Russische baptisten bestaan honderd jaar Kruis was aanstoot Nader tot een taaltheologie Hoeveel baptisten telt Rusland? GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 Ds. A. V. Karef, secretaris generaal van de Unie van Russische Baptisten- gemeenten. TJOEVEEL baptisten wonen et in Rusland? Toen de unie van Russische baptistengemeenten toetrad tot de Wereldraad van Kerken gal xij op ongeveer 500.00(1 lidmaten te tellen. Maar al spoedig werd hel duidelijk dat zy anders telden dan de andere baptistenkerken in de wereld. «enendoop kennen. F VEN MIN als de Ruseisch-Orlhodose Kerk houden de Russische baptisten gemeen ten statistieken by. De gegevens die zij doorgaven aan de Wereldraad van Kerken vormden dan ook geen telling, maar een schatting. TN HET blad van de Russische baptisten. Bratsky Vestnik, schrijft secretaris-generaal A. V. Karef: „Onze broederschap heeft nog nooit statistieken bijgehouden en ook nu doen wy dat niet. Het aantal van een half miljoen dat wij gewoonlijk opgeven kan dan de indruk wekken uil de lucht gegrepen te lijn. Toch. als we het feit aanvaarden dat ongeveer 250.000 baptisten groot gedoopt lijn en niemand van ons twijfelt aan dat aantal dan zal dat aantal van 500.000 niet ver van de waarheid zijn." T~VE rest van onze mensen bestaat uit gelovigen die nog niet gedoopt zyn. Zy behoren tot evangelisch- baptisten gezinnen de kinderen en tieners dus en tot wat wij „pribligjonye" noemen. Daarmee bedoelen wij de mensen die gezegd hebben dat zij tot onze gemeenschap willen toetreden." rR is ons wel eens gevraagd of onze gemeenschap gra meenten in Engeland. Die vraag ie moeilijk te steeds geweigerd de aangesloten gemeenten te vragen t belangstellenden. t of leden verliest, zoals de Unie van Baptistenge- teantwoorden, want onze Unie heeft tot nu toe i opgave te verstrekken van de aantallen leden en T/E hebben nimmer de behoefte gevoeld om dergelijke statistieken bij i daarbij altijd laten leiden door de gelijkenis van de Here Jezus over h a het aan de Heer over om het aantal kinderen Gods te tellen." (Van een medewerker) T|IT is de laatste doopdienst van de eerste honderd jaren!", zei ds. Alexander Karef, de algemene secretaris van de Unie van Baptisten Gemeenten in de Sovjetunie, toen op zaterdag 19 augustus in Moskou een indrukwekkende plechtigheid plaatsvond, waarbij een dertigtal jongeren en ouderen na het afleggen van hun geloofsbelijdenis werden gedoopt. Op 20 augustus was het hon derd jaar geleden, dat de eerste baptistengemeente in Rusland ontstond in Tbilisi (vroeger Ti- flts). Georgië, vlak bij de Turkse grens. De viering van dit eeuw feest nam de gehele afgelopen week in beslag. In de met groene twijgen versierde kerk, verlicht met vele kleurige lampjes, waren die zater dagavond 2000 mensen aanwezig. Meer dan de helft van hen moest staan, want de ene kerk, die men voor de baptisten in Moskou heeft, is veel te klein voor deze 5000 lidmaten tellende gemeente. Men moet er dan ook „om beur ten" naar de kerk. Na die zater dagavond vonden er op zondag nog drie diensten plaats, zodat "men bijna 8000 mensen in de jubi- leumvreugde kon laten delen. De doop werd bediend door ds. Michaël Zhidkof, de eerste voor ganger. Er zijn naast hem nog meer predikanten in het uitge breide Moskou werkzaam, terwijl ook een groot aantal lekebroe- ders helpt in de predikdiensten. Buitenlanders In deze bijzondere samenkomst werd de prediking gehouden door ds. Alexander Kircun uit Warschau, één van de vice-presi- denten van de Baptisten Wereld- alliantie en door ds. J. Broertjes uit Amsterdam, die de Europese Baptistenfederatie vertegenwoor digde. Ook werden groeten over gebracht van de Wereldraad van Kerken door ds. A. Schönherr uit Eberswalde. algemene superinten dent van de Evangelische Kerk van Berlijn-Brandenburg. In de feestelijke zon dagsdiensten gingen deze buiten landse gasten eveneens steeds voor, terwijl de avonddienst een bijzonder karakter droeg. Daarin leverde ds. Karef onder de Russische baptisten een beroemd prediker een historisch over zicht. Het grote koor voerde een speciaal gecomponeerde Jubileum cantate uit, die in verscheidene andere gemeenten op dezelfde wijze ten gehore werd gebracht. De historische preek van ds. Ka ref was aan alle 5000 baptistenge meenten in de Sovjetunie gezon den en werd op deze zondag avond overal gelezen. Geschiedenis De gemeente in Tbilisi in de Kaukasus ontstond door de doop van de koopman Nikita Veronln en enkele anderen in de rivier de Koera. Van een agent van het Brits en Buitenlands Bijbelge nootschap had Veronin een bijbel betrokken en door bestudering hiervan waa hij tot nieuwe ge- loofslnalchten gekomen. In het Nieuwe Testament trok ken vooral die gedeelten lijn aan dacht. die over berouw, geloof en doop handelden. Door zijn aanra king met een geïmmigreerde Li- thauae baptist werd hij in zijn nieuwe visie gesterkt en liet zich met een kleine groep dopen. Ook op andere plaatsen ontston den los van elkaar groeperingen. Onder de gezamenlijke invloed van lutherse. hervormde en doopsgezinde predikers bezochten in diezelfde periode de boeren in de Oekraïne bijbellezingen. (in het Duits „Bibelstunden" ge noemd) zodat de deelnemers aan deze kringen weldra „Stun- disten" werden genoemd die op deze manier ontsnapten aan de officiële staatskerk. Door een bezoek van de inter nationaal bekende Duitse baptist Oncken in 1869 werd aan deze „Stundisten" de stoot gegeven, om baptistengemeenten te gaan Petersburg Een derde plaats van beginnen de activiteiten was St. Pe tersburg (het tegenwoordige Le ningrad), waar juist onder aristo cratische kringen in de zeventi ger jaren belangstelling voor het evangelie groeide, dank zij bezoe ken van de Engelsman Lord Radstock, die onder invloed was gekomen van de in Engeland wer kende „Plymouth Brethren" in Nederland bekend als de (open) Vergadering van Gelovigen. Zelfs bekende Russische schrijvers als Dostoievsky en Tolstoi schreven over de „evangelische christe nen" van St. Petersburg. Onder het Czaristisch regime werden deze groepen ernstig ver volgd. Maar het werk ging voort. In het verborgen ontstond in 1884 de Unie van Baptistengemeenten in Rusland, die pas voor het Deze drie stromingen zijn ten slotte in één bedding gebracht en de nu allen omvattende Unie van Evangelische Christenen/Baptis ten heeft ruim 545.000 lidmaten. Nog vorig jaar zijn de Mennonie ten broeders daaraan toegevoegd. Pastoraat Door onderlinge uitwisseling waren op zondag 20 augustus in alle gemeenten gastsprekers 'aan wezig. Dit was alleen mogelijk, zonder hiaten te veroorzaken, dank zij het voor de Russische baptisten zo karakteristieke „pre dikantenstelsel". In elke gemeente heeft men naast één of meer predikanten ook een aantal lekebroeders gelijk aan het voorbeeld van Moskou die in de diensten voorgaan. Eigenlijk wordt men er niet predikant uit eigen keuze of na het doorlopen van een oplei ding. Helaas heeft de Russische Unie reeds lang geen seminarium meer. Men komt in het ambt langs de weg van verkiezingen en op verzoek van de gemeente. De leiding kan de lidmaten in de predikarbeid betrekken. Zulke medewerkers kunnen dan later als „predikers" worden gekozen, die hun arbeid naast hun dage lijks werk verrichten moeten. Ten slotte worden uit deze „pre dikers" de voorgangers gekozen, die hun volle tijd aan de gemeen te geven. Deze zijn doorgaans dus van „eigen fabrikaat" en wor den maar zelden uit andere ge meenten beroepen. Op het podium zitten tijdens de diensten dan ook meerdere broeders, die om de beurt een gedeelte van de dienst voor hun rekening nemen. Deze diensten duren gemiddeld 2 a 3 uur, maar zijn door de afwisselende leiding, de prachtige koorzang en het le vendig reageren van de gemeente toch zeer boeiend voor de Rus- De. kerken hebben te weinig ruimte, maar men houdt véle diensten en velen hebben het er voor over die staande mee te ma- (Van onze kerkredactie) Het plaatselijke gerechts hof van Eugene, een stadje in het westen van de Ver enigde Staten, heeft de ver wijdering gelast van een ge weldig kruis. Het zestien meter hoge kruis van gewapend beton met neonverlichting was in 1964 geschonken door een rijke industrieel. Het prijkte op een heuvel in het stads park. Tien burgers dienden ech ter een klacht in tegen het „opdringen van een christe lijk symbool". De voorzitter van een synagoge zei: ,.Het kruis hindert mij beslist. Tel kens als ik het zie, krijg ik meer het gevoel tot een min derheidsgroep te behoren." Een docent in de theologie aan de universiteit van Eugene noemde het kruis een aantasting van zijn ge weten. Hij laakte wat hij godsdienstige hoogmoed en extremisme noemde bij hen, Jubileum In vele extra druk bezochte kerkdiensten hebben de baptisten nu hun eeuwfeest gevierd. Het houden van deze diensten is in feite de enige mogelijkheid, om samen te komen voor zulk een gelegenheid. Al het gemeente werk is op deze diensten gericht: koorzang, muziek, declamatie, ge tuigenis en prediking. De beide buitenlandse gasten, die internationale Instanties van baptisten vertegenwoordigden, zijn na de opening van het jubi leum in Moskou speciaal naar de drie plaatsen gereisd, die in de historie zo'n grote rol speelden. In Leningrad was een doop- die net kruis hadden opge- dienst en de volgende avond een richt. jubileumviering, waar de cantats werd uitgevooerd. In Kief —de De klagers noemden het hoo*dstad van de Oekraïne zijn vier kerkgebouwen. Op de kruis een schending van eerste avond was men bijeen in het grondwetsbeginsel van het centrum en op de tweede avond in één van de „huizen van scheiding tussen kerk en gebed" zoals ze genoemd wor- staat. den in de buitenwijken. BESCHOUWINGEN VAN KLAAS HEEROMA J^LAAS HEEROMA heeft altijd, ook vóór hij pro fessor werd, de kunst verstaan op een beminne lijke manier over zichzelf te schrijven. Hij doet dit graag in de vorm van een brief. Zo is het niet te ver wonderen, dat in zijn bundel verzamelde beschouwin gen, verschenen bij Bert Bakker/Daamen NV, Den Haag onder de titel Nader tot een taaltheologie (222 blz., 25,—), twee (open) brieven voorkomen, één aan zijn dominee in Haren en één aan zijn uitgever in Den Haag. Vooral deze laatstgenoemde brief is belangwekkend, niet alleen omdat de auteur daarin een stuk zelfbeschrijving weg geeft met veel zin voor tradi tie, milieu, herkomst en fami lie, maar ook omdat hij te recht beseft hoe zeer het voor de lezer nodig is te weten wie het is, die spreekt «n schrijft. In de wetenschappelijke discussie zijn geen onthechte breinen, maar mensen aan het woord. Hebben wij alleen het betoog voor ons, dan missen wij een demensie. Het is van belang te weten dat kant een piëtistische moeder heeft ge had, dat Kierkegaard en Nietzsche vrijgezel zijn geble ven, dat Bultmann in de eerste wereldoorlog veldpre diker is geweest en dat Bon- hoeffer onder Hitler in de ge vangenis heeft gezeten. Denk beelden hebben hun wortels in het leven van de mens die ze uitspreekt. Menselijke ob jectiviteit immers is altijd maar betrekkelijk. Synthese Misschien moet men. zoals Heeroma, van aanleg dichter zijn om op zo'n vanzelfspre kende manier eigen persoon en omstandigheden in de beschouwingen te betrekken. Poëzie put uit de. totaliteit van het leven; wetenschap daar entegen richt zich op een spe ciaal VakgeSféd. Is de geleerde als zodanig minder, naarmate hij meer dichter is, of minder dichter, naarmate hij meer ge leerde is? Is de verhouding die van een glijdendp schaal, of moet de dubbelhegaafde zijn heil zoeken in een conse quent dualisme? voor de christelijke gemeente wilde zijn sterk betrokken geraakt bij de voorbereiding tot de nieuwe psalmberijming en de komende nieuwe, uitge breide Hervormde gezangen bundel. Een bijzonder gunsti ge en stimulerende omstandig heid is geweest het werken in teamverband met zijn mede dichters en vrienden Wil lem Barnard, Jan Wit Willem Schulte Nordholt en Ad den Besten. Heeroma wijst hierop zelf met nadruk. Niet te on derschatten ook is geweest de geregelde confrontatie, gedu rende ongeveer tien jaren, met hebraïci en theologen in de internelijke psalmen— werkcommissie. Zo is, hele maal vanzelf, de theologie in zijn gezichtsveld gekomen. Dit leidde tot opstellen die gebundeld zijn in Heeroma's boek Der Mensch in seiner Sprache en vervolgens tot tien radiolezingen onder de titel Schets van een taaltheologie. Deze „schets" vormt de kern van het hier besproken werk. met ruim zestig bladzij den druks, nog geen derde dus van het hele boek. Toen de radiolezingen enkele jaren ge leden in druk verschenen, heb ik ze willen bespreken, maar het is er nooit van gekomen. Ik ben noch taalgeleerde, noch theoloog en -kan er dus alleen over schrijven als belangstel lend lezer. Richting Heeroma is geen figuur; de eenheid die in zijn persoon gegeven is, zoekt zich ook in het werk manifeste ren. Dichterlijkheid en we tenschappelijke scholing zoe ken bij hem naar een syn- Confrontatie Die dichterlijkheid is bij Heeroma die als Muus Ja- cobse van huis uit dichter De rechter baseerde zijn uitspraak echter niet op dit beginsel, maar op een ge meenteverordening, die kort weg het oprichten van gods dienstige symbolen op ge meentegrond verbiedt. Tbilisi In de oude stad Tbilisi wonen thans ruim 1000 baptisten, naar taalgroep verdeeld over drie ge meenten (Russen, Georgiërs en Armeniërs), die gezamenlijk één (te) kleine kerk hebben. In Kief en Tbilisi was ook de vice-presi dent van de Russische Baptister Zaterdagavond 26 augustus was er een gezamenlijke dienst. Op zondag kwamen eerst de gemeen ten afzonderlijk samen en in de avond weer gemeenschappelijk, Alle gasten spraken ook hier steeds in alle diensten, soms ver taald door twee tolken. Aan hel slot werden ze met bloemen ver rijkt en bij het zingen van het afscheidslied zwaaiden de honder den bezoekers hen met hun zak doeken toe. Dit kerkjubileum was een {root familiefeest, dat voor hon derdduizenden Russen veel bete kende. Het werd besloten op maandag 28 augustus in een na bespreking van het presidium van de Unie in het Uniebureau in Moskou, waarbij vele mede werkers aanwezig waren. De die pe vreugde over de zegen In het uitgebreide werk betekent voor de Russische baptisten een krach tige aanmoediging voor de nieu we periode, die nu is begonnen. school met de bijbel" geeft een helder overzicht van de herkomst der christelijke school en van de moeilijkhe den van de taalleraar, daar waar de exacte wetenschap pen centraal zijn. De voordracht „Taal en reli gie", uitgesproken in Berlijn januari 1964, loopt vooruit op het centrale thema van het boek. Het stuk geeft terloops belangrijke uitspraken over vertalen in het algemeen en bijbelvertalingen in het bijzon der. Het probeert de verhou ding van taal tot theologie en omgekeerd af te bakenen. Op blz. 44 treft men de uitspraak aan: „De theologie moet om iets naders over de sprekende God te weten te ko men de taalwetenschap onder vragen." Ik kan niet aUe stuk ken noemen, maar wijs ln het bijzonder op het superieure stuk „Het onvervulde woord", het afscheidscollege voor de Vrije Leergangen te Amster dam, september 1964. Hieroma's oorspronkelijke aanpak brengt hem dikwijls tot merkwaardige uitspraken, zo over het examen (op blz. 132).: „Van het standpunt van het echte levende spreken Is het examengesprek eindeloos vervelend en niet de moeite van het voeren waard, een ln hoge mate geautomatiseerd spreekproces. Men kan het hoogstens waarderen als een literaire vorm, een raadselspel, een recict van weetspreuken. Maar het afvra gen en teruggeven van weet- woorden is een tamelijk Infe rieur soort van literatuur dat na het volbrachte examen niet om een voortgezette beoefe ning vraagt." Het gevaar bestaat dat Heer oma's belangrijke werk. in ze kere zin de som van zijn le ven, tussen de taalwal en het kerkeschip terechtkomt. Daar om wil ik volgende week over die kleinere kern van het boek enkele opmerkingen ma ken en mij vandaag bepalen tot de aankondiging van de veertien andere prozastukken en de bladzijde poëzie. De titel van het boek fun geert ook als o"<5chri#t boven Ie drie bladzijden, die werk bij de nleiden. Hierin snijdt Heeroma de l langrijke kwestie aan in hoe ver hij zich als niet-theo- loog in de richting van een taaltheologie kan begeven. Men denkt hierbij onwille keurig aan de betekenis die Harvey Cox in zijn druk- besproken boek The secular ci ty (De stad van de mens) toe kent aan de leketheoloog, als gesprekspartner in de discus sie over de belangrijke vragen van de dag. Cox citeert een en andermaal met instemming Van Peursen, die van de filoso fie uit ertoe gekomen is de vakgrens naar de theologie te overschrijden. Merkwaardiger wijs is Van Peursens boekje Hij is het weer! ontstaan uit radiovoordrachten vanwege de NCRV, evenals Heeroma's Schets van een taaltheologie. Conservatief In het opstel „Naar de we reld van morgen" belijdt de auteur tot een zeker conserva tisme te neigen, ook wat de kerk betreft. „Als bewaarster van het woord, als creatief ge heugen. zal de kerk altijd conservatief moeten blijven" (bi. 15). De voordracht „Een Definitie Ook de voordracht „Geloven met de taal" staat dicht bij het hart van het boek. In dit stuk ontsnapt aan de spreker een definitie. „Wat is taaltheologie? Het is een^ hulpmiddel bij het gelo ven met de taal. Zoala geloven met de taal voor mij de enig mogelijke wijze van geloven is, is taaltheologie voor mij de enig zinvolle wijze van theolo giseren. Het is theologiseren in de geest van de God die in zijn taalverbond met de mens Sprekende God, Woordgod, Taaigod, Vcrhaalgod, Naam- god is geworden. Dit theo logiseren moet aan de taal beschouwing vragen wat in de zin van het taalverbond spre ken, woord, taal, verhaal, naam is" (blz. 160). Open Belangrijk is ook het artikel „L<; taal van de theologie en de theologie van de taal", geschreven voor Vox Theologi- ca, op verzoek dus van theolo gen. De tijd dat de theoloog een mandarijn kon zijn, is voorbij. De theologie steft meer en meer haar grenzen open naar alle geestesgebie den, niet om haar niveau prijs te geven, maar om in de ge meenschap van de gelovigen en midden in de wereld beter te kunnen functioneren. Ook Heeroma's werk, vrucht van een mensenleven, kan, ja moet hiertoe bijdragen, Op de kern van het boek kom ik, zoals gezegd, volgende week terug. DR. C. RIJNSDORP Engel Angel -gtwAC/gf T>*r ctiooF bv J>/£ *eeo VA/V PB Beurt cM/srevfv

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12