WEER EEN BELEVENIS... Prinsjesdagals andere jaren Onderwijs weer hoogste post Vakcentrales: Troonrede pover stuk Volksvijand no. 1: hart en vaatziekten Regering belooft nota Voor Limburg 135 miljoen gulden meer Federatie katholieke en christelijke werkgeversbonden Geen onstuimige dadendrang a WIEÜWE LEIDSE COURANT9DINSDAG 19 SEPTEMBER 1%7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook Prinsjesdag 1967 was weer een ledereen, die zich even vrij kon maken, was op straat om de gouden koets voorhij te zien trekken. Tegen tien uur was het in de binnenstad al behoorlijk druk. Velen, uit alle delen van ons vaderland, liepen langs de met hekken afgezet te route om een goed plaatsje, liefst vooraan, te zoeken. Anderen in stalleerden zich met klapstoelen, zakjes snoep en patat achter de hek ken langs het Lange Voorhout en de Lange Vijverberg. Zij, die per auto naar Den Haag reden konden niet ver komen met hun voertuigen, want de politie had de gehele binnenstad afgesloten. Er was geen doorkomen aan. Ook de militairen kwamen uit alle delen van ons land naar Den Haag om de afzetting langs de route te vormen. Zij staan onder het comman do van de gouverneur der residentie, brigade-generaal H. J. Amelink. Kerkdienst Om tien uur vanmorgen waren het Kabinet, een aantal parlementariërs en gemeenteleden in de Grote Kerk bijeen om Gods zegen over het werk van de regering en Staten-Generaal af te smeken. Deze dienst stond on der leiding van de predikanten ds. C. Verhage (christelijk gereformeerd) ds. G. W. J. den Herder (Doopsgezin den) de heer D. H. Meijnen (Ge nootschap der vrienden, Quakers) en prof. M. Kok (oud katholiek). Deze dienst werd ook via de radio uitgezon den. Op dit tijdstip werd het. steeds drukker langs de route, die leidde van het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout over het Schelpen pad (Lange Voorhout) Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg, naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Voor de duizenden langs de afzet ting was er voorlopig afleiding ge noeg: Buikorgels jengelden onafgebro ken en de speldjesverkopers prikten steeds weer op elke rever, die nog blanco was om zodoende aan een be hoorlijk daggeld te komen. Op de Kneuterdijk moest de politie regelma tig het publiek achter de hekken ver wijzen omdat bijna elke moeder haar kind voor het hek wilde zetten. Gouden koets Om kwart voor één reden de gala koetsen voor om de leden van de hofhouding naar de Ridderzaal te rij den. Prinses Margriet, mr. P. van Vol lenhoven en prinses Christina kwa men naar buiten. De Koningin, prins Bemhard, prinses Beatrix en prins Claus verschenen even later en ste- igen onder klokgelui en het spelen van het Wilhelmus in de gouden koets. Eerder nog waren in drie staatsie- berliners gestapt ceriemoniemeester dienstdoend kamerheer jhr. ir. C.C. Th. de Beaufort, mevrouw E. L. Baro nesse Sweerts v de Landas Wyborgh, geboren De Meyier, dame du palais van hare majesteit de Koningin, jhr. D. G. de Graeff, opperkamerheer, de grootmeesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommeling. geboren jonkvrouw Reixeira de Mattos en grootmeester J. J. L. Baron van Lyn- den. Tot slot een commando van de Rijkspolitie. Op de Kneuterdijk stonden de Luchtvaarttroepen in veldtenue ter wijl by de Lange Vijverberg detache menten van de marine, militaire en luchtmacht vrouwenafdeling in daags tenue de route afzetten. Ook de Koninklijke marine stond in het blauwe ceremoniele tenue op de Lange Vijverberg. De Johan Willem Friso kapel en het tamboerskorps van de Konink lijke militaire kapel in het schitteren- HET DUURSTE VAM AUES fN NER Mevrouw T. Spaans-van der Bijl, de schrijfster, heeft gister middag in de Haagse Treveszaal het eerste exemplaar van haar boek „Lodewijk Napoleon, koning van Holland", overhan digd aan minister Luns. In het midden de uitgever de heer J. V. M. Keser. Binnenhof De statige ingang van de ridderzaal Binnenhof was tradtiegetrouw met een baldakijn getooid. Er was een speciale tribune ge bouwd voor de ruim 300 honoraire consulaire vertegenwoordigers en hun dames, die op het ogenblik op bezoek zijn. Rond het plein was het afgeladen. De witte parkeerpaaltjes, waren weggehaald. Daar stonden nu de jagers van het garderegiment fuse liers Prinses Irene in ceremonieel te nue, eveneens het vaandel en vaandel- wacht. Tussen twaalf en kwart voor één zagen de toeschouwers hier de leden van de ministerraad, van de Raad van State, van de beide Kamers, sommigen in ambtsgewaad, anderen in universitaire toga's, en baretten met de onderscheidingen naar de Ridderzaal gaan. Het was ook een komen en gaan van grote auto's waaruit militaire en andere hoogwaardigheidsbekleders stapten de tientallen diplomaten, som migen in nationaal of ambtscostuum, die de plechtige opening van de Sta ten-Generaal kwamen bijwonen. De Weense koetsbouwer Josef Klicmann is gereedgekomen met de bouw van de kroningskoets voor de sjah van Perzië. Het voorname rijtuig is bij de Per zische ambassade afgeleverd. Dezer dagen zal het naar Teheran worden vervoerd. De ongeveer 2.000 bussen van de 17 NS-busdochters, die de helft van het buspersonenvervoer in Nederland voor hun rekening nemen, worden vervangen door een nieuw type standaardbus. Het meest opvallende technische snufje is de polyester carrosserie. In deze bussen is het aantal zitplaatsen vergroot tot 49 en het aantal staanplaatsen tot 31. De bus is ontworpen door de auto-industrie Verheul en uitvoerig beproefd op een testbaan. Binnenkort zal met de aflevering van de eerste serie een begin worden gemaakt. In 1966 40.000 overleden SCHIPHOL Nederland heeft er bij de wereldgezond heidsorganisatie op aangedron gen de grootste vijand van onze gezondheid, de hart- en vaatziek ten, internationaal te bestrijden. Het regionaal bureau van deze organisatie, dat in Dublin bijeen was, nam dit voorstel over. De Nederlandse vertegenwoordi gers, dr. R. J. H. Kruisinga, staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid, en dr. P. Siderius, direc teur-generaal van de volksgezond heid, vertelden, dat vorig jaar omstreeks 40.000 Nederlanders aan hart- en vaatziekten zijn overleden. Nederland heeft ook voorgesteld een onderzoek te doen naar het gebruik van verdovende middelen. Een ander punt van discussie was de maagkanker, die in verschillende landen in and-are frequentie voorkomt. Men denkt hierbij vooral aan een verschil in voedsel en hoopt naar aan leiding van statistieken de sleutel te vinden tot het mysterie van de '-an ker. Er zijn reeds conclusies m-ge- lijk, maar die achtte dr. Kruisinga oog voorbarig. Met België gaat Nederland samen werken in de bestrijding van misvor mingen van babies, veroorzaakt door rodehond tijdens de zwangerschap van de moeder. Er wordt een vaccin daartegen ontwikkeld, maar dat duurt nog enige jaren. Algur Meadows, de directeur van de General Americain Oil Company of Texas, heeft in Parijs een proces aangespannen tegen onbekenden. Hij heeft in deze stad in 1965 54 schilder ijen van „bekende meesters" gekocht. cDe meeste bleken na een onderzoek in de VS vals te zijn. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG Met een bedrag van 5.764 miljoen is onderwijs opnieuw de hoogste post op de begroting. De fensie volgt met 3,238 min; gevolgd door de post voor sociale voorzienin gen met 2,589 min. en verkeer en waterstaat met 2.264 min. De kleinste post is een bedrag van 86 miljoen voor oorlogsschade. In de miljoenennota wordt meege deeld dat minister Veringa nog dit zittingsjaar een nota aan de Staten Generaal hoopt aan te bieden inzake herstructurering van het wetenschap pelijk onderwijs en verkorting van de studieduur. Naar men aanneemt zullen deze maatregelen op den duur tot een ze ker vermindering van het aantal stu denten leiden. Volgens de jongste prognoses wor den in 1980 circa 130.000 studenten verwacht, 50.000 meer dan thans. In totaal is voor investeringen voor het wetenschappelijk onderwijs 411 mil joen uitgetrokken. Dit is 32 min. meer dan vorig jaar. Voor rijksstudietoelagen is een be drag van 120,5 min. opgenomen. Het ligt in de bedoeling de vrijstelling van het betalen van collegegelden aan beursalen af te schaffen. De minister zal indiening van wetsontwerpen tot wijziging van de Kleuteronderwijswet, de Lageronder- wijswet 1920 en een ontwerp wet tot regeling van het rijkstoezicht op het schriftelijk onderwijs bevorderen. In het komend schooljaar zal het aanbal experimenten in de VWO- HAVO-MAVO-sector worden uitge breid tot 78. Op 1 september 1968 zullen een aan tal maatregelen van het Besluit Bui tengewoon Onderwijs in werking tre den zoals het vormen van afdelingen DEN HAAG In verband met de herstructurering van Zuid-Limburg heeft de regering in de begroting van 1968 een bedrag van 135 miljoen opge nomen voor het mijnwezen. Dit is ten opzichte van vorig jaar een stijging met 115 miljoen. Deze uitgaven zijn vooral bedoeld om de voortzetting van de steenkolenproduktie te verze keren zolang dit in verband met de werkgelegenheid in Zuid-Limburg noodzakelijk wordt geacht. Voor stimulering van industrie spreiding en industriële omschakeling is voor 1968 een bedrag van 33 mil joen geraamd; 20 miljoen meer dan vorig jaar. Totaal is er dus voor Lim burg 135 miljoen meer uitgetrokken. Voor wetenschappelijk onderzoek voor handel en nijverheid is een be drag van 155 miljoen geraamd. Een deel hiervan zal worden aangewend voor de ontwikkeling van het zoge naamde snelle reactorenproject. Dit wordt uitgevoerd in samenwerking met België en West-Duitsland. In verband1 met het streven naar beperking van de aktiviteiten acht de regering het verantwoord voor de ver betering van de touristische in frastructuur een bedrag van 6 mil joen uit te trekken. Dit is even groot als vorig jaar. voor dubbelgebrekkigen en invoe ring van een vijfde leerjaar bij scho len voor continu-onderwijs. Er is meer geld uitgetrokken voor bestudering van onderwijsvernieu wing en herziening van de leerstof. De subsidiëring van het vor mingswerk van leerplichtvrije jeugd zal per 1 september 1968 tot 70 op 100 procent worden gebracht. UTRECHT Ondanks het duidelijke streven van de regering in de Troonrede en Miljoenennota de inflatie tegen te gaan, zijn de drie werknemersvakcentrales juist beducht, dat de regering de loon- en prijsspiraal oproept. Het Overlegorgaan van NW, CNV en NKV gaf vanmiddag als zijn commentaar dat geringe mogelijkheden voor loonsver hoging de komende onderhandelingen onder zware opwaartse druk zullen plaatsen. Hiertoe werkt mee, aldus de vakcentrales, dat alleen tenge volge van regeringsmaatrege len de kosten van levensonder houd in 1968 met twee procent zullen stijgen en de premie voor de Algemene Wet voor Bijzon dere Ziektekosten volgens de laatste kostenberekeningen geen 0,2 maar een half procent meer gaat bedragen. Instemming krijgt alleen het plan van de regering om het minimum inkomen wettelijk te regelen, zodat op 1 januari 1968 geen loonvacuum behoeft te ontstaan voor de laagst betaalden. Pover De vakcentrales vinden dat het de regering ontbreekt aan visie en dat de Troonrede maar een pover stuk is. De verhoging van de ontwikke lingshulp is beneden de helft geble ven van het minimum dat de Natio nale Adviesraad had aanbevolen. Het herstel van de betalingsbalans krijgt hier te veel voorrang. Een program van gerichte maatregelen ter bestrijding van de werkloos heid wordt pijnlijk gemist. Betere verwachtingen voor de economie zijn gebaseerd op de wankele basis van een opleving in Duitsland, maar deze opleving is volgens het Overleg orgaan nog lang niet zeker. De regering had de mogelijkheid van een economische injectie moeten open laten in geval van een teleur stellende gang van zaken in het buitenland. Onzeker De vermindering van het aantal woningwetwoningen is onaanvaard baar, omdat de bouwnijverheid juist (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De twee con fessionele werkgeversverbon den in ons land hebben het voorbeeld gegeven, hoe in een tijd van schaalvergroting toch een confessionele grondslag voor maatschappelijke organi saties behouden kan blijven. In een brochure presenteren vandaag het Verbond van protestants-christe lijke werkgevers in Nederland en het Koningin droeg fluwelen japon DEN HAAG Gekleed in een ja pon van smaragd groene velours chif fon met een no'tenkleurige hoed met bijpassende handschoenen heeft ko ningin Juliana vanmiddag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geo pend. Prins Bernhard droeg het ceremo nieel tenue van generaal der mari niers. Prinses Beatrix droeg een tur quoise japon met korte mouwen met een aan de zoom breed geborduurde rand van kraaltjes, met een bijpassen de hoed en turquoise lange handschoenen. Prins Claus had een jacquet aan. Prinses Margriet was gekleed in een japon van zacht groene crêpe ge borduurd met lichtgroene uitgeknipte blaadjes. Mr. Pieter van Vollenhoven droeg het geklede tenue van vaandrig van de luchtmacht met batons. Prinses Christina had een appel groen toilet a-an met blauwe accessoi- Nederlands katholiek werkgeversver bond zich als de Federatie van de ka tholieke en protestants-christelijke werkgeversverbonden, afgekort tot FCWV. Beide verbonden zijn tot een federa tieve vorm van samenwerking geko men die de mogelijkheid tot dienstbe toon aan de leden verruimt en aan het veelzijdige organisatorische werk een hechtere grondslag geeft, zonder dat de principiële basis van beide werkgevers verbonden geweld wordt aangedaan. Samensmelten De lettercombinatie FCWV zou kun nen betekenen, dat men voor de toe komst denkt aan een nog verdergaan de samenwerking, waarbij beide orga nisaties samensmelten tot één verbond met als naam Federatie van christelijke werkgeversverbonden. Dit geslaagde voorbeeld van samen werking op confessionele basis zal waar schijnlijk ook in andere, met name middenstandskring, navolging vinden. Tussen de christelijke en de katholieke middenstandscentrale zijn op dit mo ment hierover al druk besprekingen aan de gang. Voorzitter van de nieuwe federatie is mr. P. M. H. van Boven (voorzitter van het NKWV), vice-voorzitter de heer H. H. Wemmers (voorzitter VPCW) en penningmeester de heer W. A. van der Velden (VPCW). De beide algemeen secretarissen van de verbon den zijn tevens algemeen secretaris van de federatie, namelijk de heren mr. drs. L. M. A. van Rooij en mr. G. C. Het bestuur telt veertien leden van het katholieke verbond en zeven van het protestants-christelijke. De beide vakbladen van de verbonden *(jn In middels samengesmolten tot een enkel blad De Werkgever, waarvan deze week het eerste nummer van de pers de grootste werkloosheid kent. Het aantal woningen met sociaal aan vaardbare huren wordt kleiner en zou de particuliere bouw tegenval len, dan is het nog onzeker of de regering wel snel genoeg kan rea geren met andere maatregelen. De vakcentrales betreuren voorts, dat voor het onderwijs meer betaald moet worden wat vooral zal gaan drukken op de minst draagkrach- tigen en remmend zal werken op de groei van het beroepsonderwijs en het leerlingenstelsel. Toeneming van de nationale besparingen vindt men mooi, maar dan moet er eerst een betere verdeling van het vermogens- bezit komen. Correctie De aangekondigde correctie van de loon- en inkomstenbelasting nog in deze kabinetsperiode, sluit een bron van financiering voor nood zakelijke uitgaven bij voorbaat af, terwijl helemaal niet gedacht wordt aan vermogenswinstbelasting en verhoging van de successierechten. Het Overlegorgaan zou voorts, in samenhang met de aangekondigde planning van de overheidsfinanciën, als bedrijfsleven willen komen tot een planning van de kosten van sociale verzekering en volksgezond heid. Het plan tot herziening van het ondernemingsrecht wordt tenslotte toegejuicht, maar ge let op recente ervaringen willen de vakcentrales daarbij ook de verslaggeving en het enquête recht van de grotere besloten NV's betrekken. Dagbladcommentaren Enkele grepen uit de com mentaren van de dagbladen op de Troonrede en de Miljoenen nota: not Parool (soc.) Deze eerste Troonrede van het kabi net-De Jong is geen werkstuk dat getuigt van een nieuwe visie of van een onstuimige dadendrang. Als mot to zou men er boven kunnen zetten: voorzichtig aan dan breekt het lijntje niet. Wat de begroting betreft: nooit te voren was het uitgavenpeil zo hoog en het tekort zo groot. Men zou haast zeggen: „De nacht van Schmelzer heeft dan toch vruchten afgewor pen..." Het blad betreurt het dat een „weloverwogen en breed opgezette aanpak van de werkloosheid" ont breekt. De Tijd (r.k.) Dit blad hekelt de passage in de Troonrede over Vietnam. Het staat er nog niet, maar misschien is het een suggestie voor de volgende Troonre de; het probleem-Vietnam is voor de regering een bron van voortdurende zorg. Wat de rest van de buitenland - paragraaf betreft voldoet de Troonre de aan alle voorwaarden die nodig zijn om een klein landje klein te laten blijven. Niet zozeer door het geschrevene, maar meer door wat er niet in staat. Zo wordt over Grieken land niets gezegd. Hot Vaderland (lib.) Het Vaderland (lib.) constateert dat de belastingschroef niet onaanzienlijk wordt aangedraaid. De zwaarste klap pen vallen bij degenen, die niet tot de laagste inkomenstrekkers behoren. Hierdoor wordt wat wind uit de zei len der oppositie genomen. Het klas sieke socialistische verwijt aan een liberaal- confessioneel kabinet, dat het de zwakste schouders het zwaarst belast, kan moeilijk gehanteerd wor- Dat wil niet zeggen, dat de parle mentaire behandeling rimpelloos zal verlopen. Het pakket voorstellen is ronduit impopulair en dat impliceert een kribbige houding van het parle ment. Maar de noodzaak om de mede door conjuncturele oorzaken on dervoede schatkist een extra injectie te geven plus de keuze van de be lastingmaatregelen, zullen er waarschijnlijk aanzienlijk toe bijdra gen, dat minister Witteveen op de meeste fiscale fronten zal winnen. Voor PTT 500 min. DEN HAAG Het investeringsbe drag voor de PTT voor 1968 is vast gesteld op ƒ500 min. Dit bedrag is beschikbaar zonder dat tot tariefsver hogingen bij post en telefoon hoeft te worden overgegaan, zo blijkt uit d« rijksbegroting-19o8.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9