LIGA Zeven kerken bepleiten duidelijk vredesgeluid Leerindustrie: we zijn niet bang Een woord voor vandaag Vredesweek van 8 tot 15 oktober Uw probleem is het onze.... Herstel in textiel Stichting Gaudeamus ontving 110 partituren Verlanglijst Vredesweek Weer Zweedse pastor voor rechter gedaagd Geen jonge zendelingen naar Kongo „Kunstleer" komt er ook wel Najaarsbeurs met vier satellieten DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 Er is in ons taalgebruik een uitdrukking, die meer en meer burgerrecht heeft verkregen: ,(Er zijn grenzenWe kennen haar wel. Je kunt per slot niet alles zeggen en niet alles doen, want: Er zijn grenzen. Zo w het ook met de bezetene in het land der Gerasénen (Lucas 826). Jezus drijft de boze geesten uit, dat wil zeggen, Hij laat hen varen in een kudde zwijnen, die langs een helling het meer in stormt en verdrinkt. Goed, de bezetene is genezen, maar nu die kudde. De hoeders snellen naar de eigenaars om te vertellen w<vt er is gebeurd. En daar komen zij. Ze zijn onder de indruk van de wonderen, die de Here heeft verricht maar, voor hen betekent de redding van de bezetene een schadepostje. Dat kunnen zij nu net niet hebben. Er zijn grenzen, nietwaarDaarom hun ver zoek: Here, het is geweldig wat U hebt gedaan, maar zoudt U ons nu willen verlaten? We redden het verder zelf wel. Is het zo niet tot op de dag van vandaag? Laat de Here maar van Zijn bemoeienis met deze wereld blijk geven. Doch niet ten koste van ons. Here, zoudt U willen weggaan? Wij lezen vanavond 1 Samuel 21 vers 1 tot 15. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Wij constateren, dat oorlog eenvoudig een onmogelijkheid is geworden. Hiervan willen wij als kerken ons volk doordringen. Er zal een nieuw klimaat moeten komen, dat het volk losmaakt enerzijds van een fatalistische mentaliteit (oorlog móet er nu eenmaal zijn) anderzijds van een moralis tische (oorlog mag er nu eenmaal op grond van die en die bepaalde bijbelteksten niet zijn). Van de actuele situatie uit zullen wegen gevonden moeten worden, om conflicten op wetenschappelijk verantwoorde en tegelijk demokratische wijze op te lossen. Brieven die niet «tjn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding la ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar In verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een golden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Hoe groot zijn de verhogin gen van AOW-uitkeringen? Tot mijn spijt ben ik de krant waar het in stond kwijt geraakt. Antwoord: AOW voor gehuwden met 11,80 per maand tot 384, on- gehuwden met 8 tot 270, AWW (weduwe met kinderen) 11,80 tot 384, weduwe zonder kinderen 8 tot 270, wezen tot 10 jaar 2,50 tot 85^ wezen van 10 tot 16 jaar 4 tot ƒ127,50, van 16 tot 27 jaar ƒ5 tot f 165,50. Raad van lezer: Aan uw artikel over de maanstand ontbreekt nog iets. De mensen kunnen aan het na- gelvormig sikkeltje niet zien of het een opkomende of afnemende maan is. Ik heb dit 70 jaar geleden op school geleerd, dat men het heel een voudig kan bepalen door een denk beeldig streepje aan het sikkeltje toe te voegen. Kan men er een ,,P" van maken, dan is het „premier", dus eerste of opkomende maan. Kan men er een „d" van maken, dan is het „dernier" dus laatste of afnemen de maan. Verbetering: Ten onrechte ver meldden wij dat een codicil na de jood van de erflater aan de kanton rechter moet worden aangeboden. Dit artikel is vervallen. Vraag: Wij kregen bericht dat on ze huur op 1 juli 15 procent ver hoogd wordt. In januari 1966 was onze huur niet verhoogd omdat de woning van vóór 1921 was. Maar nu staat er op het foldertje dat ze van de minister toestemming gekregen hadden om onze woning ook te ver hogen en dan liefst met 15 pet, ook van verleden jaar erbij, dus ook van terugwerkende kracht. Mag dat wer kelijk zo maar? Ons was al jaren geleden beloofd dat we een grotere keuken zouden krijgen met douche, grote ramen en nieuwe deuren, maar bij ons is er niets gedaan. Antwoord: Aangezien het hier om een ministeriële toestemming gaat, kunnen we onmogelijk controleren of de aanschrijving juist is. Aange zien deze per vouwblad is geschied en dus kennelijk van een semi-offi- ciële instelling uitgaat, vrezen we dat u zal moeten betalen. U kan zich wenden tot de huuradviescom missie, maar we vermoeden dat er weinig aan te doen zal zijn. ""raag: Hoe hoog zijn de tarieven, die artsen in rekening brengen aan niet-verzek»2rden bij een inko men van ƒ7200—ƒ9000 per jaar? Ik werd bij een plotselinge opneming wegens hartaanval buiten mijn we ten in de tweede klasse gelegd en daardoor werden de internistkosten, enz. automatisch verhoogd. Antwoord: De landelijke huisart- •envereniging adviseerde de volgen de huisartsentarieven: 8 voor een consult, 12 voor een normale visi te; voor spoedgevallen, te late mel dingen, op zon- en feestdagen en 's avonds dubbel tarief, 's nachts drie voudig tarief. Hierbii speelt het in komen geen rol. Hoogstens „ver geet" een welwillende arts een of meer visites, wanneer men hem zijn moeilijkheden vertelt. De specialisten zijn vrijwel auto noom in de vaststelling van hun ta rieven. In geval van opneming dient de patiënt of als deze daartoe niet in staat is de familie te let ten op de klassen. H. ALGRA WAARSCHUWT: „Schaalvergroting is ook streven naar macht" ZEIST De mens verandert met de tijd, maar de mens verandert ook zelf de tijd. We zijn met elkaar bezig veranderingen aan te brengen en te bevorderen. Aan de verantwoordelijk heid hiervoor moet men niet voorbij zien. De heer H. Algra, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, wees er gisteren in de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Christelijke Detailhandelaren in Textiel en Mo de-artikelen op, dat het krachtige streven naar schaalvergroting in het bedrijfsleven niet alleen iets is dat over ons komt. Het houdt ook ver band met de wil tot macht, met een imperialistische geest. Ook het doorbreken van bran che-grenzen, dat vandaag aan de or de van de dag is, zag hij in dit licht. Behoefte scheppen Een ander aspect van deze tijd noemde de heer Algra de afhankelijk heid van onze welvaart van de wil van de consument steeds meer niet-noodzakelijke goederen aan te schaffen. Ce hele reclame en vooral de tv-re- clame is er op gericht bij het publiek behoeften te creëren. verlangens naar nieuwe artikelen wakker te ma ken. Het aan mode onderhevig ma ken van alle produkten moet er toe meehelpen de consument aan het ko pen te houden. Door alles te onderwerpen aan de drang tot omzetvergroting wordt het econcmisch verkeer steeds onorde lijker. De heer Algra geloofde, dat juist hier de kracht van de organisa tie van belang is. De kleine en min- (Vervolg van pagina I) SPEELGOED De heer Molenaar sprak zijn be zorgdheid uit over het sterk heersende verbruiksmaterialisme, dat in de plaats is gekomen van het bezitsma- terialisme. Voor het genot van radio, televisie, ijskast en het maken vaD grote buitenlandse reizen worden de saldi van de spaarbankboekjes geheel opgenomen. Het genot van dit speelgoed gaat boven het bezit van geld. Men doet het desnoods op afbetaling. Vaak houdt deze ontwikkeling gelijke tred met de devaluatie van de geestelijke waarden. Tengevolge van de kostenstijgingen is het economisch resultaat in de tex- tieldetailhandel van 963 tot 1966 on gunstig geweest. De concurrentie van de grote warenhuizen, de supermark ten en het NVV was sterk. De heer Molenaar raadde de textielhandel aan zich zoveel mogelijk te speciali seren tot een smal en diep assorti ment. De textiel heeft nog het geluk, dat hier de verticale prijsbinding van kracht is gebleven. Zou een groot wa renhuis met textielprijzen gaan stun ten dan kan de leverantie onmiddel lijk worden stopgezet. der grote ondernemingen moeten door de stroomversnellingen heen ge holpen worden. Rentmeester Ook bij de organisatie bestaat het gevaar van de wil tot macht, het verlies van normbesef. Juist daarom vond de heer Algra in deze tijd de christelijke organisatie nodig. De christen is rentmeester en geen abso luut soevereine eigenaar; hij moet wa ken tegen groeps-egoïsme en de rela tie tot de naaste steeds in het oog houden. Hij geloofde echter, dat sommige ondernemers bij het zaken doen op de bijbel gaan zitten. De christelijke organisatie zal de christeljke ethiek in het zaken doen moeten benadruk ken en het functieverlies van de bij bel moeten tegengaan. Zo formuleerde gisteren op een l persconferentie de hervormde predi kant dr. C P. van Andel het doel van het interkerkelijk vredesberaad (IKV), waarvan hij voorzitter is. In het IKV participeren zeven kerken: de Rooms-Katholieke Kerk. de Neder landse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Evangeliseh-Lu- thersc Kerk, Doopsgezinde Broe derschap, Remonstrantse Broe derschap en de Oud-Katholieke Kerk. Op twee manieren wil het IKV wer ken: door publiciteit en door actie. Door middel van cahiers en ander voorlichtend materiaal wil men geza menlijk de gemeenteleden vormen en tegelijk de publieke opinie. Daarnaast wil het IKV actie voe ren. Het startschot van deze actie zal de vredesweek zijn, die van 8 tot 15 oktober gehouden wordt onder het thema „Geen spreiding van kernwa pens, wèl spreiding van welvaart". Het interkerkelijk vredesberaad is er namelijk van overtuigd, dat de kerken onder meer een bijdrage kun nen geven by twee dingen: de tot standkoming van een verdrag tegen spreiding van kernwapens en het welslagen van de tweede wereldhan delsconferentie in New Delhi vol gend voorjaar. De kerken kunnen, als ze willen, meehelpen oip de publieke opinie te beinvloeden. Zij kunnen een bepaal de aandrang uitoefenen bij de politie ke partijen en bij de regering, tenein de te bereiken, dat ons land in de vergaderingen van de volkerenorgani saties, op ontwapeningsconferenties en bij andere gelegenheden een hel der en klaar vredesgeluid geeft. In een perscommuniqué zegt het IKV: „Er moet heel nadrukkelijk on ophoudelijk tegen iedere vorm van westers Europees en tegen allerlei ander nationalisme geageerd worden. Het moet de gemeente in allerlei vormen, door catechese, kringwerk, huisbezoek, prediking, duidelijk ge in ra worden, dat er wegen zijn om tot vrede te komen in de wereld, wanneer men de moed heeft om te leren i nken op wereldniveau en de tegenstelling oost-west te relative- GROEPEN Wat er allemaal in die vredesweek gebeuren zal, is nog niet te zeggen. Het IKV hoopt vooral, dat er in die week veel plaatselijke interkerkelijke gespreksgroepen zullen ontstaan. Voor hen komen er werkmapjes (voor 4.50 te bestellen bij Vredesweek 1967. Parkweg 20a. Voorburg). Op zondag 8 oktober worden veel kerkdiensten aan het thema gewijd. Scholen, verenigingen en clubs stem men hun programma in de vre desweek helemaal op het thema af. Het IKV is blij met alle acties, die ontstaan rond zijn initiatief, mits het doel natuurlijk in het oog gehouden wordt. Jongeren bereiden een eigen actie voor. Zij willen handtekeningen ver zamelen voor een petitie aan de rege ring, waarin gevraagd wordt het mili taire apparaat gedeeltelijk om te bou wen tot een orgaan voor vredesdoel einden en sociale opbouwdienst voor of in de ontwikkelingslanden volledig gelijk te stellen met militaiire dienst. Het CJV wil naar analogie van Jo- zua bij Jerico zeven maal rond het Binnenhof lopen. SYNODE De gereformeerde ds. W. F. Bolt (die samen met dr. Van Andel en de rooms-katholiek prof. dr. G. Zuid- berg de commissie vredesweek vormt) lichtte de discussie vorige week op de gereformeerde synode be dachtzaam toe. Billy Graham in 1969 naar Dortmund BERLIJN De Amerikaanse evan gelist dr. Billy Graham is van plan, om na Pasen 1969 in Dortmund eer evangelisatiecampagne te houden. HET WEEK l\ El KOP Part)» Nice Frankfort MOnchen Zflrlch Geneve Innsbruck ROTTERDAM De in Bilt- hoven gevestigde Stichting Gaudeamus stelt zich ten doel het uitvoeren van moderne mu ziek te bevorderen. Ieder jaar organiseert dit centrum voor hedendaagse muziek een Inter nationale Muziekweek: dit jaar van 8 tot en met 15 september. Aan deze Muziekweek is een compositieprijsvraag verbon den, waarvoor deze keer maar liefst 110 partituren werden in gezonden. De internationale jury, bestaande uit Roman Haubenstock-Ramati, Theo Bruins, Marius Constant, Ing- var Lidholm en Krzysztof Penderec- ki gaf 17 van deze werken voor uit- i voering in de Muziekweek vrij. I Deze wordt op 8 september met I een concert in de Doelen te Rotter- I dam geopend, waar het Radio Ka merorkest onder leiding van Francis Travis met de sopraan Sophia van I Santé als soliste werken van Maurice i Pierre Benhamou, Tona Scherchen (dochter van de befaamde dirigent), Jos Kunst en Hans Joachim Hespos in eerste uitvoering zal geven. Op zaterdag 9 september wordt in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht een concert gewijd aan Arnold Schönberg met als uitvoerenden het Gaudeamus Kwar- tet, de sopraan Elisabeth Lugt, Mei- nard Kraak, die deze keer zijn spreekstem zal laten horen, en pia- I nist Ton Hartsuiker. Het trio Theo Loevendie verzorgt 10 september in de VARA-Studio te Hilversum een concert van moderne jazz, waarop o.a. „Fünke" van de I Amerikaanse componist Daniel K. Lentz in première zal gaan. In de Doelen te Rotterdam komt op maandag 11 september het Noorde lijk Philharmonisch Orkest onder lei ding van Charles de Wolff het Piano- I concert van John Cage en „Poësis" van Ingvar Lidholm uitvoeren met de beroemde Zweedse pianist en orga nist Karl-Erik Welin als solist. Ook worden werken van Iannis Xenakis en Edgar Varèse uitgevoerd Op 12 september houdt de leider var. de analys-?-cursus Roman Hau benstock-Ramati in de STEM-Studio (voor electronische muziek) aan de Plompetorengracht te Utrecht een openbare lezing over „Probleem van de moderne muziek", en op dezelfde avond heeft er in de T.V.-Studio levue" Amsterdam een concert plaats, dat gedeeltelijk door de VARA-televi- sie zal worden opgenomen. Er wor den moderne kamermuziekwerken uit gevoerd. In de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam worden op 13 september films vertoond, waar Ne derlandse componisten de muziek bij hebben gecomponeerd. Het Utrechts Stedelijk Orkest geeft op 14 september in Tivoli te Utrecht onder leiding van Paul Hupperts een concert met medewerking van de so praan Germaine Stordiau en de Roe meense pianist Alexander Hrisanide. Ook dan moderne werken in eerste uitvoering. In de XCRV-Studio te Hilversum wordt 15 september een concert gege ven door het NCRV-Vokaal-ensemble onder leiding van Marinus Voorberg met medewerking van het Radio Ka merkoor en de sopraan Jooke Ri- maté, met o.a. Schönberg en Messi- aen op het programma. Tenslotte biedt op diezelfde avond het Gemeentebestuur van Hilversum een ontvangst aan in het Raadhuis. Daar zal de Zwitserse musicoloog Prof. Dr. Hans Oesch «en lezing hou den over „Die Ars Nova des 20. Jahr- hunderts", het Gaudeamus Kwartet zal werken van Carel Brons en Will Eisma spelen en de Burgemeester van Hilversum zal de door de jury toegekende prijzen uitreiken. (Van O e kerkredactie) UTRECHT De kerken willen maar niet vaag „Sjaloom" roe pen, maar komen met concrete doelstellingen, die aanknopen bij realiseerbare mogelijkheden. Het IKV heeft daarom een ver langlijst opgesteld van vijf pun ten. die de regering nu al direct zou kunnen realiseren (waarbij men evenals bij de vredeskrant moet bedenken, dat deze punten geen afgebakende opinie van de kerken vormen, maar alleen die nen om de discussie op gang te brengen): 1. Een alternatieve dienstplicht invoeren in de vorm van sociale dienst ten behoeve van de ont wikkelingslanden. Het valt te overwegen, of op basis van onderlinge overeen komsten naties zich verplichten elkaar te helpen met „man kracht" en deskundigheid. 2. Een contingent troepen beschikbaar houden voor een vre desmacht in dienst van de Vere nigde Naties. Prof. Zuidberg vertelde, dat er steeds meer dienstweigering voor komt niet op de smalle basis van een paar bijbelteksten-an ti-geweld. maar uit politieke overwegingen. Men wil niet in een „nationaal vechtleger" die nen. maar wel in een internatio nale politiemacht. Het IKV hoopt, dat hierover een discussie op gang komt. 3. Een nationaal instituut voor vredesvraagstukken oprichten. 4. Het onderwijs afstemmen op de opvoeding tot vrede. In menig opzicht ligt de Water geus nog steeds voor Den Briel. Het onderwijs in geschiedenis, aardrijkskunde. maatschappij leer, literatuur en godsdienst moet worden aangepast aar opvoeding tot vrede. 5. Een concreet standpunt inne men op de Tweede Were'dhan delsconferentip. ze hebben hun eigen smaak, hun eigen voorkeur. Smaak speelt een grote rol in het spijsverteringsproces. Met de "kindersmaak" is daarom bij Liga terdege rekening gehou den. Fijn, dat Liga ook naar wens kan wor den toegediend: in de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente en droog uit de hand. De kleintjes geven de voorkeur aan de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Weigerde collecte te houden (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM De Zweedse predikant van de lutherse staats kerk ds. Gustav Adolf Danell uit Vaxjö moet voor de rechtbank verschijnen. Hij heeft geweigerd een door zijn kerk uitgeschreven collecte te houden. De inzameling was bestemd voor de St. Katarina- stichting van de vrouwelijke pre dikant Margit Sahlin. Ds. Danell is tegen vrouwelijke predikanten. Ds. Danell is eerste predikant van de kathedrale kerk van Vaxjö. Hij behoort tot de hoogkerkelijke bewe ging. die zich scherp verzet tegen het feit dat de Lutherse Kerk vrouwen heeft toegelaten tot de Zweedse kansels. De Zweedse officier van justitie heeft reeds een onderzoek gelast naar de weigering om de door de staatskerk uitgeschreven collecte te (Van o e kerkredactie) LONDEN De Africa Inland Mis sion, een angelsaksische zending die ook in Nederland vertegenwoordigd is, heeft besloten twee jonge Britse zendelingen voorlopig niet naar Kon go te laten gaan. Onderwijzeres Joyce Whitmore en verpleegster Ruth Lawson zullen voorlopig elders in Afrika aan het werk gezet worden. De politieke situatie in Kongo is te onzeker, zo wordt Ynedegedeeld door de Britse secretaris van -leze zending T. E. Lloyd. Wel zullen zendelingen die met ver lof zijn, naar Kongo mogen terugke ren, maar alleen als zij de taal spre ken en ruime ervaring hebben. De 40-jarige G. H. Deenen uit Posterholt is gisteren in zijn woon plaats om het leven gekomen, toen de auto waarin hij meereed, uit een bocht vloog en tegen een lichtmast botste. houden. Ds. Danell verwacht zelf dat hij wel afgezet zal worden. Reeds eerder is een Zweedse predi kant veroordeeld, omdat hij een col lecte voor 'net werk van de vrouwe lijke predikant weigerde te houden. Hij werd door de rechtbank veroor deeld tot een geldboete. Ook die pre dikant was lid van de „Kerkelijke bond," een organisatie van hoogkerke- Geiceten Leider van de hoogkerkelijke bewe ging in Zweden is bisschop Bo Giertz. Hij heeft echter tot voorzich tigheid gemaand. Danell wilde echter de staat en zijn kerk uitdagen om een beslissing te forceren. Hij beroept zich op een uitspraak van de regering, die verklaard heeft, dat predikanten die naar hun gewe ten geen vrouwelijke predikanten kunnen erkennen, niet lastig gevallen mogen worden. Danell beschuldigt zo wel zijn kerk als zijn regering ervan dat zij zich niets gelegen hebben la ten liggen aan het gewetensconflict waarin de hoogkerkelijke predikan ten zijn gebracht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Surhuisterveen (vac. J. G. Eelderink), D. Oliemans te Nieuw koop; te Wezep (toez.), C. van den Bergh te Oud-Beijerland; te Workum, J. Ch. Plaat te Well en Ammerzoden. Aangenomen naar Curacao (ver. prot. gem.: vac. dr. Ph. Meerburg), F. J. C. Helder te Nieuw-Dordrecht. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland, H. Harkema, director GZB te Zeist; voor Waddinxveen (vac. J. Verwelius; toez.) en voor Woudenberg (2e pred.pl.; toez.). C. Vos te Gouda. WAALSE GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage (vac. G. Forget). A. Malaise te Luik (België). GEREF. KERKEN Beroepen te Alblasserdam. W. ten Kate te Huizen (N.-H.); te Heerhugo- waard. kand. H. Appers te 's-Graven hage. Aangenomen naar Heerjansdam, J van der Haagen te Wieringerwerf. Bedankt voor Aalten. Groningen- West. Noordwyk aan Zee en voor Veenendaal. J. Bosman te Vrouwen polder. die voorlopig geen beroepen meer in overweging kan nemen. T. Dekker te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kampen. J. J. de Jonge te Noordscheschut. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Middelharni.s. A. Hofman te Zeist en G. Sohipaanboord te Apel- UTRECHT Het Najaars- beurs-gebeuren maakt de Dom stad weer tot een roezige bijen korf. En zeker ditmaal, nu de beurs zich heeft voorzien van vier sa tellieten: Verlichtingsvakbeurs S-70, Vakbeurs Reclame '68 (bei de evenals de Jaarbeurs open tot 12 september), Internationale vakbeurs voor Woningtextiel In- ter Decor en Vakbeurs Toeleve ring Meubelindustrie (alle twee open tot en met 8 september). „Bel- met Nederlands fabrikaat) die ge bruiksgoederen uit 23 landen tonen in de Vreeburggebouwen. Zij bieden het welbekende beeld, alleen is de sector glas en aardewerk aanmerkelijk uitgebreid. Er is voorts veel kunstnijverheid en optiek, en met het oog op de weer naderende feestdagen is er een flink aanbod van goud, zilver en bijous, speelgoed, feest- en kerstartikelen. VAKBEURZEN PRIMEUR De vakbeurs Reclame '68 is een primeur voor Europa: een manifesta tie van alle media en middelen op het gebied van réclamé en daarvoor dienstverlenende Instanties. Onder de deelnemers bevinden zich ook uitge vers van dag- en weekbladen, foto grafen en leveranciers van audio visuele apparaten- De Verlichtingsbeurs heeft extra exposeren zo nodig, omdat er steeds meer vraag komt naar electrische huishoudelijke apparaten, die de tra ditionele collectie stofzuigers, brood rooster. electrische kachels e.d. heb ben uitgebreid met vruchtenpersen, mixers, droogkappen, koffiezetappara ten en meer van zulk werkbesparen- de zaken, die de huisvrouw steeds meer in verrukking brengen. In Nederland is het verbruik hier van echter nog aan de lage kant. Men heeft wel een koelkast en een wasmachine, maar in teveel keukens regeren nog de w andkoffiemolens, de elerklutser en de vermaarde pollepel. Hoeveel er nu al anders en sneller kan, wil deze beurs onder aandacht van de detaillisten en zodoende die der huisvrouwen brengen. (Van een onzer redacteuren) WAALWIJK De Neder landse leerindustrie maakt zich geen al te grote zorgen over de toekomstige massale produktie van synthetisch leer, waarmee onder meer de AKU met een miljoenen project de markt wil veroveren. „Nee, we zijn niet bang", zegt de heer G. van Stokkum, directeur van De Amstel, een van de twee grootste leerfabrieken van Nederland. ..En de tendens dat de kleintjes in onze in dustrietak wegvallen of fuseren, zou ook zonder synthetisch leer zijn door gezet". Ook in de leerindustrie is een ont wikkeling gaande die het gehele Ne derlandse bedrijfsleven kenmerkt: concentratie. In de laatste vijf jaar is het aantal leerfabrieken in de Langstraat gehalveerd. Directeur Van Stokkum. die zich speciaal belast met de export (een zeer groot deel van de omzet wordt geëxporteerd): „Het gaat geleidelijk. De Langstraat heeft het laagste werk loosheidspercentage van Brabant, al le alarmerende berichten ten spijt. Het gewestelijk arbeidsbureau in Til burg kan ons niet eens aan on geschoolde mensen helpen. Vandaar dat we ongeveer 30 buitenlanders op een personeelsbestand van 180 in dienst moesten nemen". „SNOB-APPEAL" Van Stokkum: „Synthetisch leer (Corfam van Dupont. Clarino uit Ja pan. de AKU) zal echt wel een plaats op de markt veroveren. Ten slotte kan de huidenproduktie de vraag naar leer niet bijhouden. Maar natuurleer verdringen? Nee. Zeker voor de schoenenindustrie heeft natuurleer kwaliteiten (draagcomfort, warmte, specifiek uiterlijk, vermogen vocht op te nemen of af te stoten), die J® nooit in vervangingsleer zult terug vinden". „Daar komt bij en dat is niet te verwaarlozen dat het „snob-appe- al" vele mensen leer zal doen kopen. Daar merk je nu al: de plastic tas- sen-rage is uitgewoed. Welke vrouw wil er niet een echte leren tas heb ben? Heeft de kunstvezel de wol soms verstoten?" Er zullen wel veranderingen ko men. De schoenenindustrie zal ratio neler gaan werken en meer naar uni formiteit streven. Dat ip voorwaarde voor synthetisch leer. Maar het vraagt wel geweldige investeringen, die niet zomaar te realiseren zijn. Natuurlijk komt het er op den duur wel van. maar de leerindustrie zit ook niet stil. Ook wij doen aan rese arch en streven naar uniformiteit" BIJPRODUKT „Nog een reden waarom natuurleer niet door „kunstleer" wordt verdron gen: de prijs. Ten slotte is de huid een bijprodukt. Geen koe wordt geslacht om de huid alleen. Wanneer het zover zou komen dat de prijs van synthetisch leer te aantrekkelijk voor schoenenindustrie en consument wordt, zal er wat moeten gebeuren met de prijs van huiden. Maar zover is het nog niet. Produktie van „kunst leer" kost geld. In huiden werdt niets geïnvesteerd". Directeur H. J. Gompen van De Amstel is het met zijn mede-direc teur eens. dat door de komende ont wikkeling in de schoenenindustrie veel zal veranderen. Wat hun eigen leerfabriek betreft, menen zij, dat dit alleen maar gunstig kan zijn: „Voor de grote schoenfabrieken (zoals Bally, Salamander), is stipte aflevering en kwaliteit juist dan van groter be lang". De heer Van Stokkum. moderne, vlotte zakenman, is niet bang voor de chemische reuzen, hoe ze dan ook mogen heten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2