VPRO wil eigen gezicht nog scherper markeren dokter Moore VPRO in kleur op Oudjaar Kwestie-Vietnam niet in Veiligheidsraad WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 Ledenverlies snel Ie boven Cultureel met moderne durf Commentaar l eerzaam fiP leerzame wijze hebben wij gisteravond kunnen kennismaken met een gedegen stuk werk van de Vlaamse televisie: een documentaire over homofilie, opgebouwd volgens het beproefde recept van straat enquête, spreken met anonieme be trokkenen (zij het op een wat be lerende toon) en voorlichting van wetenschapsmannen Met vergeten van alle taboes werd ronduit over de dingen gesproken. Men zocht homofielen zelfs op in hun eigen clubs. Men drong gemeenschappelijk aan op wat de dominee noemde „de bij belse houding naar het voorbeeld van Christus, die geen vooroordeel kende en met alle mensen gelijk op ging, en van God. die alle mensen lief heeft zoals ze zijn en niet, zoals ze moeten wezen". Men bepaalde zich tot de integere persoonlijkheden onder de werkelijk homofielen en liet seksuele uitwas sen en emotionele beladenheid (waarmee ook heterofielen kunnen kampen) buiten beschouwing. Er werd echter niemand een overtui ging opgelegd: de presentator nodig de de kijkers uit, zelf „een diagnose te stellen" na afloop van de infor matie. Dat leek ons een royaal standpunt. Voor deze documentaire moesten w\j het Ierse tv-spel op Nederland 1 laten lopen. Wel zagen w\j de wat oppervlakkige reportage van Atten tie, gemaakt na het referendum van Gibraltar, waarin het „voor" en „tegen" niet zo duidelijk uitkwam voor degenen die de kwestie niet hebben gevolgd. Dominee Buskes kreeg gelegenheid zijn spijt uit te drukken over het feit dat de gereformeerde synode nog niet is toegekomen aan het „ver geten" van Assen in 1927 „Door de eeuwen trouw" heeft zich onvoldaan getoond over de in complete reportage die Attentie ver leden week van haar conferentie heeft uitgezonden. En de NCRV haastte zich. dit verzuim goed te maken en nog een stukje discussie te laten horen onder het motto „beter laat dan nooit". Kam leden krijgen de Vietnani-rapporten DEN HAAG De leden van de Staten-Generaal krijgen de rappor ten van de journalisten mr. G. B. J. Hiltermann, H. J. Neuman en P. van 't Veer, die als waarnemer de verkiezingen in Vietnam hebben bij gewoond, ter kennisneming toege stuurd. Dit heeft minister Luns het Tweede-Kamerlid Van der Spek (pac.soc.) geantwoord op diens vra- (Van onze radio- en tv-redactie) trekking hebbende op meer concrete verschijnselen en gebeurtenissen in HILVERSUM Ook voor het het nationale- en het wereldgebeu- komende seizoen gaat de VPRO prat op de „herkenbaarheid" van zijn radio- en tv-programma's. De leiding hoopt zelfs het VPRO-karakter en -gezicht nog scherper gemarkeerd te laten zien, door vooral te signaleren wat zich aan belangrijke ver schuivingen en veranderingen in het geestelijke, politieke en ar tistieke leven voltrekt. Bij het bestuderen van de plannen wordt dit al duidelijk: de VPRO wenst zich. zonder angst voor leden verlies, te handhaven als de kleine culturele omroep voor minderheden, exclusief in verschijning en met mo derne durf. Gold het pijnlijke getalscriterium voor het voortbestaan van een om roep niet, de VPRO zou zich nog vrij er voelen en geen mens vragen, dit pogen financieel te steunen, al is ook deze vrijbuitende etherbeheerser ze ker niet wars van aanhangers. Het lokken van „de massa" met goedmoedige en voorzichtig uitgeba lanceerde programma's is iets. waar toe de VPRO nooit zal overgaan: de leiding stelt zich tevreden met een kleine, selecte groep als achterland en bedient die in de eerste plaats. Wie verder geboeid raakt door de aparte programma-opzet waarin niet wordt geschroomd alles te tonen wat „de tijd" aan waagstukken oplevert om de grenzen van de mogelijkhe den nog wat ruimer te maken, is welkom in de kring. In elk geval mag men van de VPRO niet zeggen, dat hij „ook weer een omroep" is: er wordt wel dege lijk een zeer eigen lijn gevolgd en ook in het nieuwe seizoen doorgetrok- Zeker is de leiding ervan over tuigd. dat bepaalde experimenten, duidend op het „zover mogelijk gaan", bij schokken ledenverlies kan opleveren. Dit weerhoudt de VPRO echter niet van verdergaan op het gekozen pad. Uit de cijfers blijkt trouwens, dat de VPRO dit ledenverlies snel weer tc boven komt. In dit jaar (tot 1 september) werden er bijna 600 nieu we leden-abonnees (totaal nu 115.679) geboekt en 5.500 leden-begunstigers (die volgens de nieuwe wet kunnen toetreden tot een omroep, maar dan geen programmablad ontvangen) waardoor dit totaal op 31.522 Is geko men. Nieuw is voor televisie een discus sieprogramma onder leiding van dr. C. J. B. J. Trimbos, waarin onderwer pen waarover men gewoonlijk niet gemakkelijk praat, aan de orde wor den gesteld. Gesprekspartners zijn mevrouw mr. Erika van Dijk-Visser en de heren L. O. ten Cate, mr. J. van den Bergh. drs. J. P. A. Gruyters en prof. dr. J. Kruithof. Voor het eerst te horen op zondag 1 oktober met als onderwerp „Minderheden". Op maandag 9 oktober houdt de VPRO in Amsterdam voor rechtstreekse tv-uitzending een teach- in „Geloven zonder kerk", waar bij protestanten en rooms-katliolie- ken onder leiding van prof. dr. J. Sperna Weiland zullen debatteren met geestverwanten die de kerk hebben vaarwel gezegd. Tv-dagsluitingen zullen niet wor den gegeven: religieuze en kerkelijke vragen komen uitsluitend aan de or de in documentair-informatieve vorm. Daarvoor dient o.a. een docu mentaire van Hans Paardekooper over „Vrijzinnig christendom achter het IJzeren Gordijn". De VPRO blijft samen met NCRV, KRO en IKOR werken aan de tv-se- rie in verband met de Lutherherden- king. Voorts staan een aantal tv-docu- mentaires op het programma, o.a. over het leven en werk van de vorig jaar overleden auteur Henk van Randwijk over „de mens Anton Mus- sert' en (in reportagevorm, waarvoor Dick Verkijk en Leo Kool weer teke nen) het interne Duitse verzet in de tweede wereldoorlog alsmede „Israël en de Arabische landen". DRAMA De televisiespelen van de VPRO zijn geadviseerd door Otto Dijk en geven veel eigentijds werk te zien. o m. van Hugo Claus. Harry Mulisch, Jan Wolkers. Simon Vestdijk en de Vlaming Tone Brulin. Vier novellen van Georges Sime- rion (geen Maigretsl) worden door Otto Dijk voor televisie bewerkt en Kees Brusse zal er telkens de hoofd rol in spelen. De kunstprogramma's zullen minder interviews bevatten en een meer beschouwend karakter krij gen. Nieuw is een opinie vormend magazine over literatuur en beelden de kunsten, waarvan één aflevering in kleur verschijnt. tlouw Y ff Ut hu Y au n tf Zondagavond a.s. zal de AVRO de eerste van vier nieuwe shows met Caterina Valente uitzenden. Deze produkties zijn weer samen met ZDF (tweede Duitse tv-programma) gemaakt en voor de Duitse kijkers is maar over j de start al gemaakt. 1 Caterina ontvangt in deze shows weer allerlei gasten en zondagavond zult u haar o.m. in gezelschap van de rUJdmSdV'\Wo",'.,.m«f'',^'rd':,n befaamde tweeling, de Kezsler-sisters zien. Hier een erwacht dat het rich niet tal ken- j opname van het dnetal bi] zang en dans. merken door overdreven eerbied voor Catertnabroer Silvio Francesco zal ook van de partij zyjn, evenals Johan Heesters en onze Conny van den Bos. die Nederland vertegenwoordigt. In Duitsland gaan de shows in kleuren uit. Filmrubriek. Oude Draaidoos torubriek blijven, er komen regelma tig cabaretprogramma' het „kritisch cabaret" zijn de bespre kingen nog gaande „Van dit program gevestigde en vertrouwde opvattin gen. die een gemakzuchtige behaag lijkheid mogelijk maken" Belgisch kijkgeld wordt verhoogd KOERS (Vai e radio- en tv-redactle) gen. Kruistvoord-ptizzel zonder zwart r 2 3 5 6 7 8 9 2 J 4 5 6 7 8 9 De koers welke de VPRO in zijn programmering vaart is deze: men verdeelt de stof functioneel over radio en televisie: onderwerpen die zich lenen voor tv-behandeling roert men in de radio niet aan en omgekeerd. De VPRO gelooft dat „de radiotaak I van een kleine kwaliteitsomroep" ligt op het terrein van de goede (lichte en serieuze) muziek, achtergrondinforma tie en bezinning, j De televisie wordt minder gebruikt voor (religieuze) bezinning, maar wel voor informatie en opinievorming be- Horizontaal: 1. Heimwee, 2. plaats in Gelderl. - plotseling, 3. keukenge rei - vertegenwoordiger, 4. Europe aan - appel. 5. bijwoord - onbep. voornaamw. - plaats in Gelderl.. 6. paard - muzieknoot - samengedron gen menigte. 7. rangtelwoord, 8. een zekere - gewicht - vreemde munt, 9. ontkenning - aanw. voornaamw. - rijschool (afk). Verticaal: 1. Plaats in Gelderl.. 2. geur - plaats in Gelderl., 3. scheik. element (afk) - bloem - buitenhaven, 4 ganzenboer - houten vat, 5. afzon- wordt gereconstrueerd, derlijk - end. 6. Vertelling - muziek- Verder wijdt Simon noot. 7. niet een - tegenstelling van scherts. 8. voorzetsel - land in Euro pa (afk) - rivier in Duitsland, 9. Euro peaan - voorzetsel - Nederl. schrij- HILVERSUM De VPRO. die op Oudejaarsavond op het scherm komt, heeft voor deze uitzending als hoofd moot een grote kleurenshow op sta pel staan. Het wordt een studiopro- duktie van de eigen amusementsafde ling. waarin het publieke vermaak de jaren 1920-'30 met olijkheid Oplossing vorige puzzel. 1. Wanneer. 2. Sandaal. 3 Terreur. 4 Termiet. 5. Kantoor. 6. Antenne. 7. Opstand. Collem de- avond (in zwart-wit) een program ma aan in 1967 overleden filmar tiesten en ten slotte wordt gedacht aan een uitzending „Carnaval des ani- meaux". die zich weer op amusement Op een andere avond wil de VPRO een kleurenfilm uit Montreux met de zanger Marcel Amont vertonen. HILVERSUM Met ingang van 1 januari a.s. wordt in België het kijk geld verhoogd met 6.40 per jaar, zodat de totale som dan 76,80 (960 fr.) wordt. Het gecombineerde kijk en luistergeld stijgt daarmee tot ruim 91 gulden per jaar. Hiermee zal Bel gië nog net onder Oostenrijk, het land dat de hoogste radio- en tv-gel- den heft. blijven. In de toelichting, welke de regering bij dit besluit heeft gegeven, staat te lezen dat er op het ogenblik in som mige andere landen meer kijk- en luistergeld wordt betaald dan in Bel gië en dat er dus best nog een schep je kijkgeld bovenop kan. „Maar," vra gen journalisten zich nu af in hun bladen, „na 1 januari worden wij op Oostenrijk na het duurste tv-land ter wereld. Mogen wij dan ook op één na de beste tv-programma's verwach ten?" Voorlopig nog niet, want de meer opbrengst van 32 miljoen per jaar zal dienen voor de stichting van een fonds dat beheerd wordt door de mi nister van culturele zaken en bestemd voor verbetering van pro gramma's en de voorbereiding van de kleurentelevisie, waarover België in 1970 pas gaat praten. Een deel van de gelden gaat boven dien nog naar de minister van econo mische zaken, die het zal bestemmen als compensatie voor de vermakelijk heidsbelasting op bioscoopkaartjes, welke wordt afgeschaft. De tv-kij- kers moeten dus betalen voor de bi oscoop! De Belgische regering durft heel wat aan! Geen wonder, dat het kijkend pu-> bliek onder onze zuiderburen geen gat in de lucht springt bij deze maat regel. die het nog meer geld uit de zak klopt. RADIO dat Nieuw voor de VPRO-radio maandags na het nieuws van 1 uur actualiteiten over ontwikkelingshulp worden uitgezonden, alsmede een maandelijks programma „Interview- met het verleden", waarin twee wille keurige personen discussiëren met een bepaalde historische figuur over „diens tijd". Te horen op zondag avond 7.55 uur. Later op de zondag avond (8.20 uur) zal de VPRO steeds een tien-minuten-cabaret op de kri tische toer, met elkaar afwisselende artiesten, uitzenden. Het vrouwenprogramma van me vrouw Mien Holthuyzen is verdwe nen. en vervangen door de rubriek „Thuis", waaraan zij echter een bij drage voor de vrouw blijft leveren. Het jonger. ogramma „Ronduit" wordt nu (vri^ags half zeven) ,,Héee", maar behoudt „het vrije woord". In een vrijdagsmiddags kin derprogramma komt o.m. een creatief spel „Van horen zeggen", waarin kin deren improviseren naar aanleiding van een Bijbelverhaal. Reportages van Prinsjesdag VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.00 uur programma over Luxemburg in verband met het staatsiebezoek. 8.30 uur speelfilm voor volwassenen: „Spionnen". 10.30 uur samenvatting voetbalwedstrijd Nederland Oost-Duitsland. Ned. 2 KRO 8.05 uur „Waauw", gedanste hitparade. 8.35 uur aflevering van Batman. 9.25 uur Europees panorama. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.1010.05 uur (NRU) voetbalwedstrijd Nederland Oost-Duitsland. 11.20 uur jazzmagazine. Hilversum II NCRV 8.15 uur vervolgspel „De LondonMelbourne-race". 8.30 uur Radio Kamerorkest concerteert. 10.15 uur informatie in „Wijd als de wereld". 11.15 uur romantische muziek. (Va c radio- en tv-redactie) NEW YORK De Verenigde Staten zulen de kwes tie-Vietnam voorlopig niet opnieuw aan de orde stellen in de Veiligheidsraad, zo wordt uit diplomatieke bron vernomen. De Amerikaanse regering zou Wel willen dat de Vei ligheidsraad gaat debatteren over de wijze, waarop een nieuwe Geneefse conferentie over Zuidoost-Azië kan worden georganiseerd. In februari 1966 kwam de Viet nam op de agenda, nadat de VS negen van de tien stemmen hiervoor hadden weten te krijgen. Wanneer Washington er nu weer in zou slagen de steun van negen leden te bemachtigen, zou dit groot psychologisch succes voor de Amerikanen zijn, ook al zou de Sowjetunie ongetwijfeld haar veto een door de VS ingediende resolutie uitspieken. In dat geval zou Washington kunnen zeggen, dat het streven naar een vreedzame regeling van het conflict door het radioforum onder lei- communistische kamp is getorpedeerd. Aangezien er niet voldoende steun in de Veiligheids raad is te verwachten, heeft de Amerikaanse regering er nu voorlopig maar vanaf gezien, initiatieven te ont wikkelen. HILVERSUM Zowel radio als televisie (NRU en NTS) zullen aan dacht besteden aan de gebeurtenissen op Prinsjesdag, dinsdag a.s. (19 sep tember). Vooral de radio geeft veel te De uitzendingen, resp. op'Ned. 1 en Hilversum I, beginnen om 12.55 uur met een verslag van de opening van de zitting der Staten-Generaal en het uitspreken van de Troonrede. De NTS besluit deze reportage om plm. 1.45 uur en geeft er 's avonds tussen 7.30 en 8 uur op Ned. 2 een samenvat ting van. maar de NRU blijft in de ether en laat om 3 uur een verslag van de Kamerzitting volgen. Om half 4 zal de minister van financiën prof. dr. H. J. Witteveen een toelichting op de begroting geven en tien minuten naar later begint een radioforum onder lei ding van mr. G. B. J. Hiltermann. waarin prof. dr. C. Goedhart, mr. W. Scholten en dr. C. de Galan hun visie op de begroting geven. Om 4 uur wordt dit nationale pro gramma nog een uur voortgezet op Hilversum ll, waar de fractievoorzit ters van de Tweede Kamer discus siëren over de miljoenennota. Kerkdienst 's Morgens om 10.45 uur is de NRU op Hilversum II in de ether voor het uitzenden van de interkerkelijke ge bedssamenkomst (van een half uur) in de Haagse Grote Kerk. welke bij de opening van het parlementaire jaar wordt gehouden. Voorgangers zijn ds. C. Verhage, ds. G. W. J. den Herder, D H. Meij- nen en prof. M. Kok. DALFSEN Gisteren is de 49-jari- ge loonwerker H. J. van Leussen uit Dalfsen onder een kantelende land bouwtrekker terecht gekomen. De man was op slag dood. Enige jaren geleden kwam een vijf tienjarige zoon van de heer Van Leus sen op dezelfde wijze om het leven. FS leggen hoofd in de school 50 „Vertel me onder het eten erover. De vergadering is om acht uur. zodat wij ons niet hoeven te haasten, maar we mogen ook geen tijd verspillen." Moore duwde hem naar de eetzaal. David merkte dat iedereen in de buurt naar hen keek met uitdrukkingen die bijzondere nieuwsgierigheid verrieden. Die mensen zouden ongetwijfeld, zoals de hele stad trouwens, van de vergade ring op de hoogte zijn. De grote eetzaal was bijna vol en terwijl zij wachtten tot een jonge vrouw die op dezelfde gastvrije manier lachte als de dames in alle restaurants van Amerika, hun de plaatsen wees. kwam hij tot de conclusie dat het niet prettig was zo in het middelpunt van de belangstelling te staan, zoals dat bij een plattelandsdokier het geval is. Moore scheen te merken dat men naar hen keek, want hij zei zacht: „Vijftien jaar geleden misschien tien zouden ze zich niet zo hebben opgewonden dat er geen doktoren in de stad waren. Zij zouden dat aanvaard hebben als een onderdeel van hun over het algemeen hard lot. De houding van de mensen tegenover de doktoren is •eranderd zij verlangen meer en zijn beter ingelicht... Zij heeft een tafel voor ons gevonden. Laten we erheen gaan Toen zij zaten en de gastvrouw wegliep, zei hij: „En wat denk je nu van May Turner? Is het trombose?" „Dat zou ik niet zonder arteriogram willen verklaren, maar het lijkt er wel op." ,Ik ben niet op die dingen. Je moet een slagader openen hem naar buiten halen, denk ik." „Ja en de slagader een beetje versterken op de plaats waar je erin gaat, met plastic of een enting van een ader." „Hoe lang kunnen wij een operatie uitstellen?" „Er is toch geen reden tot uitstel? Hoe vlugger hoe beter, a een poosje verandert de klontering in vezelachtig weefsel i als dat gebeurt moet je zo veel mogelijk wegsnijden. Een trombose die tamelijk oud is, is eerlijk gezegd moeilijk weg te nemen. We hebben daar nog niet veel ervaring in, maar ik heb Fairchild twee of drie keer geassisteerd. Er is echter geen reden om te wachten. Zij lijdt een zekere pijn en de bloedsomloop is enigszins in het been belemmerd." „Toch vind ik dat we de operatie zo lang mogelijk moeten uitstellen." „Waarom?" Hij was zich ervan bewust dat hij zelfbe wuster sprak dan je van een aankomend chirurg die tegen een ervaren dokter spreekt, zou verwachten. Daarom ver zachtte hij zijn vraag: „Waarom wilt u uitstel?" De opinie van Armstrong over Moore was niet gebaseerd op wat hij van Moore zelf had gezien, maar op de hele categorie van plattelandsdoktoren. Hij was er diep van over tuigd dat de plattelandsdoktoren veel minder bekwaam en onderlegd waren dan doktoren uit de stad. Hij had het nooit ter sprake gebracht, hij wilde onder alle omstandigheden beleefd blijven. Hij vond dat dit de enige houding was die enige kans maakte de spanning om met dergelijke collega's te werken te overleven, en na even nagedacht te hebber., zwakte hij zijn vraag nog meer af: „Dat zou ik eigenlijk graag weten. Moore." „Zij heeft een trauma van haar verpleegstersopleiding. Zij had het nooit zo lang moeten volhouden, maar zij beschikt nu eenmaal over veel wilskracht en dat is haar noodlottig geworden- De trauma of wat het ook is zorgt ervoor dat haar wil een invalide te zijn de overhand krijgt. Zo denk ik er tenminste over." „Maar waarom zouden wij haar lichaam niet behandelen en dit psychiatrische probleem apart beschouwen?" „Ik ben er tamelijk zeker van dat als wij haar met rust laten, zij haar evenwicht vanzelf wel terugkrijgt. Als wij de zaak forceren en haar opereren, zou ze wel eens geestelijk kunnen instorten, zo erg dat zij nooit meer beter wordt. Nee, ik wil hierin niets forceren." „Voor mij is de goede volgorde: eerst opereren en dan de rest de natuurlijke loop laten hebben, als dat mogelijk is, anders een therapie. Of we zouden haar direct naar een psychiater moeten sturen." „Dat laatste is onmogelijk. Het gaat volkomen boven haar en mijn begroting, en trouwens, een ervaren psychiater vind je het dichtst bij je het in Warwick. Nee, als je denkt dat de operatie een jaar of een anderhalf jaar uitgesteld kan wor den, dat zou dat het beste zijn, ook al lokt het je niet aan." Armstrong wilde weer protesteren, besefte echter dat hij genoeg had aangedrongen en besteedde zijn aandacht aan de soep; het was dezelfde groentensoep als 's middags en aJleen naar de bodem toe werd de soep wat dikker, maar hij had honger en was op het gebied van eten niet zo kritisch. Na een flinke ruimte na hun meningsverschil, vertelde hij Moore van zijn grote idee. Moore luisterde blij met be langstelling. Wordt vervolgd CEÈB^üMf Transparant Satin - transparante kleurlak POOZ PEZE HOU&N6 USPSLAPr PEAAN- ae-cnr I/AN PE ppoüwen EN Noppy AAAAkrT oaap ceerrc, óseeu/n ua//. SUKKELTJE EN BRUUNKE 52 „Is dat even toeval lig?!" aegt de agent Hij steekt de foto bij zich en klimt op zijn fiets, om naar de Stoute Rikjes te gaan. Stikkeltje legt hem uit, waar ze kamperen. Boven verwachting wor den alle foto's tóch verkocht. „Wie er maar half op staat, hoeft ook maar half te betalen!" zegt Stikkel tje. En zó verdienen ze toch nog aardig! Op weg naar het huisje van de hoedenmakers ko men ze langs een aanplakzuil. „Hedenavond gratis pianoconcert voor iedereen!" staat er aangeplakt. „Zul-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 8