Burger-kandidaat Dzoe: fraude in gehele land KUSJE VAN MOEDER Zweeds verkeer ging vlot naar rechts Suikerzieke jongen (11) gevonden Van Thieu en Ky winnen in Zuid-Vietnam NIET MEER BOTSINGEN REGEN Ilse Koch (de heks van Buchenwald) overleden weekend-systeem Nasser drukt komplot officieren de kop in Manêuf I wpftwiiV'i 19ÖT- 48»t» CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Rotlerd ammrr Dagblad 'Mg M Dwrand Nieuwe Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klaehtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prinses Beatrix kust haar Willem-Alexander, die tijdens de doop- dienst niets van zich heeft laten horen. Misschien heeft de Prinses nog wel even teruggedacht aan die film uit het familie-archief, die haar doop in beeld brengt. Dezelfde grote kerk in Den Haag, de bevende oude stem van de hoogbejaarde hofprediker, ds. Weiter, en het kleine baby- tje Beatrix, dat al maar verontwaardigd bleef huilen Wat een verschil ook met al die jaren geleden. Toen zeer veel goud- geglitter in de kerk. Nu veel meer „gewone" mensen. Toen dat statige binnenbrengen. Nu dat heel simpele: een eenvoudig verpleegstertje met wat zingende kinderen. Juist dut bracht zovelen tot ontroering. Want zijn wij allen niet voor God gelijk: een Koningin zo goed als een huis vrouw; een baby in een flat vierhoog, zo goed als een Prinsje in zijn stille kamer op Drakensteyn? STOCKHOLM In Zweden is men zeer tevreden over het verloop van de omschakeling van het verkeer van links naar rechts. Er zijn 157 ongelukken, alle zonder dodelijke afloop, gemeld, een aantal dat gelijk is nen te rijden als het drie uur zou kwartier had het verkeer zich vastgereden in een onontwarba- knoop van auto's, fietsen, motor fietsen en voetgangers. Duizenden po- Het verkeer in de binnenstad litiemannen op strategische punten van Stockholm zat onmiddellijk aan dat van een normale zon- helemaal vast toen daar om drie dag in september. Om zes uur gistermorgen is in het gehele land, met uitzon dering van de steden, met rechts houden begonnen. In de grote steden is gewacht tot na de middag. uur het rijverbod werd opgeheven. Vele Zweden hadden uitstapjes naar de steden gemaakt om eens te zien hoe de stad er in spiegel beeld uit zou zien. De verkeerschaos in Stockholm was bijna niet te overzien. Eindeloze rijen auto's verdrongen zich op de toegangswegen, klaar om de stad bin- LEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. Weersverwachting DE BILT In de avo. en nacht enkele opklaringen, morgen overdag zwaar bewolkt, met tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige zuidwes telijke wind. Gematigde temperatu- C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Strandweer Depressieaktiviteit met enkele buien en een krachtige zuidwesten wind. Morgenmiddag of -avond weer een regenfront. Temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Deze eerste dagen van de week onbestendig door een vrij grote depressieaktiviteit. FLEXA - DEALER 't VERFHUIS - RIJN 4S HERENSTR. 37 - 34 Een historische foto voor Zweden: om zes uur gistermorgen was het uur „U" geslagen en staken de weggebruikers over naar de ande re kant van de rijbaan. Deze foto werd genomen in de Kungsgatan (de Koningsstraat) in Stockholm. Gejuich De eerste auto's die Stockholm bin nenreden werden met gejuich be groet door de menigte die zich had verzameld om getuige te zijn van het historische ogenblik. Veel automobilisten weifelden bij het zien van de nieuwe verkeersbor den, niet zeker hoe voor te sorteren, hoe een verkeersplein op te rijden, wel of niet voorrang te verlenen aan het van rechts komende verkeer enz. Stockholm en de rest van het land bereidden zich gisteren overigens voor op de dag van vandaag, de eerste werk- en schooldag met rechtshoudend verkeer. Uit een opiniepeiling, gehouden in de dagen voor de omschakeling, bleek dat 52 procent van alle Zweden tegen het rechtshouden waren ge- Bedreiging Ook gisteren werd nog melding ge maakt van kleine schermutselingen tussen ..links-" en ,.reehts"-gezindrn in de kleine steden. Een van de mensen, belast met de uitvoering van het omsohakelingsproject werd zelfs met de dood bedreigd door een te genstander van het rechtse verkeer. Hij had drie anonieme telefoontjes gehad van iemand die zei: „Ik wil geen rechts verkeer. Ik weet welke weg je neemt naar kantoor, en ik zal je doodschieten." Zweden heeft twee miljoen auto's op acht miljoen inwoners en is het laatste land op het Europese vaste land. dat is overgegaan naar rechtshouden in het verkeer. De omschakeling heeft 40 miljoen gul den gekost en werd uitgevoerd als een grote militaire operatie. Een goede kans krijgt ieder op zijn tijd. maar er partij van te trekken is slechts aan weinigen gegeven. BULWER Overdreven patriottisme op Egyptische kansels pag. Kernmerk QNDANKS een regenach tige zaterdag(morgen) kon het volledige voetbal programma worden afge werkt. De resultaten vindt men op onze sportpagi na's. Naast voetbal, korf bal en ander sportnieuws ook een relaas over de verrassende gang van za ken tijdens de strijd om de wereldtitel voor ama teur-wielrenners, die in de Limburgse heuvels werd uitgevochten. SAIGON Generaal Ngoejen Van Thieu (44) is gisteren gekozen tot president van Zuid-Vietnam. Vice-luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky zal het vice-presidentschap bekleden. Deze twee hoge officieren hebben het land na de staatsgreep van juni 1965 per militair decreet geregeerd. Maar nu staan ze aan het hoofd van de eerste grondwettige regering van Zuid- Vietnam. De grote verrassing van de vrij rustig verlopen ver kiezingen was wel het grote aantal stemmen dat de „open hartige" advocaat Troeong Dinh Dzoe behaalde. Volgens voorlopige uitslagen (de helft van de stemmen was vanmor gen geteld) is hij tweede ge worden achter het duo Van Thieu-Ky. Hij verwierf ruim 20 procent van de stemmen en de militairen 35,8 procent. Tegen aller verwachting in kwam de 64-jarige ex-premier Tran Van Hoeong, die gezien werd als de voornaamste ri vaal van Van Thieu en Ky en ook de belangrijkste burgerkandidaat, verach- teraan. Hij kreeg 8,4 procent van de stemmen, terwijl oud-president Phan Khac Soe met 8,3 procent vierde werd. rotteterdam 8.13. pvea De vijftig-jarige boeddhistische vredeskandidaat Dzoe heeft in de af gelopen maanden de militaire rege ring fel gekritiseerd. Tijdens de ver kiezingscampagne pleitte hij voor snelle beëindiging van de oorlog in Vietnam. En vanmorgen - na het bekendwor- den van zijn grote aanhang - zei hij op een inderhaast belegde perscon ferentie dat bij de verkiezingen in het gehele land fraude was gepleegd. "Ik acht deze regering onwettig en ik aanvaard de verkiezingsuitslag niet Ik zal nooit deel uitmaken van de re gering Van ThieU - Ky." Hij beweerde dat er niet genoeg stembiljetten waren voor de burger stemmers (het leger gaf over het al gemeen zijn steun aan de lyst van de militairen). Ook waren er volgens hem op de stembureaus niet vol doende stembiljetten om alle kandi daten te vertegenwoordigen. Dzoe zal proberen alle „knoeie rijen" te verzamelen en daaruit dan dossiers samen te stellen. Hier voor zal hij contact zoeken met de andere burgerkandidaten. Daarna zal hij zich tot de grond wetgevende vergadering richten met het verzoek de verkiezingen ongeldig te verklaren. „In feite heeft onze lyst gewon nen", aldus Dzoe. „Ons vredespro- gramma heeft suc ces gehad". Naar zijn mening heeft hij de steun gehad van vele aanhan gers van de oud minister van eco nomische zaken, Aoe Troeong Thanh, die zelf niet kandidaat had kunnen staan en die tot een bestand had opgeroepen. VAN THIEU Thanh is beschul digd van neutralis- tische en ook wel pro-communisti sche gezindheid. Dzoe is voorstander van stopzet ting van de bombardementen op Noord-Vietnam en van onderhan delingen met Hanoi en het Natio nale bevrijdingsfront, de politieke organisatie van de Vietcong. „Men moet realistisch zijn", beweerde hij, het bevrjjdingsfront bestaat slechts voor een derde deel uit communisten." De opkomst voor de presidents- (en Senaats-) verkiezingen was gis teren bijzonder groot. Naar schatting kwam bijna 84 procent van de 5,8 miljoen geregistreerde stemgerech tigden op. Aan de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering in september vorig jaar nam 80 pro cent aan de verkiezingen deeL Voor vervolg zie pagina 2 Geopend Koffiedub LE METRO Mandemakersteeg 11 Aartsbisschop wil ruimteonderzoek afremmen I.EEDS. Engeland De angli caanse aartsbisschop van York. dr. F. D. Coggan heefl ren beroep gedaan jp doden bÜ llPvi"P op de Britse geleerden om het ruimte- J D onderzoek af t* remmen. Coggan wil dat het geld besteed wordt aan onder ontwikkelde gebieden. De aartsbisschop leidde een kerk dienst in het kader van de vergade ring van de Britse Vereniging tot be vordering van de wetenschap. Vol gens Coggan heeft het mislukte Ame rikaanse maanschot met de Surveyor IV 280 miljoen gulden gekost; nog maar een klein deel van wat nodig is ruimteprogramma. Gaat de snor weer mode worden Dit vragen wij ons toch wel ern stig af, nu na oud-premier Cals ook prins Bernhard be snord van vakantie terugkeerde. Hij verscheen er vrijdag voor het eerst mee in het openbaar op het jubileumcongres van het Roode Kruis. Zaterdag konden miljoenen Nederlanders „de snor" bewonde ren bij de doop van prins Willem- Al exander. Wellicht vragen vele mannen zich nu in gemoede af of zij nog wel „achter" kunnen blijven Dagen zoek HAARLEM De elfjarige Dirk de Jong, die vrijdagmiddag in Haarlem de ouderlijke woning had verlaten en sedertdien zoek was. is zondagmorgen om half een in het Vondelpark te Am sterdam aangetroffen. De Haarlemse politie ontving zater dagavond bericht dat de jongen in dit park zou zijn gezien. Zij waarschuwde de Amsterdamse politie, die Dirk vond. De jongen is suikerpatiënt en moet daarom iedere morgen een injectie hebben. Omdat hij deze zaterdag niet heeft gehad, is hij voor onderzoek naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam gebracht. De politie kreeg de tip. dankzij tien tallen telefoontjes, na een oproep via de televisie. Inmiddels is vast komen te staan, dat Dirk door het eten van wat appelen en suikerklontjes, bewusteloos heid heeft kunnen voorkomen. Het blijkt voorts dat er geen nadelige ge volgen zijn. Vandaag mocht hij weer naar huis terug. De jongen was helemaal van Haarlem naar Amsterdam gaan lopen. Eerst had hij in Haarlem wat heitjes voor karweitjes verdiend. De nacht van zaterdag op zondag bracht hij in een Amsterdams portiek door. Uit zijn verdere dagprogramma bleek, dat hij nog een rondvaart door de Amster damse havens en grachten had ge maakt. stormen in Engeland LONDEN Drie mensen zijn gis teren om het leven gekomen bij he vige stormen, die de Britse eilan den hebben geteisterd. Er is veel schade langs de kust. De Amsterdamse recherche heeft gisteren bij een boekhandelaar in de I binnenstad een grote hoeveelheid pornografisch materiaal gevonden. De man is na een verhoor voorlopig weer heengezonden. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten FLEX A-DEALER SCH0NEVELD >enaerstr. 71, Oegstgeest. Tel. MlfS KAIRO Het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram heeft bevestigd, dat ex-vice-president en opperbevelhebber van het Egyptische leger, Abdel Hakim Amer, is gearresteerd tezamen met de vroegere minister van defensie, Chams Badrane, en vijftig andere hoge officieren. Volgens het dagblad heeft veldmaarschalk Amer actief deelgenomen aan en samenzwering tegen de regering. De gearresteerde officieren wilden weer op hun oude posten komen. Ze waren na de nederlaag in de Sinai tegen Israël ontslagen. (Zie pagina 2) MÜNCHEN Ilse Koch, de 60-jarige weduwe van de ge wezen commandant van het nazi-concentratiekamp Buchen wald, Walter Koch, heeft zich zaterdag in de vrouwengevange- I nis in Aichach in Beieren op- I gehangen. In 1947 had een geallieerde recht bank haar tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Toen dit vonnis een jaar later tot vier jaar werd ver minderd, stak een storm van veront waardiging op. Er volgde toen een nieuw proces voor een Westduitse rechtbank in 1950. Daarbij verklaarden getuigen, dat Ilse Koch de huid van vermoorde gevangenen had laten gebruiken voor lampekappen en tassen. Vrijheid Zij werd weer tot levenslang ver oordeeld. Herhaaldelijk deed zij po gingen om in vrijheid te worden gesteld. In 1952 verklaarde de Euro pese commissie voor de rechten van de mens zich niet bevoegd om een dergelijk verzoek van haar te behan delen. Vorig jaar september zag het Beierse ministerie van justitie na een nieuw onderzoek geen aanleiding voor gratieverlening. Een maand daarop werd ook een verzoek van haar om pensioen als weduwe van een militair te ontvangen afgewezen. Zij had gesteld, dat haar man, die een dag voor de bezetting van het kamp Buchenwald door de geallieer den door Duitse militairen werd dood geschoten. deel had uitgemaakt van de SS te velde en niet van de „gewo ne" SS die het geallieerde tribunaal in Neurenberg kort na de oorlog als een misdadige organisatie had veroor deeld. Depressies De eens zo gevreesde „heks van Buchenwald" had de laatste jaren herhaaldelijk aan depressies geleden, waarvoor zij verscheidene maanden in een zenuwinrichting bij Miinchen werd behandeld. Zij maakte een eind aan haar leven met behulp van een stuk van een laken. In haar cel werd een afscheidsbrief aan haar 19-jarige zoon Uwe gevonden, op wie zij zeer gesteld was. In deze brief toonde zij zich vertwijfeld over het feit. dat zij er niet op mocht hopen binrwnkort in vrijheid te worden gesteld. „Ik kan niet anders, de dood is voor mij een verlossing", aldus Ilse Koch

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1