Kanselboodschap over de vrede toch aanvaard Het recht der armen DS. J. SCHONEVELD NAAR ISRAEL Een woord voor vandaag Synode overbrugt tegenstellingen Uw probleem is het onze.... Prijzen in Nederland moeten naar beneden Beroepingswerh Doopsgezinden hadden hervormde consulent Lectuurvoorziening voor blinden neemt een grote vlucht VRIJDAG I SEPTEMBER 1967 Hebreëen 11 is een machtig bijbelhoofdstuk, want het spreekt van de kracht van het geloof. Miljoenen mensen hebben in en door het geloof de beproevingen kunnen doorstaan, die hun werden opgelegd. In het geloof dat het lijden van de tegen woordige tijd niet opweegt tegen de heerlijkheid, die over ons geopenbaard zal worden", hebben duizenden in de loop der eeuwen de smart van de vervolgingen kunnen dragen. De kracht van het geloof. Jezus spreekt ervan in het huis van de Farizeeërs, waar een zondares Hem met haar tranen de voeten nat maakt en ze afdroogt met haar hoofdhaar. Een zondares nota bene. De Farizeeër is het er niet mee eens. Maar de Here wijst hem terecht. „Zij betoonde veel liefde". Eén ding weet de vrouw zeker. Als ik van mijn zondig leven verlost wil worden, dan is Hij de Enige, die mij daarbij kan helpen. Dan zegt Jezus dat woord, dat onuitwisbaar in onze harten gegrift zou moeten staan. „Uw geloof heeft u behouden" Lucas 7:50). De mens gaat niet verloren door zijn zonden, maar door zijn ongeloof. Wij lezen vanavond 1 Samuel 19 vers 1 tot 18. Ds. A. H. J. Ie Gras overleden (Van een onzer medewerkers) VUGHT In de ouderdom van 86 jaar is te Vught overleden de emeritus predikant van de Waalse Gemeenten ds. A. H. J. Ie Gras. Ds. Le Grae werd geboren in Kam pen en studeerde in Parijs en Genève. Enige jaren was hij als predikant werk zaam te Parijs en daarna in de Église Francaise te Londen. In 1912 kwam hij terug in Nederland waar hij werd bevestigd in de Her vormde Gemeente van St. Oedenrode (N.B.). Drie jaar later werd hij predi kant te Egmond-binnen/Egmond a. d. Hoef. Zijn laatste gemeente was de Waalse Gemeente in Den Bosch, waar hij van 1924 tot aan zijn emeritaat in 1951 bleef. Ds. Le Gras was eerst lid en latei- president van de Commissie tot de Zaken der Waalse Kerken en adviseur van het ministerie van justitie inzake reclassering. Maandag zal hij worden begraven op de protestantse begraafplaats te Vught na een rouwdienst die om twaalf uur in de Waalse Kerk van Den Bosch be- AMSTERDAM De ICCC belegt in samenwerking met mensen van de Duitse belijdenisbeweging „Geen an der Evangelie" een grote internatio nale Reformatiebijeenkomst op 4 en 5 november in VV Brieven die niet *Un voor alen van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. vraag: De eigenaar van het huis dat ik bewoon, heeft omdat ik hem in de oorlog heb geholpen een contract laten opmaken, waarin staat dat ik te allen tijde de woning moet bewonen voor 4,10 in de week. Sindsdien is de eigenaar gestorven. De erfgenamen verzoch ten mij 10 te betalen. Nadat ik Reweigerd had, besliste de rechter dat ik voor f 4,10 kon blijven wo nen. Thans heeft de reentbank ech ter beslist dat ik 10 per week moet betalen. Heeft u hiervoor een verklaring? ANTWOORD: Waarschijnlijk heeft de tegenpartij hoger beroep aangetekend en heeft de rechtbank nu hierover beslist en daarbij in aan merking genomen, dat dit niet zui ver een kwestie was van vaststelling van de huurprijs. Waarom de recht bank deze beslissing heeft genomen, kunnen wij alleen te weten komen, wanneer we het vonnis hebben gele zen. Het vonnis immers geeft de be weegredenen aan. Wend u tot de persoon die uw belangen heeft verte genwoordigd of informeer op de grif fie. Wacht er niet te lang mee. Vraag: Een weduwnaar woont in het huis dat aan zijn vrouw en hem behoorde. De vrouw had bij testa ment bepaald, dat alles naar de langstlevende zou gaan. Het huis is nu dringend aan onderhoud toe en de weduwnaar heeft daarvoor geen geld. Kan hij nu buiten de kinderen om geld op het huis opnemen? Antwoord: Hoewel de kinderen nog geen moeilijkheden hebben ge maakt, is het mogelijk dat zij tegen dit testament zullen opkomen, of al thans zich hun rechten hebben voor behouden. Het zal dus niet mogelijk zijn, hypotheek op het huis te krij gen. tenzij de kinderen meewerken. Vraag: Wat is een internationaal rijbewijs? Hoe en bij wie kan men het aanvragen? Een mijner relaties, automonteur, kan om een of andere bureaucratische reden niet in het be zit komen van een rijbewijs. Hij kwam in contact met een lotgenoot, die door middel van een internatio naal rijbewijs tot het gestelde doel kon geraken. Laatstgenoemde ver toeft echter langdurig in het buiten land, wat met eerstbedoelde niet het geval is. Antwoord: Een internationaal rij bewijs kan men alleen verkrijgen op vertoon van een geldig nationaal rij bewijs. In sommige landen wordt het Nederlandse niet erkend. Bij het huren van een auto bijvoorbeeld is het aan te bevelen naast een natio naal een internationaal rijbewijs mee te nemen. De houders van verhuurbedrijven in het buitenland zijn er namelijk niet altijd van op de hoogte of de in de andere landen afgegeven natio nale rijbewijzen in hun eigen land geldig rijn. Tevens is een internatio naal rijbewijs veelal vereist door de verzekeringmaatschappij, waar het risico van de huurwagen is onderge bracht Men behoeft daarvoor geen speciaal examen af te leggen. Men kan het aanvragen bij KNAC of ANWB. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De Gereformeerde synode heeft de ge zamenlijke kanselboodschap voor de „Week van de vrede" van de kerken in oktober toch aanvaard. Zag het er woensdag naar uit dat de gereformeerden met een geheel eigen kanselboodschap wilden komen, gisterochtend bleek de stemming totaal veranderd. We willen geen „oorlog" over de „vrede", zei één van de synode leden. Er was duidelijk de wil aanwezig om elkaar te vinden. Elektrotechnische artikelen te duur (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Dat in Duits land de prijzen voor elektro technische artikelen aanmer kelijk lager zijn dan in Neder land is in het kader van de EEG een onhoudbare situatie. Binnen Europa zal er ook een eenheid van consumentenprijzen moe ten komen. Blijven in Duitsland de prijzen laag dan moeten ze in Nederland naar beneden. In deze geest oordeelt het Neder lands Katholiek Ondernemers Ver bond, de centrale van katholieke mid denstandsorganisaties, in zijn van daag verschenen bondsorgaan naar aanleiding van het conflict tussen V en D en Philips. Het NKOV noemt V en D niet een echt stuntbedrijf. Was dit bedrijf niet met een prijzenactie gekomen dan had een ander het wel gedaan. Vele zaken waren bovendien al begonnen met eigen inruilacties. al of niet ver kapte kortingen en andere acties, alle een gevolg van het verbod van verti cale prijsbinding. Philips heeft de leveringen aan V en D stopgezet w»?gens verkoop bene den de geadviseerde prijzen, maar V. en D. kan zich rustig goedkoop blij ven bevoorraden via Philips-Duits- land. De katholieke middenstand vindt het onlogisch. dat Philips in Duitsland een aanmerkelijk lagere prijs vraagt dan in Nederland. Het bestaan van prijsverschillen in beide landen voor dezelfde artikelen is on houdbaar. Vooral warenhuizen kun nen hiervan profiteren, omdat deze gemakkelijk een aantal artikelen zon der of met een kleine winst kunnen verkopen. Het overige assortiment is immers nog groot genoeg. Het or gaan van de Christelijke Midden standsbond, De Ondernemer, spreekt in dit verband over „een ei land van verlies in een zee van Gelukkig noemt het NKOV het, dat nergens is gebleken van te grote mar ges bij de detailhandel. Zelfs is ner gens de indruk gewekt dat de marges te ruim zouden zijn. Dat wil niet zeggen dat er uiteinde lijk niet meer gekozen behoefde te worden tussen twee standpunten, maar de twee waren elkaar al heel dicht genaderd, toen er over gestemd werd. Aan de ene kant stond het voorstel van de commissie van preadvies om de kanselboodschap te aanvaarden, aan de andere kant een voorstel van ds. A. C. van Nood en noa zeven synodeleden om uit te spreken dat haar inhoud „niet van dien aard is dat ze in alle opzichten beantwoordt aan wat men als kerk daarvan had mogen verwachten." Synodeleden die zich eerst zeer ne gatief hadden uitgelaten over de kanselboodschap bleken haar gisteren toch wel te willen aanvaarden, omdat zij begrepen dat in een dergelijk geza menlijk stuk men niet alles kan zeg gen wat gereformeerden graag willen zeggen. De synode had er begrip voor dat ook andere kerken wensen had den laten vallen. STEMMING Uiteindelijk werd de kansel boodschap aanvaard met 48 stemmen. Negentien van de synodeleden spra ken zich voor het voorstel-Van Nood uit. De synode aanvaardde de booschap, nadat zij had overwogen „dat, hoezeer de kern van het evange lie gelegen is in 'de vrede van Christus', die dieper gaat en verder strekt, de in deze kanselboodschap bedoelde politiek-sociale vrede onder de volken uiteraard in dat evangelie Kortingen aanleiding te zijn NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterhout (toez.i: J. Noordmans te Tjamsweer; te Zuidwol- de-Noordwolde «toez.i: Th. -S. Houts- ma te Goënga. Bedankt voor Eemnes-buiten ftoez.): A. Breure te Hei- en Boeicoop. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop en te Schoone- beek: W. F. Koelé te Ens (N.O.P.): te Gouda (vac. J. Hengeveld): J. Nierop te Nijkerk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Boskoop: A. Hofman te Zeist en K. de Gier te Den Haag; Het NKOV bepleit het gelijk trek ken van de kortingsystemen, die Phi lips toepast bij de levering van appa- I raten aan detaillisten en andere afne mers. De verschillen in kortingen (ra- batsysteem) zijn dikwijls groter dan de verschillen in afname kunnen rechtvaardigen. Dergelijke praktijken zijn funest voor de zaken, die niet gerekend kunnen worden tot het handjevol grote. De gespecialiseerde bedrijven in elektrotechnische apparaten zouden tot een grotere samenwerking moeten komen. Het verbond noemt het min der juist onmiddellijk klaar te staan j met opmerkingen als „ongeoorloofde I cóncurrentiepraktijken" en „de over heid moet er wat aan' doen." Het bedrijfsleven zelf kan er door samen- I werking en nadere bezinning ook ge- noeg aan doen. Gevaarlijk zou de situatie alleen worden, indien het bedrijfsleven de I kant opgedrongen wordt van j volstrekt oneconomische en dus onge wenste cóncurrentiepraktijken. Hope lijk zullen in de houding van het Philipsbedrijf gezond verstand en nuchter economisch inzicht de over- hand behouden. Zo niet, dan is het i NKOV van mening, dat de overheid j wel dient in te grijpen. Het gaat om het bestaan van mensen, die als ondernemer of als werknemer in deze bedrijven hun brood en ook nog hun koelkast moe ten kunnen verdienen. Het is beter dat deze duizenden mensen een rede lijke en normale prijs moéten betalen dan dat zij met een uitkering van de wachtgeld- en werkloosheidswet nog net het allernodigste kunnen kopen. De Christelijke Middenstandsbond vraagt om ingrijpen van de overheid op basis van het rapport van de staatscommissie Zijlstra inzake het vraagstuk ordelijk economisch ver keer. Op korte termijn wil de bond overheidsinitiatieven, omdat door het wegvallen van de branche-grenzen krachtens de nieuwe vestigingswet het probleem van de oneerlijke con currentie steeds groter wordt. kerken op 8 oktober een beroep doen „op allen, die in ons land politieke verantwoordelijkheid dragen, in de - eerste plaats regering en volksverte genwoordiging, opdat duidelijker dan tot nu toe de vrede der wereld de centrale doelstelling wordt in de poli tiek van ons land." Tegelijkertijd bleek dat de synode veel ongelukkiger was met de vre- deskrant die zal verschijnen, dan met deze kanselboodschap. Met enige dankbaarheid werd geconstateerd dat de krant is uitgegeven in „oDdracht van het Interkerkelijk Vredesberaad, vervaardigd door het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk". Aan de kerken zal worden geschre ven dat de Gereformeerde Kerken beslist niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de inhoud. VORMINGSWERK De deputaten die het „Rapport vor mingswerk" hadden opgesteld, kre gen volledig hun zin. Na enige discus sie nam de commissie van preadvies volledig al hun voorstellen over. De synode bleek van mening dat er meer coördinatie moet zijn op dit gebied. De synode gaf dan ook op verzoek van de deputaten de opdracht om te proberen een gereformeerde raad voor het vormingswerk te stichten. Deze raad zal een voorlopig karakter moeten krijgen. Voorts besloot de synode om een brief van de Protestantse Unie door te zenden naar het deputaatschap voor de hoge overheid. De Pro testantse Unie zocht steun voor haar plan om een preambule toe te voegen aan de Grondwet, waarin moet staan LUNTEREN „Het is een be roving van de armen naar het achtste gebod", schreef de heer W. van Straten aan zijn gerefor meerde kerkeraad in Den Haag, als de synode vreemde woorden gebruikt. Hij vroeg er bij de sy node op aan te dringen een arti kel in de kerkorde op te nemen, waarin staat „dat in woord en geschrift, alles wat ook bestemd is voor het geioone kerkvolk gege ven dient te worden in de volkstaal, met vermijding van vreemde woorden." De synode was het met hem eens. Een juist gebruik van goed Nederlands in spreek- en schrijf taal verdient aanbeveling, maar zij wilde er beslist geen kerk ordezaak van maken. De heer Van Straten zal een vriendelijke brief ontvangen uit Lunteren waarin zal staan dat de synode haar best zal doen, maar dat het vermijden van vreemde woorden nog niet betekent dat iedereen kan begrijpen wat in het Nederlands geschreven staat, omdat de één nu eenmaal een grotere woordenschat heeft dan de ander. Wat de heer Van Straten een brief noemt blijft in synodetaai „een schrijven" heten. dat ons land „God erkent als bron voor alle gezag, recht en democra tische vrijheden." Tevens wil deze unie dat de rege ring een beroep doet op alle kerken om zich te verenigen in een vertegen woordigend lichaam om haar perma nent te adviseren in haar taak van bestuur en vormgeving. Het was dui delijk dat de overgrote meerderheid van de synode daar weinig of niets voor voelde. Eerste vrouwelijke predikan ten in W aldensenkerk TORRE PELLICE (Italië) Voor het eerst in de achthonderdjarige geschiedenis van de Waldenzenkerk zijn zondag twee vrouwelijke domi nees geïnstalleerd. Dat gebeurde in het centrum van de Waldenzenkerk, het dorp Torre Pellice in de Itali aanse Alpen. In totaal werden zeven predikan ten bevestigd. Beide dames zijn af komstig van het eiland Sicilië waar men in Waldenzenkrlngen afkerig te gen de vrouw in het ambt stond. De Waldenzensynode heeft echter in 1964 beslaten dat vrouwen en ook getrouwde vrouwen in het predik ambt kunnen worden bevestigd. Op het ogenblik zijn er bij de Wal- denzenfaculteit in Rome maar vier studenten ingeschreven naar het Ro meinse blad Nuovi Tempi meldt. Het blad wijt het kleine aantal aan het onbehagen van de jeugd over de tra ditionele functie van een predikant. 1 acf>ieten Conferentiedag voor kringenwerkers AMERSFOORT Morgen orga niseert de stichting „Gemeentetoerus ting" een conferentiedag voor hen, die deelnemen aan of belangstelling hebben voor het kringenwerk. Ds. J. Thomas zal het thema „Het gesprek in de groep" inleiden. De con ferentie wordt van lien uur tot half vijf gehouden in Huis Randenbroek, gelegen in park Randenbroek. Kos ten 7,50 per persoon. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Neder- landsche Blindenbibliotheek aan de Noord wal in Den Haag breidt drastisch uit. Het gebou wencomplex van de bibliotheek ligt tussen de Noord wal en de Pieterstraat. Nu wordt naast het perceel aan de Pieterstraat een pand herbouwd en aan het gehele complex toegevoegd. Ook is een pand in de Toren straat gekocht. Deze uitbreiding, kosten op ƒ725.000 zijn geraamd, is geen overbodige weelde voor de bi bliotheek, die een snelle ontwikkeling meemaakte en grote activiteiten ont plooide. Steeds meer wordt gedaan voor de lectuurvoorziening in de ruimste zin van het woord voor cte medemens die niet kan zien. Het doel is om deze medemens een volwaardige plaats in het maatschappelijk en cultureel le ven te doen innemen. De bibliotheek vindt haar afnemers vooral in de steden Den Haag, Rotter dam, Utrecht en in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Maar ook de afname in ove rig Nederland en niet te vergeten in het buitenland is niet te verwaarlo- Braille Ook zijn er nog 2.094 lessen gebrail- leerd in opdracht van de Leidsche Onderwijs Instellingen. Een aantal gemeenten maakten de ze hulp aan de blinde studerenden mogelijk door in het kader van de sociale werkvoorziening brailleerders aan het werk te zetten. In dit ver band zal ook worden samengewerkt met de Stichting Exploitatie „Het Dorp". Verder heeft de bibliotheek een braille-drulokerij in exploitatie. Deze drukkerij voerde 134 werkopdrachten uit. Ook gaf men een aantal boekjes uit, waarvan de verkoop een succes werd. De drukkerij zorgt verder voor een uitgave in braille van het maand blad Luister, een orgaan met grammo- foonplatennieuws. Geluidsbanden De afdeling gesproken boek beschikt over studio's in Den Haag, Hilversum en Groningen. Men werkt veel met vrijwillige voorlezers. Door het gebrek aan studioruimte wordt er ook thuis gelezen. Deze afdeling beschikt nu over 1.732 titels. Het aantal uitleningen van het gesproken boek bedroeg vorig jaar 200.782. Verleden jaar Is de mil joenste band uitgeleend. Veelzeggend is het volgende cijfer: Op 13 december stonden 1.834 regel matige lezers ingeschreven. Maar dit aantal kan veel meer zijn. Want veel oudere mensen, die slecht zien, komen voor het lezen van de gesproken boeken in aanmerking. Daarom is het zo jammer, dat direc- eme» In hul. Bezwaarschriften in zaak-Beverwijk afg ewezen (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT De generale sy node van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft enkele be zwaarschriften inzake de zaak-Be verwijk (ds. L. E. Oosterhoff) afgewe zen. In beide bezwaarschriften (van de kerkeraad van ds. Oosterhoff en van ds. C. P. Plooy te Heemstede) kwam onder meer het verwijt aan de gene rale synode van Rotterdam-Delfsha- ven 1964/'65, dat deze in haar veroor deling van de leer van ds. Oosterhoff „de uitspraak, dat Christus alleen voor de uitverkorenen gestorven is, met confessioneel gezag beladen heeft" (ds. Plooy). De synode sprak uit, dat Delfsha- ven „niet de categorische, op zichzelf staande uitspraak gedaan heeft, dat Christus alleen voor de uitverkore nen gestorven is, laat staan een derge lijke uitspraak bindend aan de ker ken heeft opgelegd, doch dat zij in de bedoelde uitspraak wel vasthield aan de waarheid, dat door het sterven- van Christus alleen de uitverkorenen de vergeving der zonden deelachtig worden (DL 11,8), hoewel deze afwas sing aan meerderen dan de uitverko renen toegezegd wordt (HC antw. 74) met bevel van bekering en geloof (DL 11,5)". De synode Is inmiddels begonnen met de bespreking van het contact met de Christelijke Gereformeerde Kerken. I. G. Ehrenburg overleden (Van c e kunstredactie) MOSKOU Ilya Ehrenburg, een van de meest vooraanstaande en omstreden schrijvers van de Sowjetunie is gister avond op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, zo is medege deeld door de bond van Sowjet schrij vers. Ehrenburg kreeg tien dagen ge leden een hartaanval en zijn toestand werd geleidelijk slechter: gisteravond stierf hij in zijn huis. Ilva Grigorjewitsj Ehrenburg werd in 1891 geboren. Voor en na de revolutie bevond hij zich in Frankrijk. Sinds 1930 stelde hij zijn journalistie ke gave in dienst van Sowjet regering en populariseerde hij -do Russische bui tenlandse politiek tijdens en na de tweede wereldoorlog. Hij schreef voornamelijk tijdromans. Bekend zijn zijn romans „De liefde van Jeanne Ney", „De val van Parijs" en „Sorm". De reproductie-afdeli ig nam de vermenigvuldiging van 83.467 banden voor haar rekening. Men vervaardig de 30.296 reprpducti&s rm opdracht van de industrie. Een belangrijke activit eit van deze afdeling is de wekelijkse vervaardi ging van het Algemeen; Gesproken Weekblad (meer dan '1000 abonnees). Vermeld moet nog worden de in richting van een studio) in Leiden spe ciaal voor de hulp aan studenten en de plannen voor een dergelijke studio in Delft. Het jaarverslag van de Blindenbi bliotheek vermeldt indrukwekkende cijfers. Duidelijk is, dat de lectuur voorziening voor blinden een grote vlucht heeft genomen. Belangrijk is echter dat de blindenbibliotheken vol doende armslag krijgen. Daarom schrijven we nog de volgende ver zuchting uit het verslag over: „De subsidiebepalingen van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk\ zullen herzien moeten worden om in ój- naaste toe komst deze lectuurvoorzjening op ef fectieve wijze te kunnen blijven ver zorgen." I Het dezer dagen verschenen jaar- j verslag geeft een indruk van de om vang van de werkzaamheden van de bibliotheek: De afdeling braille bezit 6.241 ti- j tels, bestaande uit 31.133 banden. Nog een cijfer: Aan 734 lezers zijn vorig j jaar 32.246 banden uitgeleend. Deze j cijfers bewijzen, dat het gesproken boek de belangstelling voor het brail leschrift niet heeft verminderd, l Het vervaardigen van studieboe ken en lessen voor braillelezende blin- den en slechtzienden heeft een, wat j jgmoemd mag worden, revolutionaire t ontwikkeling doorgemaakt. In een jaar zijn 60,403 bladen studiewerk in j het Nederlands en 67.971 bladen in I een vreemde taal gemaakt. (Van verslaggevers) TERKAPLE (Fr.) Ds. jhr. M. A. de Savornin Lobman, die jengd- predikant wordt in Brussel, heeft afgelopen zondag niet alleen afscheid genomen van de hervormde gemeenten, waaraan hij ruim vier jaar ver bonden is geweest, maar ook van de doopsgezinde gemeente. Dat gebeurde In een gecombineerde dienst. De unieke situatie deed zich namelijk voor, dat ds. De Savornin Lohman niet alleen predikant was van Terkaple-Terhorne-Goingarijp (een combi natie van drie hervormde gemeenten aan de oostzijde van het Snekermeer), maar ook nog de doopsgezinde gemeente, waarvan de kerk in Terhorne staat, dien Je. Toen de doopsgezinde gemeente vacant raakte (vorig jaar oktober) be noemde de kerkeraad de hervormde dominee tot consulent. Bijna een jaar lang deed ds. Dc Savornin Lohman de catechisaties en bezocht hij de doopsgezinde zieken Er was al langer een gecombineerde zondagsschool. De doopsgeinde vacature wordt over enkele weken vervuld, als me juffrouw M. Tuinman uit Den Haag predikante wordt van de combinatie Akkrum-Terhorne. DEN HAAG e De Nederlandse Hervormde Kerk zal deze maand nog een theologisch adviseur uitzenden naar Jeruzalem voor de tijd van vijf jaar. Het moderamen van de synode heeft daartoe ds. J. Schoneveld uit Stavoren beroepen. Zondag 17 septem ber zal hij in Stavoren worden be vestigd in zijn nieuwe functie. Na de emeritering van ds. S. P. Tabaksblatt besloot de hervormde raad voor de verhouding van Kerk en Israël, dat zijn opvolger in Israël zelf zou werken. Ds. Schoneveld gaat zich allereerst i oriënteren in de geestelijke situatie van het huidige Jodendom in Israël, j Verder zal hij deelnemen aan de ont moetingen tussen Joden en christe- nen en wanneer zich mogelijkheden I voordoen voor gesprekken tussen Jo den, moslims en christenen, daar ook een bijdrage aan leveren. Voorts moet hij informatie over Israël en het Jodendom verschaffen, goede verhoudingen met anderen, die in opdracht van Nederlandse kerken in Israël werken, opbouwen en onder houden (zoals het Schotse centrum in Tiberias) en zich zo nodig belasten met pastorale verantwoordelijkheid voor de bewoners van Nes Ammim. Ds. Schoneveld (33) is een zoon van prof. dr. J. Schoneveld. Sinds 1963 is hij predikant te Stavoren. Destijds studeerde hij al een jaar in Jeruza lem. Het is de bedoeling, dat hij daar tevens verder werkt aan zijn promo tie. Benoemingen aan universiteit van Amsterdam (Van t redacteuren) DEN HAAG Met ingang van 1 september is aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de econo mie van de minder ontwikkelde gebie den prof. dr. L. Z. Zimmerman te Den Haag. Voorts is dr. M. de Jong, even eens te Den Haag, benoemd tot ge woon hoogleraar in de Portugese taai en letterkunde. LUNTEREN Philadelphia, de protestants christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind, gaat in Lunteren een eerste tehuis exploiteren voor oudere zwakzinnigen. Dit wordt het twaalfde Philadelphia tehuis. Socialemedische en hygiënische omstandigheden hebben gemaakt dat de levensduur van zwakzinnigen is verlengd. Dit schept vanzelf proble men ten aanzien van de huisvesting daar de oudere zwakzinnigen in tehui zen moeten worden opgenomen, waar de jeugd overheerst. Communicatie tussen beide ontbreekt. Philadelphia zoekt daarom al gerui me tijd naar aangepaste huisvesting van zwakzinnigen boven 40 of 45 jaar. Daar de huidige eigenaresse van Huize De Dannenborgh te Lunteren dit ruime pand met inventaris voor dit doel ter beschikking heeft gesteld kunnen 25 oudere vrouwelijke licht gestoorde geestelijk gehandicapten een tehuis vinden. De nood onder de mannelijke ge handicapten is echter net zo groot. De volgende stap moet dus zijn een tehuis voor deze groep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2