Eerlijk gesprek over de broedertwist van 1944 snsm Een ivoord voor vandaag Wemeling van kleuren en klanken bij Huis ten Bosch Spaarpremies niet voor hogere ambtenaren Gaat geref synode schuld belijden Raad van de Rijksdienst licht toe: Bevoorrechting is slechts historisch verklaarbaar Straks goedkoop ah pelgrim naar Israël Hervormde Werkgroep Gemeente Onderweg STRIJD OM ZATERDAG MIDDAG ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 Men behoeft een landbouwer niet te vertellen hoe hij zijn land moet bebouwen. Hij weet uit ervaring, dat hoe beter de aarde, hoe groter de opbrengst van het produkt, dat hij uit zaait. Jezus gebruikt dit in de gelijkenis van de zaaier (Lucas 8 :4- 15), als Hij spreekt over het uitzaaien van Gods Woord in 's mensen hart. Dat hart kan zijn als een rotsbodem, waarop niets wil gedijen. Het kan ook zijn als een deel van de weg, waar alles wat erop neerdaalt, wordt vertrapt. In dergelijke harten vindt Gods Woord geen vastigheid, het Woord komt niet tot vrucht. Het komt alleen tot vrucht, zegt de Here, bij hen die het Woord horen met een goed en vroom hart. Een goed en vroom hart. Dat is een hart dat het Woord vast houdt, en dat met dit Woord gaat werken tot heil van zich zelf en anderen. Wij lezen vanavond 1 Samuel 19 vers 19 tot 24 i Wij lezen zondagavond 1 Samuel 20 vers 12 tot 26. 1 Samuel 20 En dan... de kleine hoofdpersoon prins Willem-Alexander met zijn ver zorgster zuster SwellengrebeL Een stralende prinses Beatrix, geheel in het roze. Onder de roze mantel sche mert het zilver en rose van haar ja pon. die diagonale ingeweven strepen heeft. Een kleine hoed van roze veer tjes omlijst haar gezicht. toch met Prins Claus, ernstig ei een glimlach, is in jacquet. Het gaat heel snel. Even is er een glimp van prinses Margriet in een japon van groene zijde, waarover zij een mantel van mousseline draagt. De hoed is van hetzelfde materiaal. Het kabinet heeft zich laten lei den voor een advies van de Raad voor de rijksdienst. Volgens dit col lege uit de ministerraad verdient het aanbeveling in het wijzigingsbesluit een overgangsbepaling op te nemen. ■Mr Van Vollenhoven draast het dage- 5rond „aarvan deernen die in Iijks tenue van de Koninklijke Lucht- I961 door middcl van periodieke be talineen aan de reeeline hebben Prinses Christina verschijnt in een deeleenomen. beein 1968 aanspraak turquoise complet, gegarneerd met 7Uijen hebben op de spaarpremie die wit piqué en draagt een witte hoed. xjj zouden hebben ontvangen, indien Snel glijden de auto's weg, de lan ge oprijlaan naar de Leidse straat weg af. In tien minuten moet de stoet bij de Grote Kerk zijn. De ket tingen zijn op het Lange Voorhout net als op Prinjesdag weggehaald en over het schelpenpad zwenken de au to's naar de Kneuterdijk. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het anders zo stille voorplein van Huis ten Bosch is heel de ochtend een beeld van bedrijvigheid. Uit Diepenveen is overgrootmoeder prinses Armgard komen rijden, van 't Loo prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, van Soestdijk koningin Juliana en prins Bemhard en van Draken- steyn grootmoeder, mevrouw Von Amsberg, kroonprinses Margrethe en prins Henrik van Denemarken, die gisteravond j daar aankwamen; de stralende ouders van prins Willem- Alexander en de kléine Prins zelf met zijn verzorgster, zuster Swellengrebel. Een dag vol onrust voor de baby, I wiens dagelijks zo klokke-precies pro gramma vandaag volkomen in de war gestuurd is. Om kwart voor elf zijn alle gasten, j ook de doopgetuigen, in het paleis bijeen. Niet om nog even gezellig te praten, maar omdat er foto's gemaakt worden door de hoffotograaf Max Koot. Dopeling en ouders, maar ook het gehele gezelschap met de dope- I ling moeten poseren in een korte 1 spanne tijds, want om tien over elf is het vertrek naar de Grote Kerk. J Voorbereiding Hoeveel voorbereiding en discipline er nodig is om dat te bereiken kan een buitenstaander zich nauwelijks j voorstellen. Maar „hoogspanning" is er wel het juiste woord voor. Buiten staat een erewacht van hon derd man opgesteld, met vaandel en vaandelwacht van het 11de Pantser j Infanterie-bataljon Garde Grenadiers met tamboerskorps en de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. de directeur, lui tenant Anne Posthumus. Het geheel j in ceremonieel tenue onder comman- do van kapitein P. R. A. von Barnau 1 Sythoff. Het is een wemeling van kleuren I en klanken in de grauwe ochtend, j Als de paleisdeuren zich openen, sjechfs historisch staat een lange stoet auto's reeds j voor: zes auto's voor de Koninklijke i 1S- familie en de doopgetuigen, vijf voor De vakbonden spreken ech- de zusters van het ouderlijk paar. en j ter van verkregen rechten, die hun echtgenoten; twee nog voor de nu worden aangevochten en van leden van het gevolg. een beIuinigins ten koste van de gezinnen met kinderen. De Raad voor de rijksdienst (een vast college uit de minis terraad. bestaande uit zeven ministers) argumenteert als volgt: Zowel de kindertoelageregeling als de kinderbijslagwetten beogen ie^e- moet te komen in de kosten van op voeding en onderhoud van de kinde- ren. Deze kosten zijn voor de amote- naar niet anders dan voor de particu- j liere werknemer. Op sociale grmaen is het verschil ook niet te motiveren. Vereenvoudiging „Na de invoering van de AKW (een volksverzekering, waarvan het over heidspersoneel om principiële rede nen niet werd uitgezonderd) is er in wezen geen reden meer de bevoor rechte positie van het overheidsperso neel. die slechts historisch verklaar baar is. te continueren", aldus de Raad voor de rijksdienst. Daarom is volgens de raad het mo ment aangebroken om aan de uitzon deringspositie een einde te maken, „zulks mede met het oog op de na te streven beperking van niet direct noodzakelijke overheidsuitgaven". Opgemerkt wordt ook. dat met de gelijktrekking van kindertoelage en kinderbijslag een aanzienlijke admi nistratieve vereenvoudiging wordt ge diend. Als een bom Het voornemen tot gelijktrekking is bij de organisaties als een bom ingeslagen. Het plan is voor de bon- (Van een onzer redacteuren) j DEN HAAG Niet alleen op de kindertoelagen, maar ook op j de premie-spaarregeling voor rijksambtenaren blijkt het ka- j binet drastisch te willen bezui- nigen. De staatssecretaris van binnen- j landse zaken. mr. C. van Veen. heeft de organisaties van overheids- en onderwijzend personeel namelijk een serie voorstellen gedaan, die neerkomen op de volgende wijzigin gen per 1 januari: 1. Deelneming aan de premiespaar- regeling zal worden beperkt tot degenen die 1 1.500 bruto per maand of minder verdienen. (Thans ontvangt iedere spaarder, i ongeacht zijn inkomen, een pre- mie) 2. Men kan slechts deelnemen aan de regeling door het spaarbe- drag op het salaris te doen in houden ter storting op een bij- zondere spaarrekening. (Hiermee wordt het aantal be- j stedingsobjecten, die thans als spaarobjecten in aanmerking worden genomen, drastisch be perkt. Alleen voor aflossing op hypotheken wordt een uitzonde- I ring gemaakt, mits deze betalin gen plaatsvinden van de bijzon- dere spaarrekening) 3. Het ten hoogste per jaar te spa ren bedrag wordt beperkt tot 500. (Thans f 600) A De spaarpremie gaat voor alle deelnemers 25 procent bedragen j met een maximum van 125 per Van onze kerkredactie LUNTEREN Aan de gereformeerde synode is verzocht ,,de vrijgemaakte zusterkerken van harte te vragen haar te vergeven al wat in de conflictsituatie en met name in haar tuchtmaatregelen geweten en ongeweten in haar houding en optreden niet was naar de Gee6t van Christus." Gisteren kwam dit voorstel in bespreking en hoewel de synode niet klaar kwam. zag het er naar uit dat deze schuldbelijdenis met grote meerderheid zal worden aangenomen. Het voorstel iS te vinden in een commissierapport, dat gewijd is aan een brief van elf studenten uit Kam pen en aan brieven van kerkeraden uit Zeist. Wapenveld en Nagele. De Kamper studenten willen vooral eer herstel van de professoren K. Schil der en S. Greydanus. Zeist wil „tucht maatregelen" opgeheven zien tegen „degenen die daardoor getroffen wer den uitsluitend op grond van het feit. dat zij zich niet konden conformeren aan de bekende leeruitspraken" (uit de jaren veertig). Dergelijke voorstellen zijn niet nieuw. Zij werden ook. indertijd besproken op de synode van Gronin gen. Toen bleken de meningen nog sterk verdeeld. Het voorstel werd toen verworpen met staking van stemmen. 26 tegen 26. met een maximum jaar. Daardoor wordt een be langrijke administratieve ver eenvoudiging verkregen. (De spaarpremie bedraagt thans 25 procent voor spaarders met een inkomen beneden 7200 bruto per jaar en 15 procent voor spaarders met een salaris daar boven). SCHULDIG De voorgestelde uitspraak gaat ech ter veel verder dan ooit in het verle den gesproken is. De commissie stelt de synode voor uit te spreken dat de Gereformeerde kerken er verre van zijn de schuld aan het conflict van 1944 en volgende jaren eenzijdig te zoeken bij hen over wie in die jaren in enigerlei vorm het „schuldig" werd uitgesproken. de regeling niet zou zijn gewijzigd. j De organisaties van overheids- en onderwijzend personeel hebben I staatssecretaris Van Veen laten we ten, dat zij tegen de voorgenomen wijzigingen zijn. omdat deze voor grote groepen ambtenaren, een na- I deel betekenen. Nieuw OCULZJS voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK 'Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 34.95 uidel: E. Heei of 023/83019, ilaan 55, Heemstede. Telefoon I (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De Raad voor de rijksdienst, die het kabinet over de kindertoeslag adviseer de, vindt dat de bevoorrechting overheidspersoneel verklaarbaar Toiletten Het eerste komt koningin Juliana naar buiten. Prins Bemhard draagt het gala-uni- l form van de Koninklijke Lucht- j macht. Dan komen overgrootmoeder, i prinses Armgard en grootmoeder, me vrouw Gösta von Amsberg. Artsenconsultatie in Tubingen over genezing en heil TÜBINGEN Artsen en theologen uit de gehele wereld, ook uit Neder land, zijn in Tübingen samengekomen voor een achtdaagse consultatie over het thema „Genezing en heil", die vandaag is begonnen De bijeenkomst is georganiseerd door de afdeling voor zending en evangelisatie van de Wereldraad en de afdeling voor zending van de Lu therse Wereldfederatie. De leiding heeft dr. Ame Sovik, directeur van laatstgenoemde afdeling. Begin 1964 was er in Tübingen een consultatie over „Medische zending als genezend handelen in de zending der kerk". De resultaten van deze consultatie trokken toen over de hele wereld de aandacht. Nu wil men het gesprek verder voeren en daaruit consequenties trekken voor de me dische dienst van de kerk in de toe komst den onaanvaardbaar en het wordt draaiing dan ook resoluut afgewezen. De algemeen secretaris van de Christelijke centrale van overheiós- en onderwijzend personeel, de heer W. Wieringa, zei ons desgevraagd dal de motivering van de Raad voor de rijksdienst, op alle punten is aan le vallen. De wezenlijke reden noemde hij de wens om tot beperking van de overheidsuitgaven te komen. „Terwille daarvan moeten blijk baar zelfs maatregelen genomen wor den. die eens verkregen rechten ge- wejd aandoen en die tot verminde ring van-inkomen leiden. Wij kunnen niet anders dan met kracht stelling nemen tegen dit bezuinigingsvoorne men. waarvan de lasten uitsluitend moeten worden gedragen door gezin nen met kinderen. Erger nog: hoe groter het gezin, hoe groter de inko mensvermindering." de historie. „Dit hadden bewindsman van een bepaalde signatuur stellig niet ver wacht". aldus de heer Wieringa „In het eind 1962 gevoerde overleg is overeengekomen de bepalingen van de kindertoelageregeling voor het overheidspersoneel zoveel moge lijk te doen aansluiten bij die van de AKW, dit om een vlotte uitvoering in samenhang met de toepassing van de ze wet te bevorderen. Indien zulks met ingang van 1 januari 1963 ifl geschied terwille van een aanzien lijke administratieve vereenvoudi ging, is het ongeoorloofd dit thans als een argument aan te voeren or bedragen gelijk te schakelen". Hoeveel Niet verwacht Het standpunt van de Raad voor de rijksdienst, dat er door de invoering van de AKW in wezen geen reden meer zou zijn de bevoorrechte positie van het overheidspersoneel te besten digen. noemde de heer Wieringa over duidelijk in strijd met de toelichting van de regering op artikel 10 van de Algemene kinderbijslagwet en de Kindertoelageregeling voor het over heidspersoneel. zoals deze 1 januari 1963 in werking zijn getreden. Daarin wordt onder meer gesteld: „Deze aanvullende kindertoelage wordt voorgesteld, omdat de tot dusverre voor het overheidspersoneel en voor het onderwijzend personeel geldende kindertoelageregelingen gunstiger waren dan die, vervat in de AKW. Er is geen aanleiding om do aanspraken van bedoeld personeel in dit opzicht te verminderen". gehele complex van de schuldige broedertwist niet vrijuit gaan en de vrijgemaakte kerken daarom van har te vragen haar te vergeven al wat in die conflictsituatie en met name in haar tuchtmaatregelen geweten en ongeweten in haar houding en op treden niet was naar de Geest van Christus. UNANIEM t nieuwe commissierapport werd samengesteld onder voorzitterschap ds. A. C. van Nood en verdedigd door rapporteur dr. F. L. Bos, twee synodeleden die op de synode van 1963-1964 tegenover elkaar stonden. Zij hebben elkaar in de afgelopen jaren kennelijk gevonden en konden niet alleen samen een rapport opstel len, maar ook een rapport aan de synode voorleggen, dat unaniem door hun commissie werd aangenomen. De synode, die in de afgelopen week behoorlijk flink is opgeschoten, zette zich gistermorgen in alle rust aan de bespreking van dit rapport. In eerste instantie meldden zich twintig sprekers, maar tijdens deze rondde trokken enkelen zich terug, zodat in totaal 15 sprekers het woord voerden. Het langste sprak ds. J. van der Schaft, die nog maar zeer recent van uit de vrijgemaakte kerken is terug gekeerd. Hij en nog verschillende andere sprekers wilden verder gaan dan het voorstel van de commissie, die de synode schuld wil laten belijden. Zij wilden dat schuld belijden heel con creet maken en wilden graag ook uitspreken dat de tuchtmaatregelen van twintig jaar geleden worden inge trokken. GECOMPLICEERD Na de koffiepauze kwamen er ech ter ook sprekers die de schuldbelijde nis wel wat ver vonden gaan hoe wel velen van hen zeiden niet tegen te zullen stemmen omdat de za:ak vreselijk gecompliceerd ligt. Er zijn niet alleen mensen geschorst of ambtsdragers afgezet, omdat zij te gen de leeruitspraken waren, maar ook om de houding die zij daarna tegenover het kerkverband hebben in genomen. De enige die bij voorbaat zei, dat hij zijn stem nog niet kon geven aan het voorstel van de commissie van preadvies, was de Friese predikant, ds. E. J. Oomkes die er sterk de nadruk op legde dat de tucht niet het gevolg was van binding aan de leer uitspraken. maar van het persoonlijk gedrag naderhand van hen die zich niet wilden laten binden. Er was gisterochtend alleen nog maar kort tijd voor de rapporteur, dr. F. L. Bos om te antwoorden. Heel rustig, maar soms toch bewogen hield hij de synodeleden voor dat het een zijdig is om te stellen dat de moeilijk heden met predikanten die onder tucht gezet werden alleen veroor zaakt zouden zijn door de leeruitspra ken. Die stelling kan ook omgekeerd worden. De leeruitspraken zijn tege lijkertijd ook een gevolg van de hou ding die velen in die moeilijke dagen In de Gereformeerde Kerken inna- Hij antwoordde ook op de klacht dat de schuldbelijdenis niet concreet genoeg is. Wij belijden hier in dit stuk, zei hij, dat wij aan een verscheurde wereld in de oorlogstijd het beeld vertoond hebben van een kerk die door onbroederlijke pole miek verscheurd werd. Wij wisten het allemaal alleen en konden niet tot een gesprek komen, we hebben de Geest van de eenheid bedroefd. De tijd voor een tweede ronde ont brak. Daarom verzocht de voorzitter, dr. P. G. Kunst de synodeleden die amendementen wilden indienen deze bij de commissie in te dienen. Dan kan in de komende week de commis sie die amendementen rustig bespre ken; zij kan bekijken welke amende menten kunnen worden overgenomen en welke door haar worden afgewe- Het is nog niet bekend wanneer dit onderwerp weer ter sprake zal ko men. Het programma voor de volgen de week is reeds geheel vol. Dinsdag morgen gaat de synode beginnen met het rapport over de zending. Nijmegen zegt: Achtste medische faculteit is niet nodig NIJMEGEN De Rooms-katholie- ke universiteit van Nijmegen is het beslist niet eens met rapporten uit Eindhoven, Maastricht en Tilburg, die alle een achtste medische facul teit willen claimen. Die achtste facul teit is helemaal nog niet nodig, zegt een rapport uit Nijmegen, getiteld „Uitbreiding wetenschappelijk onder wijs". Op grond van de meest recente on derzoeken naar de behoefte aan artsen in 1982 berekent Nijmegen dat aan die behoefte kan worden voldaan als zich tot 1974 jaarlijks 1500 studen ten in de geneeskunde aanmelden. De bestaande zeven medische faculteiten kunnen dit aantal verwerken. Het if helemaal niet nodig een achtste facul teit te stichten. Nijmegen heeft uitgerekend dat een nieuwe faculteit de evenwichtige verdeling over de zeven huidige facul teiten zou verstoren. Wordt de huidi ge plaatsingsprocedure losgelaten dan zou Nijmegen ongeveer 30 procent van zijn nieuwe studenten verliezen, omdat zij liever niet op een rooms-katholieke universiteit stude- Een nieuwe faculteit ln Maastricht, Tilburg of Eindhoven zou nog eens respectievelijk 25, 39 en 52 procent van het aantal studenten in de ge neeskunde uit Nijmegen wegtrekken. VRIJERE TOERISME-POLITIEK AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat met ingang van april volgend jaar, het toerisme naar Israël een nieuwe stimulans zal krijgen, doordat in Tel Aviv is besloten dan ook chartervluch ten toe te staan. Tot nu toe geeft men dit steeds geweigerd, enerzijds om de nationale luchtvaartmaatschappij El Al te beschermen, anderzijds omdat men geen massale toeristenstromen kon verwerken. De 180.000 hotelbedden waren niet voldoende om een grote invasie onder dak te brengen. Deze bezwaren schijnen nu voor een deel te zijn weggenomen. De vrij ere toerisme-politiek krijgt echter wel nog enige beperkingen. Charters zullen alleen worden toegestaan als het pelgrimsreizen betreft. Dit bete kent, dat deelnemers aan de reis ten minste 60 procent van hun reis in heilige plaatsen moeten doorbrengen. Hoewel dit standpunt al een aan zienlijke verruiming van de mogelijk heden van goedkope Israël-reizen in houdt, noemt men in de reisbureau wereld het recente besluit nogal vaag. „Een afbakening in detail van de begrippen vakantietrips en pel grimsreizen geeft men niet, zodat we niet precies weten waar we aan toe zijn", aldus het commentaar. Het Eindhovense reisbureau Fit. de grootste organisator van vliegreizen naar Israël, ziet voorlopig nog weinig kansen voor het chartervervoer rechtstreeks van Schiphol naar Tel Aviv. Zoals bekend, voert dit bureau al geruime tijd goedkope charter vluchten uit. maar dan via Cyprus. De passagiers moeten daar dan overstappen op een toesstel van Cy prus Airways (wél een LATA-maat- schappij) om van Nicosia naar Tel Aviv te vliegen. Op deze manier ontduikt men dus legaal de beperkingen. die de Israëlische regering tot nu toe heeft opgelegd, daarmee de mogelijkheid scheppend een prijs te bieden, die Motivering Ook de motivering van de staatsse cretaris, dat de bepalingen t.a.v. het recht op kindertoelage in de over heidsregeling geheel gelijkluidend zijn aan die van de kinderbijslagwet ten. hetgeen naar zijn mening oven- eens aanwijzing is dat de ambtenaren in dit opzicht geen andere positie in nemen dan de particuliere werkne mers. is volgens de CCOOP een ver- Als de plannen van het kabinet doorgaan zal de maximale toelage voor derde en volgende kinderen per 1 januari a.s. met 0.2 procent worden verminderd. Deze „eerste etappe" be tekent dan. uitgaande van de huidige salarishoogte, een vermindering ƒ8,82 per kwartaal voor drie kinde ren. 17.67 voor vier kinderen, 26.49 voor vijf kinderen, ƒ35,34 voor kinderen, ƒ44.16 voor zeven kinderen, ƒ52.98 voor acht kinderen, ƒ61,80 voor negen kinderen en ƒ70.62 per kwartaal voor tien kinderen. Er zijn circa 86.500 ambtenaren rijksdienst (inclusief PTT), die kinder toelage ontvangen. Hiervan hebben ongeveer 23.000 één kind. 30.000 twee kinderen en 34.000 drie kinderen of meer kinderen. Voor het andere over heidspersoneel (provincie, gemeente, onderwijs) zijn dergelijke verdeelcij fers niet bekend. HET WEER IX EI'RUPX half bew. half bew. onbewolkt Samenwerken binnen de kerk beduidend onder de normale tarieven ligt. Volgens het bureau is de belangstel ling voor deze reizen, die door de oorlog enige maanden zijn gestopt, weer sterk stijgend. Tegenover een onzer redacteuren verklaarde de di recteur A. van Gennip: „meer nog dan voorheen is Israël nu „in", ieder een wil het Israël van na de oorlog zien". Hoe dat Israël er nu uitziet, beschrijft onze redacteur toerisme, die de eerste toeristenreis meemaak te, op de voorpagina van ons zon- DE Nice Frankfort MOncben Innsbruck Madrid HAAG Binnen de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een nieuwe naam zijn intrede gedaan, namelijk ..Werkgroep Gemeente Onder weg". Diverse raden en commis sies. die binnen de kerkelijke ge meenten werkzaam zijn zullen meer samenwerken. REISBUREAU,.APELDOORN'' „Actie Tekort '67" BENNEKOM De „Actie Tekort '67" van de hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag heeft al bijna 23.000 gul den opgeleverd. Deze actie ter bestrijding van het verwachte begrotingstekort voor dit jaar startte eind april. Verwacht wordt, dat het streefbedrag (28.000 gulden) in de loop van de herfst zal worden bereikt. Tot deze raden en commissie beho ren onder andere: het Vormingswerk onder jong volwassenen van de raad voor het jeugdwerk, het Open Deur werk, het binnenlandse werk van de Raad voor de zending, de Hervormde j Vrouwen Dienst, de Hervormde Vrou wen Groep CJVF. de Vrijzinnig her vormde vrouwen federatie en de man- nenorganisatie „In dienst der kerk". Accent Tijdens de viering van het 15-jarig bestaan van de Hervormde Vrouwen Dienst is het accent gelegd op dit samen optrekken als mannen en vrou wen, ouderen en jongeren om te pro beren samen werkelijk gemeente te zijn. Maar het overleg tussen de verschillende organisaties dateert al van 1964. De Werkgroep Gemeente Onder weg heeft contact opgenomen met de provinciale kerkvergaderingen. In de provincie Overijssel en in Rotter dam- Zuid zal in eerste instantie wor den geprobeerd tot concrete resulta ten te komen. (Vervolg van pag. 1) De CMB betreurt het, dat ook de andere werkgevers tot dit gesprek, niet bereid zijn. Deze mid denstandsbond stelde zich in het ver leden ook reeds op het standpunt van de vrije zaterdagmiddag. De vijf daagse werkweek is in Nederland een verworven goed. Dit kan niet blij vend aan het winkelpersoneel onthou den worden. Bovendien hebben ook de middenstanders zelf recht op een langer vrij weekend nu deze zaak maatschappelijk haar beslag heeft ge kregen. Pertinent tegen de vrije zaterdag middag bleven zich echter verklaren: het grootwinkelbedrijf, de neutrale middenstandsbond (KNMB). de kath. middenstand en het Nederlands^ Ver bond van Middenstandsverenigingen. Wetswijziging De werknemersbonden gaan nu af zonderlijk met de CMB het gesprek voortzetten. Bereikt men over eenstemming dan zal men de rege ring vragen hierover een beslissing te nemen in het kader van de te wijzi gen winkelsluitingswet. Daaraan voor afgaand zal waarschijnlijk de Soci aal- Economische Raad nog van ad- I vies moeten dienen. Het zal onmogelijk zijn nog voor 1 j november een definitieve oplossing klaar te krijgen. Hoe het dan moet na 1 november, wanneer de bestaan- I de verordening afloopt, is een groot vraagteken. De werknemersbonden zijn op geen enkele voorwaarde be reid het lopende rouleersysteem nog langer te aanvaarden. Wanneer het grootwinkelbedrijf hiervoor nog een lans mocht breken in het hoofdbe drijfschap detailhandel dan zullen de werknemers zich hiervan duidelijk distanciëren. Het lijkt er op, dat er dan na 1 november helemaal geen regeling zal bestaan en de vijfdaagse werkweek aan het goeddunken van iedere werkgever wordt overgelaten. Nog vrije ochtend Overigens is men er met een vrije zaterdagmiddag nog niet. want voor het bereiken van een vijfdaagse werk week zal in de loop van de week ook nog een ochtend vrijaf gegeven moe ten worden. De werknemers en een deel van de middenstand denkt hier bij aan de maandagmorgen. De Christelijke Middenstandsbond verdedigt de vrije zaterdagmiddag o.m. met het argument, dat hier en daar al gebleken is dat bij avondver koop de omzet van de zaterdagmid dag zic'h grotendeels naar deze avond verplaatst. De indruk bestaat, dat ook de vak centrale» en het Consumenten Con tact Orgaan bereid zullen zijn naar een winkelsluiting op zaterdagmid dag te gaan op voorwaarde, dat er een koopavond komt voor het pu bliek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2