AANLEG ELEKTRONISCHE „MUUR" IN VIETNAM 0LGA „Schoolbordenbruf open Den Haag bereid geld te geven JAMIN Commentaren Vuurgevecht over Jordaan Vrijdag 8 september 196748ste jaargang ttietrt"1 UM»» r.miitt" CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantv«stich ii ghablavan mijn hart in taghanspoell" oe Rotterdammer Oordts Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VS zouden mislukking bombarderen inzien Zone tegen infiltratie: ogenen prikkeldraad spuéiik Zijt ge boos, tel dan tot tien alvorens te spreken; zijt ge erg boostel dan tot hon derd. JEFFERSON MUIZEN VERNIE LEN OOGST OP SOEMBA PAGINA KERNMERK k.«s 'ATA Y-. i V A FAMILIEKRONIEK SPIEGEL VAN SOCIAAL ONRECHT - PAGINA RADIO TV IVt'crtiverivntTiliiitj Koude nacht DE BILT In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven de Britse eilanden en onze omge ving flink gestegen, waardoor een verbinding tot stand is ge komen tussen een hogedrukge- bied bij de Azoren en een boven Noord-Rusland. Boven de Balkan is een de pressie, die zich met regen over Polen naar het noorden uit breidt. Hierdoor zal de noord oostelijke wind by ons geleide lijk wat gaan toenemen, maar waarschijnlijk zal dit regenge- bied ons land in het komende et maal niet bereiken. Evenals in de afgelopen nacht is er kans dat ook in de komen de nacht de temperatuur aan de grond plaatselijk tot 0 graden daalt. In het binnenland zal op nieuw hier en daar mist ontstaan. DE BILT Koude nacht met hier en daar mist. Morgen over dag aanvankelijk zonnige perio den, maar later geleidelijk meer bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. STRANDWEER Hogedrukgebied boven West- Europa gaat nog enkele dagen droog en goed strandweer bren gen. Zwakke zuidwestenwind. Temperatuur ruim 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Overwegend zonnig en iets warmer. 9 september zon op 6.03, onder 19.11, Rode gardisten terug uit de strijd pagiua 11 GRONINGEN Tot 1970 kan de KLM nog ongeveer honderd vliegers in dienst nemen. Vijftig zullen, naar verwacht wordt, afgeleverd worden door de rijksluchtvaartschool in Eelde. De KLM stootte tijdens de moei lijkheden van enige jaren geleden ruim vijftig vliegers af, die thans praktisch allen bij buitenlandse luchtvaartmaatschapijen werken. Twintig zijn al bij de KLM terug. Verwacht wordt dat ook het meren deel van de anderen weer bij de KLM in dienst zullen treden. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft op een persconferentie gisteren verteld dat tussen Noord- en Zuid-Vietnam een bufferzone van prikkel draad en de modernste elektronische apparatuur zal komen om de Noordvietnamese infiltratie tegen te gaan. De minister verklaarde dat presi dent Johnson wil vermijden door keu ze van doelen voor bombardementen in Noord-Vietnam de oorlog uit te breiden. De barrière tegen de infiltratie komt ten zuiden van de gedemilitari seerde zone. Amerikaanse militairen zijn al begonnen het oerwoud te rooi en in een strook van 25 km breedte. Er zullen elektronische ogen, oren en andere vernuftige apparaten worden opgesteld. De minister zei, dat er in Amerika „bezorgdheid en teleurstelling" bestaan over het verloop van de strijd. Men moest echter het geduld niet verliezen. „Dét kan tot onverant woorde acties leiden, die de oorlog zouden uitbreiden, en dat is niet de bedoeling van de regering." Hij kondigde ook plannen aan voor de vorming van een nieuwe legerdi visie om de strategische reserve van de VS op peil te brengen. McNamara zei dat goeverneur Geor ge Romney van Michigan, die wel eens de republikeinse kandidaat voor het presidentschap zou kunnen wor den, blijkbaar „blind voor deze waar heid" is, met zijn beschuldiging dat de regering Johnson onjuiste inlich tingen over de oorlog in Vietnam geeft. Het denkbeeld een muur van vuur en staal op te werpen waarvan de aanleg gisteren in feite door McNama ra is aangekondigd is niet nieuw. AMMAN (Jordanië) Tussen Jor daanse en Israëlische troepen is giste ren drie maal geschoten over de ri vier de Jordaan. Er werd gebruik gemaakt van machinegeweren en veld artillerie. Een legercommuniqué, uitgezonden door radio Amman beschuldigde Israël ervan het vuren te hebben geo pend. Het gevecht begon om 8.20 uur en duurde een kwartier. Na 20 minuten mengden zich Israëlische tanks in het gevecht, dat nog een half uur voort duurde. Drie doden TEL AVIV Bij een botsing tus sen leden van de Arabische terro ristische organisatie „El Fatah" en de Israëlische veiligheidsdienst zijn dinsdag twee Arabische saboteurs en een Israëliër om het leven gekomen. Dit werd gisteren bekendgemaakt. Het incident gebeurde in het noorden van het door Israël bezette deel van Jordanië. Politie spoor bijster Gedetineerde ontsnapt tijdens test ASSEN De politie zoekt nou steeds naar de 31-jarige gedetineerde J. uit Haarlem, die gisteren tegen het middaguur ontsnapte uit het kantoor van het Gewestelijk arbeidsbureau in J., die een straf uitzat wegens dief stal in het strafgesticht in Veenhuizen, werd onder geleide naar Assen ge voerd. In het arbeidsbureau zou hij een beroepskeuzetest afleggen. Tijdens de test vroeg J. of hij naar de w.c. mocht. Het werd toegestaan. Maar de gedetineerde verliet het gebouw en kwam niet meer terug. De politie, leden van de gestichts- wacht en de marechaussee kamden direkt na de ontsnapping het gebied bij het station en een nabijgelegen bos zorgvuldig uit. Dit bleek vergeefse moeite te zijn, want de man had een taxi genomen en was naar Appelscha gereden. Hier is men het spoor bijster geraakt. Hij was nog in de lijnbus van Assen naar Heerenveen gesignaleerd. rikaanse ministerie van defensie, het project. Sommige militaire leiders hebben zelfs de mening geuit dat 250.000 man nodig zouden zijn, om een waarlijk on doordringbare linie te krijgen. De meest gunstige linie zou lopen van de Zuidvietnamese kust door Laos tot Thailand, omdat zo ook de Ho Tsji Minh-weg via Laos zou worden af gesneden. Geheim Hoe de barrière zal worden getrok ken. noemde de minister gisteren een militair geheim. Waarnemers menen dat McNamara nu zijn theorie in praktijk gaat bren gen. volgens welke het in feite onmo gelijk is door bombardementen op Noord-Vietnam de bevoorradings- stroom naar het Zuiden tegen te hou- Paus moet rust houden ROME Paus Paulus, die 26 sep tember zeventig jaar wordt, heeft van zijn doktoren opdracht gekregen, langdurig rust te houden. Hij heeft een verkoudheid, die met koorts ge paard gaat, is oververmoeid en overspannen van de grote inspannin gen Hij vatte zondag kou tijdens een toespraak, die hij hield in de open lucht. Zijn doktoren maken zich ernstig bezorgd over net zware werkschema, waaraan hij zich houdt. Hij slaapt zelden meer dan vijf uur per nacht en heeft het op het ogenblik bijzon der druk met de voorbereiding van de eerste synode der bisschoppen, die 29 september begint. HOEWEL GÉÉN „LOVE-IN" TOCH BLOEMEN, MUZIEK EN DE 1968 FORD MODELLEN Zie pagir RUMOER ROND „ZADKINE" IS BEDAARD ROTTERDAM Het lijkt erop dat de affaire-Zadkine met een sisser zal aflopen. Burgemeester Theo Burauen van Keulen, die de wens zou hebben geuit in zijn stad een kopie van het beroemde Rotterdamse beeld te heb ben, heeft donderdag gezegd dat zyn woorden verkeerd zyn uitgelegd. Journalisten zouden hem niet goed hebben begrepen toen hij in een toe spraak tot een bouwvakkersdelegatie uit Rotterdam de gedachte opperde in Keulen net zo'n beeld als „Stad zon der Hart" te plaatsen. Rotterdam staat deze dagen in het teken van bruggen. Dinsdag zal de Giessenbrug, onderdeel van het noordelijke deel van de rijks- wegenruit rond Rotterdam, in gebruik worden genomen. Voorlopig krijgt de brug een plaatselijk karakter. Slechts het verkeer van Overschie naar het industrieterrein Spaansepolder kan er gebruik van maken. In de volksmond hebben de drie brugklappen, die al geruime tijd omhoog staan, de naam gekregen van schoolborden. Veel automobi listen die van en naar Den Haag reden, hebben zich afgevraagd wat die zwarte dingen toch zijn. Overigens gaat volgende week ook de Bergwegbrug voor verkeer open. Die heeft moeten wachten op een andere passage in de genoem de rijksweg. Rijkswaterstaat is er nu zover mee dat de brug, belang rijke schakel in het verkeer tussen het centrum en de noordelijke wijken, open kan. Deze bruggen leveren pas hun nuttig rendement als de nieuwe rijksweg door het noorden van de stad helemaal gereed is. Nog geldschieter voor Van Heijst DEN HAAG B. en W. zullen de eerstkomende vergadering nagaan in hoeverre zjj de gemeente een garantie kan geven voor de betaling van het loon van de werknemers by de metaal- fabriek NV Van Heijst, dan wel op een andere wijze in deze zaak tussenbeide kan komen. Een afvaardiging van werkgevers en werknemers bij Van Heijst heeft de wethouder van economische zaken, de heer B. Bol, hierom verzocht. De heer Bol heeft beloofd dat de gemeente alles zal doen wat mogelijk is om het bedrijf te helpen. Garantie Een eyentueel te verstrekken garan tie zal echter door de Haagse raad en door Gedeputeerde Staten moeten wor den goedgekeurd. Voor de loonbeta- lingen van volgende week is een be drag van 160.000,nodig. Indien dit geld niet voor vanmiddag aanwezig is. bestaat ernstig gevaar dat het bedrijf van Van Heijst gesloten President Johnson heeft een ne ger tot burgemeester van de Amerikaanse hoofdstad be noemd. Zijn naam is merkwaar digerwijze Walter E. Washington. De benoeming van de heer Washington moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. Tweederde van de bevolking van Washington, die 800.000 in woners telt, bestaat uit negers. moet worden. Het is daarom van het grootste belang dat men van een bank, de overheid of een particuliere geld schieter het geld voor de lonen kan verkrijgen. Fusie In dat geval kunnen de onderhande lingen over de toekomst van het Haagse bedrijf nog een week worden voort gezet. Men zal dan waarschijnlijk alleen Van Heijst kunnen redden door middel Donderdag heeft de Haagse recht bank het bedrijf de gevraagde surséance van betaling verleend. Tot bewind voerders zijn benoemd de Haagse advocaat mr. M. P. Bloemsma en dr. ir. J. G. Schlingemann. Waarschijnlijk zul len zij trachten een fusie van Van Heijst te bewerken. Het bedrijf biedt hiertoe goede mogelijkheden omdat het een gevulde orderportefeuille heeft. Dr. Schlingemann is oud-direcc- teur van de Nationale Investerings bank (Herstelbank) en president- commissaris van de Nutsspaarbank. Vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties heb ben vanmiddag een bespreking gehad met de bewindvoerders. Vanavond zul len de vakbonden, die overigens bij zonder zijn ingenomen met de benoe ming van deze bewindvoerders, hun leden over de gang van zaken in lichten. De houding van de directie is nog steeds onduidelijk. Er gaan ge ruchten dat de heer J. P. J. Heijst. die thans in België verblijft, een voorstel tot samengaan met een an der bedrijf heeft afgewezen. „Spelletje" Tegenover een verslaggever van Het Vaderland heeft de heer Van Heijst sr. gisteren telefonisch mee gedeeld, dat hij niet weet .wat voor spel er in het Haagse bedrijf wordt gespeeld". De berichten over onverantwoor de privé-uitgaven van de directie, noemde hij „beweringen van de vakbonden en Het Vrye Volk, waar niets van waar was" De heer Van Heijst sr. zei na drukkelijk dat hij nergens van af wist. ,Als de mensen van het bedrijf iets moeten weten, kunnen ze me zo bellen, ik heb niets te verber gen'. Zijn 24-jarige zoon, die thans in Den Haag de directie vertegen woordigt, moest hem maar iedere dag bellen en op de hoogte houden. Aardschok op Sicilië duizenden in paniek CATANIA Duizenden mensen zijn gisteren op Sicilië in paniek hun huizen uitgevlucht tijdens een aardbe ving, die ruim een half uur duurde. De schokken waren het hevigst in de stad Catania en in een groot ge bied rondom de vulkaan de Etna. Er is geen melding gemaakt van ernstige schade. Ook in San Francisco zijn gisteren aardschokken gevoeld. De schade was aanzienlijk. Kamervragen over Van Heijst en Zn. DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerleden mr. Van Lier en mr. Masman hebben de ministers Roolvink (sociale zaken) en Polak (justitie schriftelijke vragen gesteld over de moeilijkheden waarin de me- taalfabriek van Heijst en Zn. in Den Haag verkeert. Is het juist, dat de vakbeweging een half jaar geleden aan de Verzeke ringskamer heeft gevraagd een onder zoek in te stellen naar ie situatie bij het pensioenfonds? Heeft de Verzeke ringskamer in de resultaten hiervan aanleiding gevonden maatregelen te nemen? Zij vragen voorts aan minister De Block (economische zaken) om inlich tingen over de gang van zaken in het bedrijf. Heeft de minister maatrege len genomen om het bedrijf in staat te stellen zijn werkzaamheden voort te zetten? De Kamerleden vragen tenslotte mi nister Polak in de in voorbereiding zijnde wetsontwerpen over de jaar- verslaggeving ook de besloten ven nootschappen te betrekken. bitterkoekjes niet duur wel heerlijk Toch beter AOK DE WERKLOOSHEID over D augustus is thans bekend. Wel iswaar is hel voor seizoen gecorri geerde cijfer ongunstiger vergeleken bij juli, maar we bestempelen de uit komst toch niet als ongunstig. Voor wie verwacht mocht hebben, dat het lichte herstel van juli zich versterkt zou hebben gehandhaafd, vallen de augustuscijfers tegen. Maar er zijn lichtpunten. Zo valt de jeugdwerkloosheid mee. Door alle berekeningen is een streep gehaald. In plaats van oplopen is er een daling van 11.000 tot 7700. Een verheugend feit. Voorts wijzen we op de betrekkelijk heid van het voor seizoen gecorri geerde werkloosheidscijfer. Dit cijfer steeg in augustus van 85.500 tot 87.200. Die stijging is landelijk gezien gering, maar bovendien is het wer kelijke aantal werklozen, dus niet voor seizoen gecorrigeerd, gedaald van 69.800 tot 65.800. Augustus had dus feitelijk 4000 werklozen minder en geen 1700 meer. De berekening van de seizoencor rectie geeft een aanwijzing van de dreigende omvang van de werkloos heid in voor- en najaar, wanneer de seizoeninvloeden er niet zijn. Maar het kan best zijn, dat in voor- of najaar nieuwe gunstige factoren in het bedrijfsleven de werkloosheid doen afnemen, zodat het gecorrigeer de werkloosheidscijfer theorie blijft. In dit opzicht durven ook wij geen voorspelling te doen. Ten slotte verdient aandacht, dat de werkgelegenheid in het bouwbedrijf in het westen terugloopt. Het afne men is dus niet alleen een kwestie van noorden en zuiden. De jongste cijfers maken hier waakzaamheid geboden. Nodig? T^E VIER hogere economische scho len, die vandaag hun deuren hebben geopend, zullen ongetwijfeld vakbekwame mensen afleveren aan de maatschappij; dat garanderen zo wel het gedegen lesprogramma als het contact, reeds tijdens de studie, met het toekomstige arbeidsterrein door middel van stages. Ook zal niemand betwisten dat het bedrijfsleven zelf grote behoefte heeft aan jong, voor zijn taak be rekend, kader. Wèl kan men zich afvragen, of een geheel op zichzelf staande opleiding nodig is. Was het nog steeds ge propageerde baccalaureaat niet een goedkopere weg naar een zelfde doel? De voordelen van het inbouwen van deze hogere opleiding in de econo mische faculteiten lijken niet on waarschijnlijk: geen eigen staf van docenten, geen eigen gebouwen met hoge exploitatiekosten, enz. Tevens zou dan voldaan zijn aan de in de Mammoetwet zo nadrukke lijk aanbevolen doorstromingsmoge lijkheid. Blijkt een leerling achteraf toch meer ambitie te hebben voor een wetenschappelijke loopbaan, dan kan hij gemakkelijker om zwaaien als hij niet van instituut behoeft te veranderen. Kleuter verongelukt NUNSPEET Een anderhalf jaar oud kind van de familie Van der Horst uit Nunspeet is gistermorgen onder een auto gekomen en op slag gedood. De moeder had brood van de bakker genomen. Toen de chauffeur van de bakkerswagen wegreed, kwam het meisje onder de achterwie len terecht Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. j^betaalt: per kwartaal O per maand straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze J MATRASSEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1