Prof. Rölingkerken zijn progressief MUIZEN VERNIELEN OOGST OP SOEMBA Evangelisatiecentrum heeft een nieuw gebouw nodig Synode tastte nog niet in de beurs Jeugdzorg mag Uw probleem is het onze.. Verlanglijst Vredesberaad positieve bijdrage Werelddiakonaat wil hulp bieden VRUDAG 8 SEPTEMBER 196? Een noord voor vandaag (s de knaap heelt genezen van de onreine geest moet C er et.t ogenblik van grote stilte zijn gevallen in de kring van toeschouwers. Lucas tenminste voegt aan de geschiedenis toe: En zij allen stonden verslagen over de majesteit Gods. Het is een toevoegingdie wij misschien moeilijk kunnen be grijpen. Wij, mensen van deze tijd, staan niet meer zo spoe dig verslagen. Alles vinden we gewoon, wat er ook gebeurt. Met verslagenheid willen we nog wel eens kennisgeven, dat een dierbaar familielid is overleden, maar daar blijft het dan wel bij. En verslagen over Gods majesteit? Denken we er ooit over na? Is ook die niet helemaal gewoon geworden? Daardoor zien we het niet meer We zien niet meer Gods werk in deze wereld en met ieder van ons persoonlijk. En daardoor ook ondergaan we het zo zelden: verslagen staan over Gods majesteit. Wij lezen vanavond 1 Samuel 23 vers 15 en 1 Samuel 24 vers 1 DS. M. VOS OVERLEDEN AMSTERDAM Op 54-jarige leef tijd is geheel onverwacht overleden de Amsterdamse hervormde predi kant ds. M. Vos. Sinds 15 mei 1949 was hij predi kant van de Noordamsterdamse dorpsgemeenten Ransdorp, Schel- 'lingwoude en HolyslooL Daarvoor was hij vanaf 1944 achtereenvolgens hulpprediker te Charlois, te Apel doorn en assistent aan de Groningse universiteit. De rouwdienst, maandag 12 uur in de Werenkape! te Amsterdam-Noord, wordt geleid door dr. G. Hartdorff. De begrafenis is om 3 uur op Crooswijk te Rotterdam. Bus stort in Mexico in rivier 16 doden TEPEJI DEL RIO Een auto bus met twintig inzittenden is gis teren door een brugleuning gescho ten en in de door zware regens sterk gestegen rivier de Tepeji in Mexico terechtgekomen. Er zijn minstens zestien doden. 6 evan (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Er is een groeiende belangstelling voor het evangelisatiewerk in de Gereformeerde Kerken. Evangelisatie predikant ds. P. B. Suurmond leidt dit af uit het groeiend aantal aanvragen om advies. Er is ook grote belangstelling voor de stu dieconferenties op het evangelisatiecentrum, maar een probleem is dat men daar niet beschikt over één- en tweepersoons kamers en in onze tijd willen de mensen niet meer op een slaapzaal slapen. Het gevolg is dat het centrum graag over een nieuw gebouw zou beschikken. zicht hebber. Pas dan is zij bereid een prioritei tenlijst op te stellen. De plannen voor het nieuwe gebouw bleven voor lopig nog met de schaatsen in het vet om door een ander deputaatschap bestudeerd te worden. Het zal wel januari worden eer ze er uit komen. De synode had begrip voor deze wens. maar tastte niet direkt in haar beurs om haar te vervullen. Het bud get van de Gereformeerde Kerken groeit geweldig en volgens sommigen onrustbarend. Eer deze synode nieu we financiële consequenties aan vaardt, wil zij eerst een totaal over- Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Ik ben weduwe en heb een sympathiek jong echtpaar bij mij inwonen. Daar ik oud ben en graag wil dat ze kunnen blijven wonen als er zich iets met mij voordoet, wil ik weten hoe ik daarmee aanmoet. Heb ik daarvoor een notaris nodig? Zij hebben het gehele benedenhuis zelf opgeknapt. Antwoord: Het doet goed in deze tijd van inwoningmisère zo'n sympa thieke brief te ontvangen. Maar wij kunnen u niet veel hulp geven, wan neer u zoals wij vermoeden in een huurhuis woont. In dat geval ligt de beslissing bij de verhuurder en de gemeente. Het enige wat u doen kan. is eens met de huiseigenaar te spreken. Is u eigenares, dan kan de notaris u goede raad geven. In elk geval geniet het jonge echtpaar dan huurbescherming. Vraag: We hebben een salontafel met gepolijst travertin-marmeren blad. Bij aankoop verzekerde men ons, dat het blad tegen alles bestand was en geen vlekken zou vertonen. De praktijk is echter anders. Er zijn kringen ontstaan, o.a. van jus d'oran- ge. Hoe kunnen we die verwijderen? Antwoord: Vruchtesap is gekleurd en bevat bovendien citroenzuur. De kleur van de kringen is wel te ble ken met 3 pet. waterstofperoxyde of met een wolbleekmiddel. Maar het is mogelijk dat het zuur het marmer plaatselijk heeft opgelost en in dat geval kan alleen de marmerslijper het marmer weer glad maken. Bij zeer lichte aantasting kan u zelf met koperpoets wat bijpolijsten, maar dit is een geduldwerkje. Opmerking van lezer: In uw ru briek verwijst u naar de dichtbun dels van Da Costa voor de dichtre gels: ..Ziet langs zijn tweelingslijn dien feilen salamander", enz. Deze regels komen voor in Da Costa's ge dicht ..Vijf en twintig jaren" Het is geschreven in 1840 en behandelt alle gebeurtenissen op staatkundig, maatschappelijk en kerkelijk gebied van 1815 tot 1840. Het gedicht beslaat 16 bladzijden klein octavo. Aanleiding is het feit dat de „felle salamander" zijn eerste rit had ge maakt van Amsterdam naar Haar lem en terug. Vraag: Wanneer loopt de staatsle ning grootboek 1946 3 pet. af? Antwoord: De looptijd is 36 jaar. te beginnen met 1 maart 1946. De jaarlijkse aflossing geschiedt 1 no vember. De uitloting geschiedt in ok tober op de laatste 3 cijfers van de nummers der schuldbewijzen Vraag: Mijn voorlopige aanslag 1965 inkomstenbelasting bedroeg eni ge duizenden guldens. Over 1965 is echter een groot verlies geleden en ik heb een negatief saldo aan in komsten geboekt. Hierna is enige maanden geleden door een accoun tantskantoor een negatieve aangifte inkomen 1965 aan de inspecteur van belastingen gezonden, met verzoek deze aanslag bij voorrang te behan delen. Tot nu toe mocht ik geen antwoord ontvangen. Hierdoor was ik gedwongen een lening te sluiten om aan mijn verplichtingen te vol doen Is dit uitstel van teruggave van belastingen redelijk? Antwoord: Redelijk is het natuur lijk niet. als u geld moet lenen ter wijl de fiscus geld van u rente loos onder zich heeft, dat hij nog moet terugbetalen. Aan de andere kant kan de fiscus natuurlijk niet alle aangiften tegelijkertijd behande len en bovendien lopen die behande lingen over vele schijven, die steeds verder gemechaniseerd worden, zo dat er steeds minder mogelijkheden tot speciale bespoediging overblij- e\Vel is mogelijk en dit raden wij aan de fiscus te verzoeken om voorlopige vernietiging van de aanslag. Dit kan vrij snel geschie den en dan heeft u wellicht niet meer zo'n haast bij de definitieve aanslag. Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Is het verlang lijstje waarmee de gezamenlijke kerken een vredesactie willen in gaan, te beginnen 8 oktober met een Vredesweek, eigenlijk wel reëel? Dienen de verschillende wensen werkelijk de vrede en zijn ze te realiseren? Wat de eerste twee vragen betreft kan zonder meer een bevestigend ant woord gegeven worden. Achter de ver wezenlijking echter van enige door het interkerkelijk vredesberaad (IKV) gestelde wensen moeten nog wel wat vraagtekens worden gecet. Althans, dat is de conclusie die wij trokken uit een gesprek met prof. mr. B. V. A. Röling en zijn medewer ker van het polemologisch instituut van de Groningse universiteit, mr. Ph. P. Everts. Opmerkelijk geluid tij dens dat gesprek was de bevestiging van onze gedachte, die hier en daar nog wel eens wordt aangevallen, dat kerken en wetenschap de toon. aange ven wanneer er nagedacht en gespro ken wordt of gehandeld moet worden inzake het vraagstuk van oorlog en vrede. De kerk is progressief in de zin van het onderscheid dat prof. Röling tussen progressief en conservatief maakt. Heel kort gezegd: de conserva tief neemt kennis van de feiten, on dergaat ze als het ware en bepaalt naar aanleiding daarvan zijn stand punt; de progressieven daarentegen wachten de feiten niet af, zij hebben inzicht in de komende ontwikkelin gen en handelen dienovereenkomstig. Natuurlijk, ook uit de politieke hoek komt inzake de vrede wel eens een progressief geluid, maar het is alle maal te nationaal Röling: „Vergeet ook niet dat Nederland zo lang neutraal geweest is, dat er eerst na de oorlog wat aan buitenlandse politiek gedaan werd. Vroeger wer den we veel minder dan nu bij de grote conflicten bepaald." Het is een heel geleidelijk-:: ontwikkeling naar universeel denken. Röling: „Hoe meer kennisover dracht er over deze vraagstukken is hoe beter. Binnenkort ver schijnt een boekje: Hoe leren wij de vrede? Een nieuwe wereldsa menleving vraagt een andere mentaliteit. Dat bereik je door het vraagstuk van oorlog en vrede levend te houden, op te voeden en de mensen met de feiten te con fronteren. Als bij wijze van spre ken aan de pedagogie in Amerika in het verleden andere idealen ten grondslag hadden gelegen, dan hadden we nu geen Vietnam ge had". begii Onderwijs DEN BOSCH De jury van het Internationale Vocalistenconcours heeft op de eerste dag van de demi-fi nale vier van de negen bassen-bari- ton tot de finale toegelaten, t.w. Chris Verhoog uit Den Haag. de Duitser Josef Loibl. de Amerikaan Louis Williams en de Brit Nigel Wic- kens. Van de zes alten en mezzo-sopra nen heeft Helja Angervo uit Finland «en finaleplaats behaald. Ontwikkeling en opvoeding: twee punten die de polemoloog Röling bij zonder ter harte gaan. Vandaar dat hij zich 10 kan vinden bij de twee wensen van het IKV: de oprichting van een nationaal instituut voor vre desvraagstukken en het afstemmen van het onderwijs op de opvoeding tot vrede. Het is nog een open vraag wat precies het effect zal zijn van bijvoor beeld het geschiedenisonderwijs maar dat Röling er grote verwachtin gen van heeft en ook de kerken is buiten kijf. Het instituut van prof. Röling is op het ogenblik bezig met een onderzoek op zeven scholen, waarbij gedurende zes maanden met het geschiedenison derwijs in die richting geëxperimen teerd wordt. Vooraf is de balans opge maakt van de houding van de leerlin gen tegenover de vredesvraagstuk ken. Na afloop van het experiment wordt nagegaan welke opiniewijzi ging optrad. Om een zo zuiver moge lijk beeld te krijgen, is een zelfde meningsonderzoek gedaan op scholen waar het onderwijs niet is aangepast. Radicaal Vrede betekent ontwikkeling, zei paus Johannes. Bevestiging daarvan vond de Noorse socioloog-polemoloog Galtung. die het effect naging van opvoeding, onderwijs, maatschappe lijke welstand op iemands opinie. Hij ontwierp een schaalverdeling van 0 tot 9. Het bleek dat iemand die wei nig ontwikkeling had en tot de lagere beroepen gerekend werd. dus onderin de schaal thuishoorde, veel eerder ge neigd was radicaal te denken en zelfs bereid was tot een preventieve oorlog Oost-West. Röling: „Het is zo ontzettend be langrijk. Voor de regering is, zeker met betrekking tot het onderwijs. *een taak weggelegd." Die taak is er ook ais het om de welvaart in de ontwikkelingslanden gaat Het zal beslist de zaak van de vrede dienen als op de tweede wereld handelsconferentie de financiële en economische mogelijkheden van de arme landen worden verruimd (punt 5 van het verlanglijstje van het vredesberaad, maar zeker niet het i laatst in prioriteit). Prof. mr. B. V. A. Röling Everts: „Het aantal sociale uit barstingen in de arme landen is over weldigend en zal toenemen. Ieder lo kaal conflict dreigt in de grote machtstegenstelling betrokken te wor den en het is dus een zaak van vrede en veiligheid als we het geweld voor komen. De grenzen van de mogelijk heden daartoe liggen, ondanks een stagnatie in onze economie, mis schien ruimer dan wordt veronder steld." Röling: „Nederland is een klein land, maar het kan op de tweede wereldhandelsconferentie echt wel druk in de goede richting uitoefenen. Ik vond ons regeringsstandpunt te be houdend." Geen effeei Heel anders liggen de mogelijkhe den bij de punten 1 en 2 van het vredesberaad: een alternatieve dienst plicht in de vorm van sociale dienst voor de ontwikkelingslanden en een vredesmacht in dienst van de VN. Everts: „Er is inderdaad een toene mende twijfel over het vraagstuk van de militaire dienst. Het leger is een gevolg van spanningen, maar con tinueert die spanningen ook. Het om gekeerde kan spanning verminderen. Een voorbeeld: toen Rusland en Ame rika in 1963 overeenkwamen de pro- duktie van splijtbaar materiaal te verminderen, was er sprake van een opmerkelijke vermindering van de spanning. Ook nog enige tijd daar- ..Een alternatieve dienstplicht in de vorm van sociale dienst in de ontwik kelingslanden is natuurlijk een posi tieve bijdrage, maar is niet werkelijk realiseerbaar, want het effect zal te gering zijn. De mogelijkheden in de ontwikkelingslanden zijn beperkt, men heeft naar verhouding weinig mensen nodig en die moeten dan hoog geschoold zijn. En bovendien, je kunt iemand die achttien maanden dient, niet scholen voor dat specia listische werk en die scholing dan ook nog eens ten nutte maken in een arm land. Nee. het effect is te ge ring." Dienstweigerru Praktische problemen rijzen er ook bij het punt vredesmacht in dienst van de VN. Principiële dienstweige raars zullen geen dienst willen doen in een „internationaal vechtleger". zoals in Korea. Zij zullen wel politiediensten willen verrichten (Cyprus). In de praktijk zouden er twee VN-legers moeten zijn: een voor principiële dienstweigeraars die er steeds meer komen, onder meer een gevolg van de vredesactie die de kerken nu willen voeren en één voor politieke dienstweigeraars, die niet in een ..nationaal vechtleger" willen dienen. Hadden de kerken nog meer pun ten moeten noemen? Everts: ,,Er blijft altijd nog wat. Vietnam, de te genstelling Oost-West. Maar als basis Vier heao-scholen innen vandaag (Van onze onder\«jJsredaetie AMSTERDAM Vandaag be gint in Nederland een geheel nieuwe vorm van onderwijs in de plaatsen Amsterdam, Rotter dam, Groningen en Sittard: het heao, het hoger economisch en administratief onderwijs. Staats secretaris mr. J. H. Grosheide opende vanmorgen in Sittard de vier scholen symbolisch. De hogere economische scholen (hes) zoals zij in de praktijk genoemd zullen worden, in navolging van de hts-en. kernen een driejarige dag opleiding. Zij zijn in het leven geroe pen als gevolg van een toenemende vraag bij overheid en bedrijfsleven naar hoog gekwalificeerde prak tijk-krachten. De opleiding omvat ongeveer veer tig lesweken per jaar met gemiddeld 26 lesuren per week. Na een alge meen vormend jaar kan gekozen wor den uit drie studierichtingen: de be- drijfsadministratieve, de commerciële en de economlsch-juridische kant. De hoofdmoot van het leerplan bestaat uit vakken die later in praktijk nodig zullen zijn, zoals nomie. bedrijfseconomie, commerciële economie, privaat-, handels-, lasting- en staatsrecht, sociologie statistiek. Ruime aandacht krijgt ook de wijze waarop in een moderne ad ministratie de gegevens worden verza meld en verwerkt. De talenstudie bij het hoger econo misch onderwijs is gericht op het zich vaardig leren uitdrukken. Naast het Nederlands zullen twee vreemde talen op het programma staan, waar van een naar keuze. Van de 26 lesu ren per week zijn er drie gewijd aan lichamelijke opvoeding, zulks on team-geest te bevorderen. Om de studenten reeds tijdens de opleiding in contact te brengen met de praktijk, zullen zij in het tweede jaar enkele maanden stage lopen bij bedrijven en overheidsinstellingen. Het contact tussen onderwijs en prak tijk zal voorts worden bevorderd door het aantrekken van gastdocen ten die in het bedrijfsleven werken, het maken van excursies en het hou den van werkweken. Er wordt gewerkt aan een uniform leerplan voor de vier scholen, welk aantal naar wethouder Koets gisteren op een persconferentie meedeelde wellicht spoedig uitgebreid zal wor den. Het hoger economisch onderwijs begint met in totaal met 365 leerlin- gzn, te weten 170 in Amsterdam, 50 in Rotterdam, 60 in Groningen en 85 in Sittard. De leerlingen hoopt men in de toe komst vooral te betrekken van de dan op gang gekomen havo-scholen. Nu is het merendeel afkomstig van de hbs-A. Drie van de vier directeuren die gisteren een toelichting op het pro gramma gaven, vertelden dat er een straffe studiebegeleiding zal zijn en dat de studie wordt afgesloten met een eindexamen dat wordt afgeno men door de docenten van de scho len. onder toezicht van rijksgecommit teerden. De Rotterdamse school is gevestigd aan de Adrianalaan 102. Directeur is drs. J. W. Gonlag. Er zijn tijden geweest dat het rap port van de evangelisatiedeputaten in enkele minuten kon worden afgehan deld. Maar de laatste jaren gaat de bespreking veel meer tijd kosten. Dit maal zelfs een gehele morgen. STRUCTUREN Een van de belangriikste punten in de bespreking was of de deputaten zich wel zo diepgaand moeten bezin nen op de vraag naar de „structuren van de gemeente". Moeten de kerken wat gaan leren van de pinksterge meenten, en de baptistengemeenten, moeten zij geheel nieuwe vormen gaan zoeken? Enkele synodeleden konden niet zo erg veel waardering opbrengen voor deze studie, waartoe door de synode van Middelburg besloten was en die nog niet is afgesloten. De structuur van de gemeente was helemaal niet zo belangrijk, vonden zij. veel belang rijker was de vraag of zij een leven de gemeente was, of Gods Geest in die plaatselijke kerk werkelijk aan wezig was. Ds. Suurmond waarschuwde de sy node geen valse tegenstellingen te maken Natuurlijk gaat het in de eerste plaats om de vraag of Gods Geest werkzaam is in de kerk, maar de vraag naar de structuren is niet onbelangrijk We leven in een be weeglijke tijd en dan moeten de structuren ook beweeglijk zijn. Al weer bleek dat de soep niet zo heet gegeten wordt, als zij soms wordt opgediend. Toen de voorstellen aan de orde kwamen, waarin de op drachten omschreven werden voor dit deputaatschap diende niemand op dit punt een amendement in. De nieuwe deputaten moeten verder gaan studeren. Maar wel bleek op de synode weer eens dat het optimisme van en kele jaren geleden wat begint af te ebben. Toen dacht men dat men al leen maar nieuwe structuren nodig had, nieuwe vormen van gemeen-, te-zijn om werkelijk weer een evan geliserende gemeente te hebben. De roep om nieuwe structuren be gint in de Wereldraad van Kerken omstreeks 1958. De omstandigheden dreven de Gerformeerde Kerken op dezelfde weg van bezinning, maar nog voor men overal ter wereld klaar is met de bezinning, beginnen reeds de stemmen te klinken die oproepen tot nuchterheid. Ook tijdens het Cen traal Comité van de Wereldraad bleek een groeiend verzet tegen het gevaar dat alles gezet wordt op de kaart van de nieuwe structuren. Enkele synodeleden hadden het nog een beetje moeilijk met het feit dat het evangclisatieblad Onderweg een fusie is aangegaan met de Open Deur en dat in de redaetie niet alleen een lutheraan, maar zelfs een rooms-ka- tholiek zit. Zij deelden mede dat dit blad onbruikbaar geworden was voor het plaatselijk evangelisatiewerk in talloze dorpen en steden. Mejuffrouw E. G. van Egmond gaf dit toe. Maar, zei ze. daar zie je, hoe nodig het is om gedifferentieerde lec tuur te hebben. Er zijn ook plaatsen waar dit blad plotseling uitzonderlijk belangrijk en bruikbaar is geworden. Dat ligt helemaal aan de plaatselijke verhouding tussen de protestantse kerken en de rooms-katholieke paro chie. RICHTLIJNEN Ook in het evangelisatiewerk wordt steeds meer interkerkelijk sa mengewerkt. De richtlijnen voor deze samenwerking stammen uit het begin van de jaren vijftig. Voldoen ze nog wel, vroegen sommige synodeleden. De functionarissen van het evangeli satiecentrum en de deputaten gaven toe dat zij niet meer op alle situaties passen. Maar zij vroegen niet om nieuwe richtlijnen, maar wilden graag de vrijheid hebben om op basis van de oude richtlijnen in iedere situ atie een eigen oplossing te vinden. Zo ver ging de synode niet. Liever nieuwe richtlijnen, dacht de meerder heid en de deputaten kregen op dracht om de volgende synode te ver tellen hoe die richtlijnen er uit moe ten zien. karakter niet verliezen (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Het is niet mo gelijk dat de Stichting Evange- lisch Herstel en Opbouw van de Gereformeerde Kerken binnen- kort zal worden opgeheven, hoe- wel dit werk ongeveer 20.000 maatschappelijk niet aangepaste 1 jongeren bereikt. De oorzaak is geen gebrek aan belangstelling, maar een te grote belangstelling. Volgens de statuten van deze stich- I ting moeten alle aangesloten organisa- f ties „hetzij uitgaan van, hetzij met raad en daad worden bijgestaan door- de gereformeerde kerk of kerkelijke vergadering." Op de synode bleek gisteren dat in de afgelopen jaren steeds meer instel- t lingen willen toetreden, die aan die eis niet beantwoórden. Het zijn organisa ties van gemengdkerkelijk of positief- ohristelijk karakter die lid willen worden, omdat EHO anders dan de andere organisaties met nadruk naast het maatschappelijke het evangelise rende karakter van het werk wil handhaven. De eenvoudigste oplossing zou zijn de statuten enigszins te wijzigen. Maar een vorige synode heeft een artikel ingelast die dat met nadruk verbiedt. Het gevolg is dat EHO opge heven moet worden en dat er een nieuwe stichting moet worden ge vormd, waardoor ook deze groepen onderdak kunnen vinden. De synode was er zozeer van over tuigd dat deze stichting niet van de goede weg zal afwijken dat een derge lijke gedachte door niemand werd af gewezen. Neutraal In het rapport van EHO wordt ge klaagd dat op regeringsniveau men bezig is nu een overkoepelende orga nisatie te vormen van alle stichtingen en organisaties die zich met jeugd zorg bezig houden. Wat de mensen van EHO met zorg vervult is echter dat deze overkoepelende organisatie een volkomen neutraal karakter moet gaan dragen. Het accent komt geheel te liggen op maatschappelijk werk en voor de evangeliserende aspecten van het EHO werk is geen plaats. De klacht werd door de synode zonder meer overgenomen. Men was er unaniem over eens dat het evangeliserende as pect van dit werk niet verloren mag gaan. Ds. D. W. van der Laan zei bijvoorbeeld: „Als je het evangelie er buiten laat. krijg je niet de integratie van de persoonlijkheid die wij zoe ken." (Van onze kerkredactie) LUISTEREN Terwijl de Westeuropese boeren dankbaar erkennen dat de oogst beter is dan ooit, trekken de boeren van het Indonesische eiland Soemba de bossen in om voedsel te zoeken. Een muizenplaag heeft het grootste gedeelte van de maisoogst vernield. En het ziet er naar uit dat ook de rijstoogst ernstig beschadigd zal worden. Behalve met muizen hebben de boeren van Soemba ook te kampen met droogte. De droge moesson is veel vroeger gekomen dan andere jaren. Sedert mei is er geen regen meer gevallen. Het gevolg is dat gesproken kan worden van een noodsituatie. Nederland is al jaren bijzonder geïnteresseerd in de landbouw op dit eiland. Ir. B. Abels heeft er een aan tal jaren doorgebracht om de land bouw te verbeteren. En op 10 au gustus werd door de kerk van Soem ba tijdens een blij feest een agrarisch trainingscentrum geopend, waar be gaafde jongens een speciale opleiding zullen krijgen om te leren meer uit hun grond te halen. Deze hulp zal op de duur zijn vruchten afwerpen. Maar voor dit jaar moet het eiland ook op andere manieren worden geholpen. De Kerk van Soemba heeft zojuist een beroep gedaan op het diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken om voedsel te zenden voor de streken die het ergste getroffen zijn. HULP Dr. J. van Klinken vertelde ons deze week dat het werelddiakonaat bereid is om te helpen, mits de Kerk van Soemba ook zelf financieel aan die hulp bijdraagt. Dat heeft zij reeds toegezegd. Vanuit Nederland zal een bedrag van 30.000 gulden no dig zijn. Voor de helft zal het ge bruikt worden om voedsel te kopen, voor de andere helft om de transpor ten te betalen van Amerikaanse overschotten die gratis ter beschik king gesteld zullen worden. „Deze hulp is nodig en we zullen ergens het geld vandaan moeten zien te krijgen", vertelde dr. Van Klinken ons. „maar ondertussen moeten we met vaart de training voortzetten. Be langrijker dan de mensen een maal eten te geven en hun te leren, hoe zij meer voedsel uit hun bodem kunnen halen. We zijn al een heel eind gevor derd met het zoeken naar nieuwe rijstsoorten, die een betere opbrengst geven." „Op het ogenblik stelt de Iiaco. een dochteronderneming van de Neder landse Heidemaatschappij een onder zoek in naar de bodemgesteldheid. We overwegen namelijk een plan. om op verschillende punten windmolens te plaatsen, die water uit de grond kunnen pompen om op die manier toch water te hebben in de droge tijd." „Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten wijzen de eerste resultaten er op dat er water genoeg in de grond zit, maar de grondstructuur is niet best. Daar zal ook iets aan ge daan moeten worden." wi\» „We hebben de indruk dat het in de droge tijd wat meer waait, van daar ons plan om windmolens te gaan bouwen. Maar helemaal zeker zijn we er nog niet van. Want er zijn wel statistische gegevens over de re genval. maar niet over de wind kracht. Dat wordt nu uitgezocht. Half september komt de Ilaco met een rap port. Dan weten we meer." „Een ander plan is om een stuw dam te bouwen in de Melolo rivier op Oost-Soemba. Dat ligt eigenlijk niet op onze weg als kerken, maar we hebben wel toegezegd om te be middelen. We hopen dat onze rege ring zich daarvoor zal interesseren." „Maar onze eerste zorg is om die 30.000 gulden bijeen te krijgen om te zorgen dat de mensen dit najaar voedsel hebben. Gelukkig hebben en kele diakonieën al wat gestort op on ze giro 2211 in Utrecht, maar we zijn er nog lang niet." Speciale krant voor jeugdweek UTRECHT In het kader van de jeugdweek, die op 10 september be gint, heeft het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk een speciale krant over het jeugdwerk uit gegeven. In „Jeugdweek 1967". zoals deze heet, wordt een boekje opengedaan over de vele activiteiten van het LCGJ en de GJO en GJV waaraan service wordt verleend. „Jeugdweek 1967" is samengesteld door de afdeling publiciteit van het LCGJ in samenwerking met de redac tie van het Centraal Weekblad. Nieuwe presidente Wereldbond YWCA UTRECHT De Griekse mevrouw Athena Athanassiou is presidente ge worden van de Wereldbond Young Women Christian Association (YW CA). Zij is mevrouw dr. Una Porter O.B.E. uit Australië opgevolgd. Mevrouw Athanassiou, die lid is "an de Grieks-Orthodoxe Kerk, maakt sinds 1963 deel uit van de bestuur van de Wereldoond YWCA. De vijf vice-presidentes voor de ko mende vier jaar zijn afkomstig uit Argentinië, Canada, West-Duitsland, Nigeria en de Fhilippijnen. Op de zogenaamde .council mee ting", de wetgevende vergadering van de Wereldbond YWCA, die in Melbourne (Australië) is gehouden, is besloten dat de YWCA mee hulp zal geven aan het Midden-Oosten. Een beroep is gedaan op de 77 nationale afdelingen om daarin bij te dragen. De council meeting betreurde het. dat er te weinig contact bestaat met een derde deel van onze wereldge meenschap. De vergadering heeft zich dan ook uitgesproken voor een voordurend zoeken naar mogelijkhe den van contact tussen personen, vol ken en landen met verschillende poli tieke opvatting of ideologie. De afgevaardigde uit Nederland, mevrouw A. C. Roscam Ahbing-Vale- ton, presidente van de Hervormde Vrouwen Groep (CJVF), brengt n» afloop van de vergadering een bezoek aan Java om het contact met jonge ren- en vrouwenorganisaties in Indo nesië te verstevigen. Beroepingswerk Beroepen te Wijhe (O.): J. F. Grimm te Tienhoven (U).); te Eemnesbuiten (toez.): C. Treure te Hasselt (O.). Aangenomen het beroep v.d. gen. synode tot pred. voor bgw. (weten schappelijk adviseur te Jeruzalem): J. Schooneveld te Stavoren. Bedankt voor Boven-Hardinxveld (2e pred.pl.): C. Vos te Gouda. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zaandam: A. W. Drechsler te Den Haag-zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. HET WEER IN EEROPA Kopenhagen mist Nice Frankfort Milnchen Zürlch Geneve

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2