Amman belet vertrek vluchtelingen van RITME RITMEESTER Thant rekent van de VN pluimen voor Aftreden Nasser ontkend alles goed eni wel Westbrabantse pyromaan gearresteerd NIXON: GEEN VREDE TOT ELKE PRIJS Amerika bouwt toch anti-raketsysteem Projekt van miljarden Het Kwartet Beroepsonderwijs vreest ernstige bezuinigingen 5 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 Voortvluchtige na 7 maanden gepakt DEN HAAG Na zeven maan- den vrijheid is de achttienjarige L. M. B. uit Breda gisteren in Den Haag gegrepen. De jongeman was in februari uit een tuchthuis in Breda gevlucht. Hij werd aangehouden bij een autocontrole. B. had geen rijbewijs en zei, dat hij Hendriks heette. Op het politie bureau bleek ech>r dat zowel zijn signalement als zijn vingerafdruk overeenkwamen met die van de voortvluchtige. De Haagse, politie heeft gisteren ook een zestienjarige en een veer tienjarige jongen, die uit een te huis in Nijmegen waren gevlucht, aangehouden. Hun vrijheid had slechts een dag geduurd. Russen, die in ingezonden stuk ken klagen over dingen die niet deugen in het leven onder het com munisme, hebben de belofte ge kregen dat aan hun klachten sneller iets zal worden gedaan. Personen die met lasterlijke verzinselen aan komen, zullen echter aan de kaak worden gesteld. rpiJDENS een gezamenlijke zitting van de Eerste en Tweede Kamer heeft de minis ter van binnenlandse zaken mr. H. K. J. Beernink zaterdagmid dag de jaarlijkse zitting van de Staten-Generaal gesloten. De plechtigheid, gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer, werd opgeluisterd door de Rijks- politiekapel. Op de foto: Mr. Beernink verlaat het Binnenhof. JERUZALEM Jordanië heeft Israël via het Rode Kruis laten weten, dat het schema van repatriëring van Jordaanse vluchtelingen voorlopig niet kan worden uitgevoerd. Na een oponthoud van 17 dagen zou de repatriëring gisteren zijn hervat. Jordanië heeft geen aanwij zing gegeven, wanneer de vluchte lingen (ongeveer 6700) wel mogen terugkeren. Intussen zijn de Israëliërs op de westelijke Jordaan-oever een volks telling begonnen, die tien dagen zal duren. Uit Kaïro wordt officieel gemeld, dat er geen sprake van is. dat pre sident Nasser zou zijn afgetreden. Desbetreffende berichten uit het buitenland werden met grote ver rassing ontvangen. Het leven te Kaïro verloopt nor maal. Toen Nasser zijn aftreden bekendmaakte n gen Israël, eish stranten dat hij de nederlaag te- i talrijke demon- >u aanblijven. Jeugd pii kerk Zouden de vroede vaderen van de j toedeskerk te Rotterdam Zuid on- ianks het veranderende levensbeeld en i le christelijke sociale bezinning zitten te slapen? Sociologen zijn van mening, dat de jeugdbeweging als organisatievorm sterke veranderingen ondergaat. Een voorbeeld hiervan: niet meer de bur gerlijke jeugd, maar de arbeidersjeugd wordt meer en meer de representant van de nieuwe generatie, waardoor an dere normen en gedragswijzen ontstaan. In de huidige economische ontwikke ling is het christelijk sociaal beleid erop gericht de enkeling en de groep, elk naar zijn eigen aard, steeds zoveel mogelijk tot hun recht te doen komen, om op deze manier en harmonische realisatie van zelfverantwoorde lijkheid en gemeenschapsvorming te bereiken. Zo wordt het ons mogelijk gemaakt de verzuiling te doorbreken, en geluk kig bestaan er vele tendenties in die richting. Vooral in de wereld van de jongeren voelt men behoefte aan oecumenische samenwerking. Dat men zich hierbij richt tot de jeugd is wel duidelijk. Zij is het im mers. die men (ook de kerk) moet inlei den tot de vormen en vormsystemen van onze cultuur. Maar de cultuurgoe deren komen met zo'n veelheid op ons af, dat we wel genoodzaakt worden ons te gaan specialiseren. Deze specia le belangstelling, die hierdoor ontstaat, kan natuurlijk ook gericht zijn op de kerk en men mag deze mijns inziens nooit afkeuren of teniet doen. Maar wat doet nu het bestuur van de Vredeskerk? Zij verbiedt bepaalde jongeren deel te nemen aan de op bouw van de kerkgemeenschap. Zij verbiedt jongeren, op een aan de te genwoordige tijd aangepaste wijze bij elkaar te komen via een „instuif", om zich sociaal cultureel te vormen. De persoon van een dominee of afge vaardigde van de kerkeraad legt nau welijks of geen bindende contacten met of in de betreffende groep. Deze mensen lijken bang te zijn de nieuwe generatie openlijk, eerlijk, op een nieuwe wijze tegemoet te treden. Zij lijken bang te zijn voor de zede lijke opvoedbaarheid van de jeugd en zij distantiëren zich zo ten enenmale van een menselijke relatie met een jeugd, die zoekt naar vaste waarhe den, waarden en normen, die de kerk hun kan bieden. Hoeveel jonge mensen gaan hierdoor niet elders hun contacten zoeken? Een voorzichtige conclusie zou kun nen zijn: een totaal gemis aan aanpas sing van het kerkbestuur aan de ver anderende situaties. Een grondige be zinning dient noodzakelijk te worden! Russen voor neutraal Zuid-Vietnam NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties hoopt dat tijdens de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de VN, die morgen begint, nieuwe vredesini tiatieven zullen worden gedaan om een eind te maken aan de oorlog in Viet nam. Hij noemde de oorlog zaterdag op een persconferentie „de voortzetting van de verwoesting van Vietnam". Hij zei zijn pogingen om een oplos sing van het conflict te zoeken voor lopig te hebben opgegeven omdat deze pas dan succes zullen hebben als de bombardementen op Noord-Vietnam zijn stopgezet. Als de VS dat doen,j zullen binnen drie of delingen beginr Rotterdam J. H. Hallink. weken onderhan- :n tussen Noord-Viet- Deze opvatting wordt gedeeld door Hanoi, aldus Thant. De Russische partijleider Brezjnef heeft zijn „onvoorwaardelijke" goedkeu ring gehecht aan het nieuwe program van het Zuidvietnamese bevrijdings front. de politieke organisatie van de Vietcong. Gestreefd moet worden naar een neu traal Zuid-Vietnam. dat geen enkele binding heeft met Noord-Vietnam. Tot nu toe had de Sowjetunie gepleit voor hereniging van de beide Vietnams. Het nieuwe program, aldus Brezjnjef. zal een belangrijke rol spelen in de strijd van het Vietnamese volk voor een onafhankelijk, democratisch, vredelie vend en neutraal Zuid-Vietnam. Tijdelijk rust aan grens met China HONGKONG Zaterdag is er even rust geweest in het vorstendom Sikkim aan de grens tussen India en China. Beide partijen kregen gelegen heid doden en gewonden uit te wisse len. China beschuldigde India weer een keer en er werden al snel nieuwe troepenbewegingen gemeld. Weer ontslag bij Griekse politie ATHENE De Griekse regering heeft in een tweede zuiveringsactie 71 lagere politie-officieren en 302 manschappen ontslagen. Het is ge beurd „om politieke redenen of we gens daden die niet met hun positie te verenigen zijn". Syrië is opnieuw het meest „strijd vaardige" van de Arabische landen. Het heeft voorgesteld, een grote Arabische staat te vormen uit Egyp te. Algerije, Irak en Syrië, teneinde „de strijd tegen Israël" te kunnen voortzetten. Ook drong het aan op voortzetting van de olieboycot, die vooral tetgen Amerika, Engeland en West-Duits- land is gericht. Op de Arabische topconferentie (die Syrië weigerde bij te wonen) werd tot hervatting van de leveranties besloten. BREDA Tegenover de politie van Steenbergen heeft gisteravond de uit Kruisland afkomstige G. J. S. bekend verschillende malen brand te hebben gesticht in boerderijen en hooimijten in West-Brabant in een periode van oktober 1966 tot maart van dit jaar en meer recent in de nacht van 11 op 12 september toen hij een hooimijt van de land bouwer A. Geers te Steenbergen in brand stak. Bij deze brand hadden omwonen den een auto gesignaleerd die on danks een poging van enkele perso nen deze te doen stoppen, was doorgereden. Men slaagde er in de man vrijdagmiddag te achterhalen. Bij een eerste verhoor kwamen er verschillende bezwarende omstandig heden aan het licht zodat hij werd voorgeleid voor de officier van justi tie te Breda. Aanvankelijk ontkende hij weer. Zaterdag echter, voor nader onder zoek naar Steenbergen gebracht, gaf hij de brand van 12 september toe en vervolgens ook diverse andere bran den in West-Brabant. De man, die nog niet eerder met de politie in aanraking geweest was, stichtte de branden onder invloed van alcohol. Newsweek McNamara naar Wereldbank NEW YORK Het Amerikaanse blad Newsweek zinspeelt op de mo gelijkheid, dat Robert McNamara, de huidige Amerikaanse minister van defensie, president van de We reldbank wordt. De tegenwoordige president, de 66-jarige George Woods, zou van plan zijn in december af te treden. Aan McNamara is volgens het blad te kennen gegeven, dat hij de func tie kan krijgen. Andere kandidaten zijn Douglas Dillaa, voormalig mi nister van financiën van de U.S., David Rockefeller, president van de Chase Manhattan Bank en David Bell, oud-directeur voor de Ameri kaanse begroting. Hoofdstad Biafra bedreigd DELFT/LAGOS De in Neder land wonende inwoners van Biafra hebben zich verenigd en hebben onze regering gevraagd te willen interve niëren in het geschil tussen Biafra en Nigeria. De Biafranen zijn ongerust, mede over de berichten, dat de Nigeriaanse troepen twee belangrijke steden op 40 kilometer afstand van de hoofdstad Enoegoe van Biafra heb ben veroverd, waarbij honderd Biaf- raanse soldaten zouden zijn gedood. NEW YORK Ook de voormalige vice-president Nixon heeft zich ge mengd in het koor van republikeinse kandidaten voor het presidentschap over de kwestie-Vietnam. Hij waarschuwde tegen een vrede tot elke prijs. „Dat zou een Pvrrhus-overwinning zijn. De vredeskandidaat kan winnen, maar zou spoedig in een andere oor log gewikkeld zijn". Het gaat er nu om, aldus Nixon. leiding te geven aan Amerika en aan de wereld. Het communisme mag niet de voordelen plukken van agres- I sie en daar zal Amerika voor moeten zorgen. Een andere kandidaat, de gepensio neerde generaal Gavin, zei, dat hij, als hij president was, het bombarde- ren in Vietnam zou staken en met Hanoi zou gaan onderhandelen. Klacht Baruch afgewezen AMSTERDAM De raad voor de journalistiek heeft de klacht afgewe zen, die de oud-redacteur van De Waarheid, de heer S. Baruch (geroy eerd uit de CPN), tegen De Waarheid had ingediend wegens een recensie daarin van zijn boek Links af'naar rechts. Wie zelf meningen publiceert, moet aanvaarden dat hij in perskritieken i op krachtige wijze wordt bestreden, aldus de raad. Dit geldt in het bijzon- j der als het een politiek geschrift over de CPN betreft door een geroyeerd j lid, .terwijl de kritiek bovendien is j geplaatst in het politieke dagblad De j Waarheid. Rk werkgemeenschap in PvdA „overbodig" OOSTERBEEK De Katholieke Werkgemeenschap in de PvdA zal voorlopig nog blijven functioneren, hoewel nien meent dat de ontwikke ling van de laatste jaren overbodig heid heeft aangetoond. Een kleine meerderheid sprak zich op een conferentie uit voor opheff ing. Voorstanders wilden nog wel instandhouding, al was het alleen maar als gezelhgheidsvereniging. ROTTERDAM In gestort zand in een open stuk land gelegen langs'de Molenlaan ter hoogte van de Ter- bregse Rechter Rottekade vond men donderdag een granaat van 40 kg. De mijnopruimingsdienst zal voor verwij dering zorg dragen. RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket verpakking RITME voor de sportieve roker BLIK VAN 20 STUKS F 3.20 Verdacht W7AT ER OOK aan de hand mag zijn geweest met de Russische natuurkundige Tkasjenko, het optre den van het Russische ambassade personeel was zeer verdacht. Het doet denken aan de „Chinese affai re", die zich in ons land heeft afge speeld. Een zwaar gewonde Chinese technicus werd toen uit een Haags ziekenhuis ontvoerd. Sindsdien leek, of het molesteren van mensen een Chinees privilege was geworden en dat de Russen er van hadden afgezien, zich van derge lijke ontoelaatbare methoden te be dienen. Als Tkasjenko geestelijk ziek was, had men hem direct onder medische behandeling moeten plaatsen en geen ontvoering op touw moeten zetten. Nu blijft de zaak verdacht. Het Londense incident laat zien, dat nog niet zo heel veel is veranderd, ondanks de toenadering van de laat ste jaren en de veranderingen, die zich in Rusland zelf hebben voltrok ken. Dat zulks gebeurt nu de Sow jetunie op het punt staat, de 50ste verjaardag van de oktoberrevolutie te vieren, laat zien, dat er nog wel het een en ander te wensen over is gebleven. Ontmoeting QP DE DERDE dinsdag van sep- tember begint gewoonlijk de jaarlijkse zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Men zou die dag de „Prinsjesdag" van de volkerenorganisatie kunnen noemen. Een veelheid van onderwerpen prijkt weer op de agenda van de vergade ring. Maar gevreesd moet worden, dat opnieuw voor weinig problemen een wezenlijke oplossing wordt ge vonden. Op zichzelf behoeft dit laatste niet te verontrnsten. Ook buiten de organen van de Ver. Naties om kunnen pro blemen worden opgelost. De gehei me diplomatie kan vaak een be langrijke rol spelen. De bijeenkomst van de Algemene vergadering blijft van belang, omdat zij elk jaar het ontmoetingspunt is van de belangrijkste vertegenwoor digers van bijna alle landen. Belangrijker dan de zitting zelf zijn vaak de besprekingen achter de schermen die omdat zij zich aan de aandacht onttrekken eerder tot onverwachte resultaten kunnen lei den. deze krant behoor? tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers WASHINGTON Minister Mc Namara heeft aan een klein j aantal medewerkers onder ge heimhouding verteld, dat pre sident Johnson toch heeft be sloten tot de vorming van een klein systeem van anti-raket raketten ter beveiliging van het land tegen een atoomaanval van China. De mogelijkheid bestaat. dat Johnson de aankondiging van dit plan nog even zal uitstellen. Vooral het Congres heeft druk uitgeoefend. De republikeinen hebben gedreigd de verkiezingscampagne te willen uit vechten op het punt van verdediging tegen raketaanvallen. Uitdrukkelijk wordt gezegd: tegen China. De defensie tegen een Russische aanval zou nooit zo water dicht kunnen zijn, dat er geen slacht offers in Amerika vallen. Daarom ziet McNamara tegenover Rusland het meest in offensieve raketten, ge lanceerd vanuit ondergrondse bun kers en onderzeeboten. Dat zou Moskou van een aan va! kunnen weer houden, geloven zij. Primitief Midhat Juma weet het maar al te goed. In Nederland wacht hem geen gemakkelijke taak. Vrijdagochtend bood hij koningin Juliana zijn geloofs brieven als ambassadeur van Jordanië Hij begon daarmee zijn ambts periode i maar op andere plaatsen zijn er in tussen twintigduizend de grens naar Jordanië overgegaan. Waarom? Uil angst. En omdat het hun gemakkelijk wordt gemaakt. Ze krijgen karren om huisraad mee te voeren, ze worden opinie absoluut pro-Israël „We hebben de slag verloren", zegt hij tijdens ons gesprek in hotel Des Indes, vlak voor hij terugvliegt naar Engeland, waar hij in Londen de de legatie van zijn land naar de Verenig de Naties moet ontvangen. „Maar, daar is de oorlog niet mee afgelopen. Vrede kan er pas zijn als we elke centime ter grond van ons gebied terugge kregen hebben. We hopen natuurlijk op een vreedzame oplossing, maar als die niet komt, blijft alleen nieuwe strijd over." „Ik wilde", gaat hij verder, „dat men hier de situatie begreep. We zitten nu met 175.000 vluchtelingen in tenten kampen. De winter staat voor de deur. Die mensen zijn gevlucht, maar willen terug. Hun huis. hun werk, niets heb ben ze meer. Veertienduizend zijn er door de Israëliërs weer toegelaten. - de publieke aangespoord liever weg te gaan, Ver- s land Jordanië Ik denk opeens aan de brief die een van mijn kennisen ontving. Een jaren geleden naar Israël geëmigreerde schreef daarin verrukt over het mooie nieuwe huis, dat hij gekregen had in het op Jordanië veroverde gebied. Ambassadeur Juma vertelt al ver der: „Nogmaals, we hebben de slag verloren. Maar waarom moesten drie weken na de oorlog nog dorpen met bulldozers plat gelegd worden? Waar- liggen er nog 150 vrouwen en kin deren i ziekenhuizen, omdat i gemitrailleerd zijn na de slag? Dat zulke dingen hier eenvoudig niet ver meld worden, dat verbittert." „We zijn een arm land. Ik ben niet alleen ambassadeur in Engeland en Nederland, maar ik ga binnenkort ook mijn geloofsbrieven aanbieden in de Scandinavische landen. We kunnen het ons eenvoudig niet permitteren overal een ambassade te hebben. Het is geen gebrek aan mensen, want wij zenden onze leerkrachten, ingenieurs en doktoren naar alle Arabische lan den. In het buitenland studeren een vijftien a twintigduizend Jordaanse studenten. Aan de universiteit in Am man een vijfduizend. Ja zeker, ook meisjes. De secretaris-generaal van ons departement van buitenlandse zaken is een vrouw, mijn persattaché in Lon- Maar toch draait het gesprek weer terug op het uitgangspunt: de strijd, het vluchtelingenprobleem, de ver wachtingen voor de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties en het onwrikbare: elke centimeter terug of In 1975 zou China over een „primi tieve" rakettenmacht kunnen beschik ken. Als met een Nike-X-verdedi- gingssysteem nu begonnen wordt, kan dat in 1972 operationeel zijn. De Spartan-rakel, een geperfectio neerde verdediger, kan de naderende atoomkoppen op 650 km van de aarde in de ruimte onderscheppen en met neutronen en röntgenstralen vernieti gen. Achter de Spartan opereert de Sprint met een bereik van veertig kilometer. De Sprint moet de atoom koppen uitschakelen de door de Spar- tandefensie dringen. Radar moet de nadering van atoomraketten onthul len en ook voor de- geleiding van tegenraketten zorgen. Kosten van dit systeem: Nike-X al leen drie tot zes miljard dollar. Uit breiding in een later stadium met Spartan en Sprint ter bescherming van de 25 grote steden nog eens 10 miljard dollar extra. Een anti-raketsysteem tegen Rusland zou de VS op 40 miljard dollar komen en nog niet eens water dicht zijn. EEG: spoed met BRUSSEL De EEG-commissie zal de ministerraad voorstellen spoed maatregelen te treffen voor het weg vervoer van ontplofbare stoffen. De recente ongelukken hebben aange toond. dat men niet kan wachten op de in voorbereiding zijnde internatio nale conventie. Huurlingen kunnen vrijgeleide krijgen LOESAKA President Kaunda van Zambia heeft gezegd, dat de Afri kaanse staten hebben goedgevonden, dat de blanke huurlingen een vrijge leide krijgen als zij Kongo willen ver laten. De Afrikaanse staten zijn dit over eengekomen tegen de zin van presi dent Moboetoe die krachtig optreden wenste. Als de huurlingen deze oplos sing verwerpen, zal strijd volgen. De Katangese gendarmes die kolonel Schramme nu helpen, zullen niet ver volgd worden als ze de centrale rege ring gaan steunen. Orkaan Beulah teistert Mexico VALLADOLID De orkaan Beulah heeft de kust van Mexico be reikt, waar hij grote schade aanricht. Er is melding gemaakt van al vier slachtoffers. Met ongeveer 4.000 men sen, die op eilandjes voor de kust wo nen, is geen verbinding meer. De orkaan Doria, die inmiddels in kracht is afgenomen tot een gewone tropische storm, heeft het leven gekost aan zeker drie personen- De Doria veroorzaakte zaterdag aan de kust van de Amerikaanse staten Virginia en Noord-Carolina overstromingen, waardoor duizenden mensen hun wo ningen moesten verlaten. Een andere orkaan, is naar het noordwesten afgebogen, waardoor Newfoundland niet meer wordt be dreigd. Het Zuidkoreaanse tuig Sam Soe is bij de Aleoeten twee vangschepen met elk vijftien man aan boord kwijtgeraakt. Het ene is gezonken, het andere wordt ver mist. In het gebied staat een flinke storm. (Van onze onderwijsredactle) ROTTERDAM In kringen van het christelijk beroepsonder wijs heerst ernstige ongerustheid over de bezuinigingen die het ministerie van onderwijs en we tenschappen van plan is door te voeren. Zeer binnenkort kan namelijk een Algemene Maatregel van Bestuur worden verwacht, waarin onder meer voorschriften worden gegeven voor de invoering van de wet voortgezet onderwijs bij het beroepsonderwijs, dat door ruim veertig proc <nt van de jeugd wordt bezocht In deze AMvB zullen voorkomen een lessentajp;l voor het eerste jaar, de voorschriften omtrent toelating, de duur van de verschillende vakrich tingen en een vakantie en examen regeling. Na een langdurig overleg tussen de partement, inspectie, besturen- en le rarenorganisaties is men ten slot té tot een gezamenlijk advies gekomen- Dat advies kon slechts op basis van compromissen worden bereikt. Nu beslaat er echter een zeer grote kans dat in de Algemene Maatregel van Bestuur op zeer belangrijke pun ten wordt afgeweken van het ultge* brachte advies. Er gaan zelfa geruch ten over een beknotting van de Ies« scntabel en van het geheel ontbreken van een eindexamenregellng.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5