Verkrijgbaar: voor f.118,37 in de maand V krant van FORMAAT Uitgavenstijging terug naar 't aanvaardbare AMRO-LENING Plan werkgelegenheid op lange termijn in de maak Verdieping vaargeul sneller PLAN VOOR VERDERE SANERING AANZIENLIJK HOGER BEDRAG VOOR DE 4ANLEG VAN WEGEN Lening f 15 miljoen ontwikkelingshulp Twee pet. meer ambtenaren 7 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 WAAR KOMT HETCEOVANRAAX? KBELASTINGMOiafN 1SS6WMU. SLQÓooraft^ <575 üivitlendM fit 375 SffifagGSi siccesse' p230^ WTt?io Bieraccijns liiO Suiker p!05 Grond beU: Wijn Qjmmfss» Meer geld zeehavens (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering meent, dat volgend jaar on danks de beperkte financiële middelen van het rgk toch een zekere prioriteit kan en moet worden gegeven aan de werken voor de grote zeehavens. In het raam van de Europoortwerken wil zjj het programma voor de verdieping van de vaargeul sneller uitvoeren. Zoals bekend zijn tussen het rijk en Rotterdam onderhandelingen gaan de over de financiering van een ver dere verdieping, die Europoort toe- gankelijk zal maken voor schepen met een diepgang van 62 voet. Voor aanleg en onderhoud van scheepvaartwegen en havens is in de rijksbegroting-1968 in totaal ƒ434 min. uitgetrokken, hetgeen ten opzich te van 1967 een stijging van 66 min. betekent. Deze stijging vloeit in hoofdzaak voort uit de hogere uitgaven voor de aanleg van de havenmond in de Euro poort en voor de grotendeels ten laste van België komende werken voor de Schelde-Rijnverbinding. Ten behoeve van het Rotterdamse havengebied zal in 1968 108 min. worden besteed, tegenover ƒ56 min. in 1967. Spoed wijziging militair recht DEN HAAG In antwoord op vra gen van Tweede-Kamerleden zegt mi nister Den Toom van defensie, dat hij niet de bevoegdheid heeft te oor delen over de juistheid van een straf rechtelijk vonnis. De vragen waren gesteld naar aan leiding van de rechtzaak tegen de militair, die zijn haar niet wilde la ten knippen. De rechter moet onaf hankelijk blijven, aldus de minister. De minister zegt verder, dat de werkzaamheden van een werkgroep herziening militair tuchtrecht hoge prioriteit genieten. (Vervolg van pagina 1) PROF. WITTEVEEN schrijft in de Miljoenennota, dat de mogelijkheden tot uitgavenver- mindering in 1968 nog worden beperkt door aangegane wette lijke en contractuele verplich tingen. Binnen dat raam is ech ter gedaan wat mogelijk was. De meest spectaculaire bezui niging is wel die op de woning- wetbouw. Het woningbouwprogramma 1968 gaat uit van 125.000 woningen. Daar van zijn 50.000 bestemd voor de wo ningwetsector. Dat is ten opzichte van de bouwprograms van 1966 en '67 een vermindering met 10.000 resp. 7500, hetgeen een belangrijke ont lasting voor de rijksbegroting bete kent. De terugloop van de ww-sector wordt opgevangen door een verho ging van het aantal in 1968 te bou wen gesubsidieerde particuliere huur- en eigen woningen (50.000). Mocht de bouwanimo in deze sec tor echter beneden de verwachtingen blijven, dan zal de regering voorstel len de woningwetsector naar evenre digheid echter tot een maximum van 60.000 te verhogen. Het bouw- program-1968 voorziet verder in de bouw van 25.000 ongesubsidieerde hui- Bezuinigingen Het plafond voor de defensiebe- groting-1968 is —behoudens een bijstelling voor salarismaatregelen niet verhoogd in vergelijkeing met 1967. Bovendien zal de voor 1967 toe gepaste beperking van de kasuitga ven met 115 miljoen in 1968 slechts voor een vierde deel extra ter beschikking worden gesteld. Voor de Algemene Wet (bijzonde re) Ziektekosten zal een lagere extra bijdrage uit de schatkist worden gege ven dan in het oorspronkelijke wetsontwerp was voorgesteld. De bijdragen van gebruikers van bepaalde goederen en diensten zullen meer in overeenstemming worden ge bracht met de kosten. Verhoogd wor den o.m. de bijdragen voor enkele van niet-verplicht onderwijs. De uitgetrokken bedragen voor investeringen bij o.a. de Deltawer ken, de Zuiderzeewerken, de Rijksge bouwendienst en de civiele verdedi ging, gaan waar mogelijk uit van een zekere temporisering. Uitgavenbeperking is ook toege past bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, de ontwikkeling*- en saneringsfondsen voor de landbouw en het midden- en kleinbedrijf, de consumentensubsidies op brood, de toeristische infrastructuur, de subsi die voor het filmwezen en de perso neelsuitgaven van de gesubsidieerde instellingen voor de volksgezondheid. Er is voorts een regeling in de maak om te voorkomen, dat de over heid in bepaalde situaties meer AOW/AWW-premie aan ambtenaren betaalt dan zij verschuldigd is. De definitieve ziektekostenverze kering voor ambtenaren zal in 1968 nog niet in werking treden. De rege ring beraadt zich bovendien over een wijziging van het desbetreffend ont werp, waardoor dit per saldo geen extra netto uitgaven zal vergen. Dit bezuiningsbeleid (waaruit we slechts een greep hebben gedaan; na dere bijzonderheden elders in dit blad) heeft het volgens minister Wit» teveen mogelijk gemaakt „een begro ting te presenteren, die tegemoet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor dc totale uitga ve van Verkeer en Waterstaat is in de Rijksbegroting-1968 een bedrag van ƒ2.264 min. uitgetrokken, dat is 317 min. meer dan oorspronkelijk voor 1967 was begroot. Van deze ver hoging komt het meeste ten goede aan de post voor dc aanleg en het onderhoud van landwegen, waarvoor in totaal 947 min. is uitgetrokken. Met de wegenaanleg wordt volgens de Miljoenennota goede voortgang ge maakt. Van 1 augustus 1966 tot 31 juli 1967 kwamen wegvakken gereed met een totale lengte van 100 km, waarvan 66,6 met twee rijbanen. In de toekomst zullen deze getallen gelei delijk verder stijgen en zullen grote re wegvakken in gebruik kunnen wor den genomen. Van het bedrag van 480 min., dat in 1968 voor aanleg van rijkswegen beschikbaar komt, zal 201 worden besteed aan werken in de omgeving van de vier grote steden in het vesten, ƒ173 min. aan de belangrijke oost-west- en noord-zuid-verbindin gen en het restant aan verspreide In het algemeen zijn de rijksbijdra ge aan het Rijkswegenfonds en de uitkeringen aan de provincies ingevol ge de Wet Uitkeringen Wegen fors erhoogd in verband met de groei van het nationale autopark. Begin '968 zullen alle belangrijke hoofdver- ;eerswegen (670 km autosnelweg) net een middenbermbeveiliging zijn uitgerust. komt aan de gToeiende behoefte aan noodzakelijke overheidsvoorzienin gen, maar die anderzijds de uitga venstijging terugbrengt binnen de grenzen, die gezien de moeilijke uit gangssituatie aanvaardbaar zijn". Verhogingen Uiteraard heeft de regering niet al leen bezuinigd, gematigd en getempo riseerd. Voor bepaalde beleidsonder delen zijn in de rijksbegroting-1968 belangrijk hogere bedragen uitgetrok ken. terwijl voorts enkele nieuwe ac tiviteiten zijn aangevat. DF SCHULD DIF. WH HEBBEN Ambt van politieman in trek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de verbete ring van het gevangeniswezen, psy chopatenzorg en kinderbescherming kunnen wel direct noodzakelijke maar geen optimale maatregelen wor den getroffen, aldus de toelichting van de miljoenennota bij de begro ting van justitie. De personeelsformatie van de rijkspolitie wordt geraamd op 7600 man; 250 meer dan in 1967. Er is een toenemende belangstelling voor het ambt van wachtmeester bij de rijkspolitie merkbaar. De opleidings school in Arnhem, die een capaciteit heet van 300 man is volledig bezet. Door aankoop van een gebouw in Baexem (Lb.) kon de opleidingscapaci teit voor 150 man worden uitgebreid. De bijstand van de rijkspolitie aan de gemeentepolitie van Amsterdam zal worden uitgebreid en een doelma tiger vorm krijgen. De minister zal bevorderen dat te zijner tijd een nota Inzake de psycho patenzorg aan de Staten-Generaal wordt aangeboden. Bij de wetgevende arbeid zal priori teit gegeven worden aan het nieuw B.W.; het ondernemings- en ven nootschapsrecht; bescherming van de persoonlijke levenssfeer en hervor mingen in het stelsel van straffen en strafrechtelijke maatregelen. Dit zittingsjaar kan nog geen ont werp tot wijziging van het echtschei dingsrecht worden verwacht. Op korte termijn kunnen wetsont werpen worden verwacht tot verlen ging van de verjaringstermijn van oorlogsmisdrijven en een wijziging op het punt van de voorlopige hechte- Voor de ontwikkelingshulp is 525 miljoen begroot, dus 75 miljoen meer dan in 1967, maar toch nog 50 miljoen minder dan het minimum-ad- vies van de Nationale Raad voor de Ontwikkelingshulp. Via een ingewik kelde redenering meent de regering echter te kunnen stellen, dat de ver hoging in feite veel groter is dan 75 miljoen, namelijk 170 miljoen. Onderwijs vergt ook aanzienlijk meer uitgaven. Het subsidiepercenta ge voor de bijzondere universiteiten en de G.U. te Amsterdam wordt tot 100 verhoogd. De studietoelagen gaan weer naar boven. Veel geld kost voorts de invoering van de Mammoet wet (1 augustus 1968). Er komt een uitkeringsregeling om te tekorten van de gemeentelijke openbare vervoerbedrijven gedeelte lijk te helpen dekken. Volgend jaar kost dat 30 miljoen. De uitgaven ingevolge van de Wet Werkloosheidsvoorziening en de com plementaire arbeidsvoorzieningen zijn ten opzichte van de raming voor 1967 met 140 miljoen verhoogd. Bo vendien is de stelpost voor bestrij ding van eventuele conjuncturele werkloosheid voor 1968 verhoogd tot 100 miljoen. (1967: 20 miljoen). Sanering Sanering van de overheidsfinanciën is het doel dat minister Witteveen zich voor de komende vier jaar stelt. Daarom acht hij een systematische bezinning op de ontwikkeling van de staatsuitgaven en -inkomsten ge wenst. Op het departement van finan ciën wordt thans gewerkt aan een eerste opzet van een plan voor de overheidsuitgaven tot en met 1971. Het kabinet-De Jong gaat er daar bij van uit, dat gedurende de eerste twee jaren de uitgavenstijging de he le begrotingsruimte voor zich zal opeisen, hetgeen een verdere verzwa ring van de belastingdruk betekent. Voor de laatste twee jaar hoopt het kabinet een minder expansieve uitga venontwikkeling te kunnen realise ren. Het onderzoek naar de mogelijk heden daartoe is aangevat. „Reeds na een oppervlakkige ver kenning is daarbij gebleken, dat ook voor de jaren na 1968 een ontwikke ling, die rekening houdt met rede lijke desiderata aan de kant van de belastingen en bovendien met de noodzaak om althans op een beperkt aantal terreinen nieuwe activiteiten te ontplooien, slechts kan worden ver wezenlijkt door op andere terreinen het beleid om te buigen," schrijft mi nister Witteveen aan het slot van zijn Miljoenennota. (als u in 24 maanden zou aflossen). Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Studie Onder ombuiging verstaat hij: het inperken of beëindigen van minder urgente staatszaken en het meer rechtstreeks laten bijdragen door de betrokkenen in de kosten van diverse voorzieningen. De hele problematiek die daarmee verband houdt, heeft de regering nu voorgelegd aan een aantal werkgroe pen, die voor 1 april 1968 rapport moeten uitbrengen. Met de uit komsten van de studies der werkgroe pen zal dan bij de samenstelling van de begroting-1969 en de verschillende meerjarenprogramma's rekening kun nen worden gehouden. WET TEGEN DE LUCHTVERVUILING (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het werkgelegenheidsbeleid voor 1968 is een van de belangrijkste programmapunten van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Hoewel voor de toekomst geen ernstige verdere stijging van het werkloosheidscijfer valt te verwachten (het gemiddelde van 90.000 werklozen over 1967 wordt ook voor 1968 aangehouden) wenst de minister op langere termijn toch zoveel mogelijk te waken over de werkgelegenheid in ons land. SPOORWEGEN De financiële situatie van de N.V. de Nederlandse Spoorwegen wordt in de Miljoenennota zorgelijk genoemd. Mede in verband daarmee zal de regering aan de N.S. in 1968 een rijksbijdrage van ƒ70 min. geven voor het overnemen van be- drijfsvreemde lasten. DELTAWERKEN Voor de Deltawerken zal in 1968 rond 190 min. beschikbaar komen. Dit bedrag en dat voor de Zuiderzee werken gaan uit van een zekere tem porisering in verband met de toestand van de overheidsfinanciën. Voor de bedijking van de Lauwerszee is ƒ30 min. uitgetrokken. TELEFOONDIENST Het aantal wachtenden op telefoon aansluiting bereikte in september 1966 een piek met 171.000. Dit bete kent bijna IV» jaar produktie. Inmid dels is, hoofdzakelijk als gevolg van de recente tariefsverhogingen bij de telefoondienst, een daling begonnen, die eind 1967 zal leiden tot een wacht lijst van ca. 136.000. De voor 1968 geraamde produktie van nieuwe aansluitingen ligt hoger dan in vorige jaren bereikt kon wor den en bedraagt ongeveer 135.000. Daarmee zal vermoedelijk bereikt worden dat de wachtlijst in 1968, on danks het verwachte herstel van de Mr. G. vn Hall weg bij Amsterdamse universiteit (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Mr. G. van Hall, oud-president curator van de uni versiteit van Amsterdam, is in deze functie opgevolgd door de nieuwe burgemeester, mr. I. Samkalden. Mr. Van Hall zei dat het hem niet gemak kelijk viel na 22 jaar te vertrekken nu vele belangrijke beslissingen moe- te worden genomen. Hij vroeg zich af of een senaat, bestaande uit 250 wetenschappelijk begaafde leden hetgeen nog niet hoeft in te houden dat die leden beschikken over bestuurlijke kwalitei ten bestuurskracht kan opbrengen voor een universiteit een budget van 150 miljoen gulden en ruim 3000 werknemers. Mr. Samkalden zag niet in dat het verbonden moet zijn aan het burge meesterschap. Om bedrijfsleven te stimuleren DEN HAAG De regering heeft op de begroting voor 1968 75 miljoen gulden extra voor ontwikkelingshulp uitgetrokken. Het plafond voor ont wikkelingshulp is thans gebracht op 525 miljoen. Daarnaast zal de rege ring het initiatief nemen tot een sa menwerking van overheid en be drijfsleven in een financie ringsmaatschappij. Deze maatschappij heeft tot doel investeringen te stimuleren van be drijven die zich willen vestigen in ontwikkelingslanden. Deze maatschap pij zal zich de fondsen o. a. verschaf fen door met staatsgarantie een le ning van 15 miljoen gulden op te nemen van de kapitaalmarkt. In totaal zal dus de kapitaals- stroom vanuit Nederland naar de ont wikkelingslanden stijgen met 75 plus 15 miljoen, hetgeen neerkomt op 90 miljoen gulden. De totale verhoging van het bedrag voor ontwikkelingshulp moet, aldus de miljoenennota, echter gesteld wor den op circa 170 miljoen. Dit komt doordat de regering posten, die vroe ger wel onder het hulpplafond maar niet op de begroting voorkwamen, thans ook op de begroting heeft ge bracht hetgeen betekent dat daarvoor een beslag op de ruimte moet worden gelegd. Het kabinet heeft voorts gemeend een groter bedrag te moeten uittrek ken voor medefinanciering van pro jecten, die door niet-commerciële or ganisaties aan de regeling worden voorgelegd. Voor dit doel wordt 19.5 miljoen uitgetrokken tegen 15 mil joen in 196T7. Evenals in 1967 zai ook in 1968 het bedrag waarvoor garanties kunnen worden gegeven op leningen aan ont wikkelingslanden in Latijns-Amerika met 18 miljoen worden verhoogd. Het totaal bedrag van deze garanties be draagt thans 90 miljoen. Zij worden niet meegeteld in het plafond. Op korte termijn hoopt de regering een advies te ontvangen van de Cen- I trale Economische commissie, waarop het toekomstige werkgelegen- heidsbeleid kan worden gebaseerd. De Wet Zware Geneeskundige Risi co's (AWZ), een andere belangrijke j zorg van Sociale Zaken, zal waarschijnlijk begin januari in wer king treden. Een prioriteitenbe handeling van het departement krijgt voorts de Wet op de Luchtverontreini ging. Nog in 1968 zal vanwege de rijksoverheid een gecoördineerd plan op het gebied van de luchtverontreini ging worden uitgevoerd. Vakantiegeld AOW-ers Ook de vakantie-uitkeringen heb ben de aandacht van het departe ment. De indiening wordt voorbereid van een wet ter regeling van een minimum-vakantiebijslag voor werk nemers in dienstbetrekking. Gestudeerd wordt bovendien op een vakantie-uitkering voor AOW- en AWW-trekkers, maar deze uitke ring zal totstand moeten komen door reservering van een gedeelte van de verhogingen tengevolge van aanpas sing bij de loonindextijfers. Tevens wordt gewerkt aan een wettelijke re geling van het minimum-inkomen. i Sociale Za- Een krachtige bevordering van een wettelijke regeling voor de zie- kenhuisbouw. Vervanging van de Krankzinni- Onderzoek en voorlichting inza ke het verband tussen longkanker en Wijziging van jeugdspaarwet en jeugdspaarbesluit, zodat gehuwde jeugdspaarders, die tenminste drie jaar hebben gespaard, aanspraak krij gen op een spaarpremie over het te goed, dat van de jeugdspaarrekening wordt opgenomen binnen drie maan den na toewijzing van eigen woonruim te. De uitgaven van het departement voor sociale voorzieningen zullen in 1968 stijgen met 748 miljoen tot ƒ2589 miljoen. Deze stijging is een gevolg van hogere uitgaven voor soci ale zekerheid tot 1564 miljoen en werkgelegenheid tot ƒ455 miljoen, een verhoging van ongeveer 50 pet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel wordt voor 1968 geraamd op in totaal 142.146 man tegen 139.331 voor 1967, dat is dus een toename van 2 pet. Alle de partementen krijgen volgend jaar iets meer ambtenaren, met uitzonde ring van Defensie, waar het perso neelsbestand met ca. 650 is vermin- Per departement wordt met de vol gende aantallen rekening gehouden: Hoge Colles van Staat en Kabinet der Koningin 472 (464 in '67), Algeme ne Zaken 180 (178), Kabinet vice-mi nister-president 40 (39), Buitenlandse Zaken 2846 (2761), Justitie 16.476 (15.976), Binnenlandse Zaken 1550 (1535), Onderwijs en Wetenschappen 22.351 (21.002), Financiën 24.856 (24.341), Defensie 31.648 (32.300), Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening 2609 (2598), Verkeer en Wa terstaat 13.160 (12.547). Economische Zaken 4103 (3988), Landbouw en Vis serij 11.454 (11.375), Sociale Zaken en Volksgezondheid 6595 (6488). Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk 3061 (3039), Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds 745 (700). Wachtgeld van Kamerleden en ministers DEN HAAG Er zijn 122 oud-Ka merleden die thans pensioen ontvan gen tot een totaalbedrag van 677.000, 52 oud-Kamerleden die wachtgeld ontvangen ten bedrage van ƒ721.000, 54 oud-ïninisters die pensioen krijgen (ƒ595.000 per jaar) en 20 oud-ministers die een uitkering (wachtgeld) krijgen tot een totaalbe drag van bijna een miljoen gulden. Dit antwo rdt staatssecretaris Van Veen van binnenlandse zaken de heer Leffertstra van de Boerenpartij. 1»'60 '81 '62 '63 '64

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7