FIRATO GEEFT STARTSEIN VOOR KLEUREN - TV Helft van gezinnen heeft twee radio's "au fUtstotu Morgenavond (voor enkele honderdeneerste uitzending Kleurenstudio van de NTS Oude voor antenne is ook kleur geschikt Kleuradaptor voor video 10 miljoen apparaten MUZIEKCASSETTES IN VOLLE OPMARS 9 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 Straat der kennis' voor scholieren Evenals vorige jaren is er ook ditmaal weer het voorlichtings centrum Het Elektron, waarvoor men speciaal van jeugd in groepsverband en onder leiding van een leraar belangstelling verwacht. De laatste keer trok het niet minder dan een kleine 12.000 jongeren in klassikaal verband. Men kan in Het Elektron ken nis nemen van de theorie, die op bevattelijke wijze in de zaaltjes aan de zogenaamde „straat der kennis" wordt opgediend, terwijl de praktijk wordt gedemon streerd in de zgn. „tuin der toe passingen". Naast grote ondernemingen en PTT, marine, land- en lucht macht, neemt dit jaar voor het eerst ook het ministerie vap onderwijs en wetenschappen er aan deel. De Nederlandse televisie is op deze Firato vertegenwoor digd met een grote kleuren televisiestudio (in de Oosthal), die permanent voor de bezoe kers toegankelijk zal zijn. In deze studio zullen elke vrijdag vijf shows worden geboden, waarbij het publiek de gelegenheid krijgt de gang van zaken bij het tot stand ko men van een kleurenprogramma van nabij te volgen. Ditzelfde zal ook het geval zijn tij dens de repetities, die tussen de shows door worden gehouden. De apparatuur, die in de studio wordt gebruikt, behoort tot de gloed nieuwe reportagetrein van de NTS. Ongeveer 600 bezoekers zullen de shows kunnen bijwonen. Veel duurdere grammofoons Een steeds sterkere verschuiving naar de elektrogrammofoons (in plaats van aansluiting op dc radio, een zelfstandige unit). Dat is de ten dens in de sector van de platenspelers. Vooral bij de jeugd is hiervoor een stijgende belangstelling merkbaar, zeggen de bandelaren. Trouwens, in alle categorieën raakt de grammofoon steeds meer „in". Cij fers zeggen, dat de helft van alle gezinnen er een bezit. Een andere tendens: de stijgende vraag naar duurdere spelers, aan te sluiten op versterkers en boxen in het kader van de hi-fi-ontwikkeling. Uiteraard wordt dit ook gestimu leerd door het stijgend aantal platen, dat op de markt komt. Lichte stijging produktie EEG BRUSSEL De industriële produk tie in de EEG vertoont sedert het begin van de zomer een lichte stij ging. Dit staat in het laatste conjunc turele maandoverzicht van de Euro pese gemeenschap. In Nederland is de produktie iets gestegen. De uitvoer is niet voldoen de gestegen, hetgeen heeft bijgedra gen tot een vertraging in de in dustriële produktie, die in de afgelo pen tijd steeds duidelijker werd. Elektronische orgels vormen op de beurs een belangrijke afdeling. Hier de 1 -kla vier* Philicorda. AMSTERDAM De kleuren-tv gaat van start. Als mor gen de RAI zijn deuren opent voor de vijftiende Firato, zal heel Nederland de kleur op het scherm kunnen ha len; althans: de enkele honderden, die daarvoor een ont vanger hebben. Met een uitvoering van het Oltenia-ballet om kwart voor negen morgenavond wordt een experiment begonnen, dat officieel wel iswaar pas 2 oktober start, maar waarvan bezoekers en de kleine elite-groep huiskamerkijkers gedurende de hele Firato (tot en met 1 oktober) officieus al regelmatig kunnen profiteren. Te verwonderen hoeft deze vervroe ging niet. Immers: de hele Firato staat dit jaar in het teken van de kleuren-tv. Alle groten onder de fa brikanten zijn er met hun eigen ont werp vertegenwoordigd. En al Is er dan nog enige onduide lijkheid omtrent de prijzen (er zijn nogal forse variaties) ieder heeft kleur bekend met het doel zo snel mogelijk de Nederlandse markt bin nen te dringen. Een vraag Hoe snel, is voorlopig nog een vraag. De vrij hoge prijs zal voor velen nog een beletsel zijn om maar direct kleur in huis te halen. Maar ervaringen in Amerika hebben ge leerd, dat kleurontvangst zeer snel populair kan worden. Er werden er de eerste vijftien jaar wel zeer weinig verkocht (in 1960 waren er nog maar 100.000 toestellen), maar dat was meer een kwestie van slechte uitzendingen dan IS voor ontvangst van kleur een speciale antenne nodig? Nee: men kan er de gewone an tenne voor gebruiken. Maar dan moet het ook een voor honderd procent goede antenne zijn, zeg gen deskundigen. Antenne-installaties, die bij zwart-wit-weergave een nog aan vaardbare, niet te erg storende fout vertonen, vallen onherroepelijk door dc (kleuren)mand. Gebreken zullen in de eerste plaats tot uiting komen als gekleurde beeld contouren, zoals men wel bij slechte kleurendruk ziet, of als confetti, die wordt veroorzaakt door een te zwak antennesignaal. De meeste kleurenont- vangers laten het echter zelf niet zo ver komen. Ze schakelen bij een an tennesignaal. waarbij confetti op treedt, automatisch over op zwart-wit-ontvangst, want „witte sneeuw" is minder hinderlijk. Met het oog op de komst van de Miniaturisatie in dc radiotechniek. Alt een boek laat dexe slechts 27 mm dikke portable zich openslaan. kleur heeft men de afgelopen jaren wel nieuwe antennes ontwikkeld, maar het zou onjuist zijn, zeggen de fabrieken, deze als speciale kleu- ren-tv-antennes te betitelen. Het zijn gewoon verbeterde zwart-wit-anten- ^eS. S B) jg Hsl Waar men wél voor waarschuwt, is het gebruik van één antenne voor twee toestellen (zwart-wit en kleur). Dat zou leiden tot reflecties, ofwel dubbele beelden. Verder zouden de toestellen niet alleen elkaar storen, maar ook ontvangers in de naaste omtrek. Apparaatje Wil men het toch met één antenne blijven doen, dan zal men daarvoor een speciaal apparaatje tussen anten ne en toestel moeten laten aanbren gen, waardoor storingen worden voor komen. Wat de met centraal-antenne sys teem uitgeruste woningen betreft: de meeste antennes zijn al geschikt voor ontvangst van zowel zwart-wit als kleur. In het (geringe) aantal geval len, waar dit niet zo is, is men al druk bezig dit in orde te brengen. Al is er dan nog steeds geen video recorder (voor het „inblikken van programma's) voor huiskamerge bruik de goedkoopste kost nog altijd 3200,op de Firato nemen ze ook ditmaal een belang rijke plaats in. Nieuw is de door Philips vervaar digde adaptor van kleurweergave, een apparaatje, dat naast de video recorder moet worden geplaatst en dat geheel elektronisch werkt. Het functioneert zodanig, dat aan de recorder zelf niets veranderd be hoeft te worden om kleurenregistra- bie mogelijk te maken. Da antennaversterker voor kleur: wél I aan ta bevelan, maar nier beslist nood- zakelijk als men een goede en goed ge- van ontbrekende kooplust. Het keer punt kwam eigenlijk toen Philips een aanzienlijk verbeterde camerabuis, de zogenaamde Plumbiconbuis, op de markt bracht en daarmee in korte tijd heel Amerika color-minded maakte. In 1966 stonden in Amerikaanse huiskamers al 4,5 miljoen kleur- toestellen en eind vorig jaar waren het er zelfs 9,5 miljoen (op een totaal van 77,5 miljoen). Voor de toekomst zijn de fabrikan ten optimistisch. In 1970 zullen er in Amerika 37 miljoen kleurtoestellcn zijn op een totaal van 105 miljoen. Voor Europa schat men die cijfers op resp. 2,8 miljoen bij een totaal van 80 miljoen terwijl men voor ons land een aantal van 125.000 aanneemt bij een totaal van 3,5 miljoen toestellen. In Amerika heeft thans 92 procent van alle gezinnen televisie (in Neder land 75 pet., in West-Duitsland 71 pet, in Frankrijk 56 pet. en in Enge land 91 pet.), zodat de markt daar een goed voorbeeld is voor Europese verhoudingen. Zwart-wit Dat de kleuren-tv in Amerika een belangrijke invloed op de zwart- wit-markt heeft gehad, Is duide lijk en werd verwacht. Weliswaar werden vorig jaar nog 7 miljoen van deze apparaten verkocht, maar dit be tekent toch een aanzienlijke terug gang vergeleken bij voorafgaande ja- Uiteraard zullen fabrikanten dit in een land, waar kleuren-tv nog maar in de kinderschoenen staat, niet in het openbaar zeggen. Zwart-wit-toestellen immers nullen de komende jaren nog het leeüwedeel van hun broodwinning moeten vor- Daarom dragen zij cijfers aan, die hun optimisme moeten staven. Er worden jaarlijks 100.000 huwelijken gesloten, zeggen zij. En er mag ge steld worden, dat deze jonge echtpa ren in principe kopers zullen zijn van een zwart-wit-toestel. Daarnaast is er ook nog de groep, die aan vervan ging toe is. Ook die groep (die vorig jaar 50' procent van alle aankopen voor haar rekening nam) zal voor een belang rijk deel voor zwart-wit kiezen, al was het alleen maar uit financiële overwegingen. Prijzenslag? Maar handelaren zuchten .nu al maanden: „we verkopen geen enkel zwart-wit-toestel meer. Men laat lie ver dure reparaties uitvoeren dan een nieuw toestel te kopen. De koop lust is gestagneerd. Men wacht af en hoopt op verdere prijsdalingen". Of die zullen komen, is een vraag, waarop fabrikanten en importeurs beslist ontkennend antwoorden. Dui delijk, men loopt niet op de zaken vooruit. Zolang kleur nog niet in op mars is. laat men de andere winstge vende markt niet zomaar schieten Wat betekent, dat we het de eerstkomende tijd zullen moe ten doen met dure kleur en met zwart-wit zonder prijsverlaging. Tenzij er toch nog een prijzen slag op komst is. De prijsver schillen tussen de verschillende merken en de reclame-aanbie dingen van handelaren wijzen daar al enigszins op. Indiase bevolking NEW DELHI De bevolking van India telt bijna 511 miljoen mensen en neemt met 13 miljoen per jaar toe. Jaarlijks worden bijna 21 miljoen kinderen geboren, maar acht miljoen kinderen sterven jong. Van de 90 miljoen edhtparen hebben 56 mil joen minstens drie kinderen. Nederland is een huiselijk volk, constateren fabrikanten, importeurs en handelaren tevre den als zij over omzetcijfers spreken. En zij baseren dat op de 10 miljoen apparaten, die de kleine 13 miljoen Nederlanders gezamen lijk bezitten voor huiskamer- ontspanning. Ze bestaan uit 5,3 miljoen radi otoestellen, 2,8 miljoen tv-toestel- len, 600.000 bandrecorders en bij na 2 miljoen grammofoons. De toegenomen welvaart blijkt zich met name in deze sector dui delijk te tonen. Ook de toekomst zien zij opti mistisch tegemoet „Voegt men", zeggen zij, „bij deze indrukwek kende cijfers de tendens van het publiek om steeds betere, steeds nieuwere apparaten aan te schaf fen, dan is het duidelijk, dat een bijzonder interessante markt bin nen ons bereik ligt". De casetterecorder is jors in opmars, zo laat de beurs zien. Meer vraag naar combinaties te verwachten SCHIJNWERPERLICHT op de televisie. Maar op deze Firato is de radio er niet door in de hoek geraakt. De oudste steunpilaar van de industrie in deze sector ivordt in de meest moderne vorm gepresenteerd. Dc fabrikanten doen alles om de radio nog verder op de allang verza digde markt te brengen. Dat hun dat lukt, wijzen cijfers uit. Beschikte in 1962 vrijwel elk Nederlands gezin over een radiotoestel en had zelfs 10 procent een tweede, thans heeft al 50 proeent van de gezinnen een tweede toestel. Voor de toekomst zien industrie en handelaren nog een verdere door groei, voornamelijk in de sector van de portables als tweede en zelfs der de set. Daarnaast verwacht men een steeds sterker wordende vraag van de consument naar betere kwali teitsartikelen zoals tafelapparaten al of niet met extra luidsprekerboxen en niet te vergeten naar Een bescheiden greep uit de lange lijst van noviteiten: een portable telefooninstallatie: een draagbare telefoon in platte kof fer, waarmee men waar men ook staat direkt met elke PTT-abon- nee kan spreken via de mobilofoon- dienst. Elektronische piano Minitronic, in miniatuur en opvouwbaar. Speci aal ontworpen voor beatgroepen, zegt de fabrikant. Het instrument heeft twee klankkarakters: piano en cemba lo. Russische piano's en vleugels. Fiarello. nieuw Nederlands elek tronisch orgel. Portable wereldontvanger met 11 banden en een radio met automa tische afstemming. Hi-Fi-meubelen, waarin een com plete keten van afspeelapparatuur kan worden gebouwd. Nieuwe Vidor Mercury batterijen voor gehoorapparaten (wereldpri- Grammofoonplaten met complete orkestopnamen, waaraan de orgelpar tij ontbreekt (kan dus door de orga nist zelf gespeeld worden). Blik in het inwendige van een miniatuur radio. Ook in deze sector zijn weer ver scheidene nieuwe modellen te zien. hi-fi-apparatuur (tuners en verster kers). Voorts rekent men op belangstel ling voor recente ontwikkelingen, zo als combinaties van radio met klok, radio portable met muziek-cassette, portable met grammofoon. Wat een novum is op deze Firato, is de introductie van portables met „integrated circuits". Dit systeem was oorspronkelijk ontwikkeld en bestemd voor de uitgesproken profes sionele sector, voor toepassing in com puters en ruimtevaart. In de consumentensector vond het voor het eerst toepassing in de hoor- apparaten. De radio is thans het tweede artikel, waarin de geavan ceerde techniek van de geïntegreerde schakeling wordt gebruikt. Voor de toekomst belooft zij nog veel: functio neler vormgeving door miniaturisa tie, betere geluidskwaliteit (omdat er meer ruimte vrijkomt voor luidspre kers) en verder vervolmaking van de betrouwbaarheid. Wat de hi-fi-installaties betreft (die de mogelijkheid bieden alle hoor bare tonen onvervormd en in de juiste sterkteverhouding weer te ge ven): op deze tentoonstelling wordt tevens de aandacht gevestigd op de ontwikkeling van de hi-fi-low noise band, waarmee de industrie een ver dere vervolmaking van de appara tuur heeft bereikt. Autoradio's Ook bij de autoradio's, zijn weer verschillende nieuwe modellen te zien. Ook hier zien fabrikanten kansen voor een verdere uitbreiding van de markt, omdat nog maar 25 procent van de autobezitters er een blijkt te hebben. Vooral met het oog op de steeds intensievere voorlichting aan automobilisten onderweg (we gen-informatiedienst, het KNMI en de alarmcentrale van de ANWB) ver wacht men een toenemende vraag. Nu ook een van 7,50 De bandrecorder is uniformiteit in dit sys- De bediening ervan is hard bezig stormender- teem is bereikt (zoge- dan ook zeer eenvoudig: hand bezit te nemen van naamde compact casset- één handbeweging is vol de Nederlandse huiska- te) geeft nu nog een extra doende om de band aan mers. In vijf jaar heeft stimulans. te zetten en ieder gevaar de omzet een verdubbe- Er zijn thans twee voor beschadiging of on- ling te zien gegeven, wat verschillende muziekcas- gewenst uitwissen is uit- I betekent, dat er nu in settes: de bestaande van gesloten. 1600.000 gezinnen een ƒ21 en een nieuwe van Wat de bekende spoe- staat. ƒ7,50 uiteraard met een lenrecorders betreft: de Het is vooral de invoe- kortere speelduur. verbeterde kwaliteit van ring van het cassette-sys- Ze werden speciaal de tape, de zgn. low teem geweest, dat de gro- voor hen geïntroduceerd, noise tape, zal een be te stoot tot deze ontwik- die niet zelf willen expe- langrijke rol spelen bij keling heeft gegeven. En rimenteren. Niet iedereen verdere popularisering I het feit, dat een volledige tenslotte is geluidsjager, onder de hobbyisten Op stand 102/103 presenteert Aristona het grote Firato-nieuws van 1967de kleuren-TV. U bent van harte welkom in de speciale demonstratieruimte. Maar... er is méér! Tenslotte is die kleuren-TV maar één staaltje van de progressieve techniek die het kenmerk is van de machtige Aristona collectie 1968. Een collectie die veel nieuws brengt op het gebied van zwart/wit TV, radio's, bandrecorders, portables, grammofoons en vooral ook Hi-fi/stereo-apparatuur. Mensen die het goed bekijken brengen zeker een bezoek aan Fl RATOSTAND 102/103

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9