Synode schijnt sterk voor opheffing leeruitspraak Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Wat zei Assen? Pro Rege heeft geldzorgen Samenwerking van kerken bij bijbelverspreiding BIJBELVERTELLING IN KLEUR Commissie moet zich bezinnen Een noord voor vandaag Studenten protesteren Actie in 345 gemeenten CNV lielpt huurders Dr. Schelhaas: weg naar vrijzinnigheid WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 Als Johannes de Doper gevangen genomen is, schrijft de evan gelist Marcus, dat Jezus Christus begint te prediken. Dat wil zeggen, Zijn prediking krijgt een andere inhoud. Hij gaat nu zeggen: ,JJe tijd is vervuld en het Koninkrijk Gods is nabij gekomen." Dat is een merkwaardig verband. Johannes, de laatste apostel van het Oude Testament (ook al komen wij hem in het Nieu- xve Testament tegen), is gevangengenomen. Herodes schijnt gezegevierd te hebben. De profetie is de mond gesnoerd. Hét- licht schijnt weggerukt te zijn uit deze wereld. Wij zouden geneigd zijn de toekomst donker in te zien. Wat- een tijd om te klagen, te spreken over verschralinq, afval en ketterij. En dan zegt Jezus: „De tijd is vervuld." Met andere woorden, God laat deze wereld maar beperkte tijd zijn gang gaan. Er is een halt. Maar dat halt is niet het halt van de wet en het oordeel, maar het halt van de genade: „Het Koninkrijk Gods is nabij". Dat is de kern van het evangelie: God komt tot een wereld zonder hoop. Als de boodschap van de profeten verworpen is, komt Hij Zelf. Dat is genade. De duisternis verdrijft God niet. Hij komt om de duisternis te verdrijven. We lezen vandaag: 1 Samuel 30 16-31. Predikanten uit Hongarije naar Nederland HARDERWIJK Vijftien Hon gaarse predikanten echtparen zullen naar ons land komen voor een va kantie van enkele weken. Hervormde en gereformeerde diaconale instanties te Harderwijk zullen dit mogelijk ma ken. De eerste gasten zijn ds. en me vrouw Magyar. Ds. Magyar is sinds 1958 predikant in een van de wijken van de stad Debrecen, een financieel arme, maar levende gemeente. De gasten ontvangen ook gelegen heid nader kennis te maken met het kerkelijk leven in ons land. ASSEN MAAKT DE STEMBANDEN LOS DR. J. SCHELHAAS VRIJWEL ALLEEN LEIDEN De Studenten Vak beweging en de Nederlandse Stu denten Raad hebben als reactie op de regeringsmaatregelen op het ge bied van het wetenschappelijk onder wijs fel geprotesteerd tegen de ver hoging van zowel het inschrijf- als het examengeld tot 100 gulden en de invoering van collegegeld van 200 gulden voor bursalen. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN „Assen-1926" maakte de stembanden los op de gereformeerde synode. Niet minder dan 25 sprekers reageerden op het voorstel van de synodale commissie, die wil dat in de gereformeerde kerken niet langer deze „bindende leeruitspraak zal gelden". Alleen de eerste ronde vroeg al een volledige morgen en middagvergadering. Voor het eerst sedert de synode op de Blije Werelt vergadert zat de publieke tribune geheel yol. Wie afging op deze eerste ronde i werkelijk de konsekwentie van moest wel tot de conclusie komen, j schorsingen willen aanvaarden?" Ook dat de synode de leeruitspraak terzij- de voorzitter van het deputaatschap. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het CNV gaat in de 345 gemeenten van ons land, waar de huren per 1 ok tober vrij worden, de huurders helpen, die een forse huurverho ging aangezegd gekregen hebben. Alle leden, die in moeilijkheden dreigen te komen, kunnen zich voor advies melden bij de regionale bu reaus van de rechtskundige dienst van het CNV. „Wij willen u graag helpen" zo schrijft het CNV in het deze week verschenen De Gids. Het CNV zal nagaan, wat het beste is: de huurverhoging aanvaarden of weigeren en bij de kantonrechter ver lenging van de ontruimingstermijn aanvragen. Tijdens de procédure kan men dan uitzien naar een ander huis. De kantonrechter kan ontruiming tengevolge van huurverhoging tot tweemaal toe een jaar uitstellen. In vele gevallen gaat het om een optrek king van de huren met 50 pet. In een enkel geval zelfs met 250 pet. Het CNV vindt de vrije huren aan vaardbaar. indien er een voldoende aanbod van woningen in alle prijsklassen is. Maar is dit in een gemeente, waar de huren op 1 okto ber worden vrijgegeven niet het ge val, dan zou hier op verzoek van B. en W. de vrijlating van hoger hand ongedaan gemaakt moeten worden. Tevens vindt het CNV het wenselijk dat alle huurverhogingen worden ge registreerd. In sommige gemeenten bestaat op papier wel een overschot aan wonin gen, maar niet in alle prijsklassen. Wie 150 huur per maand niet kan betalen, is er niet mee gebaat dat er tientallen flats van ƒ300 per maand leeg staan, evenmin is hij geholpen met een krot van 10 per week. Het CNV zou daarom willen, dat de gemeenten de intrekking van vrije huren ook bevorderen, indien niet voor iedereen een keuzemogelijkheid aanwezig is. Mr. D. W. 0. A. Schut (75) overleden Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. stellen. Slechts ouderling H. 1 Vonk uit Driebergen was tegen de I opheffing en de ex-vrijgemaakt.? pre- dikant, J. van der Schaft, stelde zich „vooralsnog" achter de minderheidsno- i ta van de Haagse ouderling J. van I Die, die het eens was met de ene I deputaat dr. J. Schelhaas Hzn.. die I ..Assen" wil handhaven. Maar de predikant uit Oud-Beijer- land voorzag dat het voorstel in ieder geval zou worden aangenomen. Daar- om vroeg hij de synode het te laten de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. N. H. Ridderbos kon niet geloven dat dr. Schelhaas het op schorsingen zou willen laten aankomen. Er zijn mensen die zeggen dat het opgeven van de leeruitspraak van As sen een koerswijziging betekent voor de Gereformeerde Kerken, zei de Drenthse predikant dr. H. G. Luiks, „maar dat is helemaal niet waar". De laatste 25 jaar heeft geen enke le classis een kandidaat, die beroep baar gesteld wilde worden, op dit - punt aan de tand gevoeld. De hele principe-uitspraak, die j zaak is als Doornroosje ingeslapen. De uitspraak die de gereformeerde synode op 17 maart 1926 aannam ludide: A. Dat de boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en haar spreken, en de boom des levens naar de klaarblijkelijke bedoeling van het Schriftverhaal van Genesis 2 en 3 in eigenlijken of letter lijken zin zijn op te vatten en dus zintuiglijk waarneembare wer kelijkheden waren. B. Dat derhalve de mening van dr. Geelkerken, als zou men disputabel kunnen stellen, of deze zaken en feiten zintuigelijk waarneembare werkelijkheden waren, zonder met het in artikel 4 en 5 der Neder- landsche Geloofsbelijdenis beleden gezag der Heilige Schrift in strijd te komen, moet worden afgewezen. aan de Gereformeerde Oecumenische Synode en aan de eigen plaatselijke kerken zou moeten worden voorge legd. Dat wil niet zeggen dat alle „uitspraken" en „besluiten" genade vonden in de ogen van de andere synodeleden. Maar geen van hen stel de een amendement voor dat de kern van het commissievoorstel aantastte. Verschillende synodeleden, met name ouderlingen, deden zelfs een beroep op dr. Schelhaas, om zijn verzet op te Schorsingen Ongelovig vroeg ouderling Chr. de Bruin uit Middelburg hem: „Zoudt u (Vai redacteuren) AMSTELVEEN Op 75-jarige leef tijd is gisteren overleden inr. D. W. O. A. Schut. De begrafenis is zaterdag om twaalf uur op „Zorgvlied" aan de Am- stcldijk te Amsterdam. Vooraf wordt om half elf in de Pauluskerk te Amstel veen een dienst gehouden. Mr. Schut is een bekende persoon lijkheid geweest in het kerkelijk en maatschappelijk leven. Van 1918 tot 1961 oefende hij een advokatenpraktijk uit in Amsterdam. Daarbij was hij 33 jaar secretaris-juridisch adviseur van de Bond van Adverteerders. Met name voor het protestants- christelijke onderwijs heeft hij veel betekend. Hij was een van de oprich ters van Prof. Waterinks Pedologisch Instituut aan de Vossiusstraat te Am sterdam. had een werkzaam aandeel in de totstandkoming van een studen tenstudiefonds van de Vrije Universi teit en was jarenlang penningmeester van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. De gereformeerde kerken van Am sterdam en Amstelveen hebben hem gekend als ouderling, die zich met name inzette voor de evangelisatie onder intellectuelen. Een van zijn zoons is minister W. F. Schut. Mr. Schut was officier in de orde van Oranjc-Nassau HET WEEK IN EtROPA (Van een onzer redacteuren) T JTRECHT We hebben zor- gen. In ons werk en in onze plannen merken we de terugslag van de financiële situatie waarin ons land verkeert en die de mi nister van defensie noopt tot beperkingen ten aanzien van de te verlenen subsidies. Dit bete kent voor ons dat we niet dat gene kunnen realiseren wat we graag zouden willen. We zullen onze activiteiten over een lan gere periode moeten uitstrekken dan wij aanvankelijk hadden ge pland. Enige zinsneden uit de rede. waar mee kolonel bd T. Biesma, de voorzit ter. vanmorgen de algemene ledenver gadering van de Koninklijke Neder landse Militairen Bond Pro Rege opende, en waarin hij om de onvoor waardelijke steun en de inzet van alle leden vroeg om het veelomvattende en fascinerende werk van de bond op verantwoorde wijze te kunnen ver richten. Want. zo vervolgde kolonel Biesma. in ons werk gaat het om de mens. om de jonge man in militaire dienst en om de beroepsmilitair en zijn gezin in West-Duitsland. Het gaat niet om de mens in het algemeen, maar om de mens geplaatst in een samenle ving die haar typische eigenaardighe den heeft, en die staat voor een op dracht. die ons allen aangaat. De betekenis van het werk van Pro Rege nog eens onderstrepend zei kolo nel Biesma: ..Een jonge militair in West-Duitsland vertelde: Zo'n mili tair clubhuis is feitelijk je tweede thuis. In de cantine proef je de dienst, in het clubhuis ben je bij je „eigen". En nu kunnen wij. aldus de voorzit ter, allen onze eigen problemen heb ben. onze verdrietigheden en onze zor gen. Maar dat ontslaat ons niet van de plicht zorg te hebben voor hen, die in opdracht van ons allen hun plicht vervullen in Nederland en Duitsland. CETUIGEN1S De morgenvergadering werd besteed aan het afhandelen van huishoudelijke zaken. De jaarversla gen van de secretaris en de penning meester (nadelig saldo over 1955 ƒ180.503.24) werden goedgekeurd Op de middagbijeenkomst, die werd bijgewoond door afgevaardig den wan zusterorganisaties en een ver tegenwoordiger van de minister van defensie, sprak de Haagsche her vormde predikant ds. A. J. Jörg over het christelijk getuigenis van de mo derne mens. „De binding aan die leeruitspraak herstellen zou een koerswijziging be tekenen en velen in gewetensnood brengen". Het» Enkele sprekers gaven toe dat zij het voorstel wel zouden steunen, maar niet van harte. Zij vreesden een onbeperkte vrijheid van exegese, die wel eens een afglijden naar de vrijzinnigheid zou kunnen betekenen. Zij wilden een rem aangebracht zien. De Kamper predikant, ds. G. Brink man kwam zelfs met een amende ment in die richting. Dat is onmoge lijk. zei prof. Ridderbos, de theologie is nog niet rijp om nu tot een uitspraak te komen. Als voorzitter van het deputaatschap zette hij zich geheel achter de voorstellen van de synodale commissie, ook al hadden de deputaten wel enkele bezwaren. Maar hij meende niet dat amende menten aanvaardbaar zouden zijn. Er is lang over deze dingen gesproken, zei hij. Wat hier staat is met moeite tot stand gekomen. Er moeten wel duidelijke verbeteringen komen, wil len we ze aanvaardbaar achten. Herderlijk Prof. dr. G. C. Berkouwer, die giste ren veertig jaar getrouwd was. erken de het gevaar dat als het hek Assen van de dam is. de kudde alle kanten uit kan lopen. „Maar ik ben me even bewust van een ander gevaar. Juist onlangs trof het me in Amerika, hoe daar een kerk bijna een gehele gene ratie verloren heeft, omdat men geen antwoord wilde geven op de vragen die leefden bij de jongeren". „Het gevaar van afglijden is alleen te keren door vast te houden aan de centrale boodschap van de bijbel. zag van de Heilige Schrift, maar juist wil pogen dat gezag beter verstaan. Verschillen Een opmerkelijk aspect van het de bat van gisteren was dat de synode meer geneigd was in te stemmen met het commissierapport dan met het rapport van de grootste meerderheid uit het deputaatschap. Beide rappor ten kwamen tot dezelfde conclusie, maar langs verschillende wegen. Het rapport van de commissie was wat meer pastoraal, dat van het depu taatschap wat meer theologisch. Een tweede opmerkelijk feit waj dat de ouderlingen vaak „progressie ver" om dat ongelukkige woord eens te gebruiken spraken dan sommige predikanten. De ouderlingen Daarom mogen de theologen niet in j nemen meestal een wat conservatie hun eentje theologiseren, zij moeten dat in het midden van de kerk doen", zei deze dogmaticus. Hij ondersteunde een voorstel van ds. G. Y. Vellenga om niet alleen een beslissing te nemen, maar ook een herderlijke brief voor de gemeentele den op te stellen. Dat za'l niet gemak kelijk zijn. meende hij, maar hij acht te het wel mogelijk. In die brief moet duidelijk gemaakt worden dat de ge reformeerde synode niet de weg op wil van een relativering van het ge- DR. G. C. BERKOUWER er zijn gevaren, maar :'e moeten vertrouwen (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Dr. J. Schel haas Hzn., de deputaat die de leeruitspraak van Assen wil handhaven zei dat hij voor de toe komst van de Gereformeerde Kerken vreest. Het gaat, zei hij, opnieuw om het gezag van de Heilige Schrift. EUROPEES BIJBELBERAAD I!\ ST. CERGUE (Van een onzer medewerkers) ST. CERG CE (ZwitserlandWie vandaag de dag bijbel verspreiding zegtkan niet om de vraag heen, hoe die bijbel in de handen van diegene, die het boek ontvangt, wordt verstaan en of de kerken in staat zullen zijn voor dit verstaan een sleutel aan te reiken. Dat brengt de mogelijkheid van een samenwerking der kerken als vanzelf in het geding. Londen Amsierdar half bew half bew zw. bew. Mini-Afcentvlag voor studenten BRUNSSUM Generaal Von Kielmansegg, opperbevelhebber van de NAVO in Centraal-Europa, heeft de vier groenen die er zondag in waren geslaagd hun Veritas-vlag in de mast van het NAVO-hoofdkwar- tier te hijsen. een mini-Afcentvlag cadeau gedaan. Ter compensatie boden de studen- tende generaal een strategospel aan, waarmee hij bijzonder in zijn schik was. De studenten verontschuldigden zich voor de ietwat ondoordachte grap. die nog wel gevaar had kun nen opleveren als een zenuwachtige schildwacht hen had opgemerkt en had geschoten. Voor deze ontgroeningsstunt had men uitsluitend studenten gekozen die al in dienst waren geweest en een beetje op de hoog'e waren van kazernes. De generaal vatte het allemaal nogal gemoedelijk op Hij liet niet na er op te wijzen, dat het succes van de studentenactie te wijten was aan onvoldoend® Dersoneelssterkte van Afcent Dit kwam naar voren in de refera ten en discussie van het Europees bijbelberaad in St. Cergue in Zwitser land, dat 120 deelnemers uit vrijwel alle landen van Europa bijwoonden. Zij bezonnen zich vorige week over de plaats van de bijbel in de moder ne maatschappij. Deze conferentie was er een van de vijf, die in de verschillende wereldde len worden gehouden. In Afrika is zij reeds gehouden en in Azië zal ze in november in Bangkok worden gehou- Full-timers Onder de aanwezigen in St. Cergue waren veel full timers uit het werk van de bijbelgenootschappen, maar ook vertegenwoordigers van kerken. Het is in de 150-jarige ontwikkeling van de bijbelgenootschappen wel dui delijk geworden, dat voor vruchtbare verspreiding en vertaalarbeid de me dewerking van kerken en het contact met hen van groot gewicht is. Merkwaardig genoeg blijkt dit in zicht bij velen pas in latere tijd te zijn gegroeid. Niemand minder dan de Duitse bisschop Kurt Scharf. die de conferentie voorzat, bekende deze ontdekking pas enkele jaren geleden in een beraad in Driebergen als een bekering te hebben ondergaan. Nu is deze zaak ineens met volle kracht naar voren gekomen en zelfs in die mate. dat de kerk zich in de arbeid aan en met de bijbel van hun oecumenische verantwoordelijkheid bewust worden. Op de conferentie waren d»" niet alleen protestanten bijeen, maar ook vertegenwoordigers van de Rooms Katholieke en de Oosters Or thodoxe Kerk. Toekomst De rooms katholieke jezuïet W. Ab bott, secretaris van kardinaal Bea en speciaal met de opdracht bekleed het contact met de bijbelgenootschappen door de hele wereld heen te bevorde ren. maakte duidelijk wat dit in de toekomst voor de Rooms Katholieke Kerk zal inhouden. Het komt neer op een betrokken worden in alle arbeid van de bijbelge nootschappen, op locaal niveau en een financiële participatie, als het gaat om een gemeenschappelijke verspreiding van de bijbel en vertaal arbeid. Natuurlijk kan de kerkelijke aan pak ook weer niet te eenzijdig wor den benaderd. E-?n vertegenwoordiger van de Zevende Dag Adventisten pleitte om erkenning van de verant woordelijkheid van groepen die niet in een eocumenisch kerkverband zijn opgenomen. Sprekers Enkele nog niet genoemde sprekers waren: mr. A. W. Kist, directeur van het vormingscentrum Oud Poelgeest over de secularisatie, ds. Ype Schaaf over hetzelfde onderwerp vanuit zijn Afrikaanse ervaring. Dr. W. A. Visser 't Hooft sprak op de sluitingsbijeen komst. Minstens zo belangrijk als de referaten waren de rapporten of mededelingen uit landen als Polen, Tsjecho-Slowakije, Roe menië en Hongarije. Hoe moei lijk hier en daar de situaties voor de kerken zijn, het werk gaat door. Hij meende dat velen hem in de steek lieten, omdat zij de eenheid van de kerk niet in gevaar wilden brengen. Ik ben ook voor eenheid, dat heb ik bewezen in de dagen van de vrijmaking. „Hoewel ik achter de inzichten van de vrijgemaakten stond, ben ik niet meegegaan, omdat ik de basis voor een scheuring toen te smal vond". „Maar nu ligt de zaak anders", meende hij. „Als „Assen" weg is dan is de weg tot de vrijzinnigheid ge opend, dan is er geen verweer meer. Dan is er ook geen wezenlijk verschil meer tussen de Gereformeerde Ker ken en de Nederlandss Hervormde Kerk. Grote ellendige gevolgen zijn te verwachten." Prof. Berkouwer had reeds eerder gezegd dat dit gevaar er is. maar dat de theologen en kerkmensen elkaar moeten vasthouden aan de centrale boodschap. Prof. dr. J. L. Koole bestreed dr. Schelhaas. Het is ten enen male niet waar, dat het Schriftgezag wordt on dermijnd. Hij vond de vrees onge grond. NED. HERV. KERK Beroepen te Giessendam <vac. A. van Brummelen). J. Kruijt te Hillegersberg: door de gen. syn. tot vlootpredikant. M. B. Blom te Hensbroek-Obdam. Aangenomen naar Tzummarum (toez.), S. Tijmstra, pred. voor bgw. werk. (dir. veren. Kinderzorg Noord- Holland), woonachtig te Bloemendaal. Bedankt voor Anjum, J. J. Winckel te Foudgum; voor Dussen, F. J. Sinke te Ridderkerk (Bolnes); voor Zwijn- dreeht (vac. J. C. Stelwagen), J. A. Pelman te Terneuzen. Emeritaat verleend aan W. F. H. ter Braak te Epe; J. W. van Kooten te Amsterdam en H. van der Linde te Amsterdam-West. GEREF. KERKEN Beroepen te Beverwijk (vac. Joh. Knol). W. ten Kate te Iluizen: te Bus- sum, P. van den Berg te Oldeboorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ridderkerk. G. Schip- aanboord te Apeldoorn. (Van c e radio- en tv-redactie) HILVERSUM De kerkelijke zendgemachtigden blijven niet achter bij de moderniteit van kleurentelevisie. Grote sprongen maken laat hun gezamenlijk budget niet toe, maar zij zullen een serie Bijbelvertellingen voor kinderen in zes afleveringen maken voor het bonte scherm. Oorspronkelijk hadden zij gemikt op de beginstadium (voor de kleuren) van 1 jannari 1968 en daarom is de reeks nog niet klaar. Wel is het werk zo versneld, dat de serie, handelend over oud-testamentische profeten, op zon dag 12 november a^. van start kan gaan. Om toch niet achter te blijven op maandag 2 oktober als de kleuren televisie officieel begint, zullen CVK/IKOR/RKK die avond Kenmerk met tien minuten bekorten en deze uitzending laten voorafgaan door een proeve van de kleurenserie welke „In die dagen" gaat heten. De tekst is geschreven door Will Barnard, verteller is Ton Lensink en de gekleurde illustraties zijn van Noni Lichtveld. Raak hem nog een keer! KAAPSTAD Op een verga dering in een kerk in Kaapstad over restauratiekosten van die kerk stond iemand op, die vijftig J gulden toezegde. Dit lezen we in Centraal Weekblad. Juist toen deze heer ging zit- I ten viel er een stuk kalk op zijn hoofd. Onmiddellijk daarop stond hij weer op en verhoogde zijn bijdrage tot vijfhonderd gulden. Een spontane Afrikaander re ageerde direct daarop met: ,Jlal- leluja Heer, raak hem nog een ver standpunt in dan de predikanten, tenminste zo was het in het verleden. Maar gisteren spraken zei zich op één na (dr. H. Vonk) ronduit voor een breuk met Assen. En juist zij deden een ernstig beroep op dr. Schelhaas om zijn verzet tegen opheffing op te geven. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gerefor meerde synode kwam gisteren niet klaar. Hoewel het er niet naar uitziet, dat zij zal beslissen de binding aan de leeruitspraak van Assen te handhaven, wer den er wel verschillende amen dementen ingediend op bepaal de onderdelen van de conclu sies. Gisteravond werden deze ter beoordeling aan de synodale commissie voorgelegd. Pas morgenochtend gaat de synode met dit onderwerp verder. De jongste predikant van de sy node, dr. A. Kruyswijk, verdedigde het commissierapport op sterke wij ze. Met scherpe nadruk wees de gedachte van dr. Schelhaas i de hand, dat nu de deur naar de vrijzinnigheid was opengezet. De Gereformeerde Kerken blijven luis teren naar Gods Woord. Tot hen die vroegen om een „rem", wees hij op het gedeelte van het. voorstel, waarin gesproken wordt over de belijdenis. De synode geeft alleen vrijheid aan een exegese die zich gebonden weet aan de belijde nis, antwoordde hij. Geen afgod Ook de adviseur van de commissie prof. dr. Herman N. Ridderbos (broer van de voorzitter van het de putaatschap) wees de gedachte af dat er nu een ongeremde vrijheid van exegese zou zijn. We mogen daar geen afgod van maken, waar schuwde hij. De kerk moet altijd de vrijheid hebben om de exegese een halt toe te roepen. Prof. Ridderbos wilde geen ver oordeling van Assen. Toen, in 1926, trachtte de synode het gezag van de schrift te verdedigen. ,,Je kunt zeggen, dat zij dat een zijdig deed, anders dan wij nu zou den doen. Laten we erkennen dat wij veranderd zijn", zei hij. „De mensen van toen waren niet bekrompen. Ze waren anders dan wij en hadden een ander levens besef." Hij meende dat de synode kon volstaan met een terzijdestel len van de leeruitspraak uit 1926. Schorsingen Tijdens het debat verzocht prof. dr. R. Schippers uit Amsterdam de synode om nog voor Kerstmis bij- '#?n te komen in een extra zitting om de schorsingen op te heffen die indertijd door de synode van Assen werden opgelegd. De leeruitspraak van Assen leidde toen tot een scheuring en het ont staan van de Gereformeerde Ker ken in Hersteld Verband, die later opgingen in de Hervormde Kerk. Ook dr. J. J. Buskes was in dit con flict betrokken. Hij werd voor drie weken geschorst en nam toen een beroep naar het Verband aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2