In Griekenland wordt opstand voorbereid KAREL1 INTERVIEW IN NACHT MET OPSTANDIGE KRETENZER Ka»ton in Nieuw Rode Kruis bezorgd over de toekomst Pionier Canacla-vaart plotseling overleden 5 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 handen maoïsten HONGKONG Radio Kanton heeft gisteren omgeroepen dat in de stad een revolutionair arbeidersco mité is gevestigd. Waarnemers in Hongkong menen hieruit te mogen opmaken dat de Maoïsten aan de win nende hand zijn in de machtsstrijd die zich de afgelopen tijd in deze hoofdstad van de Zuidchinese provin cie Kwangtoeng heeft afgespeeld. De radio begon voor het eerst sinds 10 augustus weer met eigen nieuwsuit zendingen, voordien werden drie we ken lang de programma's van Peking gerelayeerd. (door Jan J. van Capelleveen) HERAKLION, Kreta Het is rustig in Griekenland. De bussen rijden weer, de boten varen weer, en de duizenden Athe- ners drentelen weer door de overvolle straten. De politie houdt zich afzijdig. Militairen zie je nauwelijks. Maar het is alleen maar een uiterlijke rust. In alle stilte wordt het verzet tegen het mili taire regiem voorbereid. De kerkelijke leiders van de Wereldraad merkten er heel even iets van. Sommigen vonden tussen hun post een met de hand ge schreven brief, een hartstochtelijke oproep om hulp, ondertekend met „Democratie Fight of Crete" (Democratische strijd voor Kreta). wmmm mm m pmrbmhmpmmh -MOwt uottt (ttionj due 4*ca.civccce. te C est to. IJOC* oLm. cLt. ta. Ctel vcly oU U G x.e.cc en.4 texe v j2ot voix son.4 atea'at* <on.4ce to. 4^ za yi-tte oU Alos4 -ïeviete-n.0L H e ca: ct (ve s „Hoog vereerde leden van de hiërarchieën" staat er in, „luister naar de stem van de Grieken. Zij smeken om vrijheid, democratie, ge rechtigheid. Zij roepen om de rech ten die hen ontnomen zijn. Neem deze, onze rechtvaardige eis mee naar uw landen. Wordt herauten van de noodzaak van vrijheid voor een volk in Europa dat daar recht op heeft, evenals ieder ander volk." De brief is in onvolmaakt Engels geschreven; de taal is wat gezwollen, maar de inhoud duidelijk. De schrij ver is een nog jonge man. Ik ontmoet te hem midden in de nacht, ergens ver buiten Heraklion onder een boom. Ik ben „Festos", zei hij. De naam was een goed pseudoniem. Festos is de ruïne van het paleis van koning Minos, de Salomo van Kreta, die leef de in de dagen van de Richteren van Israël. RUÏNE Maar de naam „Festos" heeft voor hem een geheel nieuwe betekenis ge kregen. Dit woord vertegenwoordigt voor hem de ruïne van Griekenland, waar eens de democratie geboren werd, maar dat teruggekeerd is tot de inzichten van Plato, beschreven in zijn geschrift „De Republiek". Daarin verdedigt deze filosoof de regering van de weinigen, de wijzen en de sterken. De militaire regenten zijn de weinigen, het zijn op het mo ment ook de sterken, maar zijn het tevens de wijzen? De kleine man komt er rond voor uit dat ook hij een republikein is, maar niet in Plato's betekenis van het woord. „Onze jonge koning", zegt hij, „had de kans om de eerste echte democratische koning van het nieu we Griekenland te worden. Maar hij maakte fout na fout. Hij werd verrast, net als wij, door de militaire putsch en hij heeft zich aan de nieuwe bewindslieden onder worpen. Hij vereenzelvigt zioh nu steeds meer met de dictatoren." „Maar de koning werd toch harte lijk ontvangen door de bevolking? Er werd toch luid geapplaudisseerd toen hij de San Marco-hal binnentrad om het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken te verwelkomen',' vraag ik. Festos lippen worden dun- Grensoorlog? XJET is nog maar ruim een jaar ge leden dat de Russische premier Kosygin een diplomatiek succes boekte door India en Pakistan onder i zijn leiding een akkoord over Kasj mier te laten sluiten. Nu zijn er weer over de oude kwes tie spanningen tussen de moslims van het door China gesteunde Pakistan en de hindoes van het neutrale India.1 Hoewel de godsdienst een strakke scheidslijn trekt, spreekt ook de po-; litiek een woordje mee. Zonder twij fel heeft China belang bij onrust aan de zuidgrens. Veler mening dat beide landen, en vooral India, er verstandiger aan zouden doen eerst hun eigen ontwik keling ter hand te nemen alvorens wapens te kopen, gaat maar ten dele op. De praktijk is anders. Wat een verrassende ontwikkeling zou de wereld te zien geven als een staat zich inderdaad kon veroorloven te ontwapenen. Als deelname van Nederland aan een collectieve ver dediging aanvaardbaar, zelfs noodza kelijk genoemd wordt, waarom mag India de onafhankelijkheid dan niet door middel van wapens garanderen? Iets anders is, dat wapens in handen van zwakken vaak lichtvaardig ge bruikt worden en de interne ver deeldheid is in India op het ogenblik groot. De leidende kringen in India, die het communisme verafschuwen, zouden een voorbeeld kunnen nemen aan Chroesjtsjef, die stelde dat grens conflicten nooit tot een oorlog mogen leiden. Rusland zou daarop toezien. In navolging probeert Kosygin door een matigend woord andermaal niet alleen aan prestige in Azië te nen, maar ook een communistische regel inhoud te geven. SALONIKI De 60-jarige Dimit- rios Sahinis is gisteren in Saloniki tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld omdat hij getracht zou hebben het Griekse bewind omver te werpen. ne spleetjes. Zijn gezicht vertrekt in een wrange, spottende lach. „Ba", antwoordt hij, „wat zegt mij dat." SOLDATEN En hij vervolgt verbeten: „Weet u dan niet, dat de dag tevoren onge veer tweeduizend soldaten naar ons eiland zijn gekomen? Waar waren zij die dag? Zag u zoveel uniformen op straat? U zag ze niet. Weet u waar om? Omdat ze in het burger waren. Zij waren gekomen, omdat de dicta toren van Athene wel wisten dat on ze bevolking zich afzijdig zou hou den. Dat was geen spontaan applaus, bij lange na niet. Het was allemaal knap in scène gezet om u en de man nen van de televisie zand in de ogen te strooien." Hij kan gelijk hebben. Koning Konstantijn heeft het eiland nog nooit bezocht Kreta is altijd al an ti-koningsgezind geweest. De Kreten zers zijn hyper-individualisten. De hoge cederbomen mogen van hun eiland verdwenen zijn, de ber gen kaal en door erosie bruin gewor den, maar in hun hart leeft nog iets van die oude glorie uit de dagen van koning Minos. Met trots vertellen zij dat hun beschaving ouder is dan die van Athene of Sparta. Kreta is voor hen de bakermat van de moderne beschaving. De huidige bevolking heeft alti.id voor de overgrote meerderheid Pa- pandreou gesteund. Nog hangen in vele kantoren zijn foto's hoewel dit door het huidige regime verboden is. Kreta is wel eens het Schotland van Griekenland genoemd. CELLEN Festos komt er rond voor uit, dat "hij bezig is om verzetscellen te vor men. „Binnenkort zult u wat zien", z>3gt hij, misschien nog wel als u nog in ons land bent." Hij wil niet zeg gen wat hij van plan is. Hij wil zelfs niet zeggen of het vuur van het ver zet ontstoken zal worden op Kreta of in Athene. „Hebt u wapens?" vraag ik. Hij zegt: „Ja. en genoeg. Misschien r.iet genoeg om het lang vol te houden als er een burgeroorlog uitbreekt, maar genoeg om er op werkelijk grootscheepse manier mee te begin nen. Vergeet niet dat deze regering slechts gesteund wordt door 5 pro cent van de bevolking." „Maar vele mensen die ik gespro ken heb schijnen helemaal niet onte vreden over het regiem. Ze zeggen dankbaar dat de bussen weer op tijd lopen, dat er geen demonstraties wor den gehouden, geen stakingen zijn, dat de prijzen niet omhoog gaan..." OPTIMISTISCH Met een wilde armzwaai onder breekt hij me. „Natuurlijk zeggen ze dat. Maar dat wil niet zeggen dat ze voor het regime zijn. Ze stellen deze rust op prijs, want nu hebben ze de kans om zich voor te bereiden op het komend verzet. U zult het zien, straks, al die mensen staan achter Fox. ctaul ,kpi- d ou. weeft. (stoud o/*.oL +k.e -wioit 44-«'*a „J -li ex4 z-n dleot <-n 4 C/i x i 41 n, wt e-n+Oixi'e s Ci4ti< B". x one. Deze met de hand geschreven brief vonden de leiders van de Wereldraad tussen hun post. De brief bevat een hartstochtelijke oproep om steun te ver lenen aan het verlangen naar vrijheid van het Griekse volk. Toen koning Konstantijn met zijn jonge vrouw Annemarie het laatste stuk te voet aflegde naar de San Marco-hal om de twintigste vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken te openen, applau disseerde een menigte die hoofdzakelijk uit jonge mannen bestond. terug naar Heraklion. In mijn hotel zie ik dat al de andere gasten al binnen zijn. Doodmoe val ik op mijn bed neer, maar de slaap wil niet komen. „Hoe sterk is zijn beweging", vraag ik me af. „Is dit de stem van een eenling, of heeft hij velen achter zidh?" De volgende avond kom ik weer laat thuis. Achter in een taxi praat ik met Duitse colle ga's over het huidige regiem. Bij het hotel reken ik af. Mijn collega's zijn al naar binnen. De chauffeur zegt in gebroken Duits: Diktatoren zwei Mo- natekaput." Even later is hij weg. Het is rustig in Griekenland. Maar in de harten groeit het verzet. Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? TOPIC 20 senoritas; f.2.- ER IS MAAR EEN Voorzitterveel geld nodig Is hij niet te optimistisch? Spreekt hij niet als een romanticus, zoals ook de romantiek in ons land de eerste pogingen tot verzet tegen de Duitsers overschaduwde? „Als Johnson ons maar steun geeft", vervolgt hij, „dan zijn we zo weer een vrij volk." Ik probeer hem duidelijk te ma ken, dat zo vlak voor de Ameri kaanse verkiezingen van Johnson niet veel te verwachten zal zijn. Hij heeft al te veel vingers gebrand om ze ook nog in het Griekse wespen nest te steken. Maar de man gelooft me niet. „Johnson is een democraat", zegt hij. „Natuurlijk zal hij, ons hel pen om de dictators te verjagen." NAVO „Wat wilt u als het huidige regime gevallen is", vraag ik. „weer de parle mentaire democratie herstellen? En hebt u dan de juiste mannen om te regeren?" „O zeker", is zijn antwoord. Maar het komt er wat minder zelfverze kerd uit. „Wilt u dat Griekenland dan uit de NAVO gaat?" „Beslist niet. Vergeet niet dat wij de communisten aan onze grenzen hebben. Die willen ons land maar al te graag bezetten om een steunpunt aan de Middellandse Zee te hebben. Daarom hebben we hier ook Ameri kaanse bases met atoomkoppen. Die moeten we behouden. Griekenland behoort bij het westen. Wij kunnen zonder het westen niet leven. Daarom moet uw regering ons helpen, want door het regime wordt de invloed van het com munisme versterkt Deze dictatoren zeggen dat zij ons volk willen redden van het communisme, maar ze steu nen alleen maar het communisme. Hun actie roept reactie op." Festos knikt hevig. „Ja, en dat is onze grote zorg. Ze zijn al verder dan wij. Ze waren altijd al beter georganiseerd. Voor de machtsoverna me trokken ze slechts zeven procent van de stemmen, maar ze 'hadden een goede organisatie en die hadden wij niet. En ze zijn o zo slim." En hij vervolgt: „Iedere dag zen den de communisten zeven nieuwsprogramma's in onze taal uit. Nu de kranten en de radiostations onder censuur staan, worden ze niet meer gelezen en wordt er niet meer geluisterd. Iedereen luistert naar het communistische nieuws. Ze zijn sluw genoeg om in die programma's geen propaganda te maken voor het com munisme. Ze zetten zich geheel in voor de vrijheid." „Toen de conservatieve ex-mi nister E. Avaroff gevangen genomen werd, omdat hij vijftien mensen in zijn huis ontvangen had, waf-en zij de eersten die „schande" riepen. En hij is helemaal geen communist, zelfs geen socialist. De mensen gaan zeggen „Zie je wel, die communisten willen ons helpen om weer vrij te worden" en zo zullen ze velen in hun netten verstrikken als we niet snel een einde aan dit regime maken." HELPEN Hij komt vlak voor me staan en prikt met zijn wijsvinger in mijn borst. „Daarom moet u en uw rege ring mij helpen. Doet u dat niet dan zijn volgend jaar de communisten hier aan de macht en dan hebben we helemaal geen vrijheid meer en dan hebben de Amerikanen hun bases voor de poort van Rusland verloren." Hoe lang duurt ons gesprek al? Eén uur? Twee uur? Het is te donker om op mijn horloge te kijken. We schudden elkaar de hand. „Hoe gaat u terug naar uw hotel", vraagt hij. En hij vervolgt: „Wacht maar, ik heb mijn auto hier in de buurt." AMSTERDAM „Het Rode Kruis heeft zorgen voor de naas te toekomst. De snelle bevol kingsaanwas in Nederland en het ouder worden van de bevol king betekenen een uitbreiding van het aantal taken. De mo dernisering van de materialen en de verplichtingen in inter nationaal verband vergen veel kapitaal en inschakeling van deskundig personeel". Dit zei jonkheer G. Kraijenhoff, voorzitter van „Het Nederlandsche Roode Kruis", vanmiddag in het inter nationaal congrescentrum RAI in Amsterdam, waar de officiële herden- WASHINGTON De Verenigde Staten zijn uiterst verontwaardigd dat de Russen hun plan voor een wetenschappelijke tocht van twee ijsbrekers om het Noordpoolgebied hebben gedwarsboomd. Om deze tocht te kunnen volbrengen moeten de ijsbrekers, de Edisto en de East- wind, door de Straat Vilkitsky tussen Severnaja Zemlaya en de noordkust van Rusland varen. Hiervoor heeft Rusland echter geen toestemming ge geven. "\TORGEN zal prinses Beatrix haar zoon ten doop houden. Zo'n gebeurtenis roept herinneringen op. Voor mij is dat aan de doop van prinses Maria Christina in de Dom kerk te Utrecht. - Ook toen was het een herfstdag, 9 oktober. Ook toen een sobere plech tigheid, waarbij de dopeling niet in de Gouden Koets maar met een auto naar de kerk werd gereden. Maar wel kreeg zelfs de pers een mooie uitnodigingskaart met een oranje band gesierd en niet een vodje geel papier met alleen maar: PERS er op, zoals nu. Wat jammers is, de kaart voor de doop van prinses Christina (toen nog Marijke) is een van de weinige journalistieke kleinodiën, die ik be waar. Dat nietszeggende briefje zal verdwijnen als het zijn dienst j?2- daan heeft. Er was in 1947 nog geen televisie en het idee dat er in een kerk tien monitors zouden hangen om van el ke plaats af alles te kunnen zien was ondenkbaar. Dat had voor de pers een voordeel, want we kregen prachtige plaatsen. Ik zat zo, dat ik recht naar de koninklijke familie keek en geen blik of gebaar me ont ging. En zo zag ik hoe prinses Beatrix bij die doop een rol had. die volko men onverwacht was. Met intense aandacht had ze. klein meisje van Doop nog geen tien jaar, alles gevolgd. Het gezichtje gespannen omdat er zoveel was waarop gelet moest wor den. Prins Bernhard hield zijn vierde dochter ten doop. Prinses Juliana had haar eersteling ten doop gehou den, prins Bernhard dochter Irene in Londen en prinses Juliana de kleine Margriet in Canada. Nu was het va ders beurt weer. Op haar tenen stond ze bij de bediening van de doop, en om eer lijk te zijn, lette ik meer op dat figuurtje, dan op de kleine dope- linge. Je voelde gewoon hoe ze be reid was direct naar het zusje te vliegen als wat dan ook maar gebeu ren zou, dat haar verontrustte. Maar een ogenblik later alweer ging prins Bernhard zitten en lag het kindje weer in moeders armen. En opeens was prinses Beatrix daar bij, toverde ergens een klein zakdoekje vandaan en wreef met poppemoedertjes gebaar over het voorhoofdje van de baby waarop een waterdroppel glansde. Innig tevreden en met de glimlach en de kuiltjes in de wangen, die we zo goed kennen, ging ze toen stille tjes op haar plaats zitten, de been tjes recht naast elkaar, de handen eerbiedig gevouwen. Stil luisterde ze verder, maar haar houding was anders. Iets losser, alsof ze vrijer ademde. Twintig jaar zijn intussen voorbij- gegleden. Morgen zal prinses Bea trix het doopwater zien glinsteren op het hoofdje van haar zoon. king werd gehouden van het 100-ja rig bestaan van de vereniging. De Koningin en de prinsessen Beatrix en Margriet waren bij de hèrdenking aanwezig. Stimulans Jonkheer Kraijenhoff zei dat de be langstelling van de leden van het Ko ninklijk huis een grote stimulans be tekent voor het Rode kruiswerk, on danks misschien vele moeilijkheden voort te zetten. Minister Roolvink van sociale za ken en volksgezondheid herinnerde dat in de loop der jaren duidelijk is gebleken dat het Nederlandscte Rode kruis, soms alleen, soms in samenwer king met anderen, zijn doelstellingen in binnen- en buitenland heeft waar gemaakt. „Het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst in Amsterdam geniet wereldvermaard heid", aldus de bewindsman. Namens de regering bood hij de vereniging als jubileumgeschenk een heruniformering van het gehele Rode kruiskorps (12.000 vrijwilligers) aan. Het wordt een grijskleurig uniform (thans dragen de korpsleden de mili taire khaki-uniformen). Jonkheer Kraijenhoff zei dat door de nieuwe uniformen wellicht het fa beltje uit de wereld wordt geholpen, dat het Rode kruiskorps een onder deel is van een militaire organisatie. Invloed van seizoen „Daling jeugdige werklozen'"' DEN HAAG Minister Roolvink verwacht dat de omvang van de ge registreerde jeugdwerkloosheid, na correctie voor het seizoen, in de naaste toekomst niet in belangrijke mate zal stijgen. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Kleisterlee (kath.v.) zegt hij dat het aantal jeugdige werklozen waar schijnlijk van eind augustus tot ok tober of november ten gevolge van het seizoen zal dalen. In het kader van het algemeen werkgelegenheidsbeleid, zal speci fieke aandacht aan de werkgelegen heid voor jeugdigen worden ge schonken. Verzekering De minister heeft de Ziekenfonds raad gevraagd een onderzoek in te stellen naar de omstandigheid, dat veel jeugdige werklozen niet meer verzekerd zyn voor de kosten van genees- en heelkundige behandeling doordat zij wegens beëindiging van hun studie niet verplicht (indirect) zijn verzekerd ingevolge de Zieken fondswet. Ook zal worden onderzocht in hoe verre de gezinnen, waartoe de jeug dige werklozen behoren, financieel niet in staat zijn de extra-premie-» lasten van een vrijwililge zieken fondsverzekering te betalen. Het Tweede-Kamerlid Maenen (kath.v.) had de vragen over de geneeskun dige behandeling gesteld. Anthony Veder werd 52 i jaar ROTTERDAM Woensdag is, 52 jaar oud, te Rotterdam plotseling I overleden de bekende reder, carga door en bevrachtingsmakelaar An thony Veder. De heer Veder was officier in de orde van Oranje-Nassau, hij was cultureel adviseur van Prins Bern hard. Voorts was hij voorzitter van de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel, president-commissaris van de Oranje-Lijn, commissaris van de Nederlandse Filmproductie Mij, lid van bestuur van verscheidene on dernemingen in Nederland en secre taris van de Stichting Havenbelan- gen. Hij was een der stuwende krach ten voor het tot stand komen van het monument „De Boeg" aan de in gang van de Leuvehaven. dat werd geplaatst ter herinnering aan de Ne derlandse zeelieden die tijdens de laatste wereldoorlog op zee hun le ven hadden verloren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd. 22 jaar, stichtte de heer Veder zijn eigen scheepvaartbedrijf Anthony Veder en Co.-Oranje-Lyn. Met deze redery toonde de heer Veder zich een pionier voor de scheepvaart naar de Canadese grote meren. Na de oorlog liet hij voor de Oran je-Lijn een flinke vloot bouwen met speciale afmetingen voor de door vaart van de St. Lawrence Seaway, de verbinding, tussen de Grote Me ren en de Atlantische Oceaan. Zyn initiatief wekte de belangstelling van vele landen voor dit gedeelte van Canada. De heer Veder verkocht in 1959 de Oranjelijn aan de K.P.M. Hij bleef echter directeur tot 1964. De heer Veder is enige jaren ge leden eveneens zeer ernstig ziek ge weest De teraardebestelling is maandag op de Hervormde Begraaf plaats „Oud-Kralingen". HET WEER IN EUROPA weer max.temp. neer* Siste ren slag Kopenhagen licht bew. 19 6 Londen motregen 22 oj Amsterdam regen 19 2 Brussel half bew 21 o Luxemburg half bew 20 o Parijs zwaar bew. 23 o Nice onbewolkt 26 o Frankfort geheel bew. 23 o MQnchen half bew. 22 o.l ZQrlch zwaar bew. 21 0 Innsbrucl Rome Madrid

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5