Ook België geeft toeslagzegels uit Theodor Weissenborn onrijpe schrijver PUZZEL VAN DE WEEK We maken zelf een brievenweger ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN J)E Belgische posterijen heb ben ons maandag verrast met een zevental interessan te postzegels, waarvan er vijf behoren tot een serie met een toeslag voor culturele doeleinden, zoals onze zomer- postzegels nastreven; de twee andere zegels zijn van pro pagandistische aard voor in stituten, die vergeleken zou den kunnen worden met de Nederlandse volkshogescho len, maar dan apart voor het Vlaamse en Waalse cultuur gebied. De cultuursene van dit jaar heeft men gewijd aan „Erasmus en zijn tijd", vermoedelijk omdat Erasmus 500 jaar geleden gebo ren werd. De geschiedschrijvers zijn het er overigens niet over eens of het geboortejaar 1467 of in 1469 is. De zegels van 3 fr en 6 fr dragen de afbeeldingen van Desiderius Erasmus en Petrus Ae- gidius (Pieter Gillis), ontleend aan een dubbelportret, dat de Vlaamse schilder Quinten Matsijs (1465-1530) vervaardigde. Erasmus schreef 30 mei 1517 aan zijn vriend Thomas More, die hij ln Londen had leren ken nen: „Pieter Gillis en ik laten ons op hetzelfde paneel schilde ren; wij zullen het u weldra stu ren." Hij stuurt het inderdaad een paar maanden later met de mededeling: „Ik stuur u de por tretten opdat wij steeds bij u zou den zijn, zelfs na ons verschei den." Waardering De vriendschap van deze drie humanisten steunde op de onder linge waardering voor eikaars werk en op hun verlangen de grote klassieke werken te door gronden; hun gezamenlijk ideaal was vrede en begrip onder de volkeren. We mogen misschien Erasmus wel als een propagandist voor een Europa-beweging beschou wen. De postzegel van 5 fr. geeft een beeld van het uitgebreide ge zin van Thomas More naar een tekening van Hans Holbein (1497-1543). De humanist More was grootkanselier van Engeland, maar geraakte wegens zijn on wankelbare trouw aan Rome in ongenade en werd op 57-jarige leeftijd op last van Hendrik VIII in 1535 onthoofd. Thomas More's bekendste werk „Utopia" schreef hij tijdens een verblijf in ons land wegens een diplomatieke missie. tijnse tekst ook illustraties van Holbein's hand. die met een voor zijn leeftijd verbluffend talent des schrijvers bedoelingen raak en scherp heeft weten te on derstrepen. Holbein zou de 76 te keningen, die het werk verluch ten, in tien dagen hebben ge- Tapijten Satire De overblijvende twee zegels, die van fr 1,50 en fr 2 bevatten afbeeldingen uit „De lof der Zot heid". dat Erasmus in acht dagen tijds in het jaar 1501 zou hebben geschreven, toen hij bij zijn vriend More verbleef. Dit fel sa- tyrische werk beleefde In een tijdsbestek van 25 jaar 45 her drukken. Het boek is door Hans Holbein geïllustreerd. De postze gels tonen behalve stukken La- Voor de bovenvermelde propa ganda zegels, die eveneens jl. maandag verschenen zijn, wer den de afbeeldingen ontleend aan oude wandtapijten. „De jacht van Maximiliaan op een ever zwijn" moet in de zestiende eeuw in Brussel gemaakt zijn en is thans in het Louvre van Parijs te zien. Het tweede is een fragment van een tapijt uit de vijftiende tjpuw, dat in het Historisch Museum van Bern berust. De af beelding stelt Julius Caesar voor tijdens zijn tocht over de Rubico en de strijd tegen Pompejus. De emissie bedoelt aandacht te vesti gen op de stichting „Lodewijk de Raet" en de fondation „Charles Plisnier". De Vlaamse stichting wil in zijn eigen taalgebied de problematiek van de samenle ving, de medemenselijkheid en de verstandhouding onderkennen en tot oplossing trachten te bren gen door het organiseren van ont moetingen tussen personen van alle politieke, wereld- en levens beschouwingen. De Franse fundatie op zijn beurt stelt zich ten doel door de ontwikkeling van de volksge- meenschap als zoda nig de ontplooiing en de vooruitgang en het geluk van de enkeling te bevorde ren. De stichting wordt geleid door een beheersraad, sa mengesteld uit pro fessoren van de franstalige universi teiten, uit schrijvers, sociologen, artiesten, doktoren, economis ten, journalisten enz. Zij publiceert een tijdschrift en organi seert studiedagen, congressen enz. De verzamelaar* van de Neder- kleuren. Uitgebreide informaties Voor filatelisten een waardevol landse postzegels en vele andere over het hoe en hel wat en het stuk vakliteratuur, dat in uw bi- Nederlandera kennen de jaar- waarom van het gevoerde beleid bliotheek niet mag ontbreken. De lijkse kinderpostzegels en het zal en van de uitgiften, vindt u in de prijs van dit goed verzorgd boek hun nauwelijks ontgaan zijn. dat zeventig pagina's beschreven, bedraagt 8. in 1966 dit zo sympathieke insti tuut de mijlpaal van een veertig jarige leeftijd bereikte. Zoals een paar jaar geleden aan het 25-jarig bestaan van de Zomerpostzegels een boekwerkje is gewijd onder de titel „Bont mozaiek der zomerzegels", zo is ook thans in opdracht van PTT een soortgelijk boekwerk ont staan, gewijd aan de jubilerende kinderpostzegels. De auteur is weer Christiaan de Moor, voormalig esthetisch ad viseur van PTT, degene, die vele jaren verantwoordelijk is ge weest voor de vormgeving van de Nederlandse postzegels. Behal ve alle verschenen kinderpostze gels, treft u in het boek vele ont werpen, waarvan een tiental in Theodor Weissenborn, ge boren in 1933, heeft blijkbaar tussen 1953 en 1960 in Bonn gestudeerd en geeft in zijn roman AUSSER RUFWE1TE vermoedelijk een gedeeltelijk autobiografisch relaas over deze jaren. Voor schrijver de zes, die er in 1922/'23 stu deerde, een interessante waarneming: welk een he melsbreed verschil tussen de atmosfeer der „Bundeshaupt- stadt" en het ietwat provin ciale stadje van veertig jaar geleden, waarvan de gemoe delijke atmosfeer toen voor namelijk gestoord werd door de aanwezigheid van de Franse bezettende troepen, waaronder vele kleurlingen. Weissenborn heeft gelijk met zijn Brechtcitaat: het is inspan nend, slecht te zijn. Men veelt de inspanning permanent in zijn geëxalteerde, krampachtige stijl. met veel superioriteitsgevoel ba- weert. Thomae probeert een eigen weg te vinden, maar zonder posi tief resultaat. Hij is in een R.K. kring opgevoed, en de beschrij ving van de week retraite, die hij vlak na zijn eindexamen heeft meegemaakt, is een van de beste passages van het boek. De beschrijvingen van zijn ero tische belevenissen en van zijn braspartijen zijn wat zielige po gingen van een jongen, die vol wassen wil doen. Dat zou niet erg zijn, als Weissenborn maar voldoende distantie had gewon nen, maar de overigens zeer juiste voorschriften, die hij soms aardig weet in te vlechten, kan hij zelf niet opvolgen, omdat hij telkens vervalt in een gejaag de stijl, een groteske uitbeelding en mateloze overdrijving. Kort om, dit boek is geheel onrijp, en waarschuwende stemmen kunnen de auteur vermoedelijk niet berei ken, want hij is „ausser Rufwei- te". J. H. SCHOUTEN LEKKERBEKJES Vandaag maken we niet de vis van die naam klaar, maar gevul de biskwietjes. Wilt u het duur doen. dan kunt u ook kant-en-klaar ronde boterkoek jes nemen. Nodig: 1/8 liter sterke koude koffie: 125 gr poedersuiker; 1 pakje va nille suiker; 3 eieren; 1% eetle pel maïzena; en 1 rol biskwietjes of koekjes. Roer de eidooiers met de sui ker en vanillesuiker uit, met de koffie verdunnen. Voeg de maize- na toe. Onder voortdurend roe ren au bain marie de massa laten binden. Van het vuur nemen. Ei witten stijf kloppen en door de crème scheppen. Op een koele plaats laten opstijven en op de onderkant van een rond biskwietje een laag je crème spuiten. Het tweede biskwietje er met de onderkant opleggen. Gregor Thomae, zoon van een Theodor Weissenborn: Ausser rechtschapen leraar, studeert een Rufwcjte 305 blz 19sv Lls, Ver_ poosje regelmatig, maar onder in vloed van twee vrienden, de En gelsman Wilkinson en de Hon gaar Bugacz, verlaat hij het bur gerlijke pad, wat ten slotte uit loopt op een diefstal en de verlei ding van een mede-studente. Hij wil schrijver worden, voelt behoefte, met veel „Lesefrüchte". o.m. van Pascal, Goethe, Eichen- dorff. Hans Groth, Storm, Freud. Gide te pronken en glijdt bij de ze geleerdheidsexpositie een enke le maal uit. De beroemde spreuk: Die Eifersucht ist eine Lei- denschaft. die mit Eifer sucht, was Leiden schafft, is van Schlei- ermacher, niet van Lichtenberg, zoals Thomae Weissenborn) Kruiswoord - puzzel mend getij. 33. ontmoedigd, 35 uitroep. 36. sluiskolk. 38. stoomschip (afk.), 39. onbekende. 40. term bij het schaakspel. 41. teken in de die renriem, 42. meisjesnaam. 43. bout van een varken. 44. afgelegen. 45. lidwoord. 46. vers «afk 48 zoon van Noach, 50. jongensnaam. plaats in Gelderl.. 55. muzieknoot, 56. kweken. 57. waakzaam. 59. plaats in Limb.. 62. plaats in N. Brab.. 64. oude lengtemaat, 65. pauselijke encycliek (afk.), -„in ning (afk.). 70 klinknageltje. Ti. li in Palestina. 77. plaats in Gelderl. Vertikaal: 1. stad in Frankrijk. 2. denkbeeld, 3. bekende afkorting 4. zich voorrtbewegende vloeistof, inz. v water. 5. bijwoord, 6 deel van het oor. 7. over. langs, 8. water in Friesl., 9. reistas. 10. voorzetsel. 11. meisjesnaam, 12. voetbalveld, 15. eerste boek van Mozes «afk.», 19 een der middelste Cycladen, 21. vreemde munt, 24. na dato (afk>. 25 plaats in Gelderl.. 26. plaats in Limb.. 27 motorschip «afk 29 na dato (afk.), 30. inhoudsmaat (afk). 32. hoofddeksel. 34. nobele, 3d werktuig. 37. iemand die treitert, 40. stap. 44. overeenkomstig. 45 plaats in Drente. 47. plaats in Drente. 49. plaats in Gelderl.. 51. plaats in Groningen. 52. onbekende. 53. volgens andere «afk 54. plaats in N. Brab., 56 inhoudsmaat «afk 58. trustee (afk.). 60. profeet. 61 bun del. 63. ongaarne. 66 spoedig. 67 achting. 71. emeritus (afk.». <2 yoedsel. 73. rechten inbegrepen «afk.». 75. na dato (ak.» OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. keer, 5. krab. 9 pinas. 14.' oneer. 16. gaar. 18. darm. 19. komeet, 21. kaal, 22. pee, 23. es. 24. kerk. 26. Rs. 27. tent, 29. paars. 31. Bela. 32. Poe. 34. sté. 35. Eris. 37. moede. 39 Eersel. 41. ge. 42. Eem. 43. nar. 45. Ops. 46. wee. 47. es. 48. Wilnis. oO. trein. 52. roge. 53. Est. 55. let. 56. gene. 57. Truus, 60. land, 61. ha. 62. Mill. 64. de. 65. urn. 66. Velp.68. Lierop. 70. noen. 72. Norg, 74. keule. 75. desem. 76. nors. 77. deel. Vertikaal: 1. koker. 2 Enos. 3 Eem, 4. Reek. 6. rg, 7. aak. 8. 1/5.- 2,50 25 katern, 27. teil. 28. roem. 30. ree, 31. Brest, 32. poes, 33. ed. 35 esp. 36. keen. 37. mees. 38. enige. 40, Rossum. 41. geit, 44. ale, 46 weer, 48. wond. 49 Ier. 51. r.i 52. Rennes. 54. tuil, 56. garoe. 57 talon. 58. slik, 59. repel, 60. Lund. 61. hen. 63. leed, 64. dole. 67. pro. 69 rue. 71. ne. 73. gr INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag as. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: gingen begrijp ik wel uit del brieven. Tante Jos zou graag wat ge- dichtjes van jullie willen heb ben. Weten jullie daar nog raad op? Alvast héél hartelijk be dankt. Dag hoor tot de volgen de keer. TANTE JOS. Jarigen Dag nichten en neven. En hoe hebben jullie het de afgelopen week gehad? Erg nat geworden en heel hard tegen de wind in moe ten trappen op de fiets om op tijd op school te zijn? Anderen moesten lopend met de wind vechten. Oef, dat viel niet mee hoor Wat is hij sterk Deze week kreeg ik allemaal leuke brieven over het kleine prinsje. Veel nichten en neven hebben verleden week zaterdag alles kunnen volgen op de tv. Nou en of het lief en zoet is geweest! Hij vond het zingen van de kinderen om hem heen vast wel erg mooi. Tante Jos ook hoor, en jullie? Wat deden ze hun best, geweldig. Voor de meesten van jullie is het zwemfestijn weer afgelo pen. Jammer! Voor de buitenba den wordt het te koud. We zijn nu eenmaal niet allemaal van die geluksvogels met dichtbij in de buurt een overdekt zwem-i bad. Kain Wat hebben we het alweer jweest druk met onze clubs en vereni- der. Dam, Nettie Daudeij, ter van Erk. Nelleke Hofland. Klazien Littel, Nelleke Pol. Ton- ny Verschoor, Rick Visser. Ma rian van Vliet. Illa Wolten en Jannie van Zwienen. van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. Prijswinnaars Martien van Dam. Gouderak i Margret van Spanje, Nu- mansdorp Puzzeloplossing Vat, ark, kan, aal, net, tak, s, een, pet, rol, eik en tot. De eerste letters vormen het woord „vakantiepret". Echt iets v.oor onze grote nich ten en neven. Neem een flesje, doe er water in en sluit het af met een stevige kurk. Maak ver tikaal (dat is van boven naar beneden) precies in het midden een recht gat in de kurk. Denk P>*- want anders klopt het niet hoor! We schuiven door het gat een ad staafje, zodat het gemakke lijk heen en weer kan schuiven. Onderaan dit staafje doen we ook een kurk. Hoe dieper je deze kurk on der water wilt dompelen, hoe zwaarder het gewicht moet zijn dat erop drukt. Op het gedeelte van het staaf je dat boven de fles uitsteekt proefge wichten. Bijvoorbeeld van 10 tot 50 gram. Bovenop het staafje bevestig je een licht plankje waar je de brieven op kunt leggen en de brievenweger is klaar. Het fluitketeltje Meneer is niet thuis en 5 mevrouw is niet thuis, -fc Het keteltje staat op het kolenfornuis. u Wat een grappige foto meisjes en jongens. De hele familie is uit. En het keteltje fluit en het fluit: tüüüüüt. MEESTER: Jan, als ik jou 9 appels geef en nog 5 appels, hoeveel heb je er dan? JAN: Bijna m'n beide zak ken vol, meester! Beppie OPLOSSING RAADSEL is een akkerman ge- Breister Op dit plaatje zien jullie hoe Piet er maar niet van kon slapen. Hij ging z'n „voetbalspullen" halen en hing alles boven z'n hoofd. Alleen de bal nam hij onder z'n hrm. En ja hoor, daar kwam het zandmannetje en hij droomdedat de wedstrijd met glans werd ge wonnen. De pan met andijvie zegt: -5 foei o foei! J Hou eindelijk op met dat nare geloei! Wees eindelijk stil asjeblieft. Je lijkt wel een locomotief. De deftige braadpan met lapjes en sju zegtOch lieve help, wal krijgen we nu? Je kunt niet meer sudderen WIE BEWOOG? Ik sudder niet hier. Je ziet op deze tekening allerlei verschillende vak jes: Er zijn hok jes zonder stippen, maar er zijn er ook met één. twee en zelfs met drie stippen. Wat hiervan de bedoeling is? We gaan eerst de hokjes met één stip zwart maken. Er komt een gezellig beest je tevoorschijn. Dan gaan we de hokjes zwart ma ken met twee stippen. Het beest je wat u-e dan zien zouden jullie allemaal wel wil len hebben, denk Kleine Bep is dol op breien, Dol op restjes zachte wol. Overal gaat Bep ze vragen Ook al heeft ze dozen vol. Grote kluwens, kleine kluwens, Dotjes, draden, lang en kort. Nu, je zult het graag geloven, Dat het straks hard breien wordt. Van de witte wol twee sokjes, Voor de zoete babypop. Van de rose wol een puntmuts. Die krijgt harlekijnepop. Het keteltje jammert: lk hou niet meer op! Het komt door m'n dophet komt door m'n dop! Ik moet fluiten zolang als ik kook. En ik kan het niet helpen ook. Meneer en mevrouw zijn nog altijd niet thuis. En het keteltje staat op het kolenfornuis. Het fluit en het fluit. Wij houden het echt niet meer uit. We gaan proberen degenen I kijken zonder vooraf te waar die 'm is onverhoeds op de schuwen. rug te tikken. Eén van de spelers gaat met zijn gezicht tegen een boom of muur staan. De anderen staan achter hem op een lijn die ongeveer op 6 tot 8 meter afstand is getekend. Zij moeten allemaal voor zichtig naar voren komen. Goed opletten! De speler die met zijn gezicht tegen de boom 9taat mag elk ogenblik om- Elke andere speler die hij betrapt bij een beweging wordt teruggestuurd naar het punt van vertrek. Op het moment dat de leider zich omdraait moeten de spelers stokstijf blij ven staan, in welke houding ze zich ook bevinden. De aller kleinste beweging van een hand of voet is voldoende om de speler terug te sturen. ik. drie stippen een beurt. Wat er dan tevoorschijn komt verklap ik lekker niet hoor! In totaal krijg ik dus drie op lossingen van jul lie die voor dins dag 12 september moeten worden ingezonden. Wat maakte Karei van Duijvenbooden een mooie tekening t bellen, vind je niet? ilpenweide. Leuk die koeien met

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14