Politie overrompelde drie goedgelovige handelaren 31/2% opeen rente-girorekening WARENHUIZEN BETER BEVEILIGEN Uit de Haagse hof geplukt FEL PROTEST VAN RUSSEN VERRAST BRITSE REGERING Partij hasjiesj na snelle actie achterhaald Vrouw wilde haar kinderen doden Journalisten speelden spel mee Maak uw salaris rentegevend! bij de Algemene Bank Nederland Omgekomen in gierkelder alles goed en wer 11 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 Een van de verdachten in de smokkelzaak van verdovende middelen wordt door de politie weggeleid. Ongeveer 45 kilo hasjiesj en marihuana werd hij De Bilt in beslag genomen. LONDEN Volgens Russi sche berichten is de toestand van de geleerde Tkasjenko slechter geworden door de de tentie in het Britse ziekenhuis. Gisteravond verspreidde Tass de tekst van een Russisch pro test, waarvan de bewoordingen nogal fel waren gesteld. Minister Brown zou overwegen de zaak met zijn Russische ambtgenoot Gromiko te bespreken als zij beiden in New York zijn voor de Algemene Vergadering. De Russische ambassade maakte be kend, dat Tkasjenko het bed moet houden en ternauwernood bij kennis is. Van vervoer naar Moskou wordt nog niet gerept. Zijn vrouw is bij hem. Tkasjenko's hospita in Birmingham vertelde, dat de natuurkundige vrij dagavond nog volkomen normaal was. „Er moet iets gebeurd zijn die nacht, dat de gehele situatie heeft veranderd," was haar veronderstel ling. Moskou heeft intussen, na een lan ge periode van zwijgen, gesproken van „grof geweld door de Britse speci- Groep-Böttenheim bij VSW buiten spel VEENENDAAL De Koninklijke Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij zal nauw gaan samenwerken met Staflex International Ltd in. Londen door de uitgifte tegen een „voor alle betrokkenen acceptabele koers" van 2 miljoen aandelen aan Staflex, delende voor de helft in de resultaten voor 1967. Deze plotselinge verdubbeling van het aandelenkapitaal betekent dat de „rebellerende directeur" J. C. Bottenheim (die niet meer op het bedrijf mag komen), beter gezegd: de groep-Bottenheim in de komen de aandeelhoudersvergadering van vrijdag 22 september geen enkele kans meer maakt de meerderheid te behalen. Een van de andere directeuren, de heer G. H. Kist, formuleerde het zo: een verdedigingsmaatregel van Staflex International Ltd. die te be schouwen is als een steun in de rug voor het huidige beleid. Het huidig geschil, aldus de heer Kist, heeft het voortbestaan van de reeds lang bestaande samenwerking ernstig in gevaar gebracht, hetgeen de VSW zich, mede gezien de storm achtige ontwikkeling in deze branche niet kon permitteren. De groep-Bottenheim vindt dit stemmen-creëren een bedenkelijke zaak en heeft een kort geding aan gespannen. dat dinsdag in Amster dam zal dienen. Ongeluk bij autorace in Bogota: tien doden O BOGOTA Tien personen, onder wie twee kinderen, zijn zondag om het leven gekomen bij een ongeluk tijdens een autorace in Bogota. Der tig mensen raakten gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een kind, dat de baan overstak. Een deelnemer aan de race, die het pro beerde te ontwijken, reed toen op het publiek in. Twaalf man weg bij Reineveld Delft DELFT Twaalf medewerkers van de Machinefabrieken Reineveld NV in Delft zullen ontslagen worden. De di rectie van de NV heeft bij het arbeids bureau een ontslagvergunning gevraagd. Volgens de directeur ir. B. Braat, ziet het er niet naar uit dat er nog meer ontslagen zullen vallen. De personeelsbezetting van de fabriek was de laatste tijd al verminderd door een natuurlijke afvloeiing, die sinds het begin van dit jaar werd toegepast. ale diensten die Tkasjenko hadden willen dwingen tot samenwerking te gen de Sowjetunie". De Russische re gering eist ongehinderd vertrek van de natuurkundige en zijn vrouw. Het felle protest van Moskou kwam voor de Britten een beetje als een verras sing na de lakonieke reactie van mi nister Gromiko op doorreis naar New York. AMSTERDAM Een 26-jarige Amsterdamse heeft gisteren getracht haar twee kinderen, xeven en vier jaar oud, te elektrocuteren. Zij zette de kinderen in een teil met water en liet de blootgemaakte draden van een snoer in het water hangen. Toen zij de stekker in het stopcon tact deed, ontstond kortsluiting, waar door de kinderen gespaard bleven. Gillend rende de vrouw naar de bu ren. Zij is opgenomen in de Valeri- uskliniek. De vrouw is acht maanden in ver wachting en werd veel door haar man alleen gelaten. Bekenden zeiden te vermoeden, dat de vrouw reeds enkele keren heeft geprobeerd zich van het leven te beroven. Bomaanslag in centrum Saigon SAIGON Het gebouw van de diplomatieke missie van Nationa listisch China in het centrum van de zakenwijk van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, is vandaag door de ontploffing van een bom zwaar beschadigd. Negen personen raakten ernstig gewond. Een lid van de Viet- cong is in verband met de aanslag gearresteerd. Op het moment van de ontploffing heeft een sluipschutter een Vietna mees op straat buiten het ambassade gebouw doodgeschoten. Het is niet bekend of de twee incidenten met elkaar verband houden. Ruzie hoogleraren niet in doofpot (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM In het conflict tussen de twee hoogleraren in de che mie Colpa en Hoij tink. waarin op last van mr. J. F. Hartsuiker een vooronderzoek is gelast, volgen bin nenkort nadere mededelingen. Het gaat om een anonieme brief van april 1964. die voor prof. Hoij- tink beledigingen bevat. De indirect bij dit conflict betrokken scheikundi ge dr. J. van Dranen schrijft de brief toe aan prof. Colpa. „Sex is overal" niet in kazerne DEN HAAG Minister Den Toom (defensie) vindt de film „Sex is over al" van Kees Brusse niet geschikt voor vertoning in bioscoopzalen van kazer nes in legerplaatsen. Hij gaat er wel mee akkoord, dat hij wordt gedraaid voor kleine groepen, maar dan als basis voor discussie onder deskundige leiding. Om na te gaan of de film daarvoor gesohikt is, heeft hij de vormingscentra Waalhaven fr.k.). Beukbergen (prot. chr.) en Coomherthuis (hum.) gevraagd er mee te experimenteren. Mochten deze proeven slagen, dan zal hij ook in kazernes mogen worden vertoond. De film werd gemaakt in opdracht van de Nationale federatie voor gees telijke volksgezondheid. Defensie droeg 30.000 gulden bij in de kosten. DE BILT De arrestatie van de drie handelaars in hasjiesj in De Bilt kon in nog geen uur tijd haar beslag krij gen dank zij de voortreffelijke samenwerking tussen de tipge vers en het plaatselijk politie korps. Dat het minutieus sa mengestelde plan-de-campagne niet geheel kon worden ge bruikt, was zelfs geen belem mering. Zondag kreeg de politie in De Bilt de waardevolle tip van een Ne derlander, die zich niet bekend wilde maken. Hij liet wel doorschemeren dat hij veel in kringen van buiten landse arbeiders kwam. Hier had hij iets opgevangen over de omvangrijke handel in verdovende middelen. Deze onbekende man had met twee redacteuren van de Haagse Post, de heren E. de Jong en C. Snoe ren, afgesproken dat zij gezamenlijk de partij hasjiesj maandagmiddag om vier uur zouden kopen in het pannenkoekenhuis De Britse Boer aan de Julianaweg in De Bilt. Eerder hadden de handelaren in dit huisje al een monster laten zien aan de pseudo-kopers. By die gelegenheid was de heer De Jong erin geslaagd enkele foto's te nemen. Zaterdagavond laat lichtte de tip gever de politie in. Deze had toen Cordon Afgesproken was dat de buiten landse arbeiders xich in het panne- koekenhuis zouden verstaan met de heer De Jong. De tipgever zou dan met de handelaren meekomen. De Biltse politie was gistermiddag om vier uur op alles voorbereid: rondom het pannenkoekenhuis was een waar cordon van agenten van de gemeentepolitie gelegd. Zelfs eenhe den van de mobiele collone van de rijkspolitie van het district Utrecht waren aanwezig. Precies op het uur U kwamen zij in actie. De politie ging ervan uit de drie mannen gewapend zouden zyn en daarom moest er zeer snel wor den gewerkt. De operatie verliep feil loos, maar tot verbazing van de korpsleiding trof men er slechts één van de drie verkopers aan in gezelschap van de onbekende tip gever. Restaurant Deze man kwam direct uit de anonimiteit, want tot grote verbazing van de goedgelovige handelaar riep hij de politie toe, dat de twee andere mannen in een Studebaker naar het wat verder gelegen restaurant De Biltse Hoek onderweg waren. Op hetzelfde moment werden en kele agenten uit het hoofdbureau naar dit restaurant gedirigeerd. Onderweg kregen zij nog assistentie van enkele mannen van de rijks politie. Zij zagen op het parkeerterrein de auto met de verdovende middelen al staan. Enkele agenten hielden hierop het oog, terwijl vier mannen met getrokken revolvers het restau rant binnendrongen. Ze hadden weinig moeite het twee tal te herkennen. Ze zaten rustig met twee meisjes te keuvelen aan een tafeltje. Zonder enige vorm van ver zet gaven zij zich over aan de po litie. Zowel de mannen als de meis jes werden naar buiten gebracht onder bedreiging van een revolver. De buitenlanders waren niet gewa pend, zodat de politie geen moeite had ze in te rekenen. De meisjes bleken niets met de zaak te maken te hebben. Ze waren toevallig met de mannen in gesprek geraakt. Volgens de politie zaten de han delaren te wachten op een seintje van hun collega, de 27-jarige H. D. M. Z., die in De Biltse Boer het geld van de heer De Jong zou ontvangen. Pas als de betaling zou zijn verricht, zou de narcotica aan de pseudo- kopers in het restaurant zijn over handigd. De 45 kilo hasjiesj bleek te zyn verdeeld over ruim zestig zakjes, die een gezamenlijke waarde vertegen woordigden van bijna twee ton. De hele operatie van de politie werd door vele honderden mensen van minuut tot minuut gevolgd. De politie heeft uiteraard zoveel moge lijk geheimhouding betracht, maar velen hebben kennelijk de mobilo- foonberichten opgevangen. De stijlvolle blikvanger voor het Landenpaviljoen van de Jaar beursgebouwen te Brno een hoge telexponsband, slanke hulde aan de moderne tele communicatie. (een girorekening met 31/2 rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. RICHTLIJNEN MINISTER BEERNINK DEN HAAG Minister Beer- nink (binnenlandse zaken) heeft in een circulaire aan alle ge meentebesturen richtlijnen gege ven voor de brandbeveiliging in DOOR WANNEER het niet zo'n nare lïjks bijeen was geweest, een ont- perschef zijn van de Maatschappij bijsmaak had, zou je het bijna moeting met vrouwelijke Kamerle- Nederland." grappig kunnen vinden. De Haagse den. Het was over en weer een kleurloos, voorstellerij, aar het Post, vroeger rose, affai- ga, er aldus afkwam: „Ze ze heet Hannie, meer weet ik niet." Wie eenmaal in die kring zit, Tenminste: men maakt er t re van. Oud-journalist, oud-wet houder. nu public-relationsman D W. Dettmeyer is benoemd tot hoofc van de Voorlichtingsgroep ontwikke lingshulp. En dat, zo zegt de H Pop de naam, als je dat al niet lang Het zo uitbeelden van een man, i.r.-Kamerlid die door hard werken en kundigheid veel bereikt heeft, vind ik niet al leen goedkoop, maar ook beangsti- en gend. Het maakt duidelijk dat de mens aanbeveling van de heer B. Korsten, deed, omdat: j e met hem i Korsten hoog genoteerd. Waarom? Eenvoudig omdat hij blijkbaar goede adviezen heeft gegeven. Een public-relationszaak is niet anders dan welke zaak ook. Wie slechte waar levert raakt klanten kwijt, wie goede geeft krijgt aanbevelingen. Het is overheid en politici blijk baar goed bevallen om naar hem te luisteren. Vermoedelijk echter is het artikel de klas geschreven om Korsten de das om te doen, dat lukt trouwens toch niet. Waarom dan? De benoeming van Dettmeyer hekelen? Omdat hij als WD'er public-realtions gaat bedrij ven voor een CHU-minister? Het gaat om de ontwikkelingshulp of lie- ver om belangstelling bij de be volking voor die ontwikkelingshulp De tot minister verhevene eou het groter te maken. Zoals hl) in Neder- lelijk verbruien indien hij dan j™**» N^rd^tpo^der, waar jvau- Bljsmaak Maar volgens de HP is Korsten fantelijk verteld, heeft galstenen en een soort potsenmaker of een samen-™ zweerder met duistere macht. De heer Korsten, zo wordt triom- gemaakt heeft. Hij heeft het gepresteerd om twin- Als een kwalijke eigenschap wordt geschreven. Misschien is het trum op voorlichtingsgehied te zijn wordt het genoemd, dat hij vele en niemand heeft er ooit over dat hij te hard werkt msters bij de voornaam noemt. Hoe weet nog heel goed, hoe, toen peinsd hem te wippen. Omdat on-Haags van de HP!^^^ Korsten nog bij de Maatschappij Ne- mand het beter kan doen. derland was, wij werden jou. De honderdvijftig Tweede-Ka- geschrikt door de mare dat hij merleden tutoyeren elkaar van de ernstig ziek was. We hebben het eerste seconde der kennismaking af. daar toen benauwd om gehad en We hadden vlak na de verkiezingen, niemand haalde het in zijn hoofd te toen de Tweede Kamer nog i roepen: „Moet hij ook Hij is ook gewoon een man, die wat in zijn mars heeft Twee mannen, die zeker twee pagi na's publiciteit waard zijn. Maar dan niet om voor gek gezet te wor- geen den. warenhuizen en soortgelijke grootwinkebedrijven. Hij doet dit naar aanleiding van de grote warenhuisbrand in mei in Brus sel, waarbij meer dan driehon derd mensen om het leven kwa men. Het aantal uitgangen in warenhui zen is meestal gebaseerd op het ge middelde maximum aantal bezoekers tijdens normale verkoopdagen. Dat is in het algemeen niet verantwoord. Men moet uitgaan van een bezoe kersaantal, dat op abnormaal drukke dagen rond Sinterklaas en Kerstmis, verwacht kan worden. Dan is immers de kans groot dat bij een brand bij een in paniek geraakte dicht opeenge pakte menigte veel slachtoffers val len. AANWIJZINGEN Minister Beemink geeft dan onder meer de volgende aanwijzingen: Op een groot aantal plaatsen moe ten aanduidingen als „Uit" of „Nood uitgang" worden aangebracht. Rook vermindert het zicht namelijk snel. De rookverspreiding moet wor den tegengegaan door het aanbren gen van brandwerende en rookweren- de afsluitingen rondom trappen en liften. „Het feit, dat deze in het Brus selse warenhuis niet in brandveilige liftschachten resp. trappenhuizen wa ren aangebracht, waardoor de rook zich snel door het gebouw kon verspreiden en de trappen na korte tijd niet meer voor ontvluchten kon den worden gebruikt, was de oorzaak van het grote aantal doden," aldus de minister. Uitgangen moeten worden gemar keerd door laag boven de grond aan gebrachte lichtpunten, die aansluiten op de noodverlichting. BRAND Om t het personeel moet met het ge bruik hiervan volledig op de hoogte zijn; de brandweer moet snel gealar meerd kunnen worden, bij voorkeur door rechtstreekse telefoonlijnen. Een gebouw met meer dan één verdieping moet worden uitgerust DONKERBROEK Boer Dongstra (52 jaar) en zijn knecht A. Spek (18) zijn gisteren dood aangetroffen in de gierkelder achter de boerderij. Zij zijn vermoedelijk bij het schoonma ken van de kelder door gas be dwelmd. Mond-op-mond-beademing had geen resultaat meer. Mr. Hangelbroek neemt afscheid (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Zaterdag 28 oktober zal tijdens een extra algemene verga dering mr. J. J. Hangelbroek afscheid nemen als secretaris-penningmeester van de Schoolraad. Mr. Hangelbroek, die op 15 oktober de pensioengerechtigde leeftijd be reikt, wordt na afloop van de verga dering een receptie aangeboden in het Scheveningse Kurhausrestaurant. Noord-Holland houdt vast aan vierde TH ALKMAAR Nu de ministeriële studiecommissie geadviseerd heeft voorshands niet over te gaan tot de stichting van de vierde Technische Hogeschool heeft de Commissie Vesti ging TH boven het Noordzeekanaal haar ernstige bezorgdheid over dit standpunt uitgesproken. „De ministe riële commissie heeft de consequen ties van de te verwachten groei van dit onderwijs niet of nauwelijks on der ogen gezien". Boven het Noord zeekanaal blijft het gebied voor de vierde TH (in de Schermer) gereser veerd. met een in het gehele gebouw omvat tende automatische blusinstallatie. Elk voorschrift mist zijn doel als geen regelmatige controle plaatsvindt op de naleving. Wat de uitgangen en trappen be treft zegt de bewindsman nog dat er zoveel moeten zijn dat het publiek zich nooit op meer dan dertig meter van een Uitgang of een naar de bega ne grond voerende trap kan bevin den. Vanaf elk punt moet men in tenminste twee richtingen kannen ontvluchten (geen dode hoeken). Voor elke honderd mensen die zich in een warenhuis kunnen bevinden moet er tenminste 55 centimeter uit gangsbreedte en 110 centimeter trap- breedte beschikbaar zijn. Bij een twee of meer verdiepingen tellend ge bouw moet de bezetting van de bega ne grond en (alleen) de eerste verdie ping in rekening worden gebracht. Benauwde uren LINCOLN De directeur van «en graanfabriek in Engeland heeft een weekeinde lang bekneld gezeten in het transportsysteem voor graan. Vijf minuten voordat de binnenge komen arbeiders maandagmorgen het systeem wilden inschakelen, hoorden zij hulpgeroep. De directeur is met een shock in een ziekenhuis opgeno men. Zaak Van Heljst Mij dunkt heeft het drama rond Van Heijst toch wel geleerd dat er een grotere openheid moet bestaan voor de bedrijfsvoering. Opdat, als het fout gaat, men ook duidelijk kan constate ren dat het fout gaat Het moet toch onmogelijk worden gemaakt dat in wezen gezonde bedrij ven te gronde kunnen worden gericht door onbekwaamheid, want daar is toch, zeggen de bewindvoerders met zoveel woorden, duidelijk sprake van geweest? Zulke ondernemers moeten tijdig op de vingers kunnen worden getikt. Dat wil dus zeggen: zo lang het nog niet te laat is. Rotterdam, J. Soeten* Opdracht Verleden week werden de kijkers tot tweemaal toe geconfronteerd met de problematiek die de homofilie op werpt. Mocht men er vroeger niet over praten, tegenwoordig lijkt het of deze onnatuurlijke gemeenschap niet genoeg aangewakkerd kan worden. Ik vraag me af: is de gemeente van Christus ten opzichte van dit pro bleem wel paraat en kent ze haar op dracht in dezen? Geen halfslachtige houding, maar duidelijkheid mag van Dure telefoon Na de jongste stijging der telefoonta rieven daalde in het district Utrecht het aantal aanvragen met 21 procent, terwijl het aantal opzeggers met 45 procent steeg over de eerste helft van het jaar. Niettemin kan de PTT op een meeropbrengst van 193 miljoen re kenen dank zij duurdere aansluit- en gesprekskosten. Grote bedrijven en goed gesitueerden hebben aan die ver hogingen misschien geen pijn. Anders is dat bij kleine zelfstandi gen, eenzamen, invaliden, AOW- en AWW-trekkenden wie de verhogingen te zwaar worden en die toch hun tele foon niet kunnen missen. Die mensen doen het enige wat mogelijk is: gesprekken verminderen; ze komen met hun gesprekken meestentijds nog niet op de helft van het vastrecht, een scheve situatie. Waarom krijgt de consument geen stem en wordt dit alles monopolitisch opgelegd? Waarom niet uitsluitend d« gesprekskosten verhoogd, dat zou een reëler en evenrediger maatregel blij ken te zijn. Tilburg, b Snoyink

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11