Personeel: Van Heijst liever niet terug GROOTHERTOG JAN IS POPULAIR VEEL VREEMDE ZAKEN AAN HET LICHT OVER BELEID DIRECTIE Haag Heijst noemde de ar men en benenfabriek Ouders Aberfan nu tevreden Na zege op Verleene Sijbrands: remise tegen Andreiko STICHTING TEEN CHALLENGE Opvangcentra voor jeugdige verslaafden ZATERDAG 9 SEPTEMBER 196T (Van een onzer redacteuren DEN HAAG Het personeel van de radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zonen NV in Den Haag zou niet graag zien, dat de thans in Bqlgië verblijvende heer J. P. J. van Heijst sr. op de directiestoel zou terugkeren. Dit kwam vast te staan tijdens een vergadering van het personeel van Van Heijst gisteravond. De districtsbestuurder van de Christe lijke Metaal Bedrijfsbond, de heer D. Nederveen, lichtte de leden uitvoerig in over het debacle. Tijdens zijn uiteenzetting kwamen vele vreemde zaken aan het licht om trent het beleid van de directie. Her haalde malen is de heer J. P. J. van Heijst gewezen op het funeste van zijn handelingen, maar steeds ver klaarde hij, dat men het alles niet zo somber moest inzien. „De vloot" De heer Nederveen zei dat de vak bondsbestuurders er herhaalde malen op hadden aangedrongen, dat vooral bezuinigd zou worden op de dure lief hebberijen van de directie. Dit werd toegezegd, maar er werd niets ge daan. De heer Van Heijst heeft in de Riouwstraat een manege, in de Westeinderplas bij Aalsmeer een zeer luxueus ingerichte boot voor ont vangst van relaties, een zeewaardig jacht, een speedboot en een B.M. lig gen. Deze verzameling schepen wordt door het personeel smalend .,de vloot" genoemd. Prinses Kyra \an Pruisen overleden PARIJS Prinses Kyra van Pruisen, de echtgenote van het hoofd van het huis Hohenzollern, prins Louis Ferdinand van Pruisen, is giste ren op 58-jarige leeftijd overleden. De prinses verbleef op het landgoed van haar broer, grootvorst Wladimir van Rusland, in de buurt van Saint Briac in Bretagne. de heer Van Heijst kort geleden nog van plan een hotel in Ierland te ko- wen. Van ditlaatste hebben de vak bonden hem kunnen weerhouden. Het personeel gelooft ook niet, dat de heer Van Heijst ziek is. Enkele dagen geleden wilden vertegenwoordi gers van de werkgeversorganisatie, werknemersorganisaties en een lid van de directie van Van Heijst N.V. de heer J. P. J. van Heijst bezoeken in het Belgische Grobbendonk, om hem met klem te verzoeken uitstel van betaling aan te vragen. „Hij wil de niemand ontvangen in zijn fort. Een lijfwacht van vier man liet nie mand tot hem toe", zo werd het personeel meegedeeld. Reorganisatie „De moeilijkheden begonnen al met het vertrek enkele jaren geleden van de heer J. B. van Heijst. Er werd toen een reorganisatie doorgevoerd en enkele personeelsleden, die al tien tallen dienstjaren achter de rug had den, zouden moeten worden ontsla gen", vertelde de CMB-bestuurder D. Nederveen zijn leden. Eind vorig jaar werd werktijdver korting aangevraagd. Op 12 januari hadd«2 nde vakbon den een gesprek met de directie, om dat de organisaties niet waren ge kend in de aanvraag tot werktijdver korting. De directie deelde toen mee: „Er is geen werk". De vak bondsbestuurders brachten tijdens dit gesprek de dure liefhebberijen van de heer Van Heijst ter sprake en stelden, dat er in deze sector bezui nigd moest gaan worden. „De directie gaf toen een verhaal weg. waarbij wij grote vraagtekens hebben ge plaatst." Er kwam een lijst te voorschijn, waarop 60 namen van mensen die moesten worden ontsla gen. 2 februari. Weer een gesprek over de afvloeiengsregeling. Geen resul taat. 10 februari. De lijst met 60 namen werd tijdens een gesprek tussen vak bonden en directie teruggebracht tot 30. Nu zegde de heer J. P. J. van Heijst toe te zullen bezuinigen op niet noodzakelijke uitgaven. 2 maart. De vakbonden delen de i heer Van Heijst mee: „U moet uw j beleid gaan wijzigen, zodat er rust komt in het bedrijf. Anders moet het j bedrijf straks sluiten wegens faiilisse- j ment". De heer J. P. J. van Heijst deelde mee het beslist niet zo somber Kwalijke invloed 8 maart: De vakbondsbestuurders hadden weer een bespreking. Hierbij was aanwezig prof. Zweers, een van de commissarissen. De bondsbestuur- ders deelden^ mee op korte termijn moeilijkheden te verwachten. Prof. Zweers werd voorzichtig gevraagd en kele personen rond de heer J. P. J. van Heijst uh het bedrijf te verwijde ren. De vakbonden waren van me ning, dat deze figuren een kwalijke invloed hadden op het directiebeleid. Prof. Zweers kreeg van de heer Van Heijst opdracht een nieuw algemeen directeur te zoeken. 13 maart: Aan de interne accoun tant (de heer Coebergh, lid NI VA) wordt gevraagd of het bedrijf renda bel is. Hij antwoordde de bondsbestuurders, dat „de vloot", de tennisbanen, een vestiging in Baarn en een eigen verzekeringsmaat schappij afgestoten dienden te wor- 21 maart worden de werkgeversor ganisatie, de FME, door de vakbon den ingelicht. Tevens wordt gevraagd hoeveel schuld de NV van Heijst nog heeft aan de pensioenfondsen. 5 april: Tijdens het op deze dag gehouden gesprek met de directie wordt weer opgemerkt, dat het steeds beter gaat. De heer Van Heijst: „Er is geen enkele reden tot bezorgdheid. Ik weet niet, waar u uw berichten vandaan haalt". De hondsbestuurders vragen een accountantsonderzoek. De directie weigert dit. Op deze dag wordt de Verzekeringskamer inge licht. 14 april verklaart de directie, dat alles niet zo somber is. De vakbonden maken bezwaren tegen de beleidsvoe ring in het bedrijf. Inmiddels was de afvloeiingsregeling voor 30 personen een feit geworden. Pensioen fonds 13 mei: Nu pas deelt de directie mee, dat de schuld aan de pensioen fondsen twee ton boven het wettelijk toelaatbare niveau was gestegen. Voor september moest dit worden aangezuiverd. De heer Nederveen kon zijn leden gisteravond meedelen, dat dit was gebeurd tot het toelaatba re niveau. 26 juni: Nog verklaart de heer Van Heijst, dat de financiële positie van het bedrijf gunstig is. De bondsbestuurders geloven dit niet. 14 juli: De werknemers gaan in een korte staking om de directie 2 pro cent vakraadskering af te dwingen. De directie bood 1 procent. De sta king had succes. 18 augustus: De heer J. P. J. van Heijst ziet de toekomst nog steeds rooskleurig. „Het bedrijf heeft een financiële injectie nodig. Ik hoop dit door een fusie te bereiken," zo deelt hij mee. 29 augustus: „De situatie Isthans zorgelijk," erkent de heer Van Heijst eindelijk. 1 september: Er komt een kink in de fusiekabel. Het gesprek loopt vast, omdat enkele onduidelijkheden door de heer Van Heijst niet worden opge helderd. Geen stap Latere fusiepogingen, die bijna wa ren geslaagd, worden de grond inge boord, omdat de heer J. P. J. van Heijst geen stap verder meer wilde doen. Hij vertrok naar België. De vakbonden stapten naar de mi nister van economische zaken, die di verse banken trachtte te interesseren. Op advies van de minister wordt uitstel van betaling aangevraagd. Te vens vindt de minister de AM- RO-bank bereid de lonen te garande ren. In ieder geval tot en met de volgende week. De heer Nederveen kon zijn leden nog meedelen, dat de werkgeversorga nisatie in het geval van Van Heijst volkomen en bijzonder pleizicrig had den meegewerkt. Bovendien werd de heer Van Heijst door zijn eigen orga nisatie steeds op zijn fouten gewe- Over het bankkrediet werd nog opgemerkt, dat dit dinsdag de rode streep was DEN HAAG Van Heijst, dat over drie jaar het eeuwfeest zou vieren voorbereidingen daarvoor waren al getroffen heeft zijn bestaan te danken aan een vooruitstrevende jonge smid, Jean Baptiste van Heijst, die in 1870 een smederij in Den Haag Hij maakt alles waar maar „geld in zat": haarden, kachels, hekken, rat- revallen, fietsen van het merk Jupi ter, meubelen en zelfs wagens. Staaltjes van het vakmanschap van de grondlegger van het bedrijf van Van Heijst zijn nog altijd in Den Haag te vinden. Hij maakte eigenhan dig het zware smeedijzeren hekwerk voor verschillende kerken in de stad, voor 'die in de Van Limburg Sti— rumstraat bijvoorbeeld en ook voor de Elandstraatkerk, waarvan een groot deel nog immer dienst doet, ruim tachtig jaar oud! Voor de r.k. kerk in de Hobbemastraat maakte hij het tabernakel. Maar ook zonder speciale opdracht Poederboter CANBERRA In Australië heeft men boter in poedervorm bereid. Het product is verkregen na experimenten in een regerings laboratorium. Verwacht wordt dat spoedig tnet de commerciële produktie kan worden begonnen. Boter in poedervorm, die voor een groot deel op dezelfde ma nier wordt gemaakt als melk in poedervorm, kan onder meer wor den gebruikt bij de bereiding van taarten en andere soorten gebak. 50.000 per gezin ABERFAN Aan het touwtrek ken om de grootte van de financiële compensatie voor de ouders van 116 kinderen, die vorig jaar oktober in het Britse mijndorp Aberfan om het leven kwamen, toen de berg mijn afval ging schuiven, is gisteren een eind gekomen. Elk gezin, dat een of meer kinde ren verloor, krijgt nog ƒ50.000 uit gekeerd boven de bedragen, die al uit het door giften uit de gehele we reld gevormde fonds zijn gekomen. C. Sullivan, die de belangen van de ouders verdedigde, zei dat ze goed behandeld waren. „Geld kan ons ver lies niet vergoeden, maar een volle beurs maakt het lijden dragelijker." LIVORNO In de strijd om de Coupe d'Europc in Livorno heeft Ton Sijbrands de leiding behouden. Na in de ochtendronde dc Belg Verleene in een nogal spectaculaire partij te heb ben verslagen, begon hij in de avond ronde aan zijn moeilijkste program ma-onderdeel: de strijd tegen de drie Russische spelers met als eerste ont moeting tegen Andreiko. De Russische kampioen formeerde direct na de opening een hekstelling, welke een interessante doch moei lijke partij inluidde,die het uiterste van beide spelers vergde. In het ge vorderde middenspel liet Sijbrands de gelegenheid niet voorbij gaan om de stand te liquideren. Hoewel beide dammers daarna in het moeilijke eindspel de volle winst probeerden te grijpen, kwamen zij toch niet verder dan een remise. Sijbrands hield hiermede zijn ge- duchtste concurrent van zich af in een partij waarin hij het beslist niet gemakkelijk heeft gehad. Door deze puntenverdeling naderde Tsjecholev tot op één punt, dankzij overwinnin gen op Simonata en Simonelli. Vandaag valt de beslissing als Sij brands tegen Koeperman en Tsjecho lev uitkomt. UITSLAGEN De uitslag van de 11e ronde luidt: Simonella (It) Koeperman (Sov) Unie) 02; Bajolle (Fr.) Andreiko (Sov Unie) 02; Sijbrands (Ned) Verleene (Belg) 20; Bonifacino (It) De Descallard (Marok) 20; Virtu (It) Feldl (Oost) 2—0; v. d. Sluis (Ned) Reimann (Tsj.-Sl.) 20; Ca- zemir (Zwits) Agliardi (Mon) 20; Simonata (Fr) Tsjegolev (Sov Unie) 0—2. Uitslagen twaalfde ronde: Koeper man Bajolle 20; Andreiko Sij brands 11; Verleene Bonifacino 11; De Descallard Virtu 20; Feldl Van der Sluis 02; Reimann Cazemir 02; Agliardi Simona ta 11; Tsjecholev Simonelli 2—0 De stand luidt nu: 1. Sijbrands 2.' punten; 2. Tsjecholev 21; 3/4. Andrei ko en Koeperman e'k 20: 5. Van dei Sluis 17. Nauwelijks was het bericht van zijn terugkeer in brede kring bekend geworden, of uit alle delen van het land stroomden zijn landgenoten naar het dorp waar hij zijn bivak had opgeslagen. Het was een bewijs van de popula riteit waarop de huidige groothertog Jan van Luxemburg, die met zijn echtgenote op 12, 13, 14 en 15 septeYn- ber een officieel bezoek aan ons land brengt, nog altijd kan bogen. De Luxemburgers mogen hun vorst wel. Zij waarderen zijn humor, zijn sportiviteit hij houdt van skiën. waterskiën, zwemmen, tennissen, ja- gen, autorijden en ze vinden het geweldig dat hij zo hartelijk kan la- Ik win het toeh Groothertog Jan officiële na- men: Jean, Benoit. Guillaume, Marie, Robert, Louis, Antoine, Adolphe, Mare, d'Aviano is 46 jaar oud. Hij is klein van stuk en hij draagt een snor. Drie jaar geleden volgde hij zijn moeder op, groothertogin Charlot te, die toen na een regeringsperiode van 45 jaar afstand deed. Het land dat hij bestuurt kan het kleinste onder de kleine naties wor den genoemd. Het is zestienhonderd vierkante kilometer groot en het telt nog geen 350.000 inwoners. Geksche rend heeft de groothertog eens ge zegd: Luxemburg is misschien niet groot van stuk, maar ik win het toch. Harde training In de oorlogsjaren diende hij als luitenant later werd hij bevorderd tot kapitein bij een van de beroem de Engelse garde-regimenten, de Irish Guards. Hij nam deel aan de invasie in Normandië en aan de be vrijding van Brussel. Men zegt van hem dat hij een bekwaam officier was en dat hij als soldaat een harde, grondige training heeft gekregen. De vrede maakte een eind aan zijn militaire carrière. In 1946 verliet hij de Irish Guards en keerde hij terug naar zijn land om zich voor te berei den op de taak die hem wachtte. Zijn noeder wijdde hem in de geheimen van de staatszaken in, en droeg hem al vroeg representatieve taken op. In die jaren reeds leerde hij zich kennen als een bescheiden mens met een brede belangstelling voor de gang van zaken in zijn land. Hij ver diepte zich gewetensvol in de proble men waarmee zijn land werd gecon fronteerd. Zijn informaties trok hij uit urenlange gesprekken, met werk gevers en werknemers. En altijd toon de hij zich leerling, nooit leer meester. Betweterigheid is hem vreemd. Band mol Oranje Een hoogtepunt in zijn leven werd zijn huwelijk met prinses Josephine Charlotte, de oudste dochter van ko ning Leopold van België en wijlen koningin Astrid. Het huwelijk werd op 0 april 1953 in de hoofdstad van maakte hij smeedwerk. Een aardig voorbeeld hiervan is de rattekoof, die hij voor zijn eigen bedrijf maakte, dat door ratten geplaagd werd. Toen hij daarmee vangresultaten boekte, zette hij de kooi met dieren en al ir de etalage en hij had een nieuw arti kel aan zijn sortering toegevoegd. Oerdegelijk J. B. van Heijst was een oerdege lijk vakman en een even degelijke, maar niettemin vooruitstrevende za kenman, die zijn kleine bedrijfje gestaag zag groeien. VERDACHTE WANDELT Anton van den Boorn, de 29- jarige Nederlander die in Bul wegens een poging tot mensen- garije in een proces is gewikkeld smokkel ma gevenals de andere verdachten in deze zaak zich is hier (inlks) in gezelschap t vrijelijk door Sofia bewegen. Hij de Duitse Karin Gottschalk en de Duitser Otto "Werner Speck. Vuurgevecht tussen Grieken en Turken ISTANBOEL Twee Griekse sol daten zijn om het leven gekomen bij een vuurgevecht van tien minuten tussen Turkse en Griekse grenswach ten, zo meldt het dagblad Milliyet in Istanboel. Het incident gebeurde bij de grens stad Ipsala, toen een Griekse patrouil le het Turkse grondgebied betrad. De Turkse grenstroepen openden het vuur. toen de Grieken geen acht sloe- De stevige groei kwam er echter in toen zijn drie zoons oud genoeg wer den om in de zaak te worden opgeno men. Successievelijk kwamen zij het gen op hun waarschuwingen, bedrijf binnen, dit driemanschap Jan, i Joop en Frans, die elk naar hun ei- gen kwaliteiten, hetzij administratief, I zakelijk of constructief hun aandeel J in de ontwikkeling inbrachten. Van alles werd aangepakt. Fietsen, van het merk Jupiter, waren lange tijd een belangrijk produkt van het j familiebedrijf. Overstromingen in India: 300 doden Vier dagen gast van Nederland (Van een onzer redacteuren) rPOEN liij in 1944 als een van de eerste geallieerde soldaten zijn bevrijde vader land binnentrok, viel hem een huldiging ten deel. De Luxem burgse bevolking droeg hem uitgelaten op de schouders rond en onthaalde hem en zijn wapenbroeders op ham en wijn. Verwarming In 1930 kwam daar de centrale ver warming bij. De produktie van radia toren kwam op gang. Vooral in deze branche kon het bedrijf een uitste kende markt veroveren. Vervolgens kwam de produktie van stalen ramen en deuren. Pas na de tweede wereldoorlog groeide het be drijf uit tot buiten de Haagse gren zen, waar het in feite de enige zware industrie is geweest. Lange tijd heeft de fabriek in Den Haag gegolden als de „de armen en benenfabriek", omdat er zoveel be drijfsongevallen zouden voorkomen. Wie de statistieken van het bedrijf raadpleegt komt evenwel tot de ont dekking dat het daarmee nogal is meegevallen. Meer voor de hand lig gend is het daarom dat onbekendheid van de Hagenaars met industrieën als deze hun kwalijke kwalificatie in de mond heeft gelegd. NEW DELHI Bij overstromin. gen in acht van de zeventien staten van India zijn tot nu toe tenminste 300 mensen omgekomen. In Allaha bad, een van de ergst getroffen steden, staat het water een meter hoog. Duizenden zijn naar de daken van hun huizen gevlucht. Meer dan 300 dorpen rond Allahabad staan onder Staking Belgische douane in hele land BRUSSEL De staking van de Belgische douane heeft zich gisteren over het gehele land verspreid. Er staken 1000 douaniers van de in to taal 6.500, aldus het ministerie van financiën. Zij staken voor betere ba sisionen. In Antwerpen is 90 procent van de douane in het havengebeid in sta king. Op het vliegveld van Brussel deed gisteren slechts een douanier Ook de douanebeamten in Gent en Zelzate staakten vrijdagmorgen. Het gehele scheepvaartverkeer in het ka naal Gent-Terneuzen raakte gestremd. RUSSISCHE SPION IN ZUID-AFRIKA BRAKPAN (Zuid-Afrika) Pre mier Vorster van Zuid-Afrika heeft vrijdag onthuld, dat de Zuidafri- kaanse geheime politie een Russi sche spion heeft gearresteerd. Hij gaf geen verdere bijzonderheden. De groei van het bedrijf was overi gens voor de oorlog al niet tot Den Haag beperkt gebleven. Een jaar of wat voor de tweede wereldoorlog was het bedrijf van Grasso in Den Bosch overgenomen, dat tot in de ja ren vijftig deel heeft uitgemaakt van de familievennootschap J. B. van Heijst en Zonen, inmiddels geleid door een nieuwe generatie Van Heijsten. Verschil van inzicht heeft er een aantal jaren geleden toe ge leid, dat de wegen van Grasso en het Haagse bedrijf zich volledig hebben gescheiden. Het Haagse bedrijf, dat nu in moei lijkheden is gekomen, is de naam blij- van de Middellandse Zee geopend, ven dragen van de stichter J. B van Heijst, die nooit vermoed zal hebben, dat ooit zijn naam nog eens in ver band gebracht zou worden met de kwalificatie „slecht financieel be leid". die in zijn land worden gehouden. Het eerste nummer de 10.000 me ter hardlopen dat direct na de i opening werd gehouden, -aindigde in I een overwinning voor de Tunesiër I Mohammed Gamoudi. Groothertog Jan en groothertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg, die ons land vier dagen komen be- Luxemburg ingezegend in tegenwoor digheid van vier koningen en 21 prinsen. Onder de gasten was ook koningin Juliana, wier Huis van Oranje eeu wenlang zo nauw met dat van de groothertog is verbonden. En door die innige verbondenheid krijgt het staatsiebezoek van volgende week een bijzonder accent. Twee innemende mensen, ouders van vijf kinderen, zullen vier dagen in ons land vertoeven, en zij mogen erop rekenen dat zij hartelijk zullen worden ontvangen. DEN HAAG De stichting „Teen Challenge" voor Nederland heeft het plan in de grote steden van ons land opvangcentra te stichten voor jeugdi gen, die verslaafd zijn aan verdoven de middelen en die zich te buiten gaan aan seksuele uitspattingen. Het eerste centrum zal medio okto ber in een winkelpand aan de Korte Houtstraat, in het centrum van het nachtelijk uitgaansleven, worden ge opend. In dit centrum kunnen onge veer vijftien personen worden onder gebracht. Door predikant „Teen Challenge" is in Amerika gesticht door de predikant Dave Wil- kerson (35), die thans directeur van deze organisatie is. De organisatie heeft haar hoofdkwartier in Brook lyn in New York, waar ook nog vijf gebouwen in gebruik zijn op Clinton Avenue. De organisatie heeft onder meer een Instituut waar vroeger verslaaf den worden opgeleid voor zendeling en straatevangelist. Dave Wilkerson verklaart onomwonden dat do Bijbel het antwoord geeft op de problemen van de hedendaagse jeugd. Van de Nederlandse afdeling van „Teen Challenge" is de heer J. Tindal (35) uit Voorburg het hoofd. Hij was voorganger van een Pinkstergemeen te. De Nederlandse organisatie werkt samen met de Broederschap van Pinkstergemeenten in Nederland en met de Assembly of God in de Ver enigde Staten Start Op 15 en 16 september spreekt Da ve Wilkerson In de Houtrusthallen in Den Haag voor de start van de strijd, die Teen Challenge in ons land gaat voeren tegen wat genoemd worden de doodsvijanden van ook de Neder landse asfaltjeugd. Wilkerson gelooft dat alcoholisme, verdovende middelen en homoseksua* liteit de drie grootste problemen voo* de jeugd van vandaag zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5