bepalen hoe beide delen van Vietnam moe ten worden herenigd. Dit alles on der toezicht van een internationale instelling die met wederzijdse in stemming is aangewezen. Bespreking De ministers van buitenlandse za ken van de VS, de Sowjetunie, En geland en Frankrijk zullen volgende week dinsdag samen met Oe Thant diens voorstel bespreken, artikel 28 van het VN-Handvest nieuw leven in te blazen. Dit artikel voorziet in periodieke bijeenkomsten van de Veiligheidsraad. Volgens waarnemers zou dit betekenen dat er voortaan regelmatig overleg zal zijn tussen de grote mogendheden over bran dende kwesties. Thant wil zijn voorstel „er door drukken". Hij voelt het als zijn plicht het contact tussen de wereld machten te bevorderen, zeker nu de toestand voor wat betreft „de oor logshaarden Vietnam en het Nabije Oosten en de onrustbarende kloof tussen de rijke en de arme landen" in een kritiek stadium is gekomen. Arrestatie In Saigon is de vroegere Zuid- vietnamese minister van economi sche zaken Troeong Thanh gear resteerd. Hij zal worden verhoord vanwege zijn aanvraag van een vi sum voor de Verenigde Staten. De politie wil weten waarom hij met zijn gezin naar de VS wil. De oud-minister had zich kandi daat gesteld voor de presidentsver kiezingen van 3 september. De natio nale vergadering verklaarde zijn kandidatuur echter ongeldig omdat hij pro-communist en neutralist zou zijn. Hy zou ook betrekkingen heb ben onderhouden met de Vietcóng. Een Amerikaanse marinier heeft een aanhanger van de Vietcong uit zijn schuilhol gehaald. Aan een touw wordt de man, door het veld, naar de plaats gebracht waar hij kan worden onder vraagd. KWALITEITS DIEPVRIES UTRECHT Evenals bij de ande re door de Jaarbeurs georganiseerde beurzen in 1967, is ook tijdens de Indro, de beurs voor drogisten, geble ken, dat de detaillist niet aarzelt be hoorlijk te investeren in zijn nieuwe voorraad. Deze indruk en de meer concrete cijfers van de orders tonen aan, dat de detaillist in de nabije toekomst een flinke kooplust verwacht. Ontwikkeling TT ET VERSCHIL tussen vroeger en H nu in lójjc op de woonwagenbe woners tekent de ontwikkeling die er jn het maatschappelijk denken gaan de is. De Tweede Kamer, die over een nieuwe wet ten dienste van deze mensen te beslissen heeft, houdt zich in deze dagen met hen bezig. Vroeger ging het erom: hoe bescher men we de burgermaatschappij tegen de woonwagenbewoners. Vandaag gaat het om hun inpassing in die zelfde maatschappij. Een duidelijke ontwikkeling ln het denken dus, die opnieuw bewijst hoe andere, stellig betere inzichten kun nen rijzen. Vroeger oordeelde men ongetwijfeld het toen aangehangen standpunt het juiste; vandaag ver werpen we het als aanvechtbaar. Een aanwijzing temeer, hoe nuttig het is, kritisch in het leven te staan. Hetgeen intussen iets anders is dan al het bestaande dubieus te achten. Want dat ware een kritiek die, aan gezien ze zonder onderscheid oor deelt, in feite kritiekloos, althans loze kritiek, is te achten. En dat heeft met ontwikkeling weinig van Oplossing TVE CONTROVERSE tussen Gulnée en Ivoorkust, die vier leden van het KLM-personeel in Conakry in grote moeilijkheden bracht, lijkt nu dicht bij een oplossing te zijn ge komen. Gisteren nog was bekend gewor den, dat het probleem op de agenda van de VN-Assemblee was geplaatst. Guinee heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt toe te zeggen, dat het alle gevangenen uit Ivoorkust zal vrijlaten. Als dit inderdaad gebeurt, heeft Ivoorkust geen enkele reden meer, de Guinese minister van buitenland se zaken en andere leden van de VN-delegatie uit Gulnée nog langer vast te houden. Zoals men weet werd deze dele gatie uit een KLM-vliegtuig ge haald, dat wegens slecht weer moest uitwijken naar Ivoorkust. Gulnée stelde de KLM en de Nederlandse regering verantwoordelijk. Geen van beide Afrikaanse landen gaat in deze zaak vrijuit. Te hopen valt, dat zij dit terdege beseffen. Het zou te betreuren zijn als het in cident, waarin Ivoorkust tenslotte zijn zin krijgt, navolging zou vinden in andere delen van de wereld. LONDEN F- De Britse spion Geor ge Blake schijnt inderdaad in Rusland te zijn. Bij de Britse ambas sade in Moskou meldde zich op 4 september een man, die zei Sean Bourke te zijn. Hij had geen papie ren, maar vertelde de vlucht van Bla ke naar Rusland georganiseerd te hebben. Bourke vroeg inlichtingen om naar Engeland te kunnen terugkeren, waar een arrestatiebevel tegen hem van kracht is. Blake werd in 1965 tot 42 jaar ver oordeeld wegens spionage voor Moskou. Hij ontsnapte vorig jaar uit de gevangenis Wormwood Scrubs. Belijdenis gehandhaafd tirr uirro DE BILT Opklaringen, maar vooral in het noorden van het land ook enkele buien. Over wegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem pera turen als vandaag. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN -- Met 64 tegen twee stemmen en één blanco stem heeft de generale synode van de Gereformeerde Kerken gisteravond besloten, dat de uitspraak van Assen-1926 niet langer als leeruitspraak zal gelden. Aan dit besluit liggen drie uitspraken ten grondslag. De derde en belang rijkste luidt: „dat intussen hetgeen in de belijdenis der kerk (zondag 3 en 4 Heidelbergse Catechismus; art. 14 en 15 Nederlandse Geloofsbelijdenis) over de oorsprong der zonde en de gevolgen van de zonde val onder woorden is gebracht, de fun damentele betekenis, die de Schrift in het Oude en Nieuwe Testament (onder meer in Romeinen 5) aan deze geschie denis toekent, duidelijk tot uitdrukking Ongeveer 6.000 man personeel van busdiensten en ondergrondse in Montreal zijn in staking gegaan. Zij eisen hogere lonen. brengt en daarom ook als van wezen lijk belang voor de verkondiging van het evangelie door de kerk als gezag hebbend dient te worden gehandhaafd" (Zie pagina Kenmerk.) Schade in Texas door Beulah ƒ1,8 miljard CORPUS CHRISTI De orkaan Beulah heeft in Texas massale over stromingen veroorzaakt. Ongeveer 750.000 mensen in een getroffen gebied van 100.000 vierkante kilo meter zijn geïsoleerd in hun steden. Volgens de eerste schatting heeft de Beulah, die nu in kracht aan het afnemen is, in Texas een schade van 1,8 miljard gulden aangericht. In Texas zijn zes mensen om het leven gekomen. Het totale aantal slachtoffers van de orkaan, die nu al dertien dagen in dit gebied woedt, bedraagt dertig. In Mexico zijn 80.000 mensen dakloos. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1