Rationele algemeen opzet voor kerkewerk OMVANGEN BOEKEN Uw probleem is het onze.... LASTV VAN y EEN KATER? Einde samenspreking met Chr. Ger. Kerken Nieuw record voor Urk Bisschoppen zullen geboortenregeling niet bespreken Scheepsbouw krijgt 54 min. Reorganisatie ARJOS: ook individuele leden HERVORMING IN EUROPA WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 Een woord voor vandaag Wij mensen zijn over het algemeen niet zo snel van aanne men. We zijn een tikkeltje aan de voorzichtige kant. Van daar het gezegde: 17 kvnt me nog meer vertellen. Wat we willen, zijn bewijzen. Eerst zien. dan geloven. Zo is het voor velen altijd geweest en zo zal het voor velen altijd wel blijven. In de bijbel zijn daar al voorbeelden van. Tho mas wilde eerst zijn vinger in de wonden leggen, wilde hij geloven dat Jezus toas opgestaan. En de schriftgeleerden en de farizeeën wensten een teken uit de hemel Lucas 11 16) Ach, we willen natuurlijk graag geloven dat U bent, wie U zegt te zijn. U kunt dingen doen waarover ivij verwonderd staan. Maar laat U nu eens Het is vandaag de dag nog precies eender. Ik zou best willen geloven, als Altijd maar dat „als". Altijd maar die bewijzen. Zalig echter zijn zijdie niet gezien en loch geloofd hebben. Die de sprong op genade of ongenade hebben durven doen. Wij lezen vanavond 1 Samuel 26 vers 1 tot 12. Bureaus onder één dak Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding Is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Wat moet ik met mijn blau we regen doen als we in september gaan verhuizen? We hebben deze vijf jaar geleden gepoot, waarna zij flink uitgegroeid is. helemaal langs het raam. Antwoord: Het zal niet meevallen een zo oude wisteria te verplanten, maar het is te proberen. U kan de plant een beter boven de grond afza gen. daar het rooien het evenwicht tussen bovengronds en ondergronds verstoort. Pluk alle nog aanwezige bladeren af om sterke indroging te voorkomen. Behoud h^ wortelstelsel zo ruim mogelijk, graaf dus een flink gat en steek de wortels diep en ver van de stam af. daar hier juist de fijne wortels zitten, die voor voeding en water zorgen. Alle gekneusde wor tels moet u bijsnijden. Zet daarna de plant weer even diep als zij gestaan heeft. Gebruik goede grond, druk flink aan. In de zomer moet u zo nodig eens flink gieten. Vraag: We hebben een kleine schildpad, doorsnede 5 cm. Nu ont dekten we aan het achterlijf. Juist onder het schild, iets dat wel een klein schildpadje leek. Door een ver grootglas zagen we aan weerszijden vier haarfijne pootjes, zodat we weer twijfelden. Op de rug is een schildje dat donkerbruin of bijna zwart is. Ook leeft het. want we zien de pootjes bewegen en ook zien we iets dat we voor een kopje aan zien. Kan u ons inlichten"» Antwoord: Het moederdier kan na bevruchting nog drie jaar bevruchte eieren leggen. Wellicht heeft uw schildpad nog een of meer eieren gelegd en wat u onder het schild van het moederdier aantrof. is waarschijnlijk een jong dier dat kort geleden uit het ei gekomen is. Waarschijnlijk waren de omstandig heden voor het jonge dier dermate ongunstig, dat het beschutting bij het moederdier gezocht heeft, wat in normale omstandigheden niet voor- Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De generale) synode der Gereformeerde Ker ken heeft gisteren besloten tot verdere rationalisering van de al gemene kerkelijke arbeid. Met al gemene stemmen aanvaardden zij de strekking en de hoofdlijnen van een nader rapport van de depu-' taten voor organisatie en admi nistratie (O en A.( Gestreefd wordt ernaar om alle al gemene bureaus centraal onder één dak te huisvesten. Dit administratie centrum zal dan ook dienst kunnen doen als vergadercentrum en als re presentatiegelegenheid voor de Gere formeerde Kerken. De Gereformeerde Kerken kennen een kleine dertig deputaatschappen die door de synode belast zijn met een uitvoerende taak. Deze leidden tot dusver een sterk zelfstandig bestaan. De situatie was daardoor in de loop der jaren nogal onoverzichte lijk geworden ook voor de synodes, die daardoor onvoldoende beleidscon trole konden uitoefenen. Coördinatie f. Het rapport-Platteel, dat op de vo- rige synode werd besproken pleitte ervoor een uitgebreid moderamen Geen nieuwe gezichtspunten (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De generale sy node van de gereformeerde ker ken heeft gisteravond goedge keurd dat de samensprekingen met de Chr. gereformeerde ker ken zullen worden beëindigd. De gereformeerde en christelijke gereformeerde deputaten die deze besprekingen sinds 1960 hebben ge voerd, waren zelf ook tot de con clusie gekomen dat voortzetting nog weinig zin had. Zy zagen geen nieu we gezichtspunten meer. Er zullen nog één of meer gesprek ken worden gehouden opdat aan beide synodes een gemeenschappelijk rapport kan worden aangeboden. De opstelling daarvan geeft ons een laatste kans misstanden uit de weg te ruimen, aldus prof. dr. N. H. Rid derbos. rapporteur van deputaten voor de eenheid der gereformeerde belijdenis. Zijn rapport constateerde dat de beide kerken in de afgelopen jaren verder van elkaar verwijderd zijn geraakt. De voornaamste bezwaren van de chr. geref. deputaten betref fen huns inziens onbevredigend functioneren van de belijdenis, de wyze van prediking en de wereldse geest die er in de gereformeerde I kerken zou beginnen te komen en de I houding tegenover de Ned. Herv. Kerk en de Wereldraad van Kerken. V erdrietig groeiend oecumenisch besef blijken kerken die elkaar nastaan, elkaar niet te kunnen vinden. En dat, ter wijl zij beide in gehoorzaamheid aan Gods Woord willen leven en werken. Gelijk bekend heeft ook de gene rale synode der Geref. kerken (vrij gemaakt) drie weken geleden be sloten de deputatenbesprekingen met de Christelijke gereformeerde kerken te beëindigen, omdat ook zij in de samensprekingen geen pers pectief meer zagen. En één van de argumenten van deze synode was juist dat de christelijke gereformeer de deputaten ook met de gerefor meerde deputaten samenspraken. Hartverheffend Optimistischer geluid kon prof. Ridderbos laten horen over het Contactorgaan voor de gereformeer de gezindte (COGG). Niet dat zo veel positieve resultaten werden be reikt, maar de gemeenschappelijke bezinning op zich zelf noemde hij al hartverheffend. De synode droeg deputaten dan ook op, hun medewerking aan het COGG te blijven verlenen. een permanente leidinggevende taak te geven ook buiten de synodezittin gen. maar daar voelde de synode toen niet voor. Wel sprak zij zich uit voor verdergaande coördinatie. Het nu aanvaarde rapport maakt onderscheid tussen werkcoördinatie en financieel-economische coördina tie. Het eerste moet gebeuren door de „colleges van gedelegeerden" die groe pen van deputaatschappen overkoepe len. Het tweede door deputaten FKA en O en A die waarschijnlijk tot één centraal deputaatschap zullen wor den samengevoegd. Alle bureaus van generale depu taatschappen zoals het algemeen - kerkelijk bureau, het algemeen diako- naal bureau, de bureaus van de evan gelisatie, kerkopbouw, de actuarius, de informatiedienst, SSK, het archief en de Stichting Landelijke Samenwer king moeten centraal worden ge huisvest. Communicatie Hierdoor wordt behalve de concen tratie van administratief werk ook de communicatie bevorderd. Om prak tische redenen worden alleen het bu reau van de theologische hogeschool en het zendingscentrum van de cen tralisering uitgezonderd. De instelling van de colleges van gedelegeerden zonder meer leidt vol gens het rapport waarschijnlijk niet in voldoende mate tot opheffing van het tekort aan overzicht bij de gene rale synode. Daarom wordt verder gestudeerd over de toekomstige orga nisatiestructuur en de daarbij passen de werkwijze van de synode. De synodeleden juichten de zuinige en efficiënter werkwijze toe Toch was er ook enige vrees voor te grote invloed van het centraal depu taatschap. Maar de heer T. van der Kooij. voorzitter van O en A. stelde de synodeleden gerust. ,.U moet ons zien als een commissie van beheer tegenover de kerkeraad. Wij nemen geen beslissingen maar willen u hel- Herzien Afwikkeling van schade windhoos in volle gang DEN HAAG De taxatie van de geleden schade in de enkele maanden geleden -door de windhoos getroffen zeven gemeenten is, op een enkele uitzondering na, gereed. De admi nistratieve afwikkeling is in volle gang. uitbetalingen vinden regelmatig Aldus minister Beernink in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer-leden Berg en Van den Doel (beiden soc.) Tot nu toe heeft het nationaal ram penfonds bijna 143.000 uitgekeerd; 1.3 min. is betaalbaar gesteld. In totaal is ruim 25 procent van de gevallen van huisraadschade afgewik keld. Volgens het fonds wijken de ver goedingen voor huisraadschade niet of nauwelijks af van de schadebedra gen. die ministeriële enquêteurs heb ben vastgesteld. Uitgaven van A W. Bruna, Utrecht: De klopjacht op Bruno Heid- ler door Stephen Marlowe (285 biz., ƒ3.-); Mijn dagen zijn geteld, door Owen John (192 blz ƒ2-); Avontu ren aan den Kjve, Uitzicht op ze»;, door Dylan Thomas (191 blz., 6,50). Uitgaven A. W. Bruna. Utrecht: Ma- raboe-pockets Bob Morane en het ge heim van Golconda en Bob Morane contra de Gele Schaduw, door Henri Vernes (per deel 160 blz.. 1.50). Ma- raboe-flash: Vakantie in Spanje. De keuken der vier jaargetijden (recep ten voor lente -zn zomer). Wij spelen buiten (per deel 156 blz 1,95). Amsteltips, deel 7 t m 10 (Speel goed maken. Knutselen (met luci fersdoosjes, Mozaïek maken en Pop pen maken) Uitgave L. .1. Veen, Amsterdam (per deel 45 blz., 2.90). Muziek in België Een beeld van de huidige Belgische componistengenera tie. Uitgave Manteau. Den Haag, in aamenwerking met het Belgisch Cen trum voor muziekdocumentatie 14,90). Nu 40.000 pluten VATICAANSTAD Het Vati-; delen van dc wereld en 25 worden er caan heeft opnieuw bevestigd dal om hem tf het niet in het voornemen ligt op n jde eerste synode van bisschoppen' die 29 september begint, het: vraagstuk van de geboortenrege- l RK L rk verwacht ieder ogen- blik zijn 40.000ste grammofoonplaat 'ln8 te bespreken, niet-ritmisch gezongen psalmen DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren een wetsvoorstel, dat beoogt de scheepsbouwindustrie een subsidie van ca. 54 miljoen gulden te verlenen in de vorm van een bijdra ge in de rentekosten, zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Minister De Block (economische za ken) kondigde aan. dat verdergaande steun zal worden verleend wanneer de resultaten van samenwerking tus sen de scheepsbouwondernemingen (voorwaarde voor het toekennen van renteoverbrugging) zichtbaar worden. te verkopen. De platen zijn opgeno men in de gereformeerde kerk van Urk en hebben veel meer opgeleverd dan het comité Gemeentezang ooit had gehoopt. De eerste plaat werd in 1964 opge nomen. Al spoedig was de belangstel ling zo groot dat meer langspeelpla- ten volgden. De serie werd in 1966 met de zesde plaat afgesloten. Uit de baten van de verkoop is onder meer reeds 60.000 gulden geschonken aan de gereformeerde zending, waardoor enkele weken gele den een zendeling naar Brazilië kon worden uitgezonden. Lutherse diakonale conferenties in vier eontinenten GENèVE In 1968 en 1969 orga niseert de Lutherse Wereldfederatie vier grote continentale diakonale con ferenties. Zij worden gehouden in Afrika, Azië. Europa en Latijns-Ame- Oorspronkelijk was het de bedoe ling een Lutherse diakonale wereld conferentie te houden. Men heeft ech ter toch tot regionale samenkomsten besloten, omdat zo de sociale proble- overgegaan tol de Room,-katholiek, men in de verschillend, aebledeo van de wereld groter aandacht kun- aan dt ,h„Iogi„he (acuU^t de Nijmeegse universiteit. De zegsman, de Poolse secreta ris-generaal van de synode, bisschop Ladislau Rubin, meent dat de bis schoppen genoeg te doen zullen heb ben met de punten die op het ogen blik op de agenda staan. Dat zijn: het canonieke recht, de seminaries, de li- turgie of openbare eredienst, de ge loofsleer en het gemengde huwelijk. Het atheïsme zal ook een belangrijk onderwerp zijrv Oplossing:" Toch wordt in Vaticaanse kringen de veronderstelling gedaan dat indien de paus voor de synode begint geen I „oplossing vindt" voor het vraagstuk j van de geboortenregeling sommige bisschoppen de zaak te berde zullen brengen. Er zullen 197 prelaten deelnemen aan de synode, 148 komen uit alle Prof. v. d. Linde - ex-predikant - wordt priester nen krijgen Daarom zullen de luthe ranen van Noord-Amerika participe ren in de Europese conferentie en niet in die van Zuid-Amerika. Thema van de conferenties is „Maatschappelijke ordening een uitdaging aan de diaconia van de kerk". Ook niet-lutheranen zullen tot De synode, die is aanbevolen door het Vaticaans concilie zal niet zo openbaar zijn als het concilie. Er zul len geen toehoorders of waarnemers in de zittingszaal worden toegelaten, zoals het geval is geweest bij het concilie. Op 29 oktober hoopt men door de agenda heen te zijn. Nederlands Kamp in Duitsland HANNOVER In Stolzenau bij Hannover is gisteren het nieuwe kam pement voor de vijfde groep geleide wapens van de Koninklijke Lucht macht overgedragen aan de Neder landse militairen. De gezinnen van de vijfde groep, die is uitgerust met Hawk-raketten, wonen sinds het begin van dit jaar in een speciaal voor hen opgetrokken woonwijk. De groei van onze samenleving in omvang en ingewikkeldheid, de toene ming van het kerkelijke werk op ve le terreinen en de alom steeds verder gaande specialisering leidden ertoe dat wij de organisatie van onze ge meenschappelijke arbeid moesten her zien. Het geheel van die arbeid is groter geworden en een goed beheer daarvan vergt nu eenmaal meer be wust bestuur dan vroeger het geval Om het in beeldspraak van de heer Van der Kooij te zeggen: de Gereformeerde Kerken gaan in hun algemeen kerkelijke arbeid de „wild groei" van de afgelopen jaren vervan gen door een nieuwe geplande aan- Ruimtelijke ordening Kamercommissie rondt debat af (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft gistermid dag het debat over de Tweede nota ruimtelijke ordening afgerond. Met 9 tegen 4 (leden van PvdA, D'66 en PSP) verwierp ze een ont werp motie van de socialist drs. Van Thijn, waarin de regering om een structuurschema en een financie ringsplan voor de toekomstige ontwik keling van de railverbindingen (spoor- en tramvervoer) werd ge vraagd. Staatssecretaris Keijzer (verkeer en waterstaat) zag wel de redelijkheid in van het verzoek van de heer Van Thijn, maar achtte de tijd voor een structuurschema en een financie ringsplan nog niet rijp, omdat de no dige gegevens ontbreken. Hij wees erop, dat met ingang van 1968 aan de gemeenten een rijksbij drage zal worden verstrekt ter finan ciering van de tekorten bij het open- De discussie over de financiering van het ruimtelijke ordeningsbeleid leverde weinig concreets op. Minister Witteveen (financiën) zei, dat het heel moeilijk is een schatting te ma ken van de kosten op langere ter mijn. Hij meende, dat waar mogelijk het ruimtelijk beleid zichzelf zal moeten bedruipen door het heffen van retributies (tolgelden e.d.). WEER GRAVEN GESCHONDEN UTRECHT Voor de tweede maal dit jaar zijn op de begraafplaats Rusthof in Leusden graven (ditmaal 60) geschonden. Op het gedeelte, waar Nederlandse militairen begraven liggen, werden op ruim 30 stenen hakenkruizen en - SS-tekens aangebracht. Op zes stenen staat: ..mijn belofte gehouden, groeten aan Weert" (de on bekende doelt daarmee waarschijn lijk op de korpschef van de Weerfse politie, die een landelijke opspo ringsactie voert tegen de grafschen- Enkele andere stenen hadden het opschrift: „dit is een tcleine ouverture voor een grote actie voor het seizoen 1967/68" gekregen. Ook op de Russische afdeling zijn flinke vernielingen aangericht. Er werden stenen omver getrokken en op tien stenen stond: „satan is onze god". De opschriften zijn met blauwe en zwarte viltstift geschreven. De Utrechtse officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, heeft de zaak in onderzoek. Japiksprijs voor Tr. Riemersma LEEUWARDEN De Friese on derwijzer-schrijver Trinus Riemers ma. die in het nieuws is geweest door zijn veel omstreden vrijmoedige boek heeft de Gysbert Japiks-prijs toegewezen gekregen. Deze prijs die bestemd is voor die auteurs die zich in het bijzonder dienstbaar hebben gemaakt voor de Friese literatuur wordt toegekend door Gedeputeerde Staten van Fries land. De lezers van de Friese biblotheek stuurden het boek weer terug en wil den het niet lezen. Voor zijn onlangs verschenen boek „Rotminsken- Minksrotten" werd hij door het be stuur van de christelijke school te Grouw ontslagen. Later werd dit ontslag echter weer ingetrokken. Niet hel omstreden boek maar zijn debuut, Fabryk, is bekroond. RESTAURATIE OUDE KERK „De Oude Kerk is ziek tot in het merg. De houtworm knaagt aan balken en spanten, het re genwater vreet aan de stenen: het lepra der verwaarlozing deed zijn werk." Dit schreef Jan Mens in zijn boek Amsterdampara dijs der herinnering". In 1952 is men echter begonnen deze middeleeuwse kerk, waar van men de begindatum slechts kan raden, te restaureren. Vijf tien jaar is men er al aan bezig en grote bedragen zijn erme< moeid. Uit het voorstel van B. e van Amsterdam om de subisidie over 1966 met ruim f 21.000 tot f 196.000 en voor 1967 op 187.500 te brengen blijkt echter dat de werkzaamheden opschieten. De kosten voor dit jaar bedra gen f 750.000. Men is onder t dere bezig met het herstel van de St.-Sebastiaanskapel, de preekstoel en de vieringtoren. Accent op „kritisch begeleiden ARP (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De organisatie van ar. jongeren, de ARJOS, heeft haar plannen voor re organisatie bekendgemaakt. De belangrijkste wijziging is de in voering van het individuele lid maatschap. De nieuwe organisatievorm, die twee jaar geleden ook door de CHU-jongeren is aangenomen, dient om het jongalui die zich niet tot een club voelen aangetrokken mogelijk te maken met het werk van de ARJOS in contact te blijven. Bovendien legt de ARJOS naast po litieke studie ook het accent op poli tieke aktie en het kritisch begeleiden van de AR-Partij. (De ARJOS baseert zich op het partijprogram.) Het reorganisatieplan is opgesteld door het hoofdbestuur na advies van een commissie onder leiding van de heer H. A. de Boer (ARJOS-voorzit- ter). Op Wiek Het individuele lidmaatschap brengt mee dat alle leden informatie ontvangen over de aktiviteiten van de ARJOS. Het abonnement van het Rassenrellen in East st.-Louis EAST ST. LOUIS. Bij rassenrel len in de Amerikaanse stad East St. Louis zijn gisteren 35 arrestaties ver richt. Sinds het bezoek van „black power"-voorvechter Rap Brown op zondag was het onrustig in de stad. Brown had de negers aangespoord zich te bewapenen en zich te oefenen in straatgevechten. Aanleiding tot de rellen was de aanhouding van tien jonge negers, die door rasgenoten van de vrijwilli ge ordedienst waren betrapt op het vervaardigen van benzinebommen en aan de politie waren overgeleverd. De bonden van het rijdend per soneel van de Italiaanse spoor wegen hebben opgeroepen zondag het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden willen voor hun leden be tere werktijden en een hogere ver goeding voor verplaatsingskosten. Verder zijn er enkele wijzigingen in de organisatie aangebracht Het aantal vrijgekozen leden van het hoofdbestuur is teruggebracht van vijf naar twee, dit om de invloed vanuit de organisatie zelf te vergro ten. De schetsen- en methodiekcommis sie en de publiciteitscommissie wor den opgeheven. Déze taak wordt over genomen door de organisatiecommis- Daarnaast zullen drie nieuwe com missies worden opgericht: de commis sie voor het open ARJOS-werk. Deze zal zich vooral richten tot leden die zich op de ARJOS wensen te oriënte ren zonder direct een vaste politieke band aan te gaan. Daarnaast zal de commissie „be roep" worden gecreëerd, aan wie eventuele geschillen kunnen worden voorgelegd. Tenslotte komt er een AR- JOS-raad, die dient voor de me ningsvorming binnen de ARJOS. De ze raad zal ook het politieke beleid van het hoofdbestuur beoordelen en adviezen geven. De vergaderingen van dit orgaan zijn openbaar. Geen wachtlijst voor studenten psvchologie (Van onderwysredactie) Oostduitse jubileumuitgave In I960 legde ds. Van der Linde zijn ambt van predikant in de Hervormde Kerk neer. De eerste Nederlandse ge huwde ex-predikant die rooms-katho- liek priester werd. is dr. Loos te Zwolle. I Op 16 december zal prof. Van der j Linde door bisschop Bluijssen van Den Bosch worden gewijd, indien Rome I BERLIJN In het kader van de Oostduitse Lutherfeesten ver schijnt in Oost-Berlijn binnenkort een boek dat in woord en beeld de geschiedenis van de hervor ming beschrijft in Europa. Het boek werd geredigeerd door prof. dr. Oskar Thulin. de directeur van de Lutherhalle van Witten berg. Het bestaat uit 154 pagina's tekst en 196 pagina's illustratie. Het laat vooral zien hoe in ieder Europees land de Hervorming een geheel eigen aspect heeft ge had. Tevens geeft het aan hoe de verschillende bewegingen op el kaar betrokken waren. Het boek werd uitgegeven door de Evangelische Uitgeverij in Berlyn. De buitenlandse rechten zijn in handen van Edition Leip zig. Ook in West-Duitsland zal het boek verschijnen, terwijl reeds voorbereidingen zijn ge troffen om het in verschillende Europese talen over te zetten. Aan het boek hebben theologen uit vele landen hun medewerking verleend. de conferenties worden uitgenodigd, goedkeuring verleent DEN HAAG Bij de subfaculteit der psychologie van de Amsterdamse uni versiteit zal bij een te grote toeloop van studenten geen wachtlijst worden aangelegd. Wel zullen er dan wacht lijsten komen voor het beperkte aantal plaatsen-practica. Dat heeft minister Veringa geant woord aan de heer Tans (soc Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Gameren: W. v. Henne- keler te Zwartebroek. Bedankt voor Oldebroek 'vac. H. A. v. Bemmel-toez.): Q. -Breure te Hei- en Boeicop. GEREF. KERKEN Beroepen te Haastrecht: kand. H. Ap- pers, te Den Haag. die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Benoeming Drs. H. v. d. Laan te Vleuten De Meern is door de gene rale zendingsdeputaten voorgedragen GEREF. KERKEN (vrij-gem.) Beroepen te Enumatil en te Alkmaar (accl. in samenwerking met Broek op Langendijk): G. Mulders te Murmer- woude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen, te Franklin Lakes (N.Y. U<S.A.V J. v. Haaren te Amersfoort. IIET WEEIUN EUROPA nhagen zw. bew 19 0* Londen half bew 20 n Amsterdam zwaar bew is 0 Luxemburg half bev. is 0 Parijs zwaar bew 19 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2