dJ Het ergste is de haat op al die gezichten rente-girorekening .Computer-regering' dreigt 4 personen met auto vanaf f307.- Directie papierfabriek in conflict met vakbond Waarschuwing tegen vlees niet gegeven DRIE NIEUWE TYPEN VAN VOLKSWAGEN Lichtgevende wand tegen inbrekers ri KAREL1 Uw Kunstgebit Maak uw salaris rentegevend! 31/2% op een bij de Algemene Bank Nederland 5 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 Heilsmajoor uit Kongo terug SCHEVENÏNGEN „Die wanhoop op die ge zichten, die haat vaak ook. Dat was het verschrikke lijkst. Ik zal het nooit kun nen vergeten, 't Was erger dan de verwondingen dik wijls". Net thuis van een driejarig verblijf in Kongo als majoor bij het Leger des Heils, komen die herinneringen wéér boven bij Eva den Hartog (44). Ondanks de bloemen, die bijna de hele kamer van haar ouderlijk huis aan de Schevenlngse Badhuisstraat vullen, ondanks de warme ontvangst door vrienden en kennissen. „Die drie jaren waren soms ellen dig." Even later ietwat para doxaal: „maar ik ben dol op het werk. 't Is interessant, want eigenlijk doe je het werk van een dokter." Geen klaagzangen Eva den Hartog is een vrouw, die het graag nuchter blijft bekijken. Geen klaagzangen, geen meelijwek kende verhalen. Al zou ze die gemak kelijk kunnen doen. Als hoofd van een polikliniek van het Leger in Masi- na, midden in Kongo's rimboe, in het gebied van Kinsjassa (het vroegere Stanleystad) heeft zij een zwaar bestaan. Elke dag zo'n 150 Kongolese pa tiënten. te behandelen, eenmaal in de week nog 350 baby's en dan ook nog eens elke week een kleine 200 aanstaande moeders van advies te die nen, dat is eigenlijk het werk van een complete medische staf. En ma joor Eva, die eigenlijk niet meer is dan verpleegster, doet het alleen met een Zwitserse verpleegster en een as sistente plus een aantal Kongolese verplegers. „Maar door ervaring leer je een hoop", zegt ze. „In Antwerpen op het opleidingsinstituut voor tro pische ziekten hebben ze me er trouwens aardig op voorbereid." Levensgevaarlij k Een moeilijke tijd was de oorlog. Na die van 1964 toen opstandelingen het land onveilig maakten en vooral vele blanken vermoordden, maakte ze ook de jongste mee: de strijd van blanke huurlingen en Katangese gen darmes legen het Kongolese leger. Weken achtereen kwamen er vrij wel dagelijks vliegtuigen vol gewon de soldaten uit Boekavoe op het vlieg veld van Kinsjassa aan. De zes ambu- Per AUTO naar Groot-Brittannië tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur voordelige retours per dagboot Hoek van Holland-Harwich lances reden constant af en aan. De ernstige pati nten werden naar het stadsziekenhuis gebracht, de minder ernstige naar de polikliniek van het leger. Dat kwam nog eens extra bij het gewone werk. „Als je zulke transporten ziet, dan onderga je de haat, die de Kongolees koestert jegens de blanke. Ze laten zich graag behandelen, natuurlijk. DOOR: Dick Ringlever omdat ze weten, dat ze nergens in betere handen zijn. Maar het is met tegenzin. Alle ellende van de laatste jaren eigenlijk van de onafhanke lijkheid in 1960 af ontlaadt zich op de blanken." „Dat bleek een paar weken terug weer, toen er grote demonstraties voor Moboetoe waren in Kinsjassa. Duizenden Kongolezen liepen schreeu wend door de stad. Elke blanke, die zij tegenkwamen, werd met stenen „Voor een blanke is het levensge vaarlijk om op straat te komen. Er is daarom een uitgaansverbod van 's avonds zes tot 's morgens zes. Bij ons hoofdkwartier kwamen ze ook. Maar ze hebben ons niets gedaan, gelukkig. Op de stoep waren een paar van onze Kongolese mensen gaan staan en die hebben het gevaar afgewend. Wij hebben ons niet laten zien." Eis: vier procent loonsverhoging NIJMEGEN De Neder landse export papierfabriek in Nijmegen heeft op het ogenblik zo'n grote orderportefeuille dat 24 van de ruim 250 personeels leden tijdelijk in vol-continu- dienst moeten werken. Deze be slissing heeft geleid tot een con troverse tussen de directie en de r.k. vakbonden. De bond eist nu dat de vier procent loonsver hoging voor het gehele perso neel moet worden doorgevoerd. De directie vindt daarentegen een dergelijke koppeling ongeoorloofd en niet verantwoord. In 1966 heeft het bedrijf verlies geleden en dit jaar zal nog geen volledig herstel worden be reikt. De vakbond St. Willibrordus heeft op allerlei manieren geprobeerd de invoering van de tijdelijke continu dienst, waardoor de rentabiliteit van de onderneming verder kan worden verbeterd, te boycotten, zelfs nadat de regering (terecht) toestemming had verleend, zegt de directie. Een vakbondsbestuurder zou zelfs het personeel hebben aangeraden niet aan het werk te gaan. De vakbond stelt daar tegenover dat de fabriek geen vergunning voor vol-ontinudienst heeft ontvangen. Er werd slechts een overwerkvergun- nlng voor zondag jl. verstrekt. De regering heeft begin dit jaar een algemene vergunning gegeven voor de vier procent loonsverhoging, zei secretaris Nooy. Alle papierfabrie ken hebben van deze vergunning bij de vernieuwing van 63 C.A.O. gebruik gemaakt; alleen de Nederlandse ex port papierfabriek weigerde. St. Willibrordus beseft dat de situa- tie in de papierindustrie niet zo rooskleurig is. maar wenst niet te accepteren dat de lonen nu het sluitstuk gaan Tegen vol-continu dienst heeft de bond geen enkel bezwaar, mits de landelijk overeengek-#» cn aanpas sing van de arbeid-. oorwaarden wordt toegepast. Van boycot is geen sprake geweest, aldus de bond. Chaos Overigens eeft Eva den Hartog toe, dat mensen van het Leger vrij goed genoteerd staan in Kongo. Slacht offers onder soldaten en officieren zijn er nooit gevallen, terwijl mensen van de protestantse zending en de missie in het verleden wèl werden gemolesteerd. Een paar weken terug nog werd een Engelse zendeling door een paar jongens zomaa neergescho ten in zijn woning. En in totaal zijn er zeker de laatste jaren wel 200 ver moord. „Ik vraag altijd: waarom toch, deze mensen doen toch niets dan goeds?" Dagelijks heeft majoor Eva de laatste weken ervaren hoe de toestand zienderogen verslechtert. Voeding is er bijna niet meer. Toe voerwegen zijn afgesneden, in het 'he le land heerst chaos nu de wa penstilstand weer is opgeheven en op nieuw gevechten zijn uitgebroken tus sen het leger en de huurlingen met de Katangezen. Voeding komt er byna niet meer. Wat er nog wordt aangevoerd, komt meestal uit het buitenland. „Van de Interchurch Medical Assistance in Majoor Eva: bloemen na verschrikkingen New York krijgen we gelukkig ontzet tend veel, ipelk en medicijnen. Dat is fantastisch. We zouden niet weten wat we zonder die hulp zouden moeten. De mensen leven op de rand van totale armoede sinds het geld is gede valueerd en de prijzen zijn gestegen. De Kongolezen lijden. En ik dank elke dag onze lieve Heer, dat ik g>?en Kongolese ben". Westduitsers gerustgesteld gekozen, dan blijft hy ook in d» Groei Hulp aan Kongolese militairen Toch is majoor Eva blijven wer ken. Evenals die andere Nederlan ders. Evenals majoor Go Pijsel, ad- junct-hoofd van de polikliniek, als kapitein en mevrouw Verpoorten uit Den Haag, die voor de voedselvoorzie ning zorgen, als Annie Kieboom uit Brabant, die bij de medische zorg assisteert. „Het fijne is, dat je iets ziet groei en. Toen ik drie jaar geleden hier weer kwam (van '58 tot '62 was zij er óók) moesten we eigenlijk van de grond af beginnen met onze medische dienst. Een polikliniek was er niet. En elke dag trok ik met een ambulan ce naar Masina, naar een plaats mid den in de rimboe, waar dan honder den patiënten stonden te wachten. „Later bouwden ze een huisje van bladeren voor me, ter bescherming te gen de hitte. Dat was erg aardig. Maar het bleef natuurlijk primitief. Nog later en dat heeft ons enorm geholpen schonk de Simavi ons een rijdende polikliniek en vorig jaar kregen we van de Nederlandse rege ring in het kader van de ontwikke lingshulp zelfs een eigen gebouw, waarin we onze polikliniek konden huisvesten. Een prachtig gebouw met een dikloe muur er omheen". Ellende In die polikliniek helpt de majoor nu dagelijks de honderden patiënten. „De stroom wordt steeds groter en het beschikbare personeel lijkt er haast niet meer tegen opgewassen. We hopen maar op meer mankracht al zal die niet zo gemakkelijk zijn te vinden". Vooral dc nu al maanden lang woe dende oorlog heeft de situatie sterk verernstigd. Honderden gewonde mili tairen moeten ook geholpen worden. „Je staat er soms versteld van hoe jong die jongens soms nog zijn. Er lopen zelfs 15-jarigen bij. Onvoorstel bare ellende maak je soms mee. Gelukkig ook leuke dingen. In de kraamkliniek bijvoorbeeld". La chend: „Er zijn al zes moeders, die hun baby de voornaam Eva den Har tog hebben gegeven..." „Maar toch, de ellende overheerst. Als je die lan ge rijen brancards voor de vliegtui gen ziet staan, dan denk je wel eens: hoe moeten we ze allemaal helpen. Maar tot nu toe zijn we er gelukkig in geslaagd. Al op het vliegveld krij gen de ernstige gewonden medicijnen of een spuitje. Ze worden zo veel mogelijk ter plaatse behandeld. Dan gaan ze verder naar het ziekenhuis. Of naar onze polikliniek". Straks weer terug? Majoor Eva: „Ik weet niet waar ze me hebben willen. Maar het zit er wel een beetje in. ja. Dat wordt dan januari als mijn verlof is afgelopen. Eerst ga ik nog een paar weken naar New York voor een bezoek aan de Interchurch Medical Assistance, die zo enorm voor ons werkt. En dan, ja. dan ga ik al mijn kennissen en collega's eens opzoeken, 'k Ben enorm benieuwd hoe ze het allemaal maken!" DEN HAAG De medische en veterinaire autoriteiten in de Bondsrepubliek hebben radio en televisie geen opdracht gegeven tot het uitzenden van waarschuwingen tegen met Salmonella besmet Ne derlands kippevlees. De minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen heeft eind vorige week de andere deelstaten telegrafisch ingelicht over het besmette vlees. Dit telegram is vermoedelijk onder schept door radio- of televisiemen- De hoofdinspecteur van de volks gezondheid in Noordrjjnland-West- falen, dr. Quanter, is in het week einde niet voor de Duitse televisie geweest om te waarschuwen maar om de bevolking gerust te stellen. Dit heeft dr. Quanter meegedeeld aan zijn Haagse collega drs. J. M. van den Born. Dat gisteren werd bekendgemaakt dat zich in West-Duitsland grotere partijen van het verdachte kippe vlees bevonden dan men eerst dacht, kwam doordat de verpakking voor de tv was vertoond. Dit had tot gevolg dat er zich mensen aanmeld den die nog wat van dit merk in huis hadden. De Nederlandse pluimveeslach terij die dit vlees heeft geleverd, staat volgens drs. Van den Born gunstig bekend. Haagse uitvinding UTRECHT In België zullen bin- j nenkort de muren van een bankge- bouw lichtgevend worden gemaakt om rovers geen kans te geven bij nacht ongemerkt binnen te sluipen. Een apparaat zorgt op bepaalde tij den gedurende een paar seconden voor „lichtinjecties"waarna de lichtgevende toand drie tot vier uur licht blijft uitstralen. Bevindt zich tijdens zo'n injectie een onbevoegde in het gebouw, dan blijft zijn silhouet enkele uren lang haar scherp op de muur afgetekend. Safe-lile Safe-lite heet dit lichtgevende materiaal, dat een Haagse fabrikant van plastic-produkten heeft uitge dokterd. Hij heeft op zijn uitvinding, die op de reclamevakbeurs in Utrecht wordt gedemonstreerd, oc trooi aangevraagd. Het materiaal (een zink-cadmium- verbinding), weer bestendig, afwas- baar en niet giftig, kan in vrijwel alle materialen in zes kleuren wor den verwerkt. Betonfabrikanten hebben al belangstelling getoond voor het lichtgevend maken van tre den in trappehuizen van flatgebou- W egheveiliging Voor lichtgevende strips in gangen en kamers van ziekenhuizen en der gelijke is het materiaal ook bruik baar. Het kan ook de spaarlampjes in kinderkamers vervangen. Het Verbond voor veilig verkeer zal het materiaal testen op de bruikbatrheid voor wegbeveiliging. Nieuwe functie voor mr. Van Wolf eren DEN HAAG Tot plaatsvervan gend secretaris-generaal van het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen is benoemd mr. M. D. van Wolfe- ren, thans directeur van de directie beroepsonderwijs en vormingswerk. Hij krijgt vooral de leiding van de afdelingen centrale personeelszaken, administratieve en bestuurlijke doel matigheid en algemene interne za ken. (Van onze redacteur automobilisme) AMERSFOORT Vlak voor de Frankforter automobleltentoonstel- ling is de Volkswagenproduktie nog uitgebreid met enkele nieuwe typen. In de zogenaamde kever-serie is direct leverbaar de VW 1500 Sportomatic (een automatische kop peling annex drieversnellingsbak, die de mogelijkheid tot schakelen blijft bieden), terwijl in de grote VW-modellen met 1600 cc motor van januari 1968 af een automatische koppeling komt en een versnellings bak, die VW-automatic wordt ge noemd. Alle geautomatiseerde VW's wor den voorzien van de door Porsche ontwikkelde achteras met twee kruiskoppelingen, die onlangs bij de Transporter-modellen werd ge ïntroduceerd. De naam Sportomatic is gekozen, omdat het. in tegenstelling tot an dere automatische transmissiesyste men, mogelijk is desgewenst zelf „het heft in handen" te nemen. Pook De pook van de VW 1500 Sportomatic heeft thans vier keuze mogelijkheden: een achteruit en drie vooruitstanden. De verbinding tus sen motor en transmissie wordt tot stand gebracht via een koppelom vormer en een elektrisch bediende scheidingskoppeling. In stand drie kan men zonder meer iedere verkeerssituatie mees ter blijven. Stand twee is voor het meer zwaardere werk bestemd, het snelle wegtrekken dus. het rijden op hellingen, of in stadsverkeer en fileverkeer, zomede voor inhaal manoeuvres. Stand één tenslotte is ideaal voor garage-opritten, zeer stijle hellingen en terreinwerk. Automatisch De automatic van de 1600 model len schakelt eveneens volkomen automatisch. Men kan hem „in de hand houden" door gebruik te ma ken van de keuzehandel en het gas pedaal, waaraan de zogenaamde kick-down-voorziening is getroffen. Schakelt men na het starten in stand drie. dan rijdt de wagen weg en schakelt vanzelf door naar drie. Zet men de handel na het starten in stand twee. dan schakelt de bak naar behoefte heen en weer tussen één en twee. Heeft men stand één DRIE NIEUWE FORDS (Va: PATERSWOLDE Behalve een aantal belangrijke wijzigingen in de bestaande Ford 12 M en 15 M model len onder meer een gescheiden remsysteeim en een 12 Volt elek trische installatie is deze serie uit gebreid met drie nieuwe uitvoerin gen. Het basistype van de reeks is uitge rust met een 57 pk 1.2 liter motor. De prijs hiervan is nog niet bekend. De ze zal echter lager zijn dan die van de huidige 12 M Nieuw is ook de 12 M TS. De»3 wagen, die wordt aangedreven door de 1.3 liter 75 pk „hoge compressie" motor, onderscheidt zich vooral door een extra luxueuze uitvoering. Een nieuw „vlaggeschip" voert de 15 M-vloot aan. Het is de Ford 15 M TS 1700 S, waarvan de type-aandui ding al zegt dat de wagen is voorzien van een 1.7 liter krachtbron. Deze motor, ontleend aan de nieuwe 17 M 20 M-serie. kan een vermogen van 85 pk ontwikkelen, wat de 1700 S tot indrukwekkende prestaties in staat stelt. De naam Taunus. zo maakte Ford Nederland gisteravond op een persconferentie in Paterswolde be kend, zal voorgoed tot het verleden behoren. In verband met de mogelijk heden, die de landen van de Euro pese vrijhandelsassociatie (EVA) eventueel bieden na aansluiting bij de EEG, zal er alleen nog maar spra ke zijn van een type-aanduiding. WASHINGTON Op het Internati onale Monetaire Fonds hebben 34 le den in het afgelopen boekjaar, dat eindigde op 30 april, trekkingen ge daan voor bijna vier miljard gulden. Dit staat in het jaarverslag van het fonds. Door van de kick-down gebruik te maken, waarbij het gaspedaal hele maal wordt doorgetrapt, schakelt de automatic automatisch naar een lagere versnelling. Als u voor één dubbeltje op de eerste rang küntxltten... Wij willen de man nog zien. die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den. dat u TOPIC blijft roken? Nieuw redacteur automobilisme) Drs. Nederhorst: Waarom Franco feliciteren DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Nederhorst heeft minister Luns gevraagd of de ze in de Raad van ministers van de EEG de gelukwens van de voorzitter van de Raad aan generaal Franco ter sprake zal brengen. De felicitatie werd gedaan in verband met de Spaanse nationale feestdag. Drs. Nederhorst wil weten of de minister erkent dat deze feestdag geheel gesteld wordt in het teken van de herdenking van de fascisti sche opstand tegen een democrati sche regering. Het Kamerlid vreest dat deze toe nadering tot Franco's Spanje de in druk kan wekken, dat stap voor stap wordt toegegeven aan hen, die het fascistische karakter van het Spaan se regime geen belemmering vinden voor een eventuele associatie-over eenkomst of lidmaatschap van Span je met de EEG. Weer sluiting textielfabriek TILBURG De NV spoelerij „Hoogmolen" zal worden geliqui deerd. Voor het personeel, dat uit 35 man bestaat, zal volgens de directie de best mogelijke oplossing worden gezocht. Het bedrijf, dat zich bezighoudt met het twernen en spoelen van ga rens, is een dochteronderneming van NV A. Hoogmolen, een handelsonder neming in textielgrondstoffen. Voortdurende onderbezetting en af zet tegen lage prijzen zijn tenslotte funest geworden voor het bedrijf. Mejuffrouw Bout naar Kenia ZEIST Mejuffrouw C. G. Bout uit Utrecht zal woensdag 13 septem ber om 7.30 uur in een dianst van de hervormde gemeente te Genemuiden worden uitgezonden als zendingsarts naar Kenia. Zij gaat daar werken in het kader van de samenwerking van de Gereformeerde Zendingsbond met de Hervormde Kerk van Oost-Afrika. Het negenjarige Duitse jongetje George Holtkamp uit Hüthum is giste ren op rijksweg 32 bij Steenwijkenvold door een personenauto aangereden, toen hij plotseling de weg overstak. Hij overleed in het ziekenhuis. LEUVEN Terwijl hij deelnam aan een criterium voor beroepsren ners in Leuven is de nieuwe wereld kampioen bij de professionals op de weg, de Belg Eddy Merckx door een al te opgewonden supporter met fiets en al tegen de grond gewerkt. Merckx werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men oppervlakki ge verwondingen constateerde. de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem den Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dot U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij opotheken «n drogisterijen. ONDERZOEK VN GEVRAAGD NEW YORK Een groep hooggeplaatste Amerikanen heeft de Ver enigde Naties maandagavond verzocht een onderzoek in te stellen naar de inbreuk op de rechten van de mens door middel van computers, afluis- terapparaten en uitvindingen tot „veredeling" van het menselijk ras. Reeds bestudeert een congrescommissie voorstellen voor het oprichten van een nationaal computercentrum, waarin alle gegevens over ieder mens in de VS worden verzameld: het schrikbeeld van een alleswetende regering. Nieuwe biochemische onderzoekingen kunnen het mogelijk maken het geslacht en eigenschappen van een kind van tevoren vast te leggen, en het privéleven van het individu wordt in gevaar gebracht door micro tv-camera's en afluisterapparaten, aldus de commissie. (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5