Leg er heeft veel maar geen wapens mensen Rood China vormt nog geen partij in het internationale militarisme Simca 1200 S: snel wegvast en zeer Vriendenkring van Souman zwijgt Uit de Haagse hof geplukt Rockwell werd gecremeerd Zomer was eigenlijk heel normaal 9 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 SJANGHAI Het gele gevaar, waarvan keizer Wilhelm II al in het begin van deze eeuw sprak, is thans ook het rode gevaar geworden. Er gaat een geheimzinnige dreiging van uit, die velen in het Westen wel eens de schrik om 't hart doet slaan. Men denkt dan aan de uitbreiding van de Chinese invloedssfeer, in 't hijzonder in Zuid-Oost-Azië en in enkele nieuwe staten van Afrika, aan de opbouw van onuitputtelijke strijdkrachten dit althans wat het mensenmateriaal betreft en aan een gewapend conflict, waar grote zowel als kleine mogendheden hij betrokken worden. Nu moet de mogelijkheid van agres sie, die inherent is aan de ware com munistische wereldbeschouwing, toch ook weer niet al te nadrukkelijk wor den gezien. Hoewel de oorlog in Korea bewe zen heeft dat Peking bereid is aan een gelocaliseerde krachtmeting deel te te- igschrikt voltallige divisies op te offeren, is het zich er wel van be wust dat de technische ontwikkeling nog maar in de kinderschoenen Geen vuist Een concurrerende zware industrie kan nog lang .niet worden opge bouwd. Alle aandacht is gericht op de economische ontplooiing; alle ener gie wordt gestoken in het beter laten functioneren van de lichte in dustrie. Worden de nog oneindig lijkende vredestaken niet naar behoren uitge voerd, dan kan er geen stalen vuist worden gemaakt. Onderontwikkelde landen en daar hoort het immens grote rode rijk beslist nog bij zijn in de moderne wereld niet in staat op het internationale vlak Mars of Wo- dan te imiteren. Het meester worden van de nucleai re wapentechniek heeft China zeker sterker gemaakt. Toch is het, on danks zijn numerieke overwicht, zwakker dan wel eens wordt veron dersteld. Misschien kan zelfs wel ge zegd worden dat het in militair op zicht minder stevig in de schoenen Betoging ondanks verbod Negers onrustig in Milwaukee MILWAUKEE Een groep van 200 negers heeft gisteren voor hun uitgebrande hoofdkwartier in Milwau kee (in de Amerikaanse staat Wisconsin) een betoging gehouden. De politie heeft een groot aantal van hen gearresteerd. In Milwaukee is sinds dinsdag een demonstratiever bod voor dertig dagen van kracht. De negers vonden dinsdagavond hun hoofdkwartier in de vlammen, toen ze terugkeerden van een protest mars door de blanke stadswijken. Met deze marsen willen ze demonstre ren voor een open huisvestingsbeleid. Voorstellen daartoe heeft de gemeen teraad viermaal verworpen. In de afgelopen dagen zijn in totaal 81 mensen gearresteerd. 24 personen zijn bij de ongeregeldheden gewond geraakt. De politieagenten die gisteren in de Amerikaanse stad Milwaukee een eind moesten maken aan een betoging van tweehonderd negers hadden het niet gemak kelijk. Dit negervrouwtje wist van wanten. Ze bewerkte het gezicht van een politieman met haar nagels, terwijl zij met de andere hand zijn wapenstok onder controle heeft. staat dan een paar jaar geleden, toen de verloving met Rusland nog niet verbroken was. Voor een land met 800 miljoen be woners zijn de staande strijdkrachten bepaald klein. De Nationale Verdedi- gingsraad, die nog altijd onder voor zitterschap staat van het bij Mao in ongenade gevallen staatshoofd Lioe Sjao-tji, kan beschikken over een le ger van ongeveer vier miljoen man, die voornamelijk worden gerecru- teerd in overbevolkte agrarische pro vincies als Hunan, Honan en Kiangsi. De marine telt ongeveer 100.000 man, de luchtmacht eveneens. Uitrusting De zware wapens, die uit Rusland afkomstig zijn, kunnen als verouderd worden betiteld. Tanks van het type T 34 en Stalin II zijn nog algemeen in gebruik. Ook 't grootste deel van de artillerie, het luchtafweergeschut en de raketten is nog door de Sowjet- unie geleverd. Het aantal oorlogsbodems is gering, zeker als de lengte van de kustlijn in aanmerking wordt genomen. Het zwaarsche schip is een lichte kruiser, terwijl er niet meer dan 30 klassieke onderzeeboten zijn. De vloot van lan dingsvaartuigen, die thans van Chi nese makelij zijn, bestaat uit circa honderd eenheden. Het luchtwapen telt zo'n 4.000 vlieg tuigen. De meeste hiervan zijn Russische straaljagers van de sterk verouderde typen MIG-15 en MIG-17. Als jachtbommenwerper is de Ilyushin-28 in gebruik, als zware bommenwerper de TU-4. Ook deze toestellen voldoen niet meer aan de eisen van de moderne luchtoorlog. Ramp Het deels ideologische, deels politie ke conflict met Rusland een con flict, dat niet mag worden on derschat, en waarschijnlijk messcher pe kanten zal krijgen betekent voor de Nationale Verdedigingsraad De import van nieuw en modern oorlogstuig is niet alleen stopgezet, maar ook die van onderdelen en tech nische kennis. Wat oud en verouderd is, kan nog slechts met de grootste moeite worden onderhouden. Uit de ten koste van veel deviezen ingerich te wapenkist is de bodem weggesla gen. In zijn nog groter geworden iso lement zal de rode draak een eigen, veelzijdige oorlogsindustrie dienen op te bouwen. De scheldkanonnades van Peking aan het adres van Moskou moeten gedeeltelijk in dit licht worden beschouwd. Niet uit sterkte, maar uit zwakte wordt de ene bedreiging na de andere geuit. Er spreekt blinde haat uit, spijt en wanhoop ook over het ontstaan van een situatie, die het prestige afbreuk doet en de bewape ning sterk afremt en belemmert. Ik heb 't nog niet over de volksmili tie gehad. Uit dit mensenarsenaal kunnen naar schatting 125 miljoen mannen en 75 miljoen vrouwen wor den geput. Allen zijn geüniformeerd en mili tair gedrild. Niet allen hebben een wapenopleiding gehad. Ongeveer vijf procent kan met geweren en pistool mitrailleurs omgaan. Er zijn nog een heleboel andere zaken, die de sterkte van China als militaire mogendheid in een twijfel achtig daglicht plaatsen. De in frastructuur laat veel, zo niet alles, te wensen over. Gezien de ruimte en het vaak onherbergzame karakter van het land bevindt het transportwe zen zich nog in een embryonaal sta dium. Voor de verdere expansie van de vredesindustrie heet het zelfs een van de grootste knelpunten te zijn. Het spoorwegnet, inclusief de nieu we trajecten naar buitengewesten als Sinkiang en Tibet, heeft een totale lengte van nog geen 40.000 kilometer. Slechts 60.000 kilometer van het we gennet is voor gemotoriseerd verkeer geschikt. Motor- en stoomschepen kunnen iets meer dan acht procent van de waterwegen (320.000 kilome ter) benutten. De transportmiddelen van China zijn aanzienlijk geringer dan die van bijvoorbeeld Nederland. Er zijn mis schien 300.000 jonken van velerlei grootte en kwaliteit. De handelsvloot heeft een tonnage van ruim een mil joen BRT. Het wagenpark bestaat uit ongeveer 200.000 vrachtwagens en 50.000 personenauto's. Mineralen Met de winning of de voorraadvor- ming van strategische bodemschatten is het al even miserabel gesteld. Hoe wel er geen land ter wereld is, waar meer zwart goud gevonden kan wor den dan in het rode rijk, is de pro- duktie van ruwe aardolie nog nauwe lijks van de grond gekomen. IJzer, koper, mangaan, bauxiet, lood, tin, zink het is «er allemaal .In relatie ve zin worden ertsen echter slechts mondjesmaat gewonnen. De grootste zwakte van Mao's rijk tenslotte is de innerlijke verdeeld heid. Het Chinese volk is misschien wel te groot om echt één te kunnen zijn. De oude tegenstellingen van vroeger tussen het noorden en het zuiden bijvoorbeeld openbaren zich weer, nu in de partijleiding een worsteling is ontstaan over de te vol gen politieke en economische koers. de harde matras met alle comfort van een zachte! Eerste neger in hooggerechtshof WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren de be noeming bevestigd van Thurgood Marshall tot rechter bij het Ameri kaanse hooggerechtshof. Hij is de eerste niet blanke in dit rechtscolle ge. Zwart en blank (7 De heer Hoeksema noemde mij „een vurig pleitbezorger van het miserabele racisme". Mag ik mij even verdedi gen? Wat racisme is weet ik niet en ik zal het nooit verdedigen. Eén van de kenmerken van racisme is m.i. dat het ras dermate superieur aan het an dere wordt beschouwd, dat het supe rieure ras het recht zou hebben het andere ras te onderdrukken of althans zijn wil op te leggen. Apartheid daar entegen gaat niet uit van het superieu- maar van de door God gegeven verschillen in geaardheid en de histo risch bepaalde verschillen in ontwikke ling. Dat is een hemelsbreed verschil. Alphen a.d. Rijn W. Geldof Zwart en blank (8) Wie in Nederland zou Zuid-Afrika en dwingend systeem willen opleg gen? Wel kunnen we bezwaar maken tegen de behandeling van de Ban- De economie van Zuid-Afrika kan niet zonder zwarte arbeidskrachten, maar ze mogen slechts het werk doen ongeschoolden en minder- geschoolden. Om dat zo te houden, weet men wel raad: *voor een blank kind ƒ700 per jaar voor onderwijs, een zwartje maar 80. Zo is het de zwarten wel heel moeilijk om zich te ontwikkelen. Voorts: zware straffen voor gemeng de huwelijken. Een professor gaf zelfs de menslievende raad: castreren. En kinderen worden om hun huidskleur in de ouders weggenomen. De Bantoevrouw mag wel het eten voor de blanke koken, zijn kinderen bad doen, ze voeden en verwennen. Ze wordt ten volle vertrouwd, maar in de bus moet ze, achterin opeengedron gen met andere lotgenoten, staan, ter- fwijl de weinige blanken verspreid zit- n vóór in de bus. Zo zijn er meer voorbeelden: een Bantoe hielp de zoon van een hoogle raar met vertaalwerk (hij was dus heus niet zo dom), maar 's nachts mocht hij in de auto slapen, terwijl er het huis kamers genoeg waren. De apartheid wordt verdedigd met mooie praatjes („Ons hê 'n roeping en van Bo voor Kerstening van Afri ka), maar samen Avondmaal vieren is niet bij. Toch was het een zwarte, die de eer ontving het kruis voor Jezus te dra gen.... Spijkenisse G. D. van Bueren 6 Algerije heeft de Amerikaanse oliemaatschappij Esso-Standard Al- gerië, Esso-Afrika en Esso-Sahara en de Noordafrikaanse Mobil-Oil, alsmede de Franse Mobil-Oil, gena tionaliseerd. INTRODUCTIE OP ZANDVOORT 1100 komt in oktober (Van onze redacteur automobilisme) ZANDVOORT Hoewel Simca zijn lang verwachte 1100 nog steeds niet heeft kun nen presenteren (verwacht wordt, dat dit pas op de Pa- rijse autosalon in oktober zal gebeuren), had de fabriek, gisteren op het circuit van Zandvoort, wel énig nieuws. De nieuwe 1200 S, waarvan de technische gegevens al ge ruime tijd bekend waren, was voor het eerst in Nederland te zien. En het waren de twee coureurs Henk van Zalingen en Rob Slotemaker, die de nieuwe sportwagen op de race baan ten doop hielden. Met de 1200 S die in september leverbaar wordt heeft Simca zijn sterkste krachtbron ontwikkeld. De 1204 cc motor levert een vermogen van 80 pk netto (DIN) en een top van 175 km per uur. De wagen (tweepersoons) maakt een elegante indruk en lijkt uiterlijk iets op de 1000 Coupé. Wat het interieur be treft: dat is sportief. Op het houten dashboard is o.m. een toerenteller geplaatst. Het pookje schakelt licht (versnellingsbak met Porsche-syn- chromesh). Op alle vier wielen heeft de wa gen schijfremmen, wat hem ook bij hoge snelheden veilig maakt. Die veiligheid wordt ook gegeven door de wegligging. Wegvast De auto is zodanig uitgebalan ceerd, dat men er bij wijze van spreken mee kan lezen en schrij ven. Zelfs bij een snelheid van 140 km per uur nam hij de Tar- zan-bocht van het Zandvoort-cir- cuit. Plotselinge ruwe stuurbewe- gingen hebben nauwelijks effect op de wegvastheid, ondanks het feit, dat de motor achterin is geplaatst. Dit heeft men met name bereikt door een nieuwe constructie van de achtertrein, die het mogelijk heeft gemaakt de achterwielen een nega tieve vlucht te geven. Ten behoeve van de gunstige ge wichtsverdeling is de radiator even als de batterij in de voorsteven on dergebracht. Erachter bevindt zich de koelingsventilator, die ther- mostatisch wordt in- en uitgescha keld. De prijs bedraagt 10.900. Prijsverlaging Ander, gisteren bekendgemaakt, nieuws van Simca is de prijsverla ging van de 1000-modellen. De 1000L daalde met ƒ200 tot ƒ5195, de 1000 LS met ƒ340 tot ƒ5595 en de 1000 GLS met 200 tot 6195. Dit is waarschijnlijk gedaan om een reëel prijsverschil te brengen tussen de 1000 en de komende 1100, die vermoedelijk tegen de zes mille zal liggen. Moordbrigade op dood spoor Wie weet mee rvan deze man? vraagt de centrale recherche in Amsterdam. Hij was het slachtoffer van de moord in de Fagelstraat, heette A. Souman en was 41 jaar oud. Verdere bijzonderheden over het slachtoffer weet de politie niet, behalve nog dat hij 15 jaar in ons land woonachtig was. Al is de leugen nog zo snel ,de waarheid achterhaalt haar wel. Maandag vertelde ik van de moerbei boom van slot Assumburg bij Heemskerk, volgens de gids de enige in Nederland. Dat geloofden we toen graag, maar in stilte betwijfelden we liet. En dan, na tientallen jaren waarin je nooit een moerbeiboom bent tegengekomen en cr maar wei nig aan gedacht hebt, sta je plotse ling voor een levensgrote rijkbela- den moerbeiboom. Meer nog, je plukt er een vracht af, eet het won der op, terwijl het sap rijk en rood door je vingers sijpelt. En dat overkomt je niet bij een stille boerenhoeve, maar in het hart van Den Haag, in de zuiverste Haagse hof die men zich wensen kan. De boom staat geleund tegen de achtergevel van het Johan de Withuis aan de Kneuterdijk op de hoek van het Hartogstraatje. Hoe oud zou die moerbeiboom wel zijn? Er zaten ontelbaar veel vruch ten aan en een moerbeiboom draagt pas op hoge ouderdom rijk. Een eik kan wel drie of vierhon derd jaar worden, misschien een moerbei ook. Dan zou Johan de Witt de boom nog geplant kunnen heb ben toen hij' met zijn vijf kinderen in het huis trok. Zijn vrouw Wende- la Bicker was kort daaivoor gestor ven en De Witt trok veel en aan dachtig met zijn kinderen op. Grote mannen worden altijd als werkende, ernstige figuren bezien, maar ze heb ben toch ook hun uren van „gewoon Moerbeiboom zijn". Johan de Witt bijvoorbeeld was dol op warme wafels! En wie weet of koning Willem I niet peinzend langs de moerbeiboom is gewandeld, toen hij na zijn lan ding in Scheveningen tien dagen bij de baron Collot d'Escury logeerde. Op 30 november heeft, toen hij nog Prins Willem was, onze eerste ko ning op de hardstenen stoep van dit huis het juichende volk met bredp armzwaai begroet. ning Willem III, tien jaar gewoond. Misschien heeft die goede oude moerbeiboom hem in zijn somber bestaan wat vreugde gegeven. Het is een blij gezicht, die hoge knoestige boom met het heldere harde groen van de gladde bladeren en daartus sen het rood en zwart van de zwel lende vruchten. En de beren van de Russische ge zant, die er tot 1918 woonde, hebben die likkebaardend het verre zoet wil len plukken en stonden ze dan grom mend en klauwend tegen de ruwe schors? In het boek Het Johan de Witt- huis, door de NV Levensverzeke ring Maatschappij Utrecht (aan wie we de restauratie te danken hebben) uitgegeven bij- gelegenheid van de officiële ingebruikneming op 8 sep tember 1966, heb ik er niets over kunnen vinden. Wie let er op een boom als er zoveel geschiedenis te vermelden is? Diep in mijn hart ben ik daar blij om. Nu zijn de dromen vrij; zoet en zuur mengend tot een rijpe vrucht, die smelt in de mond en waar het sap uitdrupt, een kleine tinteling in AMSTERDAM Het onder zoek naar de moord op de 41- jarige kantoorbediende Albert Souman wordt bemoeilijkt om dat zijn vriendenkring voor namelijk homofielen niets wil zeggen. „Zij vreest kennelijk zich aan een bepaald gevaar bloot te stellen", zo verklaarde gisteren commissaris Sanders, hoofd van de Amsterdamse moordbrigade, die het onder zoek leidt. Zeker 50 rechercheurs hebben tot dusver meer dan tweehonderd ge tuigen verhoord, maar zij zijn er niet veel wijzer van geworden. Door de verhoren kennen de rechercneurs nu het slachtoffer door en door. Over het motief van de moord is geen zinnig woord te zeggen, aldus de commissaris. Hij meent dat gezien de situatie waarin het slachtoffer werd aangetroffen niet direct van een roofmoord sprake is. In zijn woning werd geen geld aangetroffen en de politie kreeg de indruk dat de heer Souman weinig om geld gaf. Een kostbaar horloge dat aanvanke lijk werd vermist bleek zich later bij de bank van lening te bevinden. Zeker is dat de kantoorbediende verleden week donderdagmiddag nog in leven was. omdat hij op dat tijdstip zijn werk verliet. Daarna begint voor de recherche het myste rie. Voorzover thans bekend heeft behalve de moordenaar niemand hem meer gezien, wel gehoord. Om acht uur voerde hij nog een tele foongesprek met een vrouwelijke kennis. Waarvandaan hij belde is niet bekend. Het slachtoffer had geen telefoon thuis, wat er in ieder geval op wijst dat hij op dat tijdstip niet in de woning was. ARLINGTON Het stoffelijk overschot van de vermoorde Ameri kaanse nazileider Rockwell is giste ren door zijn aanhangers op een ge heime plek gecremeerd. De urn met al werd later naar het nazi-hoofd kwartier in Arlington gebracht waar de partijleden een herdenkingsdienst hielden. De nazi's besloten tot de crematie nadat militaire autoriteiten hen had den verboden het stoffelijk overschot van hun voorman op de militaire be graafplaats te Culpeper te begraven. De nazi's waren aanvankelijk van plan hun leider te begraven op grond van de partij te Spotsylvania in Virgi nia. Zij lieten dit plan varen omdat zij vreesden dat de autoriteiten ook hier geen toestemming voor zullen geven omdat dit terrein geen begraaf plaats is. SVB-employé in Londen beboet LONDEN Een rechtbank in Lon den heeft de 29-jarige administratie ve hulpkracht van de Sociale verzeke ringsbank in Amsterdam, René J. A. L. gisteren een boete opgelegd van 200 wegens exhibitionisme. L., die twee jaar geleden de SVB voor tweeëneenhalve ion heeft- opgelicht, werd vorige week aangehouden. Direkt na zijn veroordeling is hij in hechtenis genomen, omdat er een arrestatiebevel tegen hem was in ver band met de ftaude in Amsterdam. De Amsterdamse officier van justitie mr. L. van den Berge heeft inmiddels de eerste stap gezet voor de uitleve ringsprocedure van de man. L. is indertijd in Nederland ook al eens veroordeeld wegens een zedende lict en werd toen ter beschikking van de regering gesteld. Hij vluchtte in oktober 1964 uit de psychiatrische in richting Groot-Batelaar. de harde matras met alle comfort van een zachte! (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT „Een prachtige zomer", is de algemene indruk, maar volgens de cijfers was deze zomer géén bijzondere. De gemiddelde maximum-temperatuur bleef vrijwel normaal. In het hele land lag het aantal zomerse dagen (boven 25 gradenbeneden normaal! In De Bilt bedroeg dit aantal namelijk 12 tegen normaal 19. Het was wél de zonnigste zomer na 1959. Op de meeste plaatsen bleef het droger dan normaal. In de omgeving van Den Helder was het de derde droogste zomer van de laatste honderd jaar. Dat zomer 1967 toch een beste indruk achterlaat is voornamelijk toe t* schrijven aan de zeven veel te slechte zomers die eraan vooraf gingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9