OP DE WEG MILJARD SCHADE PER JAAR Keuze wordt opgedrongen' Gezamenlijk optreden KVP, CHU en ARP Stichting Weg tevreden met verkeersnota Menselijk tekort elimineren Samenvoeging polders groeit naar beslissend stadium Rolinco goed vooruit KIEUWE LEEDSE COURANT S 1 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 I .VH I M BIJ VO(.EIEi\ZAi\C - I.MI1M1- SFEEB IX i i:\ MODEHX GEBOUW BENNEBROEK De eerste kliniek in Nederland die volledig beantwoordt aan de moderne behandelingseisen voor geestes- en zenuwzieken (meer in het bijzonder aan de inzichten hierover van wijlen dr. J. Doff) is op het riante terrein van het psychiatrische fciekenhuis Vogelenzang verrezen en vandaag officieel in gebruik genomen. Het werd een soberder plechtigheid dan aanvankelijk de bedoeling was; het is nog maar een half jaar gele den, dat de geestelijke vader van het project, die geneesheer-directeur van het ziekenhuis was, 56 jaar oud over leed. Zijn weduwe, mevrouw J. L. Doff-Vinke, stelde het nieuwe ge- Ibouw vast in gebruik. Verder werd de nieuw benoemde geneesheer-direc teur, de heer P. Bareman, zenuwarts, geïnstalleerd. Dat deed prof. dr. Her- Drs. Tilanus over PvdA-rapport: (Van onze parlementsredactLe) DEN HAAG C HU-voorzit ter drs. Tilanus vindt dat het rapport van de commissie-Den Uyl over de partijver nieuwing de kiezers een keuze op dringt tussen liberaal en socialistisch of tussen links en rechts. „Dit is een keuze waarmee de christelijke partij en het nooit eens zijn geweest". Ook de voorstellen voor het nieuwe kiesstelsel vond hy minder gelukkig, .omdat hierdoor verschillende politieke stromingen in ons volk en met name de kleine partyen niet meer tot hun recht zullen komen. In feite is dit •PvdA-rapport een uitnodiging aan de •christen-radicalen zich van hun partij ,meester te maken dan wel zich af te jscheiden, aldus de heer Tilanus. De fractieleider van D' 66 in de (Tweede Kamer, mr. Van Mierlo, noem- Ide het rapport van de PvdA „een suc- jces voor zyn partij". Driekwart van wat in het rapport staat is ook door |D' 66 bepleit, zei hy. Hij was bereid besprekingen te be- jginnen met de PvdA over de totstand- jkoming van een progressieve concen- tratie op voorwaarde dat ook invoering van het districtenstelsel en het kiezen .van een minister-president onderwerp .van gesprek zouden uitmaken. Ook de KVP-radicalen Bogaers Jurgens toonden zich verheugd over 'het rapport. Mr. Jurgens was vooral I gelukkig met het stembusakkoord vóór de verkiezingen. Geen radicalen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De afdelingsbestu ren Rotterdam-Hoogvliet van de ARP. de CHU en de KVP hebben besloten tot directe samenwerking. Zij sijn una niem voorstanders van christelijke par tijvorming. De Hoogvlietse besturen willen ge zamenlijk optreden naar buiten, be heerst door evangelische gedachten. Hoewel z(j een duidelijke partijver nieuwing en een positieve aanpak voorstaan, wensen zy zich niet te kenen tot de zogenaamde christen-i dicalen. j Zij zullen zich ook niet keren tegen de hoofdbesturen van hun eigen par tijen omdat zij daarin kansen zien lig gen die tot moeilijk te herstellen brok ken kunnen leiden. Tegenover andere politieke partijen zal een positieve houding worden in genomen en waar mogelijk wordt met hen samengewerkt. Dit gebeurde on der meer reeds bij de organisatie var een forumavond in de laatste verkie zingsperiode en by de recente actie voor Israël. H. de Mooij (ar) in de Kamer? DEN HAAG Mr. W. R. van der Sluis, lid ran de Tweede Kamer voor de ARP, heeft in verband met zijn benoeming tot lid van gedeputeerde staten van Utrecht, bedankt voor het Ka merlidmaatschap. Hij zal worden opgevolgd door de heer H. de Mooij uit Rijnsburg. De heer De Mooij is 57 jaar. Hij is voorzit ter van de Christelijke slagerspatroons bond en voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond. In zijn woonplaats Rynsburg is hij wethouder. Goede ontvangst nu in heel het land WIERINGERMEER De waarne mend Commissaris der Koningin in Noordholland, de heer J. de Jong Czn, heeft gistermiddag het nieuwe tv- en radio-station Wieringermeer nabij Den Oever in gebruik gesteld. Geheel Nederland beschikt nu over goede ontvangstmogelijkheden van ra dio- en tv-programma's. De Wieringermeer is het eerste tv-station in ons land. dat „onbe mand" werkt. De bediening en de controle van de zenders gebeuren op afstand vanuit Lopik. De zendmast van het steunstation is 200 meter hoog. man Ridderbos, die voorzitter is van de Vereniging tot christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken, waartoe het instituut behoort. Vogelenzang dateert van 1928 en is, evenals de andere ziekenhuizen van deze vereniging (Veldwijk, Bloemen- daal, Dennenoord en Wolfheeze) ei genlijk een klein dorp: hoofdgebou wen, kerk, met daaromheen pavil joens gegroepeerd. Daarin domineert steeds het beddenhuis met woonver blijven. Het verzorgen stond immers vroeger centraal. Scheiding De nieuwe kliniek kosten 2'/* miljoen benadrukt sterk dat de behandeling van het bed vandaan moet. Vandaar dat de beddenafdeling bewust gescheMen ls gehouden van de dag- en vele therapiezalen en -ka mers waaronder een gymzaal Precies zoals het bed ook In de samenleving niets van doen heeft met het dage lijkse werk. Men gaat er alleen heen om te slapen. Bij de bouw is steeds uitgegaan van de kleine groep (maximaal 6). De vele behandelzalen ademen alle een intieme sfeer, waardoor de indruk van „inrichting" zoveel mogelijk wordt weggenomen. De geireen- schapstherapie kan er volledig in tot haar recht komen. De patiënten hebben onder meer een smaakvolle ruimte tot hun beschikking waarin ze, als ze daar behoefte aan hebben, geheel zichzelf kunnen zijn, los van de staf. Een karr>3r, niet ten onrechte nu al „bun galow" genoemd, met zijn smaakvolle zitjes en prachtig uitzicht op het park. Dit stond architect W. Ingwersen uit Amsterdam steeds voor ogen: een kliniek die niet alleen doelmatig, maar vooral ook een huis, een thuis moet zijn. De hele kleurstelling in het gebouw werkt daar eveneens toe mee: geen klinisch wit, maar warme, harmonieuze tinten. Drie categorieën De kliniek is bedoeld voor observa tie en eerste behandeling. De prak tijk is dat vandaar de helft na drie tot vier maanden kan worden ontsla gen. De andere helft geniet voortge zette behandeling (revalidatie) in een van de oudere paviljoens. De helft hiervan vertrekt binnen het jaar. De derde categorie vormen de chro nische patiënten. De gedachte tot het bouwen van deze kliniek kwam op nadat brand in 1963 een der paviljoens had verwoest. De afbraak is nu in volle gang. Op de fundamenten wil men een medisch centrum doen verrijzen, in gelijke bouwtrant als de nieuwe kliniek. Als de laatste vergunning afkomt, kan met de bouw spoedig worden begon- Een hoekje in een van de dag verblijven van de nieuwe kliniek van het ziekenhuis Vogelenzang. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. voor de geestelijke volksgezondheid in Utrecht en Noordholland, een uit gebreid exposé over de achtergron- fcn die tot de bouw van de kliniek hebben geleid. Hij zette onder meer uiteen dat de kliniek als een beweeg lijke eenheid kan functioneren, waar bij de zorg van patiënt tot patiënt kan worden gevarieerd. Verdere sprekers waren mr. dr. N. G. Geelkerken namens het bestuur van Vogelenzang; de burgemeester van Bennebroek; dr. G. Kuiper, da waarnemend geneesheer-directeur die namens het personeel de nieuwe geneesheer-directeur verwelkomde en de heer Bareman zelf. Mevrouw Doff onthulde aan de in gang van het nieuws gebouw een steen met een inscriptie die voor insi ders duidelijker is dan voor bui tenstaanders: „Zijn ziekenhuiskundi- ge functie vond hier een vaste vorm-'* DEN HAAG De Stichting Weg ia ingenomen met de nota verkeersvei ligheid van minister Bakker. „De ge degen voorstudie van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek voor Verkeersveiligheid maakt het moge lijk thans vijand no. 1 van onza volksgezondheid krachtig aan te pak ken", aldus de stichting. „De constatering, dat de mens als verkeersdeelnemer, gezien zijn blij vende eigenschappen zoals karakter, lichamelijke en geestelijke beperkin gen, het moeilijkst te veranderen is, geeft aan de beleidsnota een basis van realiteitszin, die bijzonder verfrissend is", zegt de stichting. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG In de nota ver keersveiligheid, die vandaag is ge publiceerd, worden de aspecten mens, voertuig en weg uitvoerig besproken en doorgelicht. Bena drukt wordt dat beoordelingsfou ten van verkeersdeelnemers ten dele kunnen worden gecompen seerd door de tekortkomingen, welke de weg of het voertuig vertonen, zoveel mogelijk te eli- Een belangrijke conclusie is dat personen, die als het ware zijn voor bestemd bij ongevallen betrokken te raken de zogenaamde brokkenma kers over 't algemeen geen blij vende. ongunstige rij-elgenschappen bezitten. De verklaring blijkt groten deels te liggen in tijdelijke structuren (leeftijd, gebrek aan ervaring, e.d.). in omstandigheden op het gebied van de „uitwendige" verkeerssituatie (weg. voertuig, weersgesteldheid) en in het toeval In de nota wordt de verkeersonvei ligheid een ernstige bedreiging van de volksgezondheid genoemd. In 1964 bedroeg het aantal door de Neder landse politie geregistreerde ongeval len op de weg 258.621, waarbij 2.375 doden te betreuren waren. Voor 1965 waren de cijfers respectievelijk 277.313 en 2.465. Het wegverkeer eist on ons land negen keer zoveel slacht offers als het rail-, lucht- en water verkeer tezamen. In verhouding tot de verkeersonvei ligheid in de overige landen van West-Europa neemt die in Nederland geen extreem ongunstige plaats in. Uitgedrukt in aantal doden per afge legde miljard voertuigkilometers (mo torvoertuigen met uitzondering van bromfietsen) was die in Italië in 1963 't hoogst (197, mede als gevolg van het grote aantal scooters en motor fietsen, dat daar bereden wordt). Daarna volgden België (91), West-Duitsland (82), Nederland (68). Noorwegen (57), Groot-firi^pë (52), De materiële kant van de ver keersongevallen wordt in de nota eveneens in cijfers uitgedrukt. Een voor het jaar 1962 opgezette bereke ning toont aan dat de totale econo mische schade ln Nederland op een bedrag van ruim 480 miljoen gulden kan worden gesteld. Dit komt gemid deld neer op een som van 2400 gul den per geregistreerd ongeval en op één van 26.000 gulden per dodelijk ongeval. Aangenomen wordt dat de economische schade inmiddels een miljard gulden per jaar nadert! Beleid De beleidslijnen, zoals de minister van verkeer en waterstaat deze ziet, zullen zich o.a. richten op de volgen de punten: Het verlichten van de taak van de weggebruiker door aanpassing van de weg met zijn direkte omgeving aan de mogelijkheden en de beperkin gen van de mens. (In dit verband worden o.m. genoemd ongelijkvloerse kruisingen bij de aanleg van autosnel wegen. een s '.leiding van verkeers- soorten op bijvoorbeeld parallelwe gen, een goede markering, bebake- ning en verlichting, samenhangende systemen van eenrichtingsverkeer, stroeve wegdekken en een doelmatige gladheidsbestrijding.) Het in de verkeerswetgeving op nemen van zo doelmatig mogelijke voorschriften ten aanzien van het voertuig (veiligheidsgordels, periodie ke autokeuringen, reflecterende num merborden, alle verplicht). Het bevorderen van een betere opleiding tot verkeersdeelnemer en de ontwikkeling van methoden om degenen, die ongeschikt zijn aan het gemotoriseerde verkeer deel te ne men, te onderkennen (de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid is met het opstellen van een analyse van de rijtaak begon- Het stimuleren van het geven van voorlichting aan v "r-deelne- mers. BENTHUIZEN Het bestuur van de Benthuizerpolder heeft zijn stem gerechtigde ingelanden een exemplaar van het voorlopig ontwerpbesluit be treffende het ontwerp-bijzonder regle ment voor de nieuw te vormen polder 'De Noordpias' ter bestudering toege zonden, dat dit bestuur van het pro vinciaal bestuur ontving. Zoals be kend, bestaat het voornemen om tot samenvoeging van de Palensteinsche Polder, de Benthuizerpolder, De Ha- zerswoudsche Droogmakerij, Acliterog en de Putte, De Kleine Droogmakerij met het waterschap van de Omring- dijk van de Drooggemaakte Noord- plas te komen, omdat de bemaling van dit rond 4300 hectare groot ge bied, gelegen onder de gemeenten Hazerswoude, Benthuizen, Waddinx- I veen, Zoctermeer, Zoeterwoude, Bos koop, Moerkapelle en Bleiswijk sinds 1 januari 1966 voor gezamenlijke re kening geschiedt. De reglementering is neergelegd in een voorlopig ontwerp-bijzonder re glement. Dat de nieuwe grote polder de naam 'De Noordplas5 zal krijgen, is op zich zelf niet te verwonderen, omdat dit gebied, gedurende de jaren 1759-1765 als 'Noordpias' kon worden droogge legd en deze naam in 'het waterschap De Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpias' reeds voor de toekomst is vastgelegd. Ged. Stalen denken aan een bestuur van 9 leden. Hiervan zouden vier moeten worden gekozen door de stemgerechtigde ingelanden in de voormalige polder De Hazers- woudsche Droogmakerij met die in de voormalige polder De Kleine Droog makerij en die in de ongereglemen teerde Simon-Jansepolder (rond 1920 ha); twee bestuursleden door de stem gerechtigde ingelanden van het ge bied, dat nu nog Achterof en de Putte heet, twee door de huidige Benthui zerpolder en één uit de Palenstein sche Polder. Van de eerstgenoemde vier dienen drie uiit de Droogmakerij van Hazerswoude te komen en één uit de Kleine Droogmakerij dan wel uiit de Simon-Jansepolder. De toe komstige polderdelen van 'De Noord- plas' zullen alle dus, zij het in meer dere dan wel in mindere mate, in het te vormen bestuur zijn vertegenwoor digd. Elk polderdeel stemt zijn eige» vertegenwoordiger(s) Het eerste bijzondere beheer om vat de exploitatie van onroerende bezittingen, de revenuen van de ef fecten, de blijvend rentegevend be legde gelden, de gelden, die blyvend rentegevend belegd dienen te worden en de rechten op de onroerende be zittingen, alsmede alle schulden voorzover voordien toebehorende aan de voormalige polder De Hazerswoud- sche Droogmakerij, het onderhoud van de keersluis in de Oostvaart, de schutsluizen aan de West va art naar de Bent- en Delf- of Generale polder, en de Ambachtspolder, de Middelweg en wegje nabij de Gereformeerde kerk te Hazierswoude, een deel van rente en aflossing van door de voor malige Benthuizerpolder voor de amo- vering van het Benthuizerverlaat ge sloten geldlening, alsmede eenzelfde deel van een te betalen jaarlijkse ver goeding wegens schade voor een schippersbedrijf, geleden door de op heffing van genoemd Verlaat. Het tweede bijzondere beheer om vat naast de eerdergenoemde exploi tatie: het onderhoud van het Biir- maatse Verlaat; de genoemde schade vergoeding en de baten van de eer- Het treffen van maatregelen, die een vermindering van de ernst van de ongelukken beogen (verwijdering van bermobstakels, een efficiënt mel- dings- en alarmeringssysteem ten be hoeve van een snelle hulpverlening aan verkeersslachtoffers, doelmatig vervoer naar ziekenhuizen, medische research ten behoeve van de diag nostiek en therapie van kwetsuren). Het bevorderen van uniformiteit in de door de wegbeheerders te tref fen maatregelen en voorzieningen. De minister denkt in dit opzicht aan het geven van voorschriften zo als hij eerder dit jaar heeft gedaan Volksgezondheid met betrekking tot de doorgetrokken en de onderbroken streep, die de rij baan in rijstroken verdeelt. Voorschriften voor het plaatsen van verkeerslichten zijn in voorbereiding. Duidelijk wordt in de nota gesteld dat de behoefte aan uniformiteit ver uitgaat boven de beheersgrenzen. In samenwerking met werkgroepen, waar Rijk, provincies en gemeenten vertegenwoordigd zijn. zullen ont- werp-richtlijnen worden opgesteld. Deze zullen in de vorm van aanbeve lingen onder ogen van de wegbeheer ders worden gebracht. Het verdiepen en het verbreden van het inzicht in het verschijnsel verkeersonveiligheid. Het stimuleren van wetenschap pelijk onderzoek. Wat dit laatste betreft, de Stichting Wetenschappelijk onderzoek Ver keersveiligheid heeft op dit moment een groot aantal studie-objecten on der handen. Hiertoe behoren o.m.: de invloed van op de bermen aanwezige obsta kels, de eisen te stellen aan door douane en politie bij nacht te geven stoptekens, de invloed van maximum en minimum snelheden op de veilig heid en op de capaciteit van de weg, de inhaal manoeuvre, het gedrag van voetgangers, de menselijke factor bij de preventie van verkpprconsevallen en de aan voertuigen g- heicbaormen- Raad Leimuiden LEIMUI DEN Vrijdag 8 u. komt de raad bijeen. Agenda: Voorstel tot het sluiten van een geldlening; groot 340.000,bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; Behandeling bezwaarschrift baatbelasting; Voorstel in beginsel te besluiten tot overdracht van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan het Hoogheemraadschap Rijnland; Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie in de Chr. Kleuterschool; Voorstel tot het verlenen van medewerking aan een verzoek om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van ont- wikkelings- en spelmateriaal met op bergruimte ten behoeve van de Chr. Kleuterschool; Vaststelling vergoedin gen kleuteronderwijs en vakonderwijs bijzondere lagere scholen over 1966 Bewoners Nokweg moeten belasting betalen LEIMUIDEN De eigenaren van de percelen aan de Nokweg, die be lastingplichtig zijn ingevolge de ver ordening op de heffing van een baat belasting voor de aan genoemde weg grenzende gebouwde eigendommen verzoeken afschaffing van deze belas ting. Als motief wordt aangevoerd, dat ook aan andere wegen. o.a. de Ooster- wcg en de Burgemeester Bakhuizen- laan voorzieningen zijn aangebracht, maar dat hiervoor geen baatbelasting werd ingevoerd. Deze vergelijking gaat echter mank, aldus B. en W., en wel in dit opzicht, dat het in genoemde gevallen ver beteringen betrof aan bestaande ver harde wegen, uitsluitend ten behoeve van verkeersdoeleinden. Wet betreft de Nokweg was dit echter de aanleg van een geheel nieuwe weg in de plaats van het aan wezige onverharde pad, waardoor de daaraan gelegen eigendommen in een veel gunstiger positie kwamen, daar deze o.a. ook per auto bereikbaar werden. Aangezien de gebouwde eigendom men wel degelijk gebaat zijn met de totstandkoming van de onderhavige weg, en het heffingspercentage reeds zodanig is verlaagd, dat slechts een beperkte bijdrage wordt gevraagd, be staat er naar de mening van B. en W. geen aanleiding tot verdergaande te gemoetkomingen LEIMUIDEN Het gemeentebe stuur heeft van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een aanbie ding ontvangen voor een geldlening tot een bedrag ad f 340.000. Bedoeld bedrag is o.a. bestemd voor financie ring van de kosten van bouwrijp- maken van een gedeelte terrein het plan Dorp Zuid en voor de kos ten van stichting van een 3e lokaal bij de r.k. kleuterschool respectieve lijk begroot op f 100.000 en f 70.000. dergenoemde delen betreffende de voormalige Benthuizerpolder. Het derde bijzondere beheer om vat de exploitatie - betreffende de voormalige polder Achterof en de PuJtte, alsmede het onderhoud van het weggedeelte, dat bij deze polder in onderhoud was. Het vierde bijzondere beheer (de voormalige Palensteinsche Polder) jaarlijkse bijdragen aan Rijnland we gens opheffing van het waterschap Dé Elleboogse en Stompwijkse Ver laten, die aan de gemeente Zoefter- meer wegens onderhoudskosten Geer- en Schinkelweg, betaling van de re cognitie en aan de stichting Heft Mo lenpad. Ten bate van dit beheer ko men de provinciale bijdragen wegens reconstructie van de bij Palenstein in onderhoud geweest zijnde Slootweg. De polder Palenstein omvat momen el ruim 525 ha, de Benthuizerpol der rond 880 ha, De Hazerswoudsche Droogmakerij rond 1920 ha en Ach terof en de Putte rond 960 ha. De Benthuizerpolder heeft de stem gerechtigde ingelanden verzocb* vóór 27 september a.s. nun eventuele be zwaren tegen het voorlopig-onitwerp schriftelijk aan het bestuur kenbaar te maken. Vermoedelijk wordt gestreefd naar een samenvoegingstijdstip omstreeks medio 1968. Vierde eierveiling in Barneveld BARNEVELD Het aantal eierveilin- gen is wederom uitgebreid. Buiten de coöperatieve eeirveiling, die binnen en kele weken van Ede naar Barneveld ver huist, waar deze eieren reeds lange tijd worden geveild, is er de Barneveldse eierveiling. Onlangs kreeg Barneveld er de veiling Kruishouten uit België als derde bij. Samen brengen deze drie vei lingen op donderdagen ongeveer twee miljoen eieren onder de klok. Zonder hieraan buiten de kring handelaren veel bekendheid te geven, is ..Olieviers eiercentrale", gevestigd te Rotterdam, vorige week in Barneveld be gonnen ipet een eierverkoping, met een eerste aanvoer van 210.000 uit België af komstige eieren, die zonder veilingklok werden geveild.' As. donderdag zullen ook Nederlandse eieren worden aangebo den. Wanneer een en ander aan de ver wachtingen voldoet, zal uitgezien worden naar een permanente verkoopruimte. Op de eiermarkt, waar buiten de hngen eveneens rond de 2 miljoen eieren per donderdagmorgen van eigenaar wisselen, zullen deze berichten onder de marktaanvoerders met minder blijde ge voelens worden ontvangen. Door het ver grote aanbod van de eieren, die voor en tijdens de markt worden geveild, wordt de prijs namelijk gedrukt. De argumen ten als zou dit noodzakelijk zajn vooi een stabilisatie in de prijzen, zijn voor veel boeren moeilijk aan te nemen. Ja renlang hebben zij gevochten voor een vrye markt en zij menen deze nu op nieuw ongunstig beïnvloed te zien door deze nieuwe verkoping. ROTTERDAM In het 30 juni afge sloten boekjaar is de innerlijke waarde van het aandeel Rollinco tot f 192 tvorig jaar 173) gestegen, het vermogen (vóór aftrek obligatieschuld) tot f 295,7 (218,7) miljoen. Door emissie kwam f 28.2 min binnen, plaatsing van nieuwe aandelen op de beurs f 22.2 min, koersstijging inkomsten uit belegging f 26.5 min. Het geplaatste kapitaal is met 130.000 gewone aandelen toegenomen tot f 71.5 (65) min. Dividendinkomsten beliepen f 5.5 (22) min, tegen kosten f 663.000 (220.000) er de winst was f 4.8 (1.9) min. Reeds voor gesteld is f 2 (1.2) dividend per gewoon aandeel. In de Verenigde Staten w juni 29.54 (23.85) pet belegd. Canada 1.77 (1.45), Nederland 5.55 (5.03), Duitsland 11.72 (12.72), Frankrijk 11.51 (9.83), En geland 5.78 (5.25), Italië 5.38 (5.02), België 2.02 (2.46), Zwitserland 2.22 (1.7), Spanje 1.42 1.9), Zweden 1.13 (1), Japan 7.14 (2,69). Zuid-Afrika 1.28 (1.47), Australië (0.25), liquide 13.54 (25.38). In het eerste halfjaar van 1967 is o.m. gekocht: Albert Heyn f 28.000, Amsterdam Chemie 9000 stuks, Brocades-Stheeman f 6000, Mulder-Vogem f 250.000, Ogem 100 stuks, Spaarnestad f 3000, Zwanenberg 400 stuks. Rolinco gispt Amerikaanse beleggings trusts, fondsen, beheersinstituten en af zonderlijke speculanten, dat zij zich schul dig maken aan een goudkoorts met snelle koerswinst als hoogste doel ongeacht de aard der belegging. Ontslag directeuren Vereenigde Touw ROTTERDAM Commissarissen der Verenigde Touwfabrieken delen mede dat directeur ir. A. M. Zoek op dokters advies op 1 september ontslag heeft ge nomen en dat de heer R. W. Hoos om per soonlijke redenen op 1 oktober zijn di recteurschap wenst neer te leggen. Zij zullen 29 oktober in buitengewone aan deelhoudersvergadering voorstellen het eervol ontslag te bekrachtigen en de he ren C. Bosman en ir. J. M. Matthüsen tot opvolgers te benoemen. Grote opdracht van Aluminium Delfzijl DEN HAAG Aluminium Delfzijl (50 pet belang Hoogovens, 33 1/3 Alusuisse, 16 2/3 Billiton) heeft een belangrijke opdracht verstrekt voor de tweede batterij, die in de tweede helft van de produktie moet beginnen, met 40.000 ton aluminium jaarcapaciteit terwijl de eerste batterij 32.000 ton capaciteit heeft. Smit Nijmegen zal de transformatoren vervaardigen voor de gelijkrichtinstalla- tie met nominaal vermogen van 120.000 bij 850 v. gelijkspanning. Machinenfa- brik Oerlikon de gelijkrichters en Gcbr. Van Swaay Elektrotechniek de controle- en bedieningsinrichtingen. Inventarisatie van Alphense filatelie ALPHEN De plaatselijke afdeling van de Vereniging van Postzegelver zamelaars heeft een enquête onder de leden gehouden om een overzicht te krijgen van de verzamelgebieden. Met ruim honderdvijfentwintig leden Is de afdeling voor onderlinge ruiling wel wat onoverzichtelijk geworden; door middel van deze enquête heeft men nu een gids en vraagbaak ge kregen. Bijna vijftig leden hebben ge gevens ingezonden. De gegevens zijn keurig gerubriceerd; dat kan men wel toevertrouwen aan de secretaris, de heer J. C. Meijer. De rij opent met de heer J. Aafjes, aan wiens verzameling wij onlangs artikel hebben gewijd. Hy is ge specialiseerd in Australië, maar ook Engeland, Canada, Nieuw-Zeeland en U.S.A. hebben zijn belangstelling. En wordt van alle inzenders vermeld waarin zij zijn gespecialiseerd. De spe cialiteit van de secretaris is de Post- dokumenitartie van de 2e Wereldoor log, speciaal post beïnvloed door oor logsomstandigheden, b.v. nood poet, verbroken postverbindingen, gemeng de frankeringen, lokaalpost, post uit concentratiekampen enz. Hij zoekt briefpost Nederland onder de Duitse bezetting. De voorzitter, de heer P. G. Panne- vis, afkomstig uit een geslacht van scheepsbouwers, is verzamelaar van schepen op postzegels, scheepspost en bootstempels. Ds. P. A. Lefeber spaant Nederland en Overzeese Rijksdelen, West-Duitsland, U.S.A. en Israël. Ze gels met en over de sport, molens, de eigen woongemeente, vliegtuigen, ze blijken gretig de belangstelling te hebben. Wlellicht heeft de secretaris. Zaal bergstraat 62, voor belangstellenden nog wel een exemplaar over. Jongens schieten met windbuksen op supermarkt ALPHEN Een Alphense politie agent heeft tweee jongens van resp. 15 en 17 jaar aangehouden, die met windbuksen aan het schieten waren op doelen, die zij aan de achterkant van de supermarkt van V. en D. had den gekozen. Zij hadden dit al meermalen ge daan, want vijf plastic regenpijpen elk zeven meter lengte bleken totaal te zyn doorzeefd. Ook werd aanzienlijke schade toegebracht aan de daklijst van de supermarkt. Een van de jongens schoot met een buks van 145. V oortumcursus in Alphen ALPHEN Op vrijdagavond. 15 september start in heft gymnastiek lokaal van de Befthlehemschool aan de Stevinsftraat een Voorturncursus voor jeugdige turnsters en turners van 14 jaar en ouder. Deze door het Kon. Ned. Chr. Gymnastiek Verbond er kende cursus wordt georganiseerd door de chr. gymnastiekverenigingen 'DOS'-Bodegraven, 'Jahn'-Leiden en 'DOS'-Alphen. Als docent is benoemd de heer C. Boer, leraar te Alphen, aan den Rijn. Gedurende een achttal maanden zullen elke vrijdagavond 32 leden van de organiserende verenigingen aanwezig zijn om opgeleid te worden voor heft Jeugd-voorturn-diploma. Na het behalen van dit diploma kunnen zij de verenigingsleiders assisteren by. hun lessen aan jeugdgroepen. Naast het verwerven van enige theo retische kennis van de turnmethodiek en de reglementen is de opleiding dan ook vooral gericht op het verkrijgen van praktische vaardigheid in het lesgeven aan kleine groepen, het hulp verlenen en het vangen. De voorzitter van de Turnkring 'Rijnstreek' van heft. KNCGV zal om zeven uur de cursus openen. VROUW (73) BRAK LINKERBEEN ALPHEN Een 73-jarige inwopn- ster van Alphen heeft gistermiddag omstreeks half zes haar linkerbeen gebroken. De bejaarde vrouw stak plotseling al fietsend de weg over en maakte daarbij gebruik van het zebra pad. Een naderende auto, bestuurd door een man uit Rijswijk, kon niet. meer stoppen en raakte het voorwiel van de fiets. De vrouw kwam hier door te vallen. Auto over de kop ALPHEN Op de kruising Willem de Zwygerlaan-Lysterlaan is gisteren een auto met twee inwoonsters uit Alphen en een klein meisje over de kop geslagen. De bestuursters van de auto ver leende geen voorrang aan een auto, bestuurd door een man uit Koudekerk. De drie inzittenden liepen lichte var won dingen op. KOUDEKERK De volgende week gaat voor de leden van de vrouwen bonden de vergadertijd weer beginnen. De Christen-Vrouwenbond heeft op dinsdag 19 seipt. de eerste vergadering in het verenigingsgebouw. Hier zal als spreekster optreden mej. P. J- J. van Schijndel. De leden van de Bond van Platte landsvrouwen beginnen on woensdag 20 september, ook in het #?renigings- gebouw. Dan is er een modeshow, die door de firma Niekerk-v. d. Boom uit Alphen aan den Rijn, en schoenmaga- zijn T. G. van der Voort zal worden verzorgd. Binnenkort staat de inschrijving open op de 4de en laatste 25 miljoen 6*i% obligatielening van Transalpino Finance Holdings SA tegen na inschrijving vast te stellen koers, overgenomen door een internationaal syndicaat onder leiding van N. M. Rothschild and Sons, in Ne derland bij Pierson, Heldring en Pierson, Amsterdam-Rotterdam Bank, Algemene Bank Nederland. Hollandsche Bank-Unie en de Heeren Mees en Hope. De pros pectus verschijnt 12 september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7