RODE GARDISTEN TERUG VAN HET STRIJDTONEEL De „helden" met bebloede koppen vullen de splinternieuwe bussen Jonge werkloze bouwvakkers aan de slag „Duitse kwestie in kader van drie Europa's regelen" Prijzenslag kleuren-tv Uit de Haagse hof geplukt K ARE LI 11 VRUDAGJ_JEPTEMBERJ967 SJANGHAI Op de boule vard langs de Wangpo. in het hart van de wereldstad Sjang hai, stonden 23 bussen. Naast het parkeerterrein, waar de voertuigen waren opgesteld, de monstreerden rode gardisten met vliegende vaandels, gehal- de vuisten en in de lucht gesto ken rode boekjes. Er heerste op winding. er was veel ge schreeuw. Mao's slagzinnen da verden in 't rond. In de oor verdovende herrie bleven de eentonige klanken van gong- en trommelslagen duidelijk hoorbaar. Op het trottoir bevonden zich twee Europeanen, die de naderende stoet met gemengde gevoelens bekeken. ..Daar moet je een foto van ne men". zei de een tegen de ander." 't Lijkt me een pracht van een plaat." De aangesprokene stelde zich langs de stoeprand op. tuurde door de zoe ker en knipte af. Bijna op hetzelfde moment zwenkte de kopgroep af en stevende in een rechte lijn in de rich ting van de beide buitenlanders. „Wat heb je nou gedaan?" kreunde de man. die het beeld wilde laten vereeuwigen, verschrikt. „Moet je eens kijken nou komen ze naar ons toe." De ander wist niet of hij kwaad moest worden of moest gaan lachen ..En dat zeg jij", mompelde hij. „Jij zag die foto toch 7.0 goed? Kom. laten we naar de overkant gaan.' Gesloten gelederen De rode gardisten hadden niets in de zin. Ze maakten hun gelederen alleen wat breder. Zingend trokken ze voorbij. De vreemdelingen stonden nu vlak bij de bussen: splinternieuwe touringcars, waarvan het chroom en de kleur fel contrasteerden met het grauwe, wolkenkrabber-achtige ge bouw op de achtergrond, dat aan de Bank van China toebehoort. De aandacht werd echter door ande re zaken opgeslokt. „Wat is hier aan de Wand?" vroeg de man. die het omstreden plaatje had gemaakt. „Moet je eens kijken allemaal bebloede koppen.' De bussen zaten vol jongelieden, „Leve Polen' IAE WESTDUITSERS hebben aan-: leiding het bezoek van president* de Gaulle aan Polen met spanning te volgen. Sinds Canada zouden zij niet vreemd opkijken als De Gaulle j fo~os onderuit hingen, of hun arme. zover gaat Oost-Duitsland te erken- gepijnigde hoofd met de handen nen. steunden. wier hoofd, arm of bfeen in verband gewikkeld was. Hier en daar waren bloedvlekken te zien van wonden, die bedekt waren. Dat het rode gardisten waren, was te merken aan de vaan dels en de portretten van Mao. die op de achterbank lagen. Verschillende gewonden waren nog in behandeling bij helpers en helpsters, die op hun witte uniform het bekende embleem van het Rode Kruis droegen. Voor hun mond had den ze het even bekende witte ontsmettingsdoekje gebonden. Wat in het Westen slechts een attribuut van de operatiekamer is, wordt in China als symbool van hel communistische tijdperk der hygiëne, door doktoren en verplegend personeel open en bloot op straat gedragen. Aan de andore kant van het par keerterrein reden twee ambulance-au to's weg. Het was niet moeilijk te raden dat daar een paar mensen in lagen, w r toestand ten minste zo ernstig was dat ze naar net zieken huis moesten worden vervoerd. Enkele mannelijke en vrouwelijke leden van het Volksbevrijdingsleger vereerden de „helden van de revolu tie" met zelfgemaakte, rode rozetten. De reacties waren weini'g spontaan. Er kon bijna geen woord of glimlach af. Gelaten lieten de uitgeschakelde rode gardisten zich de onderschei dingen op de borst spelden. Sommi- ersufl. dat Dat het daar niet van zal komen, is althans niet op te maken uit De Gaulles verklaring over de Oder- Neissegrens de Fransman meent dat de niet-erkcnning daarvan door Bonn het struikelblok is voor het slagen van zijn Oost-Europapolitiek en de veiligheid in Europa. Vooral dat laatste doet de Polen ge noegen. Hun angst voor de Duitsers overheerst in de politieke gesprek ken. De Gaulle weet de sfeer altijd goed uit te buiten: uitgebreid ging hij in een speech in op de gezamen lijk gevoerde oorlog tegen de Duit- heeft" sers en de hoge prijs die de Polen moesten betalen. Toch bestaat de indruk dat De Gaul le in Polen een nederlaag heeft ge leden. Een nederlaag hem toege bracht van onverwachte zijde: de r.k. kerk onder de bezielende lei ding van kardinaal Wyszynski. De kerk kan niet verkroppen, dat De Gaulle lippendienst heeft bewezen aan zijn communistische gastheren door een bezoek aan de kardinaal niet door te drukken. Robert Ken- "Inning behaald. Die laar rijn beetje lusteloos omdat - Gevaarlijke sfeer „Waar zouden ze die klappen heb ben opgevangen?" sprak de ene Euro peaan meer tot zichzelf aan tot de andere. „Klappen opgevangen! We moeten hier vandaan. Er hangt hier een nare en gevaarlijke sfeer". De aangesprokene keek zijn maat onderzoekend aan. „Hier vandaan? Ik denk er niet aan. Als ze ons wegstu ren. kunnen we altijd nog wel gaan. Ik zou wel eens willen weten wie al die Chinezen in elkaar getimmerd De achtergeblevene drentelde wat rond. Wie sprak er Enge's? Wie wil de of mocht hem iets vertellen? Op goed geluk schoot hij iemand aan. Het bleek een allervriendelijkste student uit Peking te zijn, die wat' Engels brabbelde. „We hebben gevochten", zei deze met lichtende ogen hebben een duidelijk* nedy slaagde daarin wèl toen hij nog minister van justitie was. Wyszynski reageerde agressief en op een manier die De Gaulle wel diep moet grieven: hij leidde een kerk dienst op het moment dat De Gaulle zijn tocht door Warschau maakte en hij sloeg de uitnodiging van de Franse president hem te bezoeken af. De tegenstand van de kerk mis schien nog meer dan vroeger een macht in het Polen van vandaag èn de afwezigheid van de Ameri kaanse. Britse en Canadese ambas sadeurs bij de begroeting onderstre- Foto: Ten strijdt het communisme strijden, maar in feite door de monsters en de spoken zijn verleid". ..Waar hebben de gevechten plaatsgevonden?" „In de noordelijke buitenwijken van Sjanghai. We hebben daar van morgen een grote demonstratie gehou den" „Is er geschoten?" .Nee. helemaal niet. We zijn elkaar met stokken, stenen en flessen te lijf gegaan." „Heeft het Volksbevrijdingsleger meegedaan?" „Dit keer niet. De Rode Garde heeft het helemaal alleen opge knapt." ..Ik neem aan dat er ook gewonden en misschien wel doden aan de ande re kant gevallen zijn" „O ja. Veel meer dan bij ons. We hebben die duivels helemaal in en uit elkaar geslagen' „Waar demonstreren jullie nu te gen?" „Tegen Birma. Daar zijn Chinezen doodgeranseld. Iedereen, die ons bele digt of verdacht, komt aan de beurt." Diezelfde middag werd een ex cursie naar Sjoetjau afgelast, die voor de volgende dag door het Chi nese staatsreisbureau georganiseerd was. Het heette dat de verbindingen niet helemaal in orde waren. Dat kon zeker kloppen. In gebieden die ge teisterd worden door troebelen, rij den gewoonlijk geen treinen of bus sen meer. (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT Het ministerie van volkshuisvesting heeft reeds deze week de beschikking doen uitgaan aan de woningbouwvereniging Talma in Drachten voor de bouw van zes premiewoningen, speciaal ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. In totaal heeft de woningbouwvereni ging een beschikking gekregen voor de bouw van 18 premiewoningen. Voor de andere 37 woningen, die eveneens werden aangevraagd, zijn de stukken nog in bewerking. De woningbouwvereniging zette een speciaal plan op voor de bouw van zes woningen door jongelui, die I juist de technische school hadden ver- I laten en nog geen werk hadden kun- j nen vinden. In een artikel in De Gids van deze week schreef het CNV, dat Den Haag j ai vier maanden op de beschikking laat wachten. Men zou in Den Haag 1 ook met willen zeggen, waarom het j zo lang duurt. Het plan dreigde er 1 De Gaulle in Polen WARSCHAU President de Gaulle heeft de Poolse leiders gis teren verteld dat Duitsland door de Duitsers zelf verenigd moet worden, op voorwaarde dat zij af zien van het recht op kernwapens, en zich neerleggen bij de huidige grenzen. De kwestie zou moeten worden ge regeld binnen het kader van een Eu ropees veiligheidsstelsel dat berust op overeenstemming tussen Oost-, West- en Midden-Europa, zo ver klaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. De Gaulle zou gezegd hebben dat Polen niets te duchten behoeft te heb ben van een verenigd Duitsland, als zijn eigen grenzen veilig gesteld zyn en het nieuwe Duitsland niet over atoomwapens beschikt. De Franse president had de verde ling van Duitsland abaormaal ge noemd. waarbij hij gezegd had: „Als het kriterium van de internationale politiek de wil van het volk is. dan is het verdeelde Duitsland niet in over eenstemming met dat kriterium." Poolse eis De Poolse president Edward Ochab verzekerde de Gaulle dat Polen niet tegen normalisatie van de betrekkin gen met Bonn is. maar dat er dan eerst een belangrijke wijziging in het beleid van Bonn ten aanzien van Oost-Europa moet komen. Hij eiste dat Bonn afstand zou doen van zijn aanspraak het hele Duitse volk te vertegenwoordigen, en het met Oost-Duitsland zou onderhan delen inplaats van het te isoleren. De Gaulle's opvatting over drie Eu- rpa's (West, .Midden en Oost) doet vermoeden dat de Franse presi dent Polen en andere Oosteuropese landen onafhankelijk van Moskou wil maken De Westduitse minister van buiten landse zaken Willy Brandt heeft er bij Rusland op aangedrongen een deel van haar troepen uit Duitsland terug te trekken, nu de VS en Enge land ook hiertoe hebben besloten. In een interview met het Han- delsblatt zei Brandt tevens dat de VS betrokken dienen te zijn bij elke vre desregeling in Europa. Hij zei ook dat Bonn het president de Gaulle voor zijn vertrek naar Po len duidelijk had gemaakt, dat het achter zijn standpunt staat van hand having van de huidige Oostduit9e grens. Bonn vindt verzoening met Polen overigens belangrijker dan andere overwegingen. F1RATO GROTER D\\ OOIT DUITSE WERKEN GOEDKOPER door te mislukken. Op het ministerie is aan het plan echter voorrang gegeven, juist omdat het hier de bestrijding van jeugd werkloosheid betrof De indiening van de aanvraag van de woningbouw vereniging bleek niet compleet. Mede in het belang van de woning bouwvereniging heeft de kwestie van de financiële zekerheidsstelling enige tijd gekost. Ten departemente toonde men zich teleurgesteld over de publi catie van het CNV. Kortsluiting De heer Kingma, voorzitter van de Talma in Drachten, verklaarde ons op zijn beurt, dat er tenminste spra ke is van een ernstige kortsluiting lussen het departement en de woning bouwvereniging. Na de indiening van het bouwplan heeft hem van de zijde van het departement nooit één schrij ven bereikt, waarin op moeilijkheden of tekortkomingen in het bouwplan wcrd gewezen. AMSTERDAM Zal de start van kleuren-tv-uitzendingen (met ingang van oktober ze ven uur in de week) een prij zenslag veroorzaken? Het is een vraag, die zowel fabrikanten als detaillisten al geruime tijd be zighoudt. Philips heeft al aan gekondigd zijn toestellen voor iets onder de drie mille op de markt te brengen, maar er zijn diverse Duitse merken, die nu al reclame maken met prijzen, die daar 400 soms 500 gulden onder liggen. Op de gisteren gehouden persconfe rentie ter gelegenheid van de Firato (van 21 september tot en met 1 okto ber in de RAD kon de heer G. D. J. Hofhuis, die sprak namens de Cebube- ra (de vereniging van fabrikanten en importeurs) over een eventueel te ver wachten oorlog niets zeggen. Welke prijsverschillen er zullen zijn, durfde hij niet te voorspellen. Evenmin kon hij een antwoord ge ven op de vraag hoe Duitse fabrikan ten nu al een lagere prijs konden aankondigen. Hij hield het maar op kwaliteitsverschil. Wél gaf hij toe, dat de toestellen in Duitsland aanzienlijk goedkoper op de markt komen dan in Nederland. „Maar", zo zei hij, „dat komt alleen door de lagere belasting. In Neder land betaalt de fabrikant 25 procent omzetbelasting, in Duitsland maar vier. Dat betekent, dat een Philips toestel in Duitsland bijna 500 gulden goedkoper zal zijn." 17 MERKEN Uiteraard staat de komende 15de Firato geheel in het teken van de kleuren-tv. Tijdens de tentoonstelling zullen ook verscheidene kleuren-uit- zendingen worden gepresenteerd. Op de persconferentie gisteren werd daarvan al een voorproefje gegeven. In totaal zullen op deze Firato. die de grootste is tot nu toe. 17 merken worden gedemonstreerd. Enkele ande re cijfers: er nemen 152 exposanten I deel, die produkten tonen uit 22 lan den. De expositie beslaat 27.000 m2. Evenals de vorige exposities laat deze tentoonstelling ook weer de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van radio. tv. opnamen en weer gave van geluid en beeld en elektro nische muziekinstrumenten zien. Voor bezoekers zullen er tal van demonstraties worden gegeven, o.m. van hi-fi- en stereo-apparatuur. Voorts is er een kleuren tv-studio van de NTS ingericht. De NRU stelt dagelijks een FM-stereo radiozender in werking, terwijl er ook het voor lichtingscentrum Het Elektron is. waarvoor grote belangstelling wordt verwacht van scholieren. In 1965 trok dit centrim niet meer dan 11.700 jon geren in klassikaal verband. Zowel de theorie als de praktijk worden uitvoerig gedemonstreerd. Een bijzonder element is de recla- me-tv-dag, die op 27 september in het RAI-congrescentrum wordt geor ganiseerd door het genootschap voor reclame. De problemen bij het maken van kleurspots vormen een belang rijk onderwerp hiervan. Op het gebied van radio zal deze beurs staan in het teken van miniatu risatie. Er zijn veel kleine toestellen de lappenmand zitten. Morgen zien ze alles wel weer van de zonnige kant. Als dappere strijders van voorzitter Mao hebben ze in de voorste linies gestaan". „Tegen wie hebben lullie gestre den?" „Tegen de vijanden van het volk: de contra-revolutionairen, de reac tionairen, de revisionisten, de leden van het Rode Beschermingskorps." „Wat is het Rode B°schermings- korps?" ..Een organisatie, die door de kapi talisten en de rijke boeren in het geroepen om de rechten van Een jarenlang misverstand had ik kunnen oplossen, wanneer ik niet verzuimd had, zoals ik helaas moet bèkennen, eens een wandeling door Genderen te maken. Genderen aan de Bergse Maas. Had ik dan door de DOOR en slordig maar raak smullen en. de onbekenden, die snel de boom inschieten als Marie haar hielen ge licht heeft. Zo onbekend is die laatste catego- nou ook niet, want welke gezon- Oegemastraat gelopen, dan had ik de jongen onderneemt geen stroop- Een Haagse politie-agent de boom Van Marie gezien. En ik zo verstandig geweest in de nada gen van augustus te komen, dan had ik zelfs van de boom van Marie kunnen smullen. Alle Genderenaren doen dat. zo schrijft de heer A. Treffer uit Gen deren me. Smullen van de moerbeiboom van Marie Dat is nu al de derde moerbei boom die in mijn leven op duikt. Ze schieten opeens als pad destoelen uit de gTond! De boom van Genderen staat in de tuin van Marie, maar de takker. hangen over de straat. Zo wordt de oogst verdeeld tussen Marie, die er blijkbaar royaal van wegschenkt, want in menig huis staat een potje geweckt: de mussen die ongevraagd appels, peren of peentjes Denk niet, dat dit louter een dorpse zaak is. Hier in ons eigen Den Haag (en nog wel in het def tigste deel) was een peren-„gap- ijoom". Die stond in de tuin van de Italiaanse ambassade en menig keu- -ig knaapje heeft er zich buikpijr aan gegeten. Die buikpijn kwam niet alleer, door de peren, die de hardste en groenste aller tijden waren, maar ook door het bevend bangzijn, om dat elk Haags kind weet. dat ambas- sadegrond je buiten de eigen wet stelt en in de wet van dat vreemde land. En met alle respect voor de Italia- vreemd is toch maar vreemd. bars man zijn wanneer je hem met zwaarbelaste ziel tegenkomt, welk lot je kan wachten als die zo geëer biedigde diplomaten je te pakken krijgen, moet helemaal afgewacht worden. Wat de moerbeien van Genderen betreft heb ik zo het idee. dat de mij onbekende Marie van den Heu vel, zo nu en dan lachend achter de vitrage staat te kijken als die dekselse kwajongens weer aan de gang zijn. Misschien komt ze ook wel eens onverwachts 'en woedend te voorschijn, alleen om te zien hoe hard ze lopen kunnen. Volgend moerbeienseizoen zal ik er eens een snipperdag voor nemen om naar Genderen te gaan. En maar hopen dat de takken wat laag han gen en de Genderenaren dan even niet kijken.... (ook tv), waarbij opvalt, dat de ge luidskwaliteit is verbeterd. Dit werd mogelijk door het gebruik van grote re luidsprekers. Voor de hobbyisten is er daarnaast een afdeling voor on derdelen op radiogebied. Op het gebied van video-recording valt de interessante prijsontwikke ling op. Deze maakt het mogelijk, dat ook in de particuliere sfeer van deze apparatuur gebruik kan worden ge maakt. Voor de orgelliefhebbers: er staan weer tal van elektronische orgels, waarvan enkele nieuwe typen in de glazen zaal kunnen worden be luisterd. Als u vooreen dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien. die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den. dat u TOPIC blijft roken? Nieuw Mijn schuld is het heus nietzo is het toevallig ook nog eens een keer, kon Rinus Ferdinandusse gistermiddag terecht zeggen, toen hij een ferme botsing had gehad met een stadsbus op de Van Nijenrodeweg in Amsterdam. Deze bus verleende hem namelijk geen voorrang. Hoewel de Fiat waarin Ferdinandusse reed behoorlijk in elkaar zat had de bestuurder geen schrammetje. Ondanks ook het feit, dat Rinus eruit was geslin- oerd. Hij kwam „met de schrik vrij", zoals dat heet Zwart en blank (9) Het is flagrante strijd met de waar heid als de heer Van Bueren beweert, dat Zuid-Afrika ernaar streeft de ge kleurde bevolkingsgroepen dom te hou den: in 1966 gingen 1.648.246 Bantoe kinderen tussen 7—14 jaar naar school, wat neerkomt op 83 pet. van hel totale aantal Bantoekinderen van die leeftijdsgroep, terwijl in de provin cie Natal meer Indiase kinderen naar school gingen dan blanken. Voor het onderwijs van niet-blanken had da Zuidafrikaanse regering in 1£66 al 250 miljoen uitgetrokken. Dr. v. d. Ross, een kleurling en aan vankelijk een verwoede tegenstander van de Zuidafrikaanse politiek van ras senscheiding. is kortgeleden benoemd in een hoge functie aan het departe ment van Kleurlingsake, waar hij het kleurlingonderwijs zal behartigen. Zijn commentaar: ..Vandaag de dag vind ik in alle beroepen kleurlingen." Wat de salariëring van de Bantoe betreft: de jaren 1961—1966 gaven een salarisverhoging te zien van 70 pro cent tegen een stijging van de kosten van levensonderhoud van 12 procent in dezelfde periode. Een Bantoe-vak man verdient 90 cent per uur 4,50). Medische hulp aan de Bantoe is gratis. In de Kaapprovincie, het verst in ont wikkeling, staan blanken hun zit plaatsen af aan Bantoe-vrouwen en in dezelfde provincie wordt, zoals de heer Van Bueren eveneens ontkent, door blanken en niet-blanken wel de gelijk gezamenlijk avondmaal ge vierd (aldus de Eanto2-predikant ds. S. G. S. Ntoane). Ek denk, jy het die klok hore lui, maar jy weet nie waar die klepel hang nie. Den Haag J. J. Grabijn Zwart en blank (10) De voorbeelden die de heer Van Bue- ren geeft zijn treffend. Ze zijn echter alleen mogelijk wanneer er geen apart heid zou, zijn. Op die wijze toont men precies het tegendeel aan van wat I men zegt! Overigens spring de heer Van Bue- 1 ren toch wel wat al te lichtvaardig i met Bijbelse gegevens om. Volgens |hem was het „een zwarte" die Jezus kruis droeg, Simon van Cyrene. I Spijtig voor hem was Cyrene echter juist een plaats waar toen (evenals nu) bijna geen negers woonden, maar juist wel veel Joden. Zie Hand. 2 10, 6 9, II 20 en 13 1. Volgens alle com mentaren was Simon een Jood, die voor het Paasfeest naar Jeruzalem was gekomen. Dat hij van het veld kwam duidt op een wandeling, niet op arbeid, aldus bijv. dr. Ridderbos. Zouden wij niet eens ophouden met fantaseren en ons tot de feiten bepa len? Alphen a.d. Rijn W. Bosker»

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11