Een zeM Ida Bons Commentaar de stad en dokter Moore HAN KNAP NAAR NRU Puzzelboek Kinderzegel - kip legde dertien gouden eieren m(Sc) WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 Krotten Niet dat de KRO-documentaire over de verkrotting in Nederland veel nieuws bevatte. Maar de regel matige confrontatie met deze ellende kan zijn nut hebben, is misschien wel het enige dat er acuut aan „ge daan" kan worden. Twee miljoen mensen in onze welvaartsstaat slecht gehuisvest. Van onze totale woningvoorraad: 11 procent krotten en 8 procent bijna. Overheidsfiguren die hun on macht belijden wegens de enorme bedragen die met ferme krotoprui ming zijn gemoeid. Het kan nog wel dertig jaar duren. Trouwens: in de nieuwbouw zijn ook al weer potentiële krotten aan te wijzen. Triest allemaal, heel triest. (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM —Af en toe verlie zen de omroepen een medewerker aan de gezamenlijkheid: NTS of NRU. Nu is het de VPRO die een veer moet laten en zijn chef Gespro ken Woord Han H. Knap ziet vertrek ken naar de NRU, waar hij van 1 oktober a.s. af dezelfde functie gaat vervullen. De heer Knap (44) begon in 1947 bij de Wereldomroep, was van 1949 tot 1952 in het toenmalige Ned. Indië werkzaam bij „Radio-om roep in overgangstijd", keerde daar na terug naar de Wereldomroep en werd in 1963 benoemd bij de VPRO. Op beurs in Utrecht Slanker worden door impulsen UTRECHT Fabrikanten heb ben weer een wapen uitgevon den in de strijd tegen de corpulentie: een draagbaar elek tronisch vermageringsapparaat dat met eilektronische impulsen de spieren in beweging zet. Al televi siekijkend of lezend verbruikt men dan toch dezelfde 'hoeveelheid calo- ?ën ,ajs 'bij een forse wandeling, pit is een van de' vindingen, die „op de Incfro, de internationale dro- te bekijken Kruiswoord-puzzel Ts- VOORLOPIG VAAK OP 'T SCHERM Horizontaal: 1. plaats in N. Brab. 2. bedehuis. 3. goed (bargoens). 4. plaats in Z.Limb. 5. landtong. 6. sus loco (afk.). 7. plaats in Gelderl. 8. Scheut, element (afk.). 9. Keurig. 10. juf frouw. 11. korter. 12. myth, figuur. Verticaal: 1. plaats in N. Brab. 2. bedehuis. 3. goed (bargoens). 4. plaat in Z.Limb. 5. landtong. 6. sus loco (afk.). 7. plaats in Gelderl. 12. scheik. element (afk.). 11. keurig. 10. juf frouw. 9. korter. 8. Myth, figuur. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. zomer-Eems. 2. E- ris-iet-An. 3. sa-etalage. 4. tas-Heer- de. 5. i.l.-pel-raak. 6. gaar-dol-la. 7. snel-Essen. 8. oneer-o.l.-N.T. 9. mo- dest-aai. Verticaal: 1. zestig-som. 2. oraal-an- no. 3. Mies-pa-eed. 4. Esther-Lee. 5. Ria-elders. 6. eel-Eros-Ot. 7. et-ar-al-sla. 8. Magdalena. 9. Sneek-anti. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ze is blond en levendig en 27 jaar oud. „Ja, zet het er gerust maar bij, ik ben er erg trots op. Ik roep altijd overal: ik ben al 27! Ze denken veel te gauw dat ik nog een kind ben."^ Ida Bons: U hebt haar kort geleden op het scherm gezien in de show van Adèle Bloemen- daal. Daarover is ze zelf niet tevreden: „Ik zag er wel prach tig uit, met een heel mooi kapsel en in een stijljurk, maar ik was zo nerveus dat ik mezelf niet waar kon maken Zoiets moet je niet tegenspreken, ook al kijkt Ida Bons er een beetje verdrietig bij. Ze heeft tenslotte ge lijk: ze kan veel beter. Ze voelde zich niet op haar gemak en werd afgeleid door het publiek in de studio: dat is heel iets anders dan publiek in de schouwburg als je zelf veilig achter het voetlicht staat en er niet aan hoeft te denken of je soms „uit het beeld stapt", want de camera heeft maar een beperkt oog. In feite is ze actrice. Dat ze een aardige stem heeft, is meegenomen, al zou ze daarmee graag wat meer doen. Ze droomt wel van musicals of misschien dansen, ze zou alles nog wel willen, want ze is jong en en thousiast. Voorlopig is ze verbaasd-gelukkig met de naaste toekomst, die haar veel televisiewerk biedt. „Dat is zomaar opeens gekomen", zegt ze, „misschien wel door de kin derserie „Amulet", waarin ik voor de KRO-tv optrad, of ook door de film van Hugo Claus, waarin ik als boeren meisje heb meegedaan. Ja, die film komt nu gauw in roulatie..." Om het verhaal niet te verward te maken (Ida vertelt alles door elkaar) eerst een kleine introductie. Ze begon keurig haar studie op de Arnhemse toneelschool en na drie jaar serieus werken speelde ze haar eindexa menstuk met verve. Dat werd meteen haar tv-debuut. GRETCHEN Al gauw kwam ze bij het Nieuw Rotterdams Toneel van Rob de Vries: „Dat was een fijne tijd. Ik heb er heerlijk gewerkt en veel geleerd. Ik heb het zelfp tot Gretchen in „Faust" gebracht... daar ben ik wel een type voor. Maar opeens had ik niet meer zoveel zin in. Ik wou wat anders, ik hou veel van musicals bij voorbeeld... nou en toen ben ik er gewoon weggegaan. Zomaar gaan free-lancen. Een waagstuk, hè? Maar ik heb er geen spijt van gehad. Soms waren er wel eens een paar maanden waarin ik niks had te doen en dan dacht ik: „o heden, daar heb je 't, ze vergeten me" Maar ze werd niet vergeten. „Ik heb eigenlijk veel geluk gehad, ek ben een gelukskind .'t Is altijd weer heel goed gekomen. Dat werken voor de film was enig. En nu heb ik een heleboel televisierollen." Diverse omroepen hebben be langstelling voor de pittige actrice Ida Bons. Zondag a.s. zal ze bij de VPRO te zien zijn in de opera „Bastien et Bastienne," een jeugd werk van Mozart. Regisseur Rob Tou- ber koos haar voor Bastienne. „Maar zingen hoefde ik niet, hoor, dat doet Wilma Driessen achter de schermen. Ik moet alleen de woorden play-back-en. Dat is nog ïnoeilijk, hoor." Bij dat play-back-en bleek toch, dat ze een aardige stem had en daar uit kwam het optreden in het cabaret van Adèle Bloemendaal voort. SWIEBEREN „In feite swleber ik van de ene rol Voetballen Mijn tante wordt volgende maand 80 jaar en dat zal met luister worden gevierd. Dat kan, want zij is een gro te, kerngezonde dame, die sinds jaren in een bejaardenpension haar dagen slijt met handwerken, planten verzor gen, moeilijke kruiswoordpuzzels op lossen, lezen (en ik moet haar alle „modernen" lenen: „Je moet toch met je tijd meegaan", zegt ze) en natuurlijk televisiekijken. Zij reageert vol belangstelling op het nieuwe medium en zij slaat ook de tienershows niet over, al zet ze dan het geluid een beetje zachter: „Je hebt geen gesprek meer met die kinderen als je hun genoegens niet kent", is haar overweging. Bij een haast-bezoekje gisteren zei ze tegen me: „Fijn hoor, woensdag voetballen!" Ik keek zeker of ik een olifant zag naast haar ouderwetse theetafel, want ze merkte op: „Gaat het soms niet door?" Bescheiden informeerde ik, wat Tante nu aan voetballen vond. In heel haar leven van keurige-me- vrouw-zijn heeft ze zeker nooit haar schreden naar een voetbalveld ge richt. „O," zei ze gerust, „op de televisie is dat zo anders. De dame die naast mij woont heeft een kleinzoon die in het schoolelftal zit. Zij weet dus alles van het spel af en zij komt bij mij kijken, ik heb al veel van haar ge leerd en in het commentaar komen geen ruwe woorden voor. Ik lees in de krant dat dit heel belangrijk is en ik kan de volgende dag niet met mijn mond vol tanden staan als niemand over iets anders praat. En ik vind het een heel interessant spel, dat voetbal len. 't Heeft iets van schaken, maar het is een stuk levendiger". De televisie is tenslotte toch een educatief medium. dour ff ut hu You tiff naar de andere," zegt Ida. Dat woord zal niet vreemd zijn aan tweemaal optreden bij de NCRV ln „Swieber- tje." Daarin verschijnt ze als boeren dochter. De grappen van Swiebertje liggen haar wel, want ze houdt van vrolijkheid. Dan is er het spel „Onder één dak" van Jan Fabricius, waarin ze ook het boerenmeisje speelt: „Misschien heb ik die rollen wel gekregen omdat ik in „De vijanden," de film van Hugo Claus, ook een meisje van het land ben." jpp, Ook bij de VARA gaat ze voor de X tv spelen, in een aflevering van Mai- ...iiltiff sir: -a gret is ze „de kattige zuster". Opgeto gen is Ida over de veelzijdigheid van haar televisiewerk. „Ik pieker verder niet over mijn toekomst. Ik ben echt zo'n mens van „wat komt, dat komt." Kort geleden kon ik bij Het Rotterdams Toneel komen, tnaar ik wil liever in Amster dam wonen en alles gaat zo fijn op het ogenblik. Dus heb ik het niet gedaan." „Wat ik wil bereiken? Nou, in de eerste plaats wil ik gelukkig zijn, hnaar dat ben je niet altijd en dan moet je keihard werken. Dan vergeet je je persoonlijke dingen. Geld... och nee, dat interesseert me niet zo erg. Ik pak heus niet alles aan om te verdienen. Als ik niks heb kan ik met een tientje de week rondkomen en als ik veel verdien geef ik veel uit ook." TOEKOMST „Ik ben erg gemakkelijk voor me zelf. Ik moet echt aan 't werk ge jaagd worden, anders gebeurt er niets. Toch heb ik wel een toekomst plan, hoor. Cabaret, daar denk ik aan. Rob Touber zal me helpen met een eigen repertoire, hij gelooft dat ik het kan, helemaal alleen. Maar hij zegt dat ik mezelf er veel meer in gooien moet, misschien kan ik dan op den duur een eigen televisieshow krij gen. O nee, televisie is niet alles voor me. Ik hou ook van radio, ik doe veel in hoorspelen. En natuurlijk is zaalop- tredeh ook reusachtig." Maar op het ogenblik zit Ida Bons tot over haar oren in de televisierol len. „Bij dit alles moet je wèl je eigen beperkingen kennen, dat is vreselijk belangrijk, anders bereik Je niets. Maar ik ken ze gelukkig." Laten we. het hopen, dan blijven we haar lang zien en horen, die Ida. Bijna 5 miljoen verdeeld Minister Polak voor radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM f=* Prof. mr. C. Po lak. minister van justitie, zal morgen (vrijdag 22 september) tussen 20 en 20.05 uur een korte toespraak houden voor de NRU op Hilversum II. Zijn onderwerp is „Reclassering en een leefbare samenleving." (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM Prof. dr. J. Koekebakker, de nieuwe voor zitter van het Ned. Comité voor Kinderpostzegels, heeft vanmor gen in het kinderhuis ,,'t Vin- kennest-Velsen" bij Driehuis symbolisch de opbrengst van de verkoopactie over 1966, groot 4.720.000, verdeeld. De „Kinderpostzegel-kip had daar voor dertien „gouden eieren" gelegd, vier grote van tweemaal 1.935.000 voor de vele honderden tehuizen voor kinderbescherming van alle ge zindten, van ƒ400.000 voor tehuizen in Suriname en op de Ned. Antillen en van ƒ450.000 voor andere kinder instellingen, zoals kruisverenigingen en medisch-opvoedkundige bureaus. De negen kleine eieren, lopend in grootte van 50.000 tot 150.000, wer den bestemd voor bouw- en andere grote projecten van evenzoveel instel lingen. Een ei van 150.000 viel o.m. ten deel aan de Van 't Linden- houtstichtingen in Neerbosch. Bij dit vrolijk rollen met symbo lische eieren ging het vrolijk toe. Er werd gesproken door gevers en ont vangers, maar de echte gevenden, de Nederlandse burgers in al hun gele dingen, werden geenszins vergeten. „Wij hopen, dat de publikaties over deze gebeurtenis voor iedereen een stimulans zullen zijn om straks weer veel te kopen", luidde tenslotte de wens van het gelukkige comité. Annie Schmidt De heer A. G. de Vries, hoofd-direc- teur van de PTT, maakte de nieuwe kinderzegels officieel bekend. De voor stellingen, ontworpen door Wim Bij- zijn ontleend aan kinderversjes van Annie M. G. Schmidt. De waarden zijn resp. 12, 15, 20, 25 :n 45 cent plus toeslagen. Tekeningen: .Stekelvarkentjes wiegelied", „Het fluitketeltje", „Dikkertje Dap", „De mooiste bloemen" en „Beertje Pippe- loentje". Evenals vorige jaren zullen speciale velletjes met zegels van de drie lagere waarden in omloop worden gebracht door middel van de verkoop door schoolkinderen. De zegels zijn in de postkantoren verkrijgbaar van 7 november tot met 6 januari. Nieuws. Hilversum II, 298 i NRU 19.00 Nieuws praatje. 19.10 Rj Real Madrid, te Amsterdam. nd ouderschap?. lezing. _._S Lichte crammofoonmu- DRAAIMItlROEP GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA merstein). Solisten en Koor ent Orkest o. I. v Robert Lowe TELEVISIE VAWVOYD Ned. I. NTS: 19.00 Charley Chaplin. 19.41 Uitzending van de Com- land. SOC: 19.51Een filmpje Van Reclassering^STER19.56 erzicht. 20.10 AJax portage. 22.00 De raadselachti ge Mr. Moto. speelfilm. (14 jaar). STER: 23.05 Reclame. NTS: 23 10-23.15 Journaal. Achter het nlèur XIV. de Zonnel 18.55 Zandmant RADIO MORGEN nastiek. 7.20 Lichte gra foonmuziek. VPRO: 7.55 ding. 9.00 Stereo: Klassieke s Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Stereo: Weens rle. lezing. 14.30 I zijn bewogen hlsto- zangsoliste. 15.00 Voor ae zieicen. 16.00 Nieuws. 16.02 Latljns-amerikaanse muziek. 16.30 Beatrix ..Feest" Oord: Jazzband met zangsolisten. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten, licht programma. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Overwe lf leuws. 8.32 Voor hulsvrouw. 9.40 Schoolrad 10.00 Klassieke grammofoonm ziek. 11.00 Voor de zieke 12.45 Tafelpraat, lezing. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 norecltal. (opn.) TROS: 15.15 Actualltel W. NCRV: 15.45 Ster Stereo: Nederlands Strijkkwar tet (opn.). 17.00 De London-Mel- :c. hoorspel. 17.15 Ste- langspeelplaten. 11.00 1102 Muziek bil de TELEVISIE MORGEN Flrato '67 te Amster- Ida Bons in haar rol van boeren meisje, zoals ze optreedt in twee afleveringen van „Swiebertje". VANAVOND TE ZIEN 8.1010 uur reportage voetbalwedstrijd AjaxReal Madrid. 10.00 uur speelfilm „De raadselachtige mr. Moto" met Peter Lorre (uit 1938, kijkleeftijd 14 jaar). Ned. 2 VARA 8.05 uur Coronation Street. 8.55 uur Achter het Nieuws. 9.20 uur griezelkomedie „De weduwe". 9.45 uur BBC-reportage over het paleis Versailles. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.05 uur amusementsprogramma „Accoord". 8.45 uur prijsbellen naar de studio. 9.45 uur praat en plaat met het echtpaar Paul van Vliet-Liselore Gerritsen. 10.00 uur discussie over de Miljoenennota. 10.55 uur recital door de violist Nap de Klijn en de pianist Cor de Groot. Hilversum II NCRV 8.05 uur (NRU) reportage voetbalwedstrijd Ajax Real Madrid. 10.40 uur Vocaal Esemble zingt. 11.15 uur romantische muziek. HOOFDPIJN? Wèg pijn Als u WITTE KRUIS poeders kiest! 56 •„Ik weet niet wat de mensen willen. Ik weet ook niet wat deze stad wil....Toen ik hier voor het eerst kwam, vond de bevolking het een voorrecht een dokter in de stad te hebben. Een voorracht, luister goed. Nu denken ze dat het een recht is. Ze zijn gewoonlijk dankbaar als je hen bezoekt- Nu zijn ze verontwaardigd als je niet binnen een uur komt. Ik weet het niet meer. Ik weet het beslist niet meer. Het is niet meer dezelfde sfeer als waarin ik vroeger werkte. Het is dezelfde stad niet meer. Ik weet niet of ik het nog langer zou willen doen." In de stilte die hierop volgde, haalde hij een horloge uit zijn zak, keek erop en Moore kreeg de indruk dat hij zijn van ouderdom trillende handen probeerde te beheersen. Moore zag hem een poging doen op te staan en moest een impuls onderdrukken om hem te hulp te schieten Ladd probeerde het nog eens en stond overeind. Even bleef hij staan, het hoofd gebogen, peinzend, alsof hij zich voorhield dat hij zijn oude lichaam schrap moest zetten om contact met de grond te houden. Iedereen keek naar hem en na een poosje hief hij zijn hoofd op en zei hij luid: „Ik weet niet of ik het nog wil.Hij draaide zich om, langzaam, zwaar, maar toch liep hij vastbe raden naar de deur. Lange tijd werd er niet gesproken. Miller ging zitten en zei op een toon waaruit alle strijdlust geweken was: „Da stad is nooit eerder in medische aangelegenheden tussenbei de gekomen. We willen jullie niet dicteren hoe jullie te werk moeten gaan, zelfs nu niet, na wat er gebeurd is. Maar wij willen toch enige voorstellen doen, en wij begrijpen dat jullie doktoren die ernstig in overweging zullen nemen." Miller keek links en rechts naar de andere commissieleden die plechtig knikten. Moore zag dat zij zich niet op hun gemak voelden en verrast waren door alles wat gezegd was en hij vond dit wel een be itje grappig. „Het eerste voorstel is, dat jullie doktoren een algemeen overzicht maken van de medische behoeften hier en in Silver Springs. Zo bedoelt u het toch, meneer Moriseau?" „Ja, zo bedoel ik het. Wij doen ook mee Moriseau sprak achter Moore, waar hij en Perkins in het halfdonker zaten. „We vinden ook dat jullie het hele vraagstuk van het voortbestaan van het ziekenhuis in ogenschouw moeten ne men. Het is een te groot vraagstuk om er nu op in te gaan, maar in de stad zijn er zo bepaalde opvattingen. Wij stellen voor dat, nadat jullie tijd hebben gehad om erover na te denken en erover te praten, wij Informeel bij elkaar komen laten we zeggen een diner in het Republic House en dat we alles bepraten. Zijn jullie het daar mee eens?" Moore zei: „Maar natuurlijk!" Perkins antwoordde niet. „En dan willen we nog wat anders. We willen dat Iladdon een gezondheidscentrum krijgt, zoals andere steden dat heb ben, waar al de doktoren in één pand spreekuur houden. Een meisje voor de ontvangst en de administratie. De uitrusting die een niet alleen kan dragen, maar wel allemaal. Inder daad een kliniek, met twee of drie jonge assistenten. Dan zou Haddon het zelfs zonder een ziekenhuis kunnen stel len...." Moore zei: „Dat wil ik niet". En Perkins zei: „Wie betaalt dat gezondheidscentrum?" „De gehele bevolking zal dat moeten betalen. Je zult wel zien dat de stad daarop ingaat. We hadden gedacht dat Ianthe Norton een commissie in het leven moest roepen, waarvan zij voorzitster wordt. Zij is goed in dat soort dingen-" „Vraag haar dat nu alsjeblieft niet," zei Moore. „Gaat het tegenwoordig slechter met Nat." „Ja." „Dat spijt me te horen. Nou.... ik geloof dat dit alles is, of een van de doktoren of meneer Moriseau moet nog iets te zeggen hebben." Moore zei: „We zijn van plan een-antwoorddienst voor de doktoren in te stfelrerfi Daarvoor ïs een mobilofoon nïwttg. zodat we in onze auto's boodschappen kunnen ontvangen en doorgeven." „Dat is een prachtig, constructief idee." Weer keek Miller links en rechts en weer knikten de hoofden van Whittacker en Lund als van marionetten aan een touwtje. „Zo'n installatie kost een macht geld. Wij dachten dat de stad misschien wel het een en ander zou willen bijdragen." „Misschien wel. Ja, dat zou wel kunnen. Is iedereen nu tevreden? Denk niet dat wij formeel hoeven uit te stellen..-." In het kantoor van dokter Moore keken de twee Jonge doktoren onder de dekseltjes van hun kartonnetjes koffie die uit de cafetaria afkomstig waren. David proefde er voorzich tig van, hij voelde dat de stoom zijn gezicht nat maakte. „Ken jij toevallig een meisje dat May Turner heet Zij wat leerlingverpleegster in Warwick, niet zo lang geleden." „Donkerblauwe ogen, zwart krulhaar, erg aardig, zij heeft een ongeluk gehad? Ja. die ken ik. Ik moest het een en ander uitzoeken. Ken je haar?" Wordt vervolgd Kneedbaar hout in 9 kleuren SUKKELTJE EN BRUUNKE 58. 's Morgens vroeg ne men ze de kinderwagen en de grammofoon en nemen afscheid van de hoeden- kabouters. „Tot ziens, vol gend jaar!" beloven ze. Maar wat staat er voor de deur?! Een muziekkorps! „Steunpilaren van het Mu- ziekwezen krijgen altijd muzikaal geleide", zegt Hol. En dan vertrekt een vreemde optocht: eerst even naar het Stadhuis dan naar de Stads poort Een muziekkorps en daarachter onze vriendjes met hun grammofoon in een afgedankte kinderwagen! Bij de poort nemen ze hartelijk afscheid, ook van de agent, die daar weer zit te spelen. „Nu heb ik voor tien jaar genoeg muziek gehoord!" lacht Stikkeltje. „En ik kan in twintig jaar het Bos- dorpse Stedelied niet meer horen!" grinnikt Bruunke. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13