Goud dan goedkoper bloemzaad Werkgelegenheid is niet alleen kwestie van geld Voorzitter chr. aannemers: „In eerste plaats wegen nodig Zwartwit, bruin en veel klatergoud Vorstelijk galadiner HONDERD JAAR SLUIS GROOT Politie voor klappen niet vervolgd WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 Eis van H jaar tegen man, die tweemaal vrouw wilde doden UTRECHT De 52-jarige Utrechter H. de J., die in fe bruari binnen één week twee maal had geprobeerd zijn vrouw van het leven te bero ven, hoorde gisteren voor de Utrechtse rechtbank een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring tegen zich eisen. Beide malen was de vrouw, van wie hij sinds enkele maanden gescheiden leefde, er ongedeerd afge komen. Volgens verdachte had hij niet de bedoeling gehad zijn vrouw te doden. Hij was er alleen teleurgesteld over dat zij althans volgens De J. een verhouding had met een kostganger. Het mes waarmee hij haar had gestoken zou een souvenir mesje zijn geweest. Acteur Jan Ketel in ziekenhuis AMSTERDAM De acteur-regis seur an Retèl is plotseling in een Amsterdams ziekenhuis opgenomen. Als gevolg hiervan zijn de voorstelling- gen van „Pygmalion" in het Nieuwe De la Mar-theater uitgesteld. (Van onze soc.-ecou. redactie) VLISSINGEN Een honderd miljoen gulden hier inpompen en nog eens honderd miljoen daar, betekenen geen echt werkge legenheidsbeleid. Dergelijke in jecties zijn welkom, maar lossen nog geen werkelijke problemen op. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke aannemers- en bouwvak patroonsbond. de heer D. Versloot, vroeg vandaag in de ledenvergade ring van zijn bond meer infrastructu rele maatregelen van de overheid, speciaal voor het noorden van het land. Er moeten meer lucht-, water en landwegen komen om de vestiging van industrieën te bevorderen. 1 De luchtverbindingen van het westen naar het noorden en zuiden van het land zijn zo'n succes, dat uitbreiding en intensivering gewet tigd zijn. Het kanaal naar Gent met de I industrievestiging in Terneuzen en I omgeving bewijzen de betekenis van Een foto na De Foto Bij een staatsbezoek hoort een officiële staatsiefoto. Het gezel schap stelt zich dan zorgvuldig op en blijft deftig in de plooi. Want zo'n foto is belangrijk voor de historie en gaat de archieven in. Gistermiddag tijdens het be zoek van groothertog Jan van Luxemburg en zijn echtgenote aan ons land was het zover in het paleis op De Dam. Het is een keurige foto geworden (zie bo ven). Maar prins Bernhard vond, dat het mooi genoeg was geweest en direct na de plechtigheid be dankte hij in een toespraakje de fotografen voor hun toewijding. De vrolijkheid van de prins werkte aanstekelijk op het hoge gezelschap. En ja, toen knipten de camera's weer (zie beneden). De foto was toen geheel anders. En, wat ons betreft, wel zo in teressant. Voor het portret had den geposeerd koningin Juliana, p rins Claus, prinses Beatrix, groothertog Jan, prinses Chris tina, groothertogin Josephine Charlotte, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en prins Bernhard. voldoening over uit, dat zijn staatsbe zoek samenvalt met een periode van vooruitgang in de bilaterale betrek kingen. Evenals de Koningin dat vóór hem deed, prees ook hij de samenwer king tussen beide landen in dei Bene lux. De zakelijke betrekkingen zijn uitgebreid en Luxemburg heeft kun nen profiteren van de stimulansen van de buitengewone dynamiek van de Nederlandse economie. 's Middags hadden de vorstelijke gasten samen met Koningin en Prins een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum na in het stadhuis te zijn verwelkomd door burgemeester dr.I. Samkalden. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De collectie van Leeser wordt gebracht on der de naam La femme dans le vent, vrij vertaald Gejaagd door de wind, maar dan een lichte na jaarsbries en geen poolstorm. Een roklijn, die bijna steeds flink boven de knie bleef, veel mouwloze japonnetjes en ivoortinten, doen niet bepaald aan een strenge winter den ken. Zelfs de après-ski kleding, waar mee begonnen werd, bleef licht en sierlijk met behalve de aangesloten nylon jacks, tailleurjasjes variërend van taille tot heuplengte, die we bij zonder elegant vonden. Wie in de win terse bergen gaat wandelen inplaats van skiën zal er zich heel prettig mee voelen. En voor in het hotel of aan de huiselijke haard mooie zwarte, donker blauwe of bruine broekpakken van fluweel, waarbij dan een blouse met volants en ruches gedragen kan wor den. Wie de lange rok inplaats van een broek verlangt kan kiezen tussen een heuprok of een rok met hoge taille. Een taille, die smal moet zijn, want er wordt een brede ceintuur om gedragen. Inplaats van fluweel ook veel flanel in de bekende grijze tinten. AMSTERDAM De Luxemburgse vorstelijke gasten, groothertog Jean en groothertogin Josephine-Charlotte hebben gisteravond aangezeten aan een galadiner in de krijgsraadzaal van het Koninklijk paleis op de Dam, dat was aangeboden door Koningin Juliana. In een toespraak bracht de Konin gin in herinnering, dat het nog maar kort geleden is. dat groothertogin Charlotte afstand heeft gedaan van de troon. „Zij zal", aldus de Konin gin. „in onze herinnering blijven voortleven als een staatshoofd, wie gedurende haar hele regering de ban den met ons land na aan het hart lagen en wier bewijzen van een persoonlijke vriendschap ons zo vaak hebben getroffen. Maar het is met dezelfde warme gevoelens, dat wij haar zoon en opvolger en haar schoondochter welkom heten". Groothertog Jean sprak er o.m. zijn Messteek in buik bij café-ruzie ARNHEM Tegen de 30-jarige los arbeider Alex van W. uit Arnhem eiste de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank gisteren een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, wegens het toebrengen van zwaar letsel aan de 33-jarige Arnhemse arbeider J. F. v.d. V. Met een fors mes had Van W. in Juni in een binnenstad-café zijn te genstander levensgevaarlijke wonden ln de buik toegebracht. Dank zij snel «hirurgisch ingrijpen bleef hij in le- Regel (Van onze speciale verslaggever) ENKHUIZEN De hogere rekenkunde van zaad is gis teren op een originele wijze naar voren gekomen tijdens een persconferentie, die Sluis Groot hield ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan. De firma, de oudste en grootste op het gebied van bloem- en groentezaden in Nederland en tot de Grote Tien van de wereld behorend, bood een symbolische gift aan de NOVIB aan: 100 kilo koolzaad van het reeds 65 jaar bestaande ras Roem van Enk huizen en bestemd voor Indonesië. Aangezien elke oogstrijpe kool tus sen de 2 en 3 kilo weegt, is de produktie van 100 kilo koolzaad (4 miljoen kilo vrucht dus) voldoende voor 32 miljoen dagrantsoenen vita mine C. Het areaal, dat ermee kar. worden bezaaid, heeft slechts een oppervlakte van 75 hectare. Het concern, dat alleen in Enkhui zen ruim 200 mensen emploveeH dat op duizenden hectaren overal -ter wereld een bloeiende contract- teelt bedrijft en dat bij tuinbouwers en conservenindustrieën in binn^n- en buitenland een grote bekendheid geniet, lichtte nog meer tipjes van de sluier op. Tienduizenden kilo's bloemzaad worden jaarlijks omgezet, verkregen uit 1500 rassen van 300 gewassen. In de sector groentezaden wordt met honderdduizenden kilo's gewerkt. Daar zijn 60 gewassen aan bod, die onderverdeeld zijn in liefst 400 ras- De president-directeur, de heer N. Veldhuyzen van Zanten, wees op de betekenis van tuinzaden in het licht van het werdvoedseltekort. Hij sug gereerde o.m. dat in landen, waar de pot nogal schraal is, beter en geva rieerder gegeten zou kunnen worden als er meer waarde wordt gehecht aan de import van elitezaden. In het algemene beeld van de ont wikkelingshulp is het zo dat het ont vangende land aan het gevende land zijn eisen stelt. Men krijgt wat men wenst, en niet datgene wat mis schien wenselijker zou zijn. Ook Den Haag wijkt niet af van de regel dat de projekten, die met belastinggeld gesteund worden, de zegen hebben van het betreffende land. Dat de ter beschikking gestel de kapitalen en deskundigen daar door wel eens in de prestige- in plaats van de behoeftesfeer terecht komen, wordt als een niet te voorko men risico gezien. Koolzaad Sluis Groot toonde met cijfers aan wat een eenvoudige zak kool zaad van 100 kilo voor de bevolking van een ontwikkelingsgebied kan be tekenen. Een mens, zo hebben de geleerden uitgerekend, heeft dage lijks 50 milligram vitamine C no dig Deze kunnen worden geleverd door 125 gram rauwe kool. Een kilo kool voorziet dus acht mensen van een vo' vaardig dagrantsoen. Nu bevat een kilo koolzaad 30.000 korrels. Hieruit groeien 15.000 plan ten, omdat ongeveer de helft verlo ren gaat aan pikkend gevogelte en verstikkend onkruid. Onderzoek In de vorige eeuw was het hei ontwikkelen van nieuwe rassen een zaak van veel proberen en van veel geluk. Tegenwoordig liggen achter de spinazie, de komkommers of de tomaten, die we vaak zo achteloos in de winkel verkopen, jaren van wetenschappelijk onderzoek verbor gen. In de zaadteelt, die van groot be lang voor de Nederlandse export is, geldt als axioma dat de natuur hoop geeft en de research zekerheid. Tus sen microscopische onderzoekingen en groots opgezette veldproeven voert een lange weg van kruisen selecteren en isoleren. De hybrideteelt: het bewust combi neren van gunstige eigenschappen van met zorg gekozen ouderlijnen (erfelijkheidswetten van Mendel) doet rassen ontstaan, welke voldoen aan van tevoren gestelde eisen van maat, kleur, smaak en andere kwali teiten. Ter gelegenheid van haar jubi leum liet Sluis Groot enkele re- kenduiveltjes rondspringen, die op het slappe koord van de bloemzaden verbluffende staaltjes van hun kun de gaven. Zelfs mensen, die nauw bij het zaadbedrijf betrokken zijn, schrokken van de getallen en de ver gelijkingen, waarmee gegocheld werd. Verbazingwekkend Dat een kilo zaad van het begonia ras Witte Planeet de lieve som van 160.000 gulden kost, kan men alleen maar op gezag geloven. En dat er altijd nog 88.000 gulden moet wor den neergeteld voor een kilo petunia- zaad Grandiflora (eveneens een F1 of hybrideras) zal een buitenstaan der zeker ook nog verbazen. Als zaad is begonia Witte Planeet dus ruim 53 keer zo duur als goud (3.000 gulden voor een kilo van veer tienkaraats kwaliteit), terwijl de pe tunia Grandiflora bijna het dertig- voud haalt. De lezer, die hieruit concludeert dat begonia's en petunia's wel onbe taalbare bloemen moeten zijn, kun nen we troosten. In een kilo zaad van Witte Planeet bevinden zich 70 miljoen korreltjes, en in een kilo zaad van Grandiflora nog altijd 10 miljoen. Andere prijzen van bloemzaden per kilo: Vlijtig Ltèsje 18.000 (2 milj.) Leeuwebek 17.200 (6 milj.) Grote Madelief 1.800 (10 milj.) Aster 160 (600.000) Korenbloem 30 250.000) Muurbloem 18 (600.000) Zinnia 4 (100.00) Bij groentezaden, die veel minder fijn zijn, gaat het om heel andere bedragen. Een kilo zaaizaad van doperwten waarvan 10 tot 18 kilo handelszaad van goede kiemkracht kan worden verkregen, kost slechts 1,20. Gewone spruitkool met een vermenigvuldigingsfactor van 2500 doet als zaad 130 per kilo, pronk- bonen (30 tot 70) 3,50 en wortelen (300) 15. Zwart wollen cape met een „Car- din"-gat, waardoor het fel oranje van de japon opkleurt. Dan opeens een uitspringer, een mantel van zeer grove tweed in oker-wit-bruin. Een dikke bies om zoom en kraagloze hals. Andere mantels jong en licht, vóór meestal prés du corps en achter met horizontale naden en een klokkend rokgedeelte. Bi] een paar heel gekle de mantels waren de naden met een extra siersteekje bewerkt. En natuur lijk capes. Al dan niet gecombineerd rriet een tailleur of japon. Cape-voe- ring en japon corresponderen dan al tijd. Bruin, zwart én wit waren de hoofdkleuren, soms met een vlam mend rood afgewisseld. Voor cocktail- en avondkledij ko men de brocaten in pasteltinten te voorschijn overdadig gegarneerd met brede halspassen van goudpassement of bont kralenborduursel. Persoonlijk is het me een raadsel hoe iemand, die in die prijsklasse kleren koopt, zo iets kan kiezen. Men kan er geen enkel juweel op dragen en moet het houden bij het klater goud. waterwegen. Een Eemshaven zou in het noorden een zelfde effect kunnen hebben. Om de wegenaanleg te stimuleren dacht de heer Versloot aan instelling van een tollensysteem. Hij vroeg zich af, waarom in een nieuwe tijd sommi ge oude middelen niet opnieuw bruik baar kunnen worden. Amerika heeft dankzij het tollensysteem het wegen- vraagstuk opgelost. Vrije huren Vrije huren in een deel van het land vond hij een belangrijke bijdra ge tot verbetering van de situatie in de bouw. Er is veel weerstand tegen vrijmaking van de huren, omdat men ontwend is aan de „simpele waar heid, dat de huren een normale ex ploitatie van het woningbezit moge lijk moeten maken. De waardering voor het eigenwoningbezit is in ons land op een laag peil gekomen, ter wijl juist hier de woning in zo hoog aanzien heeft gestaan." Wat er gaat gebeuren, aldus de heer Versloot, is niet veel anders dan dat de bewoners eindelijk gaan beta len, wat zij jarenlang gedeeltelijk gra tis hebben ontvangen. Het Bouwfonds Nederlandse Ge- gemeenten1 zag de NCAB-voorzitter maar'liever verdwijnen. „Het is in de nood geboren en heeft zijn betekenis gehad. Wie ruimt het op, nu de oorspronkelijke doelstelling zijn bestaan niet meer rechtvaardigt. Bij een eerlijke concurrentie kunnen de particuliere bouwondernemers het goedkoper, gelet op de enorme kosten van het fonds om het eigen apparaat in stand te houden." Passend werk Om de bronnen van de welvaart te behouden zal ieder iets van de vruch ten moeten opgeven. De bereidheid om ander werk te aanvaarden, dat misschien niet helemaal „passend" is, moet groter worden en de overheid zal een ingrijpende herziening van het subsidiebeleid moeten aandurven. De heer Versloot vond het vreemd, dat we werkloosheid kennen, maar ook nog buitenlandse arbeidskrach ten aantrekken. Vooral voor on geschoolden zou het begrip „passen de" werkgelegenheid ruimer moeten worden geïnterpreteerd. De verhoudingsgewijze hoge jeugd lonen noemde de heer Versloot als een van de oorzaken voor de hoge jeugdwerkloosheid. Wanneer straks over een nieuwe cao gesproken wordt, zal het werkelijk belang van het bouwbedrijf en de jonge mensen op lange termijn zwaarder moeten wegen dan de schijnbare successen op korte termijn. „Begrip voor de huidige situatie en bereidheid mee te werken aan werke lijk verantwoorde en noodzakelijke maatregelen ia\ in het algemeen bij de nieuwe cao-onderhandelingen voor beide partijen het uitgangspunt moeten zijn. Ik hoop dat de sfeer niet door welke oorzaken dan ook vertroe beld wordt. Het werkelijke belang van ons land, van onze bedrijfstak en daarmee van allen die daarin werk zaam zijn, zal voorop moeten staan", aldus de heer Versloot in zijn ope ningsrede. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsui ker zal geen strafvervolging tegen een maréchaussee of politieman instellen naar aanleiding van de klacht van de NTS-journalist Wiebo van der Linde over het optreden van de politie tegen hem op zaterdag avond 8 april. De journalist liep die avond enkele klappen op naar hij meende van een marechaussee waardoor hij een hersenschudding kreeg. Strafvervolging wordt niet in gesteld omdat niet bekend is wie geslagen heeft. De journalist gaf op de bewuste avond aanwijzingen bij het maken van opnamen voor het NTS-journaal van ongeregeldheden in de omgeving van het Spui. Vrije huren LIET bouwbedrijf is een conjunc- tuur-gevoelige bedrijfstak. Thans valt hef toenemende werklozental bovendien samen met een toenemen de verzadiging van de woningmarkt. Om de bouw te stimuleren heeft de minister van volkshuisvesting in grote delen van het land op korte termijn een liberaler huurbeleid af gekondigd. Vrije huren betekenen normale exploitatie van het woning- bezit en aanmoedigen van de woning bouw als geldbelegging. Ook de huiseigenaren, hoewel min der genoemd, behoren tot de verge ten groepen van de na-oorlogse ja ren. Gestegen bouwprijzen, hogere grondlasten, meer straatbelasting en toenemende personele belasting heb ben inv de huurverhogingen nauwe lijks compensatie gevonden. Tot een bouwbedrijf behoort ook een gezond huurniveau. Minister Bogaers heeft grote verdiensten gehad voor het bouwbeleid, maar financiering en huurpeil hebben onvoldoende aan dacht gekregen. Het accent is bij de overheid in plaats van bij het be drijfsleven blijven liggen. Minister Schut gaat hierin verande ring brengen. Dit is ook in het be lang van de werkgelegenheid. Als bij alle veranderingen kunnen zich hier excessen voordoen, maar ook bij de vrije huren zullen deze uitwassen slechts tijdelijk zijn. De voorzitter van de Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond heeft vandaag hierop terecht de aandacht gevestigd. Wanneer de overheid een goede beslissing neemt moet dit gezegd worden, vooral bij tijdelijk impopulaire gevolgen. Telefoneren met druktoetsen AARHUS Ir. F. J. Philips heeft in de Deense stad Aarhus een volledig getransistoriseerde openbare telefoon centrale in gebruik gesteld, de eerst» in Europa. In de centrale komt geen enkel be wegend deel voor, waardoor de ver bindingen zeer snel tot stand worden gebracht. De telefoonabonnee kreeg door deze verandering de beschikking over een telefoontoestel, waarbij de kiesschijf werd vervangen door veel sneller wer kende druktoetsen. na iedere maaltijd... r%K 25 c Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond, Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. De Vietcong in Zuid-Vietnam roept ook de meisjes op om deel te nemen aan de strijd met de Amerikaanse militairen. Ze moe ten gevechtsklaar zijn om de aanvallen het hoofd te kunnen bieden. Daarbij hoort de nodige schietvaardigheid, die ze leren van een van de vrouwelijke Vietcong-leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7