PvdA NAAR LINKS OF RECHTS? Pil ja of nee? ,Doel waarnaar men streefdenooit gehaald Het stenen bruidsbed van Europoort Afsluitend commentaar van dr. B. Rietveld TWEE MILJOEN TON ROTS BLOKKEN UIT BELGIË 55 Weer vrouw vermoord op walletjes Defares bewees patiënt een slechte dienst MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar links of naar rechts? Dat is de vraag waarvoor de Partij van de Arbeid staat. Sinds de oprichting van de SDAP in 1894 is deze groot ste socialistische partij steeds minder marxistisch ge- naam PvdA en met een nieuw program de worden. Na de oorlog hoopte men onder een nieuwe grootste partij te worden. Het ideaal van de PvdA: doorbraak. Twee partijen: een „vooruitstrevende" en een „conservatieve", waarbij de confessionele par tijen zouden verdwijnen. Dit „doel waarnaar men streefde" is nooit werkelijkheid geworden. Behalve tussen 1956 en 1958 bleef de PvdA Nederlands tweede partij en de confessionele groeperingen blijven overeind. Na het vertrek van dr. W. Drees ging het met de PvdA bergafwaarts. De partij leed verkiezingsnederlagen. Een duide lijke, succesrijke oppositiekoers werd niet gevonden. Toen dr. Vondeling op weg leek de socialistische oppositie •en eigen gezicht te geven, ging men over naar de regeringsta fel. Als minister werd Vondeling op Financiën een mislukking. En fractieleider Nederhorst deed de partij door zijn brief naar aanleiding van het huwelijk van prinses Beatrix ook geen goed. De koers was tot omstreeks 1963 duidelijk naar rechts verschoven. Sindsdien werd de invloed van de linkervleugel sterker. In juni 1966 publiceerden de aanhangers van Tien over Rood han programma; zij wensten de PvdA een meer antikapitalistisch, republikeins gezicht te geven. Dit stuk werd gevolgd door een brief van 44 „verontrusten", die meenden dat de PvdA zich te weinig met de sociaal zwakkeren identificeer de. Op twee congressen november 1966 te Rotterdam en februari 1967 te Haarlem wisten de jonge radicalen hun ideeën voor een belangrijk deel in het verkiezingsprogram te Breekijzer De links-radicalen hoopten met dit program een flinke meerderheid achter de PvdA te krijgen en een splitsing in de confessionele partijen te bewerken. A. van der Louw, een van de woordvoerders van Tien over Rood, riep op het Rotterdamse congres uit: ..Partijgenoten, op naar het minimumprogram, op naar het breekijzer in de confessionele partijen." Het minimumprogram kwam er na een spannende stemming nog juist niet. Maar ook het radicale verkiezingsprogram, waarin staatsexploitatie van de bodemschatten centraal stond, bracht de PvdA geen winst. Men viel terug van 43 lotp 38 zetels. Weliswaar verloor de KVP ook fors, maar dit kwam vooral ten goede aan een nieuwe partij: D'66. Sinds de jongste verkiezingen riepen belangrijke gebeurte nissen nieuwe vragen op. Het opzienbarendst was het per 1 september aangekondigde aftreden van partijsecretaris E. Meester. Zelf voorstander van een linkse politiek, maakte hij bezwaar tegen Tien over Rood. „Er moet ruimte zijn voor discussie binnen de partij. Het moet echter niet gaan via clubs als Tien over Rood en Nieuw Links. Wij moeten als partij klaar en duidelijk stellen: dit is onze opvatting." „Wij moeten kiezen', zei hij in een interview. Een maand later ontving het PvdA-bestuur een brief van 28 leden, waarin eveneens om duidelijkheid werd gevraagd. De groep richtte zich vooral tegen: groepsvorming binnen de partij; kleinerende en vaak onnodige beledigende uitlatingen over functionarissen op vooraanstaande plaatsen; deloyaal optreden van een lid van het partijbestuur (daarmee ongetwij feld doelend op Tien over Rood-aanhanger Jan Nagel). Thomassen Scherpe kritiek op Tien over Rood kwam van de Rotterdam se burgemeester, mr. W. Thomassen. „Tien over Rood vernieuwt de partij niet, maar vernielt haar. Han Lammers heeft zich in het openbaar afgevraagd of partijleider Den Uyl wel de juiste man op de juiste plaats is. Hij verdient ervoor als lid geroyeerd te worden." De kritiek op Nieuw Links en Tien over Rood is een die in feite een moderne vorm van de doorbraak nastreeft Ongeveer in dezelfde lijn liggen de denkbeelden van zijn ambtsvoorganger in de Maastad, mr. G. E. van Walsum. Volgens hun opvattingen zou de PvdA niet dogmatisch moeten zijn, de defensiepolitiek aanvaarden en zich niet negatief tegenover het Koninklijk huis opstellen. Men moet komen tot een brede progressieve volksparij zonder dogma tische trekken. Een van de belangrijkste aanhangers van deze gedachte is dr. A. Vondeling. Hij heeft echter veel invloed verloren sinds 'hij als minister van financiën is opgetreden terwijl hij bovendien momenteel is uitgeschakeld na een auto-ongeluk. Waarschijnlijk kan ook het jonge Kamerlid drs. Ed van Thijn tot deze groep genakend worden. Van Thijn, die ook voorzitter is van de socialistische Amsterdamse raadsfractie, heeft zich echter tot nu toe opvallend stil gehouden. Het is bekend dat vooraanstaande D"66-leden als drs. J. P. A. Gruyters en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo bij de Amsterdamse raadsverkiezingen op hen hebben gestemd. D'66 was toen nog niet opgericht. Ongeveer in dezelfde richting de brede volkspartij gaan de gedachten van het kritisch, onafhankelijk denkend oud-Tweede-Kamerlid J. de Kadt. In zijn boekje De kiezer en zijn kansen betoogt hij dat de toekomst van de progressieve politiek in Nederland niet ligt in een federatie, maar in de vorming van een nieuwe partij, bestaande uit de PvdA, D'66 en de linkervleugel van de KVP en de ARP. Linkse federatie belangrijk onderdeel van de bestaande tegenstelling. Een aantal jaren geleden had de PvdA eveneens een linkervleugel onder haar leden, die was georganiseerd in het Sociaal Democratisch Centrum. Dit centrum werd in 1959 verboden. De toenmalige partijvoorzitter, wijlen J. Vorrink, stelde bij die gelegenheid dat oppositie in de partij nuttig kan zijn maar dat het dan een steeds wisselende groep moet zijn en niet een partij in de partij met een eigen blad en een eigen program. Dit verbod hangt ook Tien over Rood boven het hoofd Daarom hebben de aanhangers van deze groep ook altijd gesteld dat zij geen georganiseerde groepering is. Tien-over Rood-aanhanger J. v. d. Doel heeft sinds hij Kamerlid is een enigszins nutrale houding tegenover zijn medestanders aange nomen. Wellidit heeft de leiding nog geen duidelijk standpunt tegenover deze groep bepaald. Vooral voorzitter Tans maakt men soms het verwijt dat hij te slap optreedt. Anderzijds kan worden aangevoerd dat er geen duidelijk zichtbare groepering is die zich met een welomlijnd plan tegen de radicalen in de partij verzet. De rechtervleugel in de PvdA is nit scherp zichtbaar terwijl haar denkbeelden tot nu toe voor het merendeel door oudere partijleden zijn vertolkt. Wij noemden reeds mr. Thomassen, De dcor De Kadt afgewezen linkse federatie wordt vooral gepropageerd dcor Tien over Rood-voorman en Groene-redac- teur Kan Lammers. Hij denkt aan een progressieve federatie van PvdA, PSP, de linkervleugel van KVP en AR en misschien D'66. Het verschil tussen de linkervleugel -en de rechtergroepering springt nu in het oog. De rechtervleugel wil de PSP er niet bij en D'66 wel. Links aarzelt met D'66 en wil de PSP er wel bij betrekken. Hiermee wordt de spanning in de PvdA goed gekarakte riseerd. De PSP en D'66 zijn twc-2 partijen waarmee men eigenlijk nog niet goed raad weet. Beide partijen hebben voormalige kiezers van de PvdA tot zich weten te trekken. Ten aanzien van de PSP is onder meer de defensiepolitiek een knelpunt; terwijl men nog geen standpunt heeft ingenomen over het districtenstelsel en de gekozen minister-president, waarvoor D'66 sterk is geporteerd. Voorts blijft de verhouding tot de confessionele partijen een moeilijk vraagstuk. Tenslotte heeft ook de linkervleugel voor het congres in november haar visitekaartje afgegeven. Nieuw Links ontwierp een klassiek socialistisch program van nationalisatie, opgesteld door de vroegere secretaris van het Sociaal Democratisch Centrum, dr. Tn. van Tijn, niet te verwarren met drs. Ed van Thijn. Over al deze zaken moet men op het novembercongres een standpunt zien te bepalen. Naar links of naar rechts. Misschien had die afgevaardigde wel gelijk die vorig jaar in Rotterdam zei: „Het probleem voor onze partij is dat de ene helft een auto wil hebben en de andere helft al een auto heeft." Van onze speciale verslaggever) EUROPOORT Een weinig opvallend berichtje in de krant. Onder Barendrecht zijn enkele wagons van een stenen- trein losgeraakt. Oponthoud natuurlijk, enige consternatie, maar ovefr de steek die gevallen is, wordt niet al te lang ge praat. AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag is in Am sterdam de 28-jarige prostituée Barbara van der Eng vermoord. De vrouw woonde in het pand Oude Zijds Achterburgwal 72 en werd daar door haar vriend om halftwee in de morgen dood aan- nieuwe waterwerken die zijn ge- loQfct xsrae zü 00- Pland, heeft men nogal wat bouwma- getroffen. Het laatst was zij ge- nodjg daarom denderen Waar men wel over spreekt en ook in de komende vier jaar over zal spreken, is het stenentransport zelf. In de Westhoek van Brabant en in Zuid-Holland z'jn voorbijratelende treinen met - sblokken vertrouwde beelden geworden. Tot 1971 toe zullen ze niet weg te denken zijn bij de gigantische uitbrei ding tussen het Brielse Gat en de Rotterdamse Waterweg, die door Rijkswaterstaat als operatie Rijn mond betiteld wordt. Het is lang geen geheim meer. Een Zuiderdam en een Noorderdam zullen het nieuwe Europoort straks tegen wind en water moeten bescher men. In de moderne opzet, die de stroom moet geleiden en keren, be hoort ook nog een scheidingsdam. Voor die zestien kilometer gloed- zien om halftwaalf. De moordbrigade van de Amster damse politie, onder leiding van de hoofdinspecteurs Hock. Van Dijk en Heijink stelt een uitvoerig onderzoek in. De zaak wordt moeilijk gemaakt doordat het afgelopen weekeinde hon derden Amerikaanse en Canadese verlofgangers uit Duitsland de rose buurt hebben bezocht. Het is daarom ondoenlijk voor de politie een overzicht te krijgen van wie zich zaterdag rond middernacht in het pand van de vermoorde vrouw heeft opgehouden. Zaterdagavond omstreeks half elf was het slachtoffer nog bij de buren geweest om koffie te drinken. Rond half twee had een collega van haar, via een gesloten deur haar nog gesproken. Barbara bevond zich toen. olgens de vriendin, in gezelschap van een man, vermoedelijk in de dertig, met een jeugdig uiterlijk. De man sprak Amerikaans. Vit gekamd Dertig rechercheurs van de speciale afdeling van het hoofdbureau van po litie onder leiding van de hoofdinspec teur Van Dijk begonnen aan een eerste buurtonderzoek, en alle hotels In de binnenstad werden uitgekamd. Om twee uur zondagmiddag had de politie reeds meer dan 300 man ver hoord. Het waren grotendeels Ameri kaanse en Canadese militairen, die met verlof ln de hoofdstad zijn. Vast is komen te staan dat de vrouw kort voor of kort na middernacht van het leven is beroofd, en dat de dader het geld. dat zich toen in het kamertje moest bevinden, heeft meegenomen. thans die wagons met stenen over de rails tien treinen per week, elk met een lading van ongeveer 1200 ton. De herkomst van dit bonkige, on handelbare bouwmateriaal is België. De grote gro«?ve van Quenast levert de helft van de 2 miljoen ton stenen die men denkt nodig te hebben; uit Soignies, Lessines en Poulseur komt de andere helft. Nu zijn noch de Belgische, noch de Nederlandse Spoorwegen vreemdelin gen op het gebied van stenen- transport. Tussen 1961 en 1966 bij voorbeeld werd een pendeldienst on derhouden tussen IJmuiden aan de ene en het Henegouwse, zomede het Ourthebekken, aan de andere kant. •liet minder dan 1,6 miljoen ton rotsblokken werd in die jaren aange voerd. Deze geweldige berg werd ge bruikt voor de aanleg van een haven mond. die het Noordzeekanaal als be langrijke verkeersader ten goede moest komen. Niet alleen 0oor de grotere hoeveel heden. die voor Europoort nodig zijn, maar ook door de hogere frequentie waarmee gereden wordt, heeft U- trecht voor zijn aandeel in operatie Rijnmond een ingenieus en vooral mi nutieus schema uitgedokterd. Begonnen is met de ombouw van 500 kolenwagons, waarvan België de ene helft en Nederland de andere helft leverde. De schutborden werden verlaagd om het laden en lossen te vergemakkelijken; de bodem werd ex tra versterkt om de loodzware massa van de rotsblokken te kunnen weer staan. Tussen de Dintelhaven en het Beer- kanaal werd naar een ontwerp van de NV Transportvoorlichting een om vangrijk spoorwegemplacement ge bouwd, dat tevens dienst doet als opslagterrein. Er liggen zes sporen, die hun tweemaal 600 meter lengte elk opstelruimte bieden aan twee ste- nentreinen, die gewoonlijk tussen de 50 en 60 wagons lang zijn. De Europoortstamlijn werd hiertoe met 4 kilometer verlengd. Deze lijn passeert nu de Dintelhaven via een slanke, gecombineerde rail- en weg- brug. De omlooptijd van de treinen, die door twee sterke diesellocs getrokken worden, is voor wat het westen van België betreft 2 x 24 uur. EV? cyclus laden, rijden, lossen en opnieuw rij den bedraagt voor de verbinding met de in het oosten van België gelegen groeven gemiddeld 3,7 etmaal. Met volle en lege wagons pendelt het dieselduo tussen Roosendaal en (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ik begrijp zo goed wat al die ingezonden- stukken-schrijvers drijft. Ik onderken er heel sterk in hun gevoel van afhankelijkheid tegenover God, hun eerbied voor de Schepper, hun wil om zijn wetten te onderkennen én te onderhouden. Zo begint dr. B. Rietveld, als we hem vragen hoe hij de discussie pro en contra de pil in de krant vond, want hij heeft deze discussie steeds gevolgd. Dr. Rietveld is gereformeerd predikant in Den Haag-West, maar wat hij, ook buiten de pastorale zorg in zijn wijk, elke dag aan werk ver zet, is niet een-twee-drie te schetsen. Uit al die brievén blijkt zegt dr. Rietveld dat hier mensen aan het woord zijn, die ernstig nadenken over wat God in zijn Woord bedoelt. Dat alles geldt voor mij niet an ders. Mag ik van mijn kant, ter afsluiting, proberen iets te zeggen over de betekenis van de Schrift met betrekking tot deze zaak? Want ik geloof dat het wel nodig is elkaar hier de helpende hand te reiken. Een tekst die herhaaldelijk naar voren kwam is Genesis 1 28 „En God zegende hen en God zeide tot hen (Adam <?n Eva); Weest vrucht baar en wordt talrijk, vervult de aar de en onderwerpt haar Inderdaad, hier wordt gesproken van zegen in verband met de uitbrei ding van het menselijke geslacht over de gehele aarde. Maar er is hier niet alleen sprake van zegen. Ook van opdracht! Kiezen De opdracht namelijk: onderwerpt de aarde. Met bewustheid dienen de mensen al hun begaafdheden te ge bruiken om de aarde zo zuiver moge lijk tot onderwerping te brengen. Dat betekent, dat we maar niet ongeacht het tal. kinderen mogen verwekken, maar dat we ook hierin bewust mo gen zijn door te kiezen. Dus niet door lijdelijk toe te zien hoe de dingen wel „vanzelf" komen. We zijn toch mensen naar Gods Europoort heen en weer. De dienstre geling is een secondenzaak, omdat het bereden traject een van de drukste van Nederland is. Voor het „stenen bruidsbed", dat ter uitvoering van het plan-Rijn mond in de Noordzee wordt gelegd, maakt men gebruik van grote en van kleine rotsblokken. De lichtste kleine steen weegt overigens nog altijd 300 kilo, terwijl de zwaarste grote het tot 6.000 kilo brengt. Het krachtigste laad- en losmate- rieel oersterke kranen en speciaal gebouwde trucks met manshoge wie len moeten dan ook worden ge- Lossen in Europoort. bruikt om het „afval" van de Bel gische steengroeven in en om de Maasvlakte te bedden. nE DISCUSSIES pro en contra de pil hebben in .Alles goed en wel" lang voortgeèwurd. Te lang volgens velen. Toch heb ben we ze voor het merendeel geplaatst, omdat eruit blijkt hoevelen het er moeilijk mee hebben. Ter afsluiting plaatsen wij een voorlichtend commentaar van dr. B. Rietveld, een man, die in dit opzicht gezaghebbend kan spreken. Uiteraard kon hij niet op alle punten ingaan. Maar de kern raakt hij in zijn nabetrachting toch wel. Degenen die uitge breider voorlichting wensen. verwijzen we graag naar het komende nummer van Gezond Gezin, uitgave van de Protes tantse stichting voor verant woorde gezinsvorming, waarin hij deze zaak eveneens aan snijdt. Directie van Or ga non Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek hebben de Tsjechoslowaakse autoriteiten vertrouwelijk tegenover Amerikaanse diplomaten laten door schemeren dat Charles Jordan, hoofd van een Joodse hulporganisatie, wiens lijk vorige maand in Praag uit de Mol- dau is opgevist, door de Russische ge heime politie is vermoord. Jordan zou als „gevaarlijk" zijn beschouwd van wege rijn vele contacten met de Joden in Oost-Europa. Vier jaar geleden is in hetzelfde kamertje de protituée Jackie van der Meyden op dezelfde wijze om het leven gebracht. De dader van die moord kon de volgende dag worden gegrepen. AMSTERDAM De directie van Organon is van mening dat de nadelen van „de pil" inclu sief de kans op trombo-emboli- sche processen geenszins op wegen tegen de voordelen. Dit kan volgens haar zowel in koele getallen, als in warmere termen van levensgeluk en gezinshar monie worden toegelicht. Door het uiten van onvoldoend ge fundeerde verdachtmakingen jegens medicamenten en de producenten daarvan bewijst de medicus, naar de afgelopen weken duidelijk is geble ken, zijn patiënten een even slechte dienst als door het lichtvaardig voorschrijven van medicamenten. Dit schrijft de directie van Orga non in haar weerwoord in het Neder lands tijdschrift voor geneeskunde op de eveneens in dit tijdschrift gepubli ceerde opvattingen van prof. Defares over de pil. De directie wil het voorkomen van ongewenste bijwerkingen van orale anticonceptiva, die soms zelfs tot af breken der behandeling nopen, geenszins ontkennen. Het eerste the rapeutisch werkzame medicament zonder bijwerkingen moet volgens haar nog worden gevonden. Alge meen aanvaard is echter, dat de bij werkingen niet los mogen worden ge zien van de aard der nagestreefd* hoofdwerking en van de risico's, die onthouding van het betrokken middel meebrengt. „Wij verlangden", aldus Organon. „van prof. Defares een staving van zijn bewering dat de groep der syn thetische oestrugenen, in relatie tot hun „therapeutische" effect, toxi- scher is dan de natuurlijke. Als ant woord vernemen wij, dat die grotere toxiciteit „dermate vaststaat", dat het wonderlijkerwijze „ondoen lijk en overbodig is" -erop in te gaan. Daar prof. Defares zelf stelt, dat hij voorlopige indrukken, opgedaan in zijn huisartspraktijk, niet ais be wijsmateriaal wenst aan te voeren, kunnen wij gevoeglijk voorbijgaan aan zijn eigen vage en voor velerlei uitleg vatbare gegevens. De gevraag de toelichting achten wij dus ondeug delijk". De directie zegt tot slot: „Wij bren gen onze preparaten niet lichtvaardig in de handel, doch na uitgebreid far macologisch en klinisch onderzoek. Wij hebben aan dit onderzoek hoge eisen gesteld, lang voor de Neder landse wetten dit deden. Wij zullen de preparaten ook niet lichtvaardig uit de handel nemen, wanneer dit door onbevoegden wordt geëist. Wij hebben gedurende meer dan veertig jaar onze relatie tot de Nederlandse artsen met zorgvuldigheid opge bouwd en zullen dit beleid on verstoorbaar voortzetten". Geen pil (12) De heer W. W. Smith heeft ge vraagd naar Bijbelbewijs tegen beper king van het kindertal. Hij moet dan Genesis 38 vers 8 t/m 10 lezen. De enige manier van berperking is ont houding. Ik ben zelf moeder van acht kinderen en ik heb altijd het ge loofsvertrouwen gehad, dat er geen mond geschapen wordt of er is eten Den Haag J. E. Rothfusz-Kok Geen pil (13) De heer F. W. Scheygrond bestreed mijn bewering dat een echtpaar, dat anti-conceptionele middelen gebruikt, Gods gebod „Gij zult niet doden" zou overtreden. Er is pas sprake van do den, zo schreef hij, als er door het samenkomen van man en vrouw nieuwe leven niet willen laten voort bestaan. De pil is geen moordenaar, zo conclu deerde hij in z'n wetenschappelijk be toog. Ik blijf hier tegenover stellen, dat een mens verantwoordelijk blijft voor zijn daden. Als hij de geslachtscellen niet de gelegenheid geeft samen te smelten, om zo tot een nieuw wezen te komen, onttrekt hij zich aan deze verantwoordelijkheid. Dit „ingrijpen" in Gods schep pingswerk, dit zondig bedoelen, maakt de mens tot een overtreder van het gebod: „Gij zult niet doodslaan". Rotterdam, M. de Lange Wel pil (7) Ik begrijp niet dat al die mensen, die tegen de pil zijn en maar bijbel teksten en spreuken aanhalen, verge ten dat God ons ook verantwoordelijk heid heeft gegeven. Als geschreven wordt dat het voor het komende Koninkrijk geen pro bleem is hoe groot een gezin wordt, heeft hij volkomen gelijk. Maar wij hebben ook het leven op aarde naar behoren te vervullen en maar niet een onverantwoord aantal kinderen op de wereld te brengen, die we niet naar behoren kunnen opvoeden, en er ons dan afmaken met te zeggen dat net Gods wil is. Voorts wil ik nog opmerken dat al die mensen, die tegen de pil zijn schijnbaar geen oog hebben voor hun naasten. Want voor velen is m.i. de pil een zegen. Denk alleen maar aan gezin nen waar evt. een volgend kind het leven der moeder in gevaar zou kun nen brengen, of een moeder die ei geestelijk niet tegen opgewassen is. Moet het geluk van zo'n gezin dan maar kapot gaan en de liefde, waaruit gemeenschap voortkomt, ook? Zou dat de wil van God zijn? Rotterdam J. Stooker Wel pil (ft) De heer K. Chr. Hoekstein zou ik willen vragen zijn verleden eens de revue te laten passeren om na te gaan of hij nooit eigenhandig heeft ingegre pen om tot hoger „sociaal en finan cieel" welzijn te komen. Het beeld de bedelaar is ook misgegrepen, want er zijn echt geen ouders die om eer achtste, negende of tiende kind bede len. Alle schrijvers over de pil. die hun wijsheid uit de bijbel putten, moeten wel bedenken dat de bijbel geen recep tenboek is. De bijbel proclameert de liefde en de vrucht der liefde kan nimmer ellende zijn, zoals in vele gro te gezinnen, met name onder de zwak ke moeders, het geval is. Overigens is de pil niet de enige „zondaar"; midde len ter beperking van het aantal ge boorten komen sinds mensenheugenis in grote verscheidenheid voor. Den Haag C. Pronk (Over dit onderwerp zijn bij ons nog meer brieven binnengekomen. Wij nen evenwel de discussie nu te moeten beëindigen, temeer omdat geen nit gezichtspunten meer naar voren zijn gekomen. Uit de reeks van ingezonden stukken is gebleken dat er m.b.t. wat de bijbel al of nief over geboortenbe perking zou zeggen hier en daar verschil van mening bestaat. We heb ben daarom over een aantal aangevoer de argumenten, zowel van voor van tegenstanders, een gesprek gehad met dr. B. Rietveld. Zijn visie vindt u elders in dit nummer weergegeven. Redactie) beeld geschapen? Als dat iets bete- kent is het, dat we met Hem meewer ken, mogen meewerken. We mogen de aarde onderwerpen, ook via da wetenschap (de bewustheid), die ze genrijke gevolgen heeft gebracht. Trouwens, Genesis 1 vers 28 is niet de enige opdracht. De, ene opdracht wordt altijd weer gereguleerd, be perkt of uitgebreid door andere. Daar is bijvoorbeeld Romeinen 13 ver» 10i je naaste liefhebben als jezelf «n die naaste geen kwaad doen. Terecht schreef een van de lezer»! er staat toch niet: weest vruchtbaar en zorgt ervoor dat uw vrouw elk jaar zwanger wordt? Inderdaad in elk gezin moet worden nagegaan bij welk aantal kinderen de mogelijk heid van gezinsuitbreiding ophoudt. Dat zal in elk gezin weer ander» blijken te liggen en ook in elk ander land. Ik noem van dat laatste e«n extreem voorbeeld: India, met zijn 510 miljoen mensen, dat altijd op de rand van hongersnood leeft of er overheen gaat. Jaarlijks komen daar 2.000.000 mensen bij. Realiseren we ons deze problematiek eigenlijk wel? Ik wil maar zeggen dat het voor een christen en zijn gezinsvorming heel nadrukkelijk gaat om gehoorzaam heid aan God (het liefdegebod). Ja maar, zei een andere lezer, gebed en Godsvertrouwen geven toch een rijkdom, waarbij de pil als schril le armoe afsteekt? En hij verwees naar de tekstwoorden: Weest in geen ding bezorgd, want God zorgt voor u. De bedoeling is juist. Niet echter de conclusie. Want we mogen maar niet passief zijn en vergeten, dat we verantwoordelijk blijven. Als God voor ons zorgt, ook door ons de pil te geven, dan mogen we deze niet afwij zen. maar dienen we die pil op de juiste wijze en met verantwoordelijk heidsbesef te gebruiken. Mag ik dat eens duidelijk maken met ons dagelijks brood? Eten en drinken zijn een gave van God. We moeten erom bidden. In het Onze Va der heeft de Here Jezus er zelfs om gebeden. Maar dat eten en drinken komen niet vanzelf. We moeten er hard voor werken (Wie niet werkt, zal ook niet eten, staat in 2 Thessalonicenzen 3 vers 10). Verder betekent het niet, dat we maar raak moeten eten. We dienen dat bewust te doen. Want Gods zorg gaat via de verantwoorde lijkheid van ons, mensen, die Hij daartoe bekwaam heeft gemaakt. Dan over het doden van de vrucht met een verwijziging naar: Gij zult niet doodslaan (Exodus 20 „ver* 13). u Een hardnekkig misverstand. Er wordt helemaal geen beginnend menselijk wezen gedood door de pil, omdat zaad en eicel niet bij elkaar komen. Bovendien worden zelfs bij de meest royale voortplanting maar een paar van de talloze zaadcellen gebruikt, hetgeen toch moeilijk al» een massaal sterven kan worden beschouwd. Er zijn nog een aantal dingen ge noemd. die met de zaak waar het hier om gaat echt niets te maken hebben. Ik noem een geval, Onan (Ge nesis 38), dat wel zeer vaak naar voren werd gebracht. Waarom wordt deze man gestraft? Omdat hij niet overeenkomstig de wet zijn broeder aan een erfgenaam wilde helpen. Maar dat heeft niets te maken met beperking van het aantal kinderen in een twintigste-eeuws eigen gezin. Psalm 127 is ook nog in het ge ding gebracht en met name de zinsne de: Zie, zonen zijn een erfdeel des Heren, een beloning is de vrucht van de schoot. Misschien heeft de man die dit schreef zelf wel vier gezonde boys, zoals ik. Maar hoort daar niet bij, dat zijn vrouw ze 'hem heeft moeten schenken, zoals men dat vroeger zo treffend kon zeggen? Gave Welnu, ook dat hoort bij de gave van God. Als Hij geen kracht geeft voor twaalf kinderen, dan moet ik er geen twaalf willen hebben onder het motto „een erfdeel des Heren." Waar om niet? Omdat ik dan tegen zijn gebod in ga door loefdeloos met mijn vrouw te handelen. In dezelfde psalm staat ook dat God het is die de stad bewaakt en dat Hij het is, die het huis bouwt. In bovenstaande redeneertrant voort gaande zou dit betekenen dat er maar géén wachters op de muren moeten staan (want God zal waken) en kunnen we alle bouwvakkers wel naar huis sturen, omdat God het hui» bouwt. Nogmaals: Zijn zorg gaat via ons, mensen. Daar gaat het om. Wie dat niet wil onderkennen is bepaald on bijbels bezig en in wezen niet zo vroom als hij te goeder trouw kan menen. OPEN BRTEF AAN HOMOFIELEN AMSTERDAM De Amsterdamse politie is bij haar pogingen de ware gang van zaken omtrent de dood van de kantoorbediende Albert Souman die gewurgd in zijn woning werd ge vonden. te achterhalen, tot een unie ke stap overgegaan. Zij heeft zaterdag een open brief gericht aan alle homofielen in Amsterdam, en daarbij de medewer king verkregen van de Nederlands» vereniging van homofielen, de COC. In de brief, die was opgehangen in een dertigtal ontmoetingsplaatsen van homofielen in de hoofdstad, roept de commissaris van politie, Th. C. J. Sanders, op tot het geven van alle inlichtingen. In de brief wordt onder andere ge zegd dat „steeds vaker homofielen h>2t slachtoffer van misdadige lieden zijn", en dat de commissaris de over tuiging heeft dat velen uit angst niet» durven te vertellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6