Nederland kiest beste Amerikaanse strips van de stad en dokter Moore School voor vrouwen, ingewikkelde intrige -f§ VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1167 Nieuws van uw tv-vrienden VS-kijkers dol op feuilletons SYRACUSE Uit weer een andere Amerikaanse stad: Syracuse, industrieel woonge bied in de staat New York dat op bepaalde punten in de rassenkwestie een voorbeeld van verdraagzaamheid is, gaf NCRV's correspondent Peter Schroder gisteravond in Attentie een reportage over ook daar uitgebroken onlusten. De nu reeds overbekende feilen ten opzichte van de negerbevolking slecht onderwijs, afschuwelijke be huizing in getto's, armoede en werk loosheid sluiten ook hier de vooruit gang-belettende vicieuze cirkel. Ongunstige en gunstige beriqhten liepen in deze reportage door elkaar: de tot luiheid vervallende berusting van de geplaagde neger, die naast zijn krot toch een grote slee heeft staan, het falen van de kerk die achteraan komt op sociaal gebied, de volgepakte kleurlingenscholenmaar ook beter begrip tussen de bevol kingsgroepen onderling en de po ging van blanke bedrijven (met na me de telefoonmaatschappij) die ne gers tegen gelijkwaardige lonen in dienst nemen: indien zij althans iets hebben geleerd. Belangrijke en meerzijdige infor matie, die opnieuw beter inzicht gaf in dit ogenschijnlijk onoplosbare pro bleem van Amerika. Het tv-spél „Mandjes uit Mexico", door de NCRV uitgebracht in samen werking met de BRT had zeker zijn bekoririn het naïeve en wat ge zochte verhaal van de moderne za kenman die het moet afleggen tegen de integriteit van een primitieve dorpsgemeenschap ergens op het ver geten platteland, maar miste zodanig vaart dat het te lang duurde. Of kunnen wij in onze jachtige wel vaartswereld niet meer het geduld opbrengen om de traagheid van het verouderde te ondergaan? Paul Cammermans had er een charmante rol in en speelde die op zijn gemak. Ook Hetty Verhoogt, als het moderne, begrijpende vrouwtje maakte een goede beurt in dit stuk, dat overigens geen grote rollen had te bieden en de indruk van prijzens waardig amateurtoneel achterliet. (V* v-redactie) HILVERSUM In Amerika blij ven de feuilletons en strips de meest-geliefde televisiekost. De tv-maatschappijen kunnen ze niet genoeg aandragen. „Men" wil zijn kennissen, zijn.vrienden van het glazen scherm tot in het oneindige terugzien. Er bestaan hele industrieën voor, om ze te maken. Goede vervolg verhalen zijn miljoenenaffaires. Tv-schrijvers zijn en bloc in vaste dienst en verdienen goud. Hun fantasie en flair voor dialogen brengen hen riante villa's, reuzen-auto's en zee waardige jachten op. En al dat geld komt met dikke interest terug van tv-stations uit de hele wereld, die de strips gretig ov Wat er in een klein land als Neder land moet gebeuren alvorens er een „eigen" tv-feuilleton op stapel kan worden gezet, is niet te vergelijken met wat er in de tv-fabrieken in de VS allemaal kan. Om te beginnen: waar haalt men in Nederland een auteur vandaan, die tegen een bescha mend laag honorarium (er is immers geen geld!) maanden werk verricht voor een eendagsvlieg? Want zo is het bij ons: een tv-spel, al dan niet in vervolgen, gaat één, hoogstens tweemaal de lucht in en dan is het afgelopen. Heel misschien kan het de harde matras met alle comfort van een zachte! j eens aan België worden verkocht, maar verder wil geen land ter wereld het hebben. Neen, men koopt liever Ameri kaanse (of Engelse) feuilletons tegen zoveel guldens per kilo, om het popu lair uit te drukken. Men weet, dat er dan niet is gekeken op een ton meer of minder voor een prima decor of „levende" achtergrond: die dienen im mers voor talloze afleveringen, zo lang de schrijver maar nieuwe öf oude opgesmukte) avonturen verzin- Men heeft er prima acteurs voor, die door de jaren heen hun dikke boterham verdienen aan één zo'n ver volgverhaal. Hoe zou dat kunnen in een land als Nederland? Hier is het al erg mooi, als in het winterseizoen een vaste cast kan spelen voor een éénmaal per maand verschijnend feuilleton. Meer tijd kan men er niet voor geven: van zo'n stripverhaal kan geen acteur bestaan. In Amerika werkt men voor deze goud-opbrengende feuilletons (waar onder ook de verhalende Lucy-show en andere naar de hoofdrol-spelende vernoemde „shows" vallen) met. de allerduurste krachten, ofwel men „maakt" een figuur, die jaren mee kan. Neem bijv. Pa Cartwright uit Bo nanza. Een onbetekenende acteur, die nergens een voet aan de grond kreeg. Maar hij had het uiterlijk voor „Pao" en een bekwame regisseur deed de rest voor hem. Sinds acht jaar verschijnt hij nu wekelijks in Bonan za. dat maar niet aan een eind kan komen en nog nummer 4 staat op de ranglijst van de 280 Amerikaanse feuilletons met wekelijkse afleverin gen. Hij is bekend, geliefd en gevierd over de hele wereld. Hij is zeer rijk geworden, deze Lome Greene. Zijn zoon Charles behaalde dezer dagen in Boston zijn ingenieursdiploma en de stad liep uit om Lome te zien. die persoonlijk bij de examenuitslag aan wezig was. IJdel (Van o e radio- en tv-redaclie) HILVERSUM Veeleisende Zonne koning Lodewijk XIV lachte op 26 december 1662 „tot hij er pijn in zijn zij van kreeg" om het blijspel „School voor vrouwen" van zijn hof dichter Molière, dat op die dag speci aal voor hem en zijn favoriete hove lingen in het Palais Royale te Parijs in première ging. Lodewijk, berucht om zijn kundig heid in liefdesverwikkelingen, had on gelooflijk veel plezier in het feit dat de „oude" Arnolphe een blauwtje liep bij en een levensles kreeg van de mooie 18-jarige Agnès, die hij 14 jaar lang voor zichzelf had bestemd en „dus" een opvoeding in domheid had gegeven. Want dit is de aanleiding tot de ingewikkelde intrige, welke Molière koos voor een van zijn beroemdste komedies. De Franse hof schrijver mocht heel wat te berde brengen zo lang hij zich in 's konings gunst mocht verheugen. Als er maar pikan terieën aan te pas kwamen, was het goed. De moraal noch de duidelijke terechtwijzing of de fijne spotternij, gemunt op het decadente society-le- ven van die tijd, drongen tot Lode wijk de levensgenieter door. Daarom beloonde hij Molière voor zijn „School voor vrouwen" met nog meer gunsten en vrijheden... voor zo lang als het duurde. In feite is de titel van dit stuk misleidend, want er is slechts sprake van een misgerekende privé-opvoe- ding van een weesmeisje. Meneer Ar nolphe kent één grote angst: bedro gen te zullen worden. Vanwege haar eerlijkheid en gehoorzaamheid heeft hij op een keer de 4-jarige Agnès geadopteerd en geduldig gewacht, tot zij de huwbare leeftijd zou hebben bereikt. Hij alleen zou dan een vrouw hebben, die haar echtgenoot niet bedriegt! Meneer Arnolphe kan gerust zijn: Agnès bedriegt hem niet, maar volgt heel openlijk de ingeving van haar hart als zij de knappe jonge Horace ontmoet. Wat er dan volgt, zult U zondag avond wel zien, wanneer dit overbe kende stuk van Molière nog gehei men voor U mocht hebben. Men denkt dikwijls aan Molière als aan een bejaarde moralist, handig de hof in triges omzeilend. Toch is J. B. Poquelin (zijn ware naam) slechts 51 jaar geworden. Hij leefde van 1622 tot 1673 en was lid van een reizend toneelgezelschap. Zo kwam hij aan het hof, waar de koning verrukt was van een door hem geschreven blijspel. Hij werd aangesteld als hofschrijver en groeide uit tot Frank- rijks beroemdste blijspeldichter. De NTS laat de opvoering van „School voor vrouwen" zondagavond op Ned. 2 zien. Het is een opname van een der opvoeringen welke „De Haagsche Comedie" er vorig jaar van Tv inspireert Duitse inbreker (Van onze radio- en tv-redactie) KEULEN De politie zoekt een beroepsinbreker, Hans-Josef W. gehe ten, die kennelijk is geïnspireerd door de televisie en met name door „De Vluchteling." Tot viermaal toe kon hij de recherche op het laatste moment ontsnappen en telkens liet hij een briefje achter, waarop stond: „Ik ben hier geweest, maar ik vlucht verder, dokter Richard Kimble. De Keulse politie kan er niet om lachen, het krantenlezend publiek wél. Lorne is een ijdel man. die zich zozeer heeft vereenzelvigd met de eni ge grote rol die hij ooit speelde, dat hij zich een copie van de Pondorosa- farm heeft laten bouwen om er in zijn vrije tijd Pa Cartwright te spe len. Maar hij is ook zo slim geweest, zijn geld te beleggen in een eigen music-hall in Las Vegas, die „Bonan- za-hotel" heet en waar hij zelf, in cowboy-ornaat, liedjes zingt met een stem die nergens op lijkt. Hindert niet. de hall zit avond aan avond vol. Men wil „Pao" zien en horen. Dat doet een geslaagd Amerikaans feuilleton voor zijn medewerkers! Lorne Greene, negen jaar geleden nie mand, is er voor zijn leven bovenop. Natuurlijk, wanneer ooit Bonanza stopt, zakt hij onmiddellijk weg in de vergetelheid en komt niemand meer luisteren naar de man-zonder-stem, maar dan is hij binnen: dan zet hij een andere ster in zijn Bnnanza-hotel en gaat het weer even goed. Intussen: voor zulk een stuk we reld-amusement komt nog heel wat meer kijken. Oorspronkelijk ging het veel harder toe in de Bonanza-verha- len, er vielen elke week lijken. Het bleek, dat vele buitenlandse zendsta tions daar niet aan wilden (ook Ne- de harde matras met alle comfort yan een zachte! j TV-reportage van doopdienst later (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De televisierepor tage van de kerkdienst in Den Haag, waarin prins Willem-Alexander wordt gedoopt, zal iets later beginnen dan in de omroepbladen staat ver meld. De uitzending is zaterdag van 11.25 tot 12.30 uur via Ned. 1. 's Avonds is er tussen 6.15 en 6.45 uur een samenvatting van deze re portage te zien. r TELEVISIE VWAVOVD dl se 19.51 VPRO/Vara: 20.00 Edinburgh Festival. (In de pauze 21.10 - 21.25 Voordracht). 22.05 Voor dracht van gedichten. (VARA). 22-30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22 55 Stereo: Licht gevarieerd platenprogramma. 23.55 - 24.00 Hilversum IL 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Radiokrant. 19.30 R.V.U.: Sociale onrust in de Nieuwste Geschiedenis. NRU: 20.00 Voor en over vakantiegangers. 22.25 Humanistisch Verbond. 2230 DRAADOMROEP ..Tristan und Isolde". III. Ri- .'ederland I. NTS: 18 45 clnct - Idol In the dust TV-film. AVRO: 21.25 AVRO'! film. 21.00 Bonanza. TV-flln 19.45 Zoeklicht aktuallteiten. man. 20.00 Nws 19.55 De Zondag- oplichters. Komische speelfilm 21.40 Het voorlaatste bedrijf. Kinderopera Brundibar van Hans Krasa ln Theresienstadt. 22.40 Nws. RADIO ZATERDAG rstanden. 9.40 Koper- i tuinbouw. 12.30 Actu- 13.10 VAR A-Vai 298.m. KRO: r missie en zending, chte grammofoon mu- HILVERSUM fragmenten (gr). 11.00 Xie Ramblers 4.02 Tier 15.00 .02 Modern itaans amusement. 15.30 MU' kale zwerftocht (16 00 Nieuws 17.00 Nieuws. 17.02 - 18.00 Spo: en lichte platen. TELEVISIE ZATERD\G NTS: 10.55 iDdler de dot van Z.K.H. Prins Willem- Alexander. 12.50 - 13.20 Wereld kampioenschappen wielrennen ^erlen.^l^W Wereldkampioen schappen wielrennen op de weg voor amateurs te Heer len. 15.30 Nieuws in het kort. derland niet): de romantiek en de zoete liefde tussen de vier mannen moest hoogtij vieren. De schrijvers kregen opdracht het paars van het geweld te temperen ten bate van het rose van het geluk. Het Amerikaanse publiek slikte dat enkele jaren méé... maar begint nu andere eisen te stellen. Bonanza moet' „harder" worden. Met ingang van het nieuwe kijkseizoen zal dat ook gebeu ren. Want het Amerikaanse publiek moet tevreden zijn: vergeet U niet, dat een reclamemakende firma (elke in kleuren verschijnende Bonanza-af- leveringi wordt om de 10 minuten on derbroken voor enkele minuten recla me) de hele zaak betaalt! Kijkersver- lies betekent dus teruglopen van ad vertentiekracht! Intussen zullen wij er nog geen last van hebben, want er liggen nog stapels en stapels rustige afleverin gen te wachten. tlnur A ff at hit 1tut ti tf Granny Als we de ranglijst van de Ameri kaanse feuilletons bekijken, blijkt het dat Nederland uit de beste kiest. De Lucy-show staat no 6. „Geen be ter leven" no 10. „Hogan's helden" is 23. „The Monkees" 31. „The Virgini an" 34. „The Saint" 38 en „The man from UNCLE" 40. En op een getal van 280 is een 40ste plaats lang geen schande! Wanneer bij ons een serie stopt, wil dat niet zeggen, dat zij „op" is. Want kijk, de eerste drie plaatsen worden ingenomen door de Andy Griffith Show, de Dean Martin Show en de Red Skelton Show. Andy Willi ams zien we op de 7e plaats, de Be verly Hillbillies op de 12e en „De schone heks" bezet de 19e plaats. Ze zijn er nog. onze oude en al haast vergeten vrienden van het scherm! Over The Beverly Hillbillies gesproken: Irene Ryan, de leuke Granny, heeft een lp gemaakt met sprookjes, die zij in haar uit de strip beroemde Dakota-tongval vertelt. En de dochter van Lucy Ball, Lucie Arnaz geheten, heeft moeders voetsporen gedrukt en speelt binnen kort een gastrol in de Lucy-show. Dokter Ben Casey werd door het Amerikaanse kijkerspubliek defini tief de laan uitgestuurd omdat hij altijd zo zuur keek. Zijn vertolker Vince Edwards, heeft huwelijkspro blemen. Niet zo lang geleden trouwde hij de actrice Kat'ny Kersh: de verbin tenis hield drie weken stand en toen nam Kathy de benen. Nu is hij verle den week opnieuw in het huwe lijksbootje gestapt met de actrice Lin da Foster. Dean Martin was getuige. Bont Roger Moore. eens de succesvolle Ivanhoe, nu The Saint, maakt het veel bonter. Deze Engelsman liet zich enige jaren geleden scheiden van een schaatskampioene om te trouwen met de zangeres Dorethy Squires. Sinds drie jaren vormt hij echter een gezin met de Italiaanse danseres Louise Mattioli, die hem al twee kinderen heeft geschonken. Maar Roger wil geen tweede keer scheiden vanwege de hoge alimentatiekosten.... Al deze privé-zaken zijn in Amerika gemeen goed. men wil ze weten en men breekt er niet zo gauw de staf over. Alleen wanneer er „gemeenheid" in het spel is, kan dat een hoogge plaatste ster een tijdlang zijn popula riteit kosten. Merkwaardige wereld.... En nog even dit: Brian Kelly, de „vader" uit Flipper, heeft als oud-ma rineluitenant in Vietnam zijn vroege re kameraden opgezocht. Daarna woonde hij in Tokio een marinecoD- gres bij. En David Janssen, die nu als dokter Kimble vluchteling-af Is, gaat voor de Amerikaanse televisie in Cen- traal-Afrika filmen voor een ster- renserle. Tenslotte toch weer terug naar het onvergankelijk Bonanza: van de beste avonturen wordt op het ogen blik een twee uren dufende speelfilm gemaakt, voorlopig alleen voor biosco pen en er zijn al 82 bestellingen uit het buitenland gekomen. Een vrolijke scène in Molière's School voor vrou wen", uit de opvoering welke de Haagse Comedie in het afgelopen seizoen van dit klassieke blijspel gaf. De NTS geeft daarvan zondagavond op Ned. 2 een tele- visievoorstelling. U ziet hier Max Croiset in de rol van Arnolphe, die op 45-jarige leeftijd (dat loos in de 17e eeuw al „oud!") wil trouwen me tAgnès (Anne Will Blankers) niettegenstaande hij een belangrijke mededinger heeft in de 22-jarige Horace. En .Agnès zelf is pas 18! U zult behalve van de komische verwikkelingen in dit niettemin belerende spel vooral kunnen ge nieten van het optreden van Anne Will Blankers, die dit jaar een prys van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties kreeg voor klassiek toneel. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO en TROS 7.00 uur natuurfilm: koraalatol. 7.25 uur vervolg „Kolonel Hogan's helden". 3.35 uur politieserie „87th Precint". 9.25 uur AVRO-actualiteiten. 9.55 uur reportage Taptoe Delft. Ned. 2 KRO 8.05 uur Amerikaanse jazz. -• 8.30 uur film over de opvoeding van blinde kin deren. 9.00 uur Bonanza 50ste aflevering. 9.50 uur nieuws uit Washington. VANAVOND TE HOREN Vanavond te horen Hilversum I VPRO en VARA 7.00 uur jongerenprogramma Help. 8.00 uur BBC-concert speelt voor Edinburgh Festival werken van Bartók. 10.05 uur BRT-programma over de dichteres Chris tine d'Haen. 10.55 uur lichte platen. Hilversum II NRU 8.00 uur tot 10.25 uur Grenspost van tiegangers. 11.20 uur minimagazine Radiorama. i voor vakan- 40 Dokter Armstrong had nog nooit een landingsbaan op een berg gezien en hij keek met belangstelling uit het raampje van het vliegtuig. Het was een hoge, winderige plek. Er stond een loods met een groot bord erop: VLIEGVELD, volgens hem geheel overbodig. Er was een hek. er waren wat geparkeerde auto's, terwijl een stuk of acht mensen bij de ingang van het hek stonden. Armstrong probeerde Moore tussen hen te ontdekken. Hij herinnerde zich niet pree meer hoe Moore eruit had gezien, want het was een van zijn nadelen dat hij zich zelden gezichten kon herinneren, hieruit; sproten ook tal van moeilijkheden met zijn medemensen voort Als hij patiënten bij zich kreeg dat herinnerde hij zich wel visueel de operatie die zij ondergaan hadden, maar niet hun gezichten. Als hij mensen ontmoette die hij hoorde te kennen, voelde hij zich altijd onzeker, waardoor het leek of hij met zijn gedachten ergens anders was. Hierdoor maak te hij de indruk kil en onverschillig te zijn, of misschien wel een snob. Hij kreeg geen gelegenheid om zijn geheugen te beproe ven wat Moore be*reft, want het toestel zwenkte en het hek was aan zijn blik onttrokken. Hij hoopte maar dat Moore niet was gekomen om hem af te halen, maar toen hij de trap afging, zag Armstrong hem al en hij verbaasde zich erover dat hij het uiterlijk van deze gezette man met ronde schouders en blauwe ogen niet had onthouden. Moore liep op het vliegtuig toe. scheen zich meer op zijn gemak te voelen dan destijds in New York. dat zag Armstrong heel duidelijk. Hier voelde hij zich thuis en Armstrong zag aan zijn plotselinge lachje dat.hij hem gezien en herkend had. Armstrong zelf lachte niet. een hartelijke begroeting lag niet in zijn lijn, maar wel gaf hij zich over aan de vriende lijkheid van Moore. Moore had zijn hand uitgestoken en zeil „Blij je te zien, dokter. Ik heb hiernaar verlangd". Armstrong schudde de hand voorzichtig en ook Moore kneep met hard. ,,Dan u. U woont hier mooi tussen de bergen, hè?" „Ja, het buitenleven is wel aardig. Door de droogte is het groen dit jaar snel verdord." „In New York worden de bladeren bruin en vallen dan direct af. Ik had niet gedacht dat zo'n pracht als hier mogelijk was." „Nou. zo vaak komt het op deze hoogte ook niet voor. Zeg... we moeten op de bagage wachten." Armstrong vond het niet prettig in gezelschap van een vreemde ergens op te moeten wachten. Hij wist niet wat hij zeggen moest en Moore zweeg ook. Dezc scheen dat niet erg te vinden. Armstrong nam hem op en hier scheen Moore zelfs geen erg in te hebben. Hij keek met meer belangstel ling naar de bezigheden op het kleine vliegveld dan ze volgens Armstrong verdienden. Toen tenslotte een wagentje met bagage naast hen werd uitgeladen, zei Moore vrolijk: ,,Zo, dat is gebeurd, kies maar uit. David." Het verbaasde Armstrong dat zijn voornaam zo vlug gebruikt werd. maar dat vond hij wel prettig. Moore scheen een aardige kerel, waardoor het leven gemakkelijker werd. voor hemzelf en zijn patiënten. Terwijl zij naar de rij geparkeerde auto's liepen, dacht hij hier nog over na en hij verbaasde zich erover dat een dokter zo opgewekt kon zijn, hij wist zelfs niet of dat aanbevelenswaardig was voor een medicus. Hij nam Moore van terzijde op. Inderdaad zag Moore er nu zorgeloos uit, maar het zou best kunnen dat hij zijn zorgen handig wist te maskeren. Hij dacht hier nog over na toen ze tot zijn grote verbazing naast een vuile rode jeep stilhielden. Armstrongs bagage werd achterin gestopt, naast een spa, de doktersjas van Moore en eep kleine draagbare zuurstoftank die eruit zag alsof hij -daar altijd lag. Moore scheen geen haast te hebben om te vertrekken. Hij zat een poosje roerloos met zijn handen op het stuur. Pas daarna stak hij zijn hand uit om het contactsleuteltje om te draaien. „Er is iets in Haddon gebeurd. Ik vind dat je het beter kunt weten voor wij er zijn. Zoals ik je al gezegd heb zijn er drie doktoren in de stad..." Terwijl Moore praatte keek hij over zijn schouder naar de weg achter hem waar vertrekkende wagens voorbij reden. Volgens David keek hij te vluchtig en nog steeds pratende dreef hij de jeep met een ruk tussen het andere verkeer. David zette zich schrap want hij verwachtte een onvermijde lijke botsing, maar er gebeurde niets. Hij kreeg kippeveï en zei: „Het spijt me, maar wat zei u?" „Ik zei dat er geen doktoren waren toen dat gebeurde." „Waren er geen doktoren?" Armstrong was er zich bewust van dat 'het nogal schaapachtig klonk. „Maar hoe is dat dan mogelijk?" Wordt vervolgd Kip twee jaar aan de leg Rusland is m legtijd in dit land, is al opgevoerd tot een kip aan het 18 maanden, met een gemiddelde van ontwikkelen die 397 eieren per kip. twee jaar aan De gemiddelde Amerikaanse kip legt de leg blijft. De 12 maanden 250 tot 300 eieren, waar- SUKKELTJE EN BRUUNKE 42. „We zullen in vre desnaam maar teruggaan!" zegt Stikkeltje moedeloos. Maar Bruunke klopt hem op zijn schouder: „Kop op. Stikkeltje, denk aan de tovenaar maar wacht eens: misschien heeft-ie z'n hoed al!" „We bellen even onze burgemeester op!" zegt Stikkeltje, als zé een telefooncel zien. Maar de hoed is er nog niet. horen ze. „Misschien komen wij wel terug met een nieuwe toverhoed. burge meester!" zegt Stikkeltje hoopvol. Als ze terug zijn bij het huisje van Krimp en Hol merken ze, dat de deur niet op slot is; j« kunt gewoon de deur opendoen. „Wat 'n romnul hier!" roept Stikkeltje verbaasd. „Zouden we hief op ze mogen wachten?" „Vast well" knikt Bruunke

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11