DOMINEE HEGEMAN DOET OOK HUISBEZOEK PER VLIEGTUIG Weekagenda In Amerika zijn wij niet zo formeel tegenover elkaar 25.75 Lesauto botst op zandauto GROFVUIL- OPHAALDIENST. MEUVE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 19(57 Zaterdag (2 september) Gehoorzaal, 2 tot 5 en 7 tot 11 uur: show firma Langezaal, meubels, huis houdelijke artikelen, radio, televisie en yerwarming. Boerderij Van der Krogt, Vlietweg Leiden, 10.30 tot 6 uur: volkstuinders- yereniging Roomburg, tentoonstelling yan bloemen, groenten en fruit Afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver eniging: excursie naar Oostvoorne. DEN HAAG Nieuwe Kerk. 8 uur: orgelconcert Wim van Beek, met Anner Bijlsma cello. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". DELFT Markt, 9 uur: Taptoe Delft (slot). Zondag (3 sept.) Gehoorzaal, 10.30 uur: experimenteel kerkewerk Hervormde Gemeente, ge sprek met hoofden sociale dienst Leiden, personeelschef (tevens diaken), vak bondsbestuurder en echtpaar zonder sociale functie. Maandag (4 september) Stadhuis, 7.30 uur: gemeenteraadsverga dering. Dinsdag (5 september) Zaal Petrakerk, Surinamestraat. 8 uur: afd. Noord Christen-vrouwenbond, J. G. Wittpen A dam over reddingmaatschap pij (met film) Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Malcolm Frager, Woensdag (6 september) Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avondge- LEIDEN Voor het tweede kopje thee had ik hedankl maar ik dronk enkele minuten later zonder erg het twee de kopje van ds. Hegeman zelf leeg. Ik merkte het door dat er geen suiker in zat. De moed onthrak me, de laatste twee slokken de dominee alsnog aan te bieden. Hij zat er met pretogen naar te kijken en gaf een amusante wending aan het pijnlijke moment door, langs mij heen, z'n broer te zeggen dat de sfeer van onze ontmoeting al behoorlijk ongedwongen Amerikaans begon te worden. „Ja, ziet u". verklaarde deze, „in Amerika zijn wij niet zo formeel te genover elkaar. Daar komt het wel meer voor dat je uit bed. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. SCHEVENINGEN Oude Kerk, Kei zerstraat, 8 uur: orgelconcert Sander van Marion, m.m.v. Adri van der Knaap, trompet. Donderdag (7 september) DELFT Oude Kerk, 8 uur: orgelcon cert Johan C. Lemckert. Vrijdag 8 september) Pieterskerk. 8.15 uur: orgelconcert Jo- lan van Dommele Arnhem), m.m.v. Bouw Lemkès en Jeanne Vos. vioolduo. DEN HAAG Kloosterkerk. 1 uur: orgelconcert Bernard Renooy, SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Theo Olof. viool. Zaterdag 9 september) Schouwburg. 8 uur: Hoofdstad-Operet te met „Wiener Blut". L.H.J.-gebouw Levendaal 101: ope ningsfeest midden- en ouderensociëteit. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Zo is het of zo lijkt bet". DEN HAAG Diligentia, 2.15 uur: Arena met „Ploeft": 8.15 uur: cabaret Adam en Eva, van Fiet en Frans Koster, met „Tussen tafel in bed". DEN HAAG Houtrusthallen, 8.15 uur: Limburgs Symfonie-orkest, met Mar git Schram en Rudolf Schock. „Ein Abend in Wien". Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Van Dries»m. Mare 110. tel. 20406. Op zaterdag 2 september is in Leiden, 's morgens van 8 tot 12 uur, voor spoe deisende gevallen bovendien geopend: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 3 september gesloten van 8 uur tot 24 Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen huisarts raadplegen. Daarna de dokterste lefoon bellen, 5 maal 2. Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4 Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Our man Flint (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Fu-Manchu (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Finale in Berlijn (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Viking koningin (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): B1ow-ud (18 jaar) Trianon (2 en 8 uur): The sound of music (alle leeftijden). Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen uu op de volgende tijder geopend Lindestraai lb maanoat gesiotei dinsdag u11.15 u en 1330—17 15 u. woensdag gesloten donderoag 13.39- 18.15 u nidag 9—11.15 u eD 13 30—18 4.1 u zatex-dag 8—1115 u en '339-1630 Van dei Werfstraai 39 maandag n dinsdag gesloten wo,»n«dag 3--11.16 üi 13.39—17.15 u. donderdat 8 30—li 15 13.30—18 15 u. vnidae «30—11.16 u ;r. 1.-.30—18 45 u. zaterdae 7 30—11 15 *i 13.39—16 3(' u MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraai oo werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag. het kopje van een ander drinkt. Excuses zijn er dan hele maal niet bij. Je néémt er een koekje en als er rokerij staat wacht je niet tot ze je er een geven. De mensen zijn er vriendelijk en houden niet van al dat officiële. Dat schept maar afstand. Op het werk noemen ze elkaar hij de voor naam. de haas niet uitgezonderd". En zo confronteerde mijn gedachteloosheid de gebroeders Hegeman in een Noordwnjkse flat (Beeklaan) nog met een fijn trekje in het Amerikaanse volkskarakter, dat zij niet graag meer in ruilen voor de wat gekunstelde sfeer, waarin ónze ont moetingen zieli veelal plegen te voltrekken. Ds. Hegeman, 53 jaar, en zijn broer vlogen de oceaan over wegens ernsti ge ziekte van hun zuster in Noord- wijk. Zij namen hun intrek bij hun moeder die na de afbraak van haar woning aan de Beeklaan een nieuwe flat bewoont. Ds. Hegeman zondag jl. ging hij tweemaal voor in de kerk van de Geref. Gemeente aan de Nieu we Rijn te Leiden wilde mij graag iets vertellen over zijn werk en erva ringen in Amerika, waar hij predi kant is van het Netherlands Refor med Congregation in Unionville bij Toronto in de Canadese provincie On- Bakkersknecht TAE WIEG van ds. Hegeman, die zelf drie dochters en drie zoons heeft, stond in Diemenbrug. In dat jaar brak de eerste wereldoorlog uit. Toen hij acht was. verhuisde het gezin naar Noordwijk. Zijn vader was di recteur van de fabriek voor bouwma terialen „Trio" aan de Zoeterwoudse- weg te Leiden. „Ik ben eerst bakkersknecht geweest. Vanaf m'n veertiende jaar. Maar la ter ging ik in de avonduren voor godsdienstonderwijzer studeren. In de Hervormde Kerk. Ik kreeg les van ds. Voorsteegh. ds Poort en ds. Otte- vanger. Na mijn examen werd ik eerst godsdienstonderwijzer in Monni kendam en later evangelist in Eindho- In 1943 deed een conflict de evangelist Hegeman aansluiting zoeken bij de Geref. Gemeenten. Hij doorliep de theologische school te Rotterdam en was in 1947 beroepbaar. „Ömdat ik veel voor zending en evange lisatie voelde, besloot ik het beroep van de Gemeente in Paterson, New Jersey, Ver. Staten, aan te nemen. De Gemeenten 'in Amerika zijn in de vorige eeuw ontstaan uit mensen die zich in het geestelijke klimaat van de Reformed Church en de Christian Reformed Church niet helemaal kon den vinden, en uit emigranten. Er zijn nu meer dan twintig Gemeenten met ongeveer zesduizend zielen. Per vliegtuig W/AT DS. HEGEMAN bij zijn terug- keer in ons land opviel, is dat de afstanden zo klein zijn geworden. Vroeger leek alles veel verder. De schaal van zijn werk is dan ook wel aanzienlijk vergroot. ,Ik heb nu een Gen- -ente van onge veer 35 belijdende leden en 50 doople den en ben ook consulent van de Gemeente te Sioux Center in de staat Iowa, Ver. Staten, die 700 leden telt. In mijn eigen Gemeente moet ik soms 30 mijl dat is ongeveer 45 kilometer afleggen om een lid te bezoeken. Sioux Center een Ge meente die in 1914 werd gesticht ligt 1100 mijl ver. Ik ga dan ook wel met het vliegtuig. Van Sioux Center ben ik ook predikant geweest. De Gemeente bestaat voor 90 procent uit boeren. Elke zondag moest ik drie diensten houden, twee in het Engels, waar dan 600 mensen kwamen, en één in het Hollands voor een honderdtal mensen. Vele Hollan ders hebben zich hier na de eerste wereldoorlog gevestigd. Zij kwamen vooral uit de omgeving van Ede en Barneveld en waren wel voor tachtig procent van Hervormd-Geref. huize. Op den duur werd dat driemaal preken per zondag me te veel. We zijn toen met één leesdienst begonnen. In mijn tegenwoordige Gemeente preek ik eenmaal in het Engels en eenmaal in het Hollands. Het Engels spreek ik vooral voor de jonge mensen. De le den zijn fabrieksarbeiders, kantoor mensen en middenstanders. Het is maar een kleine Gemeente, veel klei ner dan Sioux Center. Financieel ben ik er dan ook wel op achteruit ge gaan maar zij zaten nogal moeilijk toen ze een beroep op mij deden." Keihard: niet lezen zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden. Kapenburg: oc ;erkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag ondag van 1 tot 5 uur Sted museum De Lakenhal. Oude .ujel op werkdagen van IC tot 5 u zondags van 1 tot 5 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): oi werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot uur kassen zaterdags en zondags ce Molcnmoseum Molen De Valk geopend dinsdag to en met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur Maandags geslo TENTOONSTELLINGEN Kuksmuseum voor Volkenkunde: ten- lonslelung Bah beeld er droombeeio tot 1 oktober. De Lakenhal, van 19 augustus tol oktober schilderijen en monotypes v; Kees Buurman «geopend dagelijks 10 tot 5, zondags van 1 tot 5 uur). aanvankelijk met de taal nogal moei lijk gehad. „Toen ik in 1947 in Paterson kwam, ben ik onmiddellijk naar een leraar Engels gegaan. Je moet ook zoveel mogelijk lezen. In de kerk begon ik met de twaalf artikelen in het Engels te lezen. Een poosje daarna waagde ik mij aan de eerste preek. Dat was natuurlijk van a tot z lezen. Maar dat houd je daar niet lang vol. want de Amerikanen houden helemaal niet van het lezen van toespraken en pre ken. Ze zijn erg vriendelijk maar op dal punt kunnen ze ook keihard zijn. Ik heb mij dus vlug moeten toeleg gen op de vrije speech. U kunt zich wel voorstellen dat dit in het begin een heel hoge berg voor mij was. De diensten duren in de regel vijf kwar tier. de preek ongeveer drie kwar- Vindt de emigrant in de Amerikaanse Gemeenten het klimaat terug waar door dit kerkverband zich in Neder land kenmerkt? „De taalfactor is bijzonder belangrijk. Gaat de emigrant de taal werkelijk spreken en in haar eigenaardigheden en uitdrukkingen ook verstaan, dan is de integratie niet moeilijk meer. In de steden zijn de Gemeenten wel anders dan op het platteland. Ze zijn daar wat moderner. Op het platte land houdt men nog vast aan de tra dities van vroeger. Jeugdwerk vind je er niet. Het jeugdwerk heeft mijn interesse wel, maar het moet onder ambtelijke leiding staan. Ik ben er zelf graag bij. Gelukkig heb ik een gastvrije vrouw. Elke zondagavond komen 20 tot 25 jongelui bij ons eten. Dan worden verschillende vragen en problemen op tafel gelegd waar we later, op zaterdagmiddag in het park bij voorbeeld over praten. En niet al leen bijbelse onderwerpen, ook over Vietnam, de Pinksterbeweging ei evolutieleer." Genesis is waar had? ,Ik kan wel zeggen, dat ik dezelfde ben gebleven. Ik houd aan mijn ei gen principes vast. Zo ben ik een overtuigd tegenstander van Schrift kritiek. We moeten in dat opzicht de zaak wel scherp stellen, vind ik. Ook tegenover de moderne theologie. Éérst de wet en dan het evangelie. Eerst het recht Gods en dan de barm hartigheid Gods. Er moet in de predi king voluit plaats gemaakt worden voor de Here Jezus. Ook de jongeren nemen dat wel van mij aan. Toch kan ik weieens een gevoel van eenzaamheid hebben. Het lijkt dan alsof de mensen de accen ten minder duidelijk zien. Maar is eenzaamheid niet altijd het deel van hen die in een zendingspositie staan? De theologische discussie in Nederland volg ik uit de krant. Ik ben nog steeds op uw krant geabonneerd, al komt hij vaak verscheurd op mijn Nee. aan het Genesis-verhaal twijfel ik ook niet. Wij moeten dat ook histo risch nemen. En de zogenaamde God-is-dood-theologie vind ik verschrikkelijk." Het moderne welvaartsstreven is ds. Hegeman niet onbekend. „Het is een gevaar dat de emigranten bedreigt. Dat is wel te begrijpen. Per slot van rekening zijn de mensen naar Amerika gekomen om hun bestaan te verbeteren. Niemand emi greert zómaar. Maar als dan alles op de kaart van Nhet werken wordt ge zet, gaat het geestelijk toch de ver keerde kant op. De emigranten probe ren zelfstandig te worden. En daar voor hebben zij alles over. De moge lijkheden om een goed bestaan op te bouwen zijn er zeker. Al die moge lijkheden moeten worden uitgebuit. Daar lijdt, om eens wat te noemen, ook de gezelligheid onder. De gezellig heid heb ik hier in Nederland nu weer gezien en ondervonden. Ik voel het dan ook als mijn plicht, tegen die materialistische geest te waarschuwen. Je moet daarbij echter psychologisch te werk gaan. Niet te snel en ook niet te veel reageren. Op z'n tijd moet je wat zeggen. Als ik tien keer bij de mensen ben geweest is het misschien tweemaal gebeurd dat ik een waarschuwing heb laten horen. Dat verbaast ze weieens, want z.e weten wel dat door het materia lisme andere waarden in hun leven in het gedrang kunnen komen." Minder emigratie Voor GOUD Juwe'ier - Horloger v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 ven. Dat heeft ds. Hegeman duidelijk waargenomen. „De laatste tijd is de emigratie naar Amerika sterk afgenomen. In de Ge meenten is dat ook merkbaar. Er is een tijd geweest dat wij veel aan dacht aan het emigratiewerk moesten besteden. Bij hun aanpas sing moesten wij de mensen zo effi ciënt mogelijk behulpzaam zijn. Toen in 1952 de Koningin Amerika bezocht, heeft men mij daarvoor nog bedankt. De ambassadeur had mij uitgenodigd naar Detroit te komen om bij haar ontvangst tegenwoordig te zijn. Dat werk is intussen een stuk minder geworden. Wij schrijven dit toe aan de welvaart in Nederland zelf. Er schijnt geen reden meer te zijn om te emigreren. Bovendien vragen wij ons af of de pers van Nederland wel een juist beeld geeft van wat zich in Amerika afspeelt. Als wij de krant uit Nederland lezen, schudden wij ons hoofd weieens. Neem nu die ras- senonlusten. De regering doet werke lijk heel veel voor het zwarte deel van de bevolking. Veel van de on lusten is te herleiden tot revolutionai re agitatie." Dat ds. King een eredoctoraat van de Vrije Universiteit in Amsterdam kreeg, kunnen de gebroeders Hege man moeilijk vatten. 416 Psalmen TTIT DE inlichtingen van ds. Hegeman blijkt, dat de kerkelijke verhoudin gen aan de andere kant van de oce aan in het algemeen milder zijn dan „De algemene instelling van de mensen is vriendelijk en dat vind je in het kerkelijke leven terug. Wij weten wat wij belijden en waarom we lid zijn van onze Gemeente en niet van een andere Kerk, maar scherpe tegenstellingen zijn er niet. Ze zullen mij niet mijden omdat ik dominee ben van de Congregation. Ik heb dón ook meermalen predikanten van andere Kerken onder mijn ge hoor. Laatst nog een predikant van de Baptisten. De Hervormde predi kant Cuperus uit Waddinxveen meeft driemaal voor mij gepreekt. We respecteren elkaar. Men moet dat zien als vanzelfspreken de ontwikkeling. Als emigrant ben je als het ware geestelijk afgesneden van wat je achterliet. Je moet op nieuw beginnen. In de kerk bij voor beeld zingen wij andere psalmen. Ons psalter heeft geen 150 maar 416 liederen. Die zijn afkomstig van de Christian Reformed Church, die ze weer van de Presbyterian Church heeft overgenomen. Het zijn wel de psalmen uit het Oude Testament maar anders. Zo is psalm 119 wel in acht stukken uit elkaar gevallen. Ook de melodieën zijn anders. Wij zingen op wijzen als van ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik" en ..Scheepje onder Jezus' hoede." En wat de Bijbel betreft lees ik in de kerk uit de oude Engelse vertaling. Ofschoon anders, zou je die kunnen vergelijken bij de Statenvertaling Nederland." Het is ook voor ds. Hegeman geen een voudige zaak, ambtsdragers te den die hem in zijn bediening ter zijde staan. Op het ogenblik heeft hij twee ouderlingen en twee diakenen. De afstanden in zijn Gemeente kun nen een bezwaar zijn. En het is echt niet zo dat elk lid over een auto beschikt. Preken vindt ds. Hegeman het fijnst. „Dat wil niet zeggen dat het mij makkelijk afgaat. Ik ben er wel twee dagen per week mee bezig. Met de zondag erbij is dat nogal vermoeiend. EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) PER METER2 POSTBUS 39 HILVERSUM OEGSTGEEST Gistermorgen om 10.30 uur gebeurde een aanrijding aan de Rijksweg Den HaagAmsterdam bij de afrij ter hoogte van het Marine Elektronisch Bedrijf. Een lesauto, ko mende uit de richting Den Haag. reed de afrit af en kwam in botsing met een zandauto die op de Haarlemmer- straatweg reed en uit Oegstgeest kwam. De lesauto werd zwaar beschadigd. De bestuurster liep verwondingen aan liet hoofd op en moest naar het Acade misch ziekenhuis worden vervoerd. ben je dan wel aan eer beetje ontspanning toe." Af en tor gooit ds. Hegeman graag een hengel tje uit. Fysiek geeft hem dat rust om verder te gaan. Al die brommers "jVTET ZIJN negentienjarige dochter Lo- na, die psychologie studeert, er zijn broer gaat ds. Hegeman naai Amerika terug. Zijn dochter zou eer bezoek aan Israël brengen maar door de vijandelijkheden in het Mid den-Oosten is zij in ons land. waar ze voor haar opleiding moest zijn ge bleven. Met de auto bracht ik ds. Hegeman iets gebogen van gestalte, bedacht zaam in woord en gebaar naar het Diaconessenhuis, waar zijn zieke zuster hem wachtte. Onderweg zei hij niet veel. Hij staarde soms pein zend de weg af, met weinig woorden antwoordend op enkele vragen. Jn 1957 ben ik naar Nederland terugge komen omdat ik uit Genemuiden een beroep had gekregen. Daar ben ik vier jaar geweest. Zondag 20 au gustus heb ik er tweemaal gepreekt. Ik kreeg nog een bedrag ter bestrij ding van mijn kosten. Vliegen is heel duur. Wat heb ik in die korte tijd hier veel vrienden ontmoet. Ik houd nog steeds van dit land, al is het hier wel geweldig druk geworden. Al die bromfietsen! Maar ik ga toch graag zo vlug mogelijk naar mijn vrouw en kinderen en mijn Gemeente terug. Ik houd erg van mijn gezin, mag u wel weten. Het is de bedoeling dat wij morgen terugvliegen. Als de toestand van mijn zuster te ernstig wordt, stel len we de reis nog uit." Toen ds. Hegeman was uitgestapt wenste hij mij Gods zegen voor mijn werk en persoonlijk leven. Ik zit twintig jaar in het vak maar dat was voor mij een nieuwe ervaring. Het was geen geforceerde stichtelijkheid maar een eenvoudige uiting van war me, menselijke belangstelling. „In Amerika zijn we niet zo formeel tegenover elkaar", had zijn broer im mers gezegd. DE GROOT Buurt 17, Maandag: Hoge Morsweg en de woonschepen, Morslaan. Dr. Lelylaan, Granaathof. Diamantlaan. Onyxhof. Ame thisthof. Smaragdlaan, Robijnstraat, Pa relstraat. Topaaslaan. Aquamarijnstraat, Bothastraat. Herman Costerstraat, Morskade. Rijnhofweg. Buurt 18, dinsdag? Lammeschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingen tot Station), Kamerlingh Onnesplein, De Sit- terlaan, v. d. Waalstraat, Buys Bal lotstraat. Hugo de Vriesstraat, Kap- teynstraat, v. d. Waalsplein, Van Bemme- lenstraat, Lorentzkade (geheel). Zeeman laan. Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rozen- boomstraat. Buurt 19, donderdag: Lage Morsweg. P. C. Hooftlaan. Vondellaan, van Baer- lestraat, Jacob Catslaan. Gerard Brandstraat. Coornhertstraat. Const Huy- genslaan. Brederostraat, Spieghelstraat, Roemer Visscherstraat, Tesselschade- straat, Leeghwaterstraat, Storm Buy- singstraat. Calandstraat. Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluisstraat, Dui kerstraat. Damlaan. Haagsestraatweg, Conradstraat. Buurt 20. vrijdag: Van Vollenhovenka- de. Van Vollenhovenplein. Snouck Hur- gronjestraat, Huizingastraat. Colenbran- derstraat. Duyvendakstraat. Kanaalweg Hoge Rijndijk tot van Vollenhoven- Coöperatieve Uitvaartverzorging LEIDEN De Coöperatieve ven ging voor uitvaartverzorging U.A. „Lei den en omstreken" heeft gisteravond in de achterzaal van „Eigenzorg" een bui tengewone ledenvergadering gehouden. Een tussentijdse bestuursverkiezing en de realisatie van een effectieve propa- ganda-actie waren de voornaamste agendapunten. Voorzitter, C. M. Middelkoop, her dacht de heer C. Ph. F. Zeiler, die kort geleden is overleden en ruim 10 jaar op voortreffelijke wijze als secretaris-ad ministrateur van de vereniging fungeer de. In zijn openingswoord kon de heer Middelkoop er tot zijn genoegen op wij zen, dat het ledental der vereniging gestadig toeneemt. Toch zijn ei den en omstreken in vergelijking met andere grote steden, aldus spreker, he laas nog te weinig gezinshoofden door drongen van de doelstelling der vereni ging (die een coöperatief karakter draagt en dus geen commerciële doel einden nastreeft). Hij betreurde het voorts in hoge ma te. dat de pogingen om in Leiden te komen tot de bouw van een rouwcen- trum, waaraan toch zo'n grote behoefte bestaat, door verschillende omstandig heden (w.o. hoge bouwkosten en gebrek aan bouwgrond) tot dusver geen hadden. Nadat de vergadering ermee akkoord was gegaan, dat penningmeester W. G. J. v. d. Linden tevens als secreta- ris-administratuer zal gaan fungeren, werden in verband met een noodzake lijke bestuursuitbreiding de heren C. E. J. Hillebrandt, Th. van Musscher, D. M. Pot en Joh. Valk bij acclamatie tot bestuurslid gekozen. Voor de komende propaganda-actie kwamen uit de vergadering enkele bruikbare suggesties naar voren. Stallingtekort bij station LEIDEN Het gemeenteraadslid M. L. Kuyt (P.v.d.A.) heeft de aan dacht van B. eh W. gevestigd op het tekort aan stallinggelegenheid voor fietsen en bromfietsen in die omgeving van het station Hij wil weten, of de Cito-stalling nog kan worden her- De heer Kuyt dringt er bij B. en W. «P aan. te blijven optreden tegen fietsoverlast rond het station en op het Rapenburg. Ten slotte vraagt hij maat- reeelen tegen verkeerd parkeren van auto's op het Rapenburg richting Bree straatNoordeinde -en tegen berijders bromfietsen met afwijkende stu plein). Rijndijkstraat, Kanaalstraat, Do- zystraat. de Goejestraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. burg tot Wilhelminabrug), Utrechts® Jagpad «van Utr. brug tot Wilhelmina brug). Catharinastraat. Rijnstroomstraat, Ulenbeckkade. Meyerskade, Cosijn- Goede aanvoeren op Leidse veemarkt LEIDEN Het is buitengewoon pret tig dat er na de regenperiode van 1419 augustus een week van prachtig weer is geweest. De grasgroei is goed en dat kwam de weiderij, bij de enorme veebezetting in den lande, ten goede. Algeheel overzicht: Aanvoer vrijwel gelijk aan vorige week. Gebruiksvee matig en rustig; slachtrunderen lui duur; vette kalveren matig; lammeren vlug; schapen goed; biggen e.a. kalm. meer melkkoeien en min der varekoeien. De handel wordt ge remd door de te lage slachtveeprijzen. Een goed melkdier vindt aftrek en de handel in deze diersoort neemt toe. Evenals vorige week waren de omzet ten op de jongvee-afdeling zeer gering. De nuchtere kalveren blijven duur. Notering: fokstieren 700, 900. 1100; melkkoeien 925, 1225, 1525; varekoeien 550, 900, 1300. De rundvleeshandel had aan het be gin van de week in de slachthuizen een erdeeld verloop. De slachtvee-op brengst is niet om over naar huis te schrijven. Dank zij de kleinere aanvoer uit Engeland werd het op de markten later wat beter. Vette kalveren: Minder aanvoer en een matige han del. De export neemt iets af. De vakan ties zijn vrijwel ten einde. De aanvoer van wolvee was goed. ruim 2000 stuks. De handel in lamme ren was vlug en van schapen goed. Hogere prijzen dan de vorige week. Slachtvarkens buiten de markt om (beurshandel). De kwaliteitsvarkens ble ven nog goed bij de prijs. De aanvoe ren waren vrij ruim Biggen en lichte varkens: Aanvoer goed; handel kalm. Th. J. van der HEIJDEN lid van de NederL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon 23405. Afscheid A. de Kort LEIDEN Gisteren verliet de heer A. de Kort. mee stervakman A bij de afdeling gasdistributie, in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd de dienst der Lichtfabrieken. In de m- rectiekanter werd hij toegesproken door de heer Ykema. Voorts spraken zijn directe chef, de heer F. W. C. Jumelet, en de voorzit ter van de personeelsvereniging, de heer A. Grama, woorden van waarde ring. Van de personeelsvereniging mocht de heer De Kort een afscheids geschenk ontvangen. In de kantine maakten vele collega's gebruik van de gelegenheid de heer De Kort de hand te drukken, hetgeen gepaard ging met de overhandiging van verscheidene geschenken. Toneelseries Leidse Schouwburg LEIDEN De Leidsche Schouw- burgvereeniging heeft voor het komen de seizoen twee series van acht voor stellingen georganiseerd voor maan dag- en dinsdagavonden. De eerste voorstellingen worden op 25 en 26 sep tember gegeven en de laatste op 1 en 2 april. De gezelschappen zijn Cen trum, Nieuw Rotterdams Toneel, Thea ter, Haagsche Comedie, Studio en En semble.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3