Maanfoto's van Surveyor-5 zijn helder en scherp Commentaren Spion had contact in Nederland Bom ontploft in bouwput JAMIN 1 Haagse Courant Ondanks lek toch een zachte landing Slechts 3,2 kilometer van het doel GIBRALTAR WIL BRITS BLIJVEN Hoogovens: belang in Van Heijst? Zuidkoreaanse studenten niet ontvoerd Toestand Paus verbeterd Maandag 11 september 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD I in teghenspoetl" Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Amerikaanse Surveyor-5 is vannacht geheel volgens plan op de maan geland. De geleerden hebben wel in spanning gezeten, want achttien uur na de lancering (vrijdag) raakte de klep in een heliumleiding onklaar. Gelukwens De schoonste rede, die men voor onze tijd kan houden, zou zijn: Over de kunst om thuis te blijven. DEMOKR1TOS. NCRV LAAT ZICH DOOR DEO GEEN STEMPEL OP DRUKKEN Pagina Radio/T.V. Hoe jong de veldsport- competities ook nog zijn, zowel bij de topvoetbal- Iers als de dito korfbal lers prijken onverwachte namen aan de kop van de ranglijsten. Gereformeerden doorlicht pag. Kernmerk. ïyiIJNWERKER McEneaney kan weer lachen. Een reddings ploeg haalde hem bij East Wemyss, Schotland, uit een brandende mijn. Later werd toch een domper op de vreugde gezet, toen hij zich realiseerde dat zes van zijn kameraden zich nog in de onderaardse gangen bevin- Geen hoop meer op redding van mijnwerkers EAST WEMYSS (Schotland) De hoop, dat de drie mijnwerkers, die ingesloten zitten door een brand in een schacht onder de zeespiegel in het Schotse East Wemyss nog kunnen worden gered, is vrijwel opgegeven. De reddingsoperaties zijn op geschort om de brand te kunnen bestrijden, die nog steeds woedt. Het stoffelijk overschot van zes ■mijnwerkers is geborgen. De brand brak zaterdagochtend vroeg uit in de Michaelmijn, die al zijn gangen onder de zeebodem heeft in de Firth of Forth, een brede zee arm. die naar Edinburgh leidt. De brandhaard ligt op 600 met-er diepte. Hanoi gaat niet in op VS-plan HANOI Noord-Vietnam heeft gisteren de Amerikaanse poging ver worpen om de kwestie Vietnam aan de VN voor te leggen. Rus in Zuid-Afrika gevat PASADENA Opnieuw zijn de Amerikaanse ruimtevaart deskundigen erin geslaagd een Surveyor „zacht" op de maan te la ten landen. Precies op het berekende tijdstip (veertien minuten voor twee Nederlandse tijd) kwam de Surveyor-5 vannacht op de maan terecht. In het ruimtelaboratorium in Pasadena (Californië) ging ge juich op toen bleek dat deze proef was geslaagd. Uren van spanning waren aan deze landing vooraf gegaan, want de maanverkenner had een lekkende klep in een he liumleiding. Weersverwachting Rustig weer DE BILT Het afgelopen weekeinde werd het weer in West-Europa bepaald door een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren naar Frankrijk uitstrekt en vandaar via onze omgeving tot boven Scandinavië. Het ver oorzaakte rustig weer. Een lagedrukgebied, dat van Hongarije over Polen tot de Oostzee reikt, bracht in Oost- Europa veel bewolking. Een de pressie in de omgeving van IJs land nam in diepte en omvang toe en verplaatst zich nu naar het noordoosten. Het frontensys teem ervan is met regen en mot regen boven de Britse eilanden aangekomen. Het verplaatste zich heel langzaam verder oost- Boven onze omgeving hand haaft zich het komende etmaal een hogedrukgebied. zodat er in het huidige weertype niet veel verandering komt. Het blijft rus tig weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist en overdag enkele zonnnige perio den. In de temperaturen wordt weinig verandering verwacht. DE BILT In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag zonnige pe rioden en slechts een enkele lokale bui. Zwakke wind en weinig verandering in tempe- 12 september zon op 6.08. onder 19.04. maan op 16.48. onder 23.19. I JOHANNESBURG Volgens het hoofd van de veiligheidspoli tie in Zuid-Afrika, generaal Van den Bergh, heeft de vrijdag ge arresteerde Russische spion Yoeri Nikolayevich Loginof contacten in niet minder dan 23 landen, waaronder Nederland. „De volle dig opgeleide spion" werkte al GIBRALTAR Met zeer grote meerderheid hebben de stemgerech tigden in Gibraltar zich gisteren in een referendum uitgesproken voor handhaving van de banden met Enge land. Van de 12.237 geldig uitgebrach te stemmen waren er 12.138 voor bestendiging van de huidige situatie, terwijl slechts 44 kiezers te kennen gaven, dat het gebied onder Spaanse soevereiniteit moest komen, met be houd van de Britse nationaliteit voor zijn bewoners. De verkiezingsuitslag werd met ge juich begroet door een grote menigte, die voor het culturele centrum van de stad was samengestroomd. In dit gebouw waren onder toezicht van vijf waarnemers van het Britse Ge menebest de stemmen geteld. Nadat de stemlokalen gesloten wa ren is het gekomen tot vrolijke en luidruchtige betuigingen van patriot tisme. aanhankelijkheid aan de Britse kroon en allerlei uitingen van algemene feestvreugde. Men verwacht dat de Spanjaarden na het voor hen teleurstellende resul taat van het referendum verdere be perkingen tegen de „rots" zullen af kondigen. enige tijd in Zuid-Afrika als Ca nadees onder de naam Edmund Trinka. Op een persconferentie zei generaal Van den Bergh zaterdag dat de Rus werd gearresteerd in een flat in het centrum van Johannesburg, waar hij woonde. Niemand in* de flat, ook de directrice niet, had argwaan ge koesterd. „Hij betaalde de huur op tijd, sprak zeer goed Engels, zij het met een licht accent en hij maakte steeds een keurige indruk", had de directrice verteld. KGB De spion heeft bekend dat hij ver bonden is geweest aan de KGB, de Russische geheime dienst, en dat hij op een speciale missie was. Loginof werd in 1933 in Moskou geboren. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van documenten en spionagemateri- „Uit een onderzoek is gebleken, dat hij op een vals paspoort Zuid-Afrika is binnengekomen en dat hij betrok ken was bij ondermijnende activitei ten en illegaal internationaal vervoer van geld", aldus generaal Van den Bergh. Loginof had hem „een fascine rend verhaal verteld over de jarenlan ge opleiding bij dc KGB". De Rus. die al verscheidene maan den in Zuid-Afrika was. zou over het leven in het Westen zijn ingelicht „door niemand minder dan de beken de Russische spion Rudolf Abel persoonlijk". (Abel werd in 1957 we gens spionage in de VS gearresteerd). Lange tijd hebben de geleerden erover beraadslaagd of hel experi ment toch nog zou kunnen worden voortgezet. Overwogen werd de Sur veyor in een baan om Tie aarde te brengen om zodoende te voorkomen dat hij op de maan te pletter zou De technici voerden echter een se rie manoeuvres met de oriëntatie- raketjes van de Surveyor uit en be sloten daarna toch door te gaan. Na 65 uur De Surveyor-5. die vrijdag werd gelanceerd van Kaap Kennedy, kwam na een vlucht van 65 uur op de maan aan met een snelheid van slechts 3,65 meter per seconde. (De grootste snelheid bedroeg bijna 10.000 kilometer per uur.) Het toe stel kwam op 3,2 kilometer van zijn de Vijf kwartier na de landing kreeg het ruimtevaartlaboratorium de eer ste beelden van de Surveyor, die helder en scherp waren. Op de eer ste foto's van de televisiecamera's zag men een van de poten van het toestel op de stenige bodem. Andere opnamen vertoonden het omliggen de terrein tot de horizon. Beelden Volgens de Amerikaanse geleer den gelijken de beelden sterk op die van de Surveyor-1 en -3. die te zamen 17.300 foto's van de maan naar de aarde hebben geseind. De eerste Surveyor landde in juni 1966 zonder moeite op de maan. de derde schraapte in april langs het maan oppervlak, terwijl de Surveyor-2 om zijn as ging tuimelen en. de Sur- veyor-4 op de maan te pletter sloeg. Djakarta breekt met Peking DJAKARTA Indonesië heeft alle handelsbetrekkingen met Peking ver broken, zo wordt van economische zegslieden vernomen. Eerder had de minister van buitenlandse zaken Adam Malik al gezegd, dat hij over woog de betrekkingen met China te verbreken en het personeel van de Indonesische ambassade uit Peking terug te roepen. Vo pagina DEN HAAG In de bouwput in het Haringvliet is vrijdagmiddag een bom ontploft. Het projectiel werd op gezogen door een zandzuiger van een diepte van acht meter. De explosie vernielde de ladder van de zuiger, er waren geen gewonden. De herkomst van de hom is niet bekend. T)E KONINGIN en haar schoon- L' zoon mr. P van Vollen- hoven waren enkele uren aan wezig op de sportdagdie de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart ter gele genheid van haar zestigjarig bestaan op Teriet had georgani- Een van de attracties uit het programma was het laag over vliegen van de verlengde DC-8 van de KLM. Meer over de sportdag elders in dit blad. Ondanks het lek in de heliumlei ding is er nog voldoende helium over om later nog even de motoren te laten draaien teneinde te zien in hoeverre de bovenste laag van het maanoppervlak in beweging kan worden gebracht. Voorts ligt het in de bedoeling nog een chemische analyse van de bodem te verrichten. De operatie om de Surveyor-5 on danks het defect veilig op het maan oppervlak neer te zetten, vereiste zoveel precisie dat alles zou zijn mislukt als de remmotor een halve seconde te laat in werking zou zijn gesteld. (Va een onzer redacteuren) DEN HAAG Het afgelopen weekeinde en vanmorgen is er koortsachtig overleg gepleegd over het overnemen van de NV J. B. van Heijst en Zn. Als een van de gega digden wordt de Hoogovens in IJmuiden genoemd. Vakbondskrin gen betwijfelen echter of Hoogovens interesse voor Van Heijst zou heb- Het kantoorpersoneel heeft het weekeinde in opdracht van dr. ir. J. G Schlingemann en mr. M. P. Bloemsma overgewerkt. De bewind voerders wilden weten hoeveel con tant geld er voor de eerstkomende vier weken nodig is voor de noodza kelijke aankopen om het bedrijf nor maal te laten draaien. Het is waar schijnlijk, dat de AMRO-bank de no dige gelden zal verschaffen. Overigens is bewindvoerder Bloemsma naar het Belgische Grob- bendonk gegaan voor een gesprek met de heer J. P. J. van Heijst sr.. Verboden De Belgische Herstelbank heeft de zelfstandige dochteronderneming van Van Heijst verboden de Nederlandse relaties van het moederbedrijf eind- produkten te leveren. Zoals bekend ontvangt het Belgi sche bedrijf halffabrikaten vanuit Den Haag. België heeft nog een gro te schuld aan het Nederlandse be drijf. Hier en daar bestaat de vrees, dat de heer J. P. J. van Heijst zal trachten het Belgische bedrijf in han den te krijgen. Een woordvoerder van de Hoog ovens deelde ons vanmorgen mee. dat Hoogovens niet op korte termijn zal beslissen. Eerst moeten alle ge gevens van de N.V. van Heijst be kend zijn en worden bestudeerd. (Van een onzer verslaggevers) DELFT/EINDHOVEN Een zeke re mate van ongerustheid over het lot van twee in ons land verblijvende Zuidkoreaanse studenten is goed deels weggenomen nu gebleken is, dat bij Nederlandse vrienden brieven van hen zijn ontvangen die melden, dat zij nog met vakantie in West europa verblijven. Van een ontvoe ring via Duitsland, zoals hier en daar wordt verondersteld, is geen sprake. Die ontvoeringsgedachte kon post vatten, omdat de jongelui, de broers Jae Won Lee (Delft) en Jae Moon Lee (Eindhoven), na op vakantie te zijn gegaan in juli, geruime tijd niets van zich lieten horen. De mogelijkheid werd niet uitge sloten geacht, dat zij, evenals 16 Zuidkoreaanse studenten in West- Duitsland, door de Zuidkoreaanse geheime dienst waren opgevangen en naar hun land teruggebracht. De 16 zouden voor Noord-Korea hebben ge spioneerd). Uit onderzoeken die respectievelijk door de Vreemdelingenpolitie in Delft en Eindhoven zijn ingesteld is gebleken, dat van een onvrijwillig afwezig zijn der beide broers geen sprake is. Men verwacht ze terug voor de colleges weer gaan beginnen. r\E Bond tegen het vloeken mag aanspraak maken op onze sym pathie en verdient een gelukwens bij het jubileum dat hij vandaag viert. Het vloeken, en in het algemeen het gebruiken van krachtige taal, be hoort tot onze nationale gebreken. Alleen al de omstandigheid dat een organisatie als de thans jubilerende een oorzaak van bestaan heeft, moet ons te denken geven. De vloek, ook wanneer hij dusge naamd achteloos wordt uitgesproken, getuigt van gebrek aan eerbied- En wat wij krachtige taal plegen te noe men wijst als regel op machteloos heid. Op onmacht immers om zich op meer normale manier te uiten. Krachtige taal, verre van fier te zijn, is niet zelden alleen maar zielig. Het behoorde niet nodig te zijn dat - de Bond bestaat. Nu het anders is en hij zovele jaren zijn goede werk heeft kunnen doen, gaarne ook on zerzijds een gelukwens. Lied ^AAR onze Indruk zijn degenen die meenden bedenkingen te moeten inbrengen tegen bepaalde aspecten van het NCRV-radiobeleid, zoals dit uitdrukking vindt in de pro gramma's, onvoldoende beslagen ten ijs gekomen. Het NCRV-bestuur had geen moeite in een stevig gesteld communiqué weerwoord te geven. Toch achten wij daarnaast het bestuur verstandig ge noeg om het oor te lenen aan bezwa ren en die op hun wezenlijke waarde te toetsen. Wat bijvoorbeeld, naar onze indruk, volgens niet weinigen in deze tijd gemakkelijk in de versukkeling dreigt te geraken is het eenvoudige christelijke lied, iets waarop men ge makkelijk kan néérzien, maar dat toch maar een bron is van bemoedi ging en in deze tijd immers niet overbodig van vertroosting. Ook een omroeporganisatie moet al tijd letten op het gevaar van ver vreemding van wie haar hartelijk willen nastaan. advocaatbowls niet duur wel heerlijk VATIKAANSTAD Paus Paulus, die aan een blaas- en nierinfectie lijdt, is gisteren voor het eerst sinds hij een week geleden ziek werd, in het openbaar verschenen. Voor het venster van zijn appartement gaf hij de gebruikelijke zondagzegen aan de mensen op het St. Pieterplein. Zijn lijfarts, prof. Fontana, heeft verklaard te verwachten, dat hij zijn werkzaamheden spoedig zal kunnen hervatten. In zeven jaar 900 geleerden naar de FS BRUSSEL Van de 34.572 we tenschappelijke onderzoekers en in genieurs, die tussen 1956 en 1963 naar de Verenigde Staten gingen, kwamen er 874 uit Nederland. Deze cijfers zijn verstrekt op vragen van het Nederlandse lid van het Euro pees parlement, dr. ir. A. P. Oele (soc.), over de zogenaamde Brain Drain (hersenemigratie). Nederland komt met dit getal in Europa op de vierde plaats van „leveranciers" achter Engeland, Duitsland en Zwitserland. Bijna da helft van de ingenieurs en weten schapsmensen die naar de Verenig de Staten gaan, komen uit Europa. Uit de cijfers blijkt, dat de „her- sentrek" naar Amerika steeds toe- WONSERADEEL De 33-jarige landarbeider G. Oegema uit Achlum ia gisteren door twee auto's aangereden en aan de gevolgen daarvan overleden. De man, die met twee andere perso nen een onverlichte auto voortduwde en aan de linkerkant van de wagen liep. werd eerst aangereden door een achterop komende auto. Toen de landarbeider kruipend van de weg wilde komen, werd hij weer

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1