PERIODIEKE KEURINGEN VAN ALLE AUTO'S JAMIN Commentaren Straling op maan valt wel mee Hoge gasten bij concert Beide verdachten in moordzaak gegrepen Twee jonge agenten in Roermond geschorst 20 gewonden bij explosies op scheepswerf ffi Donderdag 14 aeptemlwr 196?- 48ata Jaargang r Dordt» Dagblad "Mga* CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich U ghablavan mijn hart In taghampeatl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nota Verkeersveiligheid: Stel de veiligheidsgordels en reflecterende nummerborden straks verplicht Veiligheldsgordelt (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG In de vandaag gepubliceerde nota verkeers veiligheid doet de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker de suggestie onder meer het volgende verplicht te stellen: 1. De aanwezigheid van betrouwbare veiligheidsgordels in alle auto's en van een voldoende aantal doelmatige bevestigings punten vodr deze gordels in nieuw af te leveren auto's. 2. Een periodieke keuring en een aan controle onderworpen onderhoud van auto's en het treffen van een regeling omtrent 'de wijze, waarop de keuring dan wel het onderhoud moet ge schieden (voor autobussen en huurauto's reeds vereist). 3. Het geleidelijk invoeren van reflec terende nummerborden op motor voertuigen. 4. Het deelnemen aan internationaal overleg ten einde gemeenschappe lijk zoveel mogelijk positieve in vloed uit te oefenen op de eisen, die uit veiligheidsoverwegingen moeten worden gesteld aan de bouw en de inrichting van op de markt te brengen voertuigen. 5. Het opheffen van particuliere over paden op oud-ere autowegen. 6. Het dragen van een valhelm voor bestuurders en passagiers van moto ren en scooters. 7. Verbetering van het autorijschool wezen na (reeds aangevangen) de partementaal overleg. Een gerichte actie tegen het gebruik van alcohol door verkeersdeelnemers waarbij het invoeren van de adem test (vaststelling van overschrijding van het wettelijke toelaatbare maxi mum) wordt overwogen. 9. Het ruime gebruik maken van aan duidingen betrekking hebbend op maximum- en minimumsnelheden buiten de bebouwde kom. Zonder maskers zouden de mensen elkaar in 't geheel niet meer herkennen. WERTHEIMER Oranje deed sportieve plicht en won van Oost-Duitsiand zie pag. 9 Geef heilige niet aan honden pagina Kernmerk Weersverwachting Iets warmer DE BILT Tussen een hoge- drukgordel, die van de Azoren tot in Rusland gelegen is ener zijds, en een depressiegebied bo ven Italië anderzijds, wordt bij ons een noordoostelijke stro ming in stand gehouden. Hierin komt veel bewolking voor met wat regen. Ook morgen zal zich de noordoostelijke stroming hand haven, waarbij in het weerbeeld maar weinig verandering komt. Mogelijk stijgt, in gebieden waar verspreide opklaringen voorko men, de temperatuur tot boven de 20 graden. DE BILT Over het alge meen veel bewolking met plaat selijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige noordooste lijke wind en weinig verande ring in temperatuur. >n op 6.13. inder 1.50. r 18.57. Dick van Dyke was even in Nederland - pag. Radio TV Getuigenis De nota kan als een indrukwekken de getuigenis worden gezien van de verantwoordelijkheid, die de over heid ten aanzien van de verkeersvei ligheid heeft. Hij kwam tot stand op initiatief van leden van de Eerste en Tweede Kamer, die er bij de behandeling van de Rijksbegroting 1960 bij de rege ring op aandrongen alle aspecten van de verkeersveiligheid op de weg uit voerig te bestuderen en belichten. De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid, die in 1962 werd opgericht, leverde een bijbeho rend rapport van 200 pagina's, waar in een macht van statistische en alge mene gegevens is verwerkt. Minister Bakker legt -er de nadruk op dat de SWOV geen adviezen verstrekt met betrekking tot het te voeren beleid. Als adviescollege wordt de Raad van de Waterstaat genoemd, die samen gesteld is uit gezaghebbende en over veel beleidssrvaring beschikkende le den. (Meer over deze nota elders in dit De beroemde Italiaanse hoeden - ontwerper Lino Cominetti heeft kóperen hoeden ontworpen. Men kan over koperen hoeden denken wat men wilmaar één ding is zeker ze zijn geweldig sterk. De bovenste hoed draagt de naam Charles de Gaulle, de on derste Salvatore Dali. Of Charles het leuk vindt, dat hij is ver noemd, is een open vraag. PASADENA Gegevens uitgezonden door de Amerikaanse ruimtesonde Surveyor-5, die een zachte landing op de maan maakte en gisteren een sprongetje, wijzen erop dat radioactivi teit geen bedreiging zal vormen voor astronauten. De algemene straling is wel hoger dan aanvankelijk verwacht werd. „Maar ik heb de indruk dat het stralingsniveau een stuk onder het peil blijft dat voor een ruimtevaarder gevaarlijk zou zijn", zei professor A. L. Turkevich van het laboratorium voor ruimtevaart vandaag. Drie stuwraketten van de maanverkenner zijn voor een halve seconde in werking gesteld voor het sprongetje. De deskundigen willen daarmee o.m. de weerstand van de maanbodem meten tegen de druk die de grote remraketten van bemande ruimte vaartuigen gaan uitoefenen. Zo'n experiment was nog niet eer der genomen op de maan. Na afloop van de proef deelde het laboratorium voor ruimtevaart mee dat men goed contact had kunnen hou den met de ruimtesonde. De Surveyor was niet beschadigd tijdens de kleine verplaatsing. In de halve seconde draai den de drie stuwraketten; terwijl came ra's het maanoppervlak onder de mo toren fotografeerden. Nooit eerder wa ren motoren van de aarde af op de maan in werking gesteld. De Koningin en haar Luxem burgse gasten waren gisteren enkele uren te Delft. Daar werd ook Het Prinsenhof bezocht. Foto boven: Het hoge gezelschap bij de panelen met tekeningen van Luxemburgse kastelen, die koningin Juliana aan het groot hertogelijk paar ten geschenke aanbood. In de Haagse Trèveszaal ge bruikten de Koningin en haar gasten de lunch, aangeboden door de regering. Foto onder, van links naar rechts: prins Bernhard, groothertogin Jose phine Charlotte, groothertog Jan en koningin Juliana. PREMIES 1 PCT. HOGER UTRECHT De geringe mogelijk heden voor loonsverhoging in 1967 worden nog verder beperkt door de stijging van een groot aantal premies voor de sociale verzekering. Naar wij vernemen moet rekening gehouden worden met geringe verhogingen van de premies voor de AOW, de AWW, de AKW (kinderbijslag) en de zieken fondspremie. Samen met de premie van 0,2 pet voor de Wet zware geneeskundige risico's (AWZ) moet voor 1968 ten minste gerekend worden met een pre miestijging van in totaal één procent. Gedetailleerde gegevens over de stijging van de sociale verzeke ringspremies zijn nog niet bekend. De commissie financiële zaken van de Ziekenfondsraad gaat zich hiero ver op 12 oktober nader beraden. Op 26 oktober vergadert de Zieken fondsraad. AMSTERDAM Het gemeente bestuur van Amsterdam heeft gister avond in het Concertgebouw een gala concert aangeboden ter gelegenheid van het bezoek van de groothertog en groothertogin van Luxemburg. Het concert werd uitgevoerd door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. 1800 gasten woonden het bij. o.a. de ministers De Jong, Luns. Klompé en Udink. Het programma bestond yit de ou verture Coriolan van Beethoven en de symfonie in C groot van Schubert. Na het concert, dat ruim een uur duurde, werd in de Julianazaal een korte receptie gehouden, die gelegen heid bood tot een gesprek tussen de Luxemburgse gasten, dirigent Hai tink, enkele leden van het orkest en leden van het bestuur van het con certgebouw. NA TIP VAN TELEVISIE-KIJKSTER DEN BOSCH De beide ver. dachten in de moordzaak-Berg- hem z(jn gisteren kort na elkaar in Antwerpen gearresteerd. Hiermee was de moord op de 62-jarige mevrouw C. Gijsbers Ploegmakers (maandag) zo goed als opgelost, want in de loop van de avond bekende een van de twee gearresteerden, de 26-jarige A. K. De 29-jarige J. E. is van daag opnieuw aan de tand ge voeld. K. werd gisteren bij een inval van de politie in een Antwerps hotel ge arresteerd. Op hem werd een be drag van 1.200 gevonden. E. kon worden gevat op aanwijzingen van kijkers naar de Vlaamse televisie, die kort tevoren een bericht met fo to van de gezochte man had uitge zonden. Hij werd aangehouden toen hij op het punt stond een café binnen te gaan. Op dat moment was hij niet in het bezit van legitimatiepapieren. Ook hij had enkele duizenden gul dens bü zich. In twee dagen Dank zij de intensieve speuracties van Nederlandse en Belgische re chercheurs kon deze roofmoord in nog geen twee dagen worden opge lost. De officier van justitie in Den Bosch verwacht dat de beide ver- Jongelui afgeranseld ROERMOND Een 28-jarige hoofdagent en een 33-jarige agent van de Roermondse politie zijn geschorst omdat zij twee jongelui zouden hebben afge ranseld. In januari richtten enkele jongelui op de Kapellerlaan vernielingen aan. Toen de agenten de jongens wilden meenemen naar het politiebureau, verzet- zen zy zich. Dat namen de agenten niet en ze sloegen er op los. De jongens dienden later een klacht in by de commissaris en op last van de officier van justitie volgde een gerechtelijk onderzoek. In afwachting een vervolging zyn de agenten nu geschorst. Het is komen vast te staan, dat de beide mannen de nacht van za terdag op zondag in een Amster dams hotel hebben doorgebracht. Daarna zijn ze naar het zuiden ge trokken. Waar ze zondag en maan dag precies geweest zijn is (nog) niet bekend. Wel is K. kort voor de moord op maandagavond nog gesig naleerd op het station in Oss, waar hy een koffer met kleren in het bagagedepot achterliet. Diezelfde dag zijn zij door ver schillende getuigen ook in Berghem gezien, terwijl zij na de moord per taxi naar Eindhoven moeten zijn gereden. De nacht van maandag op dinsdag hebben beide mannen door gebracht in St. Willebrord, waar zij nieuwe kleren kochten. De volgende ochtend zyn ze door iemand uit St. Willebrord naar België gereden. K. is bij de Belgische grens uit gestapt en reisde verder met de trein naar Antwerpen. E., die niet over een paspoort beschikte, liet zich per auto naar deze stad bren gen. In de loop van de dag zouden de mannen elkaar daar ontmoeten om zich te laten aanmonsteren. De politie, die door verschillende tips hiervan op de hoogte was, kam de alle monsterbureaus in Antwer pen af. Dat resulteerde in de arre statie van K. in een hotel. Een vrouw met wie E. woensdag morgen kennis had gemaakt, licht te de politie in toen zij via de te levisie hoorde dat de man in ver band met de moord werd gezocht. Zij wist dat E. met een andere vrouw voor 's avonds een afspraak had gemaakt.' Op de plaats waar zij hadden afgesproken, rekende de po litie hem in. Verhoor Uit een voorlopig verhoor heeft de politie de conclusie gtrokken dat E. de moord moet hebben gepleegd, terwijl K. de slaapkamer doorzocht op zoek naar geld. (De vrouw zou zeker 30.000 in huis hebben ge had). Hoeveel de mannen precies hebben meegenomen, is niet bekend. Kort na de arrestatie van E. deel de de Bossche politie nog mee, dat in de woning van het slachtoffer een regenjas was gevonden, die af komstig bleek te zyn van deze ver dachteDeze man heeft zoals gezegd tot nu toe nog geen be kentenis afgelegd. Uit de veertig foto's die de Surveyor heeft doorgezonden, blijkt dat door de stuwstraal van de motoren stof is op geworpen. Een deel van dit stof is te rechtgekomen op het instrument waar mee de chemische samenstelling van de maanbodem wordt onderzocht. melkhazelnootje:s niet duur wel heerlijk ALBLASSERDAM Bij drie op eenvolgende ontploffingen op de scheepswerf Van der Giessen-de Noord NV In Alblasserdam zijn vol gens eerste berichten vanmorgen om streeks ngen uur twintig personen ge wond geraakt, van wie enkelen ernstig. De ontploffingen deden zich voor in de machinekamer van het motor schip Tyro, een pallet-carrier van 1.500 ton, die op deze werf in aan bouw is in opdracht van de NV Maatschappij Zeevaart. Het schip zou eind deze maand gaan proefvaren. Over de oorzaak van de explosies is nog niets bekend. De politie heeft in de wyde omge ving van de scheepswerf kruispunten afgezet om het vervoer van gewon den, dat met vier ambulances ge schiedde, te bespoedigen. De directie van de werf deelde mee, dat geen do den zyn te betreuren. De gewonden werden naar ziekenhuizen in Alblas serdam en Rotterdam overgebracht. MEUBELSHOW BETER WONEN' Anders dan anders Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur n.m. Haari.str. 196-198-200-202-256-258 Verkeersnota TVJEN behoort minister Bakker van iVA Verkeer en Waterstaat dank baar te zijn voor de verkeersnota die hij thans aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. De tijd is lang voorbij dat men op het gebied van het verkeer de zaken wel zowat kon laten reilen en zeilen. Trouwens, zal het ooit mo gelijk zijn geweest? Het zou voor een hierin geïnteres seerd historicus een belangwekken de opgave kunnen zijn, te onderzoe ken in hoeverre er in het verleden verkeersregels golden. Sinds wan neer bijvoorbeeld heeft rechts voor rang? Met de jaren is de behoefte aan toe zicht allengs groter geworden, sinds jaar en dag zelfs in toenemend ver sneld tempo. Het verkeer is een pro bleem geworden, het probleem na melijk van de verkeersveiligheid, omdat het verkeer bedenkelijk is uit gegroeid tot verkeersonveiligheid. Nog te bedenkelijker is dit, nu er zo gemakkelijk mensenlevens mee zijn gemoeid. De situatie is van een aard dat de overheid er niet onverschillig en af zijdig tegenover kan staan. Zij moet hier als agent, zo men wil: als ver keersagent, optreden. De nota van minister Bakker be wijst, dat wij haar onze veiligheid- in-het-verkeer in alle redelijkheid kunnen toevertrouwen. Waardevol /"AP de vergadering van de christe- telijke aannemers heeft voorzit ter Wemmers van de christelijke werkgevers gisteren enkele behar tigenswaardige opmerkingen ge maakt. Ze waren in al hun nuchterheid te nuttiger omdat in deze tijd, waar in zovele zaken op zo gemakkelijke wijze in discussie worden gebracht, helder inzicht bij uitstek geboden is. Wat zien we? Dat aan de ene kant geprobeerd wordt ons volk een te genstelling op te dringen tussen ra dicalen en anderen die dus wel ge acht mogen worden lauw te zijn. Radicaal wil men zijn in de aanpak van de problemen, aan de hand van een op de behoeften van de prak tijk gericht program. Tegelijk wordt de betekenis van de christelijke organisatie tot een vraag gemaakt. Het gevaar blijkt dan niet denkbeeldig, dat, wie zich zo sterk richt op de behoeften van de prak tijk, minder oog heeft voor de prin cipiële fundering van het organisa tiewezen, zowel politiek als maat schappelijk. Tegenover beide, met elkaar sa menhangende, gedachtengangen ia een waarschuwing niet overbodig. Dus ook tegen de nieuwe antitbesa die men ons van de kant van het ra dicalisme wil aandoen. En wat het beginsel betreft, als fun dering van de christelijke organisa tie, de betekenis daarvan moge ia het verleden wel eens zijn over schat, daarop is inmiddels een reac tie gevolgd, waarvan men nu weer moet hopen dat ze niet te vèr in de andere richting doorslaat. Het komt in dit alles aan op waar devolle nuchterheid. BELO HORIZONTE Bij een busongeluk in Brazilië zijn gisteren tenminste twaalf mensen om het le ven gekomen en zeven ernstig ge wond. De bus viel van een viaduct over de weg van Rio de Janeiro naar Belo Horizonte. j^etaall: O per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1