Han de Wilde loodste voor ons 55 zijn" optocht uit de nevelen Weekagenda Alleen de middag van 3 oktober kost al f60.000 hasselman TT> Cé él zijn ze, cle nieuwe stadsbussen 67 ITO»! LEIDSE COÜRANT 3 zaterdag september t<mt Zaterdag 9 september) Gebouw speeltuin Oosterkwartier. Bor- neostraat, 7 tot 10 uur nam.: tentoonstel ling Leidse pluimvee- en koniinensport- vereniging. Schouwburg. 8 uur: Hoofdstad-Operet te met „Wiener Blut". L.H.J.-gebouw Levendaal 101: ope ningsfeest midden- en ouderensociëteit. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". DEN HAAG Diligentia. 2.15 uur: Arena met .Ploeft": 8.15 uur: cabaret Adam en Eva. van Fiet en Frans Koster, I met „Tussen tafel in bed". i DEN HAAG Houtrusthallen. 8.15 uur: Limburgs Symfonie-orkest, met Mar git Schram en Rudolf Schock, „Ein I Abend in Wien". Zondag (10 september) Gebouw speeltuin Oosterkwartier, Bor- neostraat, 10 tot 6 uur: tentoonstelling Leidse pluimvee- en konijnensportvereni- ging. Maandag (11 september) DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Haagse Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". Dinsdag (12 september) Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur I Chr. Emigratiecentrale. Schelpenkade 6, 8 uur: afd. Leiden Na- tuurhist. Ver., demonstratie vakantie- yondsten. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Nationaal Ballet. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: cabaret Adam en Eva (Fiet en Frans Koster» met „Tussen tafel en bed". SCHEVENINGEN Rurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Regis Pasquier. Woensdag 12 september) I Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: I spreekuur sociale raadsvrouw, i Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondge- bed. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: I Theater met „De belofte", i DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: J cabaret Adam en JSva (Fiet en Frans I Koster) met „Tussen tafel en bed". Donderdag (14 september) Zaal Bevrijdingskerk. 8 uur: afd Zuid-West Christen-vrouwenbond. H. de Groot. Groot-Ammers. met dia's over Breestraat 85. 2.30 en 8 uur: mode- i show modehuis De Groot. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest met Ingrid Haebler. P DEN HAAG Lutherse kerk, 8 uur: Willem Mudde, orgel, met Utrechts Mo tetgezelschap. DELFT Nieuwe Kerk, 8 uur: orgel concert Jan J van den Berg. Vrijdag (15 september) Bijzaal Koningskerk (einde Koning straat), 7.3010 uur: ruilbeurs voor ver zamelaars. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest m.m.v. Ingrid Haebler, DEN HAAG Kloosterkerk, 1 uur: orgelbespeling Bernard Renoov. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8 15 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Daniël Wayen- berg, piano. Zaterdag (16 september) Eerste Binnenvestgracht 20, 10.30 uur: installatie districtscommissaris oubaas K. van Rr.e. L. H. J.-gebouw. Levendaal 101: jeugd werk I.eython. tienersoc. openingsfeest met camping-party, middensoc. Sempre Avant' Jong en Jolig, ouderensoc. ont- moetingsavond. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Helder zien in I het donker." DEN HAAG Diligentia. 2.15 uur: I Arena met „Ploeft": 8.15 uur cabaret I Adam en Eva (Fiet en Frans Koster) Imet „Tussen tafel en bed". DELFT Stadsdoelen, 7.30 uur: jazz-orkest o.l.v. Pim Jacobs. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. I Op zaterdag 9 september is in Leiden. I voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien geopend: Centraal-Apotheek. Breestraat 74. tele- I foon 20552. Apotheek Voorschoten is op zondag 10 september gesloten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apo theek zijn de gehele week geopend. Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen huisarts raadplegen. Daarna de dokters- i telefoon bellen: 5 maal 2. Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5-maal 3. Voor politie 5 maal 4 Films Camera <2.30. 7 en 9.15 uur): Twintig I duizend mijl onder zee (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mooi maar slecht (18 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): The naked runner (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Geheim agent 7 (14 jaar). Studio <2.30, 7 en 9.15 uur): Blow Up I '18 jaar». Trianon (2 en 8 uur): The sound of music (alle leeftijden). LEIDES De optocht en ,,'t veld!' brengen op 3 oktober de tienduizenden op de been. i\iet meer „de straat", icant daaruit is de gezelligheid ver- dwenen. Optocht en veld (voor de niet-ingewijde: de kermis op het Schuttersveld) gaan beide prat op nationale vermaardheid. Kort en goed: ze zijn uniek. Toch is er een groot onderscheid. Voor wie „traditiegetrouw'' een deel van de dag op het volle veld doorbrengt, bevat geen van de meer dan honderd stukken inrichtingenluidt de vaktermgeheimen meer. Als geen principiële bedenkingen hem ervan weerhouden, is de Leide- naar op deze feestdag een geheide kermisklant. Daar zit zowaar nog een „ideëeF' kantje aan ook, want zodoende draagt hij bij aan de instand houding van het hele feest. De Leidenaar kent de mogelijkheden van elk kermisstuk en ligt er niet van wakker, platzak in het getcone leven te zijn teruggeploft. Het is hem een eer. ,Jfet is een enorm feest, dat de mensen de gelegenheid geeft, eens heerlijk uit de band te springen"zegt Han de Wilde, die aan zijn voorzitterschap van de optochtcommissie veel genoegen beleeft. Met die optocht is het anders gesteld. Deze is voor de meeste toeschouwers omgeven door een geheimzinnig waas. Plotseling is hij daar, als een verschijnsel uit een Dat is Alleva fANZE optochtcommissie bestaat uit vier man, die tot taak hebben het optochtplan uit te brengen. Onmid dellijk na 3 oktober komen we alt commissie bij elkaar om na te gaan welke fouten zijn gemaakt en welke onvoorziene omstandigheden t parten hebben gespeeld. Die zijn vrijwel altijd. Zo was er eens e groot gat in de optocht doordat t dorstige buitenlandse groep een kroegje was binnengegaan. Je kunt het nog zo goed organiseren maar je werkt nu eenmaal met levend „materiaal". In die eerste vergadering kunnen al suggesties voor de volgende optocht worden gedaan. Als de vonk is overgeslagen. Soms staat er een idee over. Individueel gaan we er dan op broeden. In het eerste kwar taal van het jaar komt het bestuur bijeen. Dan moeten wij ons plan zien te verkopen. Moeilijkheden geeft dat in de regel niet. Er zijn twee hoofdnormen: het moet qua bouw uitvoerbaar zijn en het moet het publiek aanspreken. Dat laatste weet je natuurlijk niet altijd pre cies. Als het bestuur het plan heeft overgenomen, beslist de ledenver gadering.' 9 Is de historische optocht nog steeds favoriet? ,In het verleden genoot de historische optocht de voorkeur. Maar wij zijn tot de conclusie gekomen, gezien bepaalde opmerkingen üit het pu-' bliek, dat er een grotere afwisse ling moest zijn, al is het beslist niet waar dat dezelfde vent zelfde kostuum het ene jaar graaf Willem en het andere jaar Steen was. Het is voor mij steeds weer een teleurstelling, dat de kijkers de beschrijvingen in de Feestwijzer onvoldoende raadple gen. Een goeie beoordeling is dar eigenlijk niet mogelijk. Iemand heeft daar eens een kostelijk rijmpje ove geschreven. Hier hebt u het: De optocht passeert, 't is druk langs de kant. Naast mij een man met een joch aan de hand. Daar trekken de Franse soldaten voorbij en 't kereltje geeft dan een por andere wereld. W ie zitten achter dat. elk jaar i terugkerende fenomenale schouwspelwaar halen ze de ideeën, het geld, de kleding en uitrusting en de mensen vandaan: wie beslist of Oranji Assepoesters, Rembrandts of Maanbestormers het verdubbelde volk hun boeien zullen slaan: is het waar dat met name de optochtcom,miss geen 3 oktober zonder zorgen beleeft omdat de heren al in het staatsie- rijtuig wanhopig zitten te peinzen over de volgende optocht: brengt reclame-optocht werkelijk tonnen in het laatje: worden de karossen h bezet door de geliefden van het drie-oktober-bestuur en is dit bestuur soms nog van plan, lering te trekken uit de publieke smaad die hard nekkig beweert, dat die ene vent nu Jan Steen en vorig jaar Graaf Willem was. in hetzelfde kostuum wel te verstaan? Han de Wilde (60 jaarweet. wel, dat. de Leidenaar er geen been om als het over de historische optocht' gaat, zijn eigen nest te bevuilen. Deze en andere vragen maakten wij tot de onze en hij nam de uitdaging goedsmoeds aan. Zijn vuur liet van de nevels om dit hoogtepunt feest niets over. „Een optocht kost. vijftig- a zestigduizend guide hulde hij zonder aarzeling. Er valt inderdaad niets te verbergen. Wie is die vent dat rijtuigje, pa? Wie?, vraagt pa dan. jó. dat is Alva?, vraagt zoonlief, dat was een Spanjool. Meester heeft 't verteld pas op school. Lak an de meester, zegt pa en wordt boos. Ik zeg: Alleva was een rasechte Fransoos! En hou nou verder je zeurige snuit, anders ga je nooit met je vader meer uit. Historie blijft TJE belangstelling voor de uitbeelding als getrouwe illustratie bij de ge schiedenis is dus nogal pover. D( kranten zouden er enkele dagen te voren nog een verhaal over kunnen schrijven, maar dan wordt de druk ker weer benauwd dat hij zijn Feest wijzers niet aan de man kan bren gen. U mag immers ook de optocht route om die reden niet vermelden. Bad lnri c b t in gen De gemeentelijke badinrichtingen zUd ,p de volgende lijder geopend Lindes Lr aai lb maandag geslotei misdag 11.15 u en 1330—17J5 u. «oensdag gesloten, donderdag 13.30- 8 15 u vrijdag W1 J.15 u en 1330—18.4b j zaterdag 811.15 a en '3.30-16.30 Van der Werfstraat 39: maandag en uisdag gestoten woensdag 811J5 en ,3.30—17.15 u., donderdag 8 30—11.15 »r 3 30—18 15 u., vrijdag 8.30—11.15 u ar, ..-30—1845 in. zaterdag 730—11.15 en 3.30—16.30 u MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted. museum De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u. zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 kassen zaterdags en zondags ge- Mnlenmoseum Molen De Valk: geopend dinsdag tot i met zaterdag van 10 tot 5 uur. zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo- Er zijn dus meer „vrije" optochten gekomen. En toch, als wij een paar jaar geen historische optocht heb ben gebracht, komt er weer vraag naar. Volgend jaar krijgen we er dan ook weer een. Ik vind dat de geschiédenis in de optocht niet moeten loslaten. In wezen zit je me* een vrije optocht bijv. sprookjes of speelgoed natuurlijk volkomen naast de sfeer van de dag zelf. Maar voor de afwisseling er we maken zo'n optocht per slot var rekening voor het publiek kun nen we er niet buiten". Hoe komt u aan de ideeën? „In het algemeen komen die uit dc commissie zeil'. Dat is niet zo moei lijk als het lijkt. Soms heb je hou vast aan bepaalde gebeurtenissen en historische data. De uitwerking hou den we zoveel mogelijk in eigen hand. Komen we er niet uit, dai roepen we de hulp van vakmensen in Voor de optocht over de lucht vaart hebben wij indertijd contact gezocht met iemand van de KLM. die hierover lezingen hield. Maar we gingen toch zelf naar het Lucht vaartmuseum om modellen te bekij ken. En vergeet u niet dat onz, eigen Universiteitsbibliotheek eer rijkdom aan gegevens biedt" Praalwagen: 3000 1 Is een historische optocht duur? optocht heb je ook kostuums en praalwagens nodig. Er rijden acht tot tien praalwagens mee. Daar wordt soms drie maanden aan ge werkt. Dat gebeurt in Flora tc Rijnsburg. Vaklieden en jongens van de ambachtschool werken eraan. De gemiddelde praalwagen kost drie duizend gulden. Wij komen niet met rommel op straat. Het nioet vak werk zijn, maar het mag ook weer niet al te duur worden. Flora zelt levert het onderstel. Dat zijn de zelfde wagens die hier met het bloemencorso in augustus rijden". Is de opbrengst van één reclame optocht voldoende voor vijf andere? „Hij brengt allicht wat op maar de voorstelling daarvan is overdreven. Eens in de vijf jaar is de optocht reclame. In 1970 houden we er weer een. als er tenminste belangstelling voor is. Zo'n optocht kost ons ook veel. De muziekkorpsen moeten we betalen, zelf rijden we met twee wagens en vergeet u niet de acqui sitie. Je moet die bedrijven gewel dig achter de vodden zitten. In de cember al worden alle grote firma's aangeschreven Zo'n zeshonderd. Je moe; wel vroeg zijn, anders ligt hun reclamebudget al vast. De eerste reactie is ronduit tam. Later gaat er nog eens een brief uit er, dan gaat er ook nog iemand heen. De termyn sluit onherroepelijk 1 september. Er vallen weieens gega digden af, óf omdat ze zich te laat melden óf omdat hun deelneming anderen zou kunnen benadelen. Op de dag zelf moet je als optocht commissie je ogen goed de kost ge ven. want er probeert er weieens een tussen te dringen zonder zich te hebben gemeld en zonder te be talen. Zo ontdekten we eens een wagen die zich verdekt in de Kern straat had opgesteld. Voor de deelnemers zijn wij ook be paald niet kinderachtig. Zij krijgen allen een aandenken. We hebben ook wel stukken van Leidse kunste naars als prijs aangekocht. Al met al houdên we er niet zoveel van over". 100 voor "t feld Kunt u nog steeds voldoende op tochtdeelnemers krijgen? AAN vrouwen, jongens en meisjes geen gebrek, wel aan man De maatavond in juni in de Burcht wordt goed bezocht. Ze betalen een rijksdaalder statiegeld, die ze n optocht terugkrijgen. Als beloning ook nog twee bioscoopbonnen van tweevijftig. Bovendien zijn ze op 3 oktober onze gast. Met flesjes, broodjes en koeken worden de deel nemers op peil gehouden. Voor sommigen is deelneming aan d« optocht een kwestie van zelfbeheer- Ik herinner me nog die jongen zestien jaar. Vertel me eens, waarom wil je nu meedoen, vroeg ik Wel meneer, was zijn antwoord, ik doe 't om te sparen. Overdag ben ik onder dak en dan kan ik 's avonds m'n geld uitgeven op 't feld. En hoeveel denk je dan wel uit te ge ven, wilde ik weten. Nou meneer, met een grietje in de botsautootje en dat hoge draaiding en een bossi, paling ben je toch gauw honderd gulden kwjjt. Mannen zijn te lui TAAT herentekort snap ik eigenlijk niet. Er zijn toch wandelverenigin gen in Leiden. Ik houd het er maar op dat ze wat lui zÜn geworden. Zo zitten liever geharnast te paard of op een praalwagen. Bij de rollering houden we er al rekening mee. Meer rollen dus voor jongelui en die al tien jaar meelopen. Zoals die oud-Leidenaar in Utrecht, die mij altijd schrijft dat ik weer op hem kan rekenen. Ook families doen Soms moet je mensen afwijzen omdat hun type in de komende optocht ontbreekt. Dat kan pijnlijk zijn Er zijn werkelijk liefhebbers die 3 ok tober als een verloren dag be schouwen als ze niet mogen mee doen. U moet dan ook niet verge ten dat de deelnemers van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags beschikbaar moeten zijn. Als ik om tien uur in de Gehoorzaal kom, kan ik er zeker van zijn dat ik aan m'n jas getrokken word door lieden die het toch nog willen proberen. Het lukt me eenvoudig niet, ze van me af te schudden. Ik laat ze dan tot half twaalf wachten om te zien of er soms uitvallers zijn. Zijn die er, dan neem ik ze wel aan. Het gekke is dat het kostuum ze dan ook altijd past, al verdrinken ze erin of al barsten ze eruit" Hij kon niet sterven Wat kunt u vertéllen over de ver deling der rollen? TIJ ET spreekt vanzelf dat de deelne- "-LA mers worden getoetst. Natuurlijk speelt de leeftijd mee maar ook het vóórkomen van iemand, zijn erudi tie, ervaring, zijn vermogen om zich in een rol in te leven. In het bijzon der geldt dat voor de hoofdrollen. Of het slaagt moet je vaak afwach- Ik denk aan die drie jongens var. vijftien en zestien jaar die een praalwagen met het Gravensteen (historische gevangenis in het cen trum van Leiden red. N.L.C.) zouden bezetten. Nou, daar gaan we een lollige bpel van maken, had ik ze onder elkaar horen zeggen. Toen heb ik ze even apart genomen. Jongens, als je mee wilt doen moet je je voorstellen dat je gevangen bent. Je wordt met een koord aan elkaar gebonden en de gerechtsdie naar brengt je naar het schavot Daar ga je er onherroepelijk aan. Je moet dus denken: m'n laatste uurtje is geslagen. De jongens deden voor het eerst mee en ze hebben het voortreffelijk ge- Daarom doen wij zoveel mogelijk persoonlijke benadering. Maar het blijft werken met ongeschoolden. Het kan ook faliekant misgaan. Voor het sprookje van de Chinese nachte gaal strikten we een keurig iemand die de keizer op zijn sterfbed zou zijn. Ik geef toe dat het rolletje een geweldige zelfbeheersing vroeg maar tóch moest hij op dat bed een ster vende indruk maken- Het bleek een misslag te zijn. De man kon eenvou dig niet stilliggen en als hij vrienden langs de route zag gaf-ie een gil e* stak-ie z'n hand op". Zoeken voor de Koets En hoe zit 't met de Gouden Koets? „Die vraagt een bijzonder kritische in stelling. Daarvoor heb ik wel men sen met een zekere eruditie nodig. Zo heb ik eens voor een jonge prins Willem onder de studenten gezocht. Je moet dan edht wel zoeken, want hij moet voor die rol betrouwbaar zijn. Een andere keer was een doch ter van een der bestuursleden ge knipt voor de rol van prinses- Een beeldschoon meisje!" Waar bergt u die Goutjcn Koets op? „In de enige stalhouderij die Leiden nog rijk is. Hij staat daar onder grote hoes. Misschien weet u niet dat deze koets afkomstig is uit de stallen van koningin Victoria van Engeland en in 1905 werd gekocht voor de stu dentenmaskerade. Daarna geschon ken aan de stad die op haar beurt het rijtuig overdeed aan de vereni ging. De Lakenhal had op 't laatst geen ruimte meer om de koets ten toon te stellen. Of hij meerijdt hangt geheel af van het onderwerp. Je kunt 'm niet elke optocht onderbrengen. Maar volgend jaar zal hij weer van de partij zijn. Buiten Leiden komt hij vrijwel nooit. Onlangs heeft hij wel in het rijtuigenmuseum in Leek te pronk gestaan bij hoge uitzondering. Er waren bezoekers die vonden dat de Gouden Koets toch wel een beet je tegenviel. Laten ze nu denken dat de Leidse koets de echte Gouden Koets was! Die stond toen ook in dat museum, maar ze hadden 'm nog niet Krijgt u gemakkelijk uw paarden? „Ja. dankzij de landelijke ruiterver- enigingen. Als we er veel nodig heb ben, moeten we ze tot uit Zevenhui- Waar komen de kostuums vandaan? ,Uit Utrecht. We hebben daar een zaak die dat elk jaar voor ons doet. In de regel zijn de pakken beschikbaar. Soms moeten we er laten maken, maar dat kost honderden guldens en dus beperken we dat Een nieuwe pruik kost ons honderd tot honderd- vijftig gulden". Onuitroeibaar feest Wat vindt u, niet als bestuurslid als Leidenaar. van dit feest? ..Het is toch een machtig iets dat een gebeuren dat eeuwenlang geslui merd heeft, zo'n grote plaats onder de bevolkinn heeft. De diepere zin leeft niet meer zo. Je moet het ook zien als een enorm feesdat de Lei denaar de gelegenheid geeft eens heerlijk uit de band le springen. Maar er is een deel van de bevolking ±JL pander Een naam in klassieke meubelen Stijlvol in de eerste plaats Verantwoorde modellen in een uitgebreide kollektie. Ook alle gordijnstoffen en tapijten voor het j klassieke interieur. I Hasselman Pander i kompleet. dat de zinvolle traditie nog wel ziet. Neem bijv. de uitdeling van haring en wittebrood. Een bij uitstek histo risch moment op die dag. Daar is nog steeds grote belangstelling voor en het valt op dat het publiek ook anders is geworden. De bedélingsge dachte gaat er dan ook helemaal uiL Trouwens, in deze tijd zou dat ook absurd zijn. Verder gaan er toch elk jaar enkele duizenden mensen naar de speciale tentoonstelling in de Lakenhal. En dan is er de dienst in de Pieterskerk. Het feest als traditie leeft bij de jon geren niet. Om jongelui voor de ko- raalmuziek te kragen hebben we eens de schoolhoofden een brief ge schreven. Daar is niets uit gekomen. Alleen het onderwijs kan proberen, de jeugd de zin van 3 oktober bij te brengen. Maar voor de rest is het feest onuit roeibaar. U ziet het: Koninginnedag en 5 mei komen niet van de grond maar 3 oktober bestaat er niks an ders dan 3 oktober". Op die dag is Leiden nergens meer. Volledig kopje-onder in de branding van het feest- Ook de jongelui die fel de draak steken met de holle tradi ties en het tot rafels versleten drie- oktober-décorum. DE GROOT Gemiddeld hebben we 350 mensen voor de optocht nodig. Dat hangt uiteraard van het onderwerp af. Ongeveer de helft komt terug. We leren onze „pappenheimers" dus kennen, wat de selectie en de rol verdeling vereenvoudigt. Er zyn er (Van onze stadsredacteur) „Dat zyn dus die LEIDEN Om 4 uur gistermid dag zyn de eerste gele NZH-stads- bussen in bedryf genomen en wij moeten zeggen, dat dit een opvallen de gebeurtenis was. Toen wij enkele uren vóór de ingebruikneming in ge zelschap van directie en andere func tionarissen van de NZH met de eer ste gele bus een rondje door Leiden reden met achter ons nóg drie gele bussen, was overal langs de weg en voor de ramen verbazing te bespeu ren op de gezichten der Leidenaars. gele bus- hoorde je de mensen denken en dat was wel te bcgrypen, want géél zyn ze. Boterbloemgeel zouden wij zeggen en de mensen van de NZH reageerden daarop met: de ook onder ongunstige weersomstandigheden veiligste kleur, die er is. Dat heeft een kleurenexpert met talloze proeven bewezen. De NZH heeft met deze splinternieuwe stads bussen Leiden de primeur gegund. In de bussen zelf is ook een primeurtje te vinden: een metalen prullenbakje bij de uitgang, bedoeld om gebruikte buskaartjes in te werpen. Een idee van onze „reinheidswethouder", me vrouw Den Haan. De bussen zijn niet helemaal geel. Uit praktische overwegingen hebben ze een antracietgryze onderband, ter wijl dak en raamstijlen in gebroken wit zyn gehouden. Ze zyn iets langer dan de vorige stadsbussen, nl. 9.60 me ter een gevolg van de zwaardere motor, die sneller optrekken garan- De nieuwe stadsbussen hebben nu net zo'n motor als de bussen van de interlokale lijnen. Met de nieuwe bus sen is ook een nieuw gestileerd NZH- embleem geïntroduceerd. Foto: N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3