GEEN AFTREK PREMIE ZIEKTEKOSTEN 0LGA PvdA lonkt naar christen - radicalen Commentaar Loongrens gaat omhoog naar f14.000 Extraatje voor lagere inkomens Voor stembusakkoord Juwelierszaak Oefenraket verdwaald Economie veert weer op Woensdag 13 september 1967 - 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Lett*» Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Oponthoud De al verscheidene dagen du rende stakingsactie van Belgische douaniers gaat elke dag meer geld kosten. Liep het in het be gin nog vrij soepel, de afgelopen dagen werden de files auto's steeds langer. Gisteren werd een climax bereikt: honderden vrachtwagens werden aan de Ne derlands-Belgische grens uren en uren opgehouden. Vooral bij Wernhout, waar zeer veel internationaal vracht vervoer de grenzen overgaat, was het bar. Nederlandse onder nemers verliezen hier duizenden guldens aan. Personenwagens kunnen doorgaans ongehinderd verder. Alleen met de ogen van an deren kan men zijn gebreken goed zien. CHINEES SPREEKWOORD EÉN ALGEMEEN BUREAU VOOR GEREFORMEERDE KER KEN - PAGINA KENMERK VPRO TOONT MEER DAN OOIT DE EIGEN STIJL - PAG. RADIO TV. Weersverwachting Mist DE BILT Een langgerekte gordel van hoge luchtdruk strekt zich uit van het oceaangebied bij de 'Azoren tot boven Scandinavië. Langs de noordflank ervan trek ken depressies langs de oostzijde van Groenland naar die zich van Frankrijk naar het Middellandsezeegebied uitstrekt. Met de oostelijke win den. die door deze luchtdrukver deling boven onze omgeving waai en. heeft een gebied met veel be wolking en wat regen zich van Duitsland naar Nederland ver plaatst. Dit trekt nu over de zui delijke provincies weg. Daarna volgen opklaringen, maar boven Polen komt een volgende storing voor. die zich eveneens naar West-Europa zal verplaatsen. In het huidige weertype komt dan ook weinig verandering. Naast op klaringen worden wolkenvelden verwacht met hier en daar enige regen, terwijl zich in de nacht op nieuw plaatselijk mist kan vormen. Opklaringen maar ook wolken velden met hier en daar enige regen. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Weinig verandering in temperatuur. Fins schip zinkende na aanvaring DEN HAAG Het Finse schip Aregansea meldde vanmorgen vroeg, dat het op 25 mijl van de zuidwest punt van Ierland zinkende was na een aanvaring met een onbekend vaartuig. De Nederlandse sleepboot Utrecht en het hospitaalsdhip De Hoop zijn op weg om hulp te ver- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het partijbe stuur van de PvdA wil op sug gestie van een werkgroep bij de volgende Kamerverkiezingen de keuze laten doen tussen twee grote politieke concentraties. In de praktijk zal het er op neer komen, dat de PvdA bij deze vorm van samenwerking is aan gewezen op de christen-radicalen, D '66 en de PSP. De werkgroep, die deze gedachte lanceerde, staat onder leiding van fractieleider drs. J. M. den Uyl. Gis teren is het rapport „Een stem die telt" gepubliceerd. Weer vuurgevecht India-China NEW DELHI Indiase en Chinese soldaten hebben vanmorgen vroeg weer een vuurgevecht geleverd aan de Indiase kant van de grens tussen Sikkim en Tibet bij de Nathoela- pas. Volgens Indiase autoriteiten was aan de schermutseling een artillerie- en mortierbeschieting van de kant van de Chinezen voorafgegaan. Aanvankelijk leek China in te gaan op een voorstel van de Indiase rege ring om het vuren te staken, maar twaalf uur nadat dit tijdstip was inge-. gaan. hebben de Chinezen de vijande lijkheden weer hervat. Weer vluchtelingen naar Jordanië JERUZALEM Van zondag a.s. zal de repatriëring van vluchtelingen naar het door Israël bezette deel van Jorda nië worden hervat. Dit is gisteren door het ministerie van binnenlandse zaken in Jeruzalem bekendgemaakt. Het gaat om ruim 6000 Arabieren, die geen ge bruik hadden gemaakt van hun recht om voor 31 augustus de Jordaan over te trekken Na hun terugkeer zal alleen nog toestemming worden gegeven voor terugkeer om redenen van menselijk- De 57-jarige PTT-ambtenaar J. D. Weyze uit Monnikendam is gisteren ernstig gewond geraakt bij een val van een dak. Hij overleed aan zjjn verwondingen in een ziekenhuis. te drs. Den Uyl gisteren toe. dat hij niet inzag hoe overleg met de KVP of de ARP op het ogenblik zinvol zou zijn. Als echter, aldus drs. Den Uyl, Bo- gaers in december in de KVP wint of als de ARP zich voor een progressieve concentratie zou uitspreken, zou alles geheel anders komen te liggen. De werkgroep pleit verder voor: Invoering van een absoluut meer derheidsstelsel bij de verkiezingen dan wel een meerderheidsstelsel met alternatieve stem of een variant van de evenredige Vertegenwoordiging, waarbij tegelijkertijd een kandidaat minister-president wordt gekozen; Afschaffing van de opkomst- Openbaarheid van overheidsdocu menten; Uitbreiding van de staf van de Grotere invloed van het parle ment op internationale besluitvor ming met name in Euiopa. Overleg De commissie-Den Uyl heeft op grond van dit rapport een ont- werp-resolutie opgesteld, die aan het PvdA-congres, dat in november wordt gehouden, zal worden voorge in deze ontvverp-resolutie wordt de idee van wat genoemd wordt een progressieve formatie geformuleerd. De commissie meent dat de kracht van het parlementaire stelsel zal toe nemen als er vooraf stembuspro grams en verkiezingsconcentraties ge vormd worden, waardoor automa tisch een regeringscombinatie en een oppositie ontstaat Bij een rege ringscrisis moeten eerst de kiezers ge raadpleegd worden, aldus de commis- Voor vervolg zie pag 9 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Na de belastingverlaging van 1 juli jl. waclrt een groot aantal belastingbetalers op 1 januari 1968 weer een niet onaanzienlijke optrekking van de directe belastingen. De regering zal volgende week dinsdag bij de indiening van de rijksbegroting voorstellen de premie voor de parti culiere ziektekostenverzekering niet meer als buitenge wone lasten aan te merken. Dit bedag wordt nu verhoogd tot 14.000. Degenen die extra verdien sten hebben door overwerk of op an dere wijze behoeven in de toekomst geen groot deel hiervan aan de fiscus af te dragen omdat deze inkomsten voor 2000 niet in de inkomstenbelas ting vallen. De nieuwe regeling betekent voor de overheid bovendien een aanzien lijke vermindering van het aantal aanslagen in de inkomstenbelasting: dus minder werk en minder kosten. Het voordeeltje voor de loontrek kers die juist de 12.000 te boven gaan, zal voor de fiscus financieel geen grote gevolgen hebben. Voor half miljoen Vorstelijk koffertje op straat Buitengewone lasten (dokter, tandarts, apotheek enz.) mogen op het belastbaar inkomen in mindering worden gebracht, in dien de lasten meer bedragen dan IVz procent van het onzuivere in komen maar ten minste ƒ500. Af trekbaar is het bedrag aan bui tengewone lasten dat de 500 te boven gaat. Volgens het nieuwe voorstel van de regering mag in deze buitengewone lasten niet meer de premie van de particuliere ziek tekostenverzekering worden opge nomen, zodat voor velen het be drag aan buitengewone lasten te laag blijft om afgetrokken te mo gen worden. Het bedrag aan belasting, dat bet Rijk op deze wijze extra binnenkrijgt wordt geschat op 100 miljoen. Hiertegenover is het kabinet be reid de lagere inkomens iets tege moet te komen. Werknemers be talen tot nu toe alleen loonbelasting indien bet inkomen beneden de 12.000 per jaar bleef. Boven 12.000 kreeg iedereen een aanslag in de inkomstenbelasting. Maria Callas, de befaamde zange res. logeert bij de familie De Rothschild op kasteel Haarzuilens bij Utrecht. Daar waren fotografen als de kippen bij. Ziehier een van hun resultaten: Maria bij de Ma donna van De Haar, een der kunst schatten van het prachtige kas teel. AMSTERDAM Maandagnacht hebben inbrekers uit de juweliers zaak van de heer Meyerson aan de Reguliersbreestraat voor naar schat ting een half miljoen aan sieraden gestolen. Minder waardevolle siera den lieten zij liggen. De inbrekers hebben in de juwe lierswinkel ongestoord kunnen „wer ken", omdat de zaak aan de voor zijde was afgeschermd door een ijzeren rolluik. Van de straat af wa ren zij niet zichtbaar. Vermoed wordt dat zij gebruik hebben gemaakt van de omstandig heid dat het pand naast de juwelier werd verbouwd. Het moet hun wei nig moeite hebben gekost de winkel via de achterzijde binnen te komen. Tevens worden zij verdacht van inbraak bij de Gebrs. Elsenburg N.V. aan de Amstel, een groothan del in enveloppen, waar zij een brandvrije kast forceerden en een enorme ravage aanrichtten. Het personeel had meer dan zes uur no dig om de kantoren weer bruikbaar te maken. MEXICO-CITY Een op een oe fenterrein in Utah afgeschoten gelei de raket van het type Pershing is gisteren kort na de lancering uit de koers geraakt en 30 m over de grens in Mexico terechtgekomen, ongeveer 220 km van Ciudad Juarez. Het projectiel was niet scherp gela den. maar wel voorzien van een ex plosieve stof om het bij het neerko men gemakkelijker te kunnen opspo- De Amerikaanse regering heeft Mexico verzocht soldaten toe te laten om de raket op te sporen. Najaarsbeurs boven verwachting goed UTRECHT Tegen de verwachtingen in hebben de meeste exposanten op de gisteren af gesloten Najaarsbeurs uitstekende zaken gedaan. Er werden vrq vlot orders geplaatst. Van een verminderde kooplust bjj het publiek is volgens directeur drs. J. H. D. van der Kwast geen sprake. Hij ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. De heer Van der Kwast zei gisteravond dat hij door deze goede resultaten gesterkt was in zijn mening dal de Nederlandse economie over het dieptepunt heen is. „Deze Najaarsbeurs vertoont een duidelijk gunstiger tendens dan die van vorig jaar." Als mogelijke oorzaak van de opleving noemt de heer Van der Kwast het feit dat de detaillisten, die de afge lopen maanden zeer voorzichtig hebben ingekocht, op het ogenblik door hun voorraden heenraken. De stemming onder de deelnemers loopt natuurlijk wel uiteen: van „bijzonder tevreden" in de groep kof fers en lederwaren tot „ietwat gereserveerd" in de groep speelgoed, feest- en Kerstartikelen en sportartikelen. Het aantal bezoekers van de beurs lag ook tien procent boven dat van vorig jaar. In de groep huishoudelijke-, kunstnijverheids- en cou vertartikelen zei ruim vijftig procent van de deelne mers dat ze goede zaken hebben gedaan en 25 procent noemde de resultaten aanmerkelijk gunstiger dan in 1965 terwijl zes procent sprak over „slechte" resultaten. Ook in de sector goud, zilver en uurwerken werden over het algemeen betere zaken gedaan dan vorig jaar Bijzonder enthousiast was de heer Van der Kwast over het succes van drie nieuwe vakbeurzen die tegelijk met de Najaarsbeurs zijn gehouden, de verlichtingsbeurs, de toeleveringsbeurs voor de meubelindustrie en Reclame 68. Daar komt nog bij, dat de vakbeurs voor woning textiel, die vorige week vrijdag al is gesloten, zelfs uit zonderlijk goed is geweest, ondanks de moeilijkheden in de textielindustrie. Een staatsbezoek is geen verve lende, deftige aangelegenheid. Die t\jd is voorbij. Alleen de militairen, die aantreden als eerbetoon voor de vorstelijke gasten, staan stram in de houding. Maar gisteren bij de aankomst van groothertog Jan en zijn echtgenote bij het paleis op De Dam was er voor hen ook een verzetje. Een chauffeur liet een koffertje op het plein vallen en de gehele inhoud rolde over de straat. Haastig werd de inventaris weer bij elkaar gegrabbeld. Maar oogge tuigen wisten te vertellen, dat er de nodige papieren, een balpen, twee zakagenda's en twee doosjes lucifers en een pijp waren uitge rold. Eigenaar: prins Bernhard, naar men zegt. De VN-commissie inzake kolonia lisme heeft gisteren de aanhouding van 37 Afrikanen, die in Pretoria te rechtstaan op beschuldiging van on dermijnende activiteiten in het door Zuid-Afrika bestuurde Zuidwest- Afrika, veroordeeld. Opdelen TNE strevers naar vernieuwing in de politiek kan produktiviteit aan plannen, voorstellen, suggesties, en wat niet al, niet worden ontzegd. Ten dienste van de lezer is onze krant al begonnen aan een globale inventari satie van wat op dit gebied binnen de partijen leeft. Het jongste stuk is het vandaag ge publiceerde voorstel binnen de PvdA, dat duidelijk tendeert naar concen- tratievormen reeds vóór de verkie zingen. De voorstellers hebben twee concentraties voor ogen, naar het zich raden laat een progressieve en een conservatieve. Op andere gebieden, met name In het bedrijfsleven, beginnen we met het concentratieverschijnsel wel ver trouwd te raken. Vooralsnog is het voor ons een vraag, of het ook op het terrein van de politiek verwe zenlijking verdient, met name dan ln de nu voorgestelde vorm. Er ware over het PvdA-voorstel veel te zeggen. Ditmaal volstaan we met er de aandacht op te vestigen, dat hier toch beoogd wordt een opdeling van de partijen en düs van de kie zers, en düs van de burgers in progressieve en conservatieve. Wij voor ons vinden deze opdeling vooralsnog te simpel. Waarom mogen we, als men dan beslist met deze be grippen werken wil, niet in het éne opzicht vooruitstrevend zijn en in het andere behoudend? We vrezen dat hier een dwang systeem zich aan het ontwikkelen is dat weinig strookt met de democra tische gedachte. Concentratie kan versterking zijn, echter óók verarming en verschra ling. Zou het zo toevallig zijn en alleen maar te laken dat ons volk zulk een gevarieerde partijvorming heeft gekregen als wij nu bezitten? We zeggen niet dat die niet voor ver betering vatbaar zou zijn. In veel echter van wat tegenwoordig wordt voorgesteld zien we elementen die ons, ook als vrije democratische bur gers, moeilijk aanvaardbaar voorko- MATRASSEN Surveyor - op de maan - liet motoren draaien PASADENA Drie raketmotoren van de Surveyor-5, die op de maan staat, zijn gisteravond gedurende een halve seconde op gang gebracht. Het was de eerste maal dat moto ren op de maan waren gestart. De test was bedoeld om te zien hoe het maanoppervlak reageert op de landing van bemande ruimtevaar tuigen. Terwijl de drie motoren „draaiden", fotografeerden came ra's de bodem. Het experiment was niet zonder gevaar, omdat het maanschip op een helling staat en gemakkelijk naar beneden had kunnen rollen door de kracht van de raketten. 1 Ik geef op als nieuwe abonnee naam: Ats beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: per kwartaal O per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1