Moeders crème hoeksteen voor een wereldconcern De goede oude tijd ik was het gelukkigst wanneer ik Lawaai kan slaap grondig bederven thema broodje... j dialoog ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1%7 HELENA RUBINSTEIN: Jong, onervaren en ijdel was het jonge meisje, dat in een witte geplisseerde japon met een grote hoed op, op hooggehakte knoop laars jes trachtte het stof uit haar ogen te weren en óók nog een parasol vast te houden. Het was Helena Rubin stein, die na een ongeluk kige liefdesgeschiedenis uit haar gezellig gezin in Polen vluchtte naar Au stralië. Voor de Australi sche dames was het Pools- Joodse meisje met de blanke tere huid opmer kelijk. Zijzelf hadden door de wind uitgedroogde en door de zon gelooide wan gen. De twaalf potten crème die Helena van haar moe der mee had gekregen met de opdracht haar huid nooit, maar dan ook nooit, te verwaarlozen, werden hier de hoeksteen van haar leven. Toen Madame Ru binstein op 94-jarige leef tijd stierf, twee jaar gele den, liet ze een wereld concern na. Vlak voor haar dood kwamen haar memoires klaar, die uitkwa men in een paperback. „Mijn ven in dienst van de schoonheid." Natuurlijk was Heiera mooi, on gedurig, ambitieus, nieuwsgierig, een hartstochtelijk verzame- 1 aarster, zij heeft de zakelijke kant van het leven echter nooit uit het oog verloren. Maar dat kleine potje crème van haar moe der inspireerde haar. man, een Russische prins, volgde haar over de hele wereld. Helena had een passie voor opzichtige sieraden. Ze werden haar han delsmerk. zoals de sigaar van Churchill. Portret van Salvador Dali, 1942. „Mooi" Moeder verzamelde vroeger al haar acht dochters om zich heen, borstelde de vereiste honderd sla gen van hun prachtige zwarte ha ren en wreef de crème op hun huid voordat de meisjes gingen slapen. „Het zal jullie mooi ma ken." fluisterde ze en kuste hen goedenacht. „En mooi-zijn bete kent ook vrouw-zijn." Helena leerde de Australische vrouwen hun huid te beschermen in het droge klimaat. Zij schilder de zelf haar s,alon, maakte van de stof van haar japonnen gordij nen. Haalde de Hongaarse schei kundige (die het recept had van haar crème) over, naar Australië te komen. „Het bedrijf groeide. Ik leefde eenvoudig en spaarde iedere cent." Niet verblind Helena, de perfectioniste. was niet verblind door het succes. De jacht naar altijd beter, altijd gro ter. spat als vuurwerk uit haar memoires. „Ik was het gelukkig ste wanneer ik werkte, experi menteerde en nieuwe vondsten deed." Ze bezocht alle medische centra van Europa om al het mo gelijke te leren van het mense lijke lichaam. Ze studeerde in Wenen, Parijs, Berlijn, Londen. ..Alles was nieuw en opwindend." Ze had nauwelijks tijd voor het huwelijk maar huwde twee- Haar hart is altijd verdeeld ge weest tussen de mensen van wie ae hield en haar ambitie die haar nooit met rust wilde laten. Ze had een onveranderlijk geloof In zichzelf: „Ik bezat iets dat iedere vrouw wilde bezitten: de ervaren heid voortkomend uit de kennis hoe schoonheid te creëren en te ontwikkelen." Als er een salon geopend was, stond haar al weer een andere voor ogen. Ze woonde in Frank rijk, New York, Londen. Haar le vensgeschiedenis is een boeiend relaas van het vrouwenleven van het Victoriaanse tijdperk tot op heden. In het begin van deze eeuw sloop menige lady gesluierd haar salon binnen. Make-up werd nog slechts gebruikt op het toneel. Helena experimenteerde op zichzelf en kreeg les van to neelkunstenaars. Ze kleurde de poeder, die tot dan uit kalkwitte rijstpoeder bestond, en gaf er lieflijke subtie le geuren aan. Ze ging om met Greta Garbo. Gary Grant, Stra- winsky, en nodigde jonge kunste naars en schrijvers uit. Helena Rubinstein werd een hartstochte lijk kunstverzamelaarster onder invloed van Jacob Epstein. Onderwijl bleef schoonheidsver zorging de grootste plaats in haar Gedreven De Nederlandse broodmaal tijden tenslotte twee van de drie maaltijden per dag munten niet uit door origina liteit. Toch is het leuk iets anders te fabriceren, bijvoor beeld met een verjaardag. Om te beginnen het broodje met kaas. Daar kunt u een feeste lijk tintje aan geven door er een plak ananas op te doen, of wat paprikasnippers, komkommer, of fijngesneden ui of bieslook met wat kerrie of stukjes augurk. Paté Pent zich uitstekend voor „tierelantijntjes" zoals met kom kommer of bietjes uit het zuur, tomaat en schijfjes ei en augurk. Een broodje zalm is heerlijk, maar nog lekkerder met wat fijn gesneden paprika erop en mayo naise; zure haring combineert goed met zoetzure schijfjes biet; u bent er natuurlijk allang ach- Luxueus Excentriek, luxueus, met hang naar het onconventionele zijn ook de inrichtingen van haar wo ningen in verschillende delen van de wereld, die vol staan met kunstwerken en antiek. „Iedere paar maanden verwisselden de schilderijen en Afrikaanse primi tieven van kamers." Ze was dol op verschillende soorten mooie voorwerpen en met dezelfde passie verzamelde ze bijzondere vrienden rond zich. Ze kende Coco Chanel toen die nog een klein hoedenzaakje had. Salvador Dali maakte wandschil deringen voor haar bridgekamer. Dali stelde voor een vleugel te ontwerpen waaruit een fontein omhoogspoot; het geval aan de zoldering op te hangen om nooit bespeeld te worden! Dèt ging He lena te ver. Over Renoir zegt ze: „een verrukkelijke persoonlijk heid met vriendelijke lachende ogen." Over Marc Chagall, die in Russische liederen losbarstte of grappige verhalen in het Jiddisch vertelde die geen van de atidere gasten kon begrijpen. Na haar tachtigste jaar begint Picasso met wie ze meer dan veertig jaar bevriend was aan een portret van Helena. „Om te beginnen, hoe oud ben je?" vroeg hij. „Ouder dan jij," antwoordde ik en dit scheen hem te verruk ken. Hij keek lang en aandachtig naar mij. „Je hebt grote oren." zei hij. „Ze zijn zo groot als de mijne. Olifanten hebben ook gro te oren. Zij leven eeuwig. Dat zullen wij ook doen!" Toen legde hij zijn potlood neer en keek met nog meer aan dacht naar mij. „De afstand tus sen je oren en je ogen is precies even groot als bij mij," riep hij verrukt uit. „Wat betekent dat?" „Het betekent dat je een genie bent. net als ik!" Eenzaamheid Beide genieën getuigen echter van hun eenzaamheid. Het tweede deel van het boek is een uitgebreide handleiding voor schoonheidsverzorging, ook een credo. „Ik geloof dat het werken en streven gedurende miin lange leven een antwoord is geweest op een behoefte en een belangrijke 'functie heeft vervuld in de steun aan vrouwen om hun rechtmatig erfdeel van de schoonheid te vin den." Feit is, dat vandaag vrijwel niemand zich meer schaamt over een vleugje poeder en lippenstift die de natuurlijke schoonheid van de vrouw onderstrepen. nieuwe krachten en herstelt zich van zijn moeheid. Toch kan de slaper zonder dat hij dat weet blootgesteld worden aan een reeks nadelige invloeden waartegen hij slapend machteloos is. Dit vertellen we u op gezag van dr. H. Vanny van het blad Spreekuur thuis. Zelfs al slapen men sen de hele nacht door, toch kunnen ze 's mor gens klagen dat de slaap hen niet meer verkwikt ze voelen wakker van, geluiden dringen wel degelijk door tot ons gehoor en ons organisme. Het lichaam reageex-t zelfs op het geringste geluid met behulp van de elektro-encefa- lograaf is het allemaal haarfijn nagemeten. Een zacht geluid van enkele seconden kan de slaapdiepte al ver minderen van de eer ste tot de derde graad. Vrijwel onmiddellijk doet geluid de slaap diepte afnemen, het kost echter wél vijf tot vijfentwintig minu ten om de oorspronkelijke slaap diepte weer te bereiken. Diep Nu heeft men ook vastgesteld dat een korte, diepe slaap heil zamer is en meer kracht geeft dan een langdurige lichte slaap. Het niet-uitgerust-ontwaken TIPS BIJ HET WINKELEN Sleutelringen zijn nog altijd "in", en zeker als het bijzondere exemplaren zijn. Zoals die leuk erd met een lichtje. De "hanger" lijkt op een klein formaat balpen, maar daarin zit een piepklein batterijtje en druk je op de achterknop dan geeft het geval licht. Genoeg om het slot van huis deur of auto te vinden bijvoor beeld, of de rits van je tent. Want detee sleutelring vond ik in de campingshop. houdt verband met onze huidige „beschaving", die ieder mens ver drinkt in een eindeloze stroom van lawaai. Dr. Vanny: „Wij moeten erop wijzen dat het niet voldoende is om lichte zonnige huizen te bouwen met grote ramen, maar dat het in het be lang van de algemene volksge zondheid zou zijn als men wat meer .aandacht schonk aan be hoorlijke isolatie. Experts hebben berekend dat drie procent van de totale bouw kosten voldoende zouden zijn om nieuwbouwwoningen be hoorlijk te isoleren tegen ge luidshinder en dat het de moeite en de kosten dubbel en dwars zou lonen. Schade Wij horen ook zelf rekening te houden met onze medemen sen, speciaal 's nachts: radio, televisie, deuren slaan, baden, douchen, thuiskomen met. knet terende brommers, bromfietsen en auto's: hiermee benadelen we de gezondheid van onze me demens in niet geringe mate." De arts wijt neurosen en over- spanningsverschijnselcn aan dit ..ondergrondse" lawaai, dat niet tot ons bewustzijn doordringt maar grote schade aanricht. leven innemen. Persoonlijke aan dacht bleef de essentie in al haar bedrijven. Slechts drie jaren van haar le ven „bracht ik meer tijd door thuis, dan alle andere jaren teza men." Het was toen haar twee jongens geboren waren in 1909 en 1912. „Toch was er telkens dat knagend gevoel dat er iets ont brak." Dat dreef haar voort tot het openen van steeds nieuwe sa lons, met dat vleugje mysterie en glamour waar vrouwen van hou den en welke man niet? Helena stelde haar zusters aan het hoofd van haar zaken. Haar eerste huwelijk leed schip breuk doordat ze het evenwicht tussen zaken en gezin niet kon bewaren. „Ik was een mislukking als vrouw en moeder." Ze wierp zich als nooit tevoren in de „een zame tredmolen van het werk." Haar tweede huwelijk bleek ge lukkiger dan het eerste. Haar Variaties op het ter dat hel vet van de sardines enigszins teniet gedaan wordt door plakjes tomaat en augurk. Ook het ei behoeft u niet uitsluitend te beperken tot hard of zachtgekookt en spiegelei. Pro beer dit eens: omelet met fijn gesneden ham en kaas, of met ananas of champignons en ui. Een eierragout met kerrie is ook een delicatesse. Een slaatje staat altijd gezellig. Enige suggesties: geraspte appel met kaneel, citroensap en suiker of geraspte wortel met rozijntjes, citroensap en suiker. Wist u dat fijngesneden witlof met blokjes gare biet, vermengd met slasaus of mayonaise ook verrukkelijk smaakt? Vruchten zijn ook heerlijk op de boterham. Combineert u eens onderling, bv. appel, peer of gra pefruit met stukjes geconfijte gember of zoetzuur van paprika of fijngedrukte aardbeien, bra men. rode bessen, frambozen desgewenst bestrooid met suiker. BEGRIJPELIJKERWIJS kunnen wij niet alle briefschrijfsters aan het woord laten, daarvoor is de toevloed te groot. Toch onze dank! Velen schreven over de gezelligheid van vroeger en hoe de kinde ren van nu zo weinig te vreden zijn. Wij wilden daarover graag iets zeg gen, tenslotte kunnen wij erover meepraten..,. De kinderen van nu accepte ren het dat ze veel soeelgoed hebben, omdat zij niet beter weten; zoals de kinderen van vroeger het normaal vonden dat zij zeg maar één stuk. speelgoed hadden. Zoals vroe ger de jongens achter hun hoe pel holden, zo hollen ze nu naast hun step of achter de bal. Het soort speelgoed is ver anderd, maar de kinderen?... dat ligt aan de ouders. Daarbij komt nog hetgeen bijv. mejuffrouw B. te V. schrijft: „Door de jaren heen zijn de scherpe kantjes afgesle pen en is de herinnering vaak mooier dan de werkelijkheid was. Ik heb deze week ook ondervonden dat het meele ven en wat-voor-elkaar-over- hebben niet weg is, zoals zo vaak beweerd wordt." Dole dag Mevrouw K. te B. vindt: „Wat leven we nu heerlijk, stofzuiger, douche, wasmachi ne, enz. Als ik aan mijn moe der denk die de hele dag aan de was was! 's Maandags om vier uur uit bed, de hele dinsdag nog aan de was en de woensdag werd doorgebracht met strijken; toen werd alles nog gesteven..." Nu stoppem wij iedere avond de jongens even onder de douche, vroeger gingen zij 's zaterdags in de tobbe. Mevrouw S. te Z. zegt: ..Mijn moeder was dan de hele dag aan het werk eer het hele koor weer uit die wastobbe kwam... Dan werd het bestek nog gepoetst en de klompen witgesehuurd." Wal dacht u van de dienstmeisjes? „Zelfs zondags moesten we werken" zegt mevrouw v. H. te B. „Éénmaal in de vier weken had ik een vrije zondag na kerktijd, te weten half twaalf weg en tien uur 's avonds weer binnen. Dat alles toen ik dertien jaar was, voor een loon van 2,75 per week." Kind Mevrouw B. te V. was twaalf jaar toen zij in haar eerste dienstje ging. „Iedere morgen om half zes op (zij werkte op een boerderij) en dan met de hondekar de melk bussen naar de tram brengen. De boerin was vaak ziek, eens kreeg ik van haar een paar mooie gouden belletjes, omdat ik zo goed had meegeholpen met de schoonmaak. Er werd je nooit gevraagd of je het wel kon. Je durfde evenmin te zeggen dat je geen zin had, tenslotte was je nog maar een kind. Dat is alles zestig jaar geleden; nu geen water uit de pomp maar een kraan aan de muur, ook nog een voor heet water, geen stoffer en blik: steek maar een stekker in 't stopcontact: weg stof!" Atelier „Toen ik twaalf jaar was ging ik werken in een atelier zegt mevrouw K. te R. „Ik werkte van acht tot twaalf en van een tot zes uur en kreeg één gulden in de week. Geen koffie of thee tussen-door, bij je meegebrachte brood ook geen drinken." Mejuffrouw I. v. d. K. is geboren in 1891: „Ik herinner mij goed dat wij van de negen tiende naar de twintigste eeuw overgingen zonder emo ties. Mijn jeugd bracht ik door in de jeneverstad, heb de ellende gezien die daar in ver band met het verwerken van dit vocht geleden werd door de mensen die in de branderij en voor hun karig dagelijks brood werkten èn van hen die hun droevig bestaan door hel drinken van jenever voor een ogenblik trachtten te verge ten... slecht gekleed kind in de bitte re kou een emmer cokes voor dertig cent te koop aanbood. Dat hadden ze dan met vinger tjes blauw van de kou op „het koolas" bij de branderijen ge- Die branderijen gingen we op weg naar school voorbij. We zagen de mannen dan met ontbloot bovenlijf bij de hete vuren werken. In onze jeugd waren er geen berichten over honger en narigheid uit het buitenland nodig om te besef fen dat de aarde geen paradijs Mijn vader is een bekwaam scheepstimmerman geweest, een mooi ambacht. Het afschu welijke woord „bouwvakker" was toen nog niet uitgevon den. De huizen werden trou wens niet in elkaar gezet als een bouwdoos, maar gemaakt. Hoewel ook mijn vader op God vertrouwde zoals een andere inzendster schreef was hij niettemin op 39-jarige leeftijd lyeduwnaar en had vijf van zijn zeven kinderen naar het graf gedragen." Mejuffrouw E. te S. schreef o.a. deze zin die ons trof: „Ik Werkte 's avonds over van zes tot tien uur en we kregen dan uitbetaald twee en een halve cent per uur. Dat je dat alles zonder protest nam, hoorde ook nog bij de goede oude tijd!" Nu een tip van mevrouw L. te S. „Volgens mijn moeder mocht „Jan in de zak" nooit met een mes in plakken gesne den worden. Daar werd een dun touwtje voor gebruikt: het staal zou de smaak beder- mist. Nee hoor, voor mij was het géén goede oude tijd. Nu zie je geen bedelaars meer. Ie dereen kan een redelijk bestaan hebben." Mevrouw D. te II zesen zestig jaar oud, denkt vaak met heimwee aan de vroegere kerkdiensten: „In onze kerk was het altijd vreselijk druk, de oppassers zeiden dan vaak: „Toe, een klein beetje opschui ven. dan kan er nog een zit ten". Dan dat zingen van be kende psalmen, een boekje keek je nauwelijks in. Nu in de half lege kerk, gaat iemand eerst kaarsen aansteken, o dat vind ik vreselijk, en dan moet je goed lezen wat er gezongen wordt, want alles is veran derd. Voor ouderen heel moei lijk te aanvaarden!" Mevrouw O. te H. vindt ook het kerkelijk leven van vroe ger beter: „Scheuringen kwa men weinig voor. De dominee die soms jaren de gemeente diende was onze geestelijke vader. Lief en leed deelde hij met zijn gemeente. Wij mogen de tijd van vroeger niet terug verlangen maar men leefde dichter bij de Heere dan in deze tijd van welvaart" Meeleven „Ik ben wat blij dat ik in deze tijd leef" zegt mevrouw N. te V. ,,'k Vind de saamho righeid, het kerkelijke meele ven veel mooier dan vroeger. Ala er vroeger een vader stierf moest de weduwe uit werken gaan. de kinderen werden uit gedeeld onder familieleden of gingen naar een weeshuis. Wég gezin o wat moet dat voor zo'n moeder een vrese lijk verdriet geweest zijn. Wat je samen begonnen was, nu geheel uit elkaar. Nu wordt men geholpen en kan moeder thuisblijven en een steun zijn voor baar ge- xin. dat de vader toch ook Halve cent De heer S. te *s H. beschreef heel geestig de macht van de halve cent. Hij is nu bijna tachtig jaar herinnert zich nog heel goed: „Op zondag kregen we 's morgens altijd een ei. Mijn zuster deed de huishouding. Met vader mee waren we met z'n achten. Maar op een zondagmorgen ontbrak het wekelijks eitje en wij informeerden bij onze zus ter hoe dat kwam. Het bleek dat de eieren die week drie cent inplaats van twee en een halve cent kosten; dat kon bruin niet trekken. Wij kregen echter toch ons eitje, want wij legden er allemaal een halle- fie bij uit onze spaarpot..." NU MIJN bureau is opgeruimd en ik klaar ben voor het daag» lijks tempo en de herfst kijk ik toch wel wat onthutst naar de sta pel onderwerpen voor de Open Brief. Niet om het aantal, daarmee ben ik maar al te blij; maar om de verscheidenheid. Hoe moet ik ooit het dragen van een bikini combine ren met een verhandeling over de binnen- en buitenkant van kerkge bouwen? De brieven hierover lig gen naast elkaar. Verhalen over verwende en onopgevoede kinde ren uit kennissenkring natuur lijk verdringen bijna een be zwaarschrift tegen het ge meenschappelijk opzeggen van het Onze Vader. Om direct gevolgd te worden door verbazing over vacan- tie van gedetineerden, afkeuring over gesprekken van volwassenen in het bijzijn van jongeren en recht van ouders hun kinderen op de lagere school te doen die zij voor die kinderen op het oog heb- OM NU MAAR ergens te be ginnen: ik draag geen bikini. Uit mijn Open Brief van de vorige week schijnt dat te kunnen wor den opgemaakt. Ik heb die Open Brief zelf niet gelezen want wij hadden een bizonder drukke dag. drie kind-eren verhuisden van ka mer binnenshuis, natuurlijk een ontzettende rommel en alles moest schoon en klaar voor het week-end dat anders kinderen plus logé's naar huis bracht; toen ik tegen middernacht de lampen uit deed en even bij het licht van de laatste neerstreek op de bank met de krant, zo van: hoe ziet de Open Brief er uit, viel ik halver wege mijn verheven woorden in slaap en de volgende dag kon ik de krant nergens meer vinden, ver gat het hele zaakje. Twee briefschrijfsters reageren, de een verdenkt mij een beetje, de ander veronderstelt lief dat het mij wel zal staan. Nu, het staat helegiaal niet, het staat naar mijn mening bijna honderd procent van de Ne derlandse dames niet, je moet er veel tengerder voor zijn dan mensen met botten zoals wij in Nederland, welk een goed figuur we ook mogen hebben. En dan nog. Natuurlijk moeten jonge meisjes het proberen, vroeger pro beerden wij de sprei uit de slaap kamer van vader en moeder, sjor den tulle en kant om ons heen, om beurt, want je moet je zelf nu eenmaal telkens anders zien als je jong bent momenteel gebeurt dat openlijk, men ligt dom te zon nen in bijna niets, paradeert in zelfbedrog. Wat mij betreft, ik vind een badpak net goed genoeg om te zwemmen, bij zonnebaden irriteert me de strakheid al. ik beweeg me veel liever in een ka toenen zonnejurk. Hier thuis zwer ven twee bikini's rond, maar ik heb er nog nooit een van de meisjes in zien zwemmen of para deren. Wel zonnen, in de tuin van ons zomerverblijf. Ik vind het le lijk staan, hoe slank de rug ook is en hoe keurig het ook gedragen wordt. Maar ik heb enige jaren geleden bij ibikini, no 1 niets ge zegd, ik wist mijzelf kennende dat kinderen van mij dit natuur lijk zouden proberen, en dat is nog meegevallen, één dochter maar droeg ze, deze zomer pas vroeg een ander: mag ik hem eens lenen? en geen van tweeën loopt er opzichtig mee rond. Dat afwach ten: wat zal ze doen, lijkt mij één van de belangrijkste dingen bij het opvoeden. Het is natuurlijk een waagstuk, je kunt veel gemak kelijker maar direct je eigen me ning zeggen en zo'n aankoop ver bieden. Maar u weet uit mijn vori ge brief al dat ik daarvan niet houd. Veel liever neem ik het risi co mét mijn kind. Laat ze maar ervaren hoe zo'n ding staat. Ik heb een reusachtig vertrouwen in de -eerlijkheid en de goede toon van het kind ALS het in vrijheid kan oordelen. Dan. later, als de con clusie samenvalt met wat ik er al van dacht, zijn we eens te meer vriendinnen. Er zijn ouders die zeggen: dat riskeer ik niet. het zou eens anders kunnen aflopen. Goed, dan verbiedt u eerst, vriendelijk, in goede verstandhouding, en dan probeert het kind een en ander wat meer in het vehborgen of pas veel later als het zelfstandig is en dan komt het tot dezelfde con clusies als mijn kinderen of het loopt anders af. Alleen is dan do vrijheid anders beproefd, ze is old het ware wat minder genoten. Be langrijk is dat maar zeer ten dein want morgen worden we weer door iets anders overspoeld. Overspoeld is hier een heel toepas selijk woord. WAAR WE op uit zijn bij het omgaan met onze jonge men sen. trouwens ook met elkaar toch? is het bewoonbaar maken van deze wereld, van dit leveq voor die mens. We moeten ikunneq samen-leven. Als iemand dit sa menleven verstoort, dan moeten we hem weer geschikt trachten ta maken voor dat grot» bezielde ver band. Is iemand nu gedetineerd om een ernstige of minder ernstige reden, dan is ons hoofddoel hem of haar weer klaar te maken voor de rust hier op aarde, de werke lijke samenleving. We kunnen dit alleen doen als we geloven in een herstel van Godswege oor die mens. Jij, briefschrijfster zo eer lijk verontwaardigd, geef het op. Jij schrijft die mens al Die is zo (slecht, zwak. geestelijk gestoord of wat dan ook) zeg je. We mogen geloven dat God dat nooit van ie mand zegt. We zijn geneigd tc roe pen: dat wordt me te sterk zeg, waar blijft de straf nu, maar eigen- Een briefvriendin van ons trouw de met een man die bizonder lastig, pathologisch wantrouwend en later ziedend van drift jegens zijn kinderen kon zijn. Ze had dat alles min of meer geweten toen ze trouwde, maar ze dacht: kijk. dat verander ik nu juist, ik maak zijn leven helder en heerlijk Ze wilde hem dus anders. Ze wilde voor haar man troost, en had zelf be paald hoe die troost er uit zou zien. Dat ging niet Toen heeft ze het wonder geleerd van.de accepta tie. Dat is geen grapje, dat is hei dens moeilijk. Maar langzaam-aan kreeg dat in-jaren-denken het zwijgen, het vertreuwen-geven re liëf, de man bleef moeiluk. maar werd mens. Hij kan, dank zij zijn vrouw, onder ons leven. Meer hoeft niet. Minder mag niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13