EEN CHINESE BOER IS OOK MAAR EEN MENS MILJARD VOOR BLOKKADE SlIEZ Philips door kleuren-tv komst van in trek Grote Sprong Voorwaarts uitgelopen op Grote Mislukking KOERSWINST ELF GULDEN DAF Cd DAF HEEFT ALLES PLUS GEBR. VAN ULDEN - VERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN Grote autoshow v. d. nieuwe DAF NIEUWE LEIDSE COURANT 11 ZATERDAG 2 SEPTEMBER1967 55 99 99 99 Een oude boerdie het portret van Mao Tse-toeng kennelijk op prijs stelt. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM Van de hoofdfondsen was deze week Philips, nog niet zo slecht uit. De Kondor Gloeilampen op de effectenbeurs het meest in trek. Er waren buiten-1 Aann- Mii steeg deze week van 288 landse aankooporders voor dit fonds en de belangstelling wordt ge-; pnkkeld door de komst van de kleuren-televisie. De fusie tussen van 462 tot 466 pet Blaauwhoed en Pakhuismeesteren verraste de beurslieden. Het be-1 Nu het weer is omgeslagen, schijnt richt kreeg een positieve ontvangst, daar men van mening is, dat beide de „lol" van bieraandelen er af te ondernemingen elkaar bij de structurele veranderingen in het haven bedrijf goed kunnen aanvullen. 95.50, wat een koerswinst van 20 punten betekent, De koersstijging viel gisteren tegen. Er is eerst sprake geweest van een fusie tussen Blauwhoed en Thomsens Ver. Bedrijven, welke echter op het laatste ogenblik is afgesprongen. Dat van Thomsens geweest, want later is wel gebleken, welk een moeilijke pe riode deze onderneming voor de boeg heeft bij het overwinnen van de ver anderingen in het havenbedrijf. Opmars kleuren Ingrijpend In de toelichting op het fusiebe- richt is gewezen op de ingrijpende aard in de havenbedrijven. Wij den ken hierbij aan de snelle opkomst van de containers, welke een hele omwenteling in de aard der werk zaamheden in de havens met zich brengen. Om nu de risico's van ver snippering en elkaar beconcurreren uit te schakelen, is men gekomen tot een bundeling van krachten. De kleurentelevisie, welke in West-Duitsland begonnen is en in an dere landen voor de deur staat werkt sterk op de verbeelding. De opmars is begonnen en men kan er zeker van zijn. dat na verloop van enige tijd de kleuren-tv in veel huiskamers zal verschijnen. Voor Philips zal een drukke tijd aanbreken, ondanks de concurrentie van buitenlandse produ centen. De kooplust werd door de spoedige komst van de kleuren-tv aangemoedigd en onder flinke be langstelling liep de prijs van het fonds van 105.90 tot 116.70 op, wat neerkomt op een koerswinst van bijna 44 punten. Ook Unilever liep gesmeerd, omdat men vond, dat dit fonds de laatste tijd achter is gebleven. De koers ver beterde van J 102 tot 107, wat 25 I slot gisteren 224 pet. bedroeg, punten winst betekent. Koninklijke Olie ondervond weinig invloed van het bericht, dat de boy zijn. Heineken daalde van 547 tot 537 pet., Amstel Brouwerij van 355 tot 347 pet. Bewogen Een bewogen verloop hadden de certificaten Holl. Bank Unie vanwege de vrij positieve berichten over een op komst zijnde overneming van de instelling, welke berichten echter prompt door de directie zijn tegen gesproken. Er werd zelfs een koers van overneming genoemd, nl. 250 pet. Natuurlijk zal geen directie de juist heid van een bericht erkennen, alvo rens de zaak in kannen en kruiken is, want er kan een „kink in de kabel komen", waardoor een transactie niet doorgaat. Uit het koersverloop van de laatste weken blijkt echter wel. hoe hardnek kig de geruchten over een fusie aan houden. Deze week sprong de note ring, onder veel handel, van 210 tot pet. nabeurs, terwijl het officieel SJANGHAI China is in de eerste plaats een agrarische staat. Negentig procent van de bevolking woont op het platte land. Het leven is er hard en zwaar. Voltallige families, tot tanige grootmoeders en molli ge kindertjes toe. ploeteren en zwoegen er van de vroege mor gen tot de late avond. De resul taten zijn dikwijls bijzonder ge ring. Slechts in de stroomgebie den van de Huango (Noord-Chi- na), de Jangtsekiang (Midden- China) en de Sikiang (Zuid-Chl- na) kan van werkelijk vrucht bare gronden worden gesproken. De Chinese boer, zo kan uit de indringende boeken van Pearl Buck worden geconstateerd, heeft door de eeuwen heen een armzalig bestaan geleid. Van geslacht op geslacht is hij aan natuurrampen onderworpen ge weest, om van de onderworpenheid aan grootgrondbezitters maar niet te spreken. Natuurrampen Overstromingen en droogte- annex honger catastrofen zijn sinds de jaar telling kalendarisch vastgelegd. Het j gaat om meer dan 1800 calamiteiten, die tezamen tientallen miljoenen I slachtoffers voor zich opeisten. De oorzaken hiervan zijn het overvloe dig vallen of het uitblijven der moes sonregens, gekoppeld aan de primitie ve waterbeheersing. Binnen het kader van de commu- nistische leer is het traditionele leven op het platteland totaal op de kop 1 De nagestreefde socialisering heeft ongetwijfeld belangrijke veranderin gen ten goede te zien gegeven. De landeigenaar, die herendiensten en woekerpacht verlangde, is verdwe nen. De vaak bloedige onteigenings procedures namen over 't algemeen slechts enkele dagen in beslag. Wat echter ook verdwenen is, is het kleine boerenbezit. De staat is de enige exploitant van het akkerland, de weidegronden en de bosbouwgebie- den geworden. In de plaats van de grootgrondbezitter is de supergroot- grondbezitter getreden. De landbou wer heeft nog slechts met voor hem denkende en regelende ambtenaren te maken. Landhervorming De noodzakelijkheid van landher vormingen. zomede de rationalisatie en mechanisatie van de landbouwme thoden, is door Mao en zijn mede heersers duidelijk ingezien. In de drie vijfjarenplannen, die sinds 1952 van start zijn gegaan, is op akker bouw en veeteelt een duidelijk ac cent gelegd. Bovendien is er nog een twaalfjarenplan opgesteld, dat uitslui tend en alleen voor de agrarische sec tor geldt. In verband met de bevolkingsaan was zo'n 15 miljoen zielen per jaar heeft de uitbreiding van het land bouwareaal absolute prioriteit. De ir rigatie is met wisselend succes ter hand genomen. Ook de industrialisa tie is voor een groot deel in dienst van de boer geplaatst. Alleen met kunstmest en tractoren kan de pro- duktie worden opgevoerd, waardoor de export van landbouwprodukten weer kan worden bevorderd. Met sta tistieken, die een heel boek zouden kunnen vullen, toont de rode draak aan dat zijn agrarische politiek een daverend succes is geworden. Ze zijn als e3n langgerekte juichkreet, waar in steeds weer wordt uitgejubeld dat de geraamde produktiecijfers ver overtroffen werden, en dat ten aan zien van de plannen op lange termijn jaren konden worden ingelopen. OPNIEUW TRIOMF VOOR SNELLE DAF 44 Marathon de la Route: een 84 uur durende De 8e klinkende klasee-overwinning van monsterrit op de berucht-bochtige Nürburgring; verplicht gemiddelde 90 km uur. 43 wagens aan de start, slechts 13 aan de finish. Daf le, 3e en 4e in klasse tot 850 cc. In 84 uur legde elke Daf ongeveer 8000 km af; een grandioze prestatie! Daf in 1967. Daf zegevierde reeds in de Rallye de Monte Carlo, Rallye dei Fiori, Rallye de Picardie, Rallye des Routes du Nord, Rallye de Bordeaux, Tulpenrally en Acropolis Rally. Informatie-proefrit De snelste manier om te ontdekken wat intelligentscherp autorijden is. A - stuur mij zonder enige verplichting nadere informatie over de Daf personenauto's B - ik wil vrijblijvend een test-'m-ze If rit maken onderstreep wat n wenst) In enveloppe zenden naar DAF, tmanoven plus het pienterste pookje ter wereld: variomatic-automauv Hoofddealer voor Leiden en omstreken: Tevens gebruikte Daffodil zaterdag 2 september, maandag 4 september en dinsdag 5 september 1967 DAF 600 1960 t/m 1962 IDeze Dai's zijn voordelig teil OPEL Kadett '64 m. sch.d. II V.W. de Luxe 1961 blauw DAF 750 1962 t/m 1963 koop en voordelig in onder- 1 N.S.U. Prinz 1963 blauw 11 FORD Transit bestel 1961 DAFFODILS 1964 t/m 1967 Ihoud! Tevens voor kopers: 11 V.W. de Luxe 1964 rood I m. imperial Verder kunnen de ondernemingen 1 co* van Engeland en Amerika voor elkaar mooi aanvullen. Zoals men de levering van olie uit het Nabije weet heeft Pakhuismeesteren een be- Oosten zal worden opgeheven. Ver- langrijke taak in de sector van de moedelijk, omdat dienstverlening, zowel in als buiten 1 heeft gehecht Nederland, terwijl daarnaast op het gebied van tankopslag e.d. veel activi teit heerst bij de Rotterdamse onder noming, Blauwhoed heeft een gewich tige taak als exploitant van vemen en vrieshuizen en is de laatste jaren sterk naar voren gekomen bij de ont wikkeling en exploitatie van vele soorten bedrijfsgebouwen. De omwisseling in certificaten van de nieuw op tc richten vennootschap PAKHOED zal voor beide soorten aandeelhouders plaats hebben in de verhouding van 1 op 1, maar Pak huismeesteren zal vooral 30 procent bonus in aandelen uitkeren. Het is bekend, dat de Rotterdamse onderne ming een rijke zaak is. welke tot dusver niet op de beurs genoteerd Na fusie zal een certificaat Pak hoed, volgens de directie, een in trinsieke waarde hebben van circa De emissie van de Amsterdam-Rot terdam Bank is nu op de markt geko men. Bij een theoretische waarde van de claim van 2.30. werd cr gehandeld op 2.10. De aandelen het dreigement de boycot, daar de oliestaten in hun ..eigen zwaard" zouden vallen. Op 14 september valt de beslissing over het voorlopig dividend van de Koninklijke Olie. De bouwactiviteit vertoonde in de eerste helft van dit jaar een gunstige ontwikkeling. De bouwproduktie was 20 procent hoger dan in dezelfde peri ode van 1966. De woningbouw verbe terde zelfs 28 pet. In de eerste zeven maanden van dit jaar was het aantal in aanbouw genomen woningen 72.426 (vorig jaar 65.848). Dit ziet er allemaal niet ongunstig uit, vinden weing geloof j den gisteren op 46.50 genoteerd. gen 50.60 voor de emissie, zodat de koers enigszins ingezakt is onder in vloed van het claim-aanbod. mislukt De waarheid is echter dat de „Gro te Sprong Voorwaarts" zo ambitieus in zijn conceptie was dat de gevergde krachtsinspanningen te groot bleken. Veel van wat men dacht te hebben bereikt, werd in de volgende seizoe nen teniet gedaan door de gebrekkige gevoerd. Dijken en dijkjes stortten in, de oevers van kanalen en de ran den der greppels kalfden af. Als ge volg hiervan is men in vele gebieden met de waterbeheersing niet veel ver der dan voor de opmars der plannen makers. Een nare complicatie was nog dat het jaar 1960 in het teken van grote natuurrampen stond. Zestig miljoen hectaren akkerland, of wel de helft van de beschikbare landbouwgrond, werden door overstromingen en droogte zwaar geteisterd. Volkscotnmunes De aan beproevingen gewend ge raakte Chinese boer kromde de rug onder de verdere maatregelen van het partij regime. Met rigoreuze hand werden de gecollectiveerde landbouw bedrijven eenheden van 500 tot 8.000 zielen tot 10 a 20 keer zo grote volkscommunes omgemetseld. Hei ging om geheel zelfverzorgende staatsboerderijen, welke de opper vlakte en de faciliteiten van steden hadden. Huizen, scholen, hospitalen, land, vee, de produktiemiddelen, de verdiensten alles was zogenaamd gemeenschappelijk bezit. Bureaucra- Een enquête onder de Nederlandse architecten heeft uitgewezen, dat een kwart van deze deskundigen op bouw- gebied eerst na 1971 een einde aan de woningnood verwacht. Belangrijk vin den wij ook, dat driekwart van de 550 procent. Er wordt over 1967 een architecten van mening is, dat het dividend op de eert. Pakhoed van I prijsniveau van nieuwbouwwoningen minstens 12 pet. in contanten plus 4 let wel nieuwbouw in de komen- pct. agio-bonus in het vooruitzicht j de jaren verder zal stijgen, gesteld. Gisteren noteerden de aande- Voor de bouwerij ziet het er, dit is lea Blauwhoed 99.50 tegen v.w. onze conclusie, op de langere termijn KHARTOEM Na het nieuws van de hervat ting van de olieleveranties en het niet-erkennen van Israël is als laatste besluit van de gisteren geëindigde Arabische topconferentie bekend ge worden, dat alle buitenlandse bases in de Arabi sche landen gesloten moeten worden. Het heet dat Nasser besloten zou hebben de finan ciële steun die hij van de olieproducerende landen krijgt te gebruiken om het Suezkanaal gesloten te houden. De 950 miljoen gulden zou voldoende zijn om het nog negen maanden met een gesloten kanaal uit te zingen. De bedoeling is de Israëli te dwingen de oostelijke oever te verlaten. In tegenstelling tot eerdere berichten krijgt Syrië toch 50 miljoen gulden als steun uitgekeerd. Het is nog niet bekend hoe Syrië, dat niet door een minister in Khartoem vertegenwoordigd was, staat tegenover de hervatting van de olieleveranties aan het Westen. Veel pijpleidingen lopen over Syrisch gebied. Een Syrische minister verklaarde in Damascus, dat Syrië zich zou houden aan de besluiten van Khartoem. Over olieleveranties zei hij echter niets. Als reden voor het weer laten vloeien van de olie stroom wordt opgegeven, dat de olieproduktie een zeer doeltreffende factor genoemd wordt voor consoli datie van de economie van de Arabische landen en voor hulpverlening an die landen die van de strijd tegen Israël hebben geleden. De Arabische leiders wa ren unaniem van mening, dat met Israël niet onder handeld kon worden. Twee politici waren niet erg gelukkig met de top van Khartoem: Shoekeiry. de Palestijnse leider, die vond dat te weinig voor de Palestijnse vluchtelingen werd gedaan en president Sallal van Jemen, die zich niet gebonden acht aan het over Jemen bereikte ak koord tussen Nasser en koning Feisal van Saoedi- ten ontfermden zich over de kinde ren. de vrijetijdsbesteding, zomede de samenstelling en het verschaffen van maaltijden. Politieke commissarissen zongen de lof van Marx, Lenin, Sta lin en natuurlijk van de eigentijdse landsman en profeet: Vader des Va derlands Mao. In het begin van de zestiger jaren werd in Peking van 24.000 agrarische volkscommunes gesproken, die elk een bevolking van tussen de 30.000 tot 80.000 ziëlen tellen. Tezamen met de inmiddels geïntroduceerde stede lijke volkscommunes werden aan bij na 550 miljoen mensen gemeenschap pelijk maaltijden verstrekt. Meer dan vijftig miljoen kinderen werden in crèches en andere tehuizen verzorgd. Lijdelijk verzet De eenheidspot, die op elk gebied werd geserveerd, bleek voor het me rendeel der nieuwbakken commu nisten een te grote geestelijke kwel ling te zijn. Bovendien ontstond er ontevredenheid over de minimale voe ding en de inspanningen, die moesten worden op gebracht. De hervormers hadden zich op een muur van lijde lijk verzet doodgelopen, Door een deel van de volkscommunes op te heffen of tot kleinere eenheden om te bouwen, keerden ze ijlings op hun schreden terug. In t' algemeen kan gesteld worden dat de ijver, waarmee de Rode Garde de Grote proletarische Revolutie tracht te verwezenlijken, de Chinese plattelandsbevolking weinig zint. Men vreest een verdere verstrikking in het net van de bazige en over alles bedisselende partij. Men is verbolgen over de verstoringen, die zijn opgetre den in het produktieproces en in de vervoerssector. Hoewel de rode gar disten zich overal en masse voor het volk inzetten grondbewerking, het binnenhalen van de oogst, het laden en lossen van schepen heeft de praktijk geleerd dat ze beter met de tong dan met de handen kunnen wer- Vandaar de vaak bloedige botsin gen, die uit verschillende delen van het land worden gemeld. Een Chinese boer is ook maar een mens. Elke ter ging heeft haar grenzen. Patriarch van Consta ntinopel naar Duitsland FRANKFURT Patriarch Athena- goras van Constantinopel, de geeste lijke leider van de Oosters Orthodoxe Kerken, zal volgend voorjaar naar Duitsland komen. De patriarch heeft een uitnodiging aanvaard van de praeses van de Duitse synode, bis schop Hermann Dietzfelbinger. In een brief schrijft de patriarch det hij graag de uitnodiging zal aan nemen, maar dat hij nog niet precies kan vaststellen wanneer hij naar Duitsland komt, in ieder geval wel in het volgend voorjaar. De patriarch zal waarschijnlijk zijn bezoek aan Duitsland combineren met een bezoek aan de paus in het Vaticaan. Tijdens het bezoek van de paus aan het oecumenisch patriar chaat heeft Athenagoras toegezegd volgend jaar een tegenbezoek in Ro me te komen brengen. Er staan een groot aantal reizen op het programma voor de patriarch die tot voor kort zijn stad niet kon verla ten, omdat hij vreesde dat de Turken hem zouden verbieden om terug te keren. Van 25 tot 27 september wil hij naar Moskou gaan en daarna be zoeken brengen aan Belgrado, Boeka rest en Sofia. Visser Pronk in Engeland beboet GRIMSBY Kapitein Cornelia Pronk van de Scheveningse treiler Gerdientje Jannie is gisteren in de Engelse havenplaats Grimsby veroor deeld tot een boete van 2.000. Hij heeft vorige week zondag binnen de Britse visserij grens gevist. Schipper Pronk mocht de vangst en de netten (waarde ƒ4.000) houden, maar moest wel de kosten van het geding 210 betalen. De schip per spak niet tegen dat hij In de rone was geweest, maar hij ontkende daa» te hebben gevist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11