Baarn verzamelde dia films over zending en GEREF. SYNODE BELIJDT SCHULD BEDDEN IN DE KERK Em woord voor vandaag ZENDINGSWERK HOREN EN ZIEN Uw probleem is het onze.... Geschrift tegen prof. Veenhof afgekeurd Iedere Arabier is vrij om te gaan waar hij wil Kunstnier Brief aan de synode van Amersfoort LEVEN VRIJ VAN PIJN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 Er zijn twee soorten mensen zij, die direct van aapakken wetenen zij die alles wat zij moeten doen liefst zo lang mo gelijk uitstellen. Bij de laatsten ligt als het ware het woord straks in de mond bestorven. Ach, ze willen wel, maar op dit moment nog niet. We ontmoeten deze mensen ook op het geestelijke vlak. Je zus signaleert er twee. Het zijn de mensen tot wie Hij zegt: Volg Mij (Lucas 9 59). Beiden zijn niet onwillig. Ze willen best, maar eerst nog wat zaken regelen. Here, straks. Here, straks! Hoevelen zullen het hebben geantwoord op de roep van Jezus Hem te volgen. En wat voor excuses zullen er zijn aangevoerd. We kennen ze wel: we moeten eerst een carrière opbouwen, we moeten eerst wat van het leven ge nieten, we moeten eerst dit, we moeten eerst dat. maar straks! Eén factor echter wordt over het hoofd gezien. Zal er voor ons nog wel een straks zijn? Wij lezen vanavond 1 Samuel 24 vers 2 tot 23. Wij lezen zondagavond 1 Samuel 25 vers 1 tot 10. BAARN Films, geluidsbanden, foto's en dia's, die het werk van de zending of de jonge ker ken kunnen illustreren, zijn in Baarn bijeengebracht in de zoge naamde Audio-visie Nederlandse Zendings Raad. Toen de fotograaf Hans Samson uit Alphen aan den Rijn en de publici- teitsman voor de Afrikaanse kerken ds. Ype Schaaf verleden jaar decem ber van een reis door Afrika terug kwamen werd bekendgemaakt dat een dergelijk centrum zou worden inge- huis is. Brieven die niet *tjn voor zien van naam en adrei kunnen niet In behandeling worden ge nomen. Geheimhouding Is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Aan de onderkant van een balkon boven de tuin is een bescha diging, een opening, waar bijen in- en uitzwermen. De bijen zijn gevaar lijk voor de jonge kinderen van de buren. Weet u hoe ik dit nest kan kwijtraken? Is er een imker in mijn omgeving? Antwoord: In uw omgeving ken nen wij geen imker, maar men kan altijd een adres vragen aan de Vere niging tot bevordering van de bijen teelt in Nederland, Bijenhuis, Wage- ningen, tel. 08370 - 2863. Ook kan u zich wenden tot de Bedrijfsraad voor de bijenhouderij in Nederland, Spoorlaan 50. te Tilburg, tel. 04250 - 20080, overkoepelend orgaan van de bijenhoudersbonden. U kan zich ook wenden tot de gemeentelijke reini- gings- en ontsmettingsdienst of de U kan als u het toch zelf wil doen nagaan wat de openingen zijn en deze bij het vallen van de avond dichtstoppen met stopverf. U kan er dan met een lepel een blauw zuurmiddel of DDT inbrengen en daarna de opening opnieuw sluiten. Bescherm uw handen met leren handschoenen en uw gezicht met doorzichtige vitrage. Als u rookt kan u een pijp of sigaar aansteken, maar er zijn imker- pijpen in de handel, waaruit men grote rookwolken kan blazen zonder dat u zelf de rook in uw mond krijgt. Maar waarschijnlijk zal het niet nodig zijn. dit werk zelf te doen. Vraag: Ik heb vijf kippen, drie witte en twee zwarte. Nu komt het veel voor dat in de eieren van de witte kippen te veel bloed zit .wat nooit bij de eieren van de zwarte kippen voorkomt. Ze krijgen hetzelf de voedsel (volledig legmeel, af eni toe geweekt tarwebrood, soms wat overgeschoten aardappels). In het hok staat een bak met gebroken schelpen (kippengrit). Antwoord: Bloedvlekjes op de dooi er ontstaan door het springen van een adertje in het eifollikelvlies bij het loslaten van de dooier van de eierstok. Ook in het wit kunnen bloedvlekken voorkomen o.a. tenge volge van bloeding in de eileider. Wij raden u aan deze witte kip pen eruit te doen, daar dit een be wijs is van zwakte. Die zwarte kip pen zijn van sterker ras. Het kan ook wel voorkomen dat door te straf fe leg of buitensporig persen bij het leggen deze euvels voorkomen. Vraag: Ik zoek al lange' tijd naar een plaat met het Israëlische volks lied. Weet u, waar die te krijgen is? Antwoord: „Hatikva", CBS 1165. kan u bij een platenhandel bestel len. om te horen en om te zien. Voor het eerste is er de sonotheek en voor het laatste de fototheek en diatheek. Een catalogus geeft opgave van al het illustratiemateriaal, dat in Baarn te bestellen is, maar ook van wat bij de bij de Nederlandse Zendings Raad aangesloten kerken en instellingen „in" Vrijgemaakte synode Ze kwamen beladen met onontwik kelde foto's, films en dia's en ge luidsbanden aan, waarop zowel ..ker kelijk Afrika" als het dagelijkse le ven in Afrika was vastgelegd. De hele oogst van hun reis is tenslotte vijfduizend kleine en vijf honderd grote dia's, 2500 zwart-wit foto's en Afrikaanse geluiden op de Dit materiaal en ander is nu onder gebracht in de Wilhelminalaan 4a in Baarn, waar het ter beschikking kan worden gesteld van belangstellenden. Die kunnen zich op het thuisfront bevinden, maar ook op het zen- dingsveld. Dat laatste wil dus zeggen, dat ook de zendingsarbeider er ge bruik van kan maken. Inhoud ivsgierige negerjongens kijken de fotograaf t Loco-burgemeester van Jeruzalem Binnenkort nog 6 heao-scholen (Van onze onderwijsredactie) SITTARD Staatssecretaris mr. J H. Grosheide, die gisteren in Sittard het startsein voor de vier heao-scho len heeft gegeven, zei in zijn toespraak dat in de naaste toekomst j nog zes heao-scholen over het gehele land verspreid zullen volgen. Het aan- - tal leerlingen - 356 - wettigt de z>jn en er worden er zeven gedood, verwachting dat deze opleiding in I hoeveel zijn er dan nog in leven, een behoefte voorziet, zo zei mr. Grosheide. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Ara bische bevolking in het oude Jeruzalem gaat zich langzaam aanpassen aan de nieuwe situatie. Volgens Jeruzalems loco-burgemeester André Shu- raki (50), die thans een bezoek aan Amsterdam brengt, zijn er de laatste twee maanden geen ongeregeldheden meer geweest, na die éne dag toen verscheidene winkeliers als protest hun zaken sloten. De bevolking wordt nog wel gere geld opgestookt door Jordaanse en Egyptische organisaties, die geld be schikbaar stellen voor het beginnen van een opstand, maar deze acties blijken weinig invloed te hebben. LANGZAAM De loco-burgemeester gaf toe. dat het aanpassingsproces zich maar lang zaam voltrekt. „De Arabieren kunnen nog steeds niet accepteren dat zij door hun leiders zijn misleid. Bijna 20 jaar lang zijn zij geïndoctrineerd geweest. Op de scholen kregen de kinderen re kenboekjes waarin onder meer deze opgave voorkwam: als er tien joden Leiders vakcentrales naar Zuid-Slavië SCHIPHOL De voorzitters van de drie vakcentrales, de heren Van- Eibergen (CNV). Kloos (NW) en Mer- tens (NKV) zijn gisteren naar j Zuid-Slavië gereisd voor een verblijf I van een week op uitnodiging van de vakbeweging daar. NtUJ\N NIEUW OCUIAJS a voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK - Uniek alarm-apparaat voor iedereen compleet 34.95 Voor de handel: T. Ploem att alaan SS, Heemstede T. 02500 of 023 83019 De Arabieren waren zo overtuigd van hun overwinning dat velen zich al een huis hadden uitgezocht in het nieuwe Jeruzalem. Overigens worden zij als ze dat nu willen door ons niet tegengehouden", aldus de heer Shu- VRIJ Iedere Arabier in Jeruzalem Ls vrij om te gaan waar hij wil, in j heel Israël. Enkele honderden heb ben hiervan al gebruik gemaakt en hebben werk gevonden in het nieuwe Jeruzalem of erbuiten. Aan de andere kant heeft het stadsbestuur 6000 verzoeken ge kregen van Israëlische joden, die zich weer in de oude stad willen ves- i tigen. Vóór 1948 woonden hier 29.000 joden De Arabieren in de oude stad zullen dezelfde voorrech ten krijgen als de joden, aldus de heer Shuraki. Over twee jaar zullen i zy mogelijk deelnemen aan gemeen teraadsverkiezingen en nu al profi- teren zij van Israëlische openbare j nutsbedrijven. Dit jaar wordt hiervoor nog geen 1 belasting geheven, volgend jaar wel. Men hoopt dan ook de economie in beide stadsdelen op gelijk niveau te hebben gebracht Bij veel Arabieren, zoals functiona rissen van de gemeente-instanties, zijn de salarissen al gelijk getrokken (drie maal fcoveel als voor de oor log). Zij zijn ook volledig geïntegreerd in het Israëlische bestuursapparaat. La ter zullen de andere groepen aan de beurt komen. Op verscheidene Israë lische scholen worden al lessen in het Arabisch gegeven, terwijl Ara bische scholieren les in Hebreeuws krijgen. Volgens de heer Shuraki is de ver houding tussen Arabieren en joden in de stad goed. Dat men over de teruggekeerde vluchtelingen. De heen is, blijkt wel uit de aantallen door haatcampagnes ingegeven angst meeste vluchtelingen uit Jeruzalem zijn van over de Jordaan teruggeko men, meer dan er officieel werden geregistreerd. Het is namelijk zeer gemakkelijk om de Israëlische wacht posten te passeren en de rivieren over te steken, aldus de burgemees- WELKOM Iedereen is welkom in onze stad, zo zei hij. „Mocht Nasser een bede vaart gaan maken naar onze Omar moskee, dan zullen we zelfs de Rode lappen uitleggen De loco-burgemeester reist vol gende week verder naar Stockholm, waar hij een wereldconferentie van burgemeesters zal bijwonen. DRONTEN De jonge hervormde gemeente van Dronten in Oostelijk Flevoland overweegt, permanent bedden in de kerk te zetten. Er zijn gemeenteleden die de kerkdienst niet meer mee kunnen maken wegens rugklachten. Zy kunnen het niet volhouden, om een uur of langer op een stoel te zitten. Daarom praat men er in Dronten over om een paar houten bedden te laten maken en die. voorzien van een schuimrubber matras, in de kerk te zetten „Er zullen altijd patiënten en ook anderen zyn. die het „gek" vinden om zoiets te regelen. Maar als in het huis van de Heer voor de zieken en gewonden geen plaats meer is, waar blijven we dan? Het zou pa tiënten en gezonden juist een vreugde moeten zyn, samen de diensten te kunnen meemaken", aldus het kerkblad voor Oost-Flevoland. (Vai t kerkredactie) Audio-visie of audio-visueel is een samenstelling van woorden. die steeds meer „in" raken, maar \yaar- van de inhoud nog lang niet iedere Nederlander duidelijk is. Audio heeft met het gehoor te maken en visie met het zien. Het materiaal dat door Audio-visie wordt verstrekt is dus Vredesmissie van Nobelprijswinnaars OSLO Alle partijen die betrok ken zijn bij het Vietnamese conflict, hebben ermee ingestemd een vre desmissie te ontvangen, die onder leiding staat van Nobelprijswinnaars. Dit deelde het Noorse ministerie van buitenlandse zaken gisteren mee. De delegatie zal onder leiding staan van de winnaars van de No belprijs voor de vrede, Philip Noel Baker (Engeland) en pater Pire (België), aldus de bekendmaking. De delegatie zal nog dit jaar ver trekken. Het idee van een vredes initiatief van de winnaars ,van de Nobelprijs voor de vrede is geop perd door een groep Noren. „De delegatie wil te weten ko men, wat de voorwaarden van de partijen voor onderhandelingen en een vredesoplossing in Vietnam zijn", aldus de bekendmaking. Geen vrede zonder macht De r.k. aartsbisschop Robert Lu- cey, die door Johnson als waarne mer naar de Zuidvietnamese ver kiezingen is gestuurd, heeft vrijdag verklaard, dat Amerikaanse vredes apostelen de oorlog daar verlengen, doordat zij de communisten aanmoe digen het conflict voort te zetten. „Het is nodig geweld te ge bruiken, en de man die niet in ge weld gelooft, zal spoedig een slaaf zijn. Je kunt in de wereld geen vrede zonder macht hebben, omdat er kwaadwilligen op de wereld zijn. Het is aan ons de vrijheid en het recht te verdedigen." AMERSFOORT De generale sy node van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft haar afkeuring uitgesproken over de publieke verspreiding van een geschrift, dat zeer scherpe aanvallen bevat op prof. C. Veenhof. De synode besloot verder dit geschrift niet in behandeling te nemen. Een synodelid sprak van smaadschrift. De brochure is afkomstig van de heren J. C. van den Akker uit Hil versum en P. de Vries uit Voorburg. Zij geven het blad „De Wachter" uit, dat inzake de moeilijkheden in vrijge maakte kring veel verder gaat, dan het Gereformeerd Gezinsblad en het weekblad De Reformatie. Volgens „De Wachter" zijn alle moeilijkheden veroorzaakt door rechtzinnigheden van prof. Veenhof in de verbondsopvatting. De synode sprak uit, dat de heren Van den Akker en De Vries zich met hun klacht tegen prof. Veenhof, n dan concreet en welomschreven, tot de curatoren van de Theologische Ho geschool hadden moeten wenden. ZUIDEN Ten be- Andre Shuraki, onderburgemeester van Jeruzalem, tijdens zijn pers conferentie gisteren in Amsterdam. aanzien van zwaarschrift van de classis Noord-Brabant/Limburg Eindhoven) tegen een besluit van de particuliere synode van het zuiden, om de afge vaardigden van deze classis niet tot de PS toe te laten, sprak de synode uit, dat de classis het bewijs niet heeft geleverd, dat haar verzoek moet worden ingewilligd. De PS heerste niet over de classis, maar diende haar, door haar het ei genlijke kwaad in karakter en om vang aan te wijzen en haar daarin tot bekering op te roepen. (De scheu ring van deze classis is een gevolg van de scheuring in Breda: red.) (Vervolg van pagina 1) Het zal jaren en nog eens jaren duren voordat de medische we tenschap in staat moet worden ge acht alle patiënten, bij wie „de meesterchemici van de menselijke binnenwereld" niet meer functione ren. verdere en redelijke le venskansen te bieden. Vier keer zo duur Een kunstnier voor huisgebruik waarvan de eerste dus binnenkort zal worden geplaatst is door de grote re automatisering ongeveer 4 keer zo duur als een ziekenhuiskunstnier (on geveer 15.000 gulden). De patiënten, die geschikt worden bevonden dit apparaat zelf te bedie nen, hebben een training van twee a drie maanden in een niercentrum nodig. Omdat die aansluiting 's nachts kan geschieden in een ziekenhuis alleen maar overdag behoeft het arbeidsproces van de betreffende man of vrouw niet te worden onder broken. Dit kan als een geestelijke versterking worden gezien, omdat de patiënt minder afhankelijk van ande ren is en daardoor meer levensvreug de uit het eigen bestaan kan putten. Hoewel het nog niet bekend is of het betrokken ziekenfonds dan wel de Nier Stichting Nederland de eerste, te plaatsen kunstnier voor huisgebruik zal betalen, vormt de nieuwe Ziekenfondswet op zichzelf geen belemmering. In artikel 73 sub d wordt gezegd dat de middelen kunnen worden aan gewend „voor andere dan door de Ziekenfondsraad aan te geven doelen, verband houdend met de ziekenfonds verzekering of met de volksgezond heid in het algemeen". Fondsen Het ziekenfonds is trouwens al nauw betrokken bij kosten, die voort vloeien uit het gebruik van de zieken huiskunstnier. Per behandeling twee keer per week, ofschoon drie keer per week beter zou zijn wordt 325 gulden betaald. Misschien is het zelfs wel economischer één keer een grote uitgave te doen voor een duurzaam apparaat, dat van het ene adres naar het andere kan verhui- De onlangs opgerichte Nier Stich ting Nederland zal over ni-2t al te lan ge tijd een grote publiciteitscampag ne beginnen. Kranten, televisie en radio zullen worden ingeschakeld om fondsen te verkrijgen voor de behandeling van nierziekten met behulp van kunstnie ren en niertransplantatie, en voor de bevordering van wetenschappelijk werk op dit gebied. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN „Voor ons allen staat vast dat wij schuldige party geweest zijn in een twist tussen broeders, die er niet had mogen zijn", zei de gereformeerde sy node gisteren. Deze zin is te vin den in een rapport dat met slechts één stem tegen werd aangeno men. In een brief aan de vrij gemaakte gereformeerde synode van Amersfoort zal de gerefor meerde synode van Amsterdam die op de Blije Werelt in Lunteren vergadert haar schuld belijden aan de scheuring van 1944. Wij zijn ernstig te kort geschoten in liefde en zachtmoedigheid en in vermogen om elkaar vast te houden, erkent dit rapport en het vervolgt: „Wij allen willen belijden de solidari teit in de schuld, dat wij aan een verscheurde wereld het beeld ver toond hebben van een kerk die reeds jaren voor 1944 verteerd werd door een onbroederlijke polemiek vol ver dachtmakingen over en weer. Wij we ten ons allen schuldig, dat wij in die jaren diep tekort geschoten zijn in de beleving van de katholiciteit van de Het stuk gaat verder: „Wij waren veel te zelfverzekerd; we wisten het alleen; zodat eenvoudig de sfeer ont brak om bescheiden naar elkaar en anderen te luisteren en tot een werke lijk gesprek te komen. Wij hebben tezamen de Geest der gemeenschap bedroefd. Dat is onze grote, door ons allen geweten schuld. En het ligt op onze weg vooral deze schuld onom wonden tc belijden, zonder af te wachten tot de broeders die van ons heengingen, in dezen ook tot schuld te komen." DIEPER De synode kwam tot dit schuld be lijden, omdat van verschillende kan ten was gevraagd de schorsingen uit het verleden op te heffen. Op die manier is de synode niet ingegaan op deze verzoeken. Zij meende dat op die wijze tekort gedaan werd aan de gecompliceerde problematiek van de kerkstrijd. Zij wilde dieper graven. De commissie zegt in haar rapport dat ook aan de vrijgemaakte syno de gestuurd zal worden dat zij er van overtuigd is „dat een dergelijke schuldbelijdenis dieper reikt en ver der strekt dan elke aanwijziging van concrete fouten, waarmee toch het verleden niet ongedaan kan worden gemaakt." Elders in het rapport wordt gezegd: „Het is onmogelijk het wederzijds aandeel in de schuld aan het conflict precies af te wegen. Allerlei factoren in de toenmalige conflictsituatie heb ben elkaar over en weer beïnvloed. Zomin als de wijze van optreden van de toen protesterende broeders „naakt" te beoordelen valt, zomin zijn omgekeerd de kerkelijke hande lingen tegenover die broeders uit te pellen uit het hele complex van de schuldige broedertwist." De synode komt dan tot de volgende uitspraken: I 1. Dat de Gereformeerde Kerken er verre van zijn, de schuld aan het conflict van 1944 en volgende jaren eenzijdig te zoeken bij hen, over wie in die jaren in enige vorm het schuldig werd uitgesproken; 2. dat de Gereformeerde Kerken inte gendeel hunnerzijds ootmoedig wil len belijden, dat zij zelf in het ge heel van de schuldige broedertwist, waardoor de Geest der ge meenschap werd bedroefd, niet vrij uit kan gaan; 3. dat de Gereformeerde Kerken de vrijgemaakte zusterkerken van har te vragen haar te vergeven al wat in die conflictsituatie en met name in haar tuchtmaatregelen in haar houding en optreden niet was naar de Geest van Christus en niet be antwoordde aan de katholiciteit van de kerk. Conferentie van Centraal Bond AMSTERDAM Op 4 en 5 novem ber houdt de Centraal Bond voor in wendige zending en christelijk maatschappelijk werk op „De Pie tersberg" te Oosterbeek zijn 48e con ferentie. Het thema is „Leven en wer ken naar morgen". Prof. dr. G. van Leeuwen uit Brus sel refereert over „Mens zijn in een veranderende wereld" en prof. dr. R. C. Kwant uit Utrecht ovei „Arbeid en vrije tijd". Op de tweede dag wordt het aspect van de opvoeding en vorming uitgewerkt. Nadere inlichtingen bij het bureau van de Centraal Bond, Stadhou derskade 137 te Amsterdam. U speelt 't klaar met Togal. Reumatische pijn, migraine, spit, maandpijn. Togal tabletten werken gauw en goed. Stillen pijn afdoende, bestrijden griep en verkoud heid. Leef zorgeloos met Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Beroepingswerk Hennekeler te Zwartebroek; te Ussel- stein (U.): J. de Vos te Rijssen. Aangenomen naar Epe (vac. W. F. H. ter Braak - toez.): H. v. Nieuwenhuize te Slikkerveer (buitengew. wijkgem. in wording); naar Bodegraven (vac. A, den Hartogh - toez.): J. H. Cirkel te Huizen (N.-H.); naar Garderen: R. W. Steur te Doornspijk. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus!: C. v. d. Bergh te Oud- Beijerland; voor Lopik: L. Blok te Ridderkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Duisburg-Ruhrort (Dtsl.): kand. O. J. Boumann te Wanne- Eickel (Dtsl.), die dit heeft aangenomen. Aangenomen naar Hollum (op Ame land recreatiewerk): kand. R. H. Nieuwenhuis te Visvliet, die bedankte voor Bakkeveen, Oppenhuizen, Tzum en Zuidbroek-Harkstede; naar Soest: D. H. Borgers te N(jverdal. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen: M. Baan te G. J. Buijs te Murmerwoude. Maassluis: D. Slag- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop en te Tricht: A. Hofman te Zeist: te Kalamazoo (U.S.A.): D. Hakkenberg te Dordrecht. HET WEElTÏN EUROPA Zeist Bedankt boom te Dordrecht-centrum, Kopenhagen reger motregen sr*», 1. bew. Madrid Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2