EEN WERELD IN GEWELD' Oe Thant schetst zeer somher beeld van de internationale verhoudingen Vietnam is niets voor de VN Bestuur niet ontoereikend Bestrijding werkloosheid voldoende niet Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Heliveld bij hospitaal Uit de Haagse hof geplukt Student hoort voor overval bij kluis anderhalf jaar eisen NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSmG 2n SEPTEMBER TXW NEW YORK De secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is van oor deel dat de internationale toe stand het laatste jaar aanzien lijk slechter is geworden. Eén uitermate somber beeld schetst Thant in het verslag dat hij gister avond uitbracht bij de opening van de njeuwe zitting van de Algemene Vergadering van de VN. Daarbij komt nog dat het vertrouwen in de volkerenorganisatie geschokt is door de oorlog in het Nabije Oosten en door het zich voortslepende conflict in Vietnam. Bij ernstige conflicten neemt men vaak zijn toevlucht tot geweld. Het gevaar bestaat daardoor, dat eenzelf de chaos wordt geschapen als die, welke tweemaal tot een wereldoorlog heeft geleid. Beroep Hij deed een dringend berr p op de volkeren zich aaneen te sluiten om de mensheid te redden. En de regeringen wekte hij op bij conflic ten gebruik te maken van de interna tionale organen die daarvoor in het leven zijn geroepen. Oe Thant stelde voor dat de Veilig heidsraad een conferentie op ministe rieel niveau belegt om tot een zekere mate van overeenstemming te komen over de belangrijkste problemen. Hij was bereid daarvoor zelf een voorlopi ge agenda vast te stellen. Nabije Oosten Oe Thant verweet de VN tot het conflict in het Nabije Oosten te heb ben bijgedragen door er niet in geslaagd te zijn de „diepgewortelde problemen van dit gebied aan te pak ken". Als weer geen pogingen wor den gedaan en geen vooruitgang wordt geboekt in het wegnemen van de oorzaken van het conflict, zal het binnen enkele jaren op z'n laatst on vermijdelijk tot een nieuwe oor logsuitbarsting komen. De VN moeten onmiddellijk voor waarden scheppen die essentieel zijn voor vrede in dit gebied. Een speciale gezant zou in dit verband waardevol le diensten kunnen bewijzen als „communicatiekanaal". Het ontbreekt de grote westelijke mogendheden nog aan onpartijdige informatie. Weer vroeg Thant om toelating van communistisch China tot de VN. Daarnaast wilde hij maatregelen ne men om te voorkomen dat „mi cro-staatjes" het volledig lid maatschap krijgen. Hij dacht aan kleine gebieden met slechts enkele duizenden inwoners, die straks onaf hankelijk worden. Arme landen Scherpe kritiek had Oe Thant op de rijke èn arme landen. Hij verweet deze landen „gebrek aan effectiviteit in het bestrijden van de steeds groter wordende kloof". De jonge landen doen nog lang niet alles wat in hun vermogen ligt. Het wordt, volgens Thant, hoog tijd. dat de rijke landen „uit een apathie ontwaken die met hun rijkdom gepaard gaat". de harde matras met alle comfort ▼an een zachte! Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog pakje - plezier voor twee - merk zelf hoe goed Doublemint j doet. MANESCU VINDT: NEW YORK Het Vietna mese vraagstuk dient niet via acties van de Verenigde Naties maar door toepassing van de Geneefse akkoorden te worden opgelost. Dit zei gisteren de Roemeense minister van buitenlandse zaken Manescu, nadat hij tot voorzitter van gekozen. Hij zei. geen plannen te de 22e Algemene Vergadering was hebben voor vredesinitiatieven. Manescu kreeg 112 van de 118 stemmen. Er waren vijf onthoudin gen. De stemming was geheim. De Egyptenaar Fahmi werd voorzitter van de Politieke commissie, die met name het ontwapeningsvraagstuk behandelt. De Cubaanse delegatie veroor zaakte nog een incident door te pro testeren tegen Amerikaanse pogin gen, haar bagage te onderzoeken. Later bleek, dat de Cubanen kratten bij zich hadden, waarvan zij weiger den te zeggen of zij tot de diploma tieke bagage behoorden. Pas nadat een Cubaan had verklaard, dat de kratten zijn persoonlijk eigendom waren, werden ze vrijgegeven. Minister Luns is gisteravond in New York gearriveerd. Hij zal ook besprekingen voeren met zijn Ame rikaanse collega Rusk en zijn Israë lische ambtgenoot Eban. Industrie kreeg meer orders uit binnenland DEN HAAG De Nederlandse industrie, uitgezonderd de voedings- en genotmiddelenindustrie, heeft in augustus uit het binnenland iets meer orders ontvangen. De orderontvangsten uit het buitenland ondergingen weinig verandering. Deze cijfers heeft het CBS gepubli ceerd. Het is het resultaat van een onderzoek bij de Nederlandse onder nemingen. De antwoorden mogen representatief worden geacht voor 70 1 procent van de industrie. De gemiddelde dagproduktie bleef bij j de geënquêteerde ondernemingen in i augustus vrijwel onveranderd, terwijl 1 dc arbeidersbezetting in omvong afnam. I Dringt direct door tot aan de haard ran de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de naard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra hét nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Prof. inr. W. F. de Gaay Fortman in rectoraatsrede van de V.l. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM „Ik heb zo langzamerhand genoeg met het bestuur van een universiteit te maken gehad om te weten dat de organisatie daarvan niet volmaakt is. Ik weiger echter mee te doen aan wat de waan [KWALITEIT van de dag dreigt te worden, dat het bestuur der universitei ten en hogescholen volkomen ontoereikend voor zijn taak zou zijn." terdam het leidersbeginsel ingevoerd. Is dat in het algemeen vreemd aan onze traditie en volksaard, het is ook vreemd aan de Nederlandse univer siteit. zoals zij in de loop der eeuwen een eigen type heeft gekregen. Men sen zijn zelden bestand tegen de ver leidingen van in hun persoon gecon centreerde macht. Geheime documenten in ondergrondse LONDEN In een rijtuig van de Londense ondergrondse zijn in een aktentas geheime documenten over kernenergie aangetroffen. De tas droeg het opschrift: ministerie van energievoorziening. Scotland Yard heeft de zaak in onderzoek. Dat zei de rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, vanmiddag in zijn rectoraatsrede. Verbetering is allereerst nodig, zo zei prof. De Gaay Fortman, in de interne orga nisatie en coördinatie van de uni versitaire bureaus en diensten, niet ter zake van het bestuur. Natuurlijk is het mogelijk een drietal managers, voor wie de lei ding van de universiteit een volle dagtaak is, aan haar hoofd te stel len en deze uitgebreide volmachten te geven, maar van het eigen ka rakter der universiteit, waarbij de docenten deelnemen aan het be stuur en de studenten daarin een ruime inspraak hebben, zal na korte tijd niet veel meer over zijn. Men moet de universiteit niet uit leveren aan van buiten komende bestuurders, die niet zelf bij on derwijs en onderzoek betrokken zijn. Ik pleit met klem, zo zei de rector magnificus, voor collegiale bestu ren van universiteit en faculteiten. Helaas heeft men bij de instelling van de medische faculteit te Rot- (Va verslaggevers) Een groep Koerden, die het Nabije Oosten icat al te onrustig begon te vinden, heeft het Westen opgezocht om te ondervinden of het daar niet prettiger is. Een aantal van deze nomaden arriveerden gisteren in Amsterdam, waar ze voorlopig op een terrein langs de Westhavenweg mochten bivakkeren. Vooral de kleintjestrekken door hun aardige snuitjes de aandacht. UTRECHT Het militair hospitaal Dr. A. Mathijsen in de Utrechtse wijk Oog in AI krijgt een heliveldje. Het ministerie van defensie heeft onlangs enkele stukken grond geruild, waar door in de onmiddellijke nabijheid van het hospitaal een veld ter beschikking is gekomen, waar helikopters kunnen landen. Doel ervan is ernstige militaire pa tiënten uit afgelegen legerkampen snel medische hulp te kunnen geven. Ook zal er gebruik van kunnen worden ge- t voor. he tftffers. f U ideaal centraal. Wanneer het veld in gebruik kan worden genomen, is nog niet bekend. Er zullen eerst nog enkele voorzienin gen moeten worden getroffen (o.m. de aanleg van strips). Het project vormt een onderdeel van een groter plan, dat in de toekomst centralisering van de geneeskundige behandeling van militairen beoogt. Bij het ministerie van defensie wordt hier van op het ogenblik studie gemaakt. Tijdelijk dir.- geneeslieer Diaconessenliuis Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) IS DEN HAAG De CHE heeft zich duidelijk uitge sproken om vooral geld uit te trekken voor de bestrij ding van de werkloosheid. Maar in de rijksbegroting merk ik hier maar weinig Biesheuvel Typisch produit van Kneuterdijk Nu de middelen niet meer zo rij kelijk vloeien, wordt het duidelijk dat onze universiteit zich er op moet richten in de verschillende we tenschappen een algemene opleiding te geven en daarnaast alleen die specialisaties te verzorgen, die van uit onze grondslag in de eerste plaats tot onze taak behoren. Niet in de veelheid der specialisaties, maar in de kwaliteit van zorgvuldig bepaald onderwijs en onderzoek moeten wij onze kracht zoeken. PROMOTIES Het vorig jaar, aldus de rector magnificus, heb ik van bezorgdheid blijk gegeven, toen ik verslag deed van de promoties. Ik ben toen te haastig geweest, want in dit jaae steeg het aantal van 16 op 33. De verdeling: theologie 7 (1), rechten geen (3), geneeskunde 5 (2), wis kunde en natuurwetenschappen 8 (5), letteren 3 (0), economie 4 (3), sociale wetenschappen 6 (1) en wijs begeerte geen (1). Ons onderzoekingswerk zou nog vei'diept en uitgebreid kunnen wor den, Te veel geschiedt het nog in de- beslotenheid. Nodig is coördinatie, opdat onderzoekers die vanuit ver schillend gezichtspunt met hetzelfde vraagstuk bezig zijn, met elkaar in contact kunnen worden gebracht. Er zou een zeker centraal dienstbe toon in verband met het onderzoek kunnen worden georganiseerd. STUDENTEN Ingeschreven werden 1006 vrou welijke en 4672 mannelijke studen ten. samen 5678 (5071). Voor de eerste keer werden ingeschreven 244 vrouwelijke en 394 mannelijke stu denten. samen 1138. De sterke groei van het aantal studenten zet zich voort; wij kunnen de 6000ste student binnenkort verwachten, waarschijn lijk is hij er al, maar administratief is hij nog onzichtbaar. Het aantal studenten uit Suriname en de An tillen bedroeg 55 (46 en 9), dat der buitenlandse studenten 172. Zes hoogleraren en 7 lectoren aanvaardden hun ambt, twee buiten gewone hoogleraren werden ordi narius. TE GROOTS der. maar ook hij vond het allemaal j wel mooi. „Het beleid van het kabi- j net wordt in hoge mate beheerst door de wil om in de algemene financiële situatie orde op zaken te stellen en dat heeft onze instemming. ROTTERDAM Met ingang van vandaag is tot tijdelijk di recteur-geneesheer van het Dia- conessenhuis benoemd de heer P. A. de Groot, directeur-ge neesheer van het Haagse Dia- conessenhuis Bronovo. Dit vooral was de kritiek van de fractieleider van de CHU, de heer Mellema op de miljarden nota. En zijn a.r.-collega mr. Biesheuvel voegde hieraan toe, dat het niet duidelijk is wat de regering gaat doen met de be strijding van de structurele en conjuncturele werkloosheid. Er DOOR (Van onze parlcmentsredactie) moeten op korte termijn maat regelen worden genomen. Het verbaasde de heer Mellema, dat de gering afziet van een nota over de verdere industriële ontwikke ling van het noorden des lands en in plaats hiervan een algemene nota laat voorbereiden door de Rijksplano logische Commissie over Noord-Ne derland. „Ik heb de indruk", zei de CH-fractievoorzitter, „dat hiermee ge weld wordt aangedaan aan de hoogst urgente noodzaak van industriële herstructurering van dit gebied. WAARDERING Voor het overige had de heer Melle ma wel waardering voor de begro ting. „De stukken geven de indruk, dat een evenwichtig en uitgekiend be leid te voeren is, dat tegemoet komt j aan de verlangens van brede lagen nationale inkomen. „Dit had de rege- van ons volk en dat gericht is op een i ring het Nederlandse volk niet mo- De verhoging gen aancjoen". Drs. Schmelzer vermoedde, dat er binnen het begrotlngsraam wel met het kabinet te praten zal zijn over bepaalde verschuivingen. Hij zei op het ogenblik nog niet te kunnen bekij ken of de regering wel genoeg aan de werkloosheid doet. Sanering van de algemene financieel-economische toestand is de beste bijdrage tot werk loosheidsbestrijding. PvdA-fractieleider drs. Den Uyl noemde de Troonrede een „bijzonder ongeïnspireerd stuk. waaraan elk perspectief ontbreekt". Veel is wegge laten wat bepaald gezegd had moeten worden. De Miljoenennota biedt enke le bijzonder onaangename verrassin gen. De kleine man krijgt de grootste klappen, vooral in de sfeer van de retributies. De vermindering van de woning- wetbouw is een breuk in het beleid Bogaers. Wat de verhoging van de ontwikkelingshulp betreft: in het tem po van deze regering bereiken we het jaar 2000 de 1 pet. van het.j Over de veranderingen in de stu dentenwereld zei prof. De Gaay Fortman dat hij deze heroriëntering een zaak van de studenten zelf is. Ik wacht mij er voor, zo zei hij, hun ongevraagd in het publiek ove rigens ongetwijfeld goede raad te geven. Toch herhaal ik de vraag van en kele van mijn voorgangers of lus trumvieringen werkelijk zo groots moeten worden opgezet en of zij niet een te groot beslag op tijd en finan ciën leggen. Over de groentijd zei de rector magnificus* ik meen dat senaten en besturen van verenigingen bij welke de kennismaking met de eerstejaars nog steeds op voet van ongelijkheid plaats vindt, een blijk van ware progressiviteit zouden geven, als zij deze afschaften. Niet omdat de laatste jaren veel zorgelijke bemoeienis met de groen tijd zou hebben gehad, wel omdat ongemotiveerde macht van de ene mens over de andere een werkelijke ontmoeting verhindert. Ten slotte memoreerde prof. De Gaay Fortman de betrekkingen met de buitenlandse universiteiten, voor al die van Salatiga en van Kisanga ni. De rector magnificus vond het dringend gewenst dat de universiteit in betekenende mate over eigen fond- Inmiddels heeft de tijdelijke genees- - ?cn v00r samenwerking met instel- heer-directeur in het Hottefdamse ''"S6" v,ah wetenschappeluk onder- ziekenhuis kennis gemaakt met het wijs in de ontwikkelingslanden gaat personeel. I beschikken. Tot een definitieve functionaris zal zijn benoemd neemt dokter De Groot de functie waar. die open kwam door- dat dokter A. Fortgens is afgetreden. De heer Fortgens zal, zoals bekend, hoofd der chirurgische afdeling in het i Diaconessenhuis worden. De heer De Groot is 53 jaar oud. Op 1 september 1955 werd hij belast met de leiding van Bronovo, die ook nu in zijn handen zal blijven. Op 32-jarige leeftijd vertrok hij onder auspiciën van de Broedergemeente in Zeist naar Suriname, waar hij in het Bosland het Prinses Julianaziekenhuis bouwde. Dokter De Groot was de eerste blanke die als zendeling-arts temidden van de bosnegers werkte. Na zijn terugkeer in Nederland heeft hij zich bezigge houden met de bouw van het diaco nessenhuis in Paramaribo, waarvoor in Nederland o.a. de NCRV-actie „4 x Z ,N is gevoerd. Nu is het allemaal voorbij. De Elk jaar hetzelfde en toch weer an- toppen gevuld met een zoete massa, spanning en de voorbereidingen. De ders. die room heet, telt zijn omzet. Hij ketting hangt weer over het schel- Altijd de Gouden Koets, die van moet het hebben van de wachtenden penpad op het Voorhout het bordes wegrijdt, leeg de Denne- voor de stoet langs komt, nu haast Het is veel geweest in zeventien weg opgaat terug naar de Konink- ieder zich weg. Naar huis. naar de dagen tijds: de doopplechtigheid van lijke Stallen. Hoe prachtig ook. een broodjeswinkel, of chic naar een Prins Willem-Alexander. het vorste- dood ding opeens. Een coulissenstuk. restaurant. Tijk bezoek uit Luxemburg en de zoals een bosgezicht achter het to- statie van de" Prinsjesdag. Drie ge- neel opeens alleen maar verf en lin- beurtenissen. elk met een eigen ka- nen is. rakter. maar alle drie hebben ge- Dan de zwarte auto's, waar de ko- meen, dat ze van minuut tot minuut ninklijke familie wel in zit. Hoe kort is het nog geleden, dat je wist: Weer gewoon In een altijd verbazend tempo verschijnen de in Des Indes logeren de ambassadeurs weer heel gewoon in een colbertpak. Waarom de televisie altijd weer het kijkje in de Ridderzaal geeft met vage groepen Kamerleden en nooit het exotische plekje neemt waar de galapakken en nationale ge waden zitten, is een van de raadsels van dit den volke voorlichtende me dium. Als de dag verder- groeit, is de voorbereid waren. Dat er maanden lang gerekend en georganiseerd is, gecontroleerd en op papier gerepe teerd. En daardoor spelen de tradities. ■De grote, door ieder waarneembaar. zoals het verwijderen en terughan- u vl!Sw gen van de ijzeren schakelketting terug naar Soestdijk. Nu gaat er ook ochtendglorie al weggevaagd, voor het schelpenpad ten teken dat een wagen naar Drakensteyn en een Alles is weer gewoon. Journa- alleen de koninklijke stoet daar rij- naar 't Loo. listiek Den Haag wachtte alleen nog den mag. een afscheid. De persattaché van de En de deining, die als een golfslag En dan op Plein 1813 en het Malie- Australische ambassade Harry Tape- oprolt, terugkabbelt en dan bruisend veld de bussen. Geen dagjesmensen rell en zijn vrouw verlaten zaterdag uitbreekt voor het paleis aan het uit de provincie, maar de paraderen- ons land. Naar het vaderland en een Voorhout, wanneer de koninklijke de militairen zitten daar in. Onwen- weerzien met hun zoon. die twee familie net achter de paleisdeuren is njg jn het pronkmooie uniform. Stijf jaar geleden voor zijn studie al te- verdwenen om even later op het bal- en stram, de witte handschoenen rug moest. con te verschijnen. nog aan. rijden ze door de Haagse Van een balkon daar schuin tegen- straten terug naar de kazernes „er over. in het gastvrije hotel Des In- gens in het land", des. heb ik dat jaren zien gebeuren. De man met de oublies, aan de Reeds staat de nieuwe persman klaar. G. Handley, zeventien jaar lang journalist geweest en nu voor lichtend diplomaat. het nationale inkomen vond hij „bijzonder verheugend, al betreur de hij het dat geen mededelingen over het toegezegde vierjarenplan voor de ontwikkelingshulp zijn ge daan". Van de reacties der vier rege- ringsgezinde fractieleiders was die j lend", van mr. Biesheuvel het meest kri tisch. Van een parlementair kabinet als dit had hij meer visie op heden en toekomst verwacht dan de Troon rede biedt. „Ik mis in het stuk de weerslag van wat ons alleen in de verkiezingstijd zo bezig heeft gehou den. De Miljoenennota is niet een echt stuk kabinetsbeleid, maar ty pisch een produkt van de Kneuter dijk, dat niet verder reikt dan de financiële horizon". Ondanks zijn reserves wilde de AR-fractieleider het kabinet-De Jong, gezien z'n politieke samenstel ling, positief welwillend tegemoet tre den. Er staan in de begrotingsstuk ken zakelijk zeer belangrijke dingen. De kritiek dient gematigd te worden door de overweging, dat het kabinet op zeer zwaar terrein speelt. „De be groting '68 biedt een goede basis D'66-leider Van Mierlo sprak onge- I veer in dezelfde geest. Hij vond de passage in de Troonrede over Viet- nam na het jongste Kamerdebat „bij- na een overschrijding van de fatsoensnormen". De begrotingsstuk ken vond hij eigenlijk maar „verve- De GPV-er Jongeling miste in die stukken te veel van krachtige, beziel de aanpak, 't Is net als het weer: overwegend miezerig en af en toe een klein beetje zon. De PSP-er Lankhorst en de CPN-er Bakker von den de begroting over het algemeen niet veel zaaks. (Va i onzer verslaggevers) TOERIST VOOR DE VREDE ROTTERDAM „Een beurs, een auto, een meisje, veel geld en straks een grote mijnheer in het maatschap pelijk leven", zo karakteriseerde rechtbankpresident mr. A. R. Jolles het doen en laten van de 22-jarlge uit Eindhoven afkomstige student Chris J. A. B. B. Chris B„ student economie aan de N.E.H. in Rotterdam had op 28 april van dit jaar twee werknemers van dc firma Hul beroofd van zesduizend gulden. Een paar dagen tevoren had de stu dent, die in geldnood zat, een plastie ken speelgoedrevolver gekocht. Op de 28ste postte hij 's avonds laat bij de I nachtkluis van de Algemene Bank Ne- TRANKFORT De Westduitse c]erland in Rotterdam. In zijn hand reisbureaus hebben een beroep ge- dg speelgoedrevolver. Thant om alle toeristen! Toen hij twee mensen op de kluis ter wereld exterritorialiteit te ver-, af zag lopen riep de student: „om de 'lenen, wat zoveel wil zeggen, dat zij) hoek. gauw". Het tweetal, een man oeen soort internationale staatsburgers en een meisje liepen het straatje stukken („nuchter", „geen overdreven zouden zijn. naast de bank in. verhalen", „concreet", .,'k Ben heel Volgens de reisbureaus is het toe- Terwijl het meisje Carla met tevreden"). KVP-fractievoorzitter |risme van grote betekenis voor het, de handen omhoog stond gaf hij de drs. Schmelzer was iets genuanceer- streven naar vrede in de wereld. I man een duw. De student tro:. aan de Uitspraak op 3 oktober. ten slotte met het parlement tot een IdMn op Oe Thant om alle loeristen akkoord te komen. Het meest enthousiast was VVD-lei- J Toxopeus over de begrotings- j papieren tas. die de man met tlch meedroeg. Deze scheurde open en twee cassettes, met een gezamenlijke inhoud van zesduizend gulden vielen op de grond. De overvaller ging er met de buit vandoor. Hij werd snel gegrepen. „Leven van de staat en dan nog gappen ook. ik heb er geen woorden voor", zei rechtbankpresident mr. Jol les. Officier van justitie mr. R. Schim mel was dit '-atste met mr. Jolles eens. Hij eiste "on gevangenisstraf voor de tijd van óén jaar en zes maanden met aftrek van het voorar rest. De verdediger van de student, mr. F. van Schi.indel vond de geëiste straf riet juist. Hij vroeg om ter beschikkingstelling van de n *crlng. Dan zou de studie voor de overvaller De student had tijdens het voorar rest verc'. r kunnen studeren, maar wn«* voor een examen gezakt. Mr. van Schijndel zei verder de overtui ging Ie heboen dat Chris B. gestoord

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5