Nieuwe leidse Courant EERSTE KUNSTNIER VOOR HUISGEBRUIK VERWACHT Noorwegen praat over zijn prins JAMIN Rijk moet AWZ zelf betalen Bewindvoerders Van Heijst niet pessimistisch Israëliërs op mijn z Zaterdag 9 september 196748ste jaargang Dir«ct«ur: F. DIEMEK Hoofdradacteuri Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich it ghablavart mijn hart in taghantpoetl" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 VOLWAARDIG BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2-28 Bodegraven Tel. 01726—2511. Vraagt brochure. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Stichting contra kabinet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het r*jk moet de kosten voor de volksverzeke ring tegen zware geneeskundige risico's (AWZ) geheel zelf dra gen en de last niet voor een deel (0,2 procent premie) afwente len op werkgevers en werkne mers, die toch al zo'n moeite hebben uit de beschikbare ruimte tot een redelijke salaris verbetering voor 1968 te komen. Dat is de mening van de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werk nemers) in een brief aan de Tweede Kamer. De Stichting gaat regelrecht in tegen het huidige kabinetsbeleid, dat in deze door minister Roolvink wordt verdedigd. Het oorspronkelijke plan AWZ hield in, dat de staat alle kosten (650 miljoen gulden) voor zijn rekening zou nemen. Ministe Roolvink heeft het wetsontwerp gewijzigd in die zin, dat de kosten voor 1968 zijn geraamd op 550 miljoen, terwijl de bijdrage van de staat met 75 miljoen gulden werd verlaagd. De staat behoeft in dit plan dus maar 475 miljoen gulden uit te trekken. Het resterende bedrag moet uit de 0.2 procent premie ko- De Stichting noemt verschillende mogelijkheden om de kosten van AWZ te drukken: vereenvoudiging van de uitvoeringsorganisatie, subsidie aan het preventiefonds verlagen, kosten van verpleging in een ziekenhuis na het eerste jaar niet meer door de AWZ te laten betalen en beperking bijdrage voor opname in inrichtingen en sanatoria. In ieder geval wil de Stichting, dat slechts de financiering voor 1968 wordt vastgelegd en niet tot 1972, zoals het kabinet voor ogen staat. De Stichting vindt het onbegrijpelijk hoe het kabinet de kosten van 600 naar 550 miljoen gulden heeft kunnen te rugdraaien. De Stichting gaat ervan uit, dat de loonsverhoging ook in 1968 een reële verbetering moet inhouden. Met een loonruimte van drie to. vier procent en de zekere creditposten (prijsstij ging, verhogingen ziekenfondspremie en premie aow en aww, en verhoging omzetbelasting op enkele artikelen) bekend, komt de Stichting in de brief tot het eenvoudige rekensommetje, dat de premielast van 0,2 procent de loonkosten boven de werkelijke ruim te doet stijgen. Niets maakt sneller oud dan altijd van de gedachte vervuld te zijn, dat men ouder wordt. LICHTENBERG Helena Rubinstein Helena Rubinstein kreeg van baar straat arme Poolse moeder een potje crème mee toen ze liet huis verliet. Dat pot je is de hoeksteen ge worden voor een wereld concern. Zie Blad-ZIJ van ons Zondagsklad. Weersverwachting Fraai weer De hogedrukgebieden verster ken hun invloed tijdens het week einde. Hierdoor zal het weer een stabiel en zonnig karakter krij gen met weinig wind en een lang zame stijging van temperatuur. Van de Azoren via de Noordzee tot Rusland strekken zich de ho gedrukgebieden uit waardoor de depressies de eerste dagen geen kans krijgen. Dit betekent dat wij een perio de van stabiel en fraai september weer mogen aankondigen. 0 september tan op 14.26. 1 septei i op 6.05. onder 19.08, op 15.45. onder 22.19. Kloof groter Toegepast in V.S. en Engeland (Fonds) patiënt al getraind De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft gisteren in de Haagse Ridderzaal vergaderd. Gouverneurs uit vele landen waren daartoe bijeenVan de Nederlandse delegatie maakte ook prinses Margriet deel uit. De vrien delijk lachende Prinses wordt geflankeerd door de directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Embden (links) en de voorzitter van deze organisatie, ir. G. Kraijenhoff. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Wij hebben geen reden om te veronderstel len, dat de toekomst voor de NV Van Heijst slecht zal zijn. Het personeel is zojuist meege deeld, dat het salaris voor de komende week veiliggesteld is". Dit deelden gistermiddag om vier uur tijdens een zeer druk ke, kort durende persconferen tie in Nieuwpoort de beide be windvoerders, mr. M. P. Bloemsma en dr. ir. J. G. Schlingemann mee. Gistermorgen was er een gesprek geweest met de directie van de AM- RO-bank. Deze bank heeft zich bereid verklaard om zonder garantie het geld te fourneren. Een half uur eerder werd het perso neel van Van Heijst NV in de fa briekshallen bij elkaar geroepen. Na een korte bespreking tussen vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemers organisaties en de bewind voerders werd het personeel verteld, (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Als de medisch-technische en administra tieve voorbereidingen naar wens verlopen, zal in Nederland binnenkort de eerste kunstnier voor huisgebruik worden ge plaatst. De (fonds)patiënt, die dit kostbare apparaat zal krijgen, woont in het midden des lands. Hij wordt thans getraind om te leren er zonder assistentie van doktoren of verpleegsters mee om te kunnen gaan. De kunstnier voor huisgebruik wordt in de Verenigde Staten en En geland reeds op zeer bescheiden schaal benut. Er zijn daar enkele par ticuliere niercentra, die hun bemidde ling hebben verleend bij de aanschaf van de apparatuur, en de noodzake lijke training van de patiënten ter hand hebben genomen. Sinds enkele jaren kent Nederland de kur.stnier voor ziekenhuisgebruik een uitvinding van onze naar Ame rika geëmigreerde landgenoot dr. W. J. Kolff. Mensen, wier nieren niet of nauwelijks functioneren, ontvangen via dit apparaat een behandeling, die geregelde dialyse heet. Populair gezegd reinigt de kunst nier het bloed van giftige afbraakstof- fen. Patiënten met niet functioneren de nieren zijn gedoemd te sterven, als ze niet regelmatig „gespoeld" wor den. Niercentra In ons land bevinden zich een tien tal niercentra, waar ongeveer 50 ernstige gevallen behandeld worden. De voornaamste bevinden zich in Amsterdam (2), Utrecht. Groningen, Nijmegen en Leiden. De patiënten ko men twee keer per week naar het ziekenhuis voor de ongeveer een dag durende geregelde dialyse. Nederland behoeft zich zeker niet te schamen voor het nog beperkte gebruik van de ziekenhuiskunstnier. Relatief, met de bevolkingsdichtheid als maatstaf dus, blijft het bepaald niet achter bij landen als Amerika en Engeland. Toch sterven er elk jaar tientallen nierpatiënten, wier leven zou kunnen zijn gered als de kunstnier hun ter beschikking stond. De oorzaak hier van is niet gelegen in de hoge kosten van aanschaf (ongeveer 4.000 gulden). Wel echter in het gebrek aan specia listisch geschoold personeel inter nisten zowel als verpleegsters ter wijl het tekort aan ziekenhuisbed den eveneens een rol speelt Dan zijn er nog een aantal me- HONGKONG De Chinese lucht macht heeft vrijdag een U-2 van nati onalistisch China neergeschoten. Dit heeft het officiële persbureau „Nieuw China" bekend gemaakt. De U-2 is een bemand verken ningsvliegtuig van Amerikaanse ma kelij, dat op grote hoogte vliegt. Het eerste toestel van dit type dat werd neergehaald was van de Amerikaanse piloot Powers in 1960 boven Rusland. dische, sociale en psychologische fac toren, waarvan afhangt of de geregel de dialyse met succes kan worden toegepast. Een van de belangrijkste is wel of de patiënt bereid en in staat is tegen z'n verdriet te vechten, en dc ellendige lichamelijke toestand, waar in hij verkeert, geestelijk te overwin- Naar schatting komen elk jaar tus sen de 200 en 250 Nederlanders voor een kunstnierbehandeling in aanmer king. Ze zouden ook gebaat zijn bij niertransplantatie, maar deze chirur gische ingreep staat zeker nog in de kinderschoenen. Op dit moment lo pen er in ons land slechts 5 mensen rond, wier falende nieren vervangen werden door gezonde organen van an deren (levenden zowel als doden). Duidelijk is dat de kunstnier voor huisgebruik uitzicht biedt aan onge neeslijk zieken, die tot nog toe niet behandeld konden worden. Even dui delijk moet ook zijn dat 't nog slechts om een experiment gaat. 9 Voor vervolg zie pagina 2 speculaas niet duur we! heerlijk President de Gaulle op bezoek in Polen. Bij zijn aankomst in Krakau werd hij door een geest driftige menigte langdurig toe gejuicht. Surveyor-5 heeft moeilijkheden PASSADENA De Amerikaanse maanverkenner Surveyor-5,die giste ren is gelanceerd, kampt met tech nische moeilijkheden. Bij een koerscorrectie bleek een brandstof- klep niet goed te sluiten. Het mankement is gedeeltelijk ver- j holpen, maar de mogelijkheid bestaat, dat de maanverkenner niet op het vastgestelde tijdstip, morgen I om 12.30 onze tijd. op de planeet arri veert TEL AVIV Een Israëlisch pa trouillevoertuig is in de door Israël bezette strook van Gaza op een mijn gelopen. De ontploffing in de buurt van het plaatsje Jabaliya, ten noorden van Gaza, heeft een Israëlische officier het leven gekost en vier Israëlische militairen verwond. Tien dorpelingen zijn gearresteerd, en drie huizen waarbij de sporen van de saboteurs doodliepen, zijn door Israëlische militairen opgeblazen. In een van de huizen vond men een ontsteking en explosieven. Drie Israëlische vliegtuigen heb ben gisteren hun bommen laten val len boven de Rode Zee, na door Egyp tisch luchtafweergeschutuit het lucht ruim boven de stad Suez te zijn verdreven, zo vertelden ooggetuigen. Jacht van marine kwam „hoven water" -DEN HELDER De Marinelucht vaartdienst heeft gisteren zes uur ach tereen het Waddengebied afgezocht naar het jacht Najade. Nadat het vori ge week was vertrokken naar Noor wegen, had de Koninklijke Marine Jacht Club in Den Helder niets meer van het jacht vernomen. Toen de schipper gisteravond zijn vrouw opbelde via Scheveningen-Ra- dio kwam aan de onzekerheid over schip en bemanning een einde. Het jacht had een gebied met zeer slecht weer moeten passeren; het heeft geen zender aan boord, maar was gisteren aangekomen in Egersund. OSLO De Noorse kroonprins Harald (30) is het slachtoffer van speculaties in de pers over een mogelijk morganatisch huwelijk met Sonja Haraldsen, de 30-jari- gc dochter van een zakenman in Oslo. De Noorse bladen hadden gisteren de volgende kop pen: „Zullen wij een koningin uit het volk krijgen?", „Zal de kroonprins een eind maken aan de Noorse monarchie?", „Laat de krooprins trouwen met een meisje van zijn keus", „Een koningin uit het volk kan niet aanvaard worden". Het onafhankelijke blad Verdens Gang schreef gister middag: „Nu moeten wij eindelijk uitsluitsel krijgen over ons dilemma van de troonopvolging. Het is niet slechts een vraag of „een koningin uit het volk" aan vaardbaar is, maar of de kroonprins in het geheel wel zal trouwen teneinde de opvolging op de troon te verze keren." De grondwet zegt niet dat huwelijk van de prins met wie dan ook de troonopvolging in de weg staat Wel moet de koning akkoord gaan met het huwelijk van de erfgenaam. Bent Roiseland, de liberale voorzitter van de grond wetscommissie uit het parlement en de officiële parle mentaire woordvoerder voor de vier niet-socialistische partijen, die de regeringscoalitie vormen, schreef gister avond in Dagbladet: „Laat de kroonprins met rust en laat hem trouwen met wie hij wil een Noors meisje of een buitenlandse prinses. Ik kan niet begrijpen dat een dergelijk huwelijk aanleiding tot enige grondwette lijke moeilijkheden zou geven." Arbeoder-Avisa uit Trondheim bracht de hele discus sie op gang door het afgelopen weekeinde te melden dat een officiële bekendmaking van het huwelijk tussen Harald en Sonja Haraldsen verwacht kan worden, nadat koning Olaf is teruggekeerd uit Zuid-Amerika. Een woordvoerder van het Noorse koninklijk huis deelde gisteravond echter mee dat kroonprins Harald geen plannen heeft een morganisch huwelijk te sluiten. dat de volgende week definitieve me dedelingen konden worden gedaan. Met een gejuich werd dit on derstreept. „De reactie van het personeel was zeer gunstig. Ze staan geheel achter ons", kon mr. Bloemsma later meede len. Verwacht wordt dat in de komen de week pogingen worden onderno men om het bedrijf te doen over nemen. Er zouden diverse collega- drijven zijn, die belangstelling to nen. In dit licht moet het bezoek van de Haagse wethouder van Eco nomische Zaken, de heer B. Bol aan België worden gezien, die gisteren ijlings naar Grobbendonk is gegaan om persoonlijk contact met de heer Van Heijst sr. op te nemen. Alles hangt af van de verdere vooruit zichten bij Van Heijst, die thans nader worflen bezien. Niet toegelaten De vele persvertegenwoordigers werden niet op de korte bijeenkomst van het personeel toegelaten. Fotogra fen kregen hooguit twee minuten om een plaatje te maken. Daarna pakte iemand een microfoon en riep: „We jagen met z'n allen de pers er uit". De grote deur van de fabriekshal werd gesloten door een stoere machi nebankwerker, die de vele verslagge vers op z'n plat Haags liet weten: „de eerste die hier binnen komt krijgt een pijp ijzer". „De eerste taak, die wij als bewind voerders hadden was om op korte termijn te zorgen, dat er geld was. Aan het eigenlijke werk om het be drijf in goede banen te leiden, komen wij de eerste 24 uur niet toe", zo deelde mr. Bloemsma mee. Te vroeg De beide bewindvoerders vonden het nog te vroeg om mee te delen wat zij de eerstkomende dagen zul len gaan doen. In ieder geval zullen zij beiden ook de komende dagen van het weekeinde zich met de bestude ring van dc affaire bezighouden. „Heel Nederland kan dit bedrijf hel pen, door het goede opdrachten te geven", zo meende mr. Bloemsma. Wel was hij ervan overtuigd, dat het bedrijf over een goede orderporte feuille beschikte. Hij meende, dat er nu geen reden meer was dat de toe komst voor het bedrijf slecht zal zijn. Dit zal wel het geval zijn, als de orderportefeuille gaat opdrogen". De bewindvoerders willen, voordat volgende stappen worden onderno men, eerst bestuderen, of het bedrijf rendabel is. „Hier is niet in 24 uur achter te komen. Van de balans per 20 mei 1967 hebben mij voorlopig drie cijfers geïnteresseerd", zo zei mr. Bloemsma. Een gesprek met de president-direc teur, de heer J. P. J. van Heijst, die in België verblijft, achtte mr. Bloemsma geen programmapunt voor de eerste dag. In Joegoslavië zijn gisteren zeven kinderen omgekomen en 20 ge wond geraakt, toen een vrachtwa gen bij Banja Loeka van de weg afraakte en vijf meter omlaag stortte. Een orkaan, die vergezeld ging van zware regenval heeft donderdag het Caribische eiland Martinique getroffen. Acht mensen verloren het leven. IJ ET is niet nieuw: de kloof tussen rijk en arm in de wereld wordt groter. Veel verwachtte men van de Kennedyronde om de handelspositie van alle landen rijk en arm te kunnen verbeteren. Dat die verwachtingen slechts voor de rijken in vervulling zijn gegaan, heeft Unctad, de organisatie voor handel en ontwikkeling van de VN, nog eens kunnen constateren. Op deze plaats is al eens gezegd, dat. waar de financiële en economische politiek op wereldniveau geregeld wordt, de rijke landen voorbijgaan aan de Honoloeloe „Star-Bulletin" eigenbelang is: de onderontwikkelde landen slechts de mogelijkheid te geven zelf hun ontwikkeling ter hand te nemen. E: niet zo maar een holle kreet Minister McNamara van de VS is met cijfers gekomen die aantonen, dat het verband tussen geweld en armoede een feit is. Van 19581966 kwamen in 32 van de 38 zeer arme landen zeer ernstige innerlijke conflicten voor. Zij leden onder een gemiddelde van twee uit barstingen van geweld per jaar in een periode van acht jaar. Slechts één opstand was er in een van de 27 rijke landen. Zoals de situatie zich nu ontwikkelt, zal het zuidelijk deel van de wereld het achtergebleven gebied meer en meer door geweld geken merkt worden, met gevolgen voor de veiligheid in de hele wereld. Het is onwaar te stellen, dat de com munisten hier achter zitten. In 38 procent slechts van de gevallen wa ren zij erbij betrokken. Maar het is wél een feit, dat revolu- ties-van-de-armoede een rol gaan spelen bij het machtsevenwicht in de wereld en daarbij ook de veiligheid van de rijken bedreigen. Dr. Colijn VOALS bekend mag heten is de dus genaamde „aanpassingspolitiek" uit de jaren dertig achteraf een min der juiste gebleken. Aan die politiek is de naam van dr. Colijn verbon den, wie tf in onze tijd in verband met deze politiek niet zelden bittere verwijten worden gemaakt. Het onbillijke daarvan vonden w(J deze week betoogd door de bekende moderne econoom prof. dr. W. J. van de Woestijne in het dagblad Het Parool. Wij menen goed te doen hem te citeren: „Algemeen werd (en wordt ook nu nog) Colijn afgeschilderd als een boosaardig en dom mens. Dat is niet billijk. Colijn was geen econoom, maar een politicus. Als politicus had hij maar weinig inzicht in het eco nomisch gebeuren. Ook nu zijn de meeste van onze politici geen eco nomen. Daarom gaan thans onze po litici hun licht vaak bij de economen opsteken. Dat is verstandig, zult ge zeggen. Welnu, Colijn was in zijn tijd even verstandig. Ook hij ging bij de eco nomen van zijn tijd te rade. Het ad vies dat hij bij vrijwel alle econo men, hoogleraren en ouderen kreeg was: doorgaan met de aanpassings politiek, dan komt alles terecht. Nu menen wij, dat als een politicus het advies van de bekwaamste economen van zijn tijd volgt wij er hem geen verwijt van mogen maken. Als er reden is voor een kritisch verwijt, dan moeten wij dat niet aan het adres van de politicus Colijn richten, maar aan dat van de economen van die tijd." Tegenover zoveel kritiek op #e heer Colijn lijkt ons ook vandaag nog dit oordeel, deze week uit de hoek der economen gepubliceerd, het door geven waard. I^belaall: per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuzo j I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1