ORANJEPRINS GEDOOPT Us# JAMIN' STRIJD OM ZATERDAGMIDDAG Commentaren Neem het in Uw erbarmen Kinderzang in Grote Kerk Ouders geven Ja-woord Kippevlees (uit ons land) besmet Overheidspersoneel minder kindertoeslag Samenwerking chr. en r.k. middenstand Dr. Berghuis hersteld Zaterdag 2 september 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ■ntvattich i» ghebleven hert in teghempoetl" Oorilli Dagblad Hiagsg Voursnt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eén druppel inkt kan mil joenen aan het denken bren gen. BYRON ■fe GaanGeref. Kerken schuld belijden - pag. Kernmerk. De Griekse protestanten zien hun toekomst somber in onder het tegenwoordige regiem. On ze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen heeft geconstateerd dat vrees en politietoezicht de vrijheid uitdrijven in Grieken land. Zie pagina Geestelijk Le ven van het Zondagsblad. •fe Nel en Wim geknipt voor kibbelend echtpaar pag. Radio TV. Jeruzalem van goud Israël lacht weer, eu nog steeds, drie maanden na dc oorlog, klinkt overal de topper ran de zesdaagse strijd: Jeru zalem van goud. Onze verslag gever Dick Ringlever vertelt liierover op de voorpagina van het Zondagsblad. Vandaag droegen prinses Beatrix en prins Claus in de Grote Kerk van Den Haag hun kindje naar de doopvont. Om als dankbare ouders voor God en de gemeente hun Ja-woord uit te spreken. En met het sprenkelen van het doopwater ontving prins Willem- Alexander, zoals het even tevoren voorgelezen doopformulier zegt, het teken van alle zegeningen, die God schenkt aan de kinderen, die opgroeien in de gemeente van Christus. Daarna zong de gemeen te deze zegenbede.- „Uw mild gelaat blijft over 't kind gebogen DORTMUND De bevolking van de Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen is gisteravond laat ge waarschuwd voor besmet kippevlees, nadat de veterinaire dienst in een partij Nederlandse kippen, afkomstig van een groothandel in Keulen, salmo nella-bacteriën had aangetroffen. Men vreest dat heel wat zaken van deze groothandel besmet vlees heb ben gekocht. Er zou vandaag overal streng worden gecontroleerd. De groothandel levert ook nog aan ande re deelstaten. In en laboratorium van de Fer- rantl-fabrieken in Hollinwood (Enge land) heeft gisteren een brand ge woed die een schade neeft veroor zaakt van zeker tien miljoen gulden. In allerijl konden de vijfduizend ar beiders de fabriek verlaten. Besparing van miljoenen guldens (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het kabinet is voornemens de uitkeringen op grond van de kindertoelagere geling voor het overheids- en onderwijzend personeel in vijf jaar tijds „af te bouwe" tot het niveau van de kinderbijslagen voor werknemers, die niet in overheidsdienst zijn. De staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. C. van Veen, heeft dit meegedeeld aan de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken De bonden van overheidspersoneel hebben laten weten dat het plan van het kabinet, dat tientallen miljoenen guldens zou besparen, voor hen on aanvaardbaar is. De kindertoelageregeling voor het overheidspersoneel, die op 1 januari 1963 werd ingevoerd, is aanmerkelijk gunstiger dan de Algemene kinder bijslagwet voor particuliere werkne mers. De (zojuist verhoogde) uitke ringen op grond van de AKW bedra gen per kwartaal: voor het eerste kind 102.96, het tweede en derde kind elk 117,78, het vierde en het vijfde kind elk 158,34, het zesde en het zevende kind elk 176,28, het achtste en volgende kinderen elk 195,-. Geopend Koffieclub LE METRO Manemakersteeg 11 Gelijk aan AKW Het overheids- en onderwijzend personeel daarentegen ontvangt voor de eerste twee kinderen 4 procent van het jaarinkomen met een mini mum van 119,85 en een maximum van 176.64 per kind per kwartaal. De uitkeringen voor alle volgende kinderen zijn gelijk aan de bedragen der AKW, vermeerderd met 1 pro cent van het jaarinkomen met een maximum van 176,64 per kind per kwartaal. De uitkeringen voor alle volgende kinderen zijn gelijk aan de bedragen der AKW, vermeerderd met 1 procent van het jaarinkomen met een maximum van 44.16 per kind per kwartaal. Aantal kinderen AKW Overheid 1 102,96 176,64 2 220,74 353,28 3 338,52 510.54 4 496,86 706,80 5 655,20 903,60 6 831,48 1.116,48 7 1.007,76 1.329,90 8 1.202,76 1.561,26 In etappes Het is de bedoeling de kindertoe lagen langs de weg van een geleide lijke afbouw op hetzelfde niveau te brengen als de kinderbijslagen. Voor de eerste twee „overheidskinderen" wil het kabinet dit bereiken door de maximumtoelagen te bevriezen op het huidige bedrag tot de particuliere kinderbijslag (die immers regelmatig omhoog wordt gebracht) gelijk is aan de overheidstoelage. de overheid terugbrengen tot 0.8 pro cent in 1968, 0.6 in 1969, 0.4 in 1970, 0.2 in 1971 en 0 in 1972. T~iE prachtige doopjurk, dat het Oranjekind vandaag droeg. In dit kostbare familie-kledingstuk was nog niet eerder een prins van Oranje gedoopt. DEN HAAG De Christelijke Mid denstandsbond en het Nederlands Ka tholiek Ondernemers Verbond bestu deren op het ogenblik de mogelijk heid om tot een technische samenwer king te komen. Men zoekt naar een vorm van samengaan zoals die sinds kort bestaat tussen de r.k. en prot. chr. werkgeversverbonden. Het eerste streven is gericht op het combineren van de beide bladen van deze middenstandscentralen. Voorts denkt men aan samenwerking en on derlinge takenverdeling op de beide secretariaten, die in één hoofdkan toor gevestigd zouden moeten wor- Van een volledige fusie van de bei de centralen is voorlopig nog geen sprake, omdat elk verbond zijn eigen confessionele identiteit wil behouden. De besprekingen beperken zich daar om nog tot samenwerking op het ge bied van bureautaken en organisato rische kwesties. Weersverwachting Opklaringen DE BILT Een depressie heeft de Noordzee bereikt en deed de barome ter flink dalen. Langs onze kust staat vandaag windkracht 6 tot 7. Vanmor gen werd op de meeste plaatsen 10 tot 15 centimeter regen gemeten. Morgen zal het weer wat beter zijn met zonnige perioden en slechts op enkele plaatsen nog een buitje. De krachtige wind neemt iets af, maar het blijft bij een temperatuur van 17 a 18 graden voorlopig iets aan de koele kant. Mevr. Borden overleden Zij ivaarschuwde de wereld. WASHINGTON Mevrouw J. Borden-Harriman, die in 1940 de we reld waarschuwde toen de Duitse le gers Noorwegen binnenvielen, is gis teren op 97-jarige leeftijd in haar wo ning in Washington overleden. Mevrouw Borden-Harriman, door haar huwelijk verwant aan W. Ave- rell Harriman, de speciale afgezant van president Johnson, werd in 1937 door president Roosevelt benoemd tot gezant in Noorwegen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Geen stralen de lentedag zoals bij de doop van zijn moeder, prinses Beatrix maar een sombere morgen om lijst vandaag de plechtigheid, waarvan prins Willem-Alexan der het middelpunt i* Een dag die een aparte sfeer brengt in de Residentie met wappe rende vlaggen en veel politie met de witte das en handschoenen, die bij hoogtijdagen behoren. Een andere sfeer dan op Prinsjesdag wanneer het schouwspel van militair vertoon en de glorie van de Gouden Koets het publiek uren lang bezighoudt. Nu is er de plechtige rust van de achttienhonderd genodigden, die al van tien uur af naar de Grote Kerk gaan de heren in het statis jacquet, uniform of donker pak, de dames in meer kleurige kledij van middagja- pon en met de verplichte hoed, waar in dikwijls een tikkeltje de ijdelheid van de draagster weerspiegeld Wachten Langzaam vullen de vakken zich. Het uur wachten voor .ie plechtig heid begint valt niet lang. Er zijn vele onbekenden (uit elke provincie zijn door de commissaris der Konin gin 56 mensen uit alle maatschappe lijke kringen uitgenodigd) maar dan verschijnt de reusachtige gestalte van Anton Geesink, die met Ada en Gretta Kok en de jeugdige Luchies onze sportwereld veriegenwoordi- Voorzitters van oranjeverenigingen, de wethouders van Den Haag, de bur gemeesters van Amsterdam. Den Haag en Rotterdam, oud-ministers, de landdrost van de IJsselmeerpol- ders ir. W. M. Otto, rof. J. F. Nuboer en dr. J. Drukker, vertegenwoordigers van Nederlandse studentencorpora en een afvaardiging van de studen ten uit Suriname en de Antillen, die in Nederland studeren. Ook de loco-burgemeester van Ma- durodam, Ubo Spaans en de secreta ris Josien Diephuis hebben een plaatsje. Oud-verzetsstrijders, onder wie de groep Peter Zuid. Met grote ogen kijken de vier meisjes, die prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan het hospitaalsohip van het Rode Kruis, de Henri Dunant persoonlijk uitnodigde, naar het ge beuren. Het zijn Truusje van den Beukels uit de Schelp in Schevenmgen, Marie ne den Hollander uit de Ark in Rot terdam en Marja van der Touw en Annie Damen uit Tilburg, ieder met een verzorgster bij zich. Hoge gasten Het klein moderamen van de Gene rale Synode van de Hervormde Kerk schrijdt binnen en krijgt een plaats CL UIER EN MUTSJE van de familie doopjurk van de Oran jes. Prins Willem-Alexander was vandaag de eerste mannelijke Oranje, die dit kostbare kleding stuk droeg. bij de koorbank waar ook de leden van de Raad van State zitten. Dan komt 1 kardinaal Alfrink, die met de bis schop van Rotterdam en de deken van Den Haag een ereplaats heeft. Het Corps Diplomatique vult een heel vak. de leden van de Staten-Generaal eveneens. De De leden van het Kabinet en de staatssecretarissen, de ge volmachtigd minister van Suriname en die van de Antillen. Het is één lan ge lange stoet die het hoge grijze kerkgebouw binnentreedt, de stappen worden gedempt door het groen-gele tapijt dat de grijze stenen van de gangpaden, de treden naar het koor en het koor zelf bedekt. Achterin het koor schemert het groen van een veertigtal laurieren, op de tafel in het koor een eenvoudig tuiltje lelietjes en rond de kansei een rand van witte rozen en witte anjers licht overwaasd door wat varen groen. Licht glanst de doopvont met licht flitsen op de roodkoperen deksel van het bekken. Bij de doop van prinses Beatrix op 12 mei 1938 werd een gou den bekken gebruikt, maar zomin als de dopeling met de Gouden Koets naar de Kerk werd gereden, zomin wilden de vorstelijke ouders het ko peren bekken vervangen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben in overleg met ds. Kater de liturgie en de entourage van de dienst zorgvuldig samengesteld. Preek en tekstkeuze echter is het werk van ds. Kater alleen. Voor vervolg zie pagina 7 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De werknemersbonden, die winkelpersoneel organi seren, en de organisaties van werkgevers in de detailhandel hebben elkaar de oorlog verklaard. De werknemers noemen het tot nog toe geldende systeem een groot fiasca, terwijl de werkgevers ook na 1 november a.s., de datum waarop de huidige verordening van het hoofdbedrijfschap afloopt, gewoon met het oude systeem willen door gaan. Wel is in de gelederen van de werkgevers een bres geslagen, want de Christelijke Middenstandsbond verklaarde zich op bepaalde voorwaarden bereid, het gesprek met de werknemersbonden voort te zetten. De werk nemers zouden in r)uil voor de vrije zaterdagmiddag een koopavond moeten accepteren, bij voorkeur op vrijdagavond. De werknemers bleken hiertoe niet ongenegen. De CMB heeft zich toen los gemaakt uit de werkgevers gelederen. Voor vervolg zie pagina 2 Prins Bernhard - ook besnord - bij Rode Kruis AMSTERDAM e=i De verrassing van het congres van het Neder- landsc'he Roode Kruis ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan was wel de verschijning van prins Bern- hard.... met snor. Hij is enige tijd niet in het open baar verschenen en heeft tijd gehad dit gewas aan te kweken. Als voorzitter van het nationaal rampenfonds bood hij voorzitter jhr. G. Kaijenhoff symbolisch drie ambu lances aan. Veronderstellingen over een radica le politieke keuze gaan niet op, want het Koninklijk Huis staat boven de politieke partijen. Convent over partijen UTRECHT Dr. W. P. Berghuis heeft zijn werk als partijvoorzitter hervat. Gisteren presideerde hij de eerste vergadering van het dagelijks bestuur van de ARP in het nieuwe seizoen. Op 23 september zal het Centraal Comité spreken over de voortgang in het gesprek tussen KVP, CHU en ARP. Op 21 oktober zal het Partij- convent in Utrecht worden gehouden. De middagbijeenkomst zal staan in het teken van de ontwikkeling van het partijwezen in Nederland. De be doeling is een open discussie over de doeleinden waarnaar de ARP dient te streven en naar de inhoud van een evangelische politiek in deze tijd. Deze discussie zal de bouwstenen aandragen voor de gespreksgroepen in de kiesverenigingen, waar deze ma terie. zoals bekend, ook aan de orde wordt gesteld. Teken en zegel TEDER mensenkind is weer een wonder. Daarin onderscheidt zich een prinsekind niet van enig ander. Een kind wordt ons toever trouwd. En de doop wil zeggen dat wij op onze beurt het ons toever trouwde kind toebetrouwen aan de Heer. Juist omdat wij in de doop teken en zegel mogen zien van Gods liefde. Voor Christenouders zal de doop dan ook in het verlengde liggen van de geboorte. Over hun kindje wordt de naam des Heren uitgeroepen en die Naam mag voortaan op het kin .IJ o rusten. Op het toevertrou wen is het toebetrouwen mogen volgen. Daarom is de doop ook de bereid heid om af te zien van ons zelf en om ons leven te plaatsen in een perspectief en in een dimensie waarttoe wij uit onszelf niet in staat zijn. De doop betekent bevrijding, juist omdat wij ons erin geplaatst mogen weten onder de hoede van God. Het geldt al onze kinderen, het .geldt ook het prinsekind Willem- Alexander. Sterker TNE rentabiliteit in het bedrijfsle- ven laat nog te wensen over. De winstcijfers zijn over het alge meen te laag om tot investeringen te prikkelen. Ook de vooruitzich ten zijn niet in elk opzicht rooskleu rig. Weliswaar is onze uitvoer naar Ita lië met 21 pet. gestegen, maar de uitvoer naar onze belangrijkste handelspartner, West-Duitsland, is niet veel meer dan stabiel, terwijl hier een 8 pet-groei nodig voor een verdere stijging van ons welvaarts peil. Maar er is ook een belengrijk plus punt. Het werkgeversverbond CSWV wijst hierop in zijn bondsor gaan. Vooral de laatste tijd is het aantal gevallen van produktleult- breiding, nieuwbouw, fusies en*, sterk toegenomen. Duidelijk valt waar te nemen, dat het bedrijfsleven de periode van aarzelende conjunctuur benut om de structuur van de ondernemingen beter bestand te maken tegen bui tenlandse concurrentie en andere economische calamiteiten. Neder land groeit uit tot een volwaardige industriële natie. Onze ondernemers hebben nog vi sie en tevens moed om konsekwen- ties hieruit te trekken. Er is nog volop reden tot vertrouwen in de toekomst van ons bedrijfsleven. Dit maakt overigens niet overbodig, dat de regering waar nodig de hel pende hand biedt om de rentabili- teitspositie van ons bedrijfsleven te steunen. Zeker voor onze Tilburgse wolin dustriëlen geen loze kreet. Bloederige vondst op station PARIJS Een stationsbeambte van het Gare du Lyon deed gisteren een afschuwelijke ontdekking. Gealarmeerd door een verschrikke lijke lucht opende hij een kluis, waarin een koffer met de romp en de armen van een vrouw in verregaande staat van ontbinding. De koffer moet dagen geleden zijn gedeponeerd. De dader had een reukverdrijvendmid- del in de koffer gedaan. Ik geef op als nieuwe abonnee naam: straat: plaats: l^betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang Ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1