FRONTALE BOTSING EIST TWEE DODEN VERKEER BIJ BUNNIK UREN GESTREMD Spel van waarheid en schijn boeiend gegeven Besmetting kippevlees viel mee TV-VERSLAG DOOPDIENST EENVOUDIG Haagse Comedie met Pirandello NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER 196? yOOR het eerst van lijn leven onderging prins Willem- Alexander zij het dan nog onbewust het vertoon, waarmee hij nog veelvuldig in zijn leven zal worden geconfron teerd: het presenteer het geweer van de opgestelde militairen, die voor Hui6 ten Bosch post hadden gevat. Belangstellenden hadden geluk, want dank zij het zachte weer kon het prinsje frank en vrij getoond worden: een flinke boy, die een rustige indruk maakte. Het Prinsje vertoonde ook niet de minste tekenen van on rust, toen de dopende hand van dominee Kater zich boven zijn hoofdje uitstrekte. Integendeel, het leek of Willem-Alexander met de ogen aandachtig volgde wat er allemaal om hem heen gebeurde. Al zullen de vertrouwde figuren van zijn vader en moeder in zijn onmiddellijke omgeving hem ongetwijfeld op zijn gemak hebben gesteld. Na de doop werd deze officiële foto van prins Willem- Alexander. zijn ouders, zijn grootouders en zijn doopgetuigen gemaakt, door de hoffotograaf Max Koot. De opname kwam tot stand in Huis ten Bosch. Op deze foto ziet men van links naar rechts op de eerste rij eerst grootmoeder Gösta von Amsberg von dem Bussche Had- denhausen. moeder van prins Claus. Vervolgens koningin Juliana, prinses Beatrix met prins Willem-Alexander. en over grootmoeder Armgard von Lippe Biesterfeld, Naast haar (met grote hoed) prinses Margrethe van Denemarken en als laatste in deze eerste rij mevrouw M. A. E. del Court van Krimpen jonkvrouwe Van Loon. Tweede rij van links naar rechts: oud-minister-president dr. J. Zijlstra. prins Bernhard (wiens knevel bij goed beschouwen al duidelijk is te zien), prins Claus en ten slotte graaf Ferdi nand von Bismarck. Eenvoudig is het voorzichtigste woord dat wij kunnen gebruiken bij de beoordeling van het beeldverslag dat zaterdag werd gemaakt in de Haagse Grote Kerk. De NTS bepaalde zich sterk bij de plechtigheid van de doop van prins Willem-Alexander en de pre. dlkatie. De binnenkomst van het prinsje en de toediening van de doop kwamen prachtig in beeld en wie toekeek moet wel diep vertederd zijn geweest door de baby. die geen spiertje vertrok en niet in het minst verontrust werd door de (heel mooi) zingende kinderen om zich heen. Tijdens vraagstelling en predikatie werden er volop beelden gemaakt van ds. Kater, maar verder dwaalden de niet te best opgestelde camera's nog al doelloos door het kerkgebouw. Men kreeg een enkele keer het prinse lijk paar of de koningin van terzijde genomen, in het beeld, maar wie hoop te meer van de koninklijke familie en haar gasten te zullen zien, moest wach ten 5p niet meer dan een glimp bij het verlaten van het kerkgebouw. Dat moet voor vele kijkers teleurstellend zijn ge weest. In feite echter hadden de regisseurs gelijk door de aandaent niet van de plechtigheid af te leiden: daarvoor is veel te zeggen. Wij mogen het ook prij zen, dat wij ditmaal niet'to veel com mentaar kregen te horen. De goed-voor- bereide gesproken begeleiding werd door Jan van Hillo overgenomen van de plotseling ziek geworden Henk Tee uw. Kijkend Nederland mocht een ogen blik delen in het stralende geluk van de jonge moeder Beatrix, die terecht trots was op de waardigheid, waarmee haar zoon zich bij zijn eerste entree in het openbare leven, onbewust bekeken door iniljoenen ogen, gedroeg. T*j oe verbiedt geweld tegen ambassades TOKIO HONGKONG De Chi nese premier Tsjoe En lai zou een verbod hebben uitgevaardigd tegen gewelddadige betogingen tegen bui tenlandse vestigingen in Peking. Een Japanse correspondent meldt dat het verbod voortvloeit uit ernsti ge kritiek van het centrale comité van de communistische partij op de aanval op de Britse legatie. In Kanton wordt nog steeds zwaar gevochten. Tegenstanders van Mao hebben een kanonneerboot en grote voorraden munitie veroverd. Er zou den minstens drie divisies Peking-ge- zinde troepen naar Kanton zijn gestuurd. Bij een serie bomaanslagen in Hongkong is gisteren een man ge dood. Er werden tenminste 25 mensen gewond. De Amerikaanse filmster James Dunn is gisteren op 61-jarige leef tijd, na een langdurige ziekte te San ta Monica overleden. Dunn kreeg vooral bekendheid door de film „A tree grows in Brooklyn". HEERENVEEN Een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg 32 te Heerenveen, heeft aan twee inzittenden van een van de auto's het leven gekost. De slachtoffers zijn de 32-jarige beroepssergeant T. R. uit Buiten post, die later op de avond in het ziekenhuis van Heerenveen is over leden, en zijn 32-jarige echtgenote, die op slag werd gedood. Van de inzittenden van de andere auto is niemand levensgevaarlijk gewond. HEEZE De 67-jarige wielrij der P. de Greef uit Geldrop is zondagavond op de Kreijlseweg te Heeze aangereden door een perso nenauto en op slag gedood. GIETERVEEN Zondagmiddag is op de zogenaamde Bonnerdijk te Gieterveen (Drenthe) de 37-jarige landbouwer E. Voelman met zijn auto tegen een boom gebotst en op slag gedood. DIEPENVEEN De 32-jarige chauffeur H. W. Westerbeek uit Die penveen is in de nacht van zaterdag op zondag om een uur overreden door de auto van zijn vriend. De heer Westerbeek kwam tussen de bomen vandaan en stak de weg over, zonder op de auto te letten. De man werd vervoerd naar het, ziekenhuis waar hij later overleed. MAARTENSDIJK Op de Ko ningin Wilhelminaweg in Maartens dijk is in de nacht van zaterdag op zondag de 40-jarige W. H. Vis uit Utrecht met zijn bromfiets door een personenauto gegrepen, toen hij de weg wilde oversteken. De man is ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht, waar hij gistermorgen overleed. YERSEKE De 54-jarige heer D. Verschure uit' Yerseke is zater dagmorgen in het ziekenhuis te Goes overleden. Hij was vrijdagavond, toen hij te voet de Kaistraat in Yer seke wilde oversteken, aangereden door een bromfiets. STAPHORST De twintigjarige grondwerker Jan Drogt uit IJlhorst (gem. Staphorst) is zaterdagavond om het leven gekomen na in Stap horst met een auto uit een bocht tegen een boom te zijn gevlogen. De jongeman overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Zwolle. Confectiefabriek staakt produktie ENSCHEDE De Beiier Confectie fabriek Dijks te Enschede en Losser heeft besloten over enkele weken de produktie te staken. Verwacht wordt dat de ruim 40 personeelsleden, voor het grootste deel modinettes, elders kunnen wor den ondergebracht. De fabriek kan onmogelijk de felle concurrentie het hoofd bieden, aldus de directie BUNNIK Een te hoog geladen vrachtauto van de transportonder neming Van der Ent uit Rotterdam is vanmorgen om kwart voor vijf bij Bunnik tegen een voetbrug over rijksweg 12 gereden. Het is vandaag rond Utrecht nog drukker dan nor maal in verband met de opening van de najaarsbeurs. De chauffeur, de 22-jarige Frans Verheij, zei dat hij in Rotterdam een staalpers had geladen die was be stemd voor een tentoonstelling in Hannover. Kraanwagens zijn uren koortsach tig bezig geweest de betonnen- en stalen wrakstukken van de brug en de vernielde staalpers van de weg te halen. Er deden zich bij de bot sing geen persoonlijke ongelukken voor. ANJUM De zeventienjarige H. Ahlen uit Emmen is zaterdagavond op de bromfiets van zijn vriend tegen een boom gereden en omge komen. De eigenaar, die achterop zat, werd gewond. De berijder overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Dok- kum. ZIJPE (NH) De 21-jarige ser geant-adelborst der mariniers C. H. van Harderwijk, is de afgelopen nacht bij een botsing in Zijpe (NH) op de rijksweg tussen Alkmaar en Den Helder om het leven gekomen. Een andere adelborst die met de heer Van Harderwijk meereed, werd licht gewond. Tsjechisch verzet tegen „ketterjacht" (Van onze kunstredactie) LONDEN In de Sunday Times is een manifest gepubliceerd, waarin Tsjechische geleerden en kunstenaars een beroep doen op de wereldopinie voor morele steun in hun strijd tegen de cersuur en ..ketterjacht" in hun Achter dit naar het Westen gesmok kelde manifest zouden 183 auteurs, 69 beeldende kunstenaars, 21 filmers en televisiemensen en 562 geleerden staan. Hun namen zijn in het Lon- dense blad niet gepubliceerd om het risico van vergeldingsmaatregelen niet te vergroten. De Tsjechen verwijten de communis- t'.sche partij in hun land „een duide- lijk fascistische ketterjacht te hebben I ontketend en terreurmethoden te ge- j bruiken tegen schrijvers". President Novotny van Tsjecho-Slowa- kije heeft gewaarschuwd dat de com- muni.stische partij het verspreiden van voor het socialisme schadelijke meningen niet zal dulden. ORANJE O KALENDER BESTELBON "Hoort, zegt het voort": De verrassend mooie Oranjekalender 1968 j van Pro Juventute - een woo.pi,.»i feest van kleuren - I,968 verschijnt in de loop van |'Q «Sm™SLa™"" j de volgende maand. Ten bate van kinderen, die extra zorg hard nodig hebben. Sieraad en weldaad. I (aantal) (Enge geheel 070? in kleuren 'POSTGIRO 51 7400 l I Kalenderactie I I PRO JUVENTUTE i I Postbus 7101 - Amsterdam-9 - jJTel. (020) 79 09 49 K Opplakken op briefkaart of in gesloten envelop verzenden DEN HAAG De Haagsche Comedie is zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg het nieuwe seizoen ingegaan met Luigi Pirandello's „Zo is het (of zo lijkt het)", dit ter gelegenheid van het feit dat deze observator van schijn en werkelijkheid op 28 augustus 100 jaar geleden werd geboren. Het is een zij het dan geen indrukwekkende toch zeer boeiende en belangwekkende voorstelling geworden, waarin weer eens is gebleken dat eeuwenoude problemen als het contrast tussen schijn en werkelijkheid en destructieve achterklap en bu- rengeroddel nog steeds onze belangstelling kunnen wekken. Vijftig jaar geleden schreef Pirandello „Zo is het (of zo lijkt het)". Hij deed dit van de visie van een toeschouwer uit over zijn eigen problemen. Voor hem de enige manier om zonder emotioneel geraakt te worden, op zoek te gaan naar de oplossing, c.q. waar heid. Een eenzame en kille benadering dus. waarin lief en leven van de hoofd personen sterk ondergeschikt wordt ge maakt aan de gedachte. „Zo is het (of zo lijkt het»" wekt nauwelijks ontroe ring. Wèl nieuwsgierigheid naar de op lossing, die, naar concrete begrippen, niet wordt gevonden. Het stuk heeft aan de ene kant de ambtenaar Ponza en zijn schoonmoeder Het was met een schok dat ik het me realiseerde, zaterdagochtend daar kwam, maar in de Grote Kerk. Het 5e geslacht voorkwam van ons vorstenhuis, moest ik journaliste beschrijven. de koninklijke familie langs snelle fluistering „De Koningin als slaapt..." Geluidloos was lijk Doornat, bibberend kwam ik op Beatrix chocolade schenkend op het Kerstfeest in de Koninklijke Stallen, prinses Irene de eerste steen metse lend van de Nederlandse kerk in het gedoe dat Austin Friars te Londen, prinses Vijf geslachten. Het was de bij het schutten hoort en dan einde- Margriet de eerste steen leggend van de Canadese ambassade in Den Haag, de doop van prinses Christi na. Het schrikwekkende ongeluk op het Lange Voorhout toen de paar den van de crème caleche op hol sloegen en het gebaar van prinses Beatrix, die om elk van haar beide zusjes een arm sloeg en zo terug liep naar het paleis, waar prins Bernhard, grauw van schrik, op het bordes hen tegemoet kwam. Nu het kind, dat de kerk in gedra gen werd. Wie van alle achttienhonderd gasten zaterdag de meeste eer en aandacht is geschonken? Dat was aan de vier meisjes uit beade mingscentra. Vlak langs hen eerst zuster Swellengrebel, de dopeling zo houdend, dat ze het gezichtje goed konden zien. Later bij het vertrek van de Koninklijke familie, hield ie der de pas in, extra knikjes van prinses Beatrix, een aarzelen van de Koningin als wilde ze wel een woord tegen de meisjes zeggen. Een Oranje-herinnering zorgvul dig gevoegd bij de vele. onze Koning zal zijn. De eerste maal, dat ik werd uit gestuurd om over koningin Wilhelmi- na te schrijven, was op een au gustusmorgen in 1934. Het goot en... het was des morgens om vijf uur. Koningin en prinses Juliana had den een reis gemaakt naar Noorwe gen en de Tanimbar. het schip van de Maatschappij Nederland waar mee de reis gemaakt was, kwam aan in de sluizen van IJmuiden. Wat autoriteiten stonden op de ka de en een paar bewoners van het Sluiseiland waren komen aanlopen. Vijf geslachten het redactiebureau: „Nik*., niks..." „Geen Koningin?" riep men. „Jawel, maar niemand te zien en niemand, die juichte; alles moest stil zijn...." „Een halve kolom, en vlug..." Ki de b Koningin Juliana heeft mij in op- schip is perste verbazing gebracht, toen zij rumoerige gebeurtenis, op de derde dinsdag van september 1948 onverwacht 's morgens een be zoek bracht aan de tentoonstelling Het binnenlopen altijd Mannen schreeuwen, commando' klinken, kettingen ratelen. eem agent salueerde en de pluk klaar om „hoera" te roepen, want dat deed je als iemand één uur reed zij in de Gouden Koets naar de Ridderzaal. Dan de vier Prinsessen. Prinses mevrouw Vrola met als middelpunt haar vermeende dochter, die tevens zijn vermeende vrouw is. Beiden zijn een ramp te boven gekomen en denken van elkaar dat zij krankzinnig zijn. Hun grote wederzijdse liefde brengt hen er echter toe de moeilijkste rol op zich te nemen, deze te spelen zoals de ander hem graag ziet en op die manier de harde waarheid voor elkaar verborgen te houden. Want, menen zij. schijn is in dit geval barmhartiger dan de werkelijkheid en waarom dan niet aan de schijn vast te houden? Aan de andere kant staat de bevol king van een provinciestad, waar Ponza een nieuwe baan heeft gevonden. Het huiselijk leven van Ponza en mevrouw Vrola wekt in hoge mate de nieuws gierigheid van deze mensen waar halen ze de tijd vandaan? en zij zijn dan ook vastbesloten achter de waarheid, c.q. de oplossing te komen. Men gaat tot het uiterste: een con frontatie met Ponza, mevrouw Vrola en de vermeende dochter-vrouw. Maar een oplossing wordt niet gevonden. De vraag blijft: „Is zij nou zijn vrouw en niet haar dochter of is zij wel haar dochter en zijn tweede vrouw?" Een concreet probleempje dat het moet af leggen tegen de welbewuste handha ving van schijn door de dochter-vrouw zelf. De nieuwsgierigen zijn dus niets opgeschoten. Wèl hebben zij het gezin netje onherstelbaar onheil berokkend, door dingen in het daglicht te zetten, die beter verborgen konden blijven. Nog maals: geen oplossing van het nuchtere probleem. Maar toch een oplossing: leef met de schijn, wanneer het barmhartiger is de werkelijkheid niet te weten. Voor velen echter een onbevredigend iets. Doorborduren praktisch geen enkele figuur aan diepe inhoud kan worden gegeven, al is dat Ida Wasserman in de rol van mevrouw Vrola grotendeels gelukt. De stadsbevolking bestaat uit typetjes onder meer kostelijke rollen van Do van Stek. Georgette Hagendoorn, An nie Leenders en Kees Coolen en al leen Ko van Dijk als Ponza en zoals gezegd Ida Wasserman kregen de kans hun rollen wat duidelijker ge stalte te geven. Ook die kans kreeg Eric van Ingen als de observator Lam- berto, een koele, geamuseerde buiten staander, die met interesse het gekra keel om hem heen volgt, het vuurtje af en toe nog wat opstookt en om de verwarring nog groter te maken, van tijd tot tijd vraagt: „En, wat is nu de waarheid", hoewel de concrete oplos sing hem in feite niets kan schelen. Hecht Onder regie van Joris Diels en Wim van Rooij is „Zo is het (of zo lijkt het)" een hecht en degelijk opgezet stuk ge worden met een juiste waardebepaling van de verscheidene figuren en speels heid wanneer deze op zijn plaats is. Er waren voorts nog plezierige ty peringen van Anne-Marie Heyligers, Nanni Vermeer. Jan Veelo, Leo de Hartogh. Louis Borel. Dolf de Vries, Jan Grefe. Reinier Heidemann. Maria Stiegelis, Jos Hendriks en Anne Oost- De geestige kostuums waren van Harry Wich, die tevens het wel gemak kelijk bespeelbare, maar volgens mij uit de toon vallende décor had ont worpen. Al met al, geen grootse voor stelling, maar wel een zeer interes sante en boeiende. En dat is ook heel wat waard. Chris Emous. DEN HAAG De bevolking van West-Duitsland werd zater dag om het uur per radio ge waarschuwd tegen het eten van uit Nederland afkomstige nekken en bekken van kippen. De alarmerende berichten von den hun oorzaak in een onderzoek in Dortmund, waarbij salmonel la-bacteriën waren ontdekt, die paratyfus kunnen veroorzaken. In de hele bondsrepubliek werden levensmiddelenzaken direct gecon troleerd, maar spoedig bleek dat het om een vrij onschuldig geval ging. De autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid kwamen er toen achter dat de twee a drie ton delen van kippen waarom het ging, al op 16 mei waren ingevoerd, en daarna verder waren verkocht aan detail listen. Ziekteverwekkers werden, bij steekproeven op resten van de leve rantie, tot nu toe alleen gevonden in een levensmiddelenzcak te Alten- kirchen en bij de importeur in Keu len. Een woordvoerder van het minis terie van landbouw van de deelstaat Noordrijn-Westfalen zei zaterdag dat het grootste deel van de partij wel al zal zijn opgegeten. In een kinderziekenhuis in de Beierse plaats Bad Wiessee is een kind gestorven aan acute-salmonella- infectie. Zeventien kinderen, die deze gevaarlijke ziekte opliepen, zijn aan de beterende hand. De Westduitse gezondheidsdienst te Miesbach deelde mee niet te ge loven dat er verband bestaat tussen de infectie en het uit Nederland af komstige besmette kippevlees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5