Geef heilige niet aan honden Radicale al te theologie eigentijds HOFNAR VRIJGEMAAKT BLAD WUST VERZOEK OM VERGEVING AF Een woord voor vandaag Paus mogelijk in november geopereerd Prof. Berkhof tot Hervormde Wereldbond Uw probleem is het onze.... Rome toch veranderd het fijne rokertje van... Deputaatschap voor Kerk en Samenleving Zij willen nog echte kerken DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 Laten uw lendenen omgord zijn en uw lampen brandende Het is de inleiding tot de aansporing van Jezus om waakzaam te zijn, elke dag, feitelijk elk ogenblik. Waakzaamheid veronderstelt dat er plotseling iets kange beuren, zo plotseling, dat de aandacht geen ogenblik mag verslappen. Ten aanzien van tal van zaken in het leven is de mens waakzaam. Het meest is hij erop attent, dat zijn belangen niet in gevaar komen, zijn materiële belangen wel te verstaan. Ach, zijn geestelijke belangen hangen die er feitelijk niet een beetje bij? Maar daarom gaat het nu juist bij de Here. Zijn aansporing tot waakzaamheid heeft betrekking op het attent zijn van de mens op zijn eeuwig heil. Wees waakzaam, want op een uur, dat gij het niet verwacht komt de Zoon des mensen. In dat niet-weten zit iets benauwends. Gelukkig maar, het kan de waakzaamheid opvoeren. Wij lezen vanavond 1 Samuel 26 vers 15 tot 25. VATICAANSTAD Gezaghebben- j de kringen in het Vaticaan hebben meegedeeld dat wanneer de paus een lichte operatie zou moeten ondergaan j dit waarschijnlijk niet voor novem- i ber zal gebeuren. Vier artsen zullen deze uitvoeren, onder leiding van de beroemde Itali- aanse chirurg professor Pietro Valdo- j De paus lijdt aan een nierbekken- ontsteking met een blaasontsteking. Volgens de laatste berichten gaat zijn gezondheid vooruit door antibiotica Mocht de paus toch worden geope reerd dan is er geen sprake van een ernstige ingreep, terwijl spoedig herstel mogelijk is. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres knnnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Vele jaren geleden hebben wij een huis gekocht met het doel dit zelf te betrekken als wij de zaak aan kant doen. Wij hebben op dit ogenblik het huis verhuurd en de huurder heeft er belang bij te ver trekken naar een naburige gemeente waar zijn werk ligt. Hij wil graag ruilen, maar de gemeente geeft noch toestemming aan de huurder voor de ruil. noch aan ons om het huis te betrekken, want zij vindt dit niet Wij hadden reeds de huur opge zegd en daarbij de huurder ander half jaar de tijd gegeven. Heeft de gemeente recht op drie jaar huur- bescherming en wordt het 1969 voor wij er in mogen? Als de huurder nu eens een ander huis vindt en ver trekt. heeft de gemeente recht de ontruimingsprocedure, die wij haar aandoen, te weigeren? Heeft zij recht dan het huis aan een ander toe te wijzen? Is hgt waar. dat als de huurder 65 jaar wordt, hij het recht heeft, daar te blijven wonen zo lang hij leeft' Als de huurder overlijdt, heb ben dan zijn kinderen huurbescher- ming? Antwoord: Als de huurder ruilen wil. kan hij zich het beste wenden tot de woningruilcentrale te Utrecht. Intussen is u niet verplicht in een ruiling toe te stemmen en als de gemeente de ruiling weigert, is dit voor u alleen maar voordelig. Niet de gemeente heeft huur- bescherming. maar de huurder heeft dit. U zal niet tegen de gemeente behoeven te procederen, maar als het tot een proces mocht komen, zou dit proces gaan tusseh u en de huur der U is niet aan een termijn van drie jaar gebonden aangezien u reeds vele jaren eigenaar is. Wel geniet de huurder huur- bescherming. Als u nu tot uitzetting procedeert omdat u het huis drin gend nodig heeft voor eigen gebruik, zal de kantonrechter uw belang af wegen tegen het belang van de huur der. De leeftijd van de huurder is hierbij van betekenis, evenals uw leeftijd. Welk gewicht de kanton rechter hieraan in dit geval zal hech ten, kunnen wij niet voorspellen. Het is dus niet zo dat iemand van boven de 65 jaar niet tot uitzetting gedwongen zou kunnen worden. Al leen het oordeel van de kanton rechter is beslissend. Mocht de kantonrechter beslissen dat u het huis krijgt, dan is het mogelijk, dat de huurder nog zes maanden uitstel krijgt. Bovendien zal het voor de gemeente dan bijzon der moeilijk zijn de woning aan u te weigeren. Mocht de huurder uit eigen bewe ging vertrekken, dan heeft de ge meente het recht u de toestemming te weigeren. U kan weer de huur ders weigeren, die de gemeente aan wijst. tenzij de gemeente tot vorde ring van de woning overgaat. Mocht de huurder overlijden dan hebben zijn inwonende kinderen een recht op huurbescherming. Blijven deze kinderen in de woning, dan is de enige weg om daarin te berusten of te procederen. Schoolhoofd wil rehabilitatie (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De gewezen hoofdon derwijzer van de openbare lagere school in Nieuwerkerk aan den IJssel e.o., die enkele maanden na de oor log werd ontslagen omdat hij lid van de NSB is geweest heeft bij de cen trale raad van beroep een hernieuw de poging gedaan zijn naam van alle blaam te zuiveren. O. tekende beroep aan tegen de afwijzing door de minister van oorlog van het verzoek dat hij vier jaar geleden deed om een nieuw onder zoek in te stellen. Nadat de ontslagen hoofdonderwij zer. die nu in Wormer woont, zonder succes een adres aan de Tweede Ka mer had gericht ging hij in beroep bij het ambtenarengerecht in Haar lem. dat hem niet ontvankelijk ver klaarde. (Van onze kerkredactie) TORRE PELLICE Prof. dr. H. Berkhof van Leiden gelooft niet dat de nieuwe radicale theologie de kerk kan vernieuwen. Deze theologie con formeert zich al te zeer aan de huidige culturele situatie. Bovendien brengt zij in wezen geen theologie maar een an thropologic, een leer van de mens en niet van God. Prof. Berkhof sprak tot vertegenwoordigers van Europese kerken van gereformeerde signatuur, die in Noord-Italië bijeen zjjn om te spreken over de vernieuwing van de kerk. Hoewel de Leidse hoogleraar zeer grotee bezwaren had tegen deze radicale theolo gen, wilde bij hen toch niet veroordelen. Zij verdienen onze erkenning, zei hij, om dat zij allen gegrepen zijn door een be paalde bijbelse waarheid. Zij zoeken ern stig naar een weg om het evangelie aan een a-theïstische wereld te prediken. Prof. Berkhof gebruikte de laatste maan den graag het woord a-theïstisch voor de tijd waarin wij leven. Hij bedoelt daarmee een mensheid die het contact met God verloren heeft en ongodsdienstig is geworden. Na een uitvoerige analyse van de inzichten van de radicale theologen van Harvey Cox en Paul van Bu ren tot Thomas J. J. Altizer en de Hollandse rooms-katholiek Verhoe ven, komt hij tot de conclusie „dat geen enkel theologisch systeem, ge baseerd op hun inzichten echt bruik baar is om de kerk tot vernieu wing en een reveil te brengen." Zij „conformeren zich daarvoor te zeer aan de autonome moderne cultuur van het moment." Herv. Wereldbond over rooms-katholicisme SENORITAS SPECIAL Een werkelijke nieuwe theologie - voor onze eeuw kan niet beginnen j met zich te conformeren aan de hui- jS dige cultuur, zo vervolgde hij, maar moet op een profetische wijze een onderzoek instellen naar de die pere vragen." Volgens prof. Berkhof falen de „God is dood"-theologen om werke lijk uit te diepen wat Nietzsche be- (Van onze kerkredactie) GRONINGEN De vrijgemaakte gereformeerden hebben het ver zoek om vergeving dat de Gereformeerde Kerken tot hen gericht hebben, afgewezen. In een publiek Antwoord" in het Gereformeerd Gezinsblad wordt van dit verzoek gezegd: „Dat raakt de grote zaak niet en het kan licht de indruk wekken, dat ge momenteel in troebel water ivilt vissen en hier en daar wat zieltjes wilt winnen. Het Gereformeerd Gezinsblad schrijft, dat de vrijgemaakte kerken geen behoefte hebben aan schulderkenningen in de geest, zoals ze thans zijn uit gesproken. Nieuw blad voor Duitse R.K. Kerk (Van onze kerkredactie) BONN Op de Duitse rooms-ka- tholiekendag zal volgend jaar in Es sen een nieuw weekblad ten doop worden gehouden. De Duitse bis schoppen hebben een startkapitaal ter beschikking gesteld van 15 mil joen Westduitse marken. Het blad zal de rooms-katholieke tegenhan ger worden van het protestantse weekbblad „Christ und Welt." Hoewel de bisschoppen zorgen voor het startkapitaal, zal het blad geen spreekbuis worden van het episcopaat. Het wordt gezien als een orgaan van het Rooms-katholicisme. Een college van uitgevers krijgt de gehele verantwoordelijkheid. Het is de bedoeling, zo wordt in de aankondiging gezegd, dat het blad „zich met zorgvuldigheid en open heid opstellen zal tegenover alle vraagstukken van het politieke, maatschappelijke en culturele le- „Van roomse zijde heeft men al lang gezegd, dat Rome ook wel schuld had aan de reformatie en dat men tegen Luther en anderen te hard is opgetreden. Maar Rome blijft de reformatie veroordelen en de Roomse kerk is nu veel verder afgedwaald dan in de zestiende eeuw het geval En van hervormde zijde heeft men allang verklaard, dat het niet fraai was zoals De Cock werd aangepakt en dat er aan hervormde kant ook wel schuld was. maar men blijft de Afscheiding veroordelen en de Her vormde kerk is nu verder van huis dan toen. Geen ruzie Zo staat het ook met de gebonden Gereformeerde kerken. Als het om een ruzie ging.we zouden morgen j weer één kunnen zijn en we zouden ons van weerszijden moeten haasten om vergeving te vragen en elkander te vergeven. Maar het gaat hier om: j waar bleef het Evangelie, de schat der kerk, bewaard; waar zette de lijn I van Christus' kerkvergaderend werk zich voort! Dat kan men weten: uit het verle- I den (1944 en volgende jaren) en uit net heden. Want ook van kerkhisto- j rische beslissingen geldt: er komt uit, wat erin zit! Van daag kan ieder zien dat een andere, een niet-gereformeer- de geest zich baan breekt in de gebon den kerken. Theorieën komen met theorieën over de „in houd" en de „verpakking" van de bijbelverhalen: theorieën die het mo gelijk maken vele stukken van Gods Woord tot mythen, fantasieën, volks sprookjes te verklaren". Het Gereformeerd Gezinsblad roept de Gereformeerde Kerken op. terug te keren tot de oude trouw, de oude waarheid, de waarachtige en volko men leer der zaligheid. „Zo. en zo alleen, zullen we elkaar kunnen vin den". doelde, toen hy schreef dat God dood is. Zy geloven uiteindelijk dat alleen het traditionele concept van God dood is. Nietzsche echter be doelde te zeggen dat de autonome cultuur de echte God dood zal ma- De huidige secularisatie heeft zijn einde gevonden in de dood van God. Daarom *is het juist 20 be- Prof. Plomp nieuwe kroniekschrijver LUNTEREN Prof. dr. J. van den Berg, die enkele jaren het jaarover zicht verzorgde in het Jaarboek van de Gereformeerde Kerken, heeft ge vraagd van deze opdracht te worden ontheven. Zijn werk is overgenomen door prof. dxs. J. Plomp. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Gisteravond maakte de synode van de Gereformeerde Ker ken een begin met de bespreking van het rapport van deputaten Kerk en Industrie. Verscheidene synodeleden wezen op de grote invloed van de technologische ontwikkeling op de hele samenleving. Niet alleen de mens in de industrie, ook de mens in de land bouw, middenstand, de ambtenaren wereld heeft ermee te maken. Met name ds. G. Brinkman had be zwaren tegen de wijze waarop het deputaatschap zich mengt in het ge sprek tussen werkgevers en werkne mers. Hij meende dat de pastorale begeleiding van de werkgevers tekort Dat laatste ontkende prof. dr. H. J. van Zuthem beslist en hij noemde het goed dat. waar het gesprek zo bijzon der stroef verloopt, er in de kerk nog een platform is waar men elkaar kan vinden. meedenken Het is zeker de taak van de kerk mee te denken bij zulke belangrijke onderwerpen als medezeggenschap, ge zag en werkloosheid. Deputaten hopen op een breed op gezet deputaatschap van Kerk er Samenleving, maar zolang dat er nog niet is, zouden zij al bly zijn als de naam van hun deputaatschap luidt: Kerk en Bedrijfsleven. Wij willen ons niet beperken tot de mensen in de fabriek, maar we wor den geremd doordat we nog maar éér predikant (dr. L. Zielhuis) in alge mene dienst hebben, aldus prof. Van Zuthem. SCHIPHOL Mr. E. H. Toxopeus, 1 voorzitter van de Tweede Ka- 1 mer-fractie voor de VVD, is gisteren I van een vijfdaags oriëntatiebezoek aan Israël teruggekeerd. Hij bracht het bezoek op uitnodiging van de Israëlische regering. langrijk dat de theologie opnieuw gaat begrijpen, waarom een bijzon dere daad en gave van God nodig zijn om ons echt het werkelijke le ven te schenken. We moeten de hedendaagse theo logie verwerpen, is zijn conclusie, waar zij het werk van de Heilige Geest probeert te vervangen door haar anthropologic (leer van de mens) en haar hermeneutiek (leer van de wetten die de uitleg van de bijbel bepalen.) Een echte vernieu- wingstheologie zal de moderne mens zijn plaats moeten wijzen in de af hankelijkheid van en hoop op God. Zulk een theologie „na de dood van God" zal werkelijk iets nieuws moeten zeggen over de unieke" si tuatie van de tweede helft van de twintigste eeuw. Maar de theologie, die zal ont staan als de uitroep van Nietzsche „Wij hebben Hem vermoord", wer kelijk begrepen wordt, zal tevens „klassieke theologie" zijn. Zy zal op een geheel eigen manier onder woorden brengen wat de theologi sche reuzen van Irenaeus tot Barth al hebben gezegd. Kamervragen over studietoelagen (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Het Tweede Kamer lid A G. van der Spek (pac.soc.) heeft minister Veringa van onderwijs en wetenschappen gevraagd of het juist is dat de nieuwe richtlijnen voor het toekennen van studietoela gen in vele gevallen een aanzienlijke verlaging van de toelage tot gevolg hebben. De heer Van der Spek vraagt de minister maatregelen te nemen om te voorkomen dat de studie van sommi ge studenten in gevaar komt. Ook rechtenstudie met atheneum-A (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Het atheneum-A, de nieuwe naam voor de straks zes jarig geworden hbs-A, moet niet al leen toelating geven voor de univer sitaire studie in de economie en de sociale wetenschappen, maar ook toe gang verschaffen tot de faculteit van de rechten en de letteren, behalve de klassieke talen. Dat is de conclusie van een Am- De "centrale raad van beroep doet sterdamse studiecommissie onder voor over drie weken uitspraak of deze |zitterschap van prof. mr. J. Valkhoff beslissing juist was. lover de opleiding aan het atheneum-A. GEEN HOOP VOOR Ds. VAN DER ZIEL (Van een onzer medewerkers) van mensen die zich bij de Tehuisge- den; werp geen paarlen voor de zwij- meente hebben aangesloten. Deze nen". AMERSFOORT De vrij- kerkeraad heeft zelf ook een revisie- Ds. Drost zelf had er aan de hand «remankte svnode in Amers- verzoek ingediend, op het ene punt van Paulus weinig moeite mee het waarin de Delfshavense synode de woord ..honden" te hanteren voor de foort, die is begonnen aan de kerkeraad in het ongelijk had niet-vrijgemaakte gereformeerden bespreking van 94 bezwaar- gesteld. „die een hiërarchie hebben gesteld schriften en revisieverzoeken in de zaak-Groningen-Zuid, zal daar naar verwachting de hele week mee bezig zijn. De voorstellen van de missie zijn ter synode met instem- Assessor tussen Christus en zijn gemeente Zwijgen De synode behandelt deze zaken onder leiding van de assessor, ds Joh. Francke uit Hoogeveen. omdat Zijn mederapporteur ds. Francke uu--,,rir..1Tde praeses. ds. D. Deddens uit Leeu- 7ag het wat anders. Samenspreking TPcticr foliovellen vol warden, zich tijdens de behandeling wordt soms verantwoord geacht met s van deze zaak door zijn Friese se- beroep op Paulus' „Weest altijd be- cundus heeft laten vervangen (ds. reid tot verantwoording (de tekst ming ontvangen: alle verzoe- Deddens leidde intertijd de behande- komt in de revisieverzoeken voor), ken om revisie in de zaak-ds. ling van de zaak-Van der Ziel op de Teksten als die over het heilige en x v«n Her 7ii»l en alles wat Delfshavense synode in 1964-65). de honden staan in het voorstel om A. van der /..cl en alles wal waarnemend assess<)r werd ds. K. ,aten zien da, er 00k siluaties daarmee samenhangt zyn voor Teunis uit Monster. Ds. Francke zjjRi waarin de Bijbel oproept tot 1 j. 1 moest hem van tijd tot tijd de ha- zwijgen. mer overdragen: hij is samen met ds. K. Drost uit Gouda rapporteur van commissie III. de synode niet overtuigend. Wel wordt gediscussieerd over de argumentatie van deze af wijzingen. De 94 stukken 25 van de rond 300 kerkeraden hebben bezwaren in gediend gaan voornamelijk over de besluiten van de Delfshavense sy- node die de schorsing van ds. Van i'en van de argumentatie verschil niet door aanvullend tekstmateriaal der Ziel door zijn kerkeraad billijk- van mening is. Zo stootten zich giste- het werk van anderen moet over- te, en over de later gevolgde afzet- ren enkele synodeleden »an het (in doen. ting van de Groninger predikant. verband met het niet geoorloofd zijn Stemming over amendementen zal Er is ook een bezwaarschriften te- van samensprekingen) gebruik als bij dit en andere detailpunten uitma- gen ..schrapping" als kerklid door bewijstekst van Jezus' woorden: ken welke eindredactie de synode de kerkeraad van Groningen-Zuid „Geef het heilige niet aan de hon- wil. Honden Dat de synode zich in het alge- men met de voorstellen kan vereni gen. neemt niet weg dat op onderde- Ds. W. Vreugdenhil uit Den Bosch vond dat wel een aanvaardbare uit leg, maar zo'n uitleg valt moeilijk in een synodebesluit in te passen. En waarom zou de synode door het ge bruik van zulke teksten reacties op roepen, als dat niet nodig is? Ande ren hadden al gezegd dat de synode (Van een medewerkers) TORRE PELLICE De Her-1 vormde Wereldbond die in Noord- Italië vergaderde heeft uitvoerig aandacht geschonken aan de ver-1 houding Rome-Reformatie. Uit de j verslagen van de verschillende Europese landen bleek dat deze j kerken van gereformeerde signa- tuur uiteenlopende posities in-JI nemen. De hervormde hoogleraar, prof. dr. A. J. Bronkhorst, die namens de Ne derlandse protestantse kerken het Pastoraal Concilie bijwoont, gaf een uitvoerig overzicht van de Hollandse situatie. Naar zijn mening wordt de Rooms- Katholieke Kerk minder rooms en meer katholiek. Hoewel hij erkende dat er binnen die kerk grote onder linge verschillen bestaan, dacht hij dat de ontwikkeling sedert het tweede Vaticaanse Concilie niet meer teruggebogen kan worden. Niet iedereen bleek die mening te delen. De Italiaanse delegatie was zelfs onderling verdeeld. Een van bei de afgevaardigden meende dat er in Rome niets veranderd is sinds het concilie, de andere sprak bijzonder positief over de veranderingen die hij zag. Jon a Ds. Hébert Roux uit Parijs, die als waarnemer het concilie in Rome bij woonde, waarschuwde tegen de ge dachte van' sommige protestanten dat er niets is veranderd. Hij zei dat dergelijke protestantse gedachten hem wel eens deden denken aan de houding van de profeet Jona, die kwaad werd op God toen Hij de stad Ninevé spaarde. Algemeen meende deze gemengde groep van gereformeerde theologen en kerkelijke leiders dat de paus de zaken in zijn kerk in balans poogt te houden. Zeer positief werd gerea geerd op zijn encycliek Populorum Progressio, maar zeer negatief over zijn jongste encycliek over het celi baat. Hoe is het mogelijk, zei men, dat hij met argumenten komt die noch bijbels, noch oecumenisch zijn. JONGEREN VOELEN NIETS VOOR „AFBRAAK" (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Hebt u nog moed om deputaten Kerkopbouw te zijn in een t\jd dat gesproken wordt van „Kerkafbraak" en dat we in schuurtjes moeten gaan zit ten en zo? Deze vraag van dr. C. Gilhuis werd door ds. IJ. J. Tie- mersma zeer positief beantwoord. De jongeren voelen daar niets voor, zei hij. Hem was gebleken dat zij juist kerken willen. Overigens werd uit de bespreking van het werk van Kerkopbouw op de gereformeerde synode duidelijk dat dit bureau veel meer doet dan ziöh alleen met het bouwen van ker ken bezighouden. Het geeft voorlich ting en steun aan kerken die voor zieningen moeten treffen in ver band met structuurveranderingen, bevolkingsaanwas of ontvolking. Dat is voor een belangrijk deel sociologisch en planologisch werk. Maar in een gloedvol betoog legde de algemeen adviseur, de heer J. A. Harms, er de nadruk op dat dit maar niet een technische zaak is die men ook aan een niet kerkelijke instan tie zou kunnen opdragen. Kerkop bouw wil voor alles geestelijke be langen dienen: hoe functioneert de kerk? Plaatselijke kerken die drei gen te verstarren worden door Kerk opbouw in beweging gebracht. Luisterapparaat Versterking van mankracht op het bureau is dringend nodig. De achter stand van het werk wordt steeds groter. De kerken moeten nu al an derhalf tot twee jaar wóchten op gevraagd advies. Bovendien zou Kerkopbouw behalve het uitvoeren van opdrachten ook graag zelf be paalde problemen op tafel leggen. De heer Harms wilde Kerkop bouw als een centraal luisterappa raat zien: Waar moet de kerk op dit moment actief zyn? Financiën De financiën vormden even een probleem. De Kerkopbouw ziet zich zelf als een dienstverlenend insti tuut. De vergoeding voor het geven van adviezen staat als regel in geen verhouding tot de werkelijke kosten. (Op de totale ontvangsten zeventien procent.) De commissie van pread vies wilde dat het bureau zichzelf meer gaat bedruipen en stelde aan vankelijk voor dat deze begrotings post verhoogd zou worden tot dertig procent. Deputaten uitten de vrees dat fi nanciële lasten voor sommige ker ken ongewenste remmingen zouden NIJMEGEN Inbrekers zijn in Nijmegen een school binnengedron gen, waar de collectebussen werden bewaard, die waren gebruikt by het inzamelen van geld voor de kanker bestrijding. Er werden 36 bussen opengebroken, waaruit naar schat ting 1.200 tot 1.500 aan zilvergeld werd ontvreemd. kunnen vormen om de hulp van het bureau in ie roepen. Besloten werd dat de synode na advies van depu taten Kerkopbouw en deputaten FAKA (fonds algemene kerkelyke arbeid) objectieve normen zal vast stellen. Gemeenschappelijk „Onze Vader" wil er niet in AMSTERDAM Sinds december 1964 hebben we in Nederland een ge meenschappelijke tekst voor hel On ze Vader. Maar deze wordt in de kerken praktisch niet gebruikt. De reden hiervan is. volgens het Katholiek Nederlands Persbureau, dat het initiatief van het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting niet door de kerken gesteund werd. Het overleg, om de gezamenlijke tekst in de eredienst op te nemen, is nu op gang gekomen. Het zal waarschijnlijk ook een van de agen dapunten worden van de komende Raad van Kerken. Volgens het KNP zal het overleg wel enige tijd vergen „vanwege de bijzondere situatie binnen de zelfstan dige kerken der Reformatie". Beroenineswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ouddorp (Z.H.): S. de Jong te Houten (U.); te Eist (U.): R. T. Huizinga te 's-Grevelduin-Capelle (N.B.); te Ryk (toez.): K. v. d. Sluijs te Herwijnen. GEREF. KERKEN Benoeming: de generale zendingsde- putaten hebben voorgedragen ter be noeming als docente aan de opleidings school voor vrouwelijke evangelisten te Magelang op Midden-Java: mej. C. E. v. Benthem te Lunteren. Zij zal eerst worden opgeleid aan het zen dingsseminarie te Baarn. GEREF. KERKEN (vrügem.) CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN HET WEER IN EUROPA weer max.temp. neer- Bisteren slag Rome Madrid Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2