ARABISCHE LANDEN: GEEN OLIEBOYCOT HISTORISCHE DOOPJÜRK ysw JAMIN! „BOM IN DE TWEEDE KAMER" Hulp aan Egypte en Jordanië Gezamenlijke actie voorbereid Omgeving Amsterdam door Schiphol-lawaai niet te bebouwen Luchtoorlog nog uitbreiden Vrijdag 1 «eptemlier 1967— 48ste Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich i» gheblevan mijn hart in taghempoatl" 0t RoUtnH"""* Oofdls Dagblad I I Haagje Houran» Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koeweit, Saoedi-Arabië en Libië zullen aan Egypte en Jordanië een bedrag van anderhalf miljard gulden geven voor herstel van de schade die ontstaan is tijdens de oorlog met Israël. Syrië krijgt niets. Enthousiast wuift prinses Mar griet de motortanker Neverita na op haar weg naar haar ele ment. De Prinses had kort te voren de ceremonie van de doop verricht. De tanker is voor Shell gebouwd bij de NDSM te Am sterdam. Margriet doopte reuzentanker AMSTERDAM b Met de traditione le scheepsdoopformule en de bijbeho rende fles champagne heeft prinses Margriet gisteren onder zeer grote belangstelling op de NDSM-werf het machtige casco van de motortanker Neverita te water gelaten. De 110.000 ton metende motortanker wordt ge bouwd voor de scheepvaartmaat schappij van de Kon. Shell/groep. Het is het grootste schip dat tot dusver in ons land is gebouwd. Toen de reuzentanker de helling had verlaten werd er nog onder het toeziend oog van de prinses de eerste kielplaat gelegd voor een drijvend dok dat de NDSM in opdracht van de rijkswaterstaat zal bouwen. Even later begaf prinses Margriet zich met een klein gezelschap naar een oostelijker deel van de werf waar door de nieuwe poortkraan, die speciaal voor dit soort werk is ont worpen, symbolisch de kiel werd ge legd voor een nog veel groter schip. De Neverita zal nadat hij is afge bouwd en in de vaart genomen, in Willemstad op de Nederlandse Antil len worden geregistreerd en dus ook onder Antilliaanse vlag gaan varen. Weersverwachting DE BILT Om een depressie voor de kust van Noorwegen wordt polai re lucht over de Noordzee naar Noordwest Europa getransporteerd. Tegelijkertijd stroomt vochtige oceaanlucht via Engeland en het Ka naal naar West-Europa. De beide luchtsoorten worden gescheiden door een frontale zone, die zich van Zuid- Engeland via Nederland naar Noord- Duitsland uitstrekt. Voor morgen is een volgende oceaanstoring voor het weer in on ze omgeving" van belang. De storing trekt vrij snel naar het noorden van de Noordzee en het bijbehorende frontensysteem zal veel bewolking veroorzaken, met tijdelijk regen. DE BILT Zwaar bewolkt met morgen overdag tijdelijk regen, la ter mogelijk enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Strandweer Na een korte verbetering bereikt ons in de loop van morgen weer een storingsfront dat vandaag Ierland bereikt. Hierdoor heeft september Vul horizontaal in: 1. fort, 2. loop van de dag of morgenavond weer wat regen. Zwakke tot matige zeewind. Temperatuur 18 tot 20 gra den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk licht on stabiel, daarna een langzame verbe tering. 5 september zon op 5.52, onder 19.27. maan DEN HAAG Het gebied rond Schiphol zal in de toe komst ongeschikt zijn voor ste delijke bebouwing als gevolg van het lawaai van vliegtuigen. Aldus een conclusie van een ministeriële commissie in een rapport aan de minister van verkeer en waterstaat. De in houd van dit rapport, dat in 1964 bij de minister werd in gediend, is eerst nu bekend ge worden. Een eindrapport over deze zaak is enkele dagen ge leden bij de minister op tafel In het interim-rapport wordt met name de toekomst voor Nieuwer- Amstel donker ingezien. Voorts, al dus het rapport, zal de recreatieve waarde van het Amsterdamse bos drastisch verminderen. In het openluchttheater zullen geen voorstellingen meer gegeven kunnen worden omdat men elkaar zelfs op een afstand van vijftien centimeter niet meer zal kunnen verstaan. Andere conclusies: in grote ste den rondom Schiphol is de geluids hinder zonder meer „onoplosbaar" en: aan het vliegtuiglawaai zal men niet wennen. Hoewel de inhoud van het rap port niet in detail is bekendge maakt, komen er volgen de secre taris van de commissie, ir. G. J. van Os van TNO, dezelfde conclusies in Dit tweede rapport is iets ruimer van opzet en houdt zich bezig over de algehele geluidshinder door vlieg tuigen in Nederland. Om de geluidshinder rond Schip hol te beperken worden in het inte rimrapport adviezen gegeven: star ten op baan 09-27 met minder la waai, het laag aanvliegen beperken en zoveel mogelijk uitwijken naar andere banen. KHARTOEM Op de Ara bische topconferentie, die van middag in Khartoem is geëin digd, is besloten dat de Arabi sche landen een gezamenlijke politieke en diplomatieke actie op touw gaan zetten als tegen wicht voor de campagne die tegen hen wordt gevoerd. De staatshoofden zouden het voorts eens zijn geworden over de verlening van financiële hulp aan die Arabische landen die zwaar hebben geleden onder de oorlog met Israël. Er zal een fonds voor economische bijstand en samenwerking worden ge sticht, waarvoor het geld wordt bijeengebracht door de oliepro ducerende landen. In ruil voor deze hulp, die an derhalf miljard gulden bedraagt, zullen geen boycotmaatregelen worden genomen tegen die lan den die aan de kant van Israël hebben gestaan in het recente conflict. De olielanden zullen deze staten dus vrij olie kunnen leveren. Deze olieproducerende landen, Koeweit, Saoedi-Arabië en Libië, zullen dus Egypte en Jordanië deze 1 Vz miljard gulden betalen voor het herstel van de oorlogs schade. Jordanië krijgt 400 mil joen. Syrië heeft geei\ hulp ge vraagd. In de derde plaats is besloten een militaire commissie in te stellen ter bestudering van nood zakelijke hervormingen en even tuele reorganisatie van de Ara bische strijdkrachten. ANDERE PUNTEN Andere punten van overeenstem- Jeruzalem moet tot Arabische stad worden verklaard, waarin de heilige plaatsen van mohamme danen en christenen niet onder het beheer van het „Israëlische impe rialisme" kunnen blijven; elke poging om de Verenigde Naties in hun werk te belemme ren of onder druk te zetten wordt veroordeeld opgeroepen wordt tot inspan ning van alle krachten „om de sporen van de agressie uit te wis sen"; het Arabische volk zal weigeren genoegen te nemen met een po litieke oplossing die de rechten van DEN HAAG Het prinsje wordt morgen gedoopt in de doopjurk van de Oranjes, die in 1880 in Brussel werd gemaakt. Willem-Alexander is de eerste mannelijke Oranje, die dit kostbare familiekledingstuk zal dragen. De doopjurk werd door koning Willem de Derde geschonken aan zijn gade koningin Emma in het jaar dat prinses Wilhelmina werd geboren. Na prinses Wilhelmina droegen ook koningin Juliana, alsmede zijn moeder en zijn tante prinses Christina deze doopjurk. Het kostbare kledingstuk is van point de gaze de bruxelles en klos- kantapplicatie op tule. Het gladde lijfje gaat over in een gerimpeld aangezette rok, waarvan het voorpand dubbel omrand is met fijne rozetakjes en lange breed uiteenlopende s-vonmige figuren, die zich langs de hele rokzoom voortzetten. Onder de juk draagt het prinsje een crème satijnen voeringjurk, een onderjurk van battist en een zijden tricot hemdje. De sluier over de jurk is bestrooid met madeliefjes en rozeknopjes. Het prinsje draagt daarbij een mutsje met langs de omlijsting van het gezicht een dubbelkantstrookje dat overgaat in kinnebandje van kant. De bekende Duitse tweeling uit de show-busines Ellen (links) en Alice Kessler, „flessen" de vier maanden oude gorilla-tweeling in de dieren tuin van Frankfort. De ape-meisjes kregen dezelfde namen als de peet tantes. WASHINGTON Een sub commissie van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren geëist dat de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam moet worden verhevigd, zo zelfs dat de haven van Haiphong voor de scheepvaart onbruikbaar wordt. Men mag van de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Zuid-Viet- nam niet verlangen dat zij de strijd voortzetten, als men niet bereid is de luchtstrijd in het noorden op een zo doeltreffend mogelijke wijze te intensiveren. Dan is het nodig dat Hai phong van de rest van het land wordt afgesloten, dat alle doelen van militair belang worden aangevallen en dat de verbindingswegen met communistisch China nog meer wor den bestookt. Senaatscommissie: haven Haiphong ook bestoken In het rapport zegt de sub commissie het volstrekt oneens te zijn met minister van defen sie McNamara, die onlangs nog verklaarde, niet te geloven dat men door die verheviging van de oorlog de aanvoer van Noord-Vietnam naar de Viet- cong in het zuiden tot staan kan brengen. Ze schaarde zich geheel achter de visie van de Amerikaanse stafchefs, die allen voorstander zijn van een uitbreiding van de bombardementen. Ook Johnson De leider van de democraten in Senaat, Mansfield, had kort voor het bekendmaken van het rapport nog eens onderstreept dat de kritiek die op minister McNamara wordt geuit tevens president Johnson geldt, want de beide staatslieden zijn volkomen het Palestijnse volk negeert. Het is tijdens de conferentie wel duidelijk geworden dat Egypte zich geschaard heeft aan de zijde van de andere Arabische landen in hun be reidheid te zoeken naar een politieke oplossing in plaats van een militaire. Nasser verklaarde dat zijn land thans niet in staat is een nieuwe oorlog te beginnen om de verloren gegane gebiedsdelen te heroveren. Hij is ook niet bereid met Israël aan de onderhandelingstafel te gaan zit ten. Staking voorkomen bij kustvaart DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de kleine han delsvaart, de kustvaart, hebben thans weer een maand de tijd om tot een akkoord te komen over een nieuwe cao. In een gisteren uitgegeven commu niqué staat dat besprekingen tussen beide partijen hebben geleid tot het vinden van een gemeenschappelijke basis. Men kwam overeen de afloop termijn van de cao, die gisteren was afgelopen, een maand te verschuiven. De mogelijkheid van een eventuele staking is dus voorlopig van de baan. MONTREAL Twee gewapende mannen hebben gisteren de bewaker van een goederenwagon van de snel trein HalifaxMontreal over meesterd en zijn er vandoor gegaan met een bedrag van naar schatting 80.000 dollar (260.000 gulden). Zéér comfortabel EIKEN BANKSTEL Speciale aanbieding 1895,- Bijpassende eiken tafel 195,- INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 DEN HAAG „Er is een bom geplaatst in de Tweede Kamer". Deze alarmerende telefonische mededeling bracht gisteren kwart over vijf het personeel van de Tweede Kamer en de politie in rep en roer. Na een nauwgezet onderzoek kwam men later tot de con clusie dat alle moeite vergeefs was: er werd in het gebouw van onze volksvertegenwoordiging geen bom aangetroffen. De Amerikaanse president heeft de Vietcong er gisteren van beschuldigd „elk denkbaar terroristisch middel te baat te nemen om de Zuidvietna- mese bevolking te beletten in vrij heid zondag haar eigen regering te kiezen. De agressors moeten beseffen dat zij de pogingen van het Zuid- vietnamse volk, zijn land te bevei ligen en te versterken, niet kunnen verijdelen. Zij kunnen door hun propaganda ook de VS niet van hun verplichting afbrengen, het Zuidviet- namese volk bij te staan", zei John son. Vaak brengt een korte spreuk meer nut dan een dik boek. LOGAV -fe Kansel- boodschap over de vrede toch aanvaard - pag. Kernmerk. -fe Nederland kiest beste van de 280 Amerikaanse strips - pag. Radio TV. Een eeuw helpen TTET Nederlandsche Roode Kruis viert vandaag zijn honderdjarig bestaan. Het viert dat bestaan on der de bekende benaming: met „ach** dus en met twee o's. Vergissen doet wie hierin een aan wijzing meent te moeten zien dat de organisatie düs niet met haar tijd is meegegaan. Ook van ons mag de naamgeving best gestroomlijnd wor den, maar met alle vriendelijk heid trouwens die ons jegens een eerbiedwaardig jubilaris betaamt voorlopig zien we in die oude schrijf wijze liever een heenwijzing naar zijn indrukwekkende geschiedenis. Een eeuw Rode Kruis een respec tabele periode, maar tegelijk een beschamende herinnering aan het feit dat al die eeuwen daarvóór ook een organisatie als deze heeft ont broken. En toch hebben de volken al d:r eeuwen oorlogen gevoerd en hebben zich over de mensheid ram pen voltrokken. Het verschrikkelijke van de oorlo gen, het ontstellende van de ram pen zij hebben door het bestaan alleen al van het Rode Kruis een schrijnender accent gekregen. Want de organisatie vindt haar bestaans reden in al deze ellende, maar is er in haar bestaan tegelijk de ontken ning van, dat met de ellende vrede dient te worden genomen. Wat valt er in onze onvolkomen menselijke samenleving toch veel leed te verzachten. Men denke, om zich tot ons eigen land te beperken en dan een ramp te kiezen in het opvangen waarvan het Rode Kruis zich wel zeer heeft onderscheiden, aan de watersnoodramp bij ons uit 1953. Maar wie wil helpen moet daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Ook financieel. Wij hopen dat van het jubileum van vandaag ook In dat opzicht een opwekking zal uitgaan, tot ver buiten de kring van wie al daadwerkelijk getoond hadden dat te begrijpen. Zuinig zijn op middenstand standers die hun bedrijf willen li quideren heeft nog eens duidelijk gemaakt, dat de situatie in het mid den- en kleinbedrijf lang niet overal rooskleurig is. De middenstand is een belangrijke en onmisbare schakel in het econo mische proces. De sterke drang tot sanering is daarom verontrustend. Vele dingen gaat men eerst waar deren wanneer men ze mist. De waardering voor de middenstand kome eerder. Het is inderdaad aan lokkelijk als met behulp van stunt verkopen hier en daar de consument een extra voordeeltje wordt aange boden, maar dit gaat ten koste van een redelijke beloning voor de mid denstander, dan is dit uiteindelijk niet in het belang van het publiek. Zou de consument op den duur ki lometers moeten lopen of rijden om zijn inkopen bij een dan gesaneerde middenstand te doen, dan weegt te gen dit ongemak niet meer op de uitsparing van enkele centen of dub beltjes. Ons gehele bedrijfsleven, ook de in dustrie, is gebaat bij gezonde groot handel en gezonde detailhandel, die voldoende service en voorlichting geven aan het publiek. De stroom van saneringsaanvragen bij het saneringsfonds vraagt zui nig te zijn met onze middenstand en er met bedachtzaamheid mee om te gaan, ook in de politiek. Dit is een niet minder nodig iBcmfwycmfwy andere zuinigheid, in deze tijd niet minder nodig. Inzenden aan Bureau van dit blad C•'-taalt: per kwartaal per maand ÏTZ'ZT hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1