Nu drie categorieën woningzoekenden Weekagenda Binding van A wt/r J Commentaar aan inkomen Huurquote Leiden gaat woningen anders verdelen H. W. Zeilstra overleden Oubaas K. van Rij e nu districtscommissaris Nieuw hotel aan de oever van de Rijn Kinderbijslag voor vierde kind remt het onderwijs Vee- en zuiveldag ook voor stedeling Pantomine trok twaalf mensen naar schouwburg Djoliba veroverde een volle Stadsgehoorzaal MEI WE LEIDSE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 (Van stadsredaeteur) Dinsdag (19 september) I Stadhuis* 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds I Ned. Gemeenten. I Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur IChr. Emigratiecentrale. Breestraat 85, 2.30 en 8.15 uur: mo deshow De Faam. DEN HAAG Houtrusthal, 8.15 uur Residentie-Orkest, met Willem Noske er Theo Olof, viool. Woensdag (20 september) Schelpenkade 6, 8 uur: Tuinbouw er Plantkunde, 8 uur: filmavond. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur spreekuur sociale raadsvrouw. Veemarkt: 9 uur voorm. opening VE- BO-tentoonstelling. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 Donderdag (21 september) Burcht, 8 tot 11 u.: gecombineerde show Corpel-Ligtvoet Gangetje (ook Kleurentelevisie) Ver. gebouw volkstuincomplex Noord, 8 u.: Leidse Bond Volksxuindersver- cnigingen, prijsuitreiking complexkeu- z-aai Maria Gijzemsteeg, 8 uur: dahlia- avond uoor Eenaracht Veroonden. De Doelen, Kapenburg 2, 4 tot 6 u.: receptie t.g.v. 2o-jaiig Destaan voiKstutn- aersverenigmg Nut en Uenoegen. Gehoorzaal, 2 en 3.30 u: concert Aiaaiscnappij voor 'xoonKunsi. VOORSCHOTEN kasteel Duiven voorde, a.3U uur nam. kamermuziek. Vrijdag (22 september) Burcht, 2 tot 5 en 8 tot 11 u.: gecombi neerde show Corpel-Ligtvoet Gangetje iook met kleurentelevisie). Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 uur: ruil beurs voor verzamelaars. Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Residen tie-Orkest, Beethoven-programma. Kleine zaal Gehoorzaal, 2 uur: afd. Leiden Ver. Huisvrouwen, mevr. Nel Kars met „Toneel uit verschillende eeu- DEN HAAG Kloosterkerk, 1 uur: orgeioespeling Bernard Renooy. Zaterdag (23 september) 't Karrewiel, Steenstraat 55, 4 tot 5 uur: receptie woningbouwvereniging Ons Doei t.g.v. 34-j. jubileum yan A. C. y/d Woerd als bestuurslid. Burcht, 2 tot 5 en 8 tot 11 u.: gecombi neerde show Corpel-Ligtvoet Gangetje tok kleurentelevisie). Breestraat 19: jongerensoc Boemerang disco-avond. L.H.J .-gebouw Levendaal 101: tie- nersoc. film, middensoc. film, ouderenso- Afd. Leiden Natuurhist Vereniging: ex cursie naar Vogelenzang. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Helder zien in het donker". DEN HAAG Diligentia, 2.15 uur: Arena met „Ploeft". Zondag (24 september) Burcht, 2 tot 5 en 8 tot 11 u.: gecombi neerde show Corpel-Ligtvoet Gangetje (ook met kleurentelevisie). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, teL 24807. Apotheek R. van Breest. Smallenburg te Leiden en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. Belangrijke telefoonnummers Voor EHD. Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. LEIDEN Onze stad krijgt een nieuw systeem van woonruimteverdeling. Er zal weliswaar geen huis méér te verdelen zgn maar er komt voor de woningzoekenden meer openheid en doorzichtigheid in het toewijzings beleid. Bovendien zullen de jonge gezinnen eerder aan bod komen voor een huis dan bij het oude systeem. De huidige zeven urgentiegroepen worden vervangen door drie categorieën: A, B en C. Gelijktijdig zal een binding worden gelegd tussen huur en inkomen, de zogenaamde huurquote. Uitgangspunt wordt een bedrag ge lijk aan 14 tot 15 procent van het bru- to-inkomen, nadat dit inkomen is ver minderd met 8 procent voor pensioen verzekeringen en dergelijke. Een voor beeld dus: iemand met een bruto inko men van f 1000 per maand zal voortaan dus alleen in aanmerking komen voor woningen met een maandhuur boven de f 138. Alle ingeschrevenen moeten voortaan een werkgeversverklaring in zake het inkomen overleggen. Voor weekhuren beneden de f 10 en maand- huren boven de f 300 zal vrije vestiging gelden, althans in het algemeen. De nieuwe verordening, die volgende week maandag de raad ter goedkeuring wordt aangeboden, brengt vooral de eerste drie maanden veel extra werk met zich voor het Bureau Huisvesting. Zo zullen alle ruim 5800 nu in geschrevenen huisbezoek krijgen van die 5800 zitten er 2800 in de urgen tiegroepen. Omstreeks januari hoopt men volledig volgens de normen van de nieuwe verordening te kunnen gaan werken. Films 7 en 9.15 uur): Onibaba Rauwe Westside Story (14 Blow Up Camera (2. (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uu: nachten in Jericho (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Het heme leven van een stripteasedanseres (18 jaar). Rex (2 en 8 uur) jaar). Studio (2.30, 7 en (18 jaar). Trianon ((2.30. 7 en 9.15 uur): You only live twice ((14 jaar.) Molen De Valk geopend dinsdag to' en met zaterdag van 10 tot 5 uur zon- |hRs van 1 tot 5 uur Maandags geslo- Badinrtcbtüigeo De gemeenteiijke oadinrientingen zijn jp de volgende tydcr geopend Undestraai lb maandag gesiotei dinsdag 9—11.15 u en 13 30—1715 u woensdag gesloten, donderdag 13.30- 18.15 u. vrijdag 9—11.15 u en 1330—18.40 U zaterdag 8—11.15 u eD 3.30—16 30 Van der Werfstraat 39: maandag dinsdag gesloten woen«dag 811J5 13.30-17.15 u„ donderdag 8.30—11.15 1330-1815 u., vrijdag 8.30—11.16 a h"-30-18.45 u, zaterdag 7.30—11J5 13.30-1-16.30 u MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden. Rapenburg: werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 Sted. museum De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen van IC tot 5 zondags van 1 tot 5 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot Ook ruilen De nieuwe indeling wordt als volgt Categorie A: 1. gehuwden, die al 3 jaar gehuwd zijn of samen 52 jaar (vroeger 58 jaar) zijn en niet over zelfstandige woon ruimte beschikken; aanstaande echtparen, die samen 54 jaar (vroeger 58 jaar) zijn; alleenstaanden vanaf 35 jaar (vroe ger 40 jaar); 4. anderen, die zeer dringend andere zelfstandige woongelegenheid nodig hebben, zoals geestelijken, ambtena ren, neringdoenden, die door gevor derde leeftijd hun bedrijf moeten staken en „medische gevallen." Voor categorie A geldt als algemene voorwaarde, dat er een zeer dringende noodzaak moet zijn om in Leiden zelfstandige woongelegenheid te heb Categorie B: 1. echtparen die niet vallen onder cate- aanstaande echtparen, die samen ou der zijn dan 45 en jonger dan 54 jaar; 3. alleenstaanden van 30 tot 35 jaar. Categorie C: De minder urgente gevallen, die niet onder categorie A. of B vallen, bijv. jonggehuwden en a.s. echtpa ren die niet voldoen' aan de leef tijdsnorm van cat. A of B. Een belangrijk facet van groep C is, dat daarin ook diegenen worden onder gebracht die wel een behoorlijke woon gelegenheid hebben, maar toch uitzien naar een andere woning, de zgn. „wo ningzoekenden." Het gaat hier om mensen die kleiner, groter, duurder op goedkoper willen gaan wonen of die van woning willen ruilen. De registratie van deze groep is belang i.v.m. de doorstroming. Ook kan aan de hand van deze inschrijvin- een inventarisatie van w wensen worden opgebouwd, die t nut kunnen zijn bij het woning bouwbeleid. Beperkt geldij Alle inschrijvingen zullen niet langer geldig zijn dan voor een door B. en W. te bepalen termijn; aan het eind van dit tijdvak zal een verzoek om enging moeten worden ingediend met overegging van nieuwe, recente gege vens o.a. betreffende het inkomen. Door toepassing van de inkomens- schaal en huurklasse-indeling zullen, voor wat de gesubsidieerde bouw be treft, de vooroorlogse complexen van woningwetwoningen worden bestemd voor de woningbehoevenden met de la- inkomens, en de na-oorlogse woning wet- en premiewonmgen voor de in geschrevenen in de inkomensgroepen tussen plm. f 800 en plm. f 1500 per maand. Uiteraard zullen bij de woningtoewij zing bovendien nog de normen betref fende de verhouding tussen de ge zinsgrootte en -samenstelling en aantal vertrekken van de woning blij- gelden, met dien verstande echter, dat voor een daarvoor in aanmerking komende categorie van woningen, met het oog op de verhouding tussen vraag aanbod, een soepele gedragslijn kan worden gevolgd. In de huidige situatie n meer soepele hantering van doelde normen mogelijk ten aanzien woningen, waarvan de huurprijs meer dan f 190 a f 200, doch minder dan f300 per maand bedraagt. De wo ningen van laatstbedoelde categorie, bijv. de nieuwgebouwde premiewonin gen, zijn in het algemeen bestemd voor de inkomensklasse tussen plm. f 1500 en plm. f 2100 per maaind. Hoogste groep Personen van de hoogste inko mensgroep behoeven niet meer te wor den ingeschreven, daar voor hen de mogelijkheid bestaat een nieuwe wo ning in de ongesubsidieerde sector huurprijs meer dan f300 per maand te betrekken. Voor. woningen met een huurprijs la ger dan bijv. f 10 per week, zal zonder toepassing van de normen, een v, vergunning worden verstrekt aan gegadigde mits economisch aan Lei den gebonden die in het bezit een inschrijvingsbewijs voor i laagste inkomens en bestemming v; de eigenaar heeft verkregen. Voor deze woningen komen bijv. ook in aanmer king de jonggehuwden, die wegens het niet voldoen aan de leeftijdsnorm der de categorie C zijn ingeschreven. De binding van de toewijzing een woning aan het inkomen va ingeschrevene kan uiteraard niet den toegepast voor koopwoningen. Ten aanzien van de aankoop van bestaande woning wordt van geva 1 bezien, of een woonvergunning zal worden verleend. Noorderkwartier veertig jaar LEIDEN De speeltuinvereniging Noorderkwartier bestaat veertig jaar. Op 28 september 1927 werd zij opge richt. Op die dag wordt om 7 uui een receptie gehouden in de kantine de Leidse Apparatenfabriek aan de Os- en Paardenlaan. Inbraakjes in Leiden LEIDEN In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een kapperswinkel aan de Haven. Ont vreemd werd een aantal, armbanden en sieraden ter waarde van f 35( In het afgelopen weekeinde is inge broken in een dagwinkel aan de Churchill-laan. De inbrekers kwamen binnen via een bovenlicht. Gestolen werden 100 pakjes sigaretten, een paar dozen sigaren en een geldbedrag f 45. De binding tussen inkomen en huur, die het bureau Huisvesting in Leiden binnenkort gaat aanhouden bij het toewijzen van huurwoningen, is op het eerste gezicht een toe te juichen maatregel Niemand kan daar be zwaar tegen hebben, noch de gezin nen met de lagere inkomens noch die met de hogere. Maar hoe ideaal deze nieuwe rege ling in theorie ook lijkt te zijn, er kleven dunkt ons grote praktische bezwaren aan, die een soepel toepas sen van de huurquote noodzakelijk maken, wil men een deel van de woningzoekenden, of, zo men wil: woningbehoevenden niet gaan ach terstellen bij anderen. Wij bedoelen dit: het merendeel van de toe te wijzen woningen is in Lei den in de woningwetsector gebouwd. De gemiddelde maandhuur hiervan bedraagt momenteel ongeveer f 100 en dit impliceert volgens de nieuwe regeling, dat zij bestemd zijn voor gezinnen met een bruto inkomen van rond f 700 per maand. Veel moeilij ker wordt echter de situatie voor woningzoekenden met een bruto maandinkomen tussen de f 1000 en f 1500. Deze komen volgens de huur quote immers alleen in aanmerking voor woningen met een maandhuur van plm. f 140 tot f 200 en juist in deze huurklasse zijn in Leiden wei nig woningen te verdelen.. Het komt ons voor, dat slechts een soepel hanteren van de nieuwe nor men discriminatie kan voorkomen. LEIDEN' Vannacht is op 48-jarige leeftijd plotseling overleden de heer H. W. Zeilstra, de bekende kolenhan delaar van de Langebrug. Hij woonde in de Scholtenstraat. Donderdagmid dag om 3 uur zal hij op Rhijnhof ter aarde worden besteld De heer Zeilstra was bestuurslid van de Vereniging van grote detail handelaren in brandstoffen. Van de afdeling Leiden van het Groene Krui» verzorgde hij het secretariaat. Van 1952 tot 1962 heeft hg de Hervormde Gemeente als diaken gediend. Enkele jaren maakte hij ook deel uit van het bestuur van de diaconie van de Herv. Gemeente. Wijkdiaken was hij eerst van de wijkgemeente Centrum (ds. Kleermaker was daar toen predikant) en later van de wijkgemeente Rem- brandtwijk (ds. De Wit). Van 1958 tot 1962 bekleedde de heer Zeilstra het voorzitterschap van het Hervormd bejaardentehuis aan de Kaarsenma kerstraat. Indertijd was hij ook lid van de diaconale commissies Voor dorp en fabricage. Tweede staat op stapel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De hotelaccommodatie waaraan Leiden zo dringend behoefte heeft, is met twintig kamers uitge breid. Zaterdagmorgen heeft burge meester Van der Willigen een nieuw hotel, Au bor du Rhin, geopend. Hij deed dat met het doorknippen van een lint en met een toespraakje, waarin hij de eigenaars lof toezwaaide voor hun moed zich zonder hulp van grote maatschappijen in deze onderneming te hebben gestort. Die eigenaars, de heer en Favier-Zandbergen, kennen overigens het klappen van de zweep allang. Sinds 1946 runnen zij het hotel Nieuw Miner va, dat een blok huizen verder aan de Vrouwensteeg ligt. Hun nieuwe aan winst, naast het Waaggebouw en, zoals de naam zegt, „aan de oever van de Rijn", heeft als studentenhuis al heel wat gasten geherbergd. Voor die stu denten zal het nu wel te duur zijn geworden, al zijn de prijzen voor de hotelkamers, variërend van f 12,50 tot f 20. zeker niet hoog te noemen. Alle kamers hebben telefoon en de Prof. Hidding in overdrachtsrede: LEIDEN - De positie van de universi teit is telken jare mede zo kwetsbaar omdat haar uitgaven, evenals die van het kleuteronderwijs, niet in de wet vastliggen, zoals dit met het overige onderwijs wel het geval is. Als gevolg hiervan zijn dit kleuteronderwijs en het wetenschappelijk onderwijs onver mijdelijk steeds de eerst-aangewezen bezuinigingsobjecten wanneer de demo nische grilligheid van het economische leven onze wereld en de schatkist van ons land weer eens in onrust brengt. En dat is, ook in de zg. welvaartsstaat, meer regel dan uitzondering. Boven dien hebben alle vormen van onder wijs te lijden van de politiek van d< regering, die nog altijd de bevol kingstoename in de hand werkt door ook voor het vierde tot en met het n-de kind kinderbijslag en dergelijke te verlenen. Dit betekent niet slechts een enorm bedrag aan geld, maar tege lijk een blijvende, en steeds toenemen de. overbevolking van de kleuterscho len en al het andere onderwijs. Deze opmerkingen maak'te prof. dr. K. A. H. Hidding in een rede, waarmee hij vanmiddag in de Pieterskerk het rectoraat van de Leidse universiteit overdroeg aan prof. dr. P. Muntendam. De scheidende rector magnificus zei verder dat de universiteit als zodanig geen enkele invloed kan hebben op de politiek van de regering, waarvai in verschillende gevallen de dupe is. In dit verband wees hij op de nood zaak van veel meer nationaal en inter nationaal overleg. Voor het zove aldus prof. Hidding, zal elke univ WOENSDAG 31STE VEBO LEIDEN Woensdag wordt in Leiden de 31ste Vebo gehouden, de ook voor „de stadsmens" interessan te fokveetentoonstelling niet zuivel- expositie en jeugdwedstrijden op het veemarktterrein. Er zgn dit keer 600 dieren ingeschreven. 77 meer dan vorig jaar. Ir. E. F. Geessink van de directie veeteelt en zuivel van het ministerie van landbouw zou de dag om 9 uur openen in de grote con sumptietent, waarna van 10 tot 12 LEIDEN Wanneer in het Holland- Festival door buitenlandse kunstenaars mime wordt gespeeld, loopt ieder storm en de Schouwburg is uitver- zondaes ge- Tentoonstellingen Leids Akad. Kunstcentrum, Rapenburg 73: tentoonstelling van schilderijen en grafiek van Ed Dukkers (tot en met 15 oktober). -uiKamuseum voor VoUcenXunde: ten- toonstelling Bali, beeld en droombeeld tot 1 oktober. De Lakenhal, van 19 augustus tot 1 oktober: schilderijen en monotypes van Kees Buurman (geopend dagelijks 10 tot 5, zondags van 1 tot 5 uur). kocht. Wat een belangstelling voor de pantomimekunst! Dacht u dat? Was zaterdagavond eens in de Schouwburg komen kijken, toen een Nederlands gezelschap optrad. Een dozijn belang stellenden, de pers inbegrepen! Het is voor de uitvoerenden wel zeer ontmoedigend. Dat is Rob van Reijn en zijn groep niet waard. En al ligt er vrij veel niveauverschil tussen wat de leider en wat de groep presteert, het geheel heeft veel kwali teit. Vooral uit het gedeelte na de pauze bleek dat Rob van Reijn geestige en fantasierijke uitbeeldingen kan geven. Een nogal afgezaagd gegeven als „een pianist" wist hij voortreffelijk te realiseren. Het hele programma was humoris tisch. Alle zwaarwichtigheid was er uitgebannen. uur de keuringen worden verricht. Omstreeks kwart voor twee zullen de kampioenen defileren. De volgende aantallen dieren zijn ingeschreven voor deze Vebo sen haakjes de aantallen van vorig Blaarkop 224 (199), groepen 24 (33); zwartbont 127 (123>. groepen 14 (14) geiten 64 (67); schapen 1099 (102) varkens 76 (42). De stijging van dt aantallen wordt toegeschreven aan de volgende factoren: de blaarkopexpo sitie is de enige in het westen van ons land; in de afdeling zwartbont doet ook zuidelijk Noord-Holland mee; de activiteiten van de varkens commissie waren dit keer biizonde> V ij f-dorpem v edstrijd De duizenden, die woensdag (gratis) de Vebo zullen bezoeken, kunnen ook nog een kijkje gaan nemen bij de jongerenwedstrijden, die steeds groter van opzet worden. Naast de gebruike lijke vee—beoordelingswedstrijden (die op een bedrijf in Hazerswoude plaats hebben) nemen de jongeren woensdag op het veemarktterrein onder meer deel aan wedstryden in gebak gar neren, blqoemschikken, woninginrich ting, vingerverven, schuttingdecoratie, muziek herkennen en volksspelen en volksdansen. Er zullen ongeveer hon derd jongeren aan deze wedstrijden deelnemen, van wie verscheidenen meer dan één wedstrijd uitkomen. Ten aanzien van de kaastentoon stelling kan worden vermeld, dat tachtig duizend inzendingen worden verwacht. Aan de vijf-dorpenwedstrijd nemen deel: Warmond, Alkemade. Woubrugge, Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn. PROF. DR. K. A. H. HIDDING de dupe teit het zelf moeten rooien binnen de mogelijkheden van het eigen land met gebruikmaking van interuniversi taire organen als b.v. de Akademische raad, het rectorencollege, ZWO en Raad van advies voor het tenschapsbeleid. Het nieuwe hotel op de hoek van de Aalmarkt en de Mande- makerssteeg. Liunks het Waaggebouw. meeste ook nog een douchecel. Ze zijn eenvoudig, maar stijlvol ingericht, toaarbij, tussen haakjes, elke kamer er weer anders uitziet dan de andere. Op vallend zijn vooral de fraaie stoelen, die de altijd actieve mevrouw E. A. P. Favier-Zandbergen ergens op de kop heefl getikt. Het hele, vier verdiepingen tellende hotel maakt een gezellige, intieme druk. De inrichting is oud-Hollands ge houden, waarmee de traditie van Nieuw Minerva (waar je, zoals op de gevel staat, in een hemelbed kunt sla pen) is voortgezet. Het uit 1559 dateren de pand is trouwens zelf een oud-Hol lands monument. Ook de houten trap, die de vier ver diepingen met elkaar verbindt, i: oud-Hollands, of beter nog: oud-Leids. Hij is namelijk afkomstig uit het gebouw van de vroegere Twentsche Bank (nu: Algemene Bank Nederland) aan de Breestraat Dat me vrouw Fa vier er indertijd bij de bouwing beslag op heeft gelegd, wijst erop dat ze al jarenlang met de plan voor dit hotel rondliep. Geen bierkaai De inrichting van het hotel heeft slordige half miljoen gekost. Dat het geld eruit komt, staat al vast. Al voor de officiële opening waren twaalf ka mers bezet, terwijl van verschillende zijden grote belangstelling LEIDEN Het was zaterdagmorgen het pand le Binnenvestgracht 20 alles padvinder en verkenner, wat de klok sloeg. Dat was ook niet verioon- derlijk. want oubaas K. van Rije werd geïnstalleerd als districtscommissaris van het district Rijnland. Op een kort bevel van assistent-districtscommissa- A. Valkenburgh salueerde elke padvinder en hier na kwamen oubaas K. van Rije en hopman ir. F. Venstra binnen. Oubaas E. Moolenaar hied de vlag tussen hen in. Hopman Venstra zei, dat dit zijn eer ste installatie was. Binnenkort zal er een reorganisatie plaats hebben binnen de padvindersbeweging en dan zal de functie van gewestelijk commissaris worden geïntroduceerd. Hij hoopte, aat oubaas Van Rije, hoewel natuurlijk vrijwillig, toch de plicht op zich zou nemen om de regels van het spel mee te spelen. De taak voor de toekomst is een minder strak beleid en meer spel. Hierna volgde de installatie. Oubaas Van Rije hield met zijn lin kerhand de vlag vast en bracht met de rechter een saluut. Hij zei de belofte na en de installatie was een feit Leidse afdeling van Mij. voor tuinbouw en plantkunde 90 jaar LEIDEN De Leidse afdeling van de Kon. Ned. Mij voor tuinbouw en plantkunde heeft zaterdag op feeste lijke wijze haar 90-jarig bestaan her dacht. Met twee touringcars maakten leden, onder wie de 91-jarige heer J. Mater, een lustrumtocht naar Goes, waar zij 's middags vanaf gereser veerde zitplaatsen het traditionele Goese bloemen- en fruitcorso hebben bewonderd. Enkele uren tevoren werden zij bij hun aankomst opgewacht door enkele bestuursleden van de Goese afdeling onder wier leiding groepsgewijze een aantal bezienswaardigheden werd be- De terugtocht werd in Rotterdam onderbroken voor een lustrumdiner. Tijdens het diner gaf afdelingsvoorzit ter H. Sanderman, een uitvoerig over zicht van de tyd, waarin de afdeling werd opgericht. Hij schonk ook aandacht aan de oprichting van de landelijke Maat schappij op 18 oktober 1842 te Leiden. Tot één van de oprichters van de Maatschappij behoorde Von Siebold. de bekende plantkundige, tot wiens na gedachtenis onlangs in de hortus een borstbeeld werd onthuld. Bij de op richting aanvaardde koning Willem II het beschermheerschap. zaam in Maastricht, is hij, naar eigen zeggen, zo Leids al het water van de Middelstegracht. Beter kan dus niet. Overigens is het echtpaar Favier nog niet aan het eind van zijn Latijn. Het ligt in de bedoeling bij het nu geopen de een tweede hotel met eveneens twin tig kamers neer te zetten. De architect heeft zijn ontwerp al klaar en als het een beetje meezit, zal nog dit jaar met de bouw worden begonnen. Ook dat hotel wordt oud-Hollands ingericht Op de benedenverdieping komt zelfs een Beierse Bierstube. De sherry kan dus nog even ont kurkt blijven: binnenkort komt er weer een opening. Begrijpelijk dat mr. F. Portheine zaterdagmorgen glunder de: niet alleen waarschijnlijk omdat hij ook Wassenaars burgemeester Geertsema („Dag Frits") bij de opening zag, maar ook omdat hij als vice-voor- Izitter van de VVV en als zodanig een befaamd voorvechter voor meer Leids vertier wist dat hij al die jaren toch niet. om in de horecasfeer te blijven, tegen de bierkaai heeft gevochten. Hondse eeuw Sprekend over de studieverkorting, zag prof. Hidding het als de enige op lossing dat de universiteit zelf bepaalt wie een kortere van zeg vier jaar, op de praktijk afgestemde, opleiding krij gen en wie een diepergaande theore tische scholing waard zijn. Zolang men bij deze zgn. tweetrapstudie het initia tief laat aan hpt zogenaamde vrije spel der maatschappelijke krachten, staat volgens prof. Hidding slechts teleurstel ling te wachten, omdat men op a-ratio- nele gronden van, status en dergelijke nu eens de voorkeur zal geven aan hen die een lange opleiding genoten en dan weer aan wat men vroeger baccalaurei noemde. Over het voorstel in bepaalde geval len meer bekendheid via advertenties in de pers te geven aan vacatures, ook in hoogleraarskringen, merkte de ver trekkende rector magnificus op dat het ook in het rectorencollege ter sprake is gebracht en sindsdien enige beroering heeft verwekt. Bij alle vernieuwingen vond prof. Hidding het bovenal noodzakelijk de oude idee van de universiteit te hand haven. Daarbij, zo zei hij, moet men heel nuchter beseffen hoe ontzaglijk zwaar het is in dè tweede helft van deze hondse eeuw, waarin oorlogen en wreedheden niet van de lucht zijn, mens te zijn, te worden en te blijven. LEIDEN Een volle Stadsgehoorzaal heeft gisteravond de voorstelling van het Westafrikaanse ballet „Djoliba" afgesloten met een applaus, waar aan geen eind scheen te komen en dat in geluidsterkte het ritme van de tam-tams, die kort daarvoor nog klonken, benaderde. Van het inleidende lied af, gezongen door Kandia, wiens volle en zuivere stem (zonder ge* luidsinstallatie) geen enkele moeite had met de akoestisch toch niet zo ideale zaal, tot aan de met een opzwepend ritme gebrachte finale, hadden de 45 danseressen, dansers, zangers en musici de Stadsgehoorzaal volko men in hun ban. De uit het Afrikaanse Ballet van Guinee (17 jaar geleden opgericht) gerecruiteerde medewerkers aan deze avondvullende show brachten de le gende Djoliba. Hierin wordt verhaald van de rivier de Niger en van de watergeest, die zijn jaarlijks offer eist, het mooiste meisje van het dorp. Na een gevecht met de boze machten wordt het meisje gered om een ge lukkig huwelijk aan te gaan met haar beminde. De voorstelling werd een werve lend feest van klank, kleur en be weging. Vóór de pauze traden de bruine West-Afrikaners in een oer tijduitbeelding bijna naakt op, wat hier en daar in het land discutabel werd gesteld. „Waarom mogen die bruine meisjes hier zomaar met ont bloot bovenlichaam optreden, je rein ste rassendiscriminatie" was onder meer de teneur van die discussie. Alle grond hiervan valt echter weg bij het zien van de show, die werd gebracht op het obsederende ritme van tam-tams en andere inheemse muziekinstrumenten. In het tweede dieel verplaatsen de Djoliba-vertolkers zich in kleurrijke gewaden naar de negentiende eeuw. Het uithoudingsvermogen van danser» en musici kende geen grenzen, geen sprong was hen te hoog, geen ritme te snel. Grandioos was de finale, die de zaal tot een langdurige staande ovatie bracht. L. V»

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3