HOGERE ACCIJNS OP TABAK EN DRANK Storm eist zeven doden in Engeland Commentaren JAMIN Man noemt zich de moordenaar Ook omzetbelasting omhoog Regering gaat bezuinigen Inkrimping van de woningwetbouw NOOD IN VIETNAM LENIGEN DEZE MAAND TER TAFEL BIJ VN Israël lanceert plan voor vluchtelingen Weinig regen Schip vliegt de lucht in Freule Wttewaall in ziekenhuis Gouverneur Romney maakt ommezwaai Woensdag 6 september 1967— 48rte jaargang Directeur: F. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men ziet het belachelijke van een mode pas goed in als ze voorbij is. ELIZE VAN CALCAR Pastoor van Kleef tot. bis schop gekozen pagina Kernmerk •fe NTS: zwierige aanpak ont moetings opga ve pag. Radio TV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG By het naderen van de derde dinsdag in sep tember nemen in de residentie de geruchten over het karakter van de miljoenennota toe. Over één ding is men het vry algemeen eens: de regering-De Jong zal ongetwijfeld het snoeimes hanteren om zoveel mogelijk te trachten de uitgaven te drukken. Geen rijjool in Delft DELFT De groentijd van het Delftsch Studentencorps zal niet meer worden afgesloten met de tradi tionele rijjool. De kritiek erop leidde vorig jaar tot het stellen van vragen in de gemeenteraad. Daarnaast zullen echter ook nieuwe lastenverzwaringen on vermijdelijk zijn om het begro tingstekort binnen redelijke grenzen te houden. Nu de liberalen weer van het kabinet deel uitmaken, verwacht men een verschuiving in het patroon van de woningbouw, van de wo ningwetbouw naar de vrije sector. Er worden aantallen genoemd, die neerkomen op de bouw van 10.000 woningwetwoningen minder ten gunste van de vrije sector. Vrije bouic Vooral de liberalen zijn grote voorstanders van de vrije bouw. Ook toen minister Bogaers nog mi nister van volkshuisvesting was, hebben verschillende partijen in de Kamer op verlaging van het aantal nieuwe woningwetwoningen aan gedrongen. Bij de begrotingsbehandeling van 1965 noemde drs. Bogaers het wo ningwet-bouwprogramma echter een essentieel onderdeel in het stre ven naar evenwicht tussen vraag en aanbod van de woningen. Sigaretten Daarnaast worden nieuwe ver hogingen van omzetbelasting en ac cijns verwacht. Ten aanzien van de accijnsverhoging neemt men aan dat de keuze weer zal vallen op tabak en gedistilleerd. In Den Haag noemt men op dit punt verhogin gen van vijftien cent voor een pak je sigaretten en een gulden voor een liter gedistilleerde drank. Verdere verhoging van de om zetbelasting zal waarschijnlijk even eens noodzakelijk zijn in het kader van de EEG-politiek. Genoemd wor den hiervoor chocola en suikerwer ken en verder duurzame consump tie-artikelen als radio's en tv-toe- stellen. Tenslotte wordt verwacht dat de vorig jaar als tijdelijk inge voerde verhoging van de ben- zine-accijns met twee cent defi nitief zal worden gemaakt. Er is dus geen sprake van een nieuwe verhoging van de ben- zine-accijns, zoals een televisie commentator gisteravond en een ochtendblad vandaag meld den. Gereformeerde synode. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode droeg gisteravond haar dia conale organen op mogelijkheden te zoeken voor de leniging van de nood in Vietnam. De kerken wordt ge vraagd te volharden in het gebed voor de vrede. In een verklaring, 'die unaniem werd aangenomen, wordt tevens ge zegd dat het de roeping van de Nederlandse regering en de poli tieke partijen is alle overleg te be vorderen en alle druk uit te oefe nen om tot vrede te komen. Tijdens 'het debat achter deze Vietnam-verklaring kwam duidelijk naar voren dat de synode niet be reid was om de schuld aan het lij den in Vietnam .op éé>p bepaalde partij te schuiven. Wel wordt ten opzichte van Ame rika door de commissie die de ver klaring opstelde, gezegd, dat wat thans in Vietnam geschiedt niet zon der meer gezien kan worden als een bevrijding van een volk van een vreemde tirannie. iZe ook pag. 2. JERUZALEM Israël zal op de bijeenkomst van de Algeme ne Vergadering van de VN deze maand een plan ter tafel bren gen dat een volledige oplossing Weersverwachting DE BILT De kern van de de pressie die het stormachtige weer veroorzaakte, is naar het Zeegebied tussen Schotland en Noorwegen ge trokken en koerst, nu, al opvullend naar het noordwesten. Samenhangend hiermede breidde een uitloper van een hogedrukge- bied nabij de Azoren zijn invloed in de richting van Ierland en de Golf van Biscaje uit. Het laat zich aan zien dat er een verbinding tot stand komt tussen deze uitloper en een bijzonder krachtig hogedrukgebied, waarvan de kern boven Noord- Rusland wordt aangetroffen. DE BILT. In de nacht en och tend voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien, morgen overdag flinke zonnige perioden en op de meèste plaatsen droog weer. Matige, in het binnenland vannacht zwakke, westelijke wind. Dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. STRANDWEER Stormdepressie trekt weg. waar door morgen een verder afnemende wind. Nog een enkele bui, maar ook zonnige perioden. Temperatuur on geveer 17 graden, zeewater 18 gra- beoogt van het vluchtelingen- vraagstuk door middel van re gionale en internationale samen werking. Dit deelde de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban gisteren mee op een persconferentie. I Hij bevestigde officieel dat Israël olie pompt uit de bezette Sinaï woestijn. I In antwoord op een vraag van een journalist zei Eban dat het pompen I van olie uit vroegere Egyptische bron- nen ..een normale gang van zaken krachtens het internationale recht I voor bezette gebieden is." Kritiek „De Verenigde Naties moeten niet proberen een vredesplan voor het Na bije Oosten op te stellen", zei Eban. „Haar wezenlijke taak is de landen van dit gebied aan te sporen, naar de conferentietafel te komen om met el kaar een voor alle partijen aanvaard bare oplossing te vinden." Hij leverde scherpe kritiek op het vredesvoorstel van president Tito, en merkte op dat Israël daarvan niet eens nota wil nemen Secretaris-Generaal Oe Thant zei in een rapport aan de veiligheidsraad dat de vuurgevechten van maandag aan het Suezkanaal door Egypte zijn begonnen. LONDEN Orkaanachtige stormen die gisteren Engeland geselden hebben zeven mensen het leven gekost. Er zijn tientallen gewonden. In Ossett in Yorkshire is een 18 i meter hoge bakstenen muur in- gestort, waarbij twee leerling-metse- j laars van 15 jaar om het leven zijn gekomen. Drie mensen werden door neerval lende bomen verpletterd en in Ha rold Hill, Essex, werd een jongen van zeven jaar door een van een dak gewaaid stuk hout gedood. De stormvloed heeft Blackpool aan de noordwestelijke kust van Enge land gedeeltelijk onder water gezet. De storm heeft ook op zee huisge houden. Reddingsboten snelden het 56 jaar oude jacht Theodora te hulp. dat stuurloos in de zware zee ter hoogte van de oostkust lag met elf jonge passagiers, en een uit drie le den bestaande bemanning. Het 830 ton grote Britse tankschip Aureity, dat van Rotterdam naar Huil onderweg was met een lading olie, heeft om hulp gevraagd, maar later laten weten dat het in staat was op eigen kracht een haven binnen te Een kustvaarder van 800 ton en het schip aan boord waarvan het radiosta tion Caroline is gehuisvest, zouden stuurloos in zware zee ronddrijven. I Verwacht wordt dat de stormen vandaag zullen voortduren. De loonstop-politiek van de re gering Wilson leidde in Brighton, waar het Engelse verbond van vakverenigingen is gevestigd, tot heftige demonstraties. Politie agenten moesten alle krachten inspannen om te beletten dat de demonstranten het gebouw bin nenkwamen om met de vak bondsbestuurders van gedachten te wisselen. MAN OMGEKOMEN BIJ BOTSING MAARHEEZE Op de weg tussen Maarheze en Weert onder de gemeen te Maarheeze is een vrachtauto met aanhanger plotseling op de linker weghelft gekomen en tegen een perso nenauto gebotst. De bestuurder van de personen auto. de 25-jarige D. Lutgens uit Swalmen, werd levensgevaarlijk ge wond. Zijn vader, de 52-jarige J. Lut gens, kwam om het leven. Hoewel géén „love-in" toch bloemen, muziek en de 1968 FORD MODELLEN Zie pagina 6. Terughoudend Wanneer een kerk spreekt, neemt zij een grote verantwoordelijkheid op ziek. Dat betekent niet, dat zij beter doet met te zwijgen. Maar het kan onder bepaalde omstandigheden haar wel tot terughoudendheid no pen. Zo ook de generale synode der Ge reformeerde Kerken in haar thans afgekomen uitspraak over Vietnam. De uitspraak is duidelijk en klem mend in die opzichten waarin zij duidelijk en klemmend kan zijn. Maar zij gaat niet zover, schuldigen aan te wijzen. Er wordt ook in ons land tegen woordig wat erg gemakkelijk ge praat over het verre Vietnam. Dat gemak is niet zelden omgekeerd evenredig aan de feitelijke infor matie waarover men beschikt. In wezen is het smartelijke conflict er te ernstig voor. Verontrusting kan zich óók uiten zonder dal zij op oppervlakkige veroordelingen uitloopt. Achtergebleven Nu en dan blijkt, ook uit de bericht geving in de krant, hier of daar van een in de algemene ontwikkeling achtergebleven gebied. De publici teit die er dan aan wordt gegeven kan er dan toe bijdragen, dat het gebied wordt bijgetrokken en de achterstand verkleind of zelfs inge haald. Zo ook mag men de bevreemding zien, die veroorzaakt is door een kennelijk wel zeer zware straf, wel ke een krijgsraad aan een onwilige jongeman heeft opgelegd. We willen aannemen dat het hier een bij uitstek lastige knaap be treft, in staat om zijn omgeving en ook zijn superieuren wat men noemt tureluurs te maken. Maar we achten het een overleefd systeem, wanneer daartegen op deze wijze wordt opgetreden. Dat getuigt van zwakte in de rechtspleging, die we gaarne eerbied toedragen, maar wat ze ons dan ook mogelijk moet maken. Met het thans gevolgde systeem maakt men, behalve de lastige knaap, ook nog anderen onhandel- MORGAN CITY In de Golf van Mexico, ter hoogte van Morgan City in de Amerikaanse staat Louisiana, is gisteravond een onderzoekingsvaar tuig, dat een grote hoeveelheid vloei bare springstof aan boord had, in de lucht gevlogen. Twee van de zes op varenden zijn gered. De springstoffen werden gebruikt bij het zoeken naar olie in de zee bodem. DEN HAAG Freule mr. C. W. T Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, is giste ren opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Zij heeft bij een val een scheurtje in een enkel opgelopen en zal enige tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. Freulle Wttewaall van Stoetwegen iz thans voorzitter van de christe- lijke-historische kamerfractie, in ver band met afwezigheid in het buiten land van fractievoorzitter J. T. Melle- ma, die thans in Israël vertoeft. kokos macaroontjes niet duur wet heerlijk Op een persconferentie te Lon den, belegd door de Nigeriaanse Hoge Commissaris, kwam het tot een vechtpartij tussen Bia- franen en aanhangers van de federatie Nigeria. De politie moest de rust herstellen en de Biafranen uit het gebouw ver wijderen. AMSTERDAM Rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade onderzoeken op het ogenblik de be wering van de 18-jarige Amerikaan se militair C. E. B. dat hij in de j nacht van zaterdag op zondag de j prostituée Barbara van der Eng heeft vermoord. Hij deed zijn „bekentenis" tegen over een prostituée op de Oudezijds Voorburgwal by wie hij gisteravond op bezoek was. De vrouw waar schuwde onmiddellijk de politie, die de Amerikaan aanhield. De verdach te is met verlof in Amsterdam en gelegerd in West-Duitsland. Hersenspoeling in Vietnam DETROIT Gouverneur Geor ge Romney van Michigan heeft verklaard, dat hij ten aanzien van Vietnam van gedachten is veranderd, omdat zijn oorspron kelijke mening was gebaseerd op ..de grootste hersenspoeling, die je bij een bezoek aan Vietnam kan krijgen." Na een bezoek aan Vietnam in de herfst van 1965, noemde de gouver neur de Amerikaanse aanwezigheid in dat land „moreel juist en noodzake lijk". De laatste weken heeft hij ver klaard dat de Verenigde Staten hele maal niet bij het conflict betrokken behoorden te zijn. In een tv-vraaggesprek werd Rom ney, die zich naar alle waarschijnlijk heid kandidaat zal stellen voor de republikeinse presidentsnominatie in 1968. aan de tand gevoeld over zijn ommezwaai. „Toen ik uit Vietnam kwam, had ik de grootste hersenspoeling onder gaan, die je bij een bezoek aan dat land kan krijgen", zei Romney. „Niet alleen door de generaals, maar ook door het corps diplomatique ter plaatse, dat gedegen te werk gaat". Andere gedachten Sindsdien heeft de gouverneur de geschiedenis van Vietnam bestu deerd. „Als gevolg daarvan ben ik van gedachten veranderd. Ik geloof met name niet meer dat het noodzakelijk was dat we betrok- i ken raakten bij het Vietnamese con- j flict om de agressie in Zuidoost-Azië i tegen te gaan en om Chinese over- heersing van Zuidoost-Azië te voorko- Romney zei dat vernietiging van een guerrillabeweging in Zuid-Viet- nam een stap op weg naar oplossing van het conflict zou zijn. „Dat is iets wat de Zuid-Vietnamezen zelf moe ten doen", zei hij. We kunnen hen niet helpen, maar ze doen steeds minder terwij] wij steeds meer doen. ^betaalt: O per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1