Gert Bals: het wordt een „Liverpool-zege" VN-ASSEMBLEE ONDER LEIDING VAN MANESCU WELVAART IN VS VIA KOOP OP AFBETALING DRIE DODEN BIJ ONGELUK Protest-fietstocht van werkloze Drent RDM wil deel personeel Van Heijst AJAX IN TOPVORM NEEMT RUST Fel protest tegen lening voor hulp Bondsdag chr. geref mannen Krediet ook bij ons geen schande DDR STELT BONN VERDRAG VOOR NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 ROTTERDAM De Rotterdamse Droogdok Maatschappij heeft zich kandidaat gesteld voor de overname van een deel van het personeel van het failliet verklaarde bedrijf van Van Heijst. De RDM heeft een perso neelstekort van ongeveer 2000 mensen. De werf hoopt in de loop van deze week van het GAB in Den Haag een Thventarisatie van het perso neelsbestand te ontvangen. Dan zal, afhankelijk van beroep en leeftijd, kunnen worden bezien welke mensen in aanmerking komen voor plaatsing op de werf in Rotterdam en de werf „Nieuwe Waterweg" in Schiedam. De RDM heeft zich bereid ver klaard het personeel om te scholen in de scheepsbouwvakken. Het meren deel van de mensen van Van Heijst is geoefend en ongeschoold. Zege Fenny Heemskerk SUBOTICA In de achtste ronde van het kandidatentomooi schaken voor dames dat in Subotica (Joeg.) wordt gehouden, heeft mevrouw Heemskerk gewonnen van de Poolse Konarkowska. Na acht ronden heeft de Russin Kislova de leiding met 5V* punt. Me vrouw Heemskerk bezet met 3'/2 punt en twee afgebroken partijen de achtste plaats. A JAX-TRAINER Rinus Michels achter de piano in het KNVB-sportcentrum in Zeist wciar de Ajacieden zich voorbe reiden op de komende Europa cup-wedstrijd tegen Real Madrid morgenavond. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Gert Bals, de 30- jarige aanvoerder-doelman van Ajax zegt het zonder blikken of blozen: „De kans is groot dat het woensdagavond in Amster dam tegen Real Madrid weer „Liverpoolcijfers" worden. We spelen nu toch waarlijk goed voetbal. Met een defensie die vergeleken met de Europacup wedstrijden van vorig seizoen duidelijk aan kracht heeft ge wonnen en met een ploeg, die als geheel meer internationale ervaring heeft opgedaan, zie ik de wedstrijd met optimisme tegemoet. We zijn met z'n allen naar de wedstrijd toe gegroeid," aldus Gert Bals. „Stuk voor stuk zijn we in top vorm. En wie Is in staat zo'n Ajax te verslaan? Nee, ik ben niet bang voor Real en vooral niet, nu Gento uit de ploeg is gelaten. Hij is nog altijd de gevaarlijkste aanvaller van Real. OPZETTELIJK Ik vraag me overigens af of Gento wel geblesseerd is, zoals alle kranten schrijven. Het lijkt mij dat hij opzet telijk uit de ploeg is gelaten, omdat Real in Amsterdam verdedigend moet voetballen. En Gento komt vol gens mij conditie tekort om bij de uitvallen van Real werkelijk gevaar lijk te worden. Daarom staat hij niet opgesteld. In Madrid zal hij ongetwij feld wel van de partij zijn, want dan zal Real moeten aanvallen." De 91 overwinning die Real zater dag in de Spaanse competitie behaal de, heeft in het geheel gten indruk op Gert Bals gemaakt. „Wij klopten Volendam ook met 70. Het zegt me weinig." VOORZICHTIG Rinus Michels, trainer van Ajax. is voorzichtig met zijn voorspellin gen. Na enig aarzelen schrijft hij zijn prognose op: thuis 20 voor Ajax, uit 21 voor Real. Sinds zondag verblijven vijftien Ajacieden en drie verzorgers met Ri nus Michels op het KNVB-centrum in Zeist. Het door Michels samen gestelde trainingsschema is niet zwaar. Hij gunt de jongens veel rust en laat ze ook veel wandelen. „Ik probeer de jongens zo weinig mogelijk met de wedstrijd van woensdagavond bezig te houden," zo «telt Michels. „Dat is bevorderlijk voor de innerlijke rust." In een met fraaie tekeningen ver lucht programmaboekje laat de Ajax-trainer zien, hoe zijn jongens de dagen voor de grote wedstrijd doorbrengen. Rinus Michels heeft het drukwerkje ook aan de vrouwen en Verloofdes van de spelers toe gestuurd. „Dan weten die tenminste ook wat we hier doen..." PROGRAMMA Het programma voor de dag van de wedstrijd ziet er letterlijk geci teerd als volgt uit: „10.00 uur on: bijt; 10.30—11.30 vrij en koffie drin ken; 11.3012.00 opstelling en bespre king; 12.30 lunch; 13.0015.30 rust; 15.3016.45 film; 17.00 lichte maal tijd; 17.45 vertrek stadion. Veel suc ces!! 23.00 ieder zijns weegs naar huis." Boven het rooster voor woensdag in fel rode .letlcrs: De eerste klap is een daalder waard... Ajax maakte twee dagen voor de grote wedstrijd tegen Real (reeds zes maal winnaar van de Europacup) een zeer ontspannen indruk. Alleen Jo- Eerste communistische voorzitter (Van een onzer redacteuren) JJET is vrijwel zeker, dat de Roemeense minister van bui tenlandse zaken, Corneliu Ma- nescu, wordt gekozen als voor zitter van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties (de 22ste), die vandaag in New York is bijeen gekomen. Sinds de nu 51-jarige Manescu in 1961 minister van buitenlandse zaken werd, heeft Roemenië in internatio nale zaken een zelfstandiger stand punt ingenomen. Een sprekend voor beeld van deze politieke koersveran dering was de weigering, Israël te veroordelen na de oorlog met de Ara- Manescu is de eerste vertegen woordiger van een communistisch land, die voorzitter van de Assemblee wordt. Hij is in New York geen vreemde. In de afgelopen zes jaren beeft hij de vergaderingen steeds bij gewoond. Het is bekend dat de Sowjetunie en andere communistische landen niet ingenomen zijn met de verkie zing van Manescu. Niet aangenomen wordt echter, dat zij zich ertegen zul len verklaren, omdat zij de benoe ming toch niet kunnen tegenhouden. Van Manescu is bekend, dat hij vloeiend Frans spreekt maar vrijwel geen Engels. Dit is echter geen pro bleem, omdat ook het Frans een van de officiële talen van de volkerenor ganisatie is. Manescu is gehuwd met een journaliste en heeft een dochter. Zijn politieke loopbaan is in 1936 be gonnen, toen hij als 20-jarige lid werd van de (verboden) commu nistische partij van Roemenië. Ook sloot hij zich aan bij de anti-fasci- tische studentenbeweging „Democra tisch front'. Aan de universiteit van Boekarest studeerde hij rechten en economie. Voor zijn benoeming tot minister van buitenlandse zaken was Manescu ambassadeur in Hongarije, ondervoor zitter van, de staatsplancommissie en onderminister van de strijdkrachten. Hij is ook lid van de Nationale verga dering en het centrale partijcomité. Problemen Onder leiding van Manescu zal een aantal belangrijke problemen worden behandeld, zoals het Nabije Oosten, de kwestie-Vietnam (al is zij geen formeel punt op de agenda), het ont werp-verdrag tegen verspreiding van kernwapens, de ontwikkelingshulp, Zuidwest-Afrika en waarschijnlijk ook Griekenland. Voor het overige zal de bijeen komst een routinekarakter dragen. Verwacht wordt dat dit ook het geval zal zijn met de vertegenwoordiging "van China in de volkerenorganisatie. AMERSFOORT Zaterdag zal in de nieuwe christelijke gereformeerde kerk in Amersfoort de bondsdag wor den gehouden van de Bond van christelijke gereformeerde mannen- verenigingen in Nederland. Ds. J. H. Carlier uit Leiden spreekt over: Aangerand schriftgezag. Over de zedning spreksn ds. M. W. Nieuwenhuijze uit Delft en de zen dingsarts E. Helms uit Siloam in Noord-Transvaal. Mejuffrouw W. Boerrigter, secretaresse van het actie comité van de zendingsactie ABC-Z zal over deze actie spreken. Schaakteam gelijk tegen sterk Spanje BARCELONA Het Nederlandse schaaktiental heeft in de voorronden van het tomooi om de Europese be ker voor landenploegen met 55 ge lijk gespeeld tegen het sterke Spanje. Nadat de Spanjaarden aanvanke lijk een 4Vr—3'/* voorsprong hadden genomen, moésten de drie afgebroken partijen: Van Scheltinga Albereda, Kortlever Visier en Scholl Lado de beslissing brengen. Van Scheltinga en Scholl kwamen met hun respectieve tegenstanders re mise overeen, maar Kortlever sleepte na een spannende partij de volle winst uit het Spaanse vuur, hetgeen een gelijkspel tegen het favoriet ge achte Spanje opleverde. De wedstrijd tegen Zwitserland, die maandag begon, leverden onze landgenoten na verwoede strijd een 41 voorsprong op. Vijf partijen wer den afgebroken. Jo de Roo tweede GENT Jo de Roo uit Kruiningen is maandag als tweede geëindigd in een criterium voor beroepsrenners in Gent. Winnaar werd de Belg Patrick Sercu, die zich de snelste in de sprint toonde. De uitslag luidt: 1. Sercu (Belg), de 84 km. in 2 uur en 8 min.; 2. De Roo (Ned) z.t.; 3. Van Ryckeghem (Belg) z.t.; 4. Van Looy (Belg) op 20 sec.; 5. Wright (Eng) z.t. han Cruyff driftig rokend liep onrustig heen en weer. „Dat doet hij altijd," zegt Michels, „die jongen kan nu eenmaal niet stilzitten." De ande ren legden een kaartje, speelden een partijtje biljart of tafeltennis. „Ontspanning en rust zijn vlak voor een belangrijke wedstrijd de pi laren waarop een overwinning rust," zegt Rinus Michels. Ton Sij brands was succesvol in Barendrecht BARENDRECHT Het simul- taan-tornooi dat de Barendrechtse damclub Denk en Zet in het wijkge- bouw bij het station heeft georga niseerd is voor Ton Sijbrands zeer succesvol verlopen. Van de 41 partij en die de 17-jarige Amsterdammer speelde, won hij er maar liefst 37, hetgeen neerkomt op een percentage van 94 procent. De heer Bolder uit Zwijndrecht was de enige dammer, die Ton Sij brands een nederlaag toebracht. Suc ces boekten ook de heren G. W. de Koning uit Rijsoord, L. de Waard uit H.I. Ambacht, en B. Verschoor even eens uit H. I. Ambacht, die remise speelden tegen de jonge kampioen. Na afloop bleek dat Ton Sijbrands gemiddeld slechts vier minuten per partij nodig had om de tegenstander op de knieën te dwingen. Ontwikkelingskrediet voor middenstand DEN HAAG De staatssecretaris van economische zaken heeft een nieuwe vorm van garantiekrediet voor het midden- en kleinbedrijf in het leven geroepen: het zogenaamde bedrijfsontwikkelingskrediet. Uit de beschikking, die gisteren in de staatscourant is gepubliceerd, blijkt dat dit krediet een looptijd van 15 tot 20 jaar kan hebben en ver leend kan worden aan ondernemers, die uit hun bedrijf over de laatste drie jaar gemiddeld een jaarinkomen van niet meer dan 14.000 genoten hebben en die niet in staat zijn nor maal bankkrediet of een garantiekre diet te verkrijgen, hoewel hun onder neming goede ontwikkelingsmoge lijkheden heeft. Aanvragen voor het krediet wor den behandeld door de Stichting Ont wikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Mini taboe in Vaticaanstad VATICAANSTAD Minirjk- ken worden voortaan in Vati caanstad als ongewenst beschouwd. De Zwitserse garde en gendarmes, die bij de poorten van de St.Pieter en de toegangen naar Vaticaanstad de wacht hou den. hebben instructie al te kort gerokte dames de toegang te wei geren. Waarnemers merken op. dat de curie met dit verbod lange tijd gewacht heeft. Het is alweer vier maanden geleden, dat de filmster Claudia Cardinale op een audiën tie bij de paus in minirok verscheen en daardoor veel op zien baarde. ROTTERDAM Op initiartdef van de Sjaloomgroep en gesteund door de I Rotterdamse Jongerenorganisatie voor Ontwikkelingshulp en andere organisa ties, is vandaag een protest gestuurd naar het kabinet. De groepen zijn van mening dat de regering, met het in de miljoenennota vermelde plan, met een obligatielening de bereidheid tot ontwikkelingshulp te peilen, een vreemdeling in eigen land is geworden. De protesterende organisaties zeggen dat vrijwel alle politieke organisaties en de NOVIB reeds jaren aandringen op grotere ontwikkelingshulp aan de hand van een vast percentage (met een minimum van 1 procent) van het na tionaal inkomen. De Sjaloomgroep en mede-onderteke naars herinneren haar dat de Nationale Adviesraad voor Ontwikkelingshulp de regering heeft geadviseerd dit jaar 750 miljoen voor ontwikkelingshulp uit te trekken. „Zelfs het minimumbedrag van ƒ575 miljoen, aan de hand waarvan men kan opklimmen tot 1 procent in 1970, wordt niet gerealiseerd. Het heeft er nu alle schijn van, dat de onwil van de rege ring om zelfs het minimum-advies van de Nationale Adviesraad uit te voeren, wordt verhuld achter een zedelijk aan doende leus van particuliere offervaar digheid." Huldiging van Piet v. Egmond AMSTERDAM De bekende musi cus-dirigent en organist Piet van Eg- mond hoopt 7 oktober zijn 40-jarig jubileum als organist te vieren, een feit overigens dat een huldigingsco mité in het leven heeft geroepen dat zich in de eerste plaats zal belasten met de organisatie van het jubileum concert. Dit wordt gegeven door de jubila ris en zijn Amsterdams Oratorium koor in de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam. Er is een werkcomité on der voorzitterschap van pater C. de Lage gevormd en een ere-comité met vele bekende namen uit de muziekwe reld. Wie zijn waardering wil laten blij ken kan dat doen door de te storten op postgiro 150947 Amrobank 257, Amsterdam Oost ten name van Huldi gingscomité Piet van Egmond. Drie zwaar beschadigde auto's het gevolg van de botsing op de rijksweg AmsterdamAmersfoort ter hoogte van Muiden, die doden en gewonden- eiste. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware onweersbui. MUIDEN Drie doden zijn weer te betreuren bij een verkeersongeluk op de grote weg Naarden-Amsterdam. Een auto uit Naarden slipte tijdens de zware regenbui van gisteravond en kwam op de derde rijbaan terecht, juist op het moment dat uit de richting Amsterdam enkele wagens naderden. Achter elkaar kwam de auto in botsing met vijf of zes aato's. De ravage was enorm. Vier auto's werden totaal vernield. De heren E. A. en P. L. Boomgaard uit Naarden werden gedood, evenals de heer J. de Weerd uit Apeldoorn (52 jaar). Op dezelfde plaats was vorige maand een ongeluk, waarbij eveneens drie doden te betreuren waren. (Van een onzer redacteuren) Er is een tijd geweest, dat degelijk Nederland een geld lening om meubilair, kleding en andere goederen te kopen, een schande achtte. Eerst spa ren en daarna uitgeven, was het parool. Maar ook wq, Ne derlanders, zjjn nuchterder en reëler gaan denken. Hoe kan het ook anders in een welvaartssttaat waar men er van uit kan gaan dat het inkomen gestaag groeit? Dan is het prettig om al te kunnen genieten van luxe goederen in het vooruitzicht, die straks met een hoger inkomen in kleine bedra gen te kunnen afbetalen. Hoewel het consumentenkrediet steeds meer in de belangstelling komt, gaapt er toch nog een kloof DE MENSEN WETEN NIET HOE ERG HET IS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer A. Lan- ting (41) uit Gees in Drente, die als protest tegen de werkloosheid per fiets een tocht door Nederland maakt, is maandagmiddag in Den Haag aangekomen. Hij heeft minis ter Roolvink en de leden van de Tweede Kamer een verzoekschrift aangeboden. De petitie vraagt zo snel mogelijk bijzondere werkgelegenheid te scheppen ter ontplooiing van Noord- Nederland. Vandaag heeft ex-bouwvakker Lantig zijn met leuzen beschilderde gele jas uitgetrokken. Hij wilde als normaal burger de gouden koets zien. De demonstrantheeft maandag een bezoek gebracht aan het Ver- olme-concern met achterlating van een brief. Hij vraagt de heer C. Verolme mee te werken aan de ont sluiting van Noord-Nederland door havenaanleg in de Dollard en het graven van een kanaal naar de industriegebieden daar. De heer Lanting startte zijn een mansactie op 28 augustus. Twaalf vrienden betalen zijn fietstocht, namelijk zes gulden per dag voor de meest noodzakelijke aankopen zoals leeftocht. het ties. i de De Drent overnacht bij dienst- kameraden en bij mensen, die ge durende de oorlogsjaren bij zijn ouders ondergedoken zijn geweest. De heer Lanting zegt dat zijn fiets tocht leerzaam is geweest. Van het publiek kreeg hij gunstige reacties. De mensen in het westen y Nederland hebben geen idee van werkloosheid en de gevolgen, zegt Lanting. Hij heeft contacten gelegd met enkele bedrijven en geconclu deerd dat er zeker plaats is voor werklozen uit het noorden. Dat de noordelingen van deze gelegenheid (nog) geen gebruik willen maken zoals verscheidene arbeidsbureaus hebben ondervonden, bestrijdt hij. „Jonge mensen uit Friesland, Gro ningen en Drente willen wel naar het westen. Het is hen gevraagd en na aarzeling is „ja" gezegd. Maar van bemiddeling is het nooit gekomen. De arbeidsbureaus heb ben alleen maar willen onderzoeken hoe groot de belangstelling voor werkgelegenheid elders is, omdat men vreest dat de jeugd wegtrekt". Na Den Haag vertrekt de heer Lanting via de kop van Limburg weer naar huis. Hij is dan ongeveer een maand onderweg geweest. Het is zijn bedoeling na thuiskomst een vereniging voor werklozen op te richten. Mogelijk doet hij ook een gooi naar het beginnen van een nieuwe paVtij: „Het is boer Koekoek gelukt en zie zo'n D'66 eens. Je moet het tegenwoordig hebben van de ontevredenen". tussen West-Europa en Amerika. In de nieuwe wereld kan men met recht stellen, dat de geldlening, het kopen op afbetaling, een van de pij lers van de Amerikaanse economie Meer dan de helft van het aantal Amerikaanse gezinnen heeft een af betalingsschuld, soms meer dan 20 procent van hun inkomen bedra gend. Een aanwijzing welk een vlucht dit krediet in Amerika heeft genomen, sinds onder anderen Henry Ford zijn T-Fordjes op afbetaling ging leveren, is het volgende staatje (cijfers van eind 1965): in van nationaal inkomen per hoofd Ver. Staten 10 480 dlr 1725) Engeland 3% f 180 Zweden 3 185 West-Duitsland 2 130 België 2 135 Nederland 1% f 70 VRAAG De Amerikaanse cijfers zullen de Nederlanders doen duizelen. Lang zaam echter maakt in Nederland het bekende „appeltje voor de dorst" plaats voor de Amerikaanse opvat ting. Immers, door de groei van het krediet in Amerika ontstond een geweldige vraag bij het publiek. Het bedrijfsleven kon in massa af zetten, moderniseren, automatise ren, wat weer gevolgen had: goedko pere produktie en lagere prijs. De Amerikaanse consumentendeskundi gen hebben berekend, dat zonder de ze massale injectie de prijs van nor male goederen als tv en koelkast ze ker honderd tot tweehonderd pro cent hoger zou zijn geweest Gemid deld heeft het kopen op krediet de prijs van duurzame artikelen met twintig procent doen dalen. GOEDKOPER Zonder twijfel kan men stellen, dat het consumentenkrediet een van de grondslagen is geweest voor de grote vlucht, die de Amerikaanse welvaart heeft genomen. Maar ook in Nederland gaat het publiek in zien, dat het, ondanks de kosten, in vele gevallen gunstiger is om eerst te kopen en daarna een deel van het inkomen te bestemmen voor afbeta len. De voordelen zijn niet altijd in cijfers uit te drukken, ze zijn ook vaak psychologisch van aard. En dan spreken we nog niet eens van de voortgaande geldontwaarding. Natuurlijk is er ook de keerzijde van de medaille. Onverantwoorde kredietaanvragen. Er moet voorts welvaart zijn en een nog te verwach ten stijging van het inkomen, voor dat het publiek zich kan permitteren op krediet te kopen. Ook zal de te rugslag in tijden van crisis groter zijn. En niemand zal betwisten, dat in absolute zin de aankoop uit eigen zak, na een periode van sparen, goedkoper is. We hebben alleen maar de relatie willen aantonen tussen een consumen tenkrediet, mits volledig inge burgerd, en verbetering van de levensstandaard. Havenstaking in Engeland zet door LONDEN De staking van arbei ders in de Engelse haven breidde zich maandag uit. Vele tientallen schepen konden niet worden geladen of gelost. De havenarbeiders willen een overeenkomst waarbij hen een vast dienstverband wordt gegaran deerd. In Londen verschenen 6000 arbei ders niet op het werk; er lagen 50 zeeschepen werkeloos, de helft van het aantal dat er gemiddeld ligt. In Liverpool lag vrijwel de gehele ha ven stil (8500 man). Manchester kamp te met 1500 stakers. In Huil werd eveneens niet gewerkt, maar daar zou vandaag weer worden begonnen. In Southampton en Bristol is de situ- tie normaal. De dienst Hoek van Holland-Har wich heeft geen moeilijkheden, aange zien het walpersoneel in dienst is van de Britse Spoorwegen en zodoende bij een andere vakbond is aangeslo ten. Als de staking enige dagen zal gaan duren, zal ze zeker invloed heb ben op het verkeer in de Nederlandse havens. Er is tussen beide landen een zeer intensief scheepvaartverkeer. Een Franse treiler heeft gister avond vijf zeelui ter hoogte van Lands End uit de Atlantische oceaan opgepikt. De mannen, die ronddreven in een rubberbootje, kwamen van het Britse scheepje Rgency, dat brandend tenonder was gegaan. Ze zochten naar een schat, die aan boord zou zijn van het in 1707 vergane Engelse slagschip Association. BONN Premier Willy Stoph van Oost-Duitsland heeft bonds kanselier Kiesinger weer een ontmoeting voorgesteld in Bonn of in Oost-Berlijn ter regeling van de betrekkingen. De enige voorwaarde is. dat Bonn erkent niet als enige het gehele Duitse volk te vertegenwoordigen. Andere punten zijn: eerbiediging van de souvereiniteit en hel grondge bied van de DDR, erkenning van dn bestaande grenzen in Europa er» van West-Berlijn als zelfstandige politieke eenheid en „beide Duitse landen" moeten afzien van kernbewapening. De eerste reactie uit Bonn was, dat het plan onaanvaardbaar is, omdat de basis een verdeeld Duitsland is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15