MENSEN IN VIETNAM Te vroeg naar Stembus in door oorlog geslagen land McNamara heeft niet gedreigd af te treden rechts ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 In Zweden Kanshebbers Even heeft het er zelfs uitgezien dat de zich tekort gedaan voelende burgerpolitici onder wie ex-pre mier Tran Van Hoeong en ex-presi dent Khac Soek zich gebelgd uit de verkiezingsstrijd zouden terugtrek- De ontwikkelingen van de laatste dagen wijzen er volgens politieke waarnemers op dat Thieu en Ky de grootste kanshebbers zijn. De eerste zou president worden, de andere vi ce-president. Indien dit gebeurt .norgenavond zullen we dit weten blijft Vietnam voorlopig in dezelfde impasse als waarin het zich momenteel bevindt. Noch van Thieu, nog van Ky mag verwacht worden dat zij meer dan formele toenaderingspogingen tot Ha noi zullen doen. De twee verpolitiekte generaals ge nieten alle steun van de Amerikanen. Washington kan zich, gezien de ge volgde „harde lijn", nauwelijks ver oorloven achter meer gematigde Zuid- vietnamese leiders te staan. Vraag Link van Bruggen nam uit Viet nam de exclusieve foto's mee. die op deze pagina zijn afgedrukt. Ze geven een beeld van Zuid zowel als Noord van een volk dus, dat in het dra ma van een burgeroorlog verzeild is geraakt. De platen spreken voor zidhzelf. Als redaktie vragen we ons af wan neer we over onze lijdende mede mensen in het voormalige Indo-China een fotopagina kunnen brengen, waar op niet de gevolgen van een smerige oorlog, maar die van vrede en wel vaart kunnen worden uitgebeeld. Links boven: leden van de Vietcong maken een valkuil door bamboespiezen te plaatsen. Links midden: Op wacht voor Noord- Vietnam. Links onder: Een Amerikaans soldaat helpt een uitgehongerde Vietnamees. De bestaande confessionele partijen in Nederland zijn voor 80 procent „kerkpartijen". Uit de verkiezingsenquête van de VU-politicologen is nog eens ge bleken hoeveel kiezers op de vraag waarom ze KVP, AR of CH stemmen, simpelweg ant woorden met: omdat ik resp. katholiek, gereformeerd, her vormd ben. De kerkelijke bindingen van hun aanhang (en de uitlopers \*an die bindingen in het hele maatschappe lijke organisatiepatroon! vormen nog altijd het belangrijkste deel van het cement dat de christelijke partij en voor instorten behoedt. Iemand als Beernink heeft dat steeds impli ciet onderkend, getuige z'n rea listische opmerking dat de eenheid van AR en CH pas zal komen met de eenwording van hervormd en ge reformeerd. „Niet de mijne'' Meer expliciet heeft prof. Van der Grinten het vorig jaar onder woor den gebracht op de Volkskrant-con ferentie over partijvernieuwing. Hij voelt niets voor „deconfessionali sering". maar evenmin voor één gro te christelijke partij van katholie ken en protestanten. Dit laatste niet, omdat protestanten „uitgaan van een religie, die niet de mijne Is". Prof. Van der Grinten vindt de „eigen sfeer" van elk der confessio nele partijen een sfeer die in de onderscheiden kerken z'n oorsprong heeft en van daaruit z'n politieke en maatschappelijke verbreiding heeft gevonden hun belangrijkste bind middel, belangrijker nog dan het ei gen program. KVP apurt De KVP moet apart blijven voort bestaan ..omdat nog steeds met recht kan worden gesproken in ons land van een katholiek bevol kingsdeel...." Dat heeft „zijn eigen maatschappelijke organisaties, heeft zijn eigen school, het katholieke be volkingsdeel huwt in overwegende mate onder elkaar en sticht katholie ke gezinnen. Aan die bundeling van katholieken in een politieke orga nisatie beantwoordt niet alleen de religieuze werkelijkheid, maar beant woordt ook de maatschaDpelijke werkelijkheid". Het verhaal van prof. Van der Grinten is feitelijk juist en zou door een AR- of CH-man op de situatie in eigen kring kunnen worden toege past, zij het dat hervormden en gere formeerden gelukkig niet hun eigen maatschappelijke organisaties heb ben (de vrijgemaakten niet te na gesproken). Het is alleen geen ver haal, waarmee confessionele partij- leidersv eel kunnen beginnen. Zoethoudert jes Want factoren als kerkelijke bin dingen, ejgen sfeer, sociologisch kli maat e.d. rechtvaardigen op zichzelf natuurlijk niet het bestaan van een confessionele partij. Ze vormen de feitelijke bestaansgrond, niet het ideële bestaansrecht. Als ze verkrui melen (wat in toenemende mate het geval is, vooral in katholieke kring; prof. Van der Grinten ten spijt) en tenslotte geheel verdwijnen, kan daarmee de noodzaak van christe lijke partijvorming niet vervallen zijn. Als het wél zo was, zouden alle recente verhalen over „christelijk ge'nspireerde politiek" en „evange lische radicaliteit" doorzichtige zoet houdertjes voor de goeremeente zijn. Christelijke partijen behoren anno 1967 te vallen of te staan met de pretentie, dat het geloof, de confes sie, het evangelie, één duidelijke po litieke conceptie impliceren, over de zakelijke uitwerking en toepassing waarvan men nog wel enigszins met elkaar van mening kan verschillen, maar niet over de richting. Clubgeest Het evangelie biedt die conceptie, of het biedt die niet. In het laatste geval is christelijke partijvorming zinloos, als men tenminste onder „christelijke partij" meer wil verstaan dan een „partij van christe nen". bijeengehouden door een christelijke clubgeest. Het evangelie 'biedt die conceptie, litieke uitleg vatbaar, of voor hele maal geen. Dat wordt in confessione le kring meer dan ooit beseft. De tijd is voorbij dat men vrede had met christelijke partijprograms, die onder de vlag van het evangelie alle politieke windrichtingen uit konden. Naar die ene, duidelijke evangelisch-politieke conceptie zoeken momenteel de Achttien, terwijl de christen-radicalen haar al gevonden menen te hebben. Als die twee groepen elkaar niet vinden, dreigt het ontstaan van twee confessionele blokken: elk met een evange- lisch-geïnspireerde conceptie. Zo'n tegenstelling maakt het politiek confessionalisme, zoniet het Christendom, tot een enorme aanfluiting. En dat is dan het begin van het einde van de christelijke partijvorming an sich. Hoe verder? TY/'ELKE kans is er dat de ver kiezingen van morgen in Zuid- Vietnam werkelijk een keerpunt in de oorlog zullen zijn? Want aldus ziet vooral Johnson het toch. De in vrijheid gekozen burgerregering, die de aanwezigheid van de Ameri kanen al of niet noodzakelijk vindt. De generaals zullen waarschijnlijk gekozen worden. Is dat vreemd in een door militairen beheerst land? Sommigen zullen zeggen, dat de verkiezing een farce, anderen dat het een „opgelegde" zaak was. Maar de verkiezing blijft een feit. Zuid-Vietnam heeft dan zijn ge kozen regering en er verandert niets. Zelfs al zou „president" Thieu willen onderhandelen met Hanoi, dan nog blijft het oorlog. Want veel van de generaals, waar onder Thieu, zijn in Hanoi „persona non grata". Ho Tsji Minh blijft een verzetsheld, terwijl Thieu aan de zijde van koloniale Franse troepen meestreed. Wilde de Gaulle soms met de Vichy-regering van Pétain onderhandelen? Verkiezing van burgerkandidaten is ook nog geen garantie voor een ver gelijk met het noorden. De kansen op overleg worden wel groter. Want hoewel de burgerregeerder met pre cies dezelfde problemen te maken krijgt als de generaals, hij weet, dat de bevolking hem haar vertrouwen heeft geschonken omdat zij de oor log moe is. Als dat zo is, dient de Amerikaan zich weer af te vragen: moet ik wel vechten voor de vrijheid van een volk, dat die vrijheid zelf niet wil als ze in bloed gedrenkt is? De mogelijkheid bestaat zelfs, dat een burgerregering de Amerikanen verzoekt te verdwijnen. Dat schept, afgezien van het feit dat vrede in Vietnam grijpbaar wordt, weer een nieuw probleem waarop Amerika een juist antwoord moet vinden: terreur kan het winnen van goede bedoelingen (van de VS). Is het in deze situatie strategisch nog mogelijk het opdringend com. munisme tegen te houden in lan den. waar vrijheid en democratie begrippen zijn die niet in de sneN kookpan gaargestoomd kunnen wor den? "JI/TORGEN worden in Vietnam de presidentsverkiezingen gehouden. Terwijl het oorlogs geweld onverminderd doorgaat, zullen enkele miljoenen mensen ter stembus gaan, althans in die gebieden, die niet alleen in naam, maar ook in werkelijk heid onder de macht en de con trole van Saigon staan. Er zijn twaalf kandidaten, die naar de funktie van staatshoofd dingen. Onder hen zijn twee militairen: de huidige president, generaal Nguyen Van Thieu, en de huidige premier, generaal Nguyen Cao Ky. De afgelopen wek-2n is er nogal wat rumoer geweest over privileges, die Thieu en Ky boven de burgerkandida ten genoten. De laatsten waren tij dens hun verkiezingscampagne totaal afhankelijk van militaire bescher ming en transport, welke door„de con currentie" beschikbaar moesten wor den gesteld. Minister De Block: Steun scheepsbouw voldoende Johnson: geen geschil over Vietnam Bromfietser gaf geen voorrang OOSTFLAKKEE Een botsing tussen een bromfiets en een vracht- auto op het kruispunt Bommelse- dljk-provinciale weg-47 in de ge meente Oostflakkee. heeft gister avond het leven gekost aan de zestienjarige F. C. van der Mader uit Oostflakkee-Achthuizen. De jongen verleende geen voorrang aan de vrachtauto. Hij overleed ter plaatse. TERNAART Een achteruitrijden de bestelauto heeft gisteren de drieja rige Gerda van der Woude uit Dok- j kum overreden. Het meisje was op slag dood. Zij wandelde met haar 1 grootvader door de straten van Ter- naart, gemeente Westdongeradeel. ENKHUIZEN De driejarige Ina Roos uit Enkhuizen is gisteren met haar fietsje op onverklaarbare wijze onder een wiel van een vuilnisauto gekomen. Zij overleed ter plaatse. De grote ontreddering na een aanval op een Amerikaanse basis. APELDOORN De 23-jarige J. Kooyman uit Apeldoorn is gisteren in het St.Lidwinaziekenhuis in Apel doorn overleden aan de verwondin gen, die hij donderdag bij een auto- I botsing op de Oude Beekbergerweg I had opgelopen. WYCHEN De 43-jarige H. Kling uit Wychen is gisteren bij een ver keersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij kwam met zijn bromfiets op een kruispunt in botsing met een achttienjarige motor rijder, die daarbij ernstige verwondin gen opliep. Een patrouille dringt de rimboe binnen. De president erkende dat er soms zekere verschillen in zienswijze zijn tussen de „burgers" en de „militai ren", maar dat deze in het algemeen van ondergeschikte aard zijn en vaak overdreven. Onzinnig99 Johnson legde er de nadruk op dat hij, McNamara en minister Rusk van buitenlandse zaken dezelfde opvattin gen huldigen. Het gerucht dat McNa mara zou hebben gedreigd met aftre den, noemde hij „het belachelijkste en onzinnigste bericht' uit zijn presi dentiële ambtsperiode. Omdat sommige hoge militairen in het openbaar hebben aangedrongen op uitbreiding van de bombardemen ten, terwijl McNamara zegt dat hier van de uitwerking maar beperkt zal zijn leek de regering duidelijk ver deeld, aldus Johnson. Mansfield Mike Mansfield, leider van de De mocratische Senaatsfractie, heeft zich gisteren tegenover het standpunt ge plaatst van de sub-commissie van de Senaat, dat luchtaanvallen op de Noordvietnamese havenstad Hai phong de oorlog zullen bekorten. Mansfield is het met McNamara eens, dat de uitwerking van de bombarde menten maar beperkt zou zijn. Op een bijzondere vergadering van het Zuidvietnamese bevrij dingsfront (de politieke afdeling van de Vietcong) midden augustus in „een van de bevrijde gebieden in Zuid-Vietnam", heeft de organisatie er bij de Vietcong op aangedrongen, zijn activiteiten op te voeren, aldus meldt Radio Hanoi. DETROIT De machtige Amen- I kaanse bond van arbeiders in de au to-industrie zal een staking uitroepen bij de Ford-fabrieken, als er voor woensdag middernacht geen nieuwe arbeidsovereenkomst is gesloten. STOCKHOLM Twee dagen voor de omschakeling van het verkeer in Zweden van links naar rechts is het eerste dodelijke slachtoffer gevallen. Het was een wielrijder die meende, dat het rijden aan de rechterkant van de weg reeds van kracht was. Hij werd door een links rijdende au- ïo gegrepen. Er zijn al meer ongelukken ge weest door te vroeg overgaan op rechts venkeer, meestal door bejaar den. Men meent in Zweden, dat dit soort ongelukken niet te vermijden zijn en ook wel waren voorzien. Het verdriet van een vader. Onder: Noordvietnamezen ontmantelen een buitgemaakte Amerikaanse tank. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren met klem een bericht tegengesproken, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Robert McNamara, zou hebben gedreigd af te treden wegens een geschil over het bombarderen van Noord-Vletnam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9