Rode Garde buitenlandse duldt geen inmenging PvdA lonkt naar radicalen POLITIE WIL MEER „PRAATPALEN' Prijsstijging textiel opvallend gering sraël staat Jeruzalem nooit af POPULARITEIT VAN ROMNEY GEDAALD Nederlandse zeeman mocht muurkranten niet fotograferen l*>\ 1 Uit de Haagse hof geplukt Politie zoekt twee mannen 9 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 196T SJANGHAI De Nederlander dwaalde wat door het centrum van Sjanghai. De Chinezen gaapten hem aan of staarden hem na. Sommigen lachten. Was het vriendelijk heid of spotzucht, gebaseerd op vreemdelingenhaat? Het kon de Nederlander weinig schelen. Zonder zich om iemand te hekommeren, liep hij verder. Langs de stoeprand stond een uitge mergeld vrouwtje, dat groene thee aanbood raison van anderhalf cent per glas. Even verder drentelde een paartje, hand in hand, de schouders en de armen vaak dicht tegen elkaar. Het was een aandoenlijk beeld in een land, waar slechts de koude rede re geert. Was deze totaal geen aanstoot gevende houding niet door de commu nisten verketterd als een typisch de generatieverschijnsel van de bourge oisie? Zo nu en dan fotografeerde de Ne derlander wat muurkranten. Hij knip te ook af, toen hij een plakkaat zag, waarop de caricatuur van een Ameri kaanse soldaat geschilderd was, die door Chinezen vertrapt werd. Niet lang daarna had hij etn ander stuk visuele propaganda in de zoeker: gestyleerde vuisten, die een verplette rende kracht trachtten uit te druk ken. Geen tooien Na nog wat te hebben rondgeslen terd, riep de Nederlander een trishaw aan. Een pezige Chinees met meer botten dan vlees reed hem terug naar zijn uitgangspunt: het zeemanshuis. De man, die zich als een soort gids ontpopte „Sjir, bielding, velly ni ce" weigerde bij het afrekenen een fooitje aan te nemen (ook al bur gerlijk, nietwaar?). „Plice ies plice". Toen hij geen papiergeld meer had om terug te geven, diepte hij zinken munten uit z'n gerafelde broekzak. De Nederlander zat in het uitslui tend voor buitenlanders bestemde Testaurant een pot niet al te koud Chinees bier te drinken. De grauw heid van Sjanghai, de eentonigheid van het bestaan daar en het zo zicht bare gebrek aan welvaart hadden hem gedeprimeerd. Zonder de kleuri ge propagandaplaten en de muur kranten, zo dacht hij, zou het een stad na een uitputtende oorlog kun nen zijn. De bijna verkeersloze straten pas seerden z'n geestesoog. Jazeker, er waren fietsers en voetgangers, en de Cyprus ^OG steeds is geen overeenstem ming bereikt over de kwestie Cyprus. Het enige positieve punt is, dat Griekenland en Turkije nog be reid zijn er met elkaar over te pra ten. Zolang deze toestand voortduurt zullen de troepen van de Yer. Na ties nodig zijn om de veiligheid de op het eiland wonende Turken te waarborgen. Verlenging van het VN-mandaat is binnenkort or mijdelijk. Er zijn in het verleden veel kansen gemist, sinds Grieken en Turken het onder de premiers Karamanlis en Menderes eens werden over hetj probleem. Latere Griekse regerin gen weigerden echter, zich aan de afspraken te houden. Met name onder het bewind van de oude Papandreoe werd de kwestie Cyprus gebruikt om de Grieken gunstig te stemmen. Het woord 'enosis' (aansluiting bij Grieken land) werd weer een belangrijk politiek wapen. Er is een tijd geweest, dat Turkije over deze aansluiting wilde praten. De ontwikkelingen op Cyprus onder aartsbisschop Makarios deden de Turken echter op het voornemen terugkomen. Ook het militaire bewind in Athene houdt vast aan aansluiting bij Grie kenland als basis voor oplossing van het probleem Cyprus. Het kan on der de huidige omstandigheden ook moeilijk anders. De Turkse premier heeft nu eens met klem verzekerd, dat zijn land zich niet kan verenigen met een dergelijke regeling. Men kan hem dat niet kwalijk nemen. De gebeurtenissen van de afgelo pen jaren in Griekenland hebben ertoe bijgedragen, dat de basis voor een akkoord tussen Athene en An kara smaller is geworden. Of de staatsgreep van april daar op den duur verandering in zal bren gen. moet worden afgewacht. nodige bussen en vrachtwagens. Maar personenwagens had hij niet gezien. En wat hem ook was opgeval len, was dat voor het openbare ver voer kennelijk weinig benzine of dieselolie beschikbaar is. De meeste voertuigen verplaatsen zich bijna ge luidloos, wat op de aanwezigheid duidt van een batterij accu's als ener giebron. Een van de soldaten van het Volks bevrijdingsleger, die voor de ingang van het zeemanshuis de wacht hiel den, kwam gejaagd de zaal binnen. Het was niet moeilijk te zien dat hij opgewonden was. Toen z'n oog op de Nederlander viel, stevende hij regel recht op deze af. „You. camera", zei en gebaarde hij. „You take pictures?" „Dat klopt. Waarom mag ik geen foto's maken? Iedereen maakt ze im- De militair begreep er weinig van. Hij ging naar het buffet, vroeg naar de manager en keerde met de laatste terug. Er volgde een verhit gesprek in rad en schel Chinees. In uitnemend En gels en bijna overdreven vriendelijk en beleefd wendde de manager zich ten slotte tot de Nederlander. „U heeft vanmorgen foto's gemaakt van muurkranten. Het volk heeft hiertegen geprotesteerd. De film zal ontwikkeld en bekeken moeten wor den. De beelden, die niet schadelijk zijn, krijgt u terug." „Het volk?" vroeg de Nederlander verbaasd. „Heeft het volk gepro testeerd? Dat betekent dus dat meri mij heeft gevolgd, toen ik met een trishaw naar het zeemanshuis reed." „Inderdaad. Men is uw gangen na gegaan. Het volk heeft zich geërgerd. Het beschouwt het nemen van foto's van muurkranten als inmenging van buiten." Geen heus De Nederlander had geen keus, te meer daar de soldaat zich steeds woe dender scheen te maken. Met een ge zicht als een oorwurm begon hij z'n filmspoel door te draaien, waarbij hij wel verplicht was achter elkaar op de ontspanner te drukken. „Wat doet u nu", riep de manager verschrikt uit. „U verknoeit de rest van uw film. Dat willen we beslist niet. We zouden dat doodzonde vin den." „Wat moet ik dan doen? U wilde die film toch hebben?" „U zoudt weer naar buiten kunnen gaan om de resterende plaatjes te schieten. Maar geen muurkranten uit- De Nederlander voelde hier weinig voor. Hü haalde de geëxposeerde cas sette uit z'n camera en overhandigde deze aan de soldaat. Getroost liep de laatste er mee weg. Misschien moest hij het filmrolletje wel aan „het volk" laten zien, welks representan ten ongetwijfeld een paar rode gar disten waren. (Vervolg van pag. 1) Om deze stembusakkoorden te la ten werken is een ander kiesstelsel nodig. Hiertoe biedt een absoluut •meerderheidsstelsel zoals in Enge land of een stelsel met alternatie ve stem als in Australië de beste waarborg. De commissie wijst een zelfstandige keuze van een mi nister-president af omdat hierdoor de persoonskeuze boven de parle- mentskeus wordt geplaatst, hetgeen een aantasting wordt geacht van de parlementaire democratie. Het politiek bestel behoort een krachtmeting te zijn tussen regering en oppositie. Op grond hiervan meent de commissie dat de onverenigbaar heid van het ministerschap met het Kamerlidmaatschap moet worden op geheven. Openbaarheid De commissie-Den Uyl zegt dat openbaarheid van regeringsstukken een essentiële vereiste is voor de wer king van de parlementaire democra tie. Voorts zal het parlement een vol waardige tegenspeler van de regering moeten zijn. De technische en perso nele uitrusting van het parlement zal hieraan moeten worden aangepast. De commissie wil vervanging van het twee-Kamerstelsel door een rechtstreeks gekozen kamer van 225 leden, waarin de behandeling van be langrijke wetsontwerpen in twee instanties wordt gehandhaafd en waarop de verdeling van werkzaam heden van de leden van de Kamer wordt afgestemd. Europarlement Het rapport zegt ten slotte dat de invloed van het Europees Parlement op het Europees beleid vergroot moet worden. Zij vraagt rechtstreekse ver kiezingen van het Europees parle ment, begrotingsrecht en niet uitslui tend een adviserende stem, en de be voegdheid om de president van de Executieve aan te wijzen. Aantal meldingen neemt steeds toe 50 suilen niet voldoende rr> UTRECHT „Het wordt de hoogste tijd, dat de overheid een beslissing neemt inzake de praatpalen. Uitbreiding van het bestaande aantal en coördina tie van het hele systeem is een noodzaak". Aldus kapitein A. C. Vogel van de sectie bijzon dere verkeerstaken van de rijkspolitie. Op het ogenblik staan er 50 praat palen: langs rijksweg 12 (Utrecht-Gouda), rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) en tussen Amersfoort-Zwolle en Apel- doorn-Arnhem. Het aantal meldingen via deze palen neemt nog steeds toe. In het algemeen heeft 70 procent van het aantal meldingen betrekking op ongevallen; 30 procent is van poli tionele aard. Een van de „traditionele" interpreta ties van de Amerikaanse „liefdadig heid". De manager leek met het slachtof- j fer van het volk te doen te hebben. Hij zette zich met een brede grijns aan diens tafeltje. HofilijlTiorfoit „Heus, uw film wordt goed ontwik keld. En alleen 't hoogst noodzake lijke wordt eruit geknipt. U moet be grip hebben voor ons standpunt. De muurkranten zijn uitsluitend voor het volk bestemd. Vreemdelingen staan buiten onze moeilijkheden". „Zijn er dan moeilijkheden?" „Jazeker, vele. Maar ik kan daar niet over uitweiden." „Heeft het afzetten van Lioe Sja- o-tji als president van Cnina er iets mee te maken?" „Heus, ik kan niets zeggen. Als u iets wilt weten, moet u dat aan de Rode Garde vragen. Die is volkomen op de hoogte van de leer en de doelstellingen van Mao Tse-toeng IN 5 JAAR 9 PROCENT (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor textiel en kleding wordt gedurende de periode van 1965 tot 1970 een prijsstijging verwacht van resp. 7 en 9 pet. De prijsverhogingen in deze sector van het bedrijfs leven blijven gering vergeleken bij een gemiddelde optrekking van het prijsniveau in deze vijf jaar met 16 pet. Drs. L. N. Goris, medewerker van de Raad voor het midden- en kleinbe drijf, gaf gisteren een uiteenzetting V ragen over de verwachtingen van de textiel- detailhandel voor de toekomst in de avonds zijn jaarvergadering van de Katholieke u:: _n_ reniging van textieldetaillisten. Toen de Nederlander _.JI film kwairi terughalen, miste hij alle beelden, waar propagandaplaten of Chinese karakters op stonden. Een „commissie van ontvangst" had nog een paar vragen in petto. „Waarom was u zo geïnteresseerd in onze muurkranten?'' „Ik wilde de mensen thuis iets la ten zien van uw Grote Proletarische Culturele Revolutie." „Maar dat heeft toch geen zin. Nie mand in Nederland kan immers Chi nees lezen." „Als niemand Chinees kan lezen", sloeg de Nederlander terug, „wat heeft het dan voor zin mij m'n nega tieven te ontnemen?" „U moet goed begrijpen" het werd daarna nog een paar keer her haald „de muurkranten zijn er om onze interne moeilijkheden op te los sen. Daar heeft geen buitenlander iets mee te maken." De heer Goris. die zich voorname lijk baseerde op gegevens van het Centraal Planbureau, verwachtte van 1965 tot 1970 een omzetstijging voor kleding en confectie van 18 pet., voor textiel, tricot en kousen van 23 pet en voor woningtextiel van niet min der dan 37 pet. Met uitzondering van de woningtextiel neemt de omzet van textiel en kleding naar verhouding af. Deze nam van 1960 tot 1965 toe met gemiddeld 36 pet. CONCURRENTIE Om de concurrentie van het groot bedrijf het hoofd te bieden zal de textieldetailhandel meer tot specia lisatie moeten komen. In 1970 zal de gemiddelde omzet per verkoopplaats van het grootwinkelbedrijf het 16-voudige zijn van die in hfet mid den- en kleinbedrijf (1964 het 20-vou- dige). De omzetten van het grootwin kelbedrijf zullen groeien van 2.2 mil joen gulden tot 2,6 miljoen gulden per verkoopplaats per jaar. Voor het midden- en kleinbedrijf Jeugdleider ook bendeleider ARNHEM De 24-jarige jeugdlei der W. F. H. uit Wageningen hoorde gisteren anderhalf jaar gevangenis straf tegen zich eisen wegens het deelnemen aan een grote serie inbra ken en autodiefstallen. De jongeman bleek een dubbel le ven te leiden. Hoewel in het dossier van verdachte rapporten lagen van twee psychiaters en ook de reclasse ring zich in veel met hem had be moeid, gaf het bestuur van bijzonder jeugdwerk in Wageningen hem volle dig vertrouwen. Hij organiseerde kampen, waarover iedereen enthousi ast was. Maar zodra hij klaar was met het leiden van de jeugd zocht hij een beatkelder op en kwam in aanraking met figuren, die door elke jeugdbewe ging als bedenkelijk zouden zijn ge kenschetst. Met deze jongens ging de jeugdleider op nachtelijk avontuur. Ze braken in fabrieken en winkels in, grepen wat ze grijpen konden en richtten grote ravage aan. Ook stalen zij twee auto's om de buit te vervoe ren. Als dat was gebeurd reden ze de gestolen wagen het water in. Tegen vier andere verdachten wer den lagere straffen geëist wordt een omzetstijging voorspeld van gemiddeld 105.000 tot 160.000, bij een gemiddeld ondernemersinko men in 1970 van 21.000. De consument blijkt over het alge meen geen uitgesproken voorkeur te hebben voor een bepaald bedrijfsty- pe. Voor betere confectie en mode-ar tikelen prefereert hij echter de speci aalzaak. Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den. dat u TOPIC blijft roken? Nieuw UTRECHT Gistermiddag 76-jarige heer Stek, die in een bejaar dentehuis in Lunteren woonde, om het leven gekomen bij een ongeluk op een niet beveiligde overweg tus sen het station Ede-Wageningen en Lunteren. De man die de overweg te voet overstak werd daar gegrepen door een trein uit de richting Amersfoort. 0OOR Wie de Hagenaars wil ontmoeten, zoeke het niet aan de Scheveningse Boulevard, in Panorahia Mesdag of op het Binnenhof. Daar zijn de Ha genaars maar een fractie van het totaal. Puur Haags, uitsluitend door Hage naars bevolkt echter is De Bataaf, midden in de Scheveningse Bosjes. Van Madurodam af is het nog geen Ach. laat ze maar Het echtpaar aan de andere kant heeft het te druk met de achterkleinkinderen, die duidelijk niet Haags meer zijn en van opa en oma verhalen krijgen van hoe het vroeger was, toen ze op verjaardagen van „jouw lieve groot moeder" met eer. Jan Plezier naar deze Bataaf reden en „net zon glaasje ranja kregen als jij nu". En Jongelui slenteren aan van de mi ni golfbaan, er komen geweldige ijscoupes en er is veel gegiechel. En veel gegroet, In alle nuances: eerbiedig, minzaam, joviaal of achte loos. Heel Den Haag kent heel Den Haag nu eenmaal. Het merkwaardige is misschien, dat dit super Haagse plekje door een Rotterdammer werd gesticht. Ik heb er een zonnige herfstmiddag wat zitten peinzen ondertussen een pannekoek met stroop van ongeloof lijk formaat verorberend. Bataaf zijn jonge jaren een vurig Patriot was geweest en met Daendels in het Bataafse Legioen was opgetrokken. Hij noemde zich dan ook De Bataaf. Naast mij een paar oudere wat stramme heren, die het officiers schap nog in de botten zit al zijn ze al jaren b.d. Hun conversatie wat luid en gedecideerd, er knallen na men uit met onmiskenbare aandui dingen als „toen hij nog rechter in Batavia was" of „een mooi meisje, maar trots..." of „die ouwe schuinsmarcheerder". Ze denken er geen ogenblik aan, dat de buurtafel mee moet luisteren, want ze hebben die geluidssterkte nodig voor de wat dove oren, die een gehoorapparaat toch beneden hun waardigheid zouden vinden. echt daar staat een glaasje oranje met een rietje. Ik wist niet dat het nog geser veerd werd in dit cola-tijdperk. De kinderen hebben nauwelijks tijd om te luisteren. Ze hunkeren naar de glijbaan, bedelen om een rondje met een miniatuur bootje. Kittige mevrouwtjes komen uit rusten van de tennisbanen. Voorbije en komende modeshows worden be handeld. Als één zegt, dat ze die en die middag onmogelijk kan, komen er protesten: „Je kunt het niet mis sen". De Bataaf, die nu op de behuizing van de uitspanning pronkt met zijn berevel en die ons doet denken aan een Batavier heeft daar eigenlijk niets mee te doen. Om verder kort te gaan. Willem de Bataaf begon een soort boerderij in dit rulle duingebied. Zijn opvol gers op deze plaats zagen blijkbaar meer in het schenken van karne melk aan vermoeide wandelaars dan in het ploegen en zo kwam het luch tige Haagse leven op de plaats van de noeste arbeidzaamheid der Rotter dammers. Of het nu kwam door al die meesters en juffen met grote plakkaten op borst en rug, dan wel doordat de school gesloten was, de kleine Spencer uit New York moest tranen met tuiten huilen. Daarom liepen deze on derwijzeres en onderwijzer even weg van de demonstrerende col lega's om het joch te troosten. De staking bij het onderwijs was bij gerechtelijk bevel verboden, maar de leerkrachten zetten toch door. Terwille van betere scho len. dl Dit is de man wiens opsporing de rijkspolitie van Den Bosch verzoekt in verband met de moord in Berghem. Het is de 29-jarige Josephus Hubertus Ekels, lang 1,75 meter, slank postuur, rechte schou ders, donkerblond haar, hobbelige neus en een diepliggend kuiltje m de kin. Hij spreekt een Brabants dialect. Moord Berghem DEN BOSCH Een rijkspolitie-on- derzoek naar de moord op de 62-jari- ge weduwe C. Gijsbers-Ploegmakers in Berghem. (maandagavond heeft aan het licht gebracht, dat een buur man van het slachtoffer rond acht uur twee mannen heeft zien lopen op een paadje dat achter haar huis langs de spoorlijn loopt. Naar aanleiding van dit gegeven (en van enkele vermoedens) verzoekt de rijkspolitie opsporing van de 29-ja- rige Josephus Hubertus Ekels (29), zonder woon- of verblijfplaats en sprekend in een Brabants dialect. Voorts van een tweede persoon, die ongeveer 25 jaar is, een fors postuur en donkerblond achterover gekamd haar heeft. Als doodsoorzaak is wurging vast gesteld. Het stoffelijk overschot ver toonde echter ook enige verwondin gen aan hoofd en borstkas. Geconstateerd is, dat de beide slaapkamers op de bovenverdieping geheel overhoop zijn gehaald. Een tas met geld is niet meegenomen. \r* n vecht znn g ier mensen in Pekingl opslagplaats ter dood veroordeeld NEW YORK Oe Thant heeft gisteren meegedeeld dat Israël weigert de hereniging van Je ruzalem ongedaan te maken. Het staat echter open voor een rege ling ter bescherming van de in ternationale belangen in de stad. Hij verklaarde dit aan de Alge mene Vergadering van de V.N. In het rapport van Thant 1b een verslag opgenomen van de missie van zijn persoonlijke vertegenwoor diger, de Zwitser Ernest Thalmann. naar Jeruzalem van 21 augustus tot 3 september. Opnieuw heeft zich aan het Suez- kanaal een incident voorgedaan waarbij volgens Egyptische lezing een Israëlische Mirage is neerge schoten boven een Egyptische stel ling in El Kantara. Er zouden zeven Egyptische burgers zijn gedood. Van Israëlische kant was c-erder gemeld dat een Israëlisch vliegtuig door afweergeschut was beschoten. Later hadden de Egyptenan n ar tillerievuur gelegd op Israëlische stellingen. Daarbij zouden vol gens Kairo vijf tanks buiten ge- echt zijn gesteld en een munirie- de lucht zijn gevlo- be- HONGKONG De volksrechtbank in Peking heeft vier „contra-revolu tionaireen" ter dood veroordeeld, na dat ze schuldig waren bevonden aan politieke moorden en het doden mensen tijdens plunderingen. meldt radio-Peking. Waarnemers in Hongkong beschou wen de strenge vonnissen als een waarschuwing, dat verdere geweldda- Dit den niet meer zullen worden geduld. WASB|NGTON De populariteit van gouverneur George Romncv van Michigan, een van de kanshebbers op de Republikeinse presidentskandid i- tuur volgend jaar. daalt. Dit een opinieondenoek blijkt, dat Romney de *"n, kr,'1*' van (8 Pi-ocent ,va" ondervraagden, tegen 51 procent voor president Johnson. Een half jaar geleden lag Romney met 54 tegen 46 nro- cent nog voor op de president. Het merendeel van de ondervraagden is het wel eens met het beleid van de gouverneur inzake de rassenonlusten in Detroit, maar verder wordt hem besluiteloosheid in belangrijke aangelegenheden en onervarenheid in de buitenlandse politiek verweten. Romney heeft kritiek op het Vietnambeleid,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9