VAN HEIJST TE REDDEN? Uitlaten zaten nog rechts STAKING BIJ FORD Commentaren Zonnig WERKGELEGENHEID VAN 1300 MAN HANGT AAN EEN ZIJDEN DRAAD „GEGEVENS VIETNAM ONJUIST" FORD MODELLEN! Scherpe stijging in Zeeland Moeilijkheden bij start vrije huur D. Kodde (73) overleden Tankwagen is eindelijk leeg Donderdag 7 september 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD •ntvaitich U gheblavtn i h#rt In tcghampestl" oe Rotterdimn*^ Dagblad Ha ags, Contant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Surinaamse minister-president J. A. Pengel en de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witte- veen, op Schiphol. De heer Pengel, die gisteren arriveerde, zal in ons land besprekingen voeren over de bestuurs- en beheersregelingen met betrekking tot het nieuwe Surinaamse vijfjarenplan. SPRIUK Hoe meer hij over zijn eer lijkheid sprak, hoe zorgvuldi ger wij ons tafelzilver tel den. EMERSON Dankbare stem ming op synode - pagina Kernmerk Perikelen van bont en beeld: gelaatskleur bepaalt kwaliteit van tinten pagina Radio TV Weersverwachting DE BILT Boven de Noord zee bevindt zich een trogvormige uitloper van een depressie voor de kust van Noorwegen. Deze trog, waarvan de as vanmorgen boven ons land lag, is gevuld met onstabiele lucht. Buien, die boven het relatief warme water van de Noordzee tot ontwikke ling kwamen, dreven de kust provincies binnen. Inmiddels breidt een rug van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden zich over Ier land naar het oosten uit. Hier door wordt de lucht in onze om geving geleidelijk stabieler, maar in de nacht en ochtend kunnen toch nog enkele buien van zee binnendrijven. DE BILT Zonnige perioden, maar ook nog enkele lokale buien, voornamelijk in de kust provincies en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Meest zwakke wind en weinig ver andering in temperatuur. STRANDWEER Zonnige perioden met morgen overwegend droog. Zwakke wind uit zuidwestelijke richting. Tem peratuur ongeveer 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een rug van hogedruk brengt een verdere verbetering met zon en een langzame temperatuurstijging. 0 Keulen wil afgietsel van Zadkine's beeld Verwoeste stad pagina 5 De werkgelegenheid in Den Haag, maar ook elders, krijgt door wan beheer een zware schok. Ook uit andere hoek komen berichten die tot waakzaamheid nopen. De daling van juli zet zich in de werkloos heidscijfers niet door. NW- voor zitter Kloos ziet zware wolken aan de horizon. (Zie pagina 9) Het fabrieksgebouw van Van Heijst aan de Cruqiuskade. (Van onze speciale verslaggever DEN HAAG De kan6 is groot dat de Haagse metaalfabriek N.V. J. B. van Heijst en Zn., die gisteren uitstel van betaling heeft aangevraagd, toch zal worden voortgezet. Het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag liet zich vanmorgen hierover posi- sitief uit. Dat zou betekenen dat 1300 werknemers in binnen- en buitenland (of althans de meesten van hen) niet behoeven te worden ontslagen. Er heeft zich al een serieuze gegadigde gemeld om het be drijf, dat een volle orderporte feuille heeft, over te nemen. Wie dat is, was vanmiddag nog niet bekend. Wanbeheer in de financiële en wan beleid in de bestuurlijke sector zijn er de oorzaak van dat het bedrijf in moeilijkheden is geraakt. De vakbon den waren al in februari hiervan op de hoogte, maar zij hebben toen ge zwegen om te voorkomen dat het per soneel wellicht twee maanden loon zou derven (inclusief de vakantietoeslag). Het ministerie van economische za ken heeft gisteren de Amro-bank zo ver gekregen dat zij zich garant stelt voor de lonen en salarissen van deze week. Dat zou een bedrag van een kwart miljoen gulden vergen. Drie vestigingen De N.V., die als een fabriek van stamp, en perswerken, radiateuren, ketels voor centrale verwarming en stalen ramen te boek staat, heeft in Nederland drie vestigingen. In Den Haag werken 650 mensen, in Wier- den 250 (vrijwel de gehele beroeps bevolking) en in Ossenzijl 35. De Belgische dochter telt nog eens 300 werknemers en de Ierse 80. De Duit se verkooporganisatie is door een man of tien bezet. Het moederbedrijf in Den Haag heeft nog grote vorderingen op de Belgische „dochter" dank zij de le vering vanuit Nederland van half fabrikaten. Men zou thans overwe gen dit bedrijf in België te verkopen om zodoende een deel van de schul den te kunnen betalen. De totale schuldenlast wordt ge schat op drie miljoen gulden. De Amro-bank zou de voornaamste schuldeiser zyn. In de déconfiture steekt het ondernemingspensioen fonds (beambten) er als een afzich telijk gedenkteken boven uit. Ruim acht ton hiervan is in de geldmani- pulaties meegesleurd. Pessimistisch De vakbonden zijn over het alge meen pessimistisch over een moge lijke voortzetting van het bedrijf. De heer M. Piet, bestuurder van de Algemene bond van metaalarbeiders, zei dat dit uitgesloten was. „We hebben al maanden tegen de gang van zaken in het bedrijf geprotes- Bestuurder Van der Heyden van de katholieke metaalarbeidersbond St. Eloy bracht in dit verband naar vo ren dat naar zijn mening de grenzen van het wettelijk toelaatbare waren overschreden. In het voo'jaar had de verzekeringskamer al een onderzoek ingesteld naar de pensioenbedragen (gedeeltelijk afkomstig van de beamb ten), welke ten dienste van het be drijf werden aangewend. De waar schuwende vinger, die opgestoken werd, is toen kennelijk genegeerd. Volgens de heer Van der Heyden zal de verzekeringskamer zeker niet aarzelen opnieuw een onderzoek in te stellen. De kans op een vervolging moet niet uitgesloten worden geacht. Op de persconferentie, die gister avond was belegd, waren de directeu ren niet aanwezig. De oudste direc teur tevens eigenaar van het als een gesloten N.V. geregistreerde fami liebedrijf de heer J. P. J. van Heijst, werd wegens ziekte ge- excuseerd. Diens zoon. de 24-jarige J. H. U. van Heijst, zou he e druk hebben met interne afhandelingsza- ken. Voor vervolg zie pagina 9 Gouverneur Romney: WASHINGTON Gouverneur Romney van Michigan heeft de rege ring Johnson woensdag ervan beticht onjuiste gegevens over de oorlog in Vietnam te verstrekken. Romney. een van de kandidaten voor de republikeinse presidents-no- minatie in 1968, voerde het woord op een persconferentie in Washington. Op de vraag of hij zijn verontschul digingen meende te moeten aanbie den aan oud-ambassadeur Henry Ca- bod Lodge en generaal William West- moreland voor de verklaring, dat hij tijdens zijn bezoek aan Vietnam in 1965 een hersenspoeling had onder gaan, antwoorde Romney: „Nee." ZWEDEN VERGATEN IETS STOCKHOLM Bij alle voorbereidingen voor de overgang op rechts ver keer blijken de Zweden, nu de omschakeling een feit is, nog iets te hebben vergeten. Niemand heeft kennelijk gedacht aan de uitlaten van de vrachtwa gens, die naar rechts gericht zijn. De voetgangers op de trottoirs krijgen nu de uitlaatgassen recht in hun gezicht. Een verordening zal binnenkort verplicht stellen dat de uitlaten aan de linkerkant komen te zitten. Hoewel géén „LOVE-IN" toch bloemen, muziek en de 1968 Zie pag. 6 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ophef fing van de huurbeheersing op 1 oktober zal, zoals reeds werd verwacht, aanleiding geven tot talrijke moeilijkheden. Nu reeds verwerken huuradviescommis sies inu Zeeland tientallen reac ties van verontruste huurders en hebben de districtsbestuur ders van de drie grote vakcen trales tal van klachten geno teerd. Van vele huurders wordt per okto ber een aanzienlijk hogere huur ge- eist. In sommige gevallen is zeis spra ke van een verhoging van 150 tot 200 procent. Zoals bekend, zijn vanaf 1 oktober de huren in 345 Nederlandse gemeenten „onbeschermd". De huur- liberalisatie geldt voor geheel Zeeland, de drie noordelijke provincies, een deel van Noord-Brabant en een deel van Limburg. Het ministerie van volkshuisvesting heeft alle gemeenten waar de huur beheersing wordt opgeheven, een fol der gestuurd met een overzicht van de waarborgen die huurders bescher men. Vermeldt wordt, dat in geschil len een uitspraak moet worden ge vraagd bij de kantonrechter. De kantonrechter kan bepalen, dat de huurder uiterlijk twee jaar in zijn woning mag blijven tegen een door de huuradviesconimissie vastgestelde huur. De klagers hebben de raad gekregen om na 1 oktober de oude huur te blij ven voldoen. BIJ ONLUSTEN In Shanghai 5000 mensen omgekomen? TAIPEI Het officiële Centrale Nieuwsagentschap van Nationa listisch China heeft woensdag ge meld. dat 5000 personen werden ge dood bij onlusten in Shanghai tussen voor- en tegenstanders van de com munistische partij-voorzitter Mao Tse Toeng. Het nieuwsagentschap heeft dit ont leend aan de nationalistische inlich tingendienst, die een verklaring aan haalt van een pro-Mao comité in Shanghai, gedateerd 1 september. De onlusten zouden pas kort geleden heb ben plaatsgevonden. VLISSINGEN Op 73-jarige leeftijd is vanmorgen in het Bethes- da-ziekenhuis te Vlissingen overle den David Kodde, oud-burgemeester van Zo.utelande, oud-lid van de pro vinciale staten van Zeeland en oud- Iid van de Tweede Kamer voor de Staatkundige Gereformeerde Partij. De heer Kodde bezocht in zijn geboorteplaats Zoutelande de lagere school en ving zijn loopbaan aan op de gemeentesecretarie. In 1921 werd 'hij burgemeester en secretaris van deze gemeente. Van 1956 tot september 1963, toen bij om gezondheidsredenen zijn ont slag indiende, had de heer Kodde zitting in de Tweede Kamer voor de SGP. In die periode was hij een van de meest opmerkelijke parle mentaire figuren, aangezien hij de Kamerzittingen bijwoonde in Zeeuws kostuum. De gehele dag is men gisteren nog bezig geweest met het leegpompen van de Franse tankwagen, die dins dagmorgen vlakbij Beek in een bocht bij rijksweg E 9 kantelde. Eerst heeft men ongeveer een derde van de 40.000 liter gemakkelijk ontplofbare propyleengas overge pompt en daarna is men vele uren in de weer geweest om de tankwagen weer op zijn wielen te zetten. Gisteren om half drie hadden en kele zware kraanwagens dit gevaar lijke karwei geklaard. Toen kon men beginnen met het overhevelen van de resterende 28.000 propyleen in een gecharterde Duitse pompt ank- wagen. Vanmorgen was de tankwagen leeg en kon rijksweg E 9 na bijna twee dagen weer worden bereden. In een straal van één kilometer waren al die tijd alleen de bergings- ploeg, brandweerlieden, de BB en een Rode-Kruisploeg aanwezig. Peru heeft één dag zonder regering gezeten. Er was onenigheid over een devaluatiebesluit. Nadat gisteren het kabinet aftrad, ia vandaag al weer een nieuw beëdigd. Tot opvolger van pre mier Daniel Becerra de la Flor is be noemd Edgardo Seoane Corral es 160.000 arbeiders legden werk neer DETROIT De ongeveer 160.000 arbeiders van de Ford-automobiel fabrieken in de Verenigde Staten hebben vandaag het werk neerge legd, nadat onderhandelingen tus sen de werkgevers en de vakbond over een nieuw arbeidscontract op niets waren uitgelopen. De Bond van automobielarbeiders beval hier na zijn leden het werk neer te leg gen. Ford, die in Amerika zestig vesti gingen heeft, wees het (laatste) voorstel van Walther Reuther, de voorzitter van de vakbond, af om een bindende arbitrage-commissie •te benoemen. Reuther, die heeft aangekondigd te zullen ijveren voor hogere lonen voor zijn anderhalf miljoen vak bondsleden, koos Ford als eerste uit om zyn eisen af te dwingen. Hoewel ook de arbeidscontracten bij Chrysler en General Motors van nacht afliepen, wordt hier normaal onder het oude contract doorge- Man noemde zich moordenaar voor de grap' 5? AMSTERDAM De 18-jarige Amerikaanse militair C. E. B., die dinsdagavond aan een prostituée op de Oudezijds Voorburgwal vertelde de moordenaar van haar collega Bar bara van der Eng te zijn, blijkt part noch deel aan de zaak te hebben. Nadat hij was aangehouden vertel de de Amerikaan dat hij een grap had willen uithalen, en niets met de moord te maken had. De politie vernam van zijn legeron derdeel in West-Duitsland bij na vraag dat de tnan tijdens de moord op de prostituée niet in Amsterdam was. VLIEGTUIG BOTST OP EEN AUTO LUIK Bij een botsing tussen een vliegtuig en een auto is woensdagmid dag in de buurt van Luik de bestuur der van een auto om het leven geko men. De vlieger, die met zijn straaljager was opgestegen van het vliegveld Bierset bij Luik, kon niet voldoende hoogte krijgen en besloot een nood landing te maken. Het vliegtuig ging op enkele meters over een weg en botste op een auto. De piloot bleef ongedeerd. Het toestel kwam in een wei tot stilstand. Het aantal slachtoffers van de ramp met een Tsjechisch vliegtuig is Afwachten TN ONS land is de nieuwswerving overwegend vrij. De voordelen daarvan overtreffen de nadelen duidelijk. Een nadeel is, dat mogelijkerwij«e van een complex van te nemen maatregelen bepaalde onderdelen vroeger bekend worden dan andere. Men weet dan wel iets, maar niet alles, en is deswege ook niet in staat het complex in zijn geheel, en dus ook op al zijn onderdelen, te beoordelen. Dit geldt ook de komende rijksbe groting, waarvan aan te nemen valt dat ze voor een niet onbelangrijk deel op versobering zal zijn gericht. Via de vrije nieuwsgaring sijpelt daarvan nu het een en ander naar buiten door. Dat kan op zichzelf geen kwaad, en geen krant die niet probeert aan dat doorsijpelingz- proces mee te doen. Wij zien geen reden, daarin achter te blijven. Dit te minder omdat straks toch ook het totale beeld wordt geboden. Echter dient men wel te beden ken dat het hier nog slechts infor matie op onderdelen betreft. Wan neer men meent dat de regering reeds daarbij feitelijke fouten maakt. Is er geen reden dat niet maar dadelijk te zeggen. In het algemeen echter verdient het de voorkeur, zo men wacht totdat men werkelijk over dat totale beeld beschikt. Want als er versoberd moet worden, dan zullen we toch wel allemaal, en ieder op zijn eigen terrein, een bijdrage moeten leveren. En zoiets hoort men in den regel vroeg ge- Triest TIET IS TRIEST dat wederom een onderneming, bovendien weder om een omvangrijke, in moeilijkhe den verkeert. Dat is triest voor de onderneming en haar leiding, het is niet minder triest voor al degenen, in dit geval honder den, die tot dusver in deze onderne ming hun werk, en dus hun bestaan, hadden gevonden. Dubbel triest is, dat, naar de aanwij zingen uitwijzen, in dit geval bij beter beheer de moeilijkheden mo gelijk te voorkomen, in elk geval minder omvangrijk zouden zijn ge weest. Waarmee opnieuw licht valt op risi co's van het stelsel der vrije onder neming. Die vrije onderneming is in wezen niet zo bijster vrij. Ze is in tegendeel van allerlei factoren af hankelijk. Vooral óók van de be kwaamheid van wie aan het roer staan. We houden er niet van, te veralge menen. Het ondernemingswezen als geheel behoeft niet over één kam te worden geschoren. Wat niet weg neemt, dat er kans is op fouten die geducht kunnen aankomen. theesppitsjes niet duur wel heerlijk gestegen tot 34. Nog 18 inzittenden van het toestel, dat op weg van Praag naar Havanna op New Found- land neerstortte, verkeren in levens gevaar. ik geer op ais nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. I^etaalt: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1